Portugal een ontwikkelt zich westers land tot DIT JAAR over de NOG GEEN ZORGEN stijgende wolprijzen Westfriese Flora had nadelig saldo VRIENDEN VAN HET ZUIDERZEEMUSEUM Reuzetrans had Van patriarchaal naar modern levenstempo Weg van schaap naar mantel of deken is lang WEEK-Ei m De industralisatie wordt gefinancierd uit oorlogswinsten Misschien een enkele uitzondering Kwekers moeten talen leren Nederland niet in de ANZUS VERVO Schade vermoe aanzienlij l VOORDELIG! Ezeltjes verbannen uit Lissabon Kroonprins van Japan bezocht president van Frankrijk Een diorama en aquarium? Aan entreegelden werd f 5000 minder ontvangen dan vorig jaar Geestelijk leven Beroepingswerk Scheepvaartberich te, Melksterii viel om LAATSTE NIEUWSj Leslie Graham dodelif verongelukt AANBIEDINGE VRIJDAG 12 JUNI 1953 MEER DAN EEN KWART EEUW HEEFT Antonio de Oliveira Salazar, min of meer eigenmachtig, Portugal bestuurd. Gedurende die tijd is er veel veranderd ten goede. Er zijn dingen gebeurd, die vroe ger onbereikbaar werden geacht. In het langgerekte, bergachtige land van boertjes en vissers, dat enkele tientallen jaren geleden nog in grote armoede en in zichzelf gekeerd leefde, wordt thans over eeuwen heengesprongen. Het volk wordt vertrouwd gemaakt met het moderne levensrhythme. Het Middeleeuwse dieet verdwijnt en met sociale wantoestanden en analfabetisme wordt, voor zover dat mogelijk is, afgerekend. Grote industriële projecten zijn uitgevoerd of staan op stapel. Een modern verkeersnet is aangelegd. Door de bouw van stuwdammen is de electriciteitsvoorziening geregeld. Overal zijn nieuwe woningcomplexen, in frisse zonnige kleuren, verrezen. De productie stijgt over de gehele linie. Men spreekt hier dan ook, in superlatieven, over de moderne staat Portugal, die evenwel nog in aanbouw is. Maar het volk is op drift gekomen. Het riekt hier westers. Een consequente massa-opvoeding is nodig geweest om het beste deel van de burgerij in een productief werktempo te leiden. Wij, die al jarenlang de dupe zijn van een economische massa-educatie, moeten daar niet direct over vallen. Salazar kwam in 1926 voor de haast on mogelijke taak te staan het land van de grond af op te bouwen. Por tugal dreef doelloos, zonder vaste leiding de maatschappelijke en poli tieke chaos tegemoet. Eindeloze partijtwisten en anarchie bedreigden toen het land, waar de machthebbers eeuwenlang alles op z'n beloop hadden gelaten. HOE HET MOET ZIJN GEWEEST, ziet men nog in de bergstreken van de Serra do Monchique* waar vele gezin nen hun eigen patriarchale gangetje gaan, wonend in armzalige hutten en holen. Het zou onbescheiden zijn om hier over electriciteit en gas te praten. In het noorden schreeuwt het ene dwergakkertje na het andere om hulp. Heel wat particuliere brokjes grond zijn nog volkomen geïsoleerd. Het spreekt vanzelf dat dergelijke verhou dingen die in andere gebieden reeds opgeruimd een effectief ingrijpen en kostbare regeringsmaatregelen ver gen. Er zal nog veel moeten gebeuren ■voordat--de achterlijke provincies -zijn bijgewerkt op een enigszins gangbaar westers niveau. Aan de andere -kant ondervindt de regering bij haar hervor mingsplannen nogal tegenwerking van de zijde der grootgrondbezitters, die, bijvoorbeeld in Alentejo, gigantische landbouwbedrijven exploiteren. Zij vor men een invloedrijke groep van geld schieters. Voor industriële doeleinden en investeringen heeft'de regering hen hard nodig. Daarom moet ze met de sanering van de landbouw