39 35 65 69 IMEN I tOERENKWARTJES WERDEN TOT MILLIOENEN GULDENS Minister Algera spoorwegbeieid Minister Mansholt bezocht Kruiningen en Waarde EST- EDINGEN zet zijn uiteen KOOPJES EEN PAKJE THEE EKKERE TELEF 2451 Mansholt over landbouwpool Verduistering op voormalige Bijzondere Griffie Besprekingen te Panmoendjon vorderen snel Het overheidspersoneel ziet vele salaris-wensen vervuld De onlusten in Oost-Berlijn m KOFFIE ANTSE JTKOEK Veertigduizend stallen zijn 5 thans t.b.c.-vrij Clandestien borreltje was van prima gehalte ikoop van 1.00-2.10) arrels OP 'ER VAN Fl 3.50 3EN ONTVANGT MK ENTREE AT IS STALLING REEPSTRAAT 29 BALLET mreparatie 20.000 reageerders afgeslacht Politieke eenheid is voorwaarde Insluiper, vermomd als schilder Alkmaar-Den Helder onrendabele lijn die echter moet blijven bestaan Verlaging van de vereveningsheffing Grote schade door stroomgaten Ambtenaar stond terecht Aan ereschuld is thans voldaan Beneluxmmisters kort van stof Niettemin zware straffen geëist Kiellegging mijnenveger Provinciale Staten Gortzak vroeg nota over dijkherstel De delegaties heden opnieuw bijeen Zware gevechten duren voort Overleg had goede resultaten DE STEEN, die deze 'awine aan het rollen bracht is het feit, dat aan de arbeiders de afgelopen week slechts een deel van het loon is be taald. Bovendien maakte het hun ver ontwaardiging gaande, dat bij een korte staking enige mannen zijn ge arresteerd. Toen onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de vakbond geen resultaat hadden, be sloten de arbeiders tot een betoging. In feite stonden de bouwvakarbeiders in hun actie gisteren alleen, hoewel zij konden rekenen op de sympathie van duizenden. Zeshonderd leden van de communistische jeugdbeweging heb ben gisteravond inderhaast een te genbetoging georganiseerd, waarbij zij hun vertrouwen in de regering uitspraken. WOENSDAG 17 JUNI 1053 ruNI, 8.15 uur. ;n Amerika, Engeland, le, Frankrijk m ESENTHAL 3.—. dagmorgen 11 uur. dames 1.38, heren 1.58 Inbegrepen. ligbrouwerstraat 6 Alkmaai '.aal groot 661 m2 in stads- jr.de Luttik Oudorp 22-24- Alkmaar. (Van een onzer redacteuren) ONLANGS HEBBEN WIJ MET U gesproken over de t.b.c.-bestrij- ding onder het rundvee en daarbij gewezen op de hiermede verband houdende grote belangen voor volksgezondheid en export. Thans willen tS enkele cijfers geven, waardoor de enorme omvang van deze t.b.c.- bestrijding in het licht wordt gesteld. Om te beginnen: in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 23 Maart 1953 zijn in Nederland vrijwel veertigduizend rundveebeslagen t.b.c.-vrij geworden. Van alle provin cies gaat merkwaardigerwijs Noord Brabant met een aantal van 10337 veebeslagen aan de kop. Ondervond men eerst van de boeren veel tegen stand en moest men vechten tegen ongeloof, thans is de situatie over het algemeen zo, dat de veehouders de financiële consequenties hebben aanvaard en dat zij overtuigd zijn van de grote belangen, welke met deze actie worden gediend. Hierdoor ziet men, aldus deelde de heer J). Rempt, directeur van de Noordhollandse Gezondheidsdienst, ons mede, dat de doorlichting van gezinnen, waar men in den beginne vrij sceptisch tegenover stond, tegenwoordig vaak vrijwillig wordt aange vraagd. IN NOORD-HOLLAND marcheert de zaak goed, zelfs beter dan men zich oorspronkelijk had voorgesteld. Dat men niet heeft stilgezeten bewijst well het feit,dat er sinds het begin der campagne, dat is dus 20 Mei 1951, tot op heden in deze provincie alleen niet minder dan pl.m. 20.000 reageerders zijïSrefgeslacht. „Een strop voor de boeren", zult U zeggen? Op het eerste gezicht ja, maar dan dient U te bedenken, dat de overheid voor elke afgeslachte reageerder een subsidie van f 150 verleent, terwijl de waarde van het rund als slachtdier eveneens aan de veehouder ten goede komt. Daarbij zullen we nog maar niet eens spreken van het indirecte voordeel dat op de duur is gelegen in het verkrijgen van een t.b.c.