nt KEL ideau - Eerste „Super Connie" a.s. week op Schiphol - ALKMAAR Buitengewone bevoegdheden voor Syngman Rhee S ADV E RTEHT!ÉS Nieuwe aanwinsten voor KLM Lezers spreken! Britse spoorwegen schuldig aan ondergang van veerboot V JUBILEERT ■SCHENK! CLAME iL. 48539 bij elke aankoop Igen keuze steden LEN Wereldprimeur Geslaagde noodlanding van straaljager Waarom Italiaanse i aardappelen Leerling-j ournalist moet terecht staan Nasleep van Rotterdamse perszaak Motorrijder vloog uit de bocht Een dode, twee gewonden Tumult in de raad van Rotterdam VEILIG VERKEERSWEEK ALTIJD VOORRANG POLITIE NADERT VAN ZIJ- WEG, GEBRUIKT SIRENE EN GAAT DUS IN DIT GEVAL VÓÓR! Op 8 Juli te Wassenaar Duel Slijkhuis-Reiff op de 3000 meter Vele fabrieksteams naar Asser T. T. Scheveningen-Luxemburg Gunstige start van tweede 24-uursrit Zege van Augusta in TT-races op Man Nederlandse athleten rfaar het buitenland Karl Kling brak record bij training in Le Mans Het Zweedse elftal sloeg Frankrijk met 1-0 Wapenstilstand zou „doodsteek" voor Zuid-Korea betekenen Reeds vier landen in de krijgsgevangencommissie Een karper, die het niet afleerde „Princess Victoria" niet zeewaardig Japan sticht luchtmacht Nieuw verkeersvliegtuig In één dag retour Londen-New York Soldaat werd beetgenomen Onrust in Tsjechoslowakije WU EEN PER(STER) :rkten mee, om .AGSTE PRIJS! /BERTS v.a. SS v.a. 24" ...13™ 1950 SONS 5 kwaliteiten,Aroo v.a rgoed! tdering van merkar- ten zijn geldig. lesfraat 106 gstraat loon 2905 Verdronkenoord ibediende I verkoper tediende (vr.) iknechl Inlichtingen en verlang-"! 1 adres. OR ZAKEMLIFD^N j rote kop Inbegrepon, 1-5®. J minittnt I dig *tvort» VRIJDAG 12 JTJNI 1953 I I/V de loop van dit jaar verwacht de K.L.M. een aanwinst van één en twintig zeer moderne vliegtuigen te krijgen. Wanneer deze toestellen K aan haar vloot zijn toegevoegd, zal zij één van de modernste lucht- vloten ter wereld hebben. Volgende week Donderdag of Vrijdag arriveert uit Burbank in Californië op Schiphol de P.H.—T.F.R. Electron" de eerste van een aantal Lockheed „Super Constellations", 'met zgn. 'compound-motoren straalmotor-effectDe K.L.M. zal de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld zijn, die dit fraaie langste verkeersvliegtuig met dit type motoren ontvangt. Het licht in de bedoeling, dat de „Super Connies" half Augustus enkele vluchten per week voor toeristendien- aten over de Atlantische Oceaan ma ken. Het toestel zal dan 80 passagiers kunnen vervoeren, met een snelheid van 500 h 600 km per uur. De „gewone „Constellations" vervoerden voor dit toeristenverkeer 62 passagiers. Late lullen deze toestellen, waarvan er m totaal dertien zijn besteld en er dit laar liegen worden afgeleverd, ook op ande re lange trajacten van de KLM, o.a. naar Tokio en Johannesburg, gaan vlie gen. De „Super Connie" kan met grote fading zonder tussenlanding een afstand van 6000 km afleggen. De vier 'beschikken te zamen over 12.000 F.K. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een Gloster Meteor-straaljager, een lestoestel van de Kon. Luchtmacht, een geslaagde noodlanding gemaaKt voor de dijk tussen Schellingwoude en SDurgerdam. De beide inzittenden ble ven ongedeerd. Wel werden enkele Bchapen gedood of gewond. De beide motoren werden beschadigd. Had het toestel nog enkele meters verder ge vlogen, dan was het in het IJselmeer terecht gekomen. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud Instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Geachte Redactie, Dat was van achter uw bureau aan de Voordam nog niet eens zo'n gek nentaar op het marktbericht uit Jedemblik inzake de vroege piepers. We menen echter dat een vooraan staand blad als de Alkmaarse z'n lezers juiste voorlichting dient te geven en we villen u daarbij onze diensten aan bieden. Inderdaad zijn er de laatste weken .^fckele honderden wagons vroege aardappelen uit Italië aangevoerd. In de volksmond heten ze „Malta's". Hoe deze import mogelijk is in een land waar de aardappel een exportproduct is? U zult toch wel weten dat de hele 'Wereld tegenwoordig ruilhandel voert en dat de handelsverdragen uit contin genten van verschillende producten be staan? De meeste Europese landen zijn toch arm en een ieder zit toch te sukke len met z'n handelsbalans? „We willen dit of dat wel van jullie betrekken, maar.dan moet u dat of dit van ons afnemen" is de eis. Zo is in het handelsverdrag dat ons land met Italië kon sluiten een contin gent van 6000 ton vroege aardappelen opgenomen. Wij mogen daarvoor andere tuinbouwproducten leveren, o.a. witte kool. Van die 6000 zijn er misschien 4000 ton geïmporteerd. De kwaliteit leek niet mee te vallen en naar men zegt hebben de importeurs er niet aan verdiend. Een groot gedeelte hiervan kwam binnen in een tijd dat de Hollandse vroege piepers nog niet rijp waren. Toen deed die import de tuinders nog geen pijn. Nu echter de aanvoer aan de Noord hollandse veilingen begint toe te ne men, nu plaagt het Italiaanse product, dat in Rotterdam wordt geveild, en vandaar over het gehele land wordt ^■fedistribueerd, het onze wèl. Dit komt dan tot uitdrukking in de pri s aan onze veilingen. Vandaar de verzuchting uit Medemblik. Dit plagen zal echter niet lang meer duren, want de import is op 9 Juni stopgezet. Dezer dagen worden de laatste importveilingen in Rotterdam Èfehouden. Onze regering vergeet dus de vroege aardappel-verbouwers in Noord-Hol land met! Overigens zal deze aardappel import de minister niet onwelgevallig Zijn geweest. Men heeft in Den Haag Smmers ook nog met zoiets als loon en prijspolitiek te maken. De primeurs °1ze vroe§e aardappelen mogen met te duur worden. Het interesseert u misschien nog te weten, dat de grote aanvoer van vroege piepers dit seizoen wat later zai zijr dan vorig jaar. De nachtvorst van enkele weken terug en het daarop Volgende koele weer hebben de groei van het gewas belemmerd. Het aanbod 5r!n ,ve^mgen is nog maar gering I ,iv per ^ag *s *och n^ei; veel? Jteen dan moet het eerst 3 of 4 maal «oveel zijn! "Wanneer u echter eens wat warmer per gaat voorspellen, zal het aanbod JWgelijks gaan toenemen en zal heel Nederland zich tegen een redelijke prijs Tjpoeciig weer te goed kunnen doen aan Se „Noordhollandse Nieuwe"! [Wat denkt u van het volgende menu: ïijnsmakende nieuwe aardappeltjes Het een juskom vol gesmolten room boter en opgediend met jonge peentjes? E. VEGTER, seer. Prov. Comm. Uit de Veilingen Landbouwhuis. Bijschrift redactie. Wij hadden ons ^„commentaar" informatief gesteld, om dat de lezers in deze het *ijne naadje ivan de kous wel eens wilden weten. Daarom is deze uiteenzetting van be voegde zijde zeer welkom en we zijri er zeer erkentelijk voor. Alleen die gesmolten roomboter.ja, dat is wéér ten hoofdstuk apartl Het toestel krijgt een bemanning van tien koppen. Voor de vernieuwing en uitbreiding van de KLM is voorts van belang de komst van twee nieuwe Douglas DC 6A „Liftmaster"-vrachtvliegtuigen. De eer ste „Liftmaster" wordt half Juli in ons land verwacht. Dan krijgt de KLM nog twaalf tweemotorige „Convair" - 340 verkeersvliegtuigen. Half Augustus arriveert de eerste ..Convair". De laatste twee komen in 1954. Een aantal van de