Veelzijdige expositie bij Marijke Visser te Bergen Balorige Egmonder zocht! ruzie in diverse café's Stad en omgeving Jimmy Brown en de Oranjehemden De Braderie-attracties werden belangrijk uitgebreid Luctor et Emergo hield een zeer geslaagd hengelconcours De heer B. Landman Zondai zestig jaar kerkzanger Koos Stikvoort komt voor KRO-microf oon Eindexamen HBS-A Dertig glazen bier Compleet variété op de Laat AGENDA Examens heilgymnastiek Vrije en toegepaste kunst van vijftal jonge artisten Veel in een klein bestek Er werd in drie klassen gevist BURGERLIJKE STAND Ons aller belang Een ontactische Bergense pensionhouder Centraal Hengelaarsverbond haalde maar vier maatbaarzen op het droge Toch werden er 315 vissen genoteerd Een zeldzaam jubileum J Castricum DE RUSTENDE JA GER 250 JAAR De uitvoeringc de eerste we DINSDAG 23 JUNI 1953 BEHALVE The Hodlars, the Corty's en Fred Johnson, die tijdens de Braderie het podium op de Laat zullen bevolken om daar de bezoekers aangenaam bezig te houden, zullen er nog tal van andere attracties komen. Het gevolg is, dat er de gehele dag op het podium, dat ter hoogte van de Vlaanderhof wórdt opgericht iets te doen zal zijn. Van s ochtends half elf tot 's avonds elf uur zal men het optreden van de verschillende nummers kunnen gadeslaan. Natuurlijk zullen er diverse pauzes worden ingelast om te voorkomen, dat het publiek op deze plek blijft samengedromd en slechts een beperkte categorie van de verrichtin gen der arlisten zou kunnen genieten. De nog niet met name genoemde attractiesdie aan de andere zijn toegevoegd, zijn: de Hongaarse dan seres Bianca, het slangenmeisje Rosalinda, de gezusters Mullens met parterre-acrobatiek, een stoelenbalans-act van de clown Frenski, pen licht-pantomine, de drie Leonardos, ladderacrobaten, kortom een com plete variété-show, die de Braderiebezoekers ongetwijfeld goed zal voldoen. Het Japanse dagvuurwerk belooft een' zeer bijzondere attractie te wor den. Er zullen ongeveer 25 of 30 show- bommen afgeschoten worden, maar ook een groot aantal reclamebommen, wel ke bonnen bevatten voor: honderden losse koeken, balpoints, pakjes pud ding. ijslolly's, waardebonnen voor f 1 en f 2.50, motorbrillen, potjes wrijfwas enz. Dit vuurwerk wordt ontstoken op het Canadaplein, Donderdagavond om half acht. BLOEMENCORSO De voorbereidingen voor het grote bloemencorso zijn in volle gang. Dag en nacht is men bezig de showwagens te monteren. Eén dezer dagen zullen wij de samenstelling van het Bloemen corso publiceren. Als wij al deze at tracties bezien, zijn wij er van over tuigd dat de tweede Alkmaarse Bra derie de eerste zeker zal evenaren, misschien zelfs wel overtreffen. U kunt ervan op aan, dat ook de diverse stand houders met aardige attracties zullen komen. Zo weten wij, dat er een snelteke naar, een glasblazer, een ouderwetse speeldoos komt en nog andere zaken welke nog een verrassing moeten blijven. Zaterdagmiddag a.s. zal de Alkmaar- se kunstschilder Koos Stikvoort voor de radio worden geïnterviewd. In het kader van de „Kroniek van letteren en kunsten", een periodiek terugkerend cultureel programma van de KRO, zal Theo j-Frenkel Sr. hem een aantal vra gen stellen, en aldus leven en werken Van onze stadgenoot bij de luisteraa-s inleiden. De uitzending van de „Kro niek" begint om vijf minuten vóór drie. Examens handenarbeid Voor het examen handenarbeid aan de Rijkskweekschool zijn ge slaagd de dames: M. Schermerhorn le Bergen, J. Schimmel te Sijbekar- spel, W. Smit te Twisk, Z. Withaar te Alkmaar, K. Wolthuis