Frankrijk is een onregeerbaar land geworden Rhee naar Washington? Accoord over ontruiming van de Suezkanaal-zone Kleine meerderheid voor De Gasperi c.s. in Senaat Geallieerde Hoge Commissie wijst Duits protest af De parlementariërs streven slechts helangenpolitiek na Zuid-Koreanen matigen zich Drie staten van de V.Sdoor zware stormen geteisterd Deviezen Woensdag 10 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ^Ge Jaargang No. 134 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het publiek krijgt er genoeg van.... Ministers Kernkamp en Luns naar Australië WilsonNiet te snel demobiliseren Britse technici zullen blijven Koel weer met regenkansen WEERBERICHT Minstens 167 doden Russische vrouwen mogen naar hun Amerikaanse echtgenoten Beperking invoer zuivel in de VS opgeheven Stel mij maar terecht Met de hakken over de sloot Kracht oppositie sterk gegroeid De Jonge „gewoon" misdadiger Ook Polak wordt uitgewezen „Ommelanden" moet boete van 42.000 betalen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2-02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze correspondent te Parijs) MONSIEUR DUPONT, de gemiddelde Fransman, is plotseling gaan inzien, dat Frankrijk bij de huidige staatsvorm, een vrijwel onregeerbaar land is geworden. U zult misschien zeggen, dat het wel er,r fang geduurd beeft, voor meneer Dupont tot deze conclusie is gekomen. Omdat er in Frankrijk sinds de bevrijding een kleine twintig regeringen zijn geweest, die het gemiddeld niet langer dan vijf maanden konde/bolwerken. Het wonderlijke is echter, dat meneer Dupont zich eigenlijk maar bitter weinig van die elkaar opvolgende crisissen heeft aangetrokken. Wanneer je, zoals wij, in Parijs woont, dan verbaas je je, boe weinig je Franse vrienden zich voor hun regering interesseren. Zij gaan daarbij uit van het principe, dat het toch een rommeltje is, waaraan minister X of Y niets veranderen wil of kan. Politiek is een weinig verfrissende zaak zo hoorde je hoe langer hoe meer verkondigen waarmee je je beter niet kan bezig houden. Het gevolg was, dat men lachend zijn schouders ophaalde, wanneer er weer eens een minister-president uit het zadel werd gestoten. DIT IS nu echter plotseling veran derd. Toen de zeer populaire heer Pinay in het zand moest bijten, waren er al millioenen Fransen biizonder ver ontwaardigd. Nadat de oude vos Paul ïteynaud en de uitermate slimme en realistische Mendès-France precies aan het parlement verteld hadden, hoe de za ken ervoor staan én wat men kan doen om de ernstige ziekte, die het bestaan zelf van Frankrijk aantast, te bestrij den - waarna het parlement besloot hun niet te accepteren als nieuwe minister president - is er een begin van felie verontwaardiging ontstaan. De millioe nen meneren Dupont hebben plotseling begrepen, dat hun parlement een ver ziekte instelling is geworden, waar de gedeputeerden achter de ministerbaan tjes aanjagen, waar de groepsbelangen zwaarder tellen dan 'het algemeen be lang en waar iedereen, die met frisse ideeën komt om die verzieking te lijf te kunnen gaan op een slimme manier een beentje wordt gelicht. Natuurlijk is men zich in de Franse huiskamers ook gaan afvragen, hoe het komt. dat het parlementaire leven van zijn land zo gedegenereerd is. Van daar dat er op het achterbalcon van de volle bussen en in de zich als een mol onder de grond voortbewegende metro weer fel geredeneerd wordt over de twijfelachtige rol van vele parle mentsleden. ER ZIJN vele oorzaken aan te wijzen, die er voor gezorgd hebben, dat Frank rijk eigenlijk geen regeerbaar land meer is, zodat de enige oplossing