«•aat weer Rouge" de Aanslag op het geweten in Oostduitse Republiek •FEIT le Toulouse m tekende Materialistisch nihilisme contra het Kruis Goed nieuws over Korea De wekelijkse wereldschouw r ONZE SCHAAKRUBRIEK Om het geluk van Peter KRUISWOORDRAADSEL Italië voor grote beslissing In verval en commentaar Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit week-end in 'n laatje door Kitty Lessels Luister eens naar ZATERDAG 6 JUNI 1953 Ge- 'am en- gen En tj es ier op ren, o re de op bar hangen, politiemannen in burger, Algerijnen die pinda's verkopen, negers, die op straat /rites bak ken en touristen, die dat allemaal wel eens willen zien. Boven al dit won derlijke, niet helemaal serieuse gedoe draaien heel langzaam de met lampjes bezette rode wieken van de Moulin Rouge, symbool van Montmartre. r en het schilderij maakte haar Frankrijk bekend. Zo lanceer- rec ook Jane Avril. Hij teken- eerste kleuren-affiche voor de Rouge, waardoor duizenden klanten het spectacle van de alen kwamen bekijken. Hij at loulin en hij sliep er. Hij was dronken,' maar hij vergat nooit e hoed. leefde Montmartre de Belle De vrouwen droegen enorme de mannen griezelig hoge Eén van de revoluties uit die dat de vouw in de broek, die die tijd opzij gezeten had, nu ig naar voren werd gedragen, eltoren was net klaargekomen, o was gaan rijden en Parijs leek tram van 's werelds lichtzin- )RLOG VAN 1914 maakte aan Hes een einde. De jonge solda- naar het front trokken werden nog met bloemen bekogeld, oen ze vier jaar later terug- was de Belle Epoque voor- Moulin Rouge raakte langza- in verval. Van het wereld- de cabaret bleef niet veel meer in een burgerlijke dansgelegen- De can-can-danseresjes waren nen, de rode wieken draaiden een doodgewone bioscoop. nu een goed jaar geleden, «t ng een meneer met veel geld, irf en veel fantasie is gekomen, ift de Moulin Rouge van onder ren opgeverfd, hjj heeft een van een can-can ballet gevormd heeft de grootste artisten ge in de vernieuwde molen met roemde naam te komen zingen, irf werd beloond. Tout Paris be- eer naar de Moulin Rouge t« lontmartre is weer de vermaaks- bij uitnemendheid geworden, lanneer u de laatste tijd in Pa- iveest bent, behoef ik u dat niet tellen. Dan heeft u zeker een langs de boulevard de Clichy erd, waar de vreemdste mensen el de wereldstad op de onwaar- jkste manier aan de kost komen. rontaal: 1 vijand van vuur; lal; 9 roes; 11 groente; 12 be- 14 zacht; 16 vergaan; 17 titel; ookjesfiguur; 20 aanstaande; 21 nsen; 22 streep; 24 motormerk; der glans; 26 vlak; 28 ondiep- deel van vis; 32 interest; 34 e; 36 landbouwwerktuig; 38 9 erg; 40 kraai; 41 gelofte; 43 en45 gulden46 merk48 ;r; 49 leeg; 50 paard; 52 maat; ;lag. tcaal: 1 vaartuig; 2 naamlijst; iet jaar des Heren; 4 schepsel; n; 6 en zo voorts; 7 diefstal;' 1 10 strook zeil; 11 schaaldier; isjesnaam; 13 Europese staat d van het oog; 17 kledingstï' iter; 13 rivier (Eng.); 21 v«"' 23 werkzaam25 bij27 dt* ;t hoofd; 29 zonder plooien; 31 33 daarenboven34 voorzet- 5 vader; 37 strook; 39 moede 0 hielbeen; 42 prijzig; 44 stand; rboot; 47 meisjesnaam; 49 door van; 51 Ned. Spoorwegen; 52 ;lid. teerd. Het is uitgelopen op een verbod van de „Junge Gemeinde". Ook op oudere leden der kerken wordt maat schappelijke en zedelijke druk uitge oefend en wel zo, dat de Evangelische bisschop Otto Dibelius dezer dagen sprak van een vernietigingsoorlog te gen de kerk. Grotewohl onderhield zich tenslotte met een groep Evangelische predikan ten en heeft nu aangekondigd deze geestelijke leidslieden in Leipzig voor een conferentie bijeen te zullen roepen. Hij zegt een compromis te wensen. Met harde daden, begreep hij, is zijn doel niet te bereiken. Nü zo? Afgewacht dient te worden wat zijn voorstellen zijn maar zeker is. dat de kerken ie. Oost-Duitsland geen concessies zullen doen ten koste vqn hun vrijheid van godsdienst. Zij weten, dat het commu nisme als ideologie geen andere naast zich duldt en zeker niet het Christen dom. Zij kennen echter ook de feiten der historie. Vele Romeinse keizers