te Oude Niedorp en de heren: J. Ambrosius te Alkmaar, A. Ooyevaar te Alk maar, M. de Regt te Winkel, P. Rus te Schagen, P. Rijswijk te Hoorn en W. Zee te Groot-Schermer. Afgewe zen: geen. De examens zijn thans geëindigd. Zo alles bij elkaar, belooft de Alk maarse Braderie weer een groot ver- koopfeest te worden, waar niet alleen veel te zien, maar ook koopjes te halen zullen zijn. DINSDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Hard als graniet (14 jaar). CINEMA AME- KICAIN, 8 uur: The greates show on Earth (14 jaar). REX THEATER, 2 30 en 8 uur: Schoonheidsspecialist (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Bureau Zedenpolitie (18 jaar). BERGEN; Rustende Jager, 8.30 uur: Fanfan la Tulipe (14 j.) Atelier Zuid laan: 25.30 uur: Expositie. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, 2.30 en 8 uur. Alkm. Boysterrein: Bedrijfssportavond. Wapen van Heemskerk: N.O.V. DIENST APOTHEKEN Apotheek Wanna, Ritsevoort 5 is ge opend voor spoedgevallen. HOOG WATF' Dinsdag Woensdag ZEE. BERGEN AAN 12.30 13.23 1.01 1.53 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 12.35 1.08 6.35 19.06 Wcensdag 13.28 1.58 7.28 19.58 Voor het staatsexamen heilgymnas tiek en massage zijn geslaagd mej. M. I. J. E. Bakker, onderwijzeres aan de openbare BLO school en de heer A. van der Horst, leraar lichamelijke oefening M.O. (Van onze redacteur beeldende kunsten) Werk van liefst vijf artisten heeft in liet bescheiden atelier van Marijcke Visser aan de Zuidlaan no. 15 S te Bergen plaats gevonden. Alle voorhanden mogelijkheden zijn volledig benut; het is slechts aan een zeer gelukkige opstelling te danken, dat men niet het gevoel krijgt, in een soort pakhuis van kunstnijverheid te zijn beland. Deze tak van artistiek scheppen overweegt hier namelijk sterk; uitzonderingen zijn enig beeldhouwwerk van Marycke Visser zelf en wat grafiek van Jan van Erkelens, Bij de sculptuur van mevrouw Vis ser is weinig, dat we niet al eens eer der hebben gezien. Ook bij haar over weegt de toegepaste kunst: het edel- smeedwerk en allerlei houtenen me talen gebruiksvoorwerpen, meest met gesneden of gedreven ornament. Haar beeldjes prezen we reeds eerder: het is eenvoudig, gevoelig en degelijk werk; hier en daar wordt er naar een andere mogelijkheid gezocht, waarbij soms het decoratieve wat sterker gaat spreken. Haar sieraden tonen een ge lukkig gebruik van het materiaal. Bij het andere werk zijn enkele nieuwe gezichtspunten in de vorm van ge draaide houten bussen en schotels, met eenvoudig ornament getooid. Ook hier zijn de mogelijkheden van het mate riaal mooi benut; de decoratie blijft ondergeschikt aan het geheel en ver raadt stijlbesef. Van de gasten in het artistieke mi lieu zouden we om te beginnen de Heilooënaar Jan van Erkelens willen noemen. Hij zond marionetten in, waarin werd gestreefd naar een maxi mum aan expressie met een minimum aan middelen. Volledige beoordeling Aan het jaarlijkse hengelconcours van de hengelsportver. Luctor et Emergo hebben niet minder dan veertien korpsen deelgenomen. Het stralende zomerweer had hengelaars uit alle delen van de provincie naar Alkmaar gebracht en het was Zondagmorgen op het Waagplein dan ook een drukte van belang, toen de deelnemers zich om half acht inscheepten om naar de Westdijk te varen en de dobbers uit te leggen. Er werd in drie klassen gevist en het resultaat was, dat 240 baarzen konden worden verschalkt waaronder enkele prachtige exemplaren. De prijzen bestonden uit bekers, tak ken, enz. De le prijs in klasse I (een fraaie beker) werd gewonnen door de Hengelsportver. 