uiterst voor zichtig te werk gaan. De onoverzichte lijke massa van arme landbouwers is het zorgenkind van vadertje Salazar. HET OFFICIËLE LISSABON verze kert met de hand op 't hart, dat alles in orde zal komen. Het financiële be leid is verstandig. Nieuwe plannen mogen niet worden uitgevoerd voordat de geldelijke middelen aanwezig zijn. Als bepaald wordt, dat een brug in anderhalf jaar gereed moet zijn, mag ze niet een dag eerder of een middag later voor het verkeer worden open gesteld. Sociale voorzieningen zijn er al geruime tijd, maar mondjesmaat, en alleen voor de categorieën, die er vol gens de autoriteiten het eerst recht op hebben. Ze worden gestadig uitgebreid. Centrale verwarming en badkamers zijn zelfs in Lissabon en het moderne Estoril luxe en vooralsnog overbodige comfort. Dit wil niet zeggen, dat een rond reizende, stoffige journalist nergens een weelderige, marmeren badkuip kan op sporen in de hoofdstad, maar het is zo, dat van regeringswege voorrang wordt verleend aan landbouwtractoren en machines. DE BEMOEIINGEN van de staat strekken zich uit tot zulke dingen als zindelijkheid, publieke waardigheid en vastgelopen folklore. Tot voor kort mochten nieuwe huizen in drie of vier officieel vastgestelde kleuren worden geschilderd. Onaesthetische kleurencom binaties waren verboden. Thans weten de Portugezen, waaraan ze zich te hou den hebben. Ze hebben gevoel voor mo dernere verhoudingen gekregen, ten minste de taxi-chauffeurs, die onbe heerst door het drukke verkeer en de smalle, klimmende straten van Lis sabon razen, ofschoon rood licht en witte verkeersstrepen hen op het goede pad proberen te brengen. De muilezel tjes behoren al lang niet meer bij het stadsbeeld. Salazar heeft die onver stoorbare gevalletjes (in Madrid zijn ■zij nog bij bosjes) voor eeuwig buiten de stadswijken verbannen. Men heeft hier een afschuw van Spaanse toestan den gekregen. De Portugezen in de ge civiliseerde gebieden voelen zich ver heven boven de Spanjaarden. Ze sla ken een zucht van verlichting, wanneer ze na een reis door Spanje de grens passeren. Men merkt de overgang. Tot het grensdorpje Vilarformoso rijdt een historisch Spaans boemeltreintje, 25 a 30 kilometer per uur, op een roestige Krupprails van anno 1880. De station netjes passen bij het monster, dat puf fend en hijgend de glooiingen neemt; ze zijn oud, slecht onderhouden en vuil. In Portugal ijlt een electrische trein door bloeiende landerijen en vrucht baar gemaakte akkers die vaak ter rasvormig tegen de hellingen liggen. De stationnetjes zijn nieuw, proper, zoals op noordelijker breedtegraden. Men ziet, dat hier ingegrepen is. PORTUGAL HEEFT NIET slecht ge boerd. De escudo is hare valuta. Het land heeft gedurende de oorlogsjaren van twee wallen gegeten. Business was voor Salazar geschaft. Het grootste pro bleem van de economische reconstruc tie was altijd het vinden van afzetge bieden voor de grondstoffen en levens middelen. De door de oorlog ontstane vraag naar goederen, loste dit vraag stuk spelenderwijs op. Zelfs de kwij nende textielindustrie kreeg belangrijke buitenlandse orders. Vooral het in Eu ropa zeldzame mineraal wolfram le verde grote voordelen op. De Duitsers betaalden er hoge prijzen voor en later betrokken de geallieerden de hele pro ductie. Het geld, dat in de oorlogsjaren werd verdiend, werd voor eij groot deel omgezet in prachtige automobielen en kastelen van villas. Ook de vernieu wing en modernisering van het indu striële apparaat kregen een kans. Daar door kon de industrialisatie op een goede basis worden gezet. Het eind doel is om Portugal minder afhankelijk van het buitenland te maken, vooral met betrekking tot de invoer van le vensmiddelen, die nog steeds een grote hap uit de deviezenpot neemt. Nieuwe industrieën worden op de been gehol pen, een confectiebedrijf hier, een che misch fabriekje daar en een industrie voor kurkproducten ginds. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. De Portugezen hebben ervaren, dat die oude wijsheid nog altijd opgeld doet. KORTGELEDEN HEEFT Salazar zijn vijfentwintig jarig jubileum als dicta tor van Portugal gevierd. Hij heeft dat evenment ondergaan als een landsvader, die er zeker van is dat de Voorzienig heid hem aan 't hoofd van de staat heeft gezet en, zoals hijzelf zegt, om werk te doen dat hem van nature tegenstaat. Salazar is niet meer president, hoewel hij wel de macht in handen heeft ge houden, Hij trok zich terug op de pre- mierspost, die volgens hem minder van hem vergt. Salazar is een moeilijk te benaderen man. Hij laat zich maar een paar keer per jaar in 't openbaar zien. Hij gaat zelden uit en houdt weinig toe spraken tot z'n volk. Onlangs slaagde een Franse journaliste, Christine Gar- nier, erin tot zijn residentie door te dringen, en de man die nooit lacht te charmeren. Salazar nodigde haar uit twee weken in zijn villa door te bren gen. Wat mademoiselle daar allemaal heeft gezien, gehoord en beleefd, heeft ze in een boekje „Vacantie met Salazar" verteld. Ze heeft lange romantische wandelingen in de regen met hem ge maakt. Ze voerde vertrouwelijke ge sprekken met haar gastheer en ze moest hem vertellen, wat de mensen op straat van hem dachten. Ze zei, dat 't volk hem respecteerde, dat men vond, dat hij nogal gierig was, dat hij ogen had, die alles zien, röntgenogen. Het boekje had „Romance met Salazar" kunnen heten. We worden er niet veel wijzer door, ook al omdat de mademoiselle klaarblijkelijk gevallen is voor het grijs aan de slapen van de vrijgezel Salazar. Delicate onderwerpen zoals de pers- censuur, de oppositie, die politiek on mondig wordt gehouden of de voor- en nadelen van vrije verkiezingen zijn niet ter sprake gekomen. Hij had zijn goed humeur kunnen verliezen. H. Kroonprins Aki Hito van Japan, die op het ogenblik een rond reis door Europa maakt be zocht ook Parijs. Daar werd hij door president Auriol ontvangen. De algemene vergadering van de vereniging „Vrienden van het Zuider zeemuseum" zal op 18 Juni a.s. worden gehouden in de schilderijenzaal van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Op de agenda staat o.m. een lezing door drs A. Schaper, wetenschappelijk assistent van het Zuiderzeemuseum, over het on derwerp „De Zuiderzee als scheiding en schakel tussen de gewesten". Uit het jaarverslag blijkt dat de ver eniging thans 558 .leden telt. Zonder officieel vertoon werd vorig jaar de Wierdijkvleugel van het complex ge bouwen van het Zuiderzeemuseum in gebruik genomen. In de beide zich daarin bevindende benedenzalen is een goede expositieruimte verkregen. Op de etage van deze vleugel zijn de dienst vertrekken en de bibliotheek. Op 1 November 1952 heeft het Zui derzeemuseum het derde seizoen afge sloten. Vergeleken met 1951 steeg het bezoekerstal met een kwart. Van Pasen tot November 1952 bezochten 19.075 per sonen het museum (in 1950 13.279 en in 1951 14.482). Plannen zijn in overwe ging het museum althans ten dele, ook in de winter