zal zijn een ingrijpende structuurverande ring. Men zal het altijd ruzieënde en geen meerderheid voor enigszins posi tief werk te vinden is, «en gedeelte van zijn macht moeten ontnemen. Met die zo vrijgekomen macht moet de minister-president regeren, zonder bang te zijn bij alles wat hij voorstelt op straat gezet te worden. Dat ruikt naar de dictatuur, zult u zeggen, het geen helaas niemand zal kunnen tegen spreken. Maar zelfs de zachtaardigste democraat heeft ingezien, dat het zo niet langer gaan kan. De ernstige verzieking bestaat na melijk hierin, dat de meeste gedeputeer den in de Kamer niet meer het alge mene belang verdedigen maar dat zij zich tot taak stellen de belangen van bepaalde groepen te vertegenwoordigen. Die belangengroepen zijn meestal in contradictie met het algemene belang, het belang dus van monsieur Dupont. De voorbeelden ontbreken niet. De boeren hebben hun eigen partij, die zich alleen maar tot doel schijnt te stellen de prijzen van de landbouwar- tikelen te doen stijgen. De spoorwegen vormen een bolwerk van de socialisten. Al het spoorwegpersoneel wordt op zijn 55ste jaar gepensionneerd. Het ge volg is, dat er net zoveel gepension- neerden als werkenden zijn. Wat dit kost. kan men eenvoudig uitrekenen. De Franse Spoorwegen zijn hierdoor in verhouding tot andere Europese landen erg duur. Wordt nu echter in het par lement voorgesteld de pensioengerech- (Zie vervolg pag 3) Richard Casey, de Australischt mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld, dat de Nederlandse minis ters van Buitenlandse Zaken en Over zeese Rijksdelen, mr J. M. A. H. Luns en prof. dr W. J. A. Kernkamp, in Juli een bezoek aan Australië zullen bren gen. Het voornaamste doel van hef be zoek is te spreken over de samenwer king in Nieuw-Guinea, zei hij. yERWIJL de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering aandringt op een opmars van de troepen van dit land naar de Jaloe, de grensrivier met Mansjoerije, schijnt president Syngman Rhee van plan te zijn naar de Verenigde Staten te vliegen om een laatste beroep te doen op president Eisenhower om het bestand niet te ondertekenen. In Was hington weet men echter nog niets over een dergelijk voornemen van Rhee. Voorts lijken bepaalde Zuidkoreaanse kringen te begrijpen, dat men met de oppositie tegen een bestandsovereenkomst in verschillende opzichten te ver gaat. Het voornemen om in de Nationale Vergadering een wetsontwerp in te dienen voor een militair verdrag met Tsjiang Kai Sjek is tengevolge van krachtige oppositie niet tot uitvoering gebracht. Ook op het besluit om India eventueel de oorlog te verklaren als troepen van dit land in Zuid-Korea landen om het toezicht op de krijgsgevangenen over te nemen, is teruggenomen. RADIO-PEKING heeft zich gekant tegen het door Eisenhower na het tot stand komen van een bestand voorge steld sluiten van een verdedigingsver drag tussen Zuid-Korea en de Ver. vaak erg egoïstische parlement"'waarin Staten. Er wordt zelfs gesproken van VOLGENS de Egyptische minister van Voorlichting gaat Engeland in principe accoord met ontruiming van de Suezkanaal-zone door de Britse strijdkrachten. Hij zei, dat Egypte goedvindt, dat Britse technici achter blijven om de Egyptische strijdkrach ten te helpen bij het in stand houden In de twee voorafgaande nach ten kwam er in het Noord-Oos ten van ons land onweer voor. Vooral aan de overzijde van de Afsluitdijk viel Maandagavond vrij veel regen ten Noorden van Harlingen waar korte tijd nood weer voorkwam. De Noordelijke wind hield de temperatuur ook gisteren in het Noorden van onze provincie te laag. Om