Communisten aanvaarden geallieerde voorstellen alle Rheeis niet tot Nederlandse zaakgelastigde Sofia teruggeroepen te rede te brengen De onderhandelingen worden volgende week voltooid Ook rood China hoort in VN Taft wil een Brits-Amerikaans Pacific-verbond Paspoorten Nu is Bidault gevraagd Bulgaren besch ouwden hem als persona non grata Haagse hotelhouder neemt een Duitse autobus in beslag Generaal W. Tsjoeikof verlaat Oost-Duitsland BW DOLLE - ALKMAAR Zaterdag 6 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ,50e No. 131 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GOED NIEUWS UIT WASHINGTON: President herhaalt oude eisen Sir Gladwyn meent: Verenigde Naties zijn onmachtig Verdedigers vragen vrijlating De Jonge Verzoek in beraad Thailand zal beroep doen op V-raad Viswinkels voortaan tot zeven uur open f 115.2 millioen in het Rampenfonds Beschuldigd van spionnageactiviteit Daar reisbureau weigerde afgekeurde kamers te betalen Hulp van de Duitse ambassade ingeroepen Zon in verschiet en minder koud WEERBERICHT i UUR te Egmond aan Zee, L PLAYERS NTGERES. b dancing. Beleefd aanbevelend. P. L. DE WIT Etiketramen Etiketgrepen Nieuwesloot 41 GEREÉDSCHAPSPECIALIST OPTICIEN JAN DE VRIES N.V. LUTTIK OUDORP 70 ALKMAAR, Tel. 2875 blad treft doel aats langs de oog en oor. Timen van Uw van wat er dagblad vindt ir. ?E DAG nieuws! Oólc imiddellijk be- akenman weet agbladreclame. gelezen door ien. Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur. R M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per nun Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 16 woorden f 1.-, elk woord meei cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs Di) voor uitbetaling t 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen u.49 ER VALT UIT WASHINGTON GOED NIEUWS TE MELDEN en wel dit, dat de communistische onderhandelaren te Panmoendjon hebben ingestemd met een voorstel van de verbondenen, om alle krijgsgevangenen, die Diet naar de plaats van herkomst willen terug keren, na verloop van vier maanden in een neutraal land op vrije voeten te stellen. De communisten hebben daarmee een aanzienlijke concessie gedaan, die neerkomt op vrijwel volledige aanvaarding van de voorstellen der verbondenen. Deze is oorzaak van de golf van opti misme, welke thans in Washington valt waar te nemen. De communis tische voorstellen worden zorgvuldig bestudeerd. De komende week zullen waarschijnlijk de onderhandelingen kunnen worden voltooid, zodat tegen 25 Juni de ondertekening van het wapenstilstandsverdrag kan worden verwacht. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee zal daaraan, naar het zich thans laat aanzien, niet deelnemen. Zag het er gisteravond naar uit, dat hij in een bespreking met generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der VN, eindelijk tot rede was gekomen, en althans onder protest de voorstellen had aanvaard vannacht heeft hij in Washington een verklaring doen publiceren, waarin hij opnieuw zijn oude eisen formuleert en de voorstellen der verbondenen voor een wapenstilstand afwijst. Hij meent, dat deze neerkomen op gedwongen repatriëring der krijgsgevangenen. LIET ZAG er gisteren naar uit, dat de n lucht in Seoel aanzienlijk was ge- Sir Gladwyn Jebb, de Britse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, acM het niet logisch als men berust in de aanwezigheid van de Sovjet-Unie In de boezem der Ver. Naties en wei gert communistiseh-China tot de orga- nisail- toe te laten. Hij heeft dit Vrijdag verklaard <n een toespraak op de universiteit van Haverford in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Jebb zag de Ver. Naties als een fo rum, waar de westelijke wereld met de communistische