open te stellen. Doordat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland het jaarlijks subsidie aan het museum van f 10.000 verlaagde tot f 1000 's jaars incasseerde het mu seum f 9.020 minder subsidie. Het to taal-bedrag bedroeg thans f 5.930. Belangrijke uitbreiding Bij de minister van O., K. en W. is ter goedkeuring ingediend een plan tot res tauratie van de gebouwen van het mu seum, met uitzondering van de vorig jaar gereed gekomen vleugel. Enige panden aan de Kade in Enkhuizen, die indertijd werden aangekocht voor even tuele uitbreiding, hoopt men te kunnen benutten voor uitbreiding van de expo (Door onze economische medewerker) DE TIJD LIGT AL WEER VER ACHTER ONS, dat de kranten met de regelmaat van de klok meldden, dat de wolprijzen daalden. Wij konden dat toen ook wel merken aan de winkels, want door de kopers staking daalden de prijzen van costuums en jassen steeds meer. Thans zijn de bordjes verhangen. Tenminste wat de prijzen van ruwe wol be treft. Deze, zo van het schaap komende wol, wordt in Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland van omstreeks September tot Juni op de veilingen verhandeld en het blijkt thans, dat de huidige prijzen circa 20 pCt. boven de prijzen van September 1952 liggen, toen de veilingen begonnen. De vraag ligt nu voor de hand: gaan de prijzen van heren en kinderkleding, van damesmantels en van dekens (om maar de be kendste artikelen te nemen) nu ook stijgen? Het antwoord hierop is: zeer vermoedelijk niet, doch er zijn uitzonderingen. Laten wij vertellen, hoe wij aan dit min of meer raadselachtige antwoord komen. handeld wordt, is pas over een jaar in Nederland een lap stof en zij zal eerst in het najaar van 1954 als kledingstuk in de etalage hangen. Omgekeerd zul len de pakken, die in het a.s. winter seizoen verkocht worden, in de regel van de nog goedkope wol zijn van de veilingen van December 1951. Tot zover is alles duidelijk. Doch nu gaan wij het een beetje ingewikkelder maken. Momenteel bieden de confec tiefabrieken hun collecties aan de win keliers aan. Die zullen dus niet duur der zij.n dan verleden jaar. Is echter een bepaalde collectie uitverkocht en komen er nabestelingen, dan zal de confectiefabrikant meestal gedwongen zijn nieuwe stof te kopen, daar zijn voorraden ook maar beperkt waren. En die nieuwe stoffen kosten meer geld. Wij hoorden van een confec- tionnair, dat de damesmantelstof thans JAE WOL, die vandaag van een schaap in Australië komt (wij gaan er ge makshalve maar van uit, dat schapen altijd geschoren worden), kan pas over drie maanden in Nederland zijn. Dan duurt het nog ongeveer negen maan den, voordat die wol behandeld, ge sponnen en tot een lap stof geweven is. Met andere woorden, een lap stof, die een confectionnair in December '52 heeft gekocht en waarvan hij thans een costuum maakt, is al in December 1951 van het schaap gekomen en direct daarna op de veiling verhandeld. U begrijpt al, waar wij naar toe wil len. De wol, die thans zo duur ver- DE STICHTING „WESTFRIESE FLORA" heeft gisteravond, tijdens de algemene vergadering te Bovenkarspel in „De halve Maen", de boe ken over de tentoonstelling 1953 op tafel gelegd. Daaruit bleek dat de bekende omstandigheden, als de nationale ramp en het slechte weer, de inkomsten ongunstig hebben beinvloed. Zo werd er aan entree gelden f 5000.minder ontvangen dan in 1952. Het koude winter weer kostte de Stichting f 500.meer dan begroot was. Ook de uit breiding van de