drie uur gistermiddag werd in Den Hel der 16 en op Schiphol 20 graden Celsius gemeten. De depressie die over Midden- Europa naar het Noorden trekt houdt een overwegend Noordelij ke wind in stand. Het blijft de eerste dagen koel, waarbij de kans op enige regen groot blijft. Voor hooiweer is dit weer te wisselvallig en ook op korte ter- wijn bezien, ziet het er niet naar uit dat de warme periode die wij m het midden van Mei hebben meegemaakt spoedig weer zal terugkeren. Verwachting tot morgenavond: VERSPREIDE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de nacht en och tend plaatselijk mist. Op vele plaatsen droog weer, maar hier en daar enige regen. Zwakke tot ma tige Noordwestelijke wind. In het binnenland iets hogere temperatu ren. van de Kanaalbasis. Hij noemde het echter „dwaasheid" dat deze technici onder Brits militair bevel zouden blijven, zoals de Engelsen wensen. In dat geval zouden het bezettingstroe pen blijven. In een te Londen uitgegeven com muniqué, na het einde van de con ferentie van de premiers van het Britse Gemenebest wordt gezegd, dat, hoewel men het internationale belang van het Suezkanaal erkent, men van mening is, dat de hangende geschil len in het Midden-Oosten moeten worden bijgelegd op een wijze, die vrede en veiligheid in dat gebied verzekert en de souvereiniteit der landen van het Midden-Oosten niet aantast. Men acht het noodzakelijk, dat de militaire installaties in de Kanaalzone in stand blijven. In een te Londen na het einde van de conferentie van de premiers van het Gemenebest uitgegeven communiqué wordt de hoop op een spoedig totstandkomen van een Europees Leger uitgesproken. een poging tot sabotage van een wa penstilstand door de V.S. Charles Wilson, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft gisteren in Washington verklaard, dat het zes maanden of langer zal duren voor een begin gemaakt kan worden met het afvoeren van Amerikaanse troepen uit Korea, als eenmaal een bestand zal zijn bereikt. Wij moeten niet zo dwaas zijn als na de tweede wereldoorlog, toen te snel werd gedemobiliseerd. Ook wil hij na het bestand de aanleg van munitievoorraden in Korea nog voort zetten. In Britse diplomatieke kringen neemt men de dreiging van Rhee om alleen de strijd voort te zetten, niet zeer ernstig op. Churchill zei gisteren in het Lagerhuis te geloven, dat de „zeer grote macht en duidelijk vastberaden politiek" van de Ver. Staten Zuid koreaanse obstructie tegen een bestand zal voorkomen. Zweden zal deelnemen aan de twee neutrale commissies voor toezicht op het bestand. Zwitserland zal in deze, aldus Bern, geen opdracht kunnen aanvaarden als de Zuidkoreaanse re gering niet met de bestandsovereen komst accoord gaat. Admiraal Redford, de nieuwe Ameri kaanse voorzitter van de commissie van stafchefs is in Seoel aangekomen. Bij demonstraties in Seoel tegen het bestand werden enkele schoolmeisjes in het gedrang gewond. Noodweer in Z.O.-Frankrijk en Italië Stortregens hebben in Oost-Frank rijk, nabij de Zwitserse grens, over stromingen veroorzaakt. Verscheidene dorpen kwamen blank te staan. Een vrouw en een aantal stuks vee zijn verdronken. In de baai van Napels hebben zware stormen gewoed. JFES wervelstormen hebben Maan dagavond de Amerikaanse staten Michigan cn Ohio geteisterd. Het aantal doden wordt op minstens 141 geschat. Voorts werden zeker 750 personen gewond. De 163.000 inwoners tellende industriestad Flint, 100 km. ten Noorden van Detroit, werd I it zwaarst getroffen. Hier zijn tot nu toe 113 doden te betreuren. Gister middag werden bovendien de stad Worcester en de nabijgelegen plaats Sherwsbury in de staat Massachusetts door een met hagel gepaard gaande storm overvallen. Ongeveer 200 ge bouwen werden verwoest en er zijn hier op zijn minst 26 doden, voorts 1 ook honderden gewonden. IN huizen een straat te Flint werden veertig met de grond gelijk ge maakt Autoriteiten in Michigan noemden de ramp in Flint „ver moedelijk de ergste in de ge schiedenis van Michigan". De com missaris van politie te Flint zei, dat de verwoestingen erger waren, dan hij in Londen had gezien tijdens de luchtaanvallen in 1940. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. Met man en macht men met het reddingswerk begonnen. Troepen van de nationale garde en politiemannen uit vele steden van Michigan zijn naar de getroffen plaatsen gezonden. De gouverneur van Michigan, Mennen Williams, heeft zelf de leiding vrn het reddingswerk in handen genomen. De schade te Flint wordt, geschat op 10.000.000 dollar. Te Cleveland wordt de schade geschat op 3.000.000 dollar Molotov, de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken heeft Zaterdag de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen meegedeeld, dat de Sovjet-Unie uitreisvergunningen heeft verstrekt aan twee Russische vrouwen, die met Ame rikanen zijn gehuwd. Aanvragen voor uitreisvergunningen van andere vrou wen, die met Amerikanen zijn gehuwd, zijn in studie. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een voorstel om de be perking van invoer van boter en melk poeder, welke is ingesteld krachtens art. 104 van de wet op de defensiepro ductie, op te heffen voorlopig goedge keurd. Met 123 tegen 97 stemmen werd een amendement aangenomen, waarbij het artikel wordt geschrapt. Het is mogelijk, dat later bij de stem ming over de verlenging van de wet, die 30 Juni a.s. afloopt, dit besluit weer ongedaan wordt gemaakt. 0P haar route door Londen naar Well Hall, werd Koningin Elizabeth verrast met een bloem - bouquet, dat Thea Gazenbeek uit Arnhem haar aanbood. Een tot levenslang veroordeelde Duitser, Heinz Beek, heeft in een brief aan president Eisenhower, zichzelf aangeboden om terecht gesteld te werden in de plaats van de Amerikaanse negersoldaat Edwards, die wegens mishandeling van een Duits meisje ter dood veroordeeld is. Beek werd destijds veroordeeld wegens het neersteken van een Amerikaanse soldaat. Edwards had het meisje geslagen omdat zij hem wegens zijn huidskleur be schimpte. BLANKENHORN BIJ BIDAULT Blankenhorn, directeur van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken is te Parijs aangekomen om Bidault in te lichten over de besprekingen, die nij in Washington heeft gevoerd. QE REGERINGSPARTIJEN in Italië hebben in elk geval wat de bezetting van de nieuwe Senaat betreft een krappe overwinning behaald. Zij kregen 12.196.148 stemmen, dat is 50,2 procent van het Lotaal. De oppositie van links en rechts veroverde 12.103.388 stemmen. De verdeling der zetels in de senaat wordt als volgt: Regeringspartijen 125 zetels, waarvan 116 voor de Christen-Democraten; linkse oppositie 86 zetels, waarvan communisten 54, 28 voor de socialisten en 4 voor de lijst van socialisten en communisten te zamen; rechtse oppositie 25 zetels, waarvan 16 voor de monarchisten, 9 voor de neo-fascisten en 1 voor de onafhankelijken. In totaal dus 112 zetels voor de oppositie. De stelling van de nieuwe kieswet, dat degenen, die 50 plus 1 procent van het aantal stemmen behaalt twee derde van het aantal beschikbare zetels krijgen toegewezen, geldt alleen voor het Huis van Afgevaardig den, dus niet voor de Senaat. Intussen wordt nog druk stemmen geteld, om ook de uitslag