kan onderhandelen. Onderhandelen zou volgens hem geen „sussen" betekenen, als de „vrije we reld" maar niet haar beginselen prijs gaf. zuiverd, nadat Mark Clark met Syng man Rhee had gesproken. Rhee stelde zuven generaals op non-actief, van wie bekend was, dat zij zich het felst tegen de onderhandelingen in Panmoendjon hadden verzet, en verklaarde de voor stellen der Verbondenen te zullen on dertekenen. Overigens liet hij duidelijk uitkomen, dat hij het er niet mee eenf was, dat hij ze beschouwde als een over winning voor de communisten, dat naai zijn wijze van zien zowel Zuid-Korea als de Verenigde Staten werden verkoch! ter wille van een wapenstilstand, die slechts het uitgangspunt zou kunnen zijr voor een nog gruwelijker oorlog, en dat hij slechts toegaf onder dwang. Toen kwam in de loop van de nacht als een bom het bericht uit Washington, waarin de nieuwste verklaring van O OliLK T TAFT, de leider der repu- blikeinen in de VS, heeft aange drongen op een Brits-Amerikaans ver drag voor de Stille Oceaan. Indien de VS zich zouden kunnen losmaken van de Verenigde Naties, zo zei hij, zouden zij reeds verdragen hebben met Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Japan en de Philippijnen en een zeer definitieve verstandhouding met de Fransen in Indo-Cbina. Taft meende, dat Amerika een ver bond met Engeland moet kunnen slui ten, teneinde een gemeenschappelijke gedragslijn voor kwesties in het Verre Oosten te bepalen. Het moet echter niet zo zijn, zo voegde hij hieraan toe, dat Engeland een veto kan uitbrengen tegen onze politiek in dit gebied. Voor het overige ontkende Taft, dat hij in zijn rede van 26 Mei had ge pleit voor een politiek van „alleen doen" en voor een eenzijdig optreden der VS wanneer de besprekingen m Panmoendjon mochten mislukken. Wel liet hij uitkomen, dat naar zijn smaak de Verenigde Naties hadden bewezen, geen aggressie te kunnen keren. De Veiligheidsraad had sinds 31 Juli 1951 niets meer tegen de oorlog in Korea ondernomen, de Algemene Vergade ring kon slechts discussiëren en reso luties aannemen. Rhee was vervat. Deze bleek een sa menvatting te zijn van alle eisen, die de zeer eigenzinnige president in de laatste dagen had gesteld. De voorstel len der Verbondenen werden onaan vaardbaar genoemd. Beide partijen moesten haar strijdkrachten uit Korea terugtrekken, nadat Amerika een ver drag van wederzijdse bijstand met Zuid- Korea zou hebben gesloten. Ook eiste hij het recht op, de oorlog tegen Noord- Korea alleen voort te zetten, omdat hij de verdeling niet kon aanvaarden. Uiter aard verlangde hij de nodige steun in de vorm van wapenen, militaire uit rusting e.d. Indien deze wensen niet zouden wor den ingewilligd, zo liet de Zuidkoreaan se ambassadeur in Washington, dr Joe Tsjar. Jang uitkomen, zou Syngman Rhee het wapenstilstandsverdrag niet tekenen. Al eerder had deze diplomaat aan gekondigd, dat Zuid-Korea zich ge wapenderhand zou verzetten tegen de debarkatie van communistische en In dische troepen, die met de bewaking van de krijgsgevangenen zouden wor den belast na het sluiten van een be stand. De communisten hebben in hun tegenvoorstellen ingestemd met het plan van de geallieerden, om de gevangenen, die niet naar huis terug willen, gedurende negentig dagen onder toezicht van een neutrale commissie te stellen. In die tijd zullen vertegenwoordigers van Noord-Korea en China mogen proberen, de onwilligen tot andere gedachten te brengen. Ook met een andere gedachte van de geallieerden hebben de communisten ingestemd. Zij hebben namelijk aan vaard, dat een politieke conferentie na het tot stand komen van een wapenstil stand zal beslissen over het lot derge nen, die niet willen worden terugge