duldden geen erkenning van een ho gere macht door bewoners van hun rijk. Pogingen tot uitroeiing van de jonge Christengemeente mislukten. Het Romeinse imperium ging ten onder. Het Kruis hield stand. Met moed en diep vertrouwen strijden de kerken in Oost-Duitsland in de wetenschap, dat sikkel en hamer zullen vergaan. Zij houden het oog gericht op het blinken de Kruis, dat onoverwinlijk is, dat zij, ondanks het verbod, als symbolisch in signe dragen op de borst en als een onblusbare kracht in het hart. Betrekkelijk weinig in getal zijn de berichten, die ons over deze geeste lijke worsteling in de „democratische" Oostduitse republiek bereiken. Het is desondanks noodzakelijk ons ook, ja juist, op deze facetten in het wereld beeld te bezinnen. Immers het gaat hier om een poging tot lamslaan vair het geestelijke zijn, het zelfstandig le ven van het persoonlijk geweten ten bate van een opperheerschappij van de stof. En in het materialistisch nihilis me is geen werkelijk leven meer mo gelijk... Correspondentie over deze rubriek aan drs. J. Muilwijk, Van Maer- lantlaan 142, Den Haag. VOOR EEN REGENACHTIGE VACANTIE-DAG yAN NEDERLANDS grootste pro bleemcomponist, wijlen H. G. M. Weenink nr. 16 zal velen nog vers in het geheugen liggen volgen hier een paar problemen; zij tellen niet voor de ladder, maar ze zullen, naar WIL DUITSLAND OPbTAAN uit zijn ellende, dan kan dit slechts gebeuren, wanneer het Christen dom tot levende werkelijkheid wordt in dit geteisterde land. Deze woorden, in het najaar van 1947 met nadruk uitgesproken door Monseigneur Van der Velden, bis •chop van Aken, hebben ook nu in 1953 niets van hun actualiteit in geboet. Hij vertelde in een inter view over de ontstellende chaos in geestelijk en materieel opzicht, waarin het neergeslagen nazi regiem dit volk had achtergelaten. Hij sprak over de schrijnende woontoestanden in deze door zware gevechten verminkte stad, over twintig zuigelingen in het ziekenhuis, die anno 1947 nog, ten dode waren opgeschreven, omdat er geen korrel rijst voor hun zieke maagjes voorhanden was. Maar ook kon deze katholieke bisschop getuigen van een nieuw geloofs leven, dat opbloeide in de nood der l tijden. Zojuist hadden op een plein in de stad Aken 22.000 mannen in ontroerende stilte trouw gezworen aan Christus en Zijn Rijk Over de verhouding met andere (voorheen vijandelijke) volken, merkte monseigneur Van der Vel den op: „Wij moeten elkaar vin den in een nieuwe eenheid, de een heid in Christus". INDRUKWEKKENDE manifestaties van dit zoeken naar steun in de nood van volk en persoon waren ook de door de Protestantse kerken in West- Duitsland georganiseerde „Kerkdagen", waar men elkaar trof en stimuleerde met gemeenschappelijk gezang en ge bed. Men voelde meer dan ooit het F ontzagwekkende houvast, dat het ge loof in Christus de mens biedt. Ditzelfde kan worden gezegd over de kerken in de Volksdemocratische Duit se Republiek, het door de Sovjets be zette Oost-Duitsland. Doch terwijl de kerken in de Bondsrepubliek in vrij heid mogen arbeiden, groeide in het Oosten de tegenstelling met het com munisme. Een tegenstelling, die door 1 premier Grotewohl c.s. wordt ontkend. (Er is geen sprake van een campagne f tegen de kerken, verklaarde hij nog onlangs), doch die in feite duidelijk VWVJJ. puutu, oestaat en reeds tot felle botsingen I ik hoop, toch wel de belangstelling van neeit geleid. Levend Christendom de lezers trekken, vormt een band tussen de mensen, ook over grenzen heen. Zij weten zichver- emga in één heilige broederschap. Aken s bisschop wees daarop. De Sov jets weten het. Zij wensen die band niet, want hun ideologie kan slechts wortel schieten temidden van onrust, verdeeldheid en uitzichtleesheid. Van daar de strijd. Gelijk eens Hitier en zijn raadge vers goed beseften, dat jeugd en jon geren zeer ontvankelijk zijn voor vlammende leuzen en hij uit de jon geren een hem volgzame generatie kweekte, beseften ook de Oostduitse Sovjet-marionetten, dat het welslagen 2Ï2 ÏÏen voor een belangrijk deel afhankelijk