't Karpertje uit Be verwijk met 22 St.; 2e pr. door Luctor et Emergo met 21 St.; 3e pr. De Sander uit Akersloot met 19 st. (na loting) en de 4e pr. De IJzeren Voorn (Velsen- Noord), eveneens 19 st. le pr. klasse II door 't Karpertje; 2e pr. door de Vier Noorder Koggen, Me- demblik en de 3e pr. door de IJzeren Voorn, ,T De le pr. klasse III was voor de IJ zeren Voorn en de 2e pr. voor 't Kar pertje. Na de korpswedstvijd werd een perso nele wedstrijd gehouden. Hiervóór wa ren de verwachtingen hoog gespannen cmdat hier met elk soort aas mocht "worden gevist. De vangst was matig. Met ruim 100 deelnemers werden m totaal 257 stuks gevangen. De le pr. werd behaald door de heer G. Nie- meijer 13 st., 2e pr. A. Backers 12 st., 3e A. Zwaan 10 st„ 4e pr. W. van Leus den 9 st., 5e pr. J. van Zutphen met 9 etuks. Als held van de dag kwam uit de bus de heer A. Zwaan, lid van de ver. De Vier Noorder Koggen met in totaal 20 stuks. Voor deze prestatie mocht hij uit handen van de voorzitter, de heer Mooij, een fraai zilveren draagmedaille in ontvangst nemen. Van de deelnemende dames was het mevr. v. d. VorstLeen die de beste prestatie had geleverd. Zij kreeg een {raai bloemstukje. Na de prijsuitreiking bracht de voor zitter dank aan allen die er aan hadden medegewerkt deze hoogtijdag van de hengelsport op zo'n sportieve wijze te doen slagen. Hij sprak de hoop uit het volgend jaar allen weer in Alkmaar te kunnen begroeten. Unaniem dankten de diverse sprekers voor de prachtige organisatie en de gastvrijheid. De voorzitter wekte de leden van Luctor et Emergo op deel te nemen aan de op 5 Juli te houden wedstrijd. blijft moeilijk, zolang men dergelijke poppen niet in actie ziet; dan pas im mers krijgen ze het leven, dat hun maker hun heeft willen meegeven. Zo te zien echter zijn het fraaie schep pingen, die met een zuiver gevoel voor de waarde van de kleur zijn vervaar digd. Bepaald een blijde verrassing was een portefeuille met grafisch werk van deze jonge kunstenaar. Zijn klaar blijkelijk zeer gevoelige natuur zoekt haar uitingsmogelijkheden vooral in ets en gravure slechts een enkele maal in hout, meest in metaal en bewijst daarmee, dat het fijne lijnen- spel en de tere tonen van deze kunst vormen hem meer doen dan de krach tige tegenstellingen van de houtsnede. Deze leerling van mevrouw E. Reits- maValenga zoekt hier en daar nog wel eens wat om zijn vorm; zijn ta lent is echter onmiskenbaar. Rudi Arens bracht enkele sieraden in cloisonné email en enkele in goud en zilver, versierd met een paar mooie stenen, in een kleine vitrine bijeen. Zijn emailwerk vertoont een fraaie transparante kleur, zijn goud- en zil verwerk is verfijnd va" vnrm«eving. Het aardewerk van Hilde Birnie is vaak afgestemd op het gewone dage lijkse gebruik. Het heeft een eerliike vorm en een mooie kleur. Hier lijkt echter nog een verdere ontwikkeling mogelijk. Enkele kettingen van gegla zuurde en gebakken kralen munten uit door een beschaafde kleurpeving. Het kunstnaaldwerk van Ellen Buys is bekend. Zij huldigt duidelijk de op vatting. dat practisch en mooi elkaar niet behoeven uit te sluiten, Haar werk is het bewijs voor de juistheid van haar inzichten. Het is al naar de omstandigheden van een bonte fris heid dan wel van een verfijnde een voud zo een ontbiitlaken met toe behoren in griis, zwart en wit maar steeds beschaafd. Mbriike Visspr heeft mPt deze vöf- voudige expositie de in gebruik neming van h'ar nieuwe atelier ge vierd. Ze had zowel