TER 9 Positie van rode regering ondermijnd is sterk FEIT Gemengde zitting van de KSG en Raad van Europa Russen verspeelden volkomen hun moreel crediet Thans Mukarto formateur Belg zag zijn vrouw en zeven kinderen verdrinken Monnet acht samenwerking met de Britten noodzakelijk Castella houdt U fris als een bloem We VYAIL LKMAAR OPMEER [QUSTUS ihe Boerenbruiloft BALANS VAN DE BEKLIJNSE OPSTAND: Tanks bestreden ongewapenden Castella voor IEDERE vrouw! Thans keus uit drie soorten Roem en Mangunsarkoro werden het niet eens Christie ontkent schuld aan moord op zijn vrouw Suezkanaal-zone Gemenebest zal de souvereiniteit van Egypte erkennen en commentaar Julius Rutgers" nog op het strand Auto reed te water Oproep om eenheid door mej. Klompé K^G-ministers op 7 Aug. weer hij een R1EVEN: les 16 ct p. m m. en Aanbod hands goederen) Kirden I.—. meer 5 cent, gfev contant. f W jic W i mi itsprtls: aling 2 02 J5 per kwar- jicassokosten. amenten 0.49 IHNSDAO 2!? JTTNI 1953 te Amerikaanse Met recht kan kelijke sigaret onvergetelijk i nog vandaag zoals vroeger. rkrijgbaar bij :k. nisgaan". Even latcr :ich naar het vlieg" eim nagestaard door anhopig afvroeg, ot en dode gedoemd® Ie had even tevoren ;rennen en begreep waarheid had S°" i complot gesmeed te ruimen. (Van onze correspondent te Berlijn) GEHEEL BERLIJN IS NOG ONDER DE INDRUK van wat zich op ]6 en 17 Juni jongstleden in de Sovjet-sector heeft afgespeeld. Vrij rus- tig was het eigeplijk begonnen. De bouwvakarbeiders, die in de Stalin- allce een communistische pronkstraat bouwen, verlieten op 16 Juni de steigers en trokken in volledige discipline naar het huis der ministeries I in de Leipzigerstraat, het voormalige hoofdkwartier van Goering's lucht- wapen, waar momenteel het grootste gedeelte der Oostduitse ministeries I is gevestigd. De stakers stelden hun eisen. Alles had echter een ordelijk l \erloop. De volgende dag waren niet meer de bouwvakarbeiders uit de i' Stalinallee alleen op de been, maar vrijwel alle arbeiders uit Oost- Berlijn en omgeving. Ook zij trokken geordend door de straten. De niecstcn hadden hun werkplunje nog aan en waren blijkbaar zo van de werkbank weggelopen. Alleen droegen zij nu hoofdzakelijk spandoeken met politieke eisen met zich mee. Tot ongeregeldheden kwam liet pas, toen afdelingen volkspolitie poogden de stakers tegen te houden. Zij «erden omver gelopen en in een ommezien stond Oost-Berlijn aan de rand van een bloedige revolutie- Overal ontstonden vechtpartijen tussen Stakers en politie. Ten laatste kunnen de Russen en de regering der Sovjet-zone be zwaarlijk nog in naam der Oost duitse bevolking spreken. De sta kers hebben de ganse wereld te duidelijk gewezen op het feit, dat het Oostduitse bewind uitsluitend op de bajonetten der Russen steunt. DOLITIE-AUTO'S werden omverge- r worpen en in brand gestoken. Com munistische functionarissen werden uit hun auto's gesleurd en door de woedende menigte mishandeld. Com munistische propagandaleuzen werden van de gevels gerukt. Men bestormde I-staatswinkels en partijlokalen. Steeds groter werden de groepen stakers. Steeds sterker ontlaadde zich de haat ,tegen de communisten. Het huis der .ministeries was door een driedubbele rij gewapende soldaten van het Oost duitse leger beschermd. De stakers lieten zich hierdoor echter geenszins imponeren. Zij waren bereid ook ten Ikoste van mensenlevens de ministe- Jries te bestormen en de ministers gevangen te nemen. Op dat ogenblik veschenen de Sov- FJets ten tonele. Met hun tanks, hun anti-tankgeschut, hun granaatwerpers hun zwaar bewapende infanterie brachten zij binnen een uur een be slissende wending tot stand. Zij dek ten de charges der Oostduitse politie en dwongen de stakers tot de terug kocht. Met hun zware tanks dansten tij zo door de straten, dat ieder ver morzeld werd, die zich niet tijdig uit de voeten maakte. Met machtsmidde l/en hadden zij de opmars der stakers gestuit, maar nog niet gebroken. Dat vele stakers er niet voor terugschrok ken hun leven op het spel te zetten, blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat zij met balken en staven tegen de tanks te velde trokken of zelfs poog den de tankbezetting te overrompe len. Daarna ontlaadden zij hun woede op verschillende gebouwen, die door de communisten veelvuldig voor pro pagandadoeleinden werden gebruikt. Het historische „Haus Vaterland" en het zes verdiepingen hoge Columbus- huis gingen in vlammen op. Ook na het afkondigen van de staat van be leg bleef het overal onrustig. 