zou zijn van het wel of niet krijgen van een vaste greep op de massa der jeugd. De communisti sche „Freie Deutsche Jugend" werd opgericht als een vrij getrouwe copie van de voormalige „Hitier Jugend" doch met mogelijk nog strenger maat staven en reglementen. De gehele jeugd diende in deze beweging te wor den georganiseerd. Wat lagen daartoe een kansen! Langs de grauwe puin hopen der grote steden kon weer wor den gemarcheerd. Temidden van het door vele jongeren tasten naar „iets' en het doelloos neerzitten van ande ren zonder voldoende huisvesting, voe ding en kleding, werden nieuwe leuzen aangeblazen. Velen schaarden zich achter de vaan van sikkel en hamer. Vadertje Stalin zou wel voor hen zor gen. Zijn beeltenis verscheen overal. Hij was het genie, de super-mens. In het voor zo velen uitzichtloze niets was een „iets" getreden, een nieuwe „Fuhrer En dat leek toch beter dan het nu. Achter hem rees de belofte van ware vrijheid, van een glanzende toekomst. gELOFTEN uitspreken en tot werke- lijkheid maken zijn twee zaken, die wel bijeen behoren, doch soms ver uiteen blijken te liggen. Dit onder vonden Pieck, Ulbricht en Grotewohl eveneens. We weten van de massale uitwijkingen der Oostduitsers naar het vrije Westen, de niet verbeterende economische toestanden in de Duitse Sovjetcreatie, mede door een ingrij pende ontvolking van het platteland. Deze tegenslagen hebben het gevecht dan o0Gitmachthebbers feller gemaakt fcim"' naai maatregelen, die hun positie dienen te verstevigen is J1"" 00® 00k Bevallen op de kerkelijke jeu„d. Deze onttrok zich zoveel moge lijk aan de verbanden der Freie Deut sche Jugend, Met name de „Junge Ge- ioneeren-organisatie van de Evangelische Kirche, werd beschul digd niet mmder te zijn dan een be weging, die tot doel heeft sabotage terreur en spionnage ten behoeve van de Westeli'ke staten na te streven. Le den van de „Junge Gemeinde" werd verder schoolbezoek onmogelijk ge maakt. Clubhuizen werden gevorderd ten bate van de „vrije" jeugd en gees telijke leiders, die een protest lieten horen of verzet boden, zijn gearres- yERHEUGEND zijn de berichten, die ons de laatste vier en twintig uur uit Korea en Tokio bereiken over de sterk gerezen kansen op een snelle ondertekening van een wapenstilstands overeenkomst. Vanmorgen zouden de onderhandelaars in Panmoendjon weer bijeen komen en uit deze conferentie zou dan het goede nieuws te verwach ten zijn. Veel wijst er op, dat de par tijen practisch tot elkaar zijn gekomen. Het schijnt voorts zo te zijn, dat Syng- man Rhee, de Zuidkoreaanse president eieren voor zijn geld gaat kiezen en zijn wel erg uit de toon vallende ziens wijze ten aanzien van een a.s. bestand heeft gecorrigeerd. Tegenstanders in het leger zouden uit hun macht zijn ontzet. Het is zeker, dat men ten aan zien van Korea in de naaste toekomst belangrijke politieke ontwikkelingen tegemoet kan zien. Een gunstig resultaat zal zeker van invloed zijn op de aan het eind van deze maand te houden conferentie tus sen Eisenhower, Churchill en een ver tegenwoordiger van Frankrijk, waar het overigens nog steeds niet is gelukt een nieuwe regering te vormen. Het gesprek op de Bermuda's kan van diepe betekenis worden. De premiers van de landen van het Britse Gemenebest in Londen in langdurige vergadering bij een, bepalen reeds hun standpunt ten aanzien van die conferentie en het lijkt er veel op, dat men zich als één blok zal scharen achter de door Chur chill uitgestippelde buitenlandse poli tiek. Niet minder belangrijk en zeker voor West-Europa zullen de uitslagen zijn van de a.s. parlementsverkiezingen in Italië. De zware stembusstrijd van 1948 toen het Italiaanse volk stond voor de keuze communisme of niet, staat ons nog duidelijk voor ogen. En weer is die strijd om de macht enorm. De Gasperi, „Europees" staatsman, heeft met de vier aan de regering zijnde centrumpartijen een gevecht „op leven en dood" te voeren tegen het extremis me. In de eerste plaats met het in Italië sterk ontwikkelde communisme, doch tevens met de wisselvalligheid