voerd naar de plaats van herkomst. Wordt binnen dertig dagen na het be gin dezer conferentie geen overeen komst bereikt, dan zullen de gevange nen in een neutraal land cp vrije voe ten worden gesteld en zullen de commu nisten zich aan deze mensen niets meer gelegen laten liggen. Voor hun welzijn en hun verzorging zal de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties nadien verantwoordelijk blijven, zolang deze ex-gevangenen niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien In geen geval echter zullen zij kunnen worden gedwongen tot terugkeer naar hun communistische landen van her komst. Men acht de communistische tegen voorstellen gunstiger dan die, welke de verbondenen onlangs hebben ingediend Deze voorzagen, in een poging om te gemoet te komen aan wat men de com munistische wensen achtte, in een uit eindelijke beslissing door de Algemene Vergadering over het lot der gevange nen die niet naar huis wilden terug keren. De communistische voorstellen wekken op het eerste gezicht zelfs de indruk, dat zij nog verder aan de wen sen der verbondenen tegemoet willen komen dan aanvankelijk was gehoopt. Luitenant FRANCIS JARECKI, de Poolse Mig-straaljager piloot, die het onlangs riskeerde om met zijn toestel vanachter het ijzeren gordijn naar het Westen te vluchten en daardoor de Amerikaanse nationaliteit ver wierf, stond met kardinaal Spel- man op de trappen van de St. Patricks Kathedraal te New York te praten, toen de elfjarige SONG YONG CHO passeerde. Hij verloor tijdens de Koreaanse oorlog zijn beide voeten; zijn ouders sneuvelden. Hij is nu opgenomen in Jongensstad te Nebraska. J_|ET is nog niet zo lang geleden, dat er geen officiële papieren nodig wa ren om de grenzen naar een ander land te overschrijden. Dat was vóór 1914. De tijd, dat het bezit van een paspoort een teken van een bepaalde welstand was (vóór 1940) ligt eveneens achter ons. De Nederlander is om méér dan één reden reislustig. In de eerste plaats staat men elkaar binnen onze grenzen meestentijd» op de tenen vanwege de drukte; boven dien is de Nederlander van oudsher ge wend de wijde verten op te zoeker en daarmpe het avontuur. Dit mag dan na 1945 geworden -ijn het avontuur in een veilige autobus met een door een reisbureau voorgeschotel de tocht naar een vreemd land (liefst fooien inbegrepen), maar „eruit" wil len we, hoe dan ook! Terwille vao de deviezen waarover we het dezer da gen nog we] eens speciaal zullen heb ben zijn onze hotels in de centra vaa vreemdelingenverkeer in olijde ver wachting van een stroom buitenlandse gasten. Aangezien ook hier het principe van de wederkerigheid geldt, wil men elders Nederlandse toeristen zien. Te recht. Of alles nu nog niet duur genoeg is, krijgt de arme landgenoot reeds vóór zijn reis een belangrijke aderlating te ondergaan in de vorm van de aanschaf fing van zijn paspoort. Daar is van daag de dag een aardig bedrag mee ge moeid, waarbij wij de kwestie der visa even buiten beschouwing laten, omdat hiermee de Nederlandse Regering niets of weinig te maken heeft. De positie van 's Rijks financiën ig niet van die aard, dat een verlaging van de kosten van een paspoort niet ver antwoord zou zijn. Integendeel, het kan best lijden! Wij hebben, eerlijk gezegd, nimmer begrepen, waarom een paspoort, d.w.z. een bewijs, dat de bezitter Nederlander 1 is enz., geld moet kosten. Het zou hem eigenlijk bij zijn geboortebewijs uitge reikt moeten worden. Tegen de kost prijs van het bekende blauwe formulier, verhoogd met een klein bedrag voor de administratie. Daarenboven wordt mo menteel voor een „wereldpaspoort" een' bewijs gevraagd, dat men geen belas tingschuld heeft. Een bijzonder onsym pathieke maatregel, welke twee