-vrije veestapel. MILLIOENEN AFFAIRE. OVER DE HERKOMST van de voor deze bestrijding benodigde gelden schreven we reeds. De heffing van het z.g. „boerenkwartje" 25 cent per 100 kg melk, ook van de vrije be drijven vormt hiervan een belang rijk onderdeel. Tegen eind Januari van dit jaar waren deze kwartjes reeds gegroeid tot een bedrag van ruim 21 millioen gulden, dat uit de E.C.A.-gelden nog eens werd verdub beld en daarmee komt men een stuk op streek. Er is echter nog een andere belang rijke bron. Voor de reactie-bedrijven is namelijk een extra-heffing inge steld, welke gedurende de eerste vier jaren 3 procent en het vijfde jaar 4 procent van het melkgeld bedraagt en ook [deze tiffing heeft reeds een dikke 14 millioen in het laatje ge bracht. Hier staat echter tegenover dat de veehouder met een reactie- bedrijf de ingehouden extra-heffing kan terugkrijgen als zijn bedrijf op de vastgestelde tijd t.b.c.-vrij is en deze premieregeling werkt dermate stimulerend^ dat het bedrag, hetwelk op deze wijze aan de boeren wordt gerestitueerd, thans de vier milloen reeds ruim heeft overschreden. Het ligt niet in onze bedoeling, hier op de details van dit bestrijdings- plan in te gaan, doch wij hebben op zet en doel toch wel voldoende be langrijk geacht om er belangstelling voor te wekken ook buiten de krin gen van de veehouders om, opdat men heseffe, dat het hier niet meer of minder betreft dan een zaak van nationaal belang. De gezondheid ook van de stedeling is er mede gediend en voorts komt onze deviezenpositie er bij in het geding. HANDEL WERKT MEE. wij deze zaak thans nog ^ezien even door een specifiek Noordhol landse bril, dan blijkt, dat men hier de wind volop in de zeilen heeft en dat men in deze steeds meer op de medewerking van de handel kan rekenen. Blijkens het laatste uitge komen jaarverslag telde men er reeds 23 erkende withandelaren, zo wel coöperatieve als particuliere, die onder voortdurende controle staan en die uitsluitend runderen met geldige ons volk raakt. witte verklaringen op hun bedrijf mogen aanvoeren. Voorts heeft de bepa ling, betreffende de uitbetaling van de extra-heffing en de slachtsubsidies in de hand gewerkt, dat men op het des tijds vastgestelde vijfjarenschema, volgens hetwelk de laatste reageer ders vóór 1 November 1955 dienen te zijn opgeruimd, vooruit is en dat er zelfs een driejarenplan is gekomen, waarbij de vervroegde uitkering van de slachtpremies geschiedt via de zui velfabriek. Alleen voor Noord-Hol land boven het Noordzeekanaal zijn reeds 150.000 koeien bij dit plan on dergebracht. „Is er daarna nog een taak voor de Gezondheidsdienst?" hebben wij de heer Rempt gevraagd. Uit het antwoord bleek, dat er nog genoeg te doen overblijft. Daar is de omvangrijke controle op de resultaten van de in aantal en in omvang toe nemende K.I.