van heetgebakerde neo-fascistische eroepen. Een nieuwe kieswet was no dig om hem kans te geven op een over winning. Desondanks is die kans twij felachtig. Zeer veel hangt af van het aantal kiezers, dat aan een oproep om te stemmen gehoor zal geven. Het is voor Italië en Europa te hopen, dat het huidige regiem zal kunnen worden voortgezet. Zo niet, dan zal veel, dat moeizaam in nationaal en internatio naal verband is opgebouwd, ineen storten Natuurlijk weet u, dat we hier niet in Rusland leven, maar in een vrij land. Dat leerden we reeds op de la gere school en op gezette tijden, zoals onlangs met de verkiezingen, worden we hieraan herinnerd. Wat goed is. want anders mochten we vergeten, hoe zeer we bevoorrecht zijn. Er zijn nurksen geweest, die op on ze vrijheid hebben geschimpt, zeggen de, dat deze slechts een fictie zou zijn, maar dezulken werd aldra de mond gesnoerd door zeer hoogge plaatste en deswege schrandere lie den, die verkondigden, dat men de ware vrijheid moet zoeken in de ge- m°eer e've0-or d eri "rfg e™ 6 h o e vo^ I Joessoef, de trouwe kamerdie- schriften, des te vrijer we zijn als Paar I3" u de fijne nuance maar voelt Echter, zonder al te veel gekheid: onze samenleving is langzamerhand heel wat gecompliceerder dan zo'n dertig, veertig jaar terug en daarbij heeft de overheid van rijk, provincie en gemeente, om het zo maar te zeg gen, een behoorlijke vinger in de pap. Die figuurlijke pap nu moet worden geroerd en daarvoor zijn ambtenaren nodig. U moge het er mee eens zijn of niet, naar onze me ning is in deze maatschappij de amb tenaar even onmisbaar als de boer. Het tijdstip, waarop ook de boer ambtenaar zal zijn. ligt overigens niet zo heel ver meer van ons af, maar daar gaat het nu niet om. We wilden alleen maar een enkel cijfer noemen, dat wel duidelijk demonstreert, hoe veei-omvattend de taak van de ge meentelijke overheid thans is. Een los cijfer, dat ons zo maar aanwaaide uit Zaandam. Dezer dagen heeft na melijk het Sociografisch Bureau be cijferd, dat Zaandam niet minder dan 1134 personen in gemeentedienst heeft. Dus als u in de Czaar Peter- stad telkens vier huizen overslaat, treft u in het vijfde steevast iemand, die de gemeente dient. In de andere huizen wonen ambtenaren van het rijk en van de provincie. Van de be lastingen, van de Raad van Arbeid, van de Waterstaat of wat u verder maar voor instellingen noemen wilt. En dan is er aan de Zaan nog indus trie óók. Natuurlijk begrijpen we het wel. Zaandam is een centrumgemeente met al de aankleve van dien. Maar elf honderd mensen vormen een heel ambtenarendorp. En in Alkmaar en Den Helder zullen de verhoudingen wel niet veel anders zijn. Erg, vindt u? Och kom, we hebben niets tegen op elfhonderd verdienstelijke burgers, maar en dit wilden we alleen con stateren een tikje topzwaar wor den we toch wèl.... No. 18. Wit: Kdl, Dbl, Tf5 en g8, pi d2 en f2 (6 stukken). Zwart: Kfl, pi b3, c4, d4, d5 en e6 (6). Wit geeft mat in drie zetten. No. 19 (zie diagram) Wit: Khl, Dg2, Te8, La6 en gl, Pc8 en d8, pi b4 en c3 (9) Zwart: Kd5, Lh7, Pd2 en f3, pi a7 en e5 (6 stukken). Wit geeft mat in twee zetten. No. 20. Wit; Kfl, Df8, Pe3 en h6 (4). Zwart: Ke5, pi d6 (2). Wit geeft mat in drie zetten. OPLOSSING No. 17 (Weenink) 1. e3e4, dreigt 2. f4 ttf 2. d4, bene vens Pg6 of Pc6. Hiertegen helpt slaan op g3 of c3 niet. 1D x g5 2. Pd7 1D x c5 2. Pf7. Een eenvoudig probleem, volgens sommigen te gemakkelijk; anderen slaakten een zucht van verlichting DE LADDERWEDSTRIJD. Zoals ik indertijd aankondigde, zul len de koplopers thans de vruchten plukken. Het zijn: J. Bastiaanse, Alk maar (38 punten) 10,G. v. d. Wolff, Midwoud (35) 9,door lo ting verloren F. Zoontjes, Beverwijk en J. Marsman, Den Helder, ieder hun 30 punten, maar behaalden een prijs (resp. 8,en 7,terwijl N. Bree- baart Tzn zijn 30 punten tegoed houdt. Wat de eerste vier betreft: proficiat! De ladderwedstrijd wordt thans op geschort tot begin September. Goede oplossingen ontvangen van No. 27: J. Bastiaanse, G. v. d. Beek, G. de