Wim van Est prolongeerde zijn achtervolgingstitel RCH boekte zege op Eindhoven velen De jeugd sterk in de aanval G. Voorting nam de vijftig km course voor zijn rekening Stayers sloegen een slecht figuur Grote prijs van Parijs Derksen en v. Vliet niet in finale Italiaanse ploeg voor de Tour nu definitief Geminianikampioen van Frankrijk op de weg Slechte dag voor de thuisclubs Sparta verloor, ondanks overwicht Volendam veroverde twee winstpunten Wimbledon-kampioenschappen Rosewall en Connolly zijn favoriet Drobny's laatste kans MAANDAG 22 JUNI 1953 i en U zegt tuurlijk, Swift iar gemaakt, tworpen met annenvoetenl >lgt getrouw. jor het leven, i fantastisch en. U betaalt choen. Maar veel extra odig hebt, sta es liórama vaa •ij Stal met >lein uit de ;rs Proef lelkeuken. euren il Dekker Dorèl. 1 uur n.m. INSTELLING Haag t 11 uur n. rrt. elsch. reductie Tel. 391195 (Van onze sportredacteur.) QP DE LAATSTE DAG VAN DE Nederlandse wielerkampioenschappen op de baan heeft Wim van Est zijn titel van nationaal achtervolgings- kampioen geprolongeerd. Volkomen volgens de verwachtingen overigens. Die oersterke maar niettemin zeer soepel draaiendespierenbundel uit St. Willibrord staat, zeker als Gerrit Schulte niet van de partij is, in Nederland als achtervolger op eenzame hoogte. Ook bij de strijd om de 50 km zonder gangmaking heeft Wim van Est een belangrijke rol gespeeld. Te zamen met de Zaandammer Cor Bakker, Harry van der Kamp en Gerrit Voorting had hij een ronde voorsprong genomen. Voorting eiste de titel echter voor zich op, met een kleine voorsprong op Van der Kamp, Van Est en Bakker. En dan was er op de laatste dag van deze baankampioenschappen ook nog een revanche-wedstrijd voor de stayers. Het is een wedstrijd geworden zo slecht als wij in jaren niet hebben gezien. Bijster werd winnaar zonder dat hij daarvoor ook maar één duel heeft behoeven uit te vechten. CLiïCHTS EEN handejevol Amster- Hr dammers had gistermiddag de Htoroeihete stadionkuip verkozen boven Hmshet strand of zwembad. De wegblij- |"fvers hebben niet veel gemist. Alleen i de halve finale der achtervolging tus- sen Peters en Adri Voorting was in- fjjteressant. Met miniem verschil werd de routiné Peters verslagen. De halve finale tussen Van Est en Lakeman was een opgelegd pandoer, evenals de I finale tussen de Brabander en de jeugdige Voorting. Peters is kenne lijk op zijn retour. De eens zo soepel .-rijdende Haarlemmer zat te bonken j op zijn fiets om Lakeman op een af- stand te houden in de strijd om de derde plaats, hetgeen hem tenslotte met veel moeite gelukte. I Even voor de finale zagen wij Wim Ivan Est en Adri Voorting in het ren- Hlnerskamp naast elkaar staan. Naast de kleine, bijna nietige Haarlemse 'jongen scheen Van Est een reus. Het i was dan ook een zeer ongelijke strijd, ;te meer daar Van Est bovendien in leen glanzende vorm verkeert. Welis waar ging de rappe Voorting zeer snel van start en kon hij in de eerste ronde vier a vijf meter „pakken", maar reeds in de tweede ronde kwam I [Van Est eerder door om vervolgens |met. de regelmaat van een klok uit te lopen. In de laatste ronde voelde Voorting de adem van Van Est in zijn =i'nek. Hij werd echter voor de schande *van te worden ingehaald bespaard. ;Van Est heeft echter wel consideratie gebruikt, maar kwam niettemin rond .iin de snelle tijd van 6 min. 29.6 sec. Wim van Est heeft bij de natio nale baankampioenschappen in het Olympisch Stadion in de hoofdstad op overtuigende wijze 9t achtervolgingskampioenschap behaaldEven voordat hij fi nishtehad hij Adri Voorting bijna een ronde ingelopen DIET HAAN, kersvers in de prof gelederen opgenomen, probeerde meteen maar een titel op zijn naam te brengen. Direct na de start, tal van helpers stonden nog op de baan, ging hij op zijn pedalen staan en nam snel een kleine honderd meter voor sprong. Tot zover en niet verder, werd er toen in het peloton gezegd. De kleine onruststoker werd door Harm Smits en