's Avonds was Oost-Berlijn echter volkomen uitgestorven. De Sovjets hadden hun sector in een v ting her- schapen. Er mocht niemand meer in of uit. Zelfs in West-Berlijn gehuis veste arbeiders, die in Oost-Berlijn werken, mochten de sector niet betre den en ook een diplomatenpas maakte op de Sovjets niet de geringste in druk. Zij "irden iedereen bars te rug zonder de aangeboden papieren een blik waardig te keuren. Het grensgebied aan de Sovjet-sector was levensgevaarlijk geworden. RUSSEN VERLOREN HET SPEL IÏ)E arbeiders zijn slechts aarzelend en met grote vertraging in hun bedrijven teruggekeerd. Maar of de Povjets hiermede het spel gewonnen [hebben? Deze vraag vereist een uit voeriger beantwoording. Ten eerste hebben zij hun politiek crediet onder arbeiders tot de laatste rest ver leid. Voortaan gaan deze iedere |;dag met tegenzin aan het werk en Ih'at dit voor de productie betekent, ben de ervaringen uit de Duitse bezettingstijd geleerd. Nu de actieve Weerstand met geweld verbroken Werd, gaan zij tot passief verzet over, f.Waartegen geen machtsmiddelen zijn Jopgewassen. Bovendien hebben de Sovjets zich door hun optreden tot vijanden der arbeiders gemaakt. Waar nog vertrou Wen in hun oprechte bedoelingen be stond, is dit volkomen verdwenen. Het „paradijs der arbeiders" onder drukt de strijd van andere arbeiders om sociale verbeteringen met tanks en kanonnen. Niet minder erg zijn de gevolgen Voor de Oostduitse communistische partij. Haar poging, de arbeiders on der haar invloed te brengen, is in een volslagen bankroet geëindigd. Geen enkele dialectische handigheid kan het feit uit de weg ruimen, dat de „partij der arbeiders" het aanwen den van machtsmiddelen jegens arbei ders heeft goedgekeurd. In vergelij king met haar optreden waren de ex ponenten uit de oertijd van het kapi talisme slechts makke schapen. Dit wordt niet vergeten. Evenmin wordt vergeten, dat de Oostduitse commu nistische partij achteraf nog een har de bestraffing van alle schuldigen aan de stakingsbeweging eist. Zij heeft vijfduizend personen, die wegens het stelen van een brood of enkele bri ketten tot di ie jaar tuchthuis waren veroordeeld, op vrije voeten gesteld. Hun cellen worden nu ingenomen door arbeiders, die hun collega's heb ben opgewekt aan de staking deel te nemen. In plaats van te verminderen neemt de terreur toe. Dit is eeii lelijke streep door de rekening van de hoge commissaris, Semjonow, wiens aanzien bij zijn Westelijke collega's door het jong ste gebeuren in de Sovjet-sector zeer zeker niet is gestegen. Dit is een hele reeks feiten, die sommige speculaties weerleggen, dat de Sov jets het oproer zouden hebben uit gelokt. Zij hebben zonder twijfel de stakingsbeweging oorspronke lijk getolereerd. Deze paste heel goed in de nieuwe Sovjetrussische tactiek, het Westen door verschil lende matigende maatregelen te be wijzen, dat de communisten toch eigenlijk helemaal niet zulke boze mensen zijn. Zij hebben er echter niet mee gerekend, dat het vieren der teugels onmiddellijk tot een waar oproer zou leiden. Hier heb ben zij zich vergist. En voor deze vergissing hebben zij nu reeds zwaar moeten boeten. Het spreekt vanzelf, dat de op standen in andere delen van Oost- Duitsland dit „betoog der feiten" nog versterken. Zij verzwakken bovendien materieel de positie der Kussen door de verwoestingen in de uraniummijnen. Wilt U voor een zéér bescheiden prijs een echte merkzeep kopen met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan de proef met Castella Bloemen- zeep, voor slechts 20 cent per stuk! U heeft dus keus uit drie soorten Castella. Voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs is er nu Castella te kust en te keur, vooral cm met