Wolff, T. Zanen, S. Prins, J. B. Dietz, J. Marsman, N. Breebaart, F. Zoontjes, Th. Ph. de Waal, A. J. Noo- vatten. der, W. Haanraadts, W. Bron, D. Ap pel, J. Mostert, J. J. W. Gunning, B. Ligtvoet, A. P. P. Mourer, J. Frank, M. de Vries, P. A. v. d. Vis, J. W. Grei- danus, Mej. N. van Heerden, J. van Charldorp, K. W. Pezaro, G. J. Brand- hoff, A. F. Rusting, W:~Bttimink; eri G. A. P. Ooykaas, allen 2 punten. Van. No. 16 nog een goede oplossing ontvangen van A. J. Nooder, 6 punten. LADDERSTAND. No. 5. N. Breebaart 30 p.; 6/7. G. v. d. Beek en T. Zanen 29 p.; 8. A. J. Nooder 28 p.; 9/10. S. Prins en J. B. Dietz 27 p.; 11/12. B. Mantel en D. Ap pel 25 p.; 13. A. A. P. Mourer 23 p.; 14 en 15. M. Buis en W. Haanraadts 22 p.; 16 t/m 19. Th. Ph. de Waal, A. Loer, J. Mostert en J. J. W. Gunning 20 p.; 20. W. Bron 18 p.; 21. J. G. Cromjongh 17 p.; 22/23. J. v. Charldorp I en K. W. Pezaro I 16 p.; 24 t/m 27. J. Stolp, J. Frank, M. de Vries en P- A. v. d. Vis 15 p.; 28/29. Mej. N. van Heerden en G. A. P. Ooykaas 14 p.; 30. B. Ligtvoet 13 p.; 31. M. P. Bijwaard 12 p.: 32. J. C. Hoogmoed 11 p.; 33 t/m 36. G. Stoof, G. J. Brandhoff I, A. F. Rusting I en W. Blumink 10 p.: 37. J. W. Grei- danus 9 p.; 38. F. de Vos 8 p.; 39 t/m 41. W. Ras, D. Bakker, en K. Meijns 7 p.; 42. C. Stuffers 6 p.; 43 t/m 48. A. Rijsdijk, H. Loeven, Chr. Steilberg, G. en J. Knukkel en J. H. Kubbe 2 p. In deze stand zijn niet verwerkt de als nog ontvangen oplossingen van No. 17 van J. C. Cromjongh, B. C. Mantel en G. Stoof, elk 2 p. Correspondentie. M. de V. No. 16 was op tijd, maar fout (1. Lc4). In verband met de zomervacanties onderbreken wij de publicatie van de Schaakrnbriek. In September hoopt drs. J. Muilwijk zijn rubriek te her- heel wat gewend en zijn gezicht kwam zelden uit de plooi, maar toen hij hoor de wat de emir hem nu te vertellen had verschoot zelfs hij van kleur. „Wilt U zeggen, edele heersta mij toe U te vragenstotterde hijdat de wonderlamp van Aladdin die uit het sprookje dus nog werkelijk be staat?" „Zo is het", verklaarde de emir. „En al meer dan honderd jaren is deze lamp in het bezit van onze fami lie, of laat ik liever zeggen was, want je hebt nu wel uit mijn verhaal begre pen, dat ik de lamp, dank zij de schoon maakwoede van mijn vrouwen kwijt geraakt ben. Maar ik moet hem terug hebben en daarom moet ik zo snel mo gelijk naar Dierendorp! Dat is de plaats, waar die baron Van Pottum woont. Als tegenprestatie kan ik hem dan zijn horloge teruggeven". Joessoef keek zijn meester met grote ógen aan. „Edele heer", smeekte hij. „Gaat u toch niet alleen! Laat mij met U meegaan. Ik zal tijdens de reis voor U zorgen". De emir keek zijn trouwe bediende niet een blik vol genegenheid aan. „Ik wist wel, dat ik op je kon rekenen. Joes soef", zei hij dankbaar. „Maar denk erom, dait niemand mag weten, waar wij heengaan en wat het doel van onza reis is.Hij bleef in zijn zin steken, want op dat ogenblik werd de deur opengegooid en kwamen er enige van zijn vrouwen binnen, die de emir met boze blikken aankeken. „Ahmed, waar om heb je er niet voor gezorgd, dat onze bestellingen afgeleverd zijn? We hebben je toch allemaal een verlang lijstje gegeven, waar alles op stond?" „Wel, alle kromsabels", riep de emir verschrikt. „Dat ben ik helemaal ver geten". ZONDAG 7 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 10.00 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gram. 10.00 „In de open deur", cau serie. 10.30 Evangelisch Lutherse kerk dienst. 12.00 Gram. 12.15 Toespraak door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. 12.20 „Het Kerkelijk leven in de provincie Utrecht", causerie, 12.35 Lunchconcert. 13.00 Nieuws en' Ka tholiek nieuws. 13.10 Viool en piano. 13.40 „Het culturele leven in stad en provincie Utrecht", causerie. 14.00 Wereldlijke ge zangen. 15.00 Voordracht. 15.15 Gram. 16.10 Kath. Thuisfront Overal. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Gram. 18.55 Koorzang. 19.30 „Ge looft U dat?", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 „Utrecht, hart van Nederland, Paradijs vol weelde", klankbeeld. 