Brinkman terug gehaald. Dat is daarna nog ettelijke keren voorgekomen, maar toen de grote slag viel was Haan er niet bij. Hij had zijn kracht en energie in vele nutteloze uitlooppogingen verspild. Nadat Piet Evers een vergeefse uit looppoging had gedaan, ontstond door een felle demarrage van Cor Bakker, die Van der Kamp en Sieveking aan zijn wiel mee kreeg, een kleine, veel belovende kopgroep. Van Est was ech ter van plan ook in deze titelstrijd een rol te spelen en in enkele ogen blikken trok hij de zaak weer glad. Bakker en Van der Kamp demarreer den echter weer meteen en in hun kielzog trokken Haan en Van B reen en mee naar voren. Die laatste twee konden echter geen aansluiting krij gen en bleven enkele ronden lang op veertig meter hangen. Voor Van Est was het minder lastig aansluiting te krijgen. Hij sprong weg, „nam" Haan en Van Breenen en het volgende mo ment zat hij bij Bakker en Van der Kamp tussen de wielen. Gerrit Voor ting bleek ook tot een dergelijke krachttoer in staat en toen dit kla verblad elkaar zeer goed bleek te verstaan, was deze zaak spoedig beke ken. De slag was gevallen. Weliswaar waren ook Sieveking, Hans Dekkers en Harm Smits uit het peloton weg gevlucht, maar toen Van Est c.s. aan sluiting hadden gekregen, zorgden zij er wel voor dat het tempo van de hoofdgroep zo hoog bleef dat Sieve king, Smits en Dekkers geen ronde konden uitlopen. In een onoverzichte lijke eindsprint kwam Voorting als eerste door de finish. MU MOETEN wij ook nog iets zeg gen over de revanchewedstrijd van de stayers. Het kan niet veel goeds zijn. Bijster was van kop gestart en heeft daar vijftig kilometer lang ge zeten als een vorst op zijn troon. Kees Bakker had geen vorm genoeg om het hem lastig te maken. De sym pathieke Zaankanter heeft kennelijk te weinig kilometers in zijn benen bovendien klopte de combinatie met gangmaker Kaser niet. Bakker heeft regelmatig in de wind gereden en hoewel hij zijn kiezen op elkaar klemde ging hij telkens, zonder dat er strijd werd geleverd, van de rol. Later verwisselde hij nog van gang maker, maar ook Bontekoe was niet in staat om Bakker tot grootse da den te inspireren. Jan Pronk begon de wedstrijd achter gangmaker De Graaf, maar eindigde achter Kaser. Op de helft van de wedstrijd begon de motor van De Graaf te roken. De Graaf verdween uit de strijd voor zover hiervan kan worden gesproken en nadat hij enkelb minuten zonder gangmaker in de baan was geweest, ging Pronk maar achter Kaser zitten. Een en ander was mede oorzaak van het feit, dat Pronk op drie ronden achterstand is geëindigd. Zonder "de pech van De Graaf zou dat waar schijnlijk niet zijn gebeurd, maar voor ons staat vast, dat Pronk ook gister middag niet in conditie was. De mo tor begon pas op de helft van de wedstrijd kuren te vertonen en tot op dat moment had Pronk nog niets later zien. Hij zat op de vierde plaats en bleef daar, zonder ook maar een poging te ondernemen om in zijn po sitie verandering te brengeïi. Dat Bijster geen vuurwerk heeft laten zien is begrijpelijk. Hij was van kop gestart en het was dus niet aan hem om het initiatief te nemen. De Best vond het wel goed. Met de rood-wit- blauwe trui om zijn schouders bleef hij op de tweede plaats zitten en hij vond het zelfs niet erg dat Bijster 1 hem tegen het einde van de wedstrijd een lap bezorgde. De meest spectacu laire rijder was nog de new-comer Wierstra, die dank zij het falen van Bakker en Pronk op de derde plaats eindigde. De uitslagen van de laatste dag van de Nederlandse baankampioenschap pen luiden: Stayers: 1. Bijster, 50 km in 41 min. 36 sec.; 2. De Best op 700 meter; 3. Wierstra op 1250 meter; 4. Pronk op 1525 meter; 5. Kunst op 2900 me ter; 6. Stakenburg. Achtervolging: finale: 1. Wim van Est 6.29.6, 2. Adrie Voorting 6.48.6; om de derde prijs: 1. Gerard Peters 6.49.4, 2. Lakeman 6.51.8; 50 km zon der gangmaking: 1. Gerrit Voorting 1 uur 8 min. 18.6 sec, 2. Van de Kamp, 3. Wim van Est, 4 Cor