Zweedse wereldprimeur op Utrechtse Zuivelbeurs de FEIT Amsterdams stedemaagd is in avondtoilet oven.' Ontketen een kruistocht voor de wereldvrede Geen beslissing over echtpaar Rosenberg Verpakkingsmachine levert 4500 doosjes melk per uur Pennetje inkt. Internationale show van zuivelmachines Beyen en V. d. Kieft bij Butler en commentaar Fraaie feestverlichting ter gelegenheid van het Holland Festival Bekoorlijke coquetterie met grachtenpraeht „Ze zijn milder, zachter en voller van smaak dan welke andere cigaret ook!" „Credo" van de wereldfederatie van oud-strijders op 20 JUNI a.s. wordt over de hele wereld gelijktijdig door zestien millioen oud-strijders, die aangesloten zijn bij de wereldfederatie van oud-strijders, de wereldveteranendag gevierd. Tijdens de plaatse lijke herdenkingen zal een door Ralph Bunche opgesteld „Credo" van de wereldfederatie worden voorgelezen. Ook zal het aan de autoriteiten die bij de herdenking zijn uitgenodigd, ter hand worden gesteld. De kreet van heel het mensdom Perschef van Althoff gerehabiliteerd Bartali niet in de Ronde v. Frankrijk DE RACES TE ASCOT Records van Huiskes en Broekman erkend Wielerkampioenschappen Loting voor Wimbledon Hooggerech tshof was lang bijeen Congres NVEPG Bezinning op leed in Oost-Duitsland KONIJN VRIJDAG 19 JUNI 1953 (Van onze speciale verslaggever) Y(/IJ DURVEN GERUST BEWEREN, dat de geheel automatische melkverpakkingsmachine, als wereldprimeur door de fabrikanle de N.V. Tetra Pak uit Lund in Zweden uitgebracht op de vandaag door minister Mansholt geopende internationale beurs voor zuivel- werktuigen in de Prins Bernhardhal van de Utrechtse Jaarbeurs, de stunt van deze toch ook in vele andere opzichten voor de vakman boeiende expositie zal worden. Het blinkend witte apparaat, waarvan er twee in de enorme Bernhardhal staan opgesteld en waarmee twee maal per dag een uur lang zal worden gedemonstreerd, kan door één man worden bediend, doch levert in dat ene uur niet minder dan vijl en veertig honderd puntvormige doosjes af, gevuld met melk (balve liter) of met room (een-tiende liter). Voor dit apparaat, dat bet reeds bestaande Amerikaanse systeem in efficiency verre over treft, bestaat reeds thans een zeer grote internationale belangstelling. Zuiveldeskundigen uit heel de wereld, op het ogenblikan Den Haag bijeen op het Internationale Zuivelcongres, zullen de beurs bezoeken en hebben de wens te kennen gegeven speciaal deze nieuwe Zweedse verpakkingsmachine, die in feite een revolutie op het gebied van de melkverpakking betekent, te mogen zien. HET VERPAKKEN van melkproduc ten is in de Ver. Staten reeds vijf zes jaar in gebruik. De vele voor delen aan dit systeem verbonden, heb ben er toe geleid, dat thans reeds veertig procent van de totale afzet dezer producten in de V.S. weggaat in papierverpakking. De N.V. Stero- vit-melkproducten te Amsterdam heeft als enig bedrijf in Europa reeds en kele jaren ervaring met dit verpak kingssysteem, waarbij gebruik wordt gemaakt van een Amerikaanse me thode (vierkante flesvormige dozen) ter verzending van de Nederlandse melkleveranties aan de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Men ziet hier het directe voordeel. Het trans port eist minder energie dan bij fles sen. Er behoeven ook geen flessen meer te worden ingezameld, terugge stuurd en schoongemaakt te worden. Voordelen: besparing aan arbeids krachten, materiaal en machines. De veel ruimte innemende en kostbare flessenspoelmachines kunnen bv. een voudig worden gemist. Het nieuwe Zweedse systeem is iterk vereenvoudigd, in grotere mate automatisch, komt