MEN ONZE KINDERKRANT WAT DE POST BRACHT L Cijfer- letter kruiswoord ONS HOEKJE AKKERTJE r Sociale voorzieningen voor kleine zelfstandigen Om het geluk van Peter ireparatie brouwerstraat 6 Alkmaar Verjaarsgeschenk Luister eens naar: Radioprogramma Een kiespijn-aanval ■Li 't Is altijd makkelijk Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Rapport van Centrum voor Staatk. Vorming door Kitty Lessels Wit-Gele Kruis vierde zesde lustrum Binnenkort weer treinen over Zuid-Beveland BOEKEN BULLETIN En welke is onze zonde VRIJDAG 13 JUNI 1958 d nu" de g rafel som»» ide, met geheel ^50 ibberzool.. net leder lussenzool efl crêpe onderwerk 7.9J 9.75 div. .lleurerMitfeaUttfcA# BESMAi\.\ lames 1.38, heren 1.58 Inbegrepen. .SSE REIZEN bekroond) aillesFontalnebleau— ƒ118.50 srzorgde reis), ag vanaf 29 Juni a.s. D (hot. m. strandb. a. eer. Excursie's naar husen 155. Juli, 27 Juli, 3 Aug, lil Dolomieten m. hot. Ill langs de Rijn f 182.50 jj| uli, 3 Augustus. m. bez. a. d. kastelen dagen Parijs 175 Aug., 31 Aug., 7 Sept. v/h. PELSTER, - Tellef. K 3404—3237. A'dam, Damrak 37, IEUWENDIJK 94, STERDAM TEL. 40063. rBIEDING ppers, 6.90 p. m. vanaf 1.98 p. m. In EVERGLAZE DTTE. nt vaste klant worden. ar om", zei Frank somber. ve twee gevaarlijke getuj- en hier met een stelletje e voor niets zullen teruê" je de woorden van Miss Is ze ons zouden kunnen inder kans op ontdekking. eenmaar dat gaat nies idden, dat de politie hier is?" „Ik help het je ho- :uchtte. „Maar we zitten er ouw op dat vrouwtje va er optimistisch. ..Ui® pakken gaan neerzitten, zei Frank berustend. Beste kinderen, Die kluwen wol aan Tante Adje was niet gemakkelijk te ontwarren, hè? En Heir, week hebben we weer zo tets raadselachtigs, waar je op het eerste ge richt niets van begrijpt. Het zal m« benieuwen wie daar met of zonder de Mp van vader, moeder broers, zus ters ooms, tantes, vriendjes of vrien- Jnnneties een antwoord op weet te vin den Briefjes worden ingewacht aan he"' van ouds bekende adres: Tante Paulien, Bureau van dit blad. Een hele dikke olifant, die zat te prak- wa^'ziftoch, op de jaardag van haar broeder Jan, zou schenken. Tir geef een scheerkwast", dacht ze eerst. Maar dat ging spoedig over Want ze kreeg eensklaps het idee. „Ik maak Jan een pull-over Zo één gebreid van dikke wol voor dagen koud en guui. Hoeveel knot wol gaat daar wel in - "Honderd?!... dat 's véél te duur! [Iban koop ik maar een mooie bril, want Jan ziet met zo goed... Of kan ik beter zorgen voor een nieu we Zondagse hoed?" Nee wacht eens, hé, nu weet ik het. Ik 'zie Jan dikwijls tobben Als hij zijn grote slagtanden met tand pasta moet schrobben! „Een tandenborstel, cl ét is het. Ik ga maar gauw eens kijken! Doch in de winkel vond ze mets, dat déar maar op wou lijken „Een mooie stropdas, was dat wat? Zou die Johan wel staan? Maar oh nee, ik herinner me., hij heeft nooit hemden aan!" ,Een beursje voor zijn centen dan? Of 1 heeft hij al zoiets? „Waar moet dat in? Hij heeft geen zak. Nee, dat is ook weer niets! Nu werd de dikke olifant toch moe van ai dat zoeken, Van dassen, sokken, zakdoeken tot I shag, sigaren, boeken Ze wist het spoedig héél niet meer en sprak, „ik ga maar zo, Ik zeg dan: „Jan, nog menig jaar, maarik heb geen cadeau!" Zo kwam de dikke olifant bij het huis van broer Jan aan. Ze zag haar grote zware broer al in de I kamer staan. Maar héhij was nog heel alleen, i nog geen bezoek, wat saai! En ook geen slingers van papier, geen bloemetjes, niet fraai! „Dag zuster!", lachte broeder Jan. „Dag broer!", sprak zuster blij. „Tc Wens je geluk met deze dag, nog menig jaar er bij!" „Maarikik hebheb zo ge zegd voor jou nog geen cadeau Ik zal je zeggen hoe dat komt. Kijk