tentoonstellingsruimte vergde extra uitgaven. Al deze factoren kwamen dan ook in het eindcijfer tot uitdrukking. Het resul taat was een nadelig saldo van f 1278,65. De totale ontvangsten bedroe gen f 32.472,89; de uitgaven f 31.194,24. Verontrustend is deze gang van zaken niet, want de Stichting beschikt over een kapitaal, ruim schoots voldoende om dit tekort te dekken. Vertrouwend, dat de zon niet altijd achter de wolken zal schijnen, werd dan ook meteen weer naar de toekomst gekeken en zo werd meteen vastgesteld dat de Flora 1954 gehouden zal worden van Woensdag 17 tot en met Zondag 21 Februari. De stichting bestaat thans, zo bleek uit het verslag van secretaris P. Man tel, uit zes en dertig leden. Twee en twintig van hen wonnen een nrijs op de Flora en elf niet-leden. Totaal werd door zeventig kwekers ingezonden. Tijdens de rondvraag wees de heer M- Reus op het grote belang om bui tenlanders uit te nodigen de West- friese Flora te bezoeken. Vooral men sen uit de landen waarheen de West- friese kleibol geëxporteerd wordt. En in dit verband noemde hij Zweden. De heer De Wit knoopte hier bij aan en suggereerde zelfs een verzoek te richten tot de directeur van de Rijks tuinbouwschool te Hoorn om enkele uren per week onderricht te geven in de Zweedse taal. Men besloot een dergelijk verzoek uit te doen gaan en de voorzitter wek te de leden op om in de afdelingen van Bloembollencultuur evenzo te han delen. In deze vergadering werden voor zitter S. Schaper Rood en de heer D. de Boer uit Enkhuizen als bestuursle den herkozen. Een aantal leden sprak er zijn te leurstelling over uit dat de Stichting geen subsidie ontvangt van het Cen traal Bloembollencomité (C. B. C.). Men was van mening dat men hier recht op heeft. Besloten werd ter be- voegder plaatse deze kwestie aan hangig te maken. In welingelichte Australische kringen wordt vernomen, dat er geen enkele verandering zal komen in het ANZUS- vedrag, dat thans tussen Nieuw-Zeeland, Australië en de Ver. Staten bestaat. Er is geen sprake van dat men zal streven naar uitbreiding van dit pact door deel neming van Engeland en andere lan den, die belangen hebben in het gebied van de Stille Oceaan. Men laat uitkomen dat de status quo van de ANZUS een einde maakt aan zekere hoop van de Nederlandse regering, die naar het schijnt aan haar deelneming aan de ANZUS de voorwaarde zou hebben ver bonden van een gemeenschappelijke verdediging met Australië van Neder lands Nieuw-Guinea. Van bevoegde Ne derlandse zijde wordt naar aanleiding van een en ander nogmaals bevestigd, dat op de reis van de ministers Luns en Kernkamp generlei besprekingen van deze aard zal worden gehouden, omdat, zo deelde men in Den Haag mee, de beoogde samenwerking op N'ruw-Guinea uitsluitend betrekking heeft op economisch en technisch-be- stuurlijk terrein. enkele guldens duurder is dan de stof, die hij vier a vijf maanden geleden kon kopen. Nu moeten wij echter ook weer niet zó gaan rekenen, dat een mantel, waarin drie meter stof zit, ook evenveel procenten duurder wordt dan de stof. Per slot van rekening worden er meer kosten gemaakt voor een man tel: lonen, afschrijving, machines, enz. In doorsnee genomen maakt de prijs van de wollen stof 45% van de totale mantelkostprijs uit. Zit in een mantel van 100,dus voor 45,wollen stof en stijgt de prijs hiervan met 20% tot ƒ54,—, dan gaat die mantel niet 20% meer kosten, doch slechts 9% (45% van 20). Hij wordt dus 109,—. Dit zijn maar getallenvoorbeelden, doch