-verenigingendaar is de runderhorzelbestrijding, het drink- wateronderzoek en zo veel meer din gen, die de volle aandacht vragen. De tijd, dat men er maar op los kon boeren, is lang voorbij. Heeft ons land aan de georganiseerde rundvee- fokkerij een veestapel te danken op internationaal verantwoord peil, zon der de in vaste banen geleide ziekte bestrijding zou een dergelijk resultaat nimmer zijn bereikt. Dat niet slechts naar handhaving, doch mede naar voortdurende verbetering van dit peil wordt gestreefd, is een belang van de eerste orde, dat zeer nauw de licha melijke en financiële welstand van Vorming van een landbouwgemeen- schap in Europa is niet mogelijk zon der politieke eenheid, zo heeft mi nister Mansholt te Washington ver klaard in een interview met de Uni ted States News and World Report. Hij voegde hieraan toe, dat er in Europa zéér veel animo bestaat voor eenmaking van de landbouw. Op deze wijze wil men een grote markt scheppen .ar het voor beeld van die van de Kolen- en Staal gemeenschap, waarop handel kan wor den gedreven zonder belemmering door douanerechten. De heer Mansholt meent, dat de Europese landen na de vorming van een landbouwgemeenschap sterker zullen staan in hun onderhandelingen met de Ver. Staten over verlaging van de douanerechten op landbouw producten. Ook zal er op de duur een evenwichtiger handel kunnen ontstaan tussen Europa en de Ver. Staten. De Amsterdamse politie heeft een 36- jarige stucadoor, die zich, vermomd in het gewaad van een huisschilder, schul dig heeft gemaakt aan diverse insluipin gen, gepaard aan diefstal, in de kraag gepakt. Hij roofde veel kleren van kap stokken. Een vrouw betrapte hem, toen hij haar huis was binnengedrongen. (Van onze parlementaire redacteur) HET RENDABEL-ZIJN VAN HET SPOORWEGBEDRIJF vormt één der grondslagen van mijn beleid, zo betoogde minister Algera Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer. Hij achtte een gezond commercieel bedrijf noodzakelijk, daar hij van een rijksbijdrage in de spoorlekorten duchtte, dat dan de concurrentiestrijd tussen spoorwegen en particuliere vervoerders op de ruggen der particulieren zou worden uitgevochten. Minister Algera wenste de particuliere bedrijven niet te beconcurreren uit de zakken der belastingbetalers. TYAAROM moeten de Nederlandse Spoorwegen en de minister zich ook ernstig rekenschap geven of bepaalde spoorlijnen wel rendabel zijn. Nu zijn er stellig, aldus minister Algera, on rendabele spoorlijnen, die niet opgehe ven kunnen worden, zoals de verbindin gen GroningenLeeuwarden, Deventer Hengelo en Alkmaar—Den Helder. Andere onrendabele lijnen kunnen door modernisering beter exploitabel worden gemaakt: LeeuwardenStavoren, Zul- fen— Winterswijk. Maar er zijn ook onrendabele lijnen, die niet verbeterd kunnen worden en waar bovendien een behoorlijke vervangende vervoers- mogelijkheid aanwezig is. Hier zal men na gedegen studie zonder onderscheid van Oost of West, Noord of Zuid-Ne- i Advertentie, Ing. Med.) derland tot opheffing moeten besluiten. Deze algemene uiteenzetting van de minister overviel de Eerste Kamer eigenlijk wel een beetje. De discussie was namelijk begonnen erver het voor nemen van de minister om het lijntje Den HaagScheveningen op te heffen. Prof. Molenaar (V.V.D.) had hiertegen de nodige bezwaren; in een motie no digde hij de minister uit er nog een» over na te denken. De motie zelf werd na ampele beraadslagingen met 17 tegen 15 stemmen verworpen; met uitzonde ring van de V.V.D. en de C.P.N., die de motie steunden, stemden de verschillen de fracties meer al minder sterk ver deeld. Op suggestie van mr Kolff (C.H.) verklaarde minister Algera zich overi gens gaarne bereid zijn spoorwegbeieid bij de volgende begroting van Verkeer en Waterstaat zowel schriftelijk als mondeling uitvoerig toe te lichten. GEFORCEERD TEMPO. VOOR het overige aanvaardde de Ka mer de verlaging van de vereve ningsheffing met een half procent en de verlenging van de noodwet Kinder bijslag voor kleine zelfstandigen, als mede een reeks kleinere wetsontwer pen zonder of