ten aanzien van de wijze van viering als ten aanzien van haar gasten een zeer veel slech tere keus kunnen doen. Van W. Overleden: Antonie F. Meijer, 61 j., geh. m. E. Engbers; Jansje Kreté, 68 j., geh. m, C. J. van den Braak; Hendri- cus Smorenberg, 60 j., geh. m. G. Har- dorff. Voor het eindexamen van de Rijks HBS, afdeling A zijn geslaagd H. C. Bedijn, Hennp (Fetter, J. W. Gaastra, H. J. Keesen, Ger ëougé, D. Sougé en M. C. Stoel (allen te Alkmaar); G. J. Ver. heul (Bergen aan Zee); Els Verwey (Castricum'; Toni Slavenburg (Heiloo); Marijke Schmalz (Schagen); Ati Mes man Schultz (Wieringerwerf). Er wer den geen candidatcn afgewezen. Slachtveemarkt van Maandag Veel gras en dan nog hooitijd, zijn oorzaak, dat de aanvoer van koeien op de veemarkt niet bepaald ruim ge noemd kan worden. Hier waren er Maandag maar juist genoeg om de prij zen van verleden week te kunnen hand haven. De handel was echter matig. Het kleine aantal kalveren werd te gen hoge prijzen vlug verkocht. Op de varkensmarkt werden over wegend vleesvarkens aangeboden. Men houdt van de zijde der aanvoerders wel rekening met de grotere vraag naar deze dieren vooral in de omliggen de badplaatsen wordt in deze tijd veel omgezet zodat er veel lichte varkens bij waren. Bij de aanvang der markt was de handel vlot te noemen, doch deze liep later tot matig terug. Stadgenoten, De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, die tevens voorzitter is van het Anjerfonds Noordholland, vestig de dezer dagen in dit blad Uw aandacht op de cultuur dienende taak, die dat fonds reeds een aan tal jaren volbrengt. Het fonds heeft thans f 25.000,— nodig teneinde de hulp aan mu ziekverenigingen, zangverenigin gen, toneelgezelschappen, enz. en de steun aan andere zeer nuttige culturele objecten te kunnen voortzetten en uitbreiden. Indien de collecte, die in deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag 26 Juni en Zaterdag 27 Juni a.s., slaagt, zullen plaat selijke culturele verenigingen evenals vorige jaren de voor haar onontbeerlijke steun deelachtig kunnen worden. Deze verenigin gen dienen een bij uitstek plaat selijk belang, de instandhouding van haar werk is dus ons aller belang! Ik moge U opwekken de col lecte te steunen en het concert te bezoeken (de toegangsprijs be draagt f 0,50), dat ten bate van het Anjerfonds op 20 Juni a.s., de verjaardaa van Prins Bernhard, in de stedelijke muziektuin zal won den gehouden. De burgemeester van Alkmaar, G. van Slingerland, lo.burg. JACOB B. uit Egmond aan Zee, die gisteren voor de Alkmaarse poli.I tierechter, mr J. N. Alblas liad moeten verschijnen zou de laalste tijijl volgens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen wel een erg balorij heerschap geweest zijn. In twee zaken werd hij namelijk gedagvaarJ wegens huisvredebreuk, mishandeling en belediging. De eerste tenlasif,l legging bevatte zelfs niet minder dan 4 afzonderlijke punten. Op jT Maart had hij, waarschijnlijk „onder de invloed", zich opgehouden ij een café te Egmond aan Zee. Aanvankelijk hield hij zich rustig, niaJ toen een stel „Egmond-Binners" was neergestreken waren de pop^f gaan dansen. Howel de zes verschenen getuigen een niet bepaald ai eensluitend relaas van de gang van zaken konden geven werd toch i duidelijk, dat B. ruzie had gezocht. Er werden een paar stoelen aai puin geslagen, en de heethoofdige man had zijn handen op niet al t) zachtzinnige manier om de keel van een der aangevallenen gelegd. Onheuse restaurapj DE restaurateur S. J. V. uit Bergf "JHormaal, zoals