21.15 „Op en om de Maliebaan", gevar. programma. (In de pauze: ca. 21.10—21.20 „De hoge C in in wijk C".) 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1 24.00 Gram.muziek HILVERSUM II. 298 m.: 8 00 VARA, 12.00 AVRO, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.0024.00 AVRO. 8.00 Nieuws, weer berichten en postduivenberichten. 8.20 Orgel, harp, viool en zang. 8.45 „Wees wijs op reis", causerie. 8.55 Postduiven- berichten. 9.00 Wat er groeit en bloeit", causerie. 9.10 Gram. met toelichting. 9-45 Geestelijk leven", causerie. 10.00 Strijk orkest. 10.30 Met en zoner omslag. 11.00 Cabaret. 11.30 Metdopole-Orkest. 12.00 Event, postduivenberichten. Hierna: Amu sementsmuziek. 12.35 Even afrekenen, (De Redactie). HERSENS Ja, de hersens van de knapste koppen in een laatje van Uw kast, Uw schrijfbureau.' Elk ogenblik ter beschikking om U te helpen op Uw weg naar suc ces! Dat kan, als U schriftelijk studeertUiterst bevoegde leraren stellen in de schriftelijke lessen van Resa-Hilversum hun wetenschap tot Uw dienst en blijven U leiden tot Uw doel bereikt is.' Vraag vrijblijvend in lichtingen aan Resa-Hilversum. Bekende schriftelijke cursus. (Adv. Ing. Med.) 24. Zij gaf hem te verstaan, dat het niet het moment was om haar te bedan ken; zij was vol plichtsgevoel, maar op een afstand. Of misschien was het alleen maar, dat zij reeds zich geheel veilig stelde onder een onpartijdig uiterlijk. Hy keek hoe zij zich naar de lift terug haastte, en merkte met plezier op, dat zij een nogal lange, lenige gang had: men kon mylenver gaan naast iemand, die zo liep. Toen zij terug kwam had zij een wit, nauw aangesloten jasje van ivoorkleu rig zijden piqué omgeslagen en zij zag er natuurlijk uit in haar eenvoud. Zij droeg geen juwelen hij had de wei- nig_ opvallende aquamarijn nóg niet gezien maar zij was nooit zonder betovering, die omhulde haar als een sluier. liepen naar de draaideur. Na de hail. die met electrische fans koel ge houden werd, was het om te bezwij ken op straat. „Pfffffr, zei hij. „Ik V° n m'; a's ?en os aan I16' spit". „Daar zul je wel aan wennen". „Dat hangt er van af, hoe lang het 2,uu» en wanneer er een boot gaat. Lr kan zeer binnenkort een schip thuisvaren". Hij fronste zijn wenkbrauwen en ZI-'n zo iuist gebouwde luchtkastelen schudden op hun grondvesten. Hij hielp haar bij het instappen in u »i «agen en een knecht zette haar ^"koffer er in. Hij reed weg en zü vond het vreemd en enigszins ver warrend om naar de Casa Garron 'enig te gaan. Hij vertelde haar over het oude Panama en over de kathedraal en zijn twee koepels bedekt met parelmoer. „Men zegt, dat het parelmoer afkom stig is van de parelvissers van Marga rita en de kathedraal is gebouwd op kosten van een neger. Hij was de zoon van een houtskoolbrander en is bis schop van Panama geworden". Weer chauffeerde hij heel voorzich tig, niet in staat een herinnering uit het verleden kwijt te raken, dat af grijselijke ogenblik toen hij, in het zil veren maanlicht, uit zijn omvergewor pen auto was gekropen, gezien had, dat Beatrice met haar enkels vast zat, en haar gezicht griezelige schoonheid had gehad in de vreselijke, betove rende stilte van de nacht. Later, toen zij naar de kliniek van Santa Martine gebracht was. en hij in de diepste ver slagenheid bij haar bed had gezeten, hadden haar droevige ogen hem ge zegd, dat hij haar voor al haar lijden schadeloos kon stellen-, hij kon dat doen met zijn hart. En nu was er een meisje uit Enge land gekomen en voor 't eerst was hij er zich van bewust, dat de koorden, waarmee zijn geweten gebonden was. hem in zijn vlees sneden, hem dwin gend, hem belemmerend, zijn impulsen stimulerend die niet tot leven hadden kunnen komen, voordat Lynne Carrick kwam. Hij had geen morele verplich ting ten opzichte van Beatrice. Het on geluk was onvermijdelijk geweest. Maar 't medelijden dat hij verschuldigd was was dfe nacht opgewekt en talloze vriendelijkheden van zün kant. elke dag opnieuw, hadden die niet