nagenoeg zonder dis cussie. Een der wetsontwerpen betreffen de de regeling van in- en uitvoer was zo Dat ingediend, dat niet alleen de Kamer het op dezelfde middag schriftelijk in het openbaar moest be handelen, maar dat bovendien, gelijk minister Van de Kieft mededeelde, de koerier buiten al klaar stond om er voor te zorgen, dat het nog dezelfde dag in het Staatsblad zou kunnen ver schijnen. Uiteraard gaf dit geforceerde tempo de Kamer tot enige critiek aan leiding. Gisteren heeft de minister van Land bouw, ir S. L. Mansholt, een bezoek go- bracht aan het overstroomde gebied van Kruiningen en het inmiddels weer droog gevallen gebied van Waarde. De schade lijke gevolgen van de stroomgaten en de verzanding, zijn de minister, naar hij verklaarde, zeer tegengevallen. In Nieuwe Tonge, Middelharnis en Sommelsdijk zullen de candidaatstelling en de stemming voor de verkiezing van de leden voor de Raad geschieden tus- VERBRQKKELING IN RAAD VOORMALIG VERZET Omdat men in meerderheid ontevre den is over de gang van zaken bij het hoofdbestuur van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Neder land, heeft de afd. Naarden-Bussum be sloten uit te treden. Enkele der grieven; Het hoofdbestuur schorst personen buiten reglement en statuten om en neemt dictatoriale be slissingen zonder de afdelingen daarin te kennen. Ook is men ontevreden over publicaties over circus Althoff in het orgaan. f 7900.—. Toen de man later over het bestaan van deze som hoorde, wendde hij zich weer tot de griffie, doch toen hleek het geld uit de kluis te zijn ver dwenen. Verdacht van deze diefstal stond een ambtenaar van de griffie der Amsterdamse rechtbank, zekere J. T. B. üt, dat een stille getuige zij i. Want hoewel Pedro nie at hij daar allemaal °PV'n®' om hem te doen besefte 'sproken, dat niet pluis was- t jochie naar de ge0Pe.n zich langs 't aluminium zakken. Nauwelijks was n J of hij rende als een haas a haar te vertellen, wat hu 1916, toen de zuiverings- golf nog door Nederland ging, leverde een P.R.A.-rechercheur uit Alkmaar, zekere R. van 't Hof, op de bijzondere griffie van het voor- malig Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, twee verzegelde enveloppen in, waarvan de één enkele kostbare sieraden bevalte, en de ander een geldsbedrag van 7.900, Het geld en de sieraden moesten als slokken van overtui ging dienen in een zaak tegen een Politieman uit Eindhoven. Het gelden de juwelen behoorden een Jood toe. JHB94!) kwam een erfgenaam van de- J0°cl het hem rechtens toekomende dn?h Hi' kreeS de juwelen mee. j&jfilB er werd niets gezegd over de Na een tienjarig bestaan Is dezer dagen ®e stichting van oud-gedetineerden en litzelaars tn concentratiekampen ontbon den. Het doel van de stichting namelilk WLJerznrgen van de nabestaanden der llachtoffers, acht men bereikt De gestel de taak is vervuld. sen eind Juli en begin September. Dit heeft de minister van Binnenlandse Za ken bepaald. In Den Haag heeft weer een plunde raar terecht gestaan. De man, een bouwvakarbeider, had in Zeeland een partij goederen, welke hij van 't Roo- de kruis in bewaring had, verduisterd. Er was een jaar tegen hem geëist, doch hij werd veroordeeld tot zes maanden. De Benelux-conferentie tussen de minister-presidenten en de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Benelux-landen, die gistermorgen om 11 uur een aanvang nam, is reeds 's middags om kwart voor vier geëin digd. Van Belgische zijde werd be treurd dat "aan deze vertrouwelijke en informele besprekingen ruchtbaarheid was gegeven. Volgens dr Drees ver liepen de besprekingen in prettige geest. Over het