Jantjedat zit zó Toen ging de broertjes-olifant aan 't lachen als nooit te voor Hij stampte, „Ha-ha", op de grond en riep: „Mijn zuster, hoor... „Ik bén niet jarig kind, nóg niet... vergis je niet, let wel Het is nu JUNI en mijn dag is in JULI met een L.' DIE CZARDASFURSTIN, operette van Emmerich Kalman. Kalman is een van de geestelijke nazaten van de jamilie Strauss. Ook zijn muziek stamt typisch uit de Ween- se sfeer van een halve eeuw ge leden. Niettemin zijn zijn werken nog zeer wel de moei te van het aanhoren waard. Deze uitvoering is er een met een uitstekende be zettinghetgeen het genot nog groter doet zijn. (Zaterdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) ZATERDAG 13 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Slavische melo dieën. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Maas trichts Stedelijk Orkest. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gram. 14.40 Amateursprogram ma. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.55 Promenade-Orkest. 16.20 „De Vlie gende Hollander", causerie. 16.30 De f schoonheid van het Gregoriaans". 17 00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18 25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19 00 Nieuws. 19,10 Pianospel. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Gram. 20.25 De ge- ïïan- 20-30 „Lichtbaken", causerie, oi "en Mannenkoor. 21.15 Amus.muziek. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Maastrichts Ste delijk Orkest. 22.30 Wij luiden de Zon- cag ml 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws In Esperanto. 23.22_24.00 Gram.muziek. H ^HSUM ix, 298 m.: 7.00 VARA, 1COO VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 2000—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gram. 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land. en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hamaiïan-Ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-Orkest en -koor. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Filmprogram ma, 14.45 Huismuziek. 15.10 Amateurs- Programma. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 16 30 Sportpraatje. 16.45 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gram, 19.00 Artistieke Staalkaart, 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20 00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Die Czardas- lürstin", operette (fragm.-uttv.). 21.20 So cialistisch commentaar. 21.35 Dansmuziek. 22 00 ..Dodenhuis", hoorspel. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek, Gerie Wagendrever uit Alkmaar stuurde een grappig verstopte oplos sing en een lange, met veel zorg ver sierde brief. Van haar broertje Jan ont ving ik een paar mooie tekeningen. Dank jullie wel, hoor! Wat jammer, Gerie, dat je de miniatuur-Waag niet hebt gezien. Misschien is hij er dit jaar wel niet meer. Fijn, dat je je verkeers- diploma nu hebt. De vissen waren jullie dus te slim af. Hadden jullie echte hengels of schepnetjes? Dat moet je me toch eens schrijven! Van Marjan Teuni uit Alkmaar ont ving ik een goede oplossing. Wat heb je je inzending enig versierd! Deze week hebben we een raadsel dat ook de moeite van het oplossen waard is. Doe je weer mee? Fientje Vliegenthart uit Alkmaar verraste mij met een keurige brief op bijzonder mooi postpapier. Je oplossing van het raadsel is goed, hoor! Jij bent dus ook mee geweest met het school reisje naar Den Haag en Scheveningen. en je hebt een heerlijke dag gehad. Wat een leuke tekening van Fim, Pam en Pom heb je gemaakt. Dank je wel, hoor! Natuurlijk hindert het niets wan neer je eens een paar keer niet S"hrijft. Het moet plezierwerk blijven en je moet maar alleen je pen pakken, wan