U en ik is hij geen beroerde vent" verklaarde één der getuigen tegenover de politierechter, „maar hij heeft nu eenmaal een be paalde kwaaie dronk over zich". De Officier, mr. J. C. V. Meiske, achtte mishandeling meermalen ge pleegd bewezen en vorderde een boete van 60.of 30 dagen hechtenis. De uitspraak was conform. Op 4 April was B. weer eens een café binnengewandeld, waar op dat moment de 17-jarige Engeline W. S. zat. Er ontstond een discussie tussen Engeline en Jacob, waarbij het meisje om naar zij verklaarde de stem ming rustig te houden, belangstellend vroeg hoe de worstjes, die B. veror berde smaakten. Hoewel het meisje volhield alleen maar uit belangstelling geïnformeerd te hebben, twijfelde mr. Alblas enigs zins aan haar goede bedoeling. Op dat moment was deze vraag in ieder geval niet erg verstandig. Dat was hok wel gebleken. Want bij het horen van Engeline's belang stelling was B. kwaad geworden en had het meisje gezegd dat ze een „roestige spijker" en een „lelijke sproetenkop" was. „En hij heeft ook nog gezegd dat ik een dorrel was", verklaarde zij. „Wat is een dorrel?" vroeg de rech ter. „Snotneus!" was het. korte antwoord. Eis en uitspraak waren in dit geval conform f 40,of 20 dagen. Liederlijk De tweede beklaagde was Nicolaas C. B. uit Egmond-Binnen, die op 4 Mei bij een viskraam werd aangetroffen en „in kennelijke staat" verkeerde. Onder het uitslaan van liederlijke taal, zodat het tot ver in de omtrek te horen was .geweest was hij door de politie opge bracht. Het kwam hem te staan op f 75, boete of-25 dagen„-. - Zaterdag en Zondag hebben heel wat hengelaars de waterkant opgezocht. Het Centraal Nederlands Hengelaars- verbond hield het afgelopen weekend zijn eerste viswedstrijd, waaraan de eerste dag (Zaterdag) 28 leden deel namen en Zondag 130. Op dezelde dag trok ook Luctor et Emergo er op uit voor het houden van zijn jaarlijkse hengelconcours. De leden van het CNHV hebben overigens weinig geluk gehad. In totaal werden er slechts vier maat-baarzen gevangen en daarom was het een verstandig besluit van de wed strijdleiding om alle baarzen boven 16 om., vóórdat zij weer aan het water werden teruggegeven, te noteren. Daar door kwam men aan de totaal uitslag van 70 stuks op Zaterdag en 245 op Zondag. Dat de dames het ook gezellig vin den om met het Centraal Hengelaars Verbond mee te gaan, bleek Zondag, toen zeven vrouwen met de hengel over de schouder zich kwamen aan melden voor de viswedstrijd, die door prachtig zomerweer werd begunstigd. Als er geen briesje had gestaan, zou het zelfs onaangenaam heet zijn ge worden. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats in het clublokaal bij Tom aan het Waagplein. De bovenzaal was over vol met de tientallen winnaars en het was moeilijk uit 'de collectie prijzen de juiste keuze te maken. Enkele van deze prijswinnaars wil len wij hier noemen. De grootste baar zen werden op het droge gehaald door de heren J. Droge en G. A. de Boer, resp. 25,5 en 26,6 cm. Verdere prijs winnaars waren Zaterdag de heren G. Siebrands. F. Huyzer, J. Droge en vier anderen en Zondag de heren J. van Vondel, G. A. de Boer, W. Groot, J. H. Kruyt, G. Strooker en 29 anderen. Het is een zeer geslaagde wedstrijd geworden, ook al bleef de vangst dan beneden de verwachtingen. aan Zee was op 3 Mei enigszins o heus opgetreden tegen één van gasten. De heer S. had op die dag een bezoj aan zijn inrichting gebracht en pen; geluk een glas van een tafeltje ten, zodat net in scherven geval| was. Toen het op afrekenen aanksj