thans in gebruik zijnde „Constellations" zal van de sterkte der vloot worden afgevoerd. Verleden zomer is er grote opschud ding veroorzaakt, doordat een leer ling-journalist te Rotterdam, die in de plaatselijke editie van het Parool een artikel had gepubilceerd over de bouw van een lnchtwachtpost daar ter stede, werd gearresteerd. De opschud ding was te groter, omdat van ofi- ciele zijde het artikel heette te zijn goedgekeurd. De jongeman, L. J. E. genaamd, zal zichzich thans op 23 Juni voor de Rotterdamse rechtbank moeten ver antwoorden. De dagvaarding tegen hem vermeldt o.m., dat hij een adju dant van de luchtwachtdienst zou heb ben uitgehoord over de bouw, de op zet en de inrichting van zulk een luchtwachtpost, zulks in opdracht van de redactie van het Rotterdams Pa rool, en gegevens, waarvan de ge heimhouding in het belang van de staat der Nederlanden zou zijn ge boden, in zijn artikel zou hebben ge publiceerd. Op de splitsing van de Deventer- straat en de Zutfensestraat te Apel doorn is Woensdagavond een motor rijder, die met buitengewoon grote snelheid uit de richting Deventer na derde, uit de bocht gevlogen en aan de overkant van de weg terecht ge komen. Daar werd het vijftienjarige meisje M. Diks gegrepen. De motorrijder, J. C. Bevaart uit Nieuwenhoorn, is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Het meisje is in zorgwekkende toestand opgenomenhet had een zware her senschudding en een gecompliceerde beenbreuk. De duopassagier kreeg een lichte hersenschudding en een ge kneusde hand. De Rotterdamse raadsvergadering moest gistermiddag plotseling worden geschorst, omdat er een hevig tumult was ontstaan op de publieke tribune. De vermaningen tot rust en kalmte van burgemeester Van Walsum hadden geen resultaat, waarna de publieke tribune werd ontruimd. Het rumoer ontstond, omdat een der tigtal mannen en vrouwen uit het pu bliek het niet eens was met de visie, welke een raadslid van de PvdA-frac- tie gaf op een prae-advies betreffende het verstrekken van kledinggeld aan werklozen en armlastige]® Scheldwoor den en krachttermen werden de zaal ingeslingerd en de verbaasde raadsle den zagen bovendien een papierregen van pamfletjes neerdalen van het bal- eon af, waarop de publieke tribune is aangebracht. DE 0DIE OP KRUISINGEN VAN WEGEN HEBBEN, ZELFS BIJ VOORRANGSWEGEN: 1 POLITIE 2 BRANDWEER) fsiRENEEOFGBa)N 3 BEGRAFENISSTOETEN 4 MILITAIRE COLONNES 5 TRAMS AUTO RIJDT OP VOORRANGSWEG VEILIG VERKEER Indien alles gunstig verloopt, zal het op Woensdag 8 Juli in Nederland voor de eerste maal tot een duel op de 3000 meter tussen de Belg Gaston Reiff en Wim Slijkhuis komen. Op die dag or ganiseert -JisDe Trekvogels" op de Duin- horst-ba'an te Wassenaar internationale avondwedstrijden, waarbij Reiff op de 3000 meter aan de start zal verschij nen, en met de genezing van de bles sure van Slijkhuis is het thans zcr ge steld, dat verwacht kan worden, dat hij met de Belg de strijd zal aanbinden. Nog interessanter kan deze 3000 me ter worden, als de uitgenodigde Duitse crack Herbert Schade derde in de 5000 meter te Helsinki naar Wasse naar komt. Voor de 1500 meter heeft men voorts de Belg Hanswijck, winnaar van de Silverrush en de Duitse mede wereld-recordhouder op dit nummer, Werner Lueg geïnviteerd. Op de 800 meter hoopt men op de deelneming van o.m. Urban Cleve (Duitsland). Nu Duitsland weer door de F. I. M. is toegelaten, overtreffen de inschrij vingen voor de T. T. te Assen welke 27 Juni a.s. zal worden gehouden, alle voorgaande. Niet alleen hebben, zoals gemeld. Horex en NSU ingeschreven, ook BMW heeft zich