de zomerdagen eens een keer méér te genieten van de heerlijke ver frissing, die Castella garandeert 1 Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schui mende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbaar voor haar talloze aanhangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U twee stukken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Neem deze kans "09 gauw waar, zolang dit bijzonder aanbod geldt. Ook de vrouw, die maar een klein be drag wil besteden, behoeft zich thans Castella niet te ontzeggen. Er is nu immers onverpakte Castella Bloemen- zeep voor 20 cent! Iedere vrouw kan mooi zijn (Advertentie. Ing. Med.) Nadat Moh. Roem en Mangunsarkoro hun mandaat aan president Sukarno hadden teruggegeven, heeft Sukarno nu de demissionnaire minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto, aange wezen als kabinetsformateur. Hij heeft opdracht een nationaal kabinet te for meren met voldoende steun in het parlement- De nieuwe formateur moet binnen een week rapport uitbrengen. Mukarto heeft de opdracht aanvaard. De nieuwe formateur heeft gezegd te zullen streven naar een sterk kabi net, waarin alle stromingen zullen zijn vertegenwoordigd. Mukarto werd in 1911 geboren. Hij studeerde aan de rechtshogeischool te Djakarta. In 1950 was hij lid van de Indonesische V.N.-delegatie. Vorig jaar kreeg hij de leiding bij Buitenlandse Zaken. Gisteren is voor het Londense Cen trale Gerechtshof het proces geopend tegen de 55-jarige klerk John H. R. Christie, die ervan wordt beschuldigd vier vrouwen te hebben vermoord. Op het ogenblik wordt hem alleen moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd. Als Christie zou worden vrijgesproken, kan hij nog worden berecht wegens de dood van de drie andere vrouwen. Verdachte verklaarde niet aan het hem ten laste gelegde schuldig te zijn. De procureur-generaal was echter van oordeel, dat de jury op grond van de feiten niets anders kan doen dan Christie schuldig verklaren aan moord met voorbedachte rade. De verdediger van Christie. Curtis Bennett, herinnerde aan de moord op mevrouw Evans en haar veertien maan den oude dochtertje in 1939. De lijken van beide werden ook gevonden in het perceel, waar nu de vier vrouwen wer den gevonden, waarvan men aanneemt dat Christie deze heeft vermoord. De echtgenoot van mevrouw Evans werd indertijd schuldig bevonden en terecht gesteld- Gisteren verklaarde hoofdin specteur Griffin op vragen van de ver dediger, dat Christie destijds in de zaak-Evans als getuige optrad en de idee werd geopperd dat hij meer van de moorden afwist. Curtis Bennett wil bewijzen dat Christie krankzinnig is. Men verwacht, dat het proces vier da gen zal duren. Bij Regensburg is Zondag de 77- jarige Josef Meyer door een bijen zwerm aangevallen. Hij is korte tijd later in een ziekenhuis aan de gevol gen overleden. President Naguib van Egypte heeft gisteren een „zeer bevredigend" onder- loud gehad met de premier van Paki stan, Moh. Ali, die van zijn bezoek aan Londen op de terugweg is naar zijn land. Tegenover de pers verklaar de Moh. Ali na het onderhoud, dat de vooruitzichten voor een regeling van het Brits-Egyptische geschil over de Suezkanaal-zone „beter dan ooit" zijn. De premier van Ceylon verklaarde gisteren te Bombay, dat de premiers van het Gemenebest tot de slotsom waren gekomen, dat bij pogingen om de Kanaalzone in stand te houden, in ieder geval de souvereiniteit van Egypte over het gebied dient te wor den erkend. Gistermorgen om half elf werd ook in de Hoge Raad te 's-Gra- venhage de grondwetswijziging officieel afgekondigd. Griffier mr H. v. Oordt leest de afkondi ging voor in de voltallige zitting van de Raad. Tweede van links de president, mr dr J. Donner. U weet: wij het Nederlandse volk leven streng gesepareerd. Gesepa reerd naar kerk en school en ook wal het fanfarecorps en de geüenfokverein ging betreft. Vaak zelfs ook waar het gaat om de winkels, waar we onze in kopen plegen te doen, want die is rooms, nietwaar, en die niet. Dat dit principe vrijwel algemeen ts aanvaard en dat we al niet beter weten dan dat het zo hóórt of beter