bracht de kellner een bedrag van li extra in rekening. De bezoeker vnf dit te hoog en verklaarde dit niet te willen voldoen. Toen de heer V. dit vernam was! in boze haast op zijn gast afgevlogen! had hem de zonnebril van het gezil gerukt en hem minder gevoegd;! woorden toegeroepen. Wegens diet! en belediging stond hij nu terecht.! verdachte voerde een enigszins venj gelijkt pleidooi, dat door de getuijl met verbaasde en verontwaardil interrupties werd aangehoord. De officier achttte diefstal en belt] ging bewezen en eiste een boete t f 60,of 30 dagen. Mr Alblas was van oordeel dat alll belediging was bewezen en legde f caféhouder een boete op van f 40.- „Met het oog op de reputatie i Bergen in het binnen- en buitenlani| het beter dat U in het vervolg i meer zo ontactvol optreedt" zei hij.l daarmee was de kous af. Kannetje verduislj „O, o, wat een drukte om zo'n k netje van 50 cent" zei de oude mevrt S. toen zij als getuige moest vers nen in de zaak tegen de niet verst] nen A. F. de B. uit Heiloo, die als PI pendokter" bdijkbaar ook koperen fc netjes repareerde. De B. had het kannetje, dat in i armzaligheid op de groene tafel i op verzoek van de familie van i vrouw S. niet gerepareerd, zoals I beloofd had, maar voor 50 cent dl verkocht aan een zaak in Alkmaar.! De „Poppendokter" kreeg" wegens f duistering een boete opgelegd vat] of 10 dagen. De éis Was dienovereenkomstig weest. 30 glazen S. C. B. uit Koedijk had op .1 .li zo'n kleine 30 glazen bier naar birzf gewerkt. Hoe hij het klaar gespeeld had i „anderhalve emmer" van dit vóél verorberen zal wel altijd een raaf blijven. „In ieder geval was U waarschi.ii] niet meer zo zeker van Uw zaak",c stateerde de rechter voorzichtig. Dit was ook het oordeel van de a geweest, die B. al laverende inj L->ngestraat te Alkmaar had aangek] fen. Ook hier waren de stereotype ti<| vonnis weer f 100 boete of 40 dagttf Hoewel jubilea onder Kerkzangers lang niet sporadisch zijn is het jubi leum dat onze sympathieke stadgenoot de heer B. Landman Zondag a.s. hoopt te vieren zeker wel een unicum. Deze zanger die vooral in vroeger jaren over een uitgesproken mooie stem be- 16. Die avond zaten Tinus Tuttelaar en meneer Bikkebakker nog heel lang met elkaar te praten en toen hij af scheid nam, had de sportredacteur de voorzitter van de Biggers er geheel van overtuigd, dat Jackie Brown de aangewezen nieuwe middenvoor van De Biggers was, en dat hij een uils kuiken zou zijn, als hij er niets op zou kunnen vinden om Jackie zo gauw mogelijk werkend lid van de Biggers te maken, 's Nachts kon meneer Bik kebakker er'gewoon niet van slapen. Als hij zijn ogen dicht kneep, zag hij Jackie nog steeds met de bal gooche len, met een virtuositeit, dat een mens er stil van werd. „Wat een spelertje" bromde hij. „Ik zie hem al het eerstï doelpunt voor ons maken en ik hoor het gejuich op de tribunes. Die Tutte laar is een slimme vent. Wie kan in derdaad bewijzen, dat die Jackie geen achttien is? Morgen ga ik eens een praatje met zijn pleegvader maken. Die is in elk geval donateur van onze vereniging. De kans, dat ik hem kan overhalen, is toch niet uitgesloten" De heer Bikkebakker liet er geen gras over g. jeien, want reeds de volgende avond bracht hij Jimmy Brown een bezoek. Hij kwam met een smoesje binnen. „Ja meneer Brown", zei hij, „ik kom eens vragen of dat pompje, dat ik u onlangs verkocht heb, wel goed is. Ik heb er nog al klachten over gekregen en het zou mij spijten als het uïve ook niet deugde. In dat geval wil ik het graag terug nemen