vermin derd. Hij keek naar Lvnne's gezichtje en voelde de volle zwaarte van Bea trice's ongeluk op zijn bart drukken en terwijl zijn instincten worstelden om los te komen en te ontvluchten, bleef zijn geweten vastgeklonken. Toen Lynne en Bryce onder de cederbomen van de oprijlaan reden, stonden de grote bomen beweging loos alsof zij gevangen waren in een slaperigheid, ontstaan door de einde loze hitte van de dag. De blauwe vlin der zweefde niet meer in de ailamande en de rijstvogeltjes waren naar hun nestje gegaan; de waterlelies in het miniatuur vijvertje hadden zich reeds dichtgevouwen en de verlepte waren zinkende, alsof geheimzinnige vingers door 't donker wordende water naar boven kwamen en ze naar beneden trokken, naar hun koele graven. Toen zij door de hall liepen zei hij: „Zal ik met je naar binnen gaan?" „Als morele steun?" Zij keek hem strak aan. „Die heb ik genoeg of je wel met mij naar binnen gaat of niet: ik zal voelen dat je mij aanmoedigt. Dank je nogmaals, dat je zoveel voor mij over had". Toen besloot zij: „Ik zal, geloof ik, maar alleen naar binnen gaan". „Net als je wilt", en hijstak zijn hand uit, opende de deur voor haar en kon digde aan: „Hier is Lynne!" expres haar naam noemende. Voordat hij de deur achter haar sloot, zag hij dat Beatrice verbaasd opkeek, alsof zij ver wachtte een totaal onbekende binnen te zien komen, terwijl zij uitriep: .O, 'tis juffrouw Carrick". Voor 't eerst was hij er zich van bewust, dat ook Beatri ce in haar hart vijandig voelde. Hij ging naar zijn kamer om zich te verkleden, terwijl hij wenste dat hij „vanavond" tegen Lynne had gezégd, in plaats van „morgen". Morgen was nog zo vreselijk ver weg. Toch voelde hij intuïtief dat hij de dingen moest la ten zoals ze waren, en niet proberen haar te overhaasten. Op dat ogenblik liep Lynne door de zitkamer, 't Deed denken aan 't op trekken in vijandelijk gebied en zij was meteen waakzaam tegen dê heimelyke aanvallen van Beatrice. op mevrouw Garron's schoot, een doodmoe, eenzaam en uitgeput jochie, Er was in zijn leven niets anders ge beurd, dan een ander bad in een an dere omgeving, andere handen die hem aanraakten en andere klanken in zijn oren en andere gezichten in zijn ge zichtskring. maar dit alles betekende een revolutie in zijn leven. En de uit drukking 'van angst was nog in zijn vertrokken gezichtje te zien. Lynne ging naar hem toe en stond naar hem te kijken en zij voelde dat haar_ hart ineen kromp. Toen zij Patricia Garron's ogen ontmoette, was er verdriet in de hare te lezen en haar mond had zich dicht geknepen. Mevrouw Garron, die een ongekun stelde vrouw was, had geen idee hoe zich te rechtvaardigen over de toe stand, waarin haar verkeerde hande lingen, Peter hadden gebracht; noch hoe een brug te bouwen over de brede stroom van vijandelijkheid, welke zij niet verhinderd had te vloeien tussen dit meisje en zichzelf. Een brug, sterk genoeg om te overschrijden om een soort van wapenstilstand aan te bieden een brug waarop schikkingen voor de eerste tijd getroffen werden. Juist doordat zij ongekunsteld was, aan vaarde zij de situatie in de grootste een voud, door Peter op te tillen en in Lynne's armen te leggen. Op die ma nier was wat nodig was gezegd. Zij had hem losgelaten: dat betekende: „Toen je hier kwam. behandelde ik je ais iets. dat hier overbodig was; iets, dat ter loops bedankt moest worden en dan verwijderd werd, met het betalen der maakte en ik schaam mij. Ik waardeer onkosten. Ik maakte een fout. Je kunt aan zijn gezicht zien, dat ik een fout 't zeer, dat je terugkwam toen je dat gevraagd werd. want ik weet dat je vernederd werd. Alsjeblieft, wees er zeker van dat alles nu voor ie gedaan zal worden, om 't je hier als mlin gast gerieflijk te maken. Maar elk ogenblik, dat je in mijn huis zult ziin. zal ik heren! 12.45 Exotische muziek. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelingen of gram. 13.10 Gevar. muziek. 14.00 Boekbespre king. 14.20 Dansmuziek. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Omroeporkest en solist. 