met een handiger verpakking, kan goedkoper produce ren dan de Amerikaanse methode en jneemt qua apparatuur minder ruimte in. Het vormen, vullen en plakken '~an het doosje wordt door dezelfde machine verricht. Sterovita hoopt het Zweedse systeem binnenkort in ons land te gaan toepassen, voorlopig weer voor de export, doch hopelijk binnen afzienbare tijd ook voor de binnenlandse afzet van in karton ver pakte melk. HEBBEN gisteren reeds een be- 1 zoek aan de toen bijna gereed izijnde tentoonstelling gebracht, waar van de organisatie berust bij de Kon. Ned. Jaarbeurs, die daarbij samen werkt met de Vereniging van Neder landse Fabrikanten van Zuivelwerk- tuigen en de Bond van Importeurs in Zuivelbereidingsmachines. Op over zichtelijke wijze hebben de 212 deel nemers, uit Nederland (90), West- Duitsland (50), Engeland (24), Dene marken (20), Frankrijk, de Ver. Sta ten, Italië, Zwitserland en Zweden, in de diverse stands hun machines tentoongesteld. Het aantrekkelijke daarbij is, dat men hier niet bang be hoeft te zijn op een dode expositie te I komen. Practisch met elk apparaat kan worden gedemonstreerd en dit zal een bezoek des te aantrekkelijker [maken. Men kan er kennis maken met tal van nieuwe producten. De Alkmaarse firma Van Puyenbroek en Zwemmer Jbrengt als enige fabrikante in Neder land naast Stork een nieuwe 16 ton wegende continu-flessensterilisator, die [per uur 12001500 flessen kan afle- Jreren, waarbij het proces dat wordt ^ondergaan tot anderhalf uur is te ruggebracht. De fa. Postma en Feen- |*tra uit Leeuwarden komt met een [grote melkbussenspoelmachine, waar in een verbeterd systeem is toegepast. Het apparaat heeft een capaciteit van [600 tot 900 bussen per uur en kan Tooi één enkele man worden bediend. Er zijn van deze machine in ons land al twintig stuks in bedrijf. Voorts worden ze in licentie vervaardigd in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Voor de kaas- en boterbereiding en -verpakking kan men op deze beurs een ruime keus maken uit steeds ver nuftiger samengestelde machines. Enorme melktanks, de een al fraaier en doeltreffender uitgevoerd dan de ander boeien het oog van leek en vakman. Wat denkt u voorts van een centrifuge met een toerental van 20.000 per minuut of een melkpoirp met een capaciteit van 5.000 tot 20.000 luer per uur? Men ga zelf deze beurs zien, besef fend dat Nederland, hoe klein ook, als zuivelland tot één der eerste ge bieden ter wereld kan worden, gere kend, dat de zuivelindustrie de groot ste van ons land is en deze beurs mede ten doel heeft de belangrijke positie, die wij in dit opzicht op de wereldmarkt innemen, minstens te handhaven en liefst door steeds doel treffender mechanisatie verder op te voeren. Deze beurs, voortgekomen uit de agrarische afdeling van de Jaarbeurs, en via de landbouwbeurs thans tot een zelfstandig geheel uitgegroeid, presenteert zich op zeer gelukkige wijze en hoopt daarmede als zodanig haar bestaansrecht voor de toekomst te kunn n bewijzen. De beurs zal geopend zijn tot en met 30 Juni en is als gewoonlijk op de Zondagen ge sloten. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen, en de Nederlandse minister van Financiën, J. v. d. Kieft, hebben Donderdagmid dag in aanwezigheid van de Nederland se'ambassadeur, mr D. U. Stikker, be sprekingen gevoerd met de Engelse minister van Financiën, Richard Butler, over de voorstellen van het Britse Ge menebest om te komen tot een vrijere wereldhandel en een vrijer betalings verkeer. Deze besprekingen maken deel uit van een reeks van conferenties, die op initiatief van minister Butler met de landen van West-Europa wordt gehouden. MIJ „NEDERLAND" BREIDT VRACHTVLOOT UIT Tegen het eind van dit jaar zal de Maatschappij Nederland over de grootste vrachtvloot sedert haar oprichting be schikken. Er zullen dan acht en dertig schepen in de vaart zijn, met een inhoud van 350.000 BRT. We staan aan de vooravond van een zeer belangrijke dag. Het kan zijn, dat ge U dit nog niet voldoende reali seert en dan moet dit als een tekort koming worden aangemerkt. Het zou ook kunnen zijn, dat ge in dit verband aan de aanstaande vaderdag denkt, maar deze is hier niet in het geding. Het feit, waarop We doelen is, dat Maandagochtend de grondwetswijziging zat worden afgekondigd. Dan is er wel haast geen gemeente in Nederland, of de burgemeester staat op het bordes. En al die burgemeesters zullen in ponti ficaal verschijnen, met de ambtsketen omhangen en met een gewichtig panier in de hand, waarvan zij zullen aflr/en, dat onze grondwet gewijzigd is. Dat zal de burgemeester van Alkmaar doen en die van Abbekerk', de burgervader van Zaandam en zijn collega van Koedijk, omdat de traditie zulks wil. Maar en we kunnen ons dit lichtelijk indenken de heren zullen min of meer met hun figuur verlegen zijn, want hun woorden zullen ver waaien met de wind zonder dat iemand ze hoort. Het mag zijn, dat hier of daar een secretarie-ambtenaar wordt omgepraat om de plechtigheid te ko men opluisteren door zijn aanwezig heid of dat een juist passerende melk boer even blijft staan luisteren, doch er bestaat geen enkel gevaar, dat hij er iets van begrijpt. Hoogstens zal 'lÜ de schouders ophalen en zich afvragen, waarom de burgemeester zich tot deze declamatie geroepen acht. Zoals wij ons dit ook afvragen, omdat dit een ver toning is zonder enig wettig effect. De burgemeester van Enkhuizen heeft dit door en hij bedankt voor de eer. Hij heeft de gemeentebode gechar terd als remplagant en hij blijft zelf achter de ramen toezien, of alles vlot verloopt. Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat de eerste burger van Énkhui- zen een wijs man is, die Weet, waar hij moet staan of in dit verband mogelijk beter gezegd: waar hij niet moet staan. U bent het natuurlijk niet met ons eens, omdat U wel iets voor zo'n tra ditie voelt. Wanneer U er zo over denkt: dan bent XJ natuurlijk géén bur gemeester. (Van onze speciale verslaggever) ^MSIERDAM COQUETTEERT WEER met zijn beroemde grachten en 11 de eeuwse gracht-paleizen. Het geschiedt ter gelegenheid van het Holland-! estival 1953. Duizenden gasten verwacht de hoofdstad voor de muzikale en tonelistische prestaties, die in dit verband binnen liaar wallen geleverd zullen worden. Ter ere van die duizenden brandt de feestverlichting, die ook in het kroningsjaar 1948 zoveel belangstelling trok. De prachtige Magere brug over de Amstel tekent zich in een reeks van lichtstippen tegen de donkere avondhemel af! de grachten met liaar prachtige boogbruggen zijn op dezelfde wijze gemarkeerd; tal van schone bouwwerken als Dampaleis, Rijksmuseum, Amstelhotel, Hotel l'Europe, Stadsschouwburg, Nederlandse Bank, American en grachtenhuizen tonen hun contouren en reliëfs onder do straling van sterke booglampen. En dat alles geeft deze oude Amstelstad weer zo'n inderdaad feestelijk aanzien, dat we niet mogen nalaten er de aandacht op te vestigen. QVERHEID en particulieren hebben samen dit feestkleed verzorgd. Het hoofdstedelijke bestuur stelde er f 50.000,— voor beschikbaar. Hoeveel van particuliere zijde werd bijgepast, vermelden de officiële stukken niet. Het is ook niet belangrijk, al zal het een aanzienlijk bedrag