van de verkiezingen voor het Huis der Afgevaardig den (Tweede Kamer) te verkrijgen. Ook hier schijnt een meerderheid voor de regeringspartijen waarschijnlijk. gr is een tijd geweest, dat Nederland zó welvarend was, dat wij ons nau welijks bekommerden om het bezoek van vreemdelingen aan ons land. Zelf wisten wij in het buitenland met onze harde guldens wel raad. Deze tijd is voorbij. Wij zijn druk in de weer de voor buitenlanders vreemde, vlakke schoonheid van ons land te exploiteren. Daarmee zijn we er niet. Een prach tige plas water in Friesland is boeiend voor wie ogen heeft om te zien, maar vreemdelingenverkeer stelt andere eisen, die vooral samenhangen met het comfort, waarnaar de meeste mensen (met name in hun vacantie) zoeken. Het ras, dat de natuur tegemoet treedt en in zijn (spaarzame) vacantiedagen alle stof van conventies van zich af schudt om 's avonds bij een woudlo persvuurtje zijn potje te koken en te genieten van zeifgezette koffie, sterft uit. Dat het „kamperen" niettemin druk wordt beoefend is meer een zaak van geld dan van lust! De buitenlander in ons land zoekt behalve naar schoonheid, naar vertier. In dat opzicht worden onze gasten niet verwend. En wij kunpen persoonlijk neg zo vriendelijk zijn, wij zullen het daarmee tegen de scherpe concurrentie in het buitenland niet redden. Het ge vaar bestaat, dat wij in dit opzicht de kwade gevolgen van onze kortzichtig heid niet kunnen voorkomen. Wie wel eens 1 eeft rondgekeken in ons land, zal met ons de indruk hebben gekre gen, dat er slaapplaatsen te huur wor den aangeboden, waar je in uiterste noodzaak wellicht je hond naar toe wilt sturen. Inderdaad, het Is een mentaliteit: met weinig kosten zo veel mogelijk verdienen. Zij komt ook elders in ons land al te dikwijls voor. Maar de om mekeer ligt nog geen straat verder. Daartegen doen we met een vriende- lijk-lachend gezicht niets. In 1947 bezochten 178.000 toeristen ons land en leverden ons een deviezen- inkomst van 19,5 millioen; in 1950 be droeg het aantal ons land bezoekende toeristen ca 400.000 en de inkomsten uit dit verkeer 58 millioen. In 1951 steeg het aantal toeristen tot 448.008 en het bestede bedrag tot 104 millioen gulden en ten slotte werd in 1952 een aantal van ongeveer 500.000 toeristen bereikt, die voor 160 millioen hadden verteerd. Bij deze bedragen gaat het slechts om de uitgaven in Nederland. Ook onze buitenlandse vervoerders, zoals de scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. hebben nog vele tientallen mil lioenen guldens aan deviezen binnen gebracht. Wat dit jaar ons zal brengen, kun nen wij slechts gissen; zeker is het echter dat dit jaar niet bij het voor gaande zal achterblijven. Zolang als het wil duren, zeggen wij nadrukkelijk. Want al behoeft men niet bijzonder gesteld te zijn op de rou lette of op decadente hotelpaleizen: wil men de vreemdeling blijven trek ken, dan zal de kost voor de baat moe. ten uitgaan. Dan zullen wij wellicht zelfs enige concessies moeten doen, op dat wij van onze op zichzelf lofwaardige degelijkheid niet J/l de dupe worden. DIJ een vergelijking tussen de uitsla gen van de verkiezingen voor de Senaat in 1948 en thans, blijkt, dat de regeringspartijen precies tien procent van het totaal aantal stemmen zijn ach teruitgegaan. In 1948 verkreeg men 60.2 procent, thans 50.2 pet. Vooral in het Noorden hebben de regeringspartijen veel concurrentie ge had van de communisten. In het Zui den van Italië was de oppositie van neo-fascisten en monarchisten het sterkst. In vele van de grote steden kreeg de oppositie van links en rechts samen aanzienlijk meer