om voor een beter te ruilen." Jimmy schudde zijn hoofd. „Nee, meneer Bikkebak ker", zei hij. ,,'t ding is heel goed, het pompt uitstekend". De huidige eigenaar van Hotel „De Rustende Jager", een van de oudste zaken in onze gemeente, zal op 1 Juli het feit herdenken, dat zijn familie op die dag vijf en twintig jaren dit hotel bezit. Maar zover men de geschiedenis kan nagaan moet thans „De Rustende Jager" tevens 250 jaar oud zijn. Deze van oorsprong oude dorpsherberg kan als huis nog wel veel ouder zijn, maar men meent te mogen aannemen, dat zij omstreeks 1700 als herberg werd' inge richt. Zij dankt waarschijnlijk haar op komst aan de postkoets, die er dage lijks van paarden verwisselde, wat voor de reizigers tevens een gelegen heid was om de inwendige mens voor do verdere reis te versterken. Weer later was het een stopplaats voor de paardentram. Pe oudste ver gunning, welke de tegenwoordige ei genaar nog bezit, is echter van latere datum nl. 1886, ten name van Jan Koopman. Op 18 April 1900 kreeg Helene Mak weduwe van Jan Koopman, een ver gunning als logementshoudster, slijtster en biljarthoudster. Van die tijd af, ging de Rustende Jager zich meer en nieer aanpassen aan de behoefte in de ge meente en in '06 bouwde de toenmalige eigenaar J. B. Koopman er een toneel zaal bij, terwijl het café tot hotel werd verbouwd. Na enige malen van eige naar te zijn verwisseld, werd de zaak gekocht door L. Eggecs Sr. die thans is opgevolgd door L. Eggers Jr. schikte heeft deze gaarne altijd ruimare idealistische wijze dienstij gemaakt niet alleen voor de kerkt ook in het belang van zeer veel nigingen met charitatieve bedoel»] In Juni 1893 werd de heer Lar.il lid van het St. Laurentius zangi] in 1911 werd hij parochiaan vasj St. Dominieus kerk en toen hij f huisde naar de Metiusgracht in] werd hij lid van het parochiale koor der St. Josef-kerk, waarvarj nog steeds als een zeer gewaarfff kracht deel uitmaakt. Toen hij 401 zanger was werd hij begiftigd metj Kruis Pro Ecclesia et Pontifice. m a.s. zal tot zijn intentie in de St. J] kerk om half tien een Solemnele f mis worden opgedragen, daarna de jubilaris gehuldigd in de Pas'! 's Middags zal de heer Landmatf zijnen huize recipiëren. Voorlopige dirigent bijlj St- Aloysius Naar wij vernemen is de heer II Leistikow te Velsen bereid gcv:'j het fanfarecorps St. Aloysius voo'J tijdens de zomermaanden te dirö'j VOORZITTER TENNISCU'B| BEDANKT Wegens gezondheidsredenen heeS E van Keeken bedankt als voo'J van de Tennisclub Bakkum, cc:1 tic welke hij vele jaren vervuld Tot zijn opvolger werd benoö heer J. A. Martens. MARKTBERICHT De noteringen van Maandag waren als volgt: Op de eers'eJ| beienveiling welke deze daS *'e J houden bedroeg de aanvoer I manden. De prijzen waren van ,J tot 3.50 per mand. Verdere m Hl ui Al gen: sla 214—314; spinazie I» terselie 414 aardappelen r, J kool 8-27;' doppers"51; rabarber! bosuien 7; boskroten 18; bosP rl —23; peulen 27—81; postelein - (Van J-JET HOLLAND FESTL tot een gebeurtenis, d leven inschakelt en waar onderdeel, zij het een ho jaar stond de naam: Igo thans heeft men de in N Manuel de Falla op speci iecht van bestaan had Ht Falla is hier te lande in - kent bijv. de „Danza ritu Amor bruje" (de Liefde 1 partij, dat in de Festival- dansen uit het ballet „El en de in alle mogelijke a „La Vida breve" (Het Ko den ingehaald aan reproe grote en bovenal gave mi de Falla is geweest! P)E NEDERLANDSE OPE1 haar uitvoeringen van breve" en het korte werk blo del Maese Pedro" (het spel van baas Pedro) reeds