gezegd, dat het zo moet, moge als aanwijzing gelden, dat we nog zeer ver van een Verenigd Europa staan. De Nederlan ders zelf staan nog dikwijls even ver van elkaar als een Noord- en een Zuid- Koreaan. Er zijn zo weinig banden meer, die ons binden, onze godsdienstige en poli tieke overtuigingen lopen zo ver uiteen, dat we zelfs liefst niet meer met elkaar reizen, kaarten of voetballen. Het ge vaar, dat wij als Nederlanders te veel met elkaar in aanraking komen, dreigt op schier elk terrein. Toch schijnt er in dit opzicht wij constateerden dit reeds onlangs met vreugde een kleine kentering te komen, ivaarbij de victorie in het Noorden begint. Op Texel gaf men een verrassend voorbeeld, toen de geeste lijkheid van beiderlei richting zich broederlijk opstelde in één voetbalelftal en thans weer zorgde Anna Paulowna voor het verrassende element. De ouden van dagen zijn daar uit ge weest, alle te zamen. zonder onder scheid des geloofs en wat meer zegt: met de schooljeugd is het precies zo gegaan. Ze gingen gezamenlijk, een achthonderd in getal en het werd een schone dag. Dat de een 'n kruiske sloeg voor z'n boterham en de ander niet, speelde geen rol. Wie zou daar nu op letten als je gezamenlijk uitging in Gods vrije natuur? Die voetballers van Texel en die vergrijsde en jeugdige feestgangers uit de Polder zijn niet meer dan een symptoom. Een symptoom, dat mogelijk enkelen beangst zal doen afvragen, waar dat wel heen moet nu de hekjes tussen de geestelijke weilanden zo maar worden gesloopt. Aanstonds, zo luidt de redenering, zal men nog verder gaan en dit kan niet anders leiden dan tot we derzijds verderf. Maar ons heeft dit symptoom evenzeer met blijdschp vervuld als het feit, dat Oost- en West-Berlijn elkaar vonden al was dit ook maar voor één enkele dag. En daarom is het compliment van de week ditmaal voor Anna Paulowna, de wijde polder met de wijde blik. Met de pogingen om de Julius Rutgers", die in de nacht van de watersnood tussen Zandpoort en Noordwijk strandde, vlot te maken, worden goede vorderingen gemaakt. Met een poging het schip weer- geheel in zee te trekken, zal weldra kunnen worden begonnen. De 33-jarige Maurice Cooryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen zien verdrinken. Hij keerde Zondagavond per auto terug van zee met zijn 28-jarige vrouw en hun zeven kinderen. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge te recht. Twee brugwachters, die het ongeval hadden zien gebeuren, sprongen on middellijk in het water. Cooryn kon zelf uit de auto komen en een der brugwachters slaagde erin een der kin deren te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen, zodat deze jammerlijk ver dronken. De kinderen waren respec tievelijk 13, 11, 10, 9, 8, 6 er. 4 jaar oud. Q1STEREN HEEFT HET „Groot-Europa" weer zijn entree gemankt in Straatsburg. Ruim honderdvijftig afgevaardigden van de vijftien landen vulden de banken voor een zitting te zamen met de leden van het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en de negen leden van de Hoge Autoriteit van de KSG. Het instituut van deze gemengde vergadering is ingesteld om het contact tussen het werk van de eerste Europese Gemeenschap en de niet toegetreden ledenstalen van de Raad van Europa te bewaren en te verstevigen. Zaterdagavond had het eigenlijke parlement van de KSG de besprekingen over de rapporten van de Hoge Autoriteit voltooid. De heer Monnet, president van de Hoge Autoriteit, had toen verklaard, dat de KSG zo spoedig mogelijk tot resultaten moet komen, o.a. opdat de Britten zouden wor den geimponeerd en daardoor zullen besluiten toe te treden tot de KSG, dan wel om een coördinatie met haar aah te gaan Verschillende leden van het parlement der KSG hadden aangedrongen, dat men zo veel mogelijk een uiteengroeien van het „kleine" en het „grote" Europa diende te voorkomen. groot Europa bestaan, maar één Europa. Daarom moet de Kolen- en Staalgemeenschap geen gesloten ge meenschap zijn. Andere landen moeten in staat worden gesteld toe te treden. De Raad van Europa is onder deze de Nederlandse afgevaar- omstandigheden tot een