Bakker; op 3/4 ronde: 5. Piet Sieveking; 6. Harm Smits, 7. Hans Dekkers; op één ron de: 8. Henk Faanhof, 9. Piet Evers, 10. Dielissen, 11. Storm, 12. Witteveen, 13. Boeyen, 14. Adrie Voorting, 15. Tolen, 16. Schoenmakers. Onze Nederlandse sprinters hebben te Parijs om de Grote Prijs van deze stad geen rol van betekenis kunnen spelen. Jan Derksen werd in de her kansing uitgeschakeld door de veteraan Gerardin en Arie wn Vliet moest in de halve finale het hoofd voor Plattner buigen. De Zwitserse wereld kampioen won de finale, waarin zich Gerardin en Mockridge hadden ge plaatst. Op het programma stand voorts een match a deux tussen cv winnaar van de amateurs en die van de profs. Mockridge had een week ge leden de grote prijs bij de amateurs gewonnen, waarna hij tot de prof klasse was overgegaan, zodat hij dus voor de tweede maal tegen Plattner moest uit komen, maar de Zwitser bedankte voor de eer. „,Ik heb hem zojuist in de finale geslagen, dus het is niet nodig nogmaals tegen hem te rijden", zei hij. De Italiaanse wielerbond heeft, na dat Coppi kenbaar heeft gemaakt zich voor de Tour de France terug te trek ken, de ploeg als volgt samengesteld: Astrua, Baroni, Bartali, Ccrrieri, Car- rea, Drei, Isotti, Magni, Minardi en Vincenzo Rossello. Reserves zijn: Gros- so, Zuliani, Giudici, Benedetti, Coletto en Rivola. Het kampioenschap van Frankrijk op de weg voor professionals is gewonnen door Geminiani. Het klassement luidt: 1. Geminiani 235 km 6 uur 40 min. 6 sec. 2. Rolland 6.40.36. 3. Louis Bobet 6.44.14. 4. Canavese 6.48.30. 5. Robic z.t. 6. Audiare 6.49.07. (Advertentie. Ing. Med.) §PARTA EN EINDHOVEN zullen de punten wel thuis houden, schreven wij Zaterdag in onze prognose van de kampioenswedstrijden. Wij hebben de plank echter goed mis geslagen, want zoivel Vitesse als R.C.H. boekten de volle winst. Vooral bij de wedstrijd Sparta-Vitesse was de overwinning van de gasten een verrassing. Ook bij de promotie wedstrijden voor de eerste klasse was het voor de thuisclubs een slechte dag. Veendam liet Oosterparkers met een 3—2 overwinning vertrekken enVolendam boekte zijn eerste overwinning in de uitwedstrijd tegen 1J.F.C VITESSE mag van geluk spreken. Vrijwel de gehele wedstrijd is Sparta in de aanval geweest. Technisch staken de Rotterdammers ook nu weer met kop en schouders boven hun tegen standers uit en de achterhoede van Vitesse heeft vrijwel de gehele wed strijd met de rug tegen de muur moe ten vechten. Sparta begon deze wed strijd met Vitesse volkomen zijn wil op te leggen en voor eigen doel terug te dringen. Na vijf minuten kanjerde Van Male al eens tegen de paal en de onrust, die er in de Vitesse-defensie heerste had meerdere grote en kleine fouten tot gevolg. Slechts een „weg is- weg" systeem kon er op worden nage houden. Vitesse (ook in het midden veld deelde Sparta de lakens uit) kon zijn eerste aanval na een kwartier no teren. Landman maakte de niet moei lijke kopbal van D. Herberts onscha delijk en zou dit ook doen met een paar schoten van E. Janse, waarbij een (Van onze tennismedewerker.) }fflMBLEDON, ZONDAG 21 JUNI. Maandag worden op de gras- banen van de All England Club in Wimbledon de eerste ballen geslagen. Dan begint, zoals telkenjare, het Wimbledon-circus vol te stromen met enthousiaste liefhebbers, die een lieve prijs voor een plaats willen betalen; dan begint bovendien de veertiendaagse serie van triomfen en van verloren illusies; dan is het keurcorps van supertennis bijeen om een gooi te doen naar de hoogste titel. Veertien dagen ziin maar kort maar zij lijken voor de spelers een eeuwigheid. Degene, die weet ivat het betekent een sterk bezet tornooi te spelen, kent het gevoel van onmacht, dat over een speler kan komen, wanneer hij bemerkt de vorm, die er gisteren nog was, vandaag op geen stukken na te kunnen opbrengen. Een ongelukkige stap kan een verloren wedstrijd betekenen. X ermoeidheid is bij al deze kleine mogelijkheden slechts een bij