neer je daar nu eens echt zin in hebt. Huiswerk krijg je al genoeg! Tot slot een dikke brief en een mooie tekening van mijn trouwe nicht Frouk je Dekker uit Alkmaar. Wat ee. goed nieuws, Froukje! Heel, heel hartelijk geluk gewenst. Ik had me al een paar keer afgevraagd, waarom je niet schreef, maar mu begrijp ik het wel. Wat fijn, dat je over een paar dagen weer naar school mag. Ze kennen je daar vast niet meer terug, nu je zo dik bent geworden; Het hindert niets als je af en toe geholpen wordt bij de puzzles, hoor! Die van de laatste keer was niet eenvoudig en deze week hebben we er ook weer één die mis schien wat moeilijk is voor een meisje van jouw leeftijd. Probeer maar eens wat je er van terecht brengt en haal er anders maar gerust je moeder bij. Hoor ik binnenkort eens hoe het ge gaan is, die eerste dagen weer op school? O ja, het zilverpapier en de zegels heb ik nog niet ontvangen. Zijn ze al gebracht? Dag, Froukje, Het allerbeste! Annelies de Wijn is ziek en nu schreef Erica maar even een briefje. De op lossing van het raadsel is goed, hoor! Ik wens je spoedige beterschap, Anne lies! Van Wiesje van Schaik ontving ik een goede oplossing en een >#nge brief. Ja, in Augustus schrijf ik ook in de krant. Als je erg gesteld bent op ons rubriekje zul je het in Texel bij je tante ook wel te pakken kunnen krij gen. Is de foto goed geworden? Na tuurlijk zou ik het erg leuk vinden er één van je te krijgen. Vraag maar eens aan je moeder of ze het goed vindt. Met je nichtje in het ziekenhuis gaat- het dus beter. En Tineke is weer een andere nicht? Leuk, dat zij me ook ge schreven heeft. Wat een lange vacan- tie hebben jullie, zeg! Alle regen die nu valt kunnen we dan tenminste niet meer krijgen. En hier hebben we dan Wiesjes nichtje Tineke Dienaar. Har telijk welkom in onze kring, nieuwe nicht! Vind je het leuk je naam te lezen? Je oplossing is goed en je brief op dat mooie postpapier vond ik erg gezellig. Je zit dus in de tweede klas. Ken je de tafel van acht al? Van Wiesje hoorde ik dat je zo'n lief klein broertje hebt. En ook nog een klein zusje en een grote broer in de vijfde klas. Helpt die je wel eens met ie sommetjes? Of is dat niet nodig? Ik hoop nog eens een keertje wat van je te horen. Corrie Lampers vraagt hoe ik haar postpapier vind. Snoezig! Ik kan me voorstellen, dat je er zuinig op bent en daarom vind ik het dubbel leuk, dat je Tante Paulien met zo'n mooie brief hebt willen verrassen. Wat een verre schoolreis gaan jullie maken. Helemaal naar Rotterdam! Geef je ogen maar goed dï kost op 2 Juli. Te zijner tijd hoop ik een uitgebreid verslag te ont vangen van je belevenissen op de rond vaartboot en in Blijdorp. Je kunt het zilverpapier zo wel aan de Helderse krant afgeven, maar als je er een ander adres voor weet, b.v. op school of pad vinderij, is dat wel zo eenvoudig. Je oplossing van het raadsel is best hoor! Jackie en jij zorgen dus goed voor de konijnen. Ga zo voort! Cillientje en Marietje Briars uit Am sterdam stuurden een goede oplossing en een brief. Vonden jullie deze puzzle zo'n raar ding? En nu komt er een die nog veel wonderlijker is. Wat zullen jullie daar op moeten turen! Nu, als je er helemaal geen raad mee weet ga je maar naar je vader. Was het fijn op de kermis? Ja, hè? Ankie Kostelijk uit Broek op Lange- dijk is pas jarig geweest. Nog wel ge feliciteerd. Wat heb je veel gekregen. Ik kan me voorstellen, dat dat een heerlijke dag is geweest. Wat fijn, dat je zo'n klein zusje hebt. Mag je haar wel eens in de wagen rijden? Je op lossing van het raadsel is goed, hoor! Wat een ingewikkelde puzzle was dat, hè? Ik hoop nog eens weer zo'n ge zellige brief van je te krijgen. Mijn trouwe neef