zijn. Hoofdzaak is de goede samenwerking, ook waar geen direct gewin op de voorgrond kon staan. Zo verzorgden de gezamenlijke reders de feestverlichting van de Ma gere brug en vele belangrijke gebou wen, terwijl de gemeente de licht- slingers langs Heeren-, Keizers- en Prinsengracht de dromende, deftige en werkende gracht, zoals ze vanouds heten voor haar rekening nam. En dat alles biedt de Amsterdamse Stede maagd dan de gelegenheid zich weer eens van haar schoonste kant te laten bekijken. Per rondvaart-boot laat men Dit is het handigedriehoekvor- mige kartonnetje met melk, ge fabriceerd door het in bijgaand artikel beschreven Zweedse ap paraat. Men behoeft er slechts een hoekje af te scheuren om de melk zonder een druppel te morsen te kunnen uitschenken. Doet men dat ten dele, dan kan het doosje weer worden diclit- gevouwen en de rest van de melk blijft stofvrij bewaard. VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA DEN HAAG (Advertentie. Ing. Med.) kracht tegen oorlog, agressie en ver paupering. Het mensdtfm heeft hard moeten werken en veel offers gebracht voor de oorlog. Het zal harder werken voor de vrede. Ontketen een vastbe sloten krachtsinspanning, een grotere kruistocht dan de geschiedenis ooit ge kend heeft, voor een wereld van vre de, vrijheid en gelijkheid.' f)E tekst van het „credo" luidt als volgt: „Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen gevochten hebben. De stem der oud-strijders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle men sen ter wereld, die in één generatie tweemaal de onbeschrijflijke ellende van een wereldoorlog ondergaan heb ben. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop voor de toekomst zijn. En zonder hoop is het mensdom verloren. Men verlangt naar een leven met meer vrijheid, gelijkheid en waardig heid ook in materieel opzicht. Men bidt om vrede. Het streven naar vrede en een beter leven kan, moet ver enigd worden in een onweerstaanbare Tijdens het werkcongres, dat de na tionale federatieve raad van het voor malig verzet te* Haarlem houdt, is de perschef van circus Althoff, die in ver schillende kranten was beticht van ar.ti-Nederlandse daden tijdens de be zetting, volledig gerehabiliteerd. Zijn collega van het circus Jos. Mullens, de heer Van Dommelshuizen. had met op zet onjuiste gegevens verstrekt aan verschillende journalisten. Op hem werd felle critiek geleverd. Binda heeft de volgende ploeg voor de Ronde van Frankrijk ter goedkeuring voorgelegd aan de Italiaanse Wielerbond: Astrua, Baroni, Barozzi[ Carrea, Coppi, Gaggero, Gestri, Gismóndi, Magni Milano. Bartali staat dus niet op de nominatie. De bond zal dezer dagen laten weten of hij met deze samenstelling accoord gaat. Het Britse paard „Souepi" (11/2) heeft te Ascot de Gold Cup gewonnen, een race over 2% mijl, begiftigd met een prijs van bijna 12.000 pdst. Eigenaar en trainer van het paard is George Digby uit Newmarket. Tweede met miniem verschil de camera moest uitmaken wie het eerst door de finish was ge gaan werd de 50/1 outsider „Aram' van Marcel Boussac. De derde plaats was voor ..Le Bourgeois" (20/1), drie lengten achter da winnaar. Op het dezer dagen te Stresa gehou den congres van de LS.U. zijn ver scheidene wereldrecords officieel er kend, o.m. die van Anton Huiskes op de 3000 meter (4 min. 40.2 sec.) en van Kees Broekman op de 5000 meter (8 m. 6.6 sec.), onderscheidenlijk op 24 en 25 Januari 1953 te Davos gemaakt. Ten aanzien Van enige andere aanvragen om erkenning, waarbij enkele welke in gediend waren door de Russische Schaatsenrijdersbond, is nog geen be slissing genomen. Zondag