komstigheid. dan over de partijen zelf. Tennis, de elegantste, de mooiste en misschien de vermoeiendste sport, is natuurlijk een spel van slagen, maar het is voor ons gevoel in de eerste plaats een spel van zelfbeheersing, van zelfcritiek, van concentratie, v?n beleefdheid, van goe de manieren. Men slaat zich in het al gemeen niet met een daverende service en een straaljager-volleye naar de finale. De speler, die hierop vertrouwt, zal ergens een tegenstander ontmoeten, die krachtiger van geest is. Zullen Rosewall en Connolly de kampioenen zijn? De komende veertien dagen zullen het leren. „Onzin", viel Vonken- le. „Ik zal jou es wat zeg" nen is wel goed, maar niet k wel, dat ik meteen PeJ i waarschuwen. In de tijd. ereikt hebben, is dat hei let maar eens op. Enfin, dio! Ik heb er anders een iet hun vieze handen a®, e prutsen", vervolgde nu irtrouw die boeven v°° het mij vraagt, speelt dl' er één hoedje!" Bij de nationale baankampioen schap/ien in hel Olympisch Sta dion ie Amsterdam werd de rit over vijftig kilometer rooi prots een overwinning voor Gerrit V oorting. Wimbledon is beslist niet een kwes tie van ..slagen" en van „spelinzicht"; het is vooral een zaak van „moreel": van interne kracht om steeds op het beslissende moment een tikje meer te 1 kunnen geven dan een tegenstander. Het is de „runner-up" Drobny, die twee jaar dat tikje meer te kort is ge komen. Eerst in de dramatische finale tegen Schroeder; het volgend jaar te gen Sedgman. Deze reus van een spe ler heeft zelf gezegd, dat dit Wim- iledon zijn laatste kans is. Maar wie staan er tegenover hem. De jeugdige geweldenaar Rosewall, uit de Australische wonderschool van coach topman. Jong, sterk, onvermoeibaar, net eon machtig volledig renertoirt an slagen én met een routine clif "°r ziin jeugd bew ensw'udig is Daar zijn Hoad (met Rosewall voor de dubbeltitel als aangewezen), de Amerikanen Seixas, Larsen, Mulloy, de Argentijn Morea, de Italiaan Gar- dini en een rij anderen, die misschien even sterk moeten worden geacht. Wat zal Drobny tegen deze aanval van de jeugd kunnen uitrichten: de Tsjechi sche Egyptenaar die al lang „aan de verkeerde kant van de dertig is" met alle gevolgen vn ademtekort en P'ot- selingen vermoeidheden van dien? En bij de dames! Daar komt ook de jeugd vooraan in de kampioene van het vorig jaar Maureen Connolly, even sterk in haar gecontroleerde vaart en iets wijzer in h-'ar optreden; even onbewogen: een giantkiller in optima forma. Eigenlijk haar enige tegen «tandsier is mej Hart, drie jaar gele len winnares van drie Wimbledon itels inmiddels drie jaar ouder ge worden. En de jaren tellen d'ar op het gras van de All England Cub Wij gaan U in de komende dagen wer deze officieuze wereldkammopn- cbanpen iets vertellen Meer over de dingen, die achter de partijen zitten, hierdoor ontstane corner tot een vrij gevaarlijke doelworsteling leidde. In middels echter was het Arnhemse doel al weer vrij vaak bestookt geweest, vergeefs echter, totdat Benninghof na 28 minuten een diepe pass naar Van Ede gaf. Op de doellijn kreeg deze het leder te pakken en er volgde eenprach- tige voorzet. Rechtsback H. Herberts, die zou onderscheppen, ving de bal in eens op en schoot hard en hoog in eigen doel. Het grote overwicht van Sparta had echter geen tastbare resul taten meer voor de rust. Daarna werden temperatuur en ver moeidheid mede oorzaak tot een spel van aanmerkelijk minder gehalte. Toch bleef Sparta's overwicht bestaan, maar toen Sonneveld na 5 minuten nergens was, kwam de onverwachte en onver diende gelijkmaker. Faber gaf een through-pas aan D. Herberts en Wen- neker terugkomende, won dit sprint duel. Hij speelde terug op Landman maar te hoog en over diens handen verdween de bal in het doel. Het winnende doelpunt kwam na 23 minuten uit een soortgelijke combina tie. Weer was Sonneveld niet op zijn plaats, maar nu was Herberts de snel ste. Op de hierop volgende voorzet stak Faber te juister tijd zijn been uit en laag verdween de bal in het doel. Hiermede was Sparta moreel al gesla gen en, ofschoon zelfs Terlouw nog mee naar voren ging, Vitesse kon stand houden. Dit vooral door l'Amie en Hendriks, die enkele zeker schijnende doelpunten op het allerlaatste moment nog konden verhinderen. De Eindhoven-speler Van Rooy pleegt een aanslag op het doel van de R.C.H.