belangrijk - centrum geworden om de banden tus- vijftien landen .te versterken IIET was 11 digde, mej. M. Klompé, die gister morgen op de bijeenkomst van de ge mengde vergadering in het Huis van Europa te Straatsburg een hartstoch telijke oproep deed om vast te houden aan de plannen van het éne Europa. Zij noemde de politieke situatie verre van bemoedigend en daarom moet volgens haar juist nu worden gestreefd naar de eenheid van heel Europa. Een Europese gemeenschap moet niet op vrees worden gebouwd, maar is nood zakelijk om economische, politieke en sociale redenen. Er moet geen klein en sen de en daardoor Europa samen te houden. Voordat mej. Klompé het woord kreeg, had de heer Monnet de verga dering toegesproken en opgemerkt, dat deze gemengde bijeenkomst een verwezenlijking was van de gedachten van de Britse minister Eden. Hij sprak de hoop uit, dat de landen van de Raad van Europa, die nog van de KSG afzijdig bleven, eens zullen toetreden. Wij achten bij deze onderneming de associatie van Engeland noodzakelijk Nu de gemeenschap werkelijkheid Is geworden, zei Monnet, twijfel ik er niet aan of wij zullen de wegen vin den tot deze duurzame associatie. Volgens Monnet zal het werk van de Hoge Autoriteit van de KSG zich langs drie lijnen ontwikkelen: 1. Ontwikke ling van de productie en de verzeke ring van de financiering van deze expansie; 2. Voltooiing van de gemeen schappelijke markt en het beëindigen van kartel-afspraken; 3. Voorbereiding van de middelen om de arbeider deel te doen hebben aan de voordelen van een verhoogde productie. De Fransman Teitgen hield opnieuw een van zijn vurige pleidooien voor een federatie van de zes landen der KSG. De liberale Belg Motz noemde de KSG de locomotief voor een straks op bredere grondslag geintegreerd Europa. Ook de Britse conservatief Bell gaf op de gebruikelijke wijze zijn zegen. Het zou een ramp zijn als ont spanning in de wereld zou leiden tot vermindering der Euronese inspan ning. Vooral de Europese Verdedigings- Gemeenschap moet ten spoedigste wer kelijkheid worden. De Franse Gaullist Debre deed weer een aanval np de hoven-nationale structuur van het ko mende Europa. Europa is geen natie, maar een verzameling van staten. Alle pegingen om daarvoor een voor allen geldend gezag boven te plaatsen, zijn tm mislukking gedoemd. De Duitse socialistische afgevaardigde Birkelbach leverde nok critiek Hij spr-k van een schijnoplossing, omdat volgens hem Duitsland geen gelijke rechten had ge kregen. De Engelsen namen aan de discus sies volon dopl. Zii richtten vele vra ger, tot de Hoge Autoriteit en bleken welwillende waarnemers. Lord Layton vroeg aan de Hove Autoriteit meer concrete biizonderheden te verstrek ken over de tiid waarin en de wijze waarop n-mr haar mening rle nauwere vritir-riing van de K^G met Engeland 7on kunnen worden bewerkt. In een communioué na afloon der be sprekingen werd bekendgemaakt, dat met het henaipn v-n do datum voor de conferentie te BadenBaden rekening was gehouden met de noodzaak om in stelling van een politieke gemeenschap te bespoedigen. Voorts werd verklaard, dat met het rog op de komende conferentie van fermnda de zes ministers vertrouwe- liik van gedachten Uadden gewisseld. De heer Monnet ging daarna op en kele der gestelde vragen nader in. Hij sprak zijn voldoening uit over het sla gen van deze eerste eemeenschanpelii- ke vergadering. Hieruit, zo zei hij, trek ■k do les. dat wii sfaan voor een wer kelijkheid en eindeliik uit het riik der schimmen zijn gekomen. Over de sa menwerking met Engeland heeft de Hoge Autoriteit reeds concrete gedach ten, die nader met de Engelsen zullen worden besproken. Het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit, de heer ■'oierenhurg. zei. dat de KSG over vijf i-ar de laagste staaltarieven ter wereld zal hebben. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap hebben Maandag te Parijs besloten op 7 Augustus te Baden- Baden (West-Duitsland) opnieuw bijeen te komen om het ontwerp voor een Euro pese, boven-nationale politieke autoriteit te bestuderen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5