16.30 Sport- revue. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sport uitslagen. 18.30 Korte Ned. Herv. Kerk dienst. 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbel vertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 „Les Cloches de Corneville", opera. 21.15 Me dedelingen en gram. 21.25 „De dood in de hand", hoorspel. 21.55 Amus.muziek. 22.30 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tages of gram. 23.25—24.00 Gevar. muziek. MAANDAG 8 JUNI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7,13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuit slagen. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram. 11.15 Gevar. muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12-59 Klokgelui. 13.Q0 Nieuws. 13.15 Ge varieerde muziek. 13-45 Gram. 14,00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Vóór de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Klarinet en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit en clavecimbel. 16.55 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. C. Berg: „Unes co". 18.00 Gewijde 'muziek:'18.20 Sport. 18.30 Parlementair commentaar. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Klassieke muziek. 19.30 Radio krant. 19.50 „Glorlana", opera. (20.50— 21.10 Gelegenheidsmuziek.) 23.20 Nieuws en SOS-berichten. 23.25 Avondoverden king. 23.50—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8-18 Quatre mains. 8.35 Rhythm. Strijkorkest. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10-20 Gram. 10.40 Voordracht. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Orgel en Zang. 12.30 Land- en Tuinb.med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.ÜÖ Nieuw». 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Zang en piano. 14.40 Gram. 14.50 „De regen kwamhoorspel- 15.45 Gram. 16.30 Viool en piano. 16.45 Vragenbeantwoording. 17.15 Accordeon orkest. 17.50 Militaire commentaar. 18.00 Nieuws en commentaar. 18-20 Orgelspel. 18.35 Parlementair overzicht. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 RegeringsuitzendingLand- bouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Opening Veilig Verkeersweek. 20.15 Politiekapel. 2)0.40 „Van zon en regen", cabaret. 21.10 Radio Philh.-Orkest. 22.05 Beschouwing over de Gemeenteraadsverkiezingen. 22.00 Gram 22.30 „Voorjaar in de levende na tuur", klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Idem. Peter, gehuld in 'n badhanddoek, lagangsten ultïtsan ^wofdt^lfvolgd) VIOOLCONCERT VAN KOR KUILER. Kuiler is vooral in het Noorden van het land bekend ge worden als dirigent van de Gro ninger Orkestvereniging. Hij ver schafte het orkest zijn positie in het muziekleven van die streken. Maar ook als scheppend kunste naar is hij werkzaam, geweest, al is hij als zodanig minder op de voorgrond getreden. Hij verraadt in zijn muziek een goed stuk ro mantische scholing en een dege lijke muzikaliteit. Zijn vioolcon cert is een goed speelbaar werk; Jo Juda heeft er goed aan gedadn, het eens voor de microfoon tot klinken te brengen. Zondag 15.30 over Hilversum II, 298 m.) LES CLOCHES DE CORNE VILLE, een lichte opera van Clairville en Gabet (Zondag 20.05, zelfde zender.) ALCESTE, opera van Chr. W. von Gluck. De zeer tragisch klin kende ouverture van deze opera wordt nog al eens uitgevoerd. Het werk zelf is eveneens de moeite waard. Von Gluck ver tegenwoordigt in zijn tijd de na tionale Duitse operastijl tegen over de heersende Italiaanse op vatting. Dat heeft in de tijd, dat hij te Parijs woonde, aanleiding gegeven tot groot schandaal. Zijn muziek verraadt sterke verwant schap met die van Handel. (Zon dag 16.45 over Third Program, 464 m.) GLORIANA, een opera van Ben jamin Britten over een thema uit het leven van Elizabeth I. Een be wijs voor de waardige Wijze waarop de Engelsen de kroning van hun koningin vieren: dit it een gelegenheidswerk! De naam van de componist waarborgt een originele compositie. (Maandag 19.50 over Hilversum t, 402 m

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7