-keeper Wille. Niettemin eindigde de strijd in een 2-0 overwinning voor RCH. DE WARMTE die trillend boven bet eivolle Eindhovense Sportpark hing, ruim 23.000 toeschouwers waren aan wezig, kon niet verhinderen dat RCH en Eindhoven een fraaie kampioens wedstrijd speelden, een strijd waarin RCH toonde een betere conditie te be zitten dan de Zuiderlingen en dan ook verdient met 20 wonnen. Door deze glanzende triomph meld den de Heemstedenaren zich als één van de favorieten voor de titel, temeer daar deze overwinning werd bevoch ten in Eindhoven. De eerste helft ver liep puntloos, doch na de rust toonde de Racing zich superieur en door twee gave goals van Gallis werd het over wicht voldoende uitgedrukt. Na een enigszins nerveus begin ont wikkelde zich een aantrekkelijke strijd in een hoog tempo, waarbij reeds di rect de grotere technische kunde van RCH opviel. De Racing, moreel ge sterkt door het gelijke spel tegen Spar ta, attaqueerde frenetiek, en zette de Eindhovense verdediging onder zware druk. Vooral Louk Biesbrouck speelde een voortreffelijke partij en scheen vrijwel geen last van de hitte te heb ben, gezien zijn geweldige vechtlust. De international die op zijn vertrouw de linkshalfplaats stond, Willemink was geblesseerd waarvoor Koster in viel, gaf een demonstratie van subliem voetbal weg en ontving van het wild enthousiaste Eindhovense publiek me nig open doekje. Prachtig op maat ge geven passes brachten ontsteltenis te weeg in de blauwwitte defensie, doch voorshands konden Frans van Tuyl c.s. de rappe Racingaanval het scoren be letten. Eindhoven nam zelfs de leiding door een harde kopbal van Schmidt uit een strakke voorzet van Snoek, doch voordien was offside geconsta teerd, zodat het gejuich spoedig ver stomde. Nogmaals zou een doelpunt van de Zuidelijke kampioenen worden afgekeurd en wel 3 minuten voor de rust, toen Snoek meende de referee te kunnen misleiden, maar ook nu was deze onvermurwbaar en zeer positief in zijn beslissing. De tweede helft gaf aanvankelijk een heftig Eindhovens offensief te zien, doch RCH echter nam geleide lijk het initiatief weer over en met vinnige, korte aanvallen werd de ne derlaag van Eindhoven voorbereid. Tonny Gallis die voor de rust geen kans had gekregen zich aan de conse quente dekking van Van Tuyl te ont trekken, had de zwakke plek van de rijzige stopper ontdekt en met groot raffiment wist hij tot tweemaal hier van gebruik te maken. In de 16e mi nuut lokte hij de lange Eindhovenaar ver naar links, waarna hij hem met een sneile sprint sloeg en de bal kei hard inkogelde. Wel wist doelman Hanssen in eerste instantie het leder te stoppen, doch de Racingaanvalslei- der kreeg de bal terug en uit een zeer moeilijke hoek schoot hij nu feilloos in, 01. RCH drukte door en Frans Tebak moest zijn aanvoerder enige malen te hulp snellen om erger te voorkomen. Na 23 minuten ontsnapte Gallis opnieuw na een machtige de marrage aan zijn bewaker en met een lage schuiver maakte hij Hanssen we derom ontroostbaar, 0—2. Biesbrouck vond het welletjes zo en trok zich te rug in de achterhoede. Mede door zijn werkelijk grootse en virtuose spel was het voor de moedige Eindhovense aan vallers een onmogelijke taak het getij te doen keren. De stand in de kampioenscompetitie luidt nu: RCH 2 110 3 4—2 Vitesse 2 1 1 0 3 5—5 Sparta 2 0 111 3—4 Eindhoven 2 0 111 46 Promotie tweede klasse A: Oosterparkers .3 2 0 1 4 76 ZFC 2 110 3 4—3 Veendam 3 0 12 1 68 Promotie tweede klasse B: /olendam 3 1 2 0 4 7—8 '1BOH 2 0 2 0 2 2—2 DFC 3 0 2 12 6—7

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5