wij begrijpen hierdoor gemakke lijker, dat de verhoging van de wol- prijs met een bepaald percentage (20% zoals thans gebeurt) maar voor éen deel hiervan in een kledingstuk tot uiting komt. Anders gezegd, de soep wordt niet zó heet gegeten, als zij wordt opgediend. En dit alles geldt dan alleen nog voor die kleding, die wordt nabesteld en waarvoor de confectionnairs nieuwe stoffen bij de stoffenfabrikanten moe ten kopen. Dit geldt dus ook voor die maatkleermakers, die geen stoffen van vier a vijf maanden geleden meer heb ben en die eveneens moeten gaan kopen. Maar waarom verhogen de wollen- stoffenfabrikanten dan hun prijzen? Kunnen die dan niet meer uit voor raad leveren? In de eerste plaats zul len hun voorraden niet al te groot zijn en zij zullen dus regelmatig via de wolimporteurs kopen en gekocht heb ben. Deze laatsten verkopen echter om hun risico zo gering mogelijk te maken alleen tegen de dagprijs. De fabrikant van wollen stoffen moet dus in een stijgende markt duur der wol inkopen en hij brengt daar om deze stij^nde prijs in de verkoops prijs van zijn stoffen tot uiting. Voor zover hem dit natuurlijk lukt, want wordt er weinig gekocht, dan zal hij toch met de prijs naar beneden moe ten of hij blijft er voorlopig mee zit ten. Er zijn dus nog verschillende mo gelijkheden. JAE VERHOUDINGEN bij de dekens liggen eigenlijk nog ingewikkelder. Er zijn namelijk dekenfabrikanten, die zo verstandig waren geweest om vier vijf maanden geleden grote partijen goedkope dekenwol te kopen. Zij kun nen dus thans betrekkelijk voordelig prima dekens leveren. Andere fabrikanten daarentegen hebben indertijd niet zóveel gekocht (gebrek aan kapitaal bijvoorbeeld of de opvatting, dat de prijzen wel zou den dalen) en als zij thans bijkopen, moeten zij wel ±f 2,— per kg meer betalen, hetgeen voor een tweeper soonsdeken op een gulden of zes neer komt. Wij zien hier dus het merkwaardi ge feit, dat er fabrikanten zijn, die door hun grotere voorraden wollen dekens tegen de oude prijs kunnen le veren, maar dat er ook fabrikanten zijn, die een hogere prijs moeten heb ben, omdat zij nu eenmaal duurder wol moesten inkopen. Ja, wij zouden zelfs kunnen zeggen, dat er in het najaar dekens van prima kwaliteit aangeboden kunnen worden tegen prijzen, die lager liggen dan die van de dekens, die van een mindere kwaliteit zijn. En dit prijsverschil is dus (afgezien van andere bijzondere omstandigheden) terug te voeren op het wel of niet tijdig inkopen. In het algemeen zullen de confectie prijzen in het najaar dus niet stijgen: doen zij dit wel, dan is dat toch niet het volle percentage van de stijging van de wolprijzen. Die stijging zal dan echter bovendien beperkt zijn tot ar tikelen, di» door de fabrikant zijn na besteld. Wij behoeven ons dus, met een kleine uitzondering voor enkele dekens, voor dit jaar niet al te veel zorgen te maken. sitieruimte, de het gestrekt diorama v de fauna der Zuiderzee zal herber-' In aansluiting daaraan is aan de bol van een aquarium gedacht, dat de sland van de oude Zuiderzee en l latere IJsselmeer te zien zal geven t het plan heeft men ook aan twee r>j den aan de Wierdijk een bestem»! •USAsij Geref. kerken. Aangenomen naar Duisburg Ruhmte J. Wiepkema te Roden (voorheen i Duisburg Ruhrort). Bedankt voor ft schoten: C. Goeman te Schipluiden Geref. kerken onderh. art. 31 Kt) Beroepen te Ulrum: N. Bruin Santpoort-Beverwijk. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Doesburg: L. Kleisen, W gerpredikant te Utrecht en W. H,'y, lema, candidaat te 's Gravenhage. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Hendrik Ido Ambié C. A. Hel te Tange Alteveer. Aan;., men naar Balk (toezegging): H. Eejj vicaris te Harich. Aangenomen Klundert: A. M. Lindenburg (voorhï predikant te Beekbergen), die bed®] te voor Aalst, Goedereede en Stad aan 't Haringvliet. Geref. kerken. Drietal te Rotterdam-Centrum: J,f Boer te Zwartebroek, B. J. A. Sta. kerk te Berkel en R. Ypma te Gut gen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.0 i- Bedankt voor Overschild: H. Sc te Nieuwleusen* Chr. Geref. kerken. Beroepen te Delft: B. Biileveli| Noordeloos. Aagtekerk, 10-6 van Genua naar] seiiie Amerskerk, pass. 10-6 Landj naar Genua Amor, 10-6 van landse Zee te R'dam Amsteldiep van Fremantle naar Aden Aren 9-6 n.m. van Trinidad naar Rio neiro Arnedijk, 10-6 v.m. Scil pass. Abbekerk, 12-6 te Suez v| Aldabi, 10-6 van Bahia naar Las Alioth, pass. 10-6 Fernando K| naar Rio de Janeiro Alcmone, Santos Alpherat, pass. 11-6 Vlii naar Anterpen, 12-6 te R'dam Altair, 10-6 van R'dam te Buenos Amsteltoren, pass. 11-6 Vlissing Arendskerk, 11-6 v.m. te Hongkong Bonaire, 10-6 te Paramaribo Blon dijk, 10-6 van New York naar R'dan! Caltex Pernis (t), pass. 10-6 Kaap j' Gata Caltex The Hague (t), 10-61 prus gepass. Caltex Utrecht ()i 10-6 Kreta Castor, 11-6 van Paran te A'dam Delft, 12-6 van R'dan Trinidad verwacht Dongedijk, 10* Newport News naar R'dam via Anhvfe Drente, pass. 10-6 11 turr Finis naar Gënna 'Ëdam, pas. 11-6 "Vlfösitj naar Antwerpen Groote Beer, 10-6] mijl oost-noordoost van Kaap Race Southampton Graveland, 11-6 rede] Grande do Sul naar Port Alegre terkerk, 9-6 van Takubar te Chingatai Hector, 10-6 te Malta verwacht silia, pass. 10-6 Flores naar Guanfi| Heelsum, 11-6 van A'dam naar Antwe: Indrapoera, 11-6 te Aden verwaciilj Ittersum, 13-6 van Haiphong te verwacht Jagersfontein, 10-6 te riffe naar Kaapstad Jupiter, 11*6 f| Hamburg te A'dam Kieldrecht, 10-6W Aden naar Colombo Kota Baroe,^ 10-6 Sabang naar Colombo Kerto pass. 10-6 4 uur Malta Laagkërk, van Vizagapatam Laertes, 10- Belawan Leuvekerk, 11-6 te Suez j wacht Loosdrecht, pass. 10-6 Gib naar Antwerpen Lutterkerk, Aden naar Karachi Langkoeas, 10-6 Minikoy Larenberg, Mariel te R'dam verwacht van Saloniki naar Izmir Maasdam,] 650 mijl oost van Kaap Race naar 2 Mentor, 10-6 van Saloniki naar Mirza (t), pass. 10-6 Finisterre -1 derkerk, 11-6 te Genua verwacht -j1 jokerto, pass. 11-6 4 uur Gibrab Oranjestad, 10-6 te Carthagena Omala (t), 11-6 van Tripoli naar] Perna (t), 11-6 van Singapore nilla verwacht Phrontis, 10-6 te| n-m. verwacht Prins Johan Will so, 10-6 van Montreal naar RVl Prins Maurits, 11-6 van R'dam treal verwacht Raki, pass. 10J Messina naar Genua Roepat, Kuwait naar Bahrein Rijndam1 10-6 Scillys naar Quebec 10-6 van Port Said naar Genua pang, pass. 10-6 Flores naar BeyroJ-'! Silindoeng, 11-6 te Colombo Sir^J pass. 10-6 Ceylon Straat te East London Straat Makass^jH van Kaapstad naar" Durban SB®jj 10-6 van Southamton naar Port S$1 Salatiga, 10-6 van Los Angeles naar>] Francisco Stad Arnhem, 12-6 vanj;i den te Threerivers verwacht 11-6 van Sydney naar Melbourne - k|| Maastricht, 12-6 van Vlaardini>en Fa Luelea verwacht Tabian, 1.1-6 lawan Tawali, 10-6 te Aden - kwapek, 10-6 van Lorenzo Marquez Beira Tjimenteng, 11-6 te ParaJ verwacht Tamo, 10-6 van Aires naar R'dam via St Vincent en Londen Tara, 10-6 te Monte verwacht Tiba, 10-6 te Santos