zaken verbindt, die niets' met elkaar te ma ken hebben. Aan het paspoorteuvel moet beslist iets te doen zijn. Daar is geen twijfel aan. De Duitse verdedigers van de Neder landse politieke delinquent De Jonge, dr Reuter, dr Wehage en dr Schlegel te Oldenburg, hebben er bij de West- duitse regering op aangedrongen de Nederlandse regering om invrijheid stelling van De Jonge te verzoeken. Zij wijzen er op, dat De Jonge, zo als uit de uitspraak van het gerechts hof te Oldenburg zou blijken, door de Nederlandse gerechtelijke instanties uitsluitend wegens collaboratie met de vijand en niet wegens mishandeling of andere misdaden, veroordeeld is. Georges Bidault, lid van de katho lieke lepublikeinse volksbeweging en minister van Buitenlandse Zaken in het afgetreden kabinet-Mayer, zal thans, nu Mendès-France niet als premier is aanvaard, moeten proberen, een nieuwe regering te vormen. Bidault ontving de opdracht gistermorgen van president Auriol. Hij zou hedenmorgen op het verzoek antwoorden. Bidault is de vijfde candidaat sinds het aftreden van de regering-Mayer. nu zeventien dagen geleden. Thailand heeft besloten de kwestie der aanwezigheid van Vietminhtroepen in Laos, die het als een gevaar voor zijn grondgebied beschouwt, aan de Veilig heidsraad voor te leggen. Het zal hier mee echter wachten tot de regeringscrisis in Frankrijk voorbij is. DR COURANTENPUBLICITEIT Op grond van de winkelsluitingswet is bij Koninklijk Besluit bepaald, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak vis en viswaren plegen te wor den verkocht, op werkdagen tot des avonds 7 uur geopend mogen zijn. Dit geldt van Maandag a.s. af. Gisteren is in het Nationaal Rampen fonds in totaal bijeengebracht f 115.2 mil lioen Donderdag was de stand f 115.1 millioen. Paratyphus in RiHand-Bath In Rilland-Bath zijn verschillende gevallen van parathyphus geconsta teerd. Er is echter geen gevaar voor het overige deel van de bevolking. De gevallen zijn namelijk niet het gevolg van infectie door waterleiding of rio lering, die mogelijk door de ramp zou kunnen ontstaan De patiënten zijn in net ziekenhuis te Goes oogenom^n Enkele verschijnselen moeten nog bacteriologisch worden vastgesteld. VOLGENS het semi-officiële Joegoslavische persbureau Joegopres heeft Nederland besloten om de diplomatieke vertegenwoordiging in Bulgarije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse ver zoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autoriteiten betrokken zijn bij spionnage-activiteit. Een woordvoerder van het departe ment van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de Bulgaarse autoriteiten in- oerdaad hebben doen weten, dat de heer Brink als persona non grata wordt beschouwd, zodat de Nederlandse rege ring volgens internationaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. De gronden, door de Bulgaarse rege ring voor haar beslissing aangevoerd, zijn van dien aard, dat Harer Maje- steits gezant in Sofia, die te Belgrado resideert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse regering heeft ge richt. Vooralsnog kunnen geen mede delingen worden gedaan omtrent de 'ieder door de Nederlandse regering te nemen maatregelen. In een aansluitende verklaring deei de een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken mede, dat Nederland niet de diplomatieke be trekkingen met Bulgarije heeft afge broken. Voorts ontkende hij ten stel ligste dat de heer Brink in enige vorm van spionnage betrokken is geweest. DE HAAGSE BINNENSTAD stond gisteravond min of meer op haar kop, toen een deurwaarder beslag legde op een grote dieseltouringcar uil Dusseldorf. Een kleine dertig Duitse reizigers uit die stad en omgeving, onder wie een „Landesrat", een