zal op de Stadionbaan te Am sterdam een wielerprogramma worden afgewerkt, waarmede de kampioen schappen van Nederland 1953 worden besloten. Van deze kampioenschappen moet nog verreden worden de achter volging voor professionals, waarvoor v. Est, Lakeman, G. Peters en A. Voorting zich hebben geplaatst, benevens het kampioenschap 50 km zonder gangma- king voor profs en onafhankelijken, waarvoor hebben ingeschreven o.m.: C. Bakker, v. Breenen, Dekkers, Derksen, v. Est, P. Evers. Faanhof, P. Haan, G. Peters, Schulte en de gebroeders Voor ting. Voorts zal er een revanche worden gehouden tussen de stayers die aan het kampioenschap achter grote motoren hebben deelgenomen, t.w. De Best. Bijs ter. Bakker, Pronk, Wierstra. Kunst en Stakenburg. Deze revanche gaat over 50 km. De loting van het heren-enkelspel in het Wimbledon-tornooi is voor de Neder landse deelnemers, wat de eerste ronde betreft, niet ongunstig uitgevallen. Van Dalsum krijgt het op te nemen tegen de Zwitser Buser, waarin hij het moeilijker zal krijgen dan zijn clubge noot Dehnert, die in de eerste ronde te gen één van de Britse spelers zal uitko men, die zich uit een regionaal tornooi hebben geplaatst. Over het algemeen zijn dit geen sterke spelers, zodat Dehnert zich wel in de tweede ronde zal kunnen spelen, waar hij of de Indische kampioen Kumar of de Australiër Arkinstall ontmoet. Van Meegeren treft in de eerste ronde de Hongaar Katona, maar mocht hij de tweede ronde bereiken, de Philippijn Ampon zal wel een onoverkomelijk strui kelblok blijken. HE* Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren geen beslissing geno men over het door rechter Douglas ge laste uitstel van de executie van het echtpaar Rosenberg. Het is geruime tijd bijeen geweest om over het uitstel te beraadslagen. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Mevrouw Sopihie Rosenberg is Donderdag van New York naar Wash ington gevlogen, om president Eisen hower gratie voor haar zoon en haar schoondochter te vragen. Julius en Ethel Rosenberg zijn Don derdagavond, op de veertiende ver jaardag van hun huwelijk, een half uur samen geweest. Zij zaten op banken tegenover elkaar en waren door zware tralies gescheiden. Indien het hooggerechtshof de beslis sing van rechter Douglas had vernie tigd, zou de terechtstelling op de vast gestelde tijd hebben plaats gehad: he denmorgen om vier uur Nederlandse tijd. Thans is uitstel tot uiterlijk Za terdag tegen middernacht mogelijk, wanneer het hof niet tijdig een uit spraak doet. Dit' komt heden weer bijeen. De Columbiaanse Nationale Verga dering heeft de uitroeping van luitenant- generaal Pinilla tot president goedge keurd. In 1954 zullen nieuwe presidents verkiezingen worden gehouden. zich daartoe trekken door het groeze lige grachtenwater, dat onder deze om standigheden echter zijn vuile kleur verloren heeft en wordt tot een glin sterende gordel, waarin de duizenden lampjes der guirlanders op en nog eens duizenden aan de oevers zich tintelend weerspiegelen. En dan kijkt men naar de prachtige gevels aan de kant. Het hoekgeveltje van het antiquairswin keltje, waarin een prachtig vogelbeeld is uitgehouwen, naar de nauw zicht bare steen met de vier Heemskinderen, naar de opmerkelijke gevel van een „tweelinghuis", naar de karakteris tieke uitbouwsels aan de gracht, die pothuizen heten en nog duizenderlei dingen meer. Wat een eeuwenoude schoonheid ligt hier in dit oude Am sterdam toch bijeengegaard. En wat een bijzondere kleur en bekoring krijgt dat alles onder invloed van het wegvluchtende licht van deze feest verlichting, dat de toppen