Jan Burger uit Lutjebroek heeft na veel zwoegen de oplossing van het raadsel gevonden. Keurig! Wat een fijn schoolreisje gaan OPLOSSING RAADSEL 5 JUNI: Nog vele jaartjes, Tante Adje, gezondheid. jullie maken, zeg! Er staat heel wat op het programma. Gaan jullie met een autobus? Nellie van Leijen uit Obdam vond deze puzzle erg gemakkelijk. Je oplos sing is goed, hoor! Wat heb je je brief enig versierd. Je broertje heeft dus ge boft met het weer, toen hij kampeerde. Geen drupje regen. Nu, dat wil wat zeggen in ons land! Ik heb een prettige verjaardag gehad en het weer was ook lang niet slecht. Nee, ik weet niet uit mijn hoofd wanneer het vaderdag is. Je zult wel blij zijn geweest dat jij laatst voor de pauwstaarten mocht zor gen. Gaan ze ook op je schouders zitten wanneer je ze voert? Mijn trouwe neef Arie Droog uit Kol- hom liet weer eens wat van zich ho ren. Wat een pech, dat je op je ver jaardag roodvonk had. Dat is een ver velende ziekte, hè? Je mag dan een hele tijd niet naar buiten. Ik wens je het allerbeste en spoedig herstel. Ge lukkig heb je boetseerklei gekregen, je hoeft je dus niet te vervelen. Eu ook nog een flets! Je zult even geduld moe ten hebben, maar dan kun je ook lek ker buiten rondpeddelen. Je tekening vind ik heel mooi. Vond je het raad- sel zo moeilijk? Ik hoop, dat je de nieuwe puzzle wel op kunt lossen. En krijg ik dan weer zo'n gezellige brief van je? I kan Uw plannen in duigen gooien. bij U te hebben, die helpen direct! (Advertentie, Ing. Med.) Hieronder zien jullie een soort kruiswoord- puzzle. Er is echter één verschil nl. dat in elk vakje een cijfer staat. Nu stelt elk cijfer een letter voor en tussen het cijfer en de letter be staat een heel speciale overeenkomst. Er worden in de hele puzzle maar 6 cijfers ge bruikt, dus er zijn ook maar zes verschillende letters. Nu zal ik jullie van 3 woorden de bete kenis geven. Vul deze woorden in en probeer dan de overeenkomst tussen de cijfers en de letters te vinden. Heb je het gevonden, dan kun je achter elkaar de hele kruiswoordpuzzle invullen. Derde regel van boven 9 8 8 3 is een stiklijn in een kledingstuk. Dezelfde regel 2119 zit aan je voeten. Onderste regel 2893 heb je nodig om te happen. Nu, weten jullie het geheim al? Eerst goed na denken hoor en als je het dan nóg niet weet, moet je de volgende week maar naar de oplossing kijken. Je zult dan vast zeggen: „Oh, was het dat!" 39. Enige ogenblikken later 'rad Miesje, de vrouw van baron Van Po- tum, de hut binnen. „De storm is plot seling gaan liggen, Pieter", riep ze opgewekt. „Voel je je nu misschien al wat beter?" „En of", antwoordde de baron, die de wonderlamp nog steeds in zijn handen geklemd hield. „Ik be grijp het gewoon niet. Nog geen vijf minuten geleden slingerde het schip als een gek en plotselingbedaarde de storm, ja nu ik het mij herinner, het was precies op het moment, dat de kapitein dat kleine negerjongetje naar me toegestuurd had. Een grappig klein ventje wat 't. Hij riep maar steeds: „Meester beveeltAli ge hoorzamen!" Hij wilde me eten komen brengen, geloof ik, en toen hadden we een praatje over de storm en eensklaps was de storm verdwenen en Ali was óók verdwenen! Gek.ik heb hem eigenlijk helemaal niet weg zien gaan", vervolgde de baron peinzend. Terwijl de baron met zijn verhaal vorderde, werd het gezicht van zijn vrouw al ongeruster. „Voel je je wel goed Pie'.er, zou je maar niet liever naar bed gaan? Je praat gewoon wartaal. Er is hele maal geen negerbediende aan boord, 'k Denk dat je het allemaal maar ge droomd hebt!" „Wat een onzin", riep de baron ver ontwaardigd. „Ik mag dan zeeziek ge weest zijn, maar daarom weet ik nog wel, wat ik zeg!" „Ga toch maar een beetje liggen", raadde mevrouw Bab- belgraag aan. „Dan zal ik de dokter even halen". „Niks geen dokter", riep de baron. „Haal liever wat te eten voor me. 