besprokene werd geen mededeling gedaan. Een vader en twee zoons uit Weesp, die op de vliering van hun woning een clandestiene distilleerderij exploiteer- Gistermiddag As op de werf van Wil ton Fiienoord in Schiedam de lfiel ge legd voor de eerste mijnenveger welke voor de Koninklijke Marine uit hoofde van het „United States Off Shore Pro curement Program" wordt gebouwd. Het schip, dat „Dokltum" zal heten, is het eerste van de 32 mijnenvegers, wel ke met behulp van Amerikaanse fond sen op Nederlandse werven worden ge bouwd. Wilton Fijenoord maakt er d 's, de overige worden in en om Amster dam, langs de Noord en op enkele an dere werven in Nederland gebouwd. amhassadeur der Verenigde Staten. Selden Chapin, gaf door een fluitsignaal het sein tot het leggen vap de eerste kielsectie op de stapeling. Hierna werd nog een aantal schotten en bodemver- gisteren terecht. Hoewel er vele duistere sterkingen aangebracht, welke ter punten in deze zaak waren, werd er p]aatse waren vervaardigd na maar.den- toch vrijspraak geëist wegens gebrek iangP ontwernarbeid. aan bewijs. Uitspraak op 30 Juni. De foto geeft een beeld van de kiel legging voor de mijnenveger „Dokkum" den, hoorden gisteren door de procu reur-generaal bjj het Gerechtshof te Amsterdam, respectievelijk vier maan den en een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. m Voor de rechtbank werd erkend, dat de drie heren een prima borreltje had den gestookt. Alleen, ze hadden f 31.400 aan accijnzen ontdoken, hetgeen niet mag. Hun productie over vijf maanden wordt geschat op 6000 liter. De afnemer van deze zondvloed is onbekend geble ven. In de boeken van het drieman schap, stond hij vermeld als „V". De brandstof voor hun distilleertoestellen hadden de heren clandestien betrokken via een gasbuis buiten de meter om. Op 30 Juni valt de uitspraak tegen de drie mannen. Tijdens de gisteren te Haarlem ge houden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland heeft de heer Gortzak (CPN) naar aanleiding van een door de leden der Staten gemaakte tccht langs de door de ramp bescha digde duinen en dijken van de provin cie aan Gedeputeerde Staten een nota gevraagd, bevattende een uiteenzetting van de stand der herstelwerkzaamhe den, van de aan te brengen verbeterin gen, van de huidige toestand en van de toestand, zoals deze in de komende herfst zal zijn. en van de plannen om een nieuwe eventueel nog grotere ramp te voorkomen. Gedeputeerde Stagen bleken geen bezwaar te hebben aan dit verzoek van de heer Gortzak te vol doen. VOLGENS HET COMMUNISTISCHE PERSBUREAU NIEUW CHINA ziju er te Panmoendjon aanwijzingen voor een snelle voortgang bij de vaststelling van een militaire demarcatielijn en naar een algehele overeenstemming. Men beschouwt de hervatting van de vergaderingen der volledige bestandsdelegaties als een zeer goed teken. Hiertoe is namelijk gisteren besloten, nadat de stafofficieren van beide partijen ongeveer anderhalf uur bijeen waren geweest. Op de bijeenkomst van de delegaties, die tegen heden was bepaald, zou echter nog een vergadering van de stafofficieren volgen. Hieruit werd afgeleid, dat nog niet alle regelingen voor een bestand zijn getroffen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft voorts medegedeeld, dat de Amerikaanse regering 'iet standpunt van de delegatie der V.N., dat een politieke conferentie na de ondertekening van de wapenstilstand zich strikt moet beperken tot kwesties aangaande Korea, nog niet definitief heeft bekrachtigd. BE ZWARE gevechten in de centrale sector duurden ook gisteren voort. Inzonderheid uit het gebied van de Capital-heuvel