notaris en enige artsen en kunsthistorici, zullen vermoedelijk een vierdaagse museumtocht door Nederland niet met deze bus kuDnen vervolgen. De oorsprong van deze inbeslagneming gaat terug tot de Zaterdag voor Pasen van dit jaar, toen in een klein Haags hotel voor 25 gasten besproken was door het Reis bureau van J. Lieseveld van bet „Dusseldorfer Omnibus Reisbureau". Toen de gasten kwamen waren de kamers niet naar hun zin. Zij klaag den over vochtige bedden en onfris linnen en weigerden langer dan een uur in het hotel te blijven. De reislei der van het gezelschap heeft toen in enige andere Haagse hotels kamers voor deze groep Duitse reizigers be sproken. De eerste hotelhouder voelde zich door het vertrek dezer reizigers benadeeld en eiste van het Dussel- dorfse reisbureau volledige betaling. Deze betaling van f 600, de pension- prijs bedroeg f 12 per dag. werd later teruggebracht tot een bedrag van f 400. Tot dusver weigerde het Dusseldorfse reisbureau om te betalen. Toen gister avond van hetzelfde bureau een auto bus in Den Haag arriveerde werd met toestemming van de president van de arrondissementsrechtbank door een deurwaarder beslag op de autobus ge legd. De bus vertegenwoordigt een waarde van ruim f 100.000. Met dit voertuig arriveerden 29 gasten voor een kunstreis van vier dagen door Neder land. Zij protesteerden tegen deze han delwijze, maar de deurwaarder ging vanzelfsprekend zijn gang. DE BENOEMING van generaal Was- sily Tsjoeikof tot opperbevelhebber van de Russische bezettingstroepen in Duitsland, is door Moskou ingetrokken. In zijn plaats is generaal Andrei A. Jretsjke aangewezen. Tsjoeikof zal een andere functie krijgen. Hij verloor onlangs reeds zijn poli- iéke nositie in Oost-Duitsland. toen -emionof tot hoge commissaris werd 'en^emd en Tsjoeikofs gezag tot zuiver militaire kwesties werd beperkt Men ziet thans in deze maatregel een voort zetting van de reorganisatie in Oost- Duitsland. welke de weg moet effenen voor nieuwe vier-mogendhedenbespie- kingen. Zou het hiertoe komen, zo verluid' in de kringen der Indische delegatif der gemenebestconferentie te Londen, dan zal Rusland instemmen met de aanwijziging van Parijs als plaats van samenkomst. In gezaghebbende krin gen te Londen heeft men op dit be richt geen enkel commentaar willen leveren. De reisleider heeft de hulp ingeroe pen vnn de Duitse ambassade om aan deze situatie, die 29 Duitse touristen in Nederland benadeelt een einde te maken. Voorts za] getracht worden de hulp in te roepen van Bedrijfshoreca. Het degressiegebied over Zuid- Scandinavië, waaromheen de Laatste dagen voortdurend Koude lucht uit het Noorden werd aan gevoerdtrekt nu naar het Noor den weg. Inmiddels begon de luchtdruk vooral boven Duits land en de Noordzee te stijgen. Het klaarde gisteravond opende wind zal meer naar het Noord- Ooscen draaien. De kans op re gen moet tijdens het weekeinde uiterst klein genoemd worden. Er zullen langdurige perioden van zonneschijn voorkomen zo-, dat wij na het zeer koude weer van de laatste dagen van een be langrijke verbetering mogen spreken. Warm zal het echter in onze kustprovincie nog niet wor den, maar de zon kan de tempe ratuur morgen toch boven de vijftien graden Celcius doen stij gen. Ook voor de in de land bouw voor de deur staande hooi oogst, zijn de vooruitzichten nu gunstiger geworden. Weerbericht, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond DROOG WEER Droog. In het Zuiden en het mid den van het land zonnig, in het Noorden wat méér bewolking. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. ZONDAG: Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 1.36: onder 16.19

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1