angkoeas, ',u U 12-6 vd| Maas,]! HET GAAT ALLEMAAL ervaring op dit gebied, eenmaal veilig en wel in l Puyenhroek. Het was alsof wachten zou staan. Want ei ejjn nog jong bedrijf dreuni kranen verpletterd en leidin, flessenmelk, die had moctei nationale Zuivelbeurs te Utr lieden, die er mee bezig wa het leven kunnen redden. GEDURENDE twee jaar h( Van Puyenbroek en Zwemrr tigd aan de Schermerwee a Werkt aan de ontwikkeling machine voor het steriliseren senmelk. Het resultaat was Vaarte van zeven meter lant ter hoog en anderhalve met dat in een ononderbroken a vijftienhonderd flessen per verwerken, de duur van het rugbrengt van drie tot and, en ook in andere opzichten ke voordelen belooft af te w eigenaren van het nog jong dat zich bezighoudt met de ging van allerlei wat bij zuit bereiding te pas komt. zoals diverse machines, besloten nieuwe product uit te kome Utrechtse zuivelbeurs. die week Vrijdag wordt geopend. Het transport van het r gevaarte bleek moeilijkheden veren. Weliswaar kon met voerder in Utrecht een conti den afgesloten, maar het wa lijk, de zware en kostbare langs de weg naar de plaats stemming te brengen. De die men zou moeten passerei hoogste even meer dan vi hoog. Zo moest worden besloten, sator op een zolderschuit naai Stad te slepen. Gistermorgen acht uur begon de eerste et; stuk van de fabriek naar de wal. Vier man zijn tot een ui half vijf 's middags doende om de machine centimeter v meter over een afstand van honderd meter naar de oeve Kanaal ter hoogte van de kersstraat te verrollen. Het ongeluk gebeurde, toei ren reus vrijwel op de schi Met de lier van een langszi motorvrachtboot en een zg. een apparaat ter grootte van ke een-schijfstakel waarmee kabel langzaam kan worden i was de machine in dwarsricl Molen wordt voor f Alkmaar verkoc Burgemeester en wethouc Alkmaar brengen ter kennis langhebbenden dat voor de dertig dagen na heden op d, rie dezer gemeente voor een inzage is gelegd een beschik Gedeputeerde Staten van N land van 13 Mei 1953 (nr. dende goedkeuring van he van stemgerechtigde ingelar de Eendrachtspolder dd. 18 1950 tot verkoop van de mol, de op de kade aan de Kruse Eltenweg te Alkmaar aan de te Alkmaar voor de prijs va: Om het clubkampioe eerste klasse damn De te Alkmaar gespeelde wed een de tientallen van de damclu Ons" uit Westzaan en DSTO ui dam werd door DSTO met wonnen. Hierdoor heeft de An club de beste kansen op het pioenschap van Noord-Holland Maandag wordt nogmaals een wedstrijd voor deze competitie t, gespeeld tussen „Onder Ons" en der I. (Ongecarrigeerd) Het circuit van het eiland strijdtoneel van de tt-races, bedt derde slachtoffer in één week ff De Engelsman Leslie Graham, n;; op een Augusta, werd op toen hij tijdens de race in de A I klasse aan het eind van de SK' J daling van de Bray Hill ,tege muur vloog kort nadat hij tweede ronde was begonnen. ft heid bedroeg op dat moment 160 km per uur. ït( Ooggetuigen vertelden hoe i dat Graham zijn machine niet bocht kon krijgen en zich te Plel tegen de muur. Cloquette zomerrokken, vlot model, in de kleu ren rood, helgroen i zwart Ds.sportblouses, Tricotweefsel, wit met ■gekleurde nopjes Poplin meisjesjacks, met capuchon, leeftijd 6 jr Jamespyama, j Prima lingeriekatoen, [kleuren: oud rose, roen en geel nespeignoirs, Satin' feutre. Zeer aparte dessins, mateu t i 42 t m. 50 I Damesskisokj. s. Jacquard weefsel. i Iets nieuws I f alkmaar (Advertentie, tng.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8