werden vorderingen van de Noordelijken gemeld. Voorts heroverden zij de Anker-heuvel, die zij Maandag moesten opgeven, toen de Verbondenen tegenaanvallen onder namen. Naar verluidt zijn de Noorde lijken ongeveer drie kilometers in de linies der verbondenen doorgedrongen. Met name de Zuidkoreanen hadden het zwaar te verduren. Tegenover twee Zuidkoreaanse divisies staan vlei Chinese. Aan beide zijden worden in gevechten van man tegen man zware verliezen geleden. Langs de wegen naar het Oostelijk deel van de centraie frontsector trekken massa's soldaten en vrachtwagens van de Noordelijken. De verbondenen hebbel, volgens deze be richten moeten terugtrekken nabij Koemsengd en Moendoengni. Terwijl de geallieerde vliegtuigen ge durende de gehele nacht tonnen bom men op de Chinese stellingen lieten vallen, werd Seoel door de commu nisten gebombardeerd. De Zuidkoreaanse premier Paik Toe Tsjin is in Washington aangekomen voor besprekingen met president Eisen- houwer. Hij achtte het weinig waar schijnlijk dat Syngman Rhee zijn stand punt aangaande een bestand zou wij zigen. De minister schat de oorlogs schade in Korea op drie milliard dol lar. Naar wij van officiële zijde vernemen, is er tussen de regering en de centrale van overheidspersoneel overeenstemming bereikt met betrekking tot de verbetering ^an de financiële positie van het rijks personeel. De lonen der vaklieden gaan omhoog met f 6,24 per maand. De be kende overbruggingstoelage van de mid delbare en hogere ambtenaren zal worden omgezet in een procentuele toeslag. Ook voor de ongeschoolde en halfvak- Ueden is enige verbetering tot stand ge komen. De salariswijzigingen voor de 'agere administratieve en technische amb tenaren houden gelijke tred met de ver beteringen die voor de ambtenaren-vak lieden zijn tot stand gekomen. De amb tenaren-werklieden op weekloon zullen vier periodieke verhogingen krijgen, in- plaats van zes. De vacantietoeslag over 1953 is zonder enige beperking op 2 pro cent van het salaris vastgesteld, waarbij het onderscheid tussen gehuwden en ongehuwden is komen te vervallen. Op de terreinen van de N.V. Orga- non te Oss zijn gisteren de cortisonfa- briek en een nieuw kantoorgebouw ge opend. Nederland behoort thans tot de weinige landen die in staat zijn het medicijn, cortison te vervaardigen. (Vervolg van pagina 1) 's ^VONDS werden de betogingen herhaald. Op borden, waarop over de communistische slagzinnen heen inderhaast de leuzen der beto gers waren geschilderd, kon men op nieuw de eis tot verlaging der pro ductienormen lezen. Achter een groep yan jonge stakers, die socialistische liederen zongen, liepen duizenden burgers mee te zingen en in de han den i klappen. Zij schudden met hun vuisten naar de politiemannen, die zwijgend toekr' -n. De demonstranten trokken in de richting van Karlshorst, de zetel der Russische autoriteiten. De politie zet te op belangrijke kruispunten het verkeer stop om de stoet te laten pas seren. Tal van Oostberlijners. die aan vankelijk slechts hadden durven ge loven dat de SED deze betoging op touw had gezet, vo^eden l"ten- landse persvertegenwoordigers toe: „Zij hebben gelijk, hoor, zij heblja gelijk." In Bonn bestaat voor deze demon straties uiteraard zeer grote belang stelling. De Bondsregering wenst vol ledig te worden ingelicht. De socialis tische partij interpreteert de betogin gen als een uitdrukking van dé ge moedsgesteldheid van de midden- Duitse bevolking. Berlijnse afgevaar digden der partij verwachten in de komende dagen ook elders in Oost- Duitsland demonstraties.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5