thans officieel gemeld met als rijders Walter Zeiler, Hans Meier, Hans Baltisberger, en Gerhard Mette. Gestart wordt in de 500 cc klasse, zo dat deze aan officiële fabrieksteams de Norton en AJS uit Engeland heeft, te genover Gilera, Guzzi en M. V. uit Ita lië en de Horex met H. P. Muller en F. Schon uit Duitsland. Een buitengewoon „veld" dus, waarbij de AJS heeft inge schreven met Will Doran. de Nieuw Zeelander R. Coleman en R. Sherry. In de 350 cc klasse komen uit Norton. AJS met. bovengenoemde rijders Guzzi. M. V. in de 250 cc klasse Guzzi, en NS en U en in de 125 cc klasse Mo- rini, MV en NSU. De inschrijving sluit 13 Juni, maar nu reeds staan voor de 125 cc 32 rijders ingeschreven, van wie 17 Nederlanders, voor de 250 cc 16, van wie vier landge noten, in de 350 cc 48, van wie vijf Ne derlanders en voor de 500 cc niet min der dan 59, van. wie zes landgenc en. Morgen worden de nieuwe red dingboot en het botenhuis van Noordwijk door kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enter prise" in gebruik gesteld. Hier ziet men de nieuwe boot, die de naam van de moedige zeeman zal dragen, met schipper Jan v. d. Vliet. Op de Boulevard te Scheveningen, op het parkeerterrein nabij het Kur- haus, werden gisteravond de deelne mers gestart aan de tweede 24-uurs- rit Scheveningen-Luxemburg-Scheve- ningen. De publieke belangstelling was bijzonder groot, doch dank zij een uitstekende afzetting konden alle wagens precies op tijd vertrekken. Als eerste van de ruim 180 deelne mers startte om precies 19,45. uur de dames-equipe mevr. Englebert (Sohe- veningen) en mevr. Van der Aa (Doorn). Bekende figuren waren ver der de Rallyerijders Barendregt, die als kaartlezer vergezeld werd door R. J. Tetenburg, Dee—Courrech Staal, Kreisel—Ten Hoope en Langestraat —Englebert. De Indonesische legatie in Den Haag was door een vijftal equipes vertegenwoordigd. De weersomstandigheden waren goed, zodat de deelnemers op het eerste traject, dat naar Valkenburg leidde, geen moeilijkheden zouden ondervinden. De Luxemburgse deel nemers, die uitsluitend het traject LuxemburgScheveningen zullen rij den, zouden zich te Colmarberg (Luxemburg) bij de wagens voegen. De eerste rijders worden hedenavond 20.10 uur aan de finish eveneens bij het Kurhaus te Scheveningen terug verwacht. De uitslag van gisteren op het cir cuit van Man gehouden race over drie ronden (182 km.) in de 125 cc klasse luidt: 1. Les Graham (Engeland) op Augusta 1 uur 27 piin. 19 sec., gem. snelheid 125.9.19 km. per uur; 2. Werner Haas (Duitsland) op N.S.U. 1.28.0, gem. snelheid 124.20 km. per uur; 3. Cecil Sandford (Engeland) op Augusta, 1.28.02, gem. snelheid 124.15 km. per uur; 4. A. Copeta (Italië) op Augusta, 1.32.29, gem. snelheid 118.19 km. per uur; 5. A. Jones (Engeland) op Augusta, 1.40.39 gem. snelheid 108.59 km. per uur; 6. W. M. Webster (Engeland) op Augus ta, 1.41.16, gem. snelheid 107.93 km. per uur. Deze race werd onder uitstekende weersomstandigheden gereden. Wer ner Haas nam onmiddellijk de lei ding, maar het Augusta-contingent met Les Graham aan het hoofd zette een achtervolging in en halverwege de eerste ronde was de Duitser reeds naar de vierde positie verwezen. In de eerste ronde braken vier renners het record van Cecil Sandford (122.42 km. per uur) en in de tweede ronde bracht de in schitterende stijl rijden de Graham het record op 125.86 km. per uur. Toen de zege van Graham zo goed als zeker was, richtte de aandacht zich op het furieuze gevecht tussen wereldtitelhouder Cecil Sandford en Werner Haas, die alles uit zijn N.S.U. haalde wat er in zat. Met