der gevels nauwelijks kan bereiken en overigens al te schrille werkelijkheid zo netjes weet te maskeren. Talrijk zijn trouwens de plaatsen, waar het niet nodig is ook maar het geringste te maskeren. En dan denken we aan de kostelijke grachtenpaleizen, waar eertijds Amsterdams machtige burgemeesteren woonden en nu be langrijke maatschappijen met eerbied voor het schoons, dat men te bewaren kreeg, gevestigd zijn. Hier is het een geïnteresseerde bewoner die aan de feestverlichting deelneemt door de oude vierkante gevellampen te ontste ken, elders een ander, die kleur en effect bijdraagt door het licht der kris tallen kronen in de vertrekken van zijn grachtenwoning ongehinderd naar buiten te laten, schijnen. Amsterdam mer en vreemdeling, beiden zijn al degenen, die samen spanden om Am sterdam weer eens dit feeërieke aspect te geven, dankbaar. Te Haarlem is gisteren de tweede dag van het congres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen geopend met een rede van minister Suurhoff (Soc. Zaken), die de aanwe zigen opriep, om zich ondanks alles wat er in de jaren 19401945 is gebeurd te verdiepen in het leed dat thans in Oost-Duitsland wordt geleden. „La ten wij Nederland behoeden voor een zelfde lot", zo zei hij. De voorzitter van de NVEPG deelde vervolgens mede, dat er een kruis van verdienste vanwege de vereniging is ingesteld, dat reeds is toegekend aan een aantal buitenlanders, voor wie de ze onderscheiding speciaal bestemd is. DOOR RIJDENDE KRAAN GEGREPEN EN DOODGEDRUKT. In een bouwdok van Wilton-Feyenoord te Schiedam is de 45-jarige opperman C. te Rotterdam door een rijdende kraan gegrepen en tegen een betonnen muur doodgedrukt. Brandend maagzuur blust U In een mnm Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger genezen dan het opkwam. Daar- oip, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. (Advertentie, Ing. Med.) WH hebben een vriend, die een be voorrecht mens is. Hij spreekt na melijk ook de talen der andere die ren. Lange tijd hadden wij niet het geluk hem te ontmoeten, maar gis teravond liepen wij hem plotseling op een van die eenzame dooltoch ten van ons tegen het veeltalig lijf. AANVANKELIJK sprak hij ons toe in het baviaans, maar toen hij ons nog eens goed in het oog had gevat, zag hij het misverstand in en schakelde over op die fraaie tongval van de homo sapiens, het Nederlands. Hij koutte 'wat over koetjes en kalfjes, waarvan hij de oude uit een sloot haalde, en kwam tenslotte terecht bij die vreesachtige langoor, het konijn. „QP mijn reizenzo vertelde onze vriend, „trok ik kortgeleden door een ver en eindeloos woud, toen een konijn mij achterop rende, in haalde en zonder enig signaal te geven in pijlsnelle, gestrekte draf passeerde. Mijn nieuwsgierige aard dreef mij ertoe in galop over te gaan en het gelukte mij tenslotte het rappe dier te achterhalen. Ademloos rende ik naast het be angste schepseltje voort en riep in het konijns: „Waar ren je zo hard vandaan of naartoe, mijn waarde?" HET dier keek mij tersluiks van onder zijn lange oren aan en zei op zachte toon, zonder iets van zijn tomeloze vaart te minderen: „Senator McCarthy, de fanatieke, is mij op het spoor. Hij heeft de jacht op kangoeroe's geopend, omdat er een in de Leningradse dierentuin zit!" „Maar jij bent toch geen kangoe roe", riep ik, verbaasd en nog steeds voortrennend, uit. „IHEET ik wel", antwoordde het ko nijn en gaf zo veei gas, dat het mij in een stofwolk achterliet. Toch keek het nog even achterom en voegde er aan toe: „Maar ik kan het niet bewijzen!"

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5