'k Heb een honger als een paard gekre gen en uiteindelijk heb ik er toch voor betaald niet?" „Goed Pieter ik ga al". Mevrouw Babbelgraag haastte zich de hut uit, maar niet dan nadat zij nog een ongeruste blik op haar man geworpen had. Een commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de KVP heeft een rapport opgesteld aan gaande het vraagstuk der sociale voor zieningen voor kleine zelfstandigen. Zij komt hierin-tot de conclusie, dat de kinderbijslagregeling voor zelf standigen moet worden nltgebreid en dat er een oudendagsverzorging dient te worden geschapen voor diegenen die niet in staat zijn, hiervoor zelf te zorgen. De commissie wil slechts die zelf standigen voor kinderbijslag in aan merking doen komen, die naar hun nkomen met handarbeiders gelijk kunnen worden gesteld. De inkomens grens moet dan worden gesteld op i 3000 voor een gezin met drie kinde ren, met een stijging van f 200 per kind, met dien verstande, dat hij voor willen doen ingaan met het derde ind, met dien verstande, dat hij voor en zelfstandige met een inkomen tussen f 3000 en f 3200 ingaat met het vierde, voor die met een inkomen tus sen f 3200 en f 3400 met het vijfde kind, enz. De uitkering zou ongeveer overeen moeten komen met die van handarbeiders. De kosten worden ge raamd op f 30.61 millioen per jaar. Voor de oudendagsvoorziening be pleit de commissie een regeling in de Op het stoepje van Mies' huisje Zitten vogels zonder tal. En die wachten steeds vol spanning, Totdat Mies hen voeren zal. Zo ging het al vele jaren. Strooide Mies wat brood in 't rond, Dan verdrongen zich de beestjes, Om haar voeten op de grond. Maar vandaag.... wat is dat nu toch. Dat heeft Mies nog nooit beleefd.... 't Lijkt wel of haast iedere vogel De buik al rondgegeten heeft. Plots schiet Miesje iets te binnen, Ze snelt naar haar keuken heen. „Zouden ze....", hijgt ze al rennend, Maar.dan ziet ze het meteen. Want de grote koek met krenten, Die voor tante Jo zou zijn, Is haast helemaal verdwenen, In de vogelbekjes klein.... 29. Maar Peter was een goed tegen wicht voor die veranderlijke stem mingen. Vele keren maakte Peter die dag de kleine speldeprikken mak kelijker te verdragen. Peter, die op haar arm zat en tegen haar aan schopte, Peter die zijn neusje tegen haar aan drukte in zijn plotselinge aanhaligheid, Peter die opeens Susie zei met zijn grappige verwonderde blik over die natuurlijke hoge nood. Peter, het meest lieftallige hoopje mens op de gehele wereld. Peter, die de ogenblikken van spanning .ver brak en de ogenblikken van vreugde in het leven riep. Peter, dicht bij haar hart, in haar hart, waardoor het onvermijdelijk ogenblik uitgesteld werd, dat zij hem vaarwel moest zeg gen. Die dag lunchten Bryce en zijn va der en Landale in de sociëteit in Pa nama en maakten de tabak-contracten orde voor dat de planter weer naar Kingston vertrok. Daar zij Bryce sinds de ochtend niet gezien had, voelde Lynne hoe zij naar de avond verlangde: de binnenplaats, 't oude Panama, „De Kaars"", de maan, de muziek en de man. En zij voelde haar geweten knagen, omdat de man van haar verlangen niet Philip Mallard was. Zij zette Bryce uit haar gedachten, bracht Philip er voor in de plaats, maar haar gedachten dwaalden van Philip weg en zochten een tegenwicht in Beatrice. Beatrice, gezien meer uit een medisch gezichtspunt dan uit een persoonlijk: Beatrice, waarmee men een noodzakelijk medelijden had, maar die men niet kon liefhebben. Zij probeerde over Beatrice's ver wonding te spreken. Zij luierden in de patio; Peter