stemmen dan de regeringspartijen. De zwaarste ver liezen leden de sociaal-democraten, de liberalen en de republikeinen. Zodra bekend werd, dat de regeringspartijen in de Senaat een meerderheid zouden krijgen, kwamen communistische bla den met de opmerking, dat de uitslag van te voren was' vastgesteld. Direct daarna rukten zwaar bewapende poli tie in jeeps uit om in Rome de bewa king der regeringsgebouwen te verster ken. Indien de definitieve uitslag voor de Tweede Kamer zal aanwijzen, dat de regeringspartijen de grens van 50 plus 1 procent hebben overschreden is het waarschijnliik, d't de christen-demo craten van De Gasperi 300 van de 590 zetels zullen bezetten. KEIZERIN SORAYA AAN DE RIVIERA Keizerin Soraya van Perzië is giste ren per vliegtuig van Madrid te Nice aangekomen. In gezelschap van haar moeder en enkele hofdames zal zij enkele weken te Cannes vertoeven. Voordat zij naar Perzië terugkeert, zal de keizerin nog Parijs en Zwitserland bezoeken. STRAKS TOERISTENREISJES NAAR RUSLAND Een Sovjetrussische deskundige op het gebied van het verkeer heeft ge zegd, dat men in de Sovjet-Unie bezig is met de voorbereidingen van een in ternationaal toeristenverkeer op grote schaal. Het Russische staatsreisbureau „Intourist" heeft plannen in Londen een reisbureau te openen. De geallieerde Hoge Commissie heeft het protest van de Westduitse regering tegen de uitwijzing van De Jonge "an de hand gewezen. Zij heeft zich bij haar beslissing gebaseerd op het feit, dat de uit Breda ontvluchte gevangenen geen politieke vluchtelingen, doch ver oordeelde misdadigers zijn. Ook heeft de commissie er haar ver wondering over uitgesproken, dat de regering te Bonn tracht, Nederlandse onderdanen, die door Nederlandse ge rechtshoven zijn veroordeeld op be schuldiging van zware misdrijven tegen het leven en de vrijheid van hun land genoten, onder wie ook kinderen, i- be scherming tracht te nemen als politieke vluchtelingen. Zoals men weet is De Jonge één der zeven uit de strafgevangenis te Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, korte lings door de Britse bezettingsautoritei ten in West-Duitsland aan Nederland overgedragen. Een Westduitse recht bank te Oldenburg had geweigerd, hem langs de normale kanalen uit te wijzen, zij was namelijk van mening, dat de man als politieke vluchteling moest worden beschouwd. De Bondsregering protesteerde tegen deze uitlevering, omdat de Britten daarmee naar haar oordeel hun be voegdheden hadden overschreden Inmiddels is thans ook bekend gewor den, dat een tweede der uit Breda ont snapte gevangene, Polak, Maandagmid dag is meegedeeld, dat hy op grond van een bevel van de Hoge Commissie zal worden uitgewezen. Een vertegen woordiger van de Britse bezettings autoriteiten bracht Polak, die in een ge vangenis te Hannover wordt vastgehou den, op de hoogte van dit bevel. Hij vertelde de gevangene ook, dat deze tegen het besluit van de Hoge Commis sie in beroep kan gaan. De arbitragecommissie in het con- asTADUbuen "De Ommelanden" en de ANAB heeft gisteren een beroep van „De Ommelanden" op de gematigheids- clausule in de arbitrale uitspraak af gewezen en bepaald, dat de maximum- ta AAVan 42.000 onmiddellijk door „De Ommelanden" aan de ANABmoet worden betaald. Deze boete staat in verband met de overtreding van de arbitrale uitspraak, doordat „De Om- 31 Maart de stakende arbeiders, die op gezag van de arbi trale uitspraak weer aan het werk konden gaan, voor de poorten van de staan' Zoals bekend, heeft de ANAB in totaal meer dan een millioen gulden boete gevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1