ei gevuld en hiermee een goed f ter navi-ing gegeven. Het simpele gegeven van breve", dat van de door hi minnaar verstoten Zigeunerir zijn bruiloft verschijnt en d overweldigend leed en wanhc mand dood neervalt, speelt in De Falla's Andaluslsche v Ofschoon het verfijnde orke en de talrijke folkloristische ten, waarmee de 29-jarige c 1905) zijn eerste grote w eigen profiel wist te geven, mengaan met het lyrische pa de romantische opera a la kan men hier al de toekomi zweerder van het essentieel tn de muziek onderkennen. Hoe totaal anders is het werk van De Falla gericht, 1923 dateert, in een sobere k is gehouden, waarin slechts e tigtal solistisch behandelde in ton inplaats van een weelderi voor de begeleiding zorgt. 1 schillend is ook het gegeven, componist uit het pronkjuw Spaanse literatuur „Cervantes gankelijke ,Don Quichote' hee: In „La Vida breve" gold on bewondering de zangeres Vic los Angeles, daarnaast Frans Jo van de Meent en Siemen i In „El Retablo" heeft Henri gedurende de gehele avond v prachtig spelend orkest gezo regisseur had voor wat mee leefde deelneming van Don (Siemen Jongma), aan het h windende gebeuren moeten Veel lof voor Nel Duval (de teur van het poppenspele Chris Reumer als Maese Pedn De tweede daad van de Nedc opera was de superbe vertoni „Otello", het meesterwerk van jarige Guiseppe Verdi. Dit ov< gend-schone „dramma lirico" si de executanten dermate hoge dat het sporadisch verschijner op onze operapodia begrijpeli De gast Ramon Vinay heeft - beelding van de figuur van Ot geven, die ons vrijwel onoveri toescheen. Als zanger bezit lyrische tenor van uitzonderl derheid en zo nodig van heftig lijkheid tevens. De acteur Vin ben wij niet minder bewonde langzame, slopende proces v< denking tot waanzinnige achti deze psychische marteling van en tot dusverre ongebroken heeft hij tot in de fijnste nua: overgangen uitgebeeld: De Ja Scipio Colombo was eveneens tisch en qua actie bewonderei dig; Gré Brouwenstijn ontroert als Desdemona, wij mogen geri gen dat zij artistiek gelijke aan de uitbeelder van de figuur. In ieder geval moeten Delorie (Emilia) en Chris S (Cassio) nog vermeld en g< worden. Josef Krips toonde zich e< tovenaars onder de operadiri Wat hij aan machtige beheersi het vocale gedeelte en het begc de Concertgebouw-orkest b< was grandioos. Hoe sober en v< bijsterende dramatische kracht j wens de partituur; verdwenen uitsluitend overheersen van h canto, de enorme dramatische is gebleven, maar gepuurd e edeld en het orkest staat al klarende en stemming-scheppern tor midden in de handeling. De aankleding was schitter* tot in de kleinste onderdelè: zorgd. Het enthousiasme van he torium, dat terecht groot was beide werken van Manuel de ontketende na „Otello" storm* applaus, een gerechtvaardigde kujvaacue prestatie, «et Residentie-orkest onder van Otterloo kwLm de eer toe Kurhaus de Festival-maand aid openen Een representatief Ned< werk, de Derde Symphonie (193 Henk Badings, aan Willem IV berg opgedragen, stond o.a. c programma. Hoe men tegenov onderhavige Symphonie van B niag staan, zij is een impoi kunstwerk dat in synthetisch geweldig knap is geconcipieerd de laatste noot van de (meeste Rondo-finale blijft boeien. Badi altijd de moderne Nederlandse vanhet Adagio geweest c blijkt uit dit bijzonder mooie elegische stuk op de meest o gende wijze. Trouwens de symphonie heeft 18 jaar na ha? staan nog niets van de oven J,e"ffelheid en gecomprir wacht ingeboet die bij de pr

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2