was voor zijn mid dagslaapje in bed gestopt. „Heeft u de mening van een speci alist gevraagd, juffrouw Penda? Te genwoordig kan men chirurgisch ei genlijk alles bereiken. In het zieken huis heb ik zoiets als wonderen zien gebeuren". Beatrice keerde haar zachtglanzen- de ogen naar haar toe. „Alleen dokter Leon begrijpt mijn geval. Ik heb een volledig vertrouwen in hem. Indien ik ooit weer loop, dan is dat door zijn kundigheid". „Is hij een chirurg?" „Ja". „Maar dit zou wel een geval voor een zenuw-arts kunnen zijn", hield Lynne aan, met oprechte deelneming. „De juiste behandeling zou".... Beatrice glimlachte. „Ik krijg de juiste behandeling". Zo maakte zij een einde aan het gesprek. Lynne kreeg de indruk dat Beatrice een slot op dit onderwerp had dichtgedraaid, vervolgens de sleutel had weggewor pen en niet van plan was het geval van haar kwetsuur weer te openen. Het was geen tien minuten later, dat Max Leon binnenkwam hij bezocht Beatrice enige keren per week. Hij kwam in de patio met me vrouw Garron, een magere, donker gekleurde chirurg, met een smal, on gelukkig uitziend gezicht, een bittere trek om de mond, donkere ogen die je ontweken, en voor een dokter een ongewoon rusteloze, gespannen ma nier van doen. Mevrouw Garron stelde hem aan Lynne voor. Hij boog beleefd en on bewogen. Hij scheen zo met iets an ders vervuld te zijn, dat zij lucht voor hem was, zo weinig notitie nam hij van haar. Totdat mevrouw Garron uitlegde: „Juffrouw Carrick bracht onze kleinzoon hier uit Engeland u moet hem zien, het is een dotHij is dan ook in zeer goede handen ge weest", dit werd met oprechtheid ge zegd. „Juffrouw Carrick is assistente apothekeres en zou dus dadelijk we ten indien er iets niet goed met hem was en wat er dan moest gebeuren". „Een apothekeres?" zei Max Leon met zijn wat buitenlands accent. En zijn stille, verveelde ogen keken Lynne opeens recht aan op een ma nier, dat zij een seconde erdoor ge boeid was. Toen, meteen kwam zijn onbewogenheid terug als een masker en hij zei slechts: „Dat is heel inte ressant". Hij keerde zich tot Beatrice: „Indien het u schikt?" Beatrice draaide haar stoel om en hij volgde haar naar haar kamer. En Lynne zat te denken, wat de reden van het verdriet op Leon's gezicht kon zijn. Op zijn leeftijd niet ouder dan dertig en met zijn ca paciteiten (dat wou zij wel van Bea trice aannemen); waarom zou hij de indruk geven van iemand, die door iets vervolgd werd? Waarvoor was hij bang? Angst om een chirurgische fout te maken, om zijn zenuwen niet in bedwang te hebben in de operatie kamer, om zijn zelfvertrouwen, dat verdween, waardoor zijn handen on zeker werden? Of was het een meer gecompliceerd probleem dat weg schuilde in dit gewoonlijk versluierd gemoed? Lang nadat hij in zijn auto wegge reden was, probeerde Lynne nog steeds het raadsel van Max Leon op te lossen, Die avond was er geen kabaal toen Peter zijn bad kreeg. Integendeel, het was een zeer geslaagde bad-partij, waar Lynne over waakte. Peter en zijn gele rubber eend vertoonden zijn grootmoeder al hun mooiste kunst jes. En daarna zat Peter op schoot bij mevrouw Garron, terwijl hij zijn souper opat en volslagen tevreden was. Lynne en mevrouw Garron brachten hem naar bed en toen de oudere vrouw weg was, maakte Lynne zich mooi voor Bryce; vanavond droeg zij een heel witte jurk van licht-grijs chiffon en weer 't witte avondjasje haar garde robe was niet groot. Gardenias kopen in de Avenida Cen tral, wijn drinken in de kleine binnen plaats en de duizenden sterren van het Zuidelijk halfrond, die naar beneden pinkten en de gouden vlam van „De Kaars" aanstaken. Zij zouden samen lachen en elkaar aankijken over de rand van hun