nog acht kilometer te rijden, ging hij de win naar van het vorig jaar voorbij en in weerwil van een verwoede tegen aanval van de Brit stoof hij, laag over zijn stuur gebogen, met twee secon den voorsprong op Sandford door de finish. Harry de Kroon (Trekvogels) zal Zaterdag 13 Juni bij internationale athletiekwedstrijden te Glasgow op de 880 yards aan de start verschijnen. Ook Fanny BlankersKoen en Puck Brouwer nemen aan deze wedstrijden deel. De Kroons clubgenoot, Bart Verwey, komt Woensdag 17 Juni bij een in ternationaal athletiekfeest van Union St. Gilloise te Brussel op de 400 m. uit. Bij de eerste training voor de 24 uurs rit van Le Mans, welke Zaterdag begint, werd het record voor het cir cuit twee maal officieus verbeterd. De Duitser Karl Kling, aan het stuur van een Alfa Romeo, reed het traject van 13.492 met een gemiddelde snel heid van 174.717 km-u., en de Ameri kaan Cunningham haalde in een van zijn eigen wagens een gemiddelde van 173.180 km.-u. Het officiële record staat sedert verleden jaar op naam van Ascari met 173.169 km.-u. Te Stockholm heeft het Zweedse voetbalelftal voor 28-000 toeschouwers een 10 overwinning op Frankrijk be haald. Met rust was deze stand reeds bereikt. In Engeland had weer de traditio nele „Trooping Colour Ceremony" plaats, welke steeds wordt gehou den op de officiële verjaardag van de vorst. Op onze foto verlaat koningin Elizabeth te paard Buck- ingham Palace om de imposante parade van de Home Guards af te J)E ZU1DKOREAANSE Nationale Vergadering heeft gisteren met algemene stemmen besloten om aan president Syngman Rhee bui tengewone bevoegdheden te verlenen, die hem het recht geven „alle maatregelen te nemen voor een algehele mobilisatie der nationale krachten". Dit is geschied om Syngman Rhee in staat te stellen „het hoofd te bieden aan de politieke toestand, welke is ontstaan door de overeenkomst betreffende de uitwisseling van krijgsgevangenen". PRESIDENT Syngman Rhee heeft gisteren officieel te Seoel verklaard, dat hij een ander standpunt innam dan president Eisenhower, daar een wapen stilstand volgens de door het Ameri kaanse staatshoofd gestelde voorwaar den de doodsteek voor Zuid-Korea zou zijn. Voorts wordt te Seoel vernomen, dat de Zuidkoreaanse president het jongste schrijven van president Eisen hower aan hem heeft beantwoord én hierbij heeft verklaard, dat „regering cn volk van Zuid-Korea NIET zullen in stemmen met een wapenstilstand". (Van een onzer verslaggevers) J\E Hoornse Hengelaarsbond heeft dit jaar voor zijn leden een aardige attractie. Als er name- lijk in het bijzijn van de bestuurs leden een karpertje gevangen wordt in de put te Scharwoude en de hengelaar stelt geen prijs op de visdan krijgt het beest een plaatje aan een van zijn vin nen, waarna het weer in het wa ter wordt geworpen. Op dat plaat je staat een bepaald bedrag ver meld en wanneer de vis opnieuw wordt gevangen, dan kan men het plaatje er af slopen op vertoon waarvan men dan het vermelde bedrag krijgt. Zo gebeurde het gistermiddag, dat de heer H. En- nerik uit Hoorn in de Put een karper ving, die d^nr vor>vr>iJ4"'r Kin+ werd voorzien met een plaatje ter w arde van een tien tje. De vis werd op een verafge legen plaats weer in zi'm dement geworpen, maar wie schetst de verbazirn van de heer Ennerik en de omstanders toen hii na een kwartier opnieuw deze karper op de wal trok. Het tientje Tons wellborn, en de hardnekkige vis zwemt weer met een plaatje aan zijn vin in de Put. De Britse Staatsspoorwegen zün gis teren schuldig verklaard aan de on- dergan'. van de door hen geëxploiteer de veerboot „Princess Victoria", die in Januari bü een storm in de Ierse zee is gezonken. Hierbij kwamen 133 personen om het leven. In een uitgebreid rapport, uitgegeven door een uit vier personen bestaand tribunaal van het ministerie van Ver keer, worden twee hoofdredenen gege ven voor de onzeewaardigheid van het schip: Onvoldoende voorzieningen aan de achterpoorten van het schip, en on voldoende voorzieningen voor de af voer van het over het dek slaande wa ter. Het tribunaal zegt, dat het in ge brek blijven van de eigenaresse, "de Britse verkeerscommissie, de ramp heeft veroorzaakt, dan wel er toe heeft bijgedragen. Uit het rapport blijkt, dat de achter poorten in November 1951 waren be schadigd. De verantwoordelijke perso nen hadden echter geen voorzorgsmaat regelen genomen om herhaling te voor komen. Volgens een bericht in het Tokio'se dagblad Manitsji zal Japan een lucht macht van duizend toestellen krijgen. In verband hiermee zullen de plannen tot stichting van een leger "an 320.000 man niet geheel worden uitgevoerd. Het plan zal nog worden voorgelegd aan admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. Van de vijf landen, die zijn aange zocht om een vertegenwoordiger te be noemen in de commissie voor toezicht op de Koreaanse brijgsgevangenen,-7Ü« niet naar huis terug willen, hebben er thans vier - India, Zweden, Tsjecho- slowakije en Polen - bevestigend geant woord. Zwitserland, dat aanvankelijk afwijzend antwoordde, zal misschien nog van zijn besluit terugkomen. NOOR het eerst zijn gegevens beschikbaar over een- nieuw Engels verkeersvliegtuig met drie- hoeksvleugel. Verwacht wordt dat dit toestel, de AVRO „ATLANTIC" in 1957 of 1958 honderd passa giers in vijf of zes uur van Londen naar New York zal brengen. Het vliegtuig zal met gemakje in één dag van Londen naar New York en weer terug kunnen vliegen. Op 13.000 meter hoogte zal het een kruissnelheid van meer dan 960 km. per uur kunnen bereiken. Het vliegtuig sal worden voort bewogen door vier straalmotoren. De brandstof wordt meegevoerd in de grote driehoeksvleugel. Een model van de „Atlantic" zal te zien zijn op de luchtvaarttentoon stelling, die van 27 Juni tot 5 Juli in Parijs (Le Bourget) zal worden gehouden. |)E „Atlantic" is gebaseerd op de AVRO „Vulcan'-bommenwerper met driehoeksvleugel, die in Septem ber jl. de eerste vlucht heeft gemaakt en toen met de beide proefmodellen de internationale luchtvaartwereld, die op Farnborough was verzamel!, verbaasd heeft doen staan. De „Atlantic" is op het ogenblik nog in ontwerpstadium. De passagiers zullen worden ondergebracht in drie compartementen, gescheiden door een bar en een „verpozings'-ruimte. Er komt ook een luxe-uitvoering van het toestel, bestemd voor 76 passagiers. De 24-jarige soldaat van de Pakis taanse luchtmacht, Moezaf Faroeddin, van wie gisteren werd gemeld, dat hij ruim een millioen gulden had gewon nen met een weddenschap op de Engel se Derby, is tot de ontdekking geko men, dat hij door vrienden bij de neus is genomen. Zij hadden hem voor de grap het telegram gestuurd, waarin stond dat hij het geld had gewonnen Faroeddin is weer naar zijn werk, waarmee hij 100 gulden per maand ver dient, teruggekeerd.... Tsjechische vluchtelingen te Wenen zeggen, dat op 1 Juni te Pilsen hevige onlusten zijn uitgebroken als gevolg van de geldzuivering. Arbeiders hadden het stadhuis bestormd, archieven ver brand en met Amerikaanse vlaggen ge zwaaid. Portretten van communistische leiders waren afgescheurd en afbeel dingen van Eduard Benesj opgehangen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11