wijnglazen; zij zouden dansen en het rhythme zou als kwik zilver in hun aderen zijn. Zijn hand op haar rug, de parfum die uit haar bloe men naar hem opsteeg. Zijn arm zou haar dichter tegen zich aandrukken en zij zou weten waarom, zij zou weten dat zijn zinnen voor een ogenblik een weinig geprikkeld waren. Zij zouden nieuwe facetten van elkaar ontdekken; zij zouden roken en praten en zich voor een ogenblik laten gaan in de snelle stroom van de romantiek. En later zou de nacht "hen omsluiten met haar donkerblauwe fluwelige armen en een koele zeewind zou over hun ge zichten ademen; en zij zouden naar de sterren kijken zoals geliefden dat doen, verder kijkend daarheen, waar er niet anders dan verukking was. En zij zouden vrolijk zijphoe lang, hoe ongelooflijk lang geleden was het, dat zij volkomen vrolijk geweest was? (Wordt vervolgdl. trant van de noodwet-Drees. Zij zal echter niet voor loontrekkenden moe ten gelden, dit in de verwachting, dat voor deze groep een verzekering tot stand komt. De commissie denkt aan een uitkering van f 10 per week voor ongehuwden, van f 20 per week voor gehuwden. De inkomensgrens zou moeten worden gesteld op f 1040, resp. f 2080, waarbij een bedrag van f 520 resp. f 1040 niet voor aftrek in aanmerking zou moeten komen. De kosten van deze regeling worden op vijftig millioen geraamd. «Advertentie. Ing. Med De nationale federatie Het Wit-Gele Kruis heeft gisteren in een feestver- gadering in Tivoli te Utrecht haar der tigjarig bestaan herdacht. De staats secretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, heeft in een rede zijn waardering uitgesproken voor het werk van de federatie en er op gewezen, dat de overheid nimmer haar verantwoor delijkheid voor de volksgezondheid zal kunnen dragen, wanneer niet de burger in de eerste plaats de verantwoordelijk heid heeft voor zijn eigen gezondheid. Zodra de Kruiningerpolder is droog gevallen, zal een in. het begin nog be perkte passagiersverbinding tussen Ka- pelle en Goes worden hersteld. Dan zal ook worden begonnen aan de re paratie van het tweede spoor, dat vóór de ramp bestond. JN lang hebben wij niet zulk een schuimend boek gelezen als het werk van de Zuid-Amerikaan Edgar Mittel- holzer „Shadows move among them", dat thans onder bovengenoemde Neder landse titel bij Querido in Amsterdam is verschenen. Wij hadden hij lezing sterk het gevoel, dat er een glas champagne in onze hersens werd uitgestont, zó flitsend zijn de dialogen, zó werkelijk opstandig tal van gebeurtenissen, zó wonderlijk de algemene situatie, waarin de onconven tionele persoonlijkheden hun rol ver vullen. Want het is wel een zonderlinge dominee, die in een selecte kleine ge meenschap rondom een missiehuis in de wildernis van Brits Guyana dingen toe staat, die in de normale menselijke samenleving waarschijnlijk op zijn allerminst met een hartgrondig „foëi toch" zouden worden gekwalificeerd... Mittelholzer heeft, naar het ons voor komt, zeker niet de bedoeling gehad uitsluitend een luchthartige historie te schrijven, doorspekt met de nodige pikanterieën; want wij zijn er van over tuigd, dat degenen die door deze speels heid in letterlijke en figuurlijke be tekenis heen weten te zien, zich er van bewust worden, dat hier een man aan het woord is, die op hoogst origi nele n.anier de kwaliteiten van de moderne mens en van diens hoogge roemde Westerse beschaving aan de kaak stelt. De schrijver heeft opvattingen om trent biologische en sociologische vraag stukken, die zeker niet met de gang bare st oken, maar zij zijn zo hart- veroverend voorgesteld, dat zij daardoor temeer het overdenken ten volle waard worden. Kms

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5