Wi I I I I I I 1 I I I I I I I I I Plechtige herdenking der doden van Berlijn Ook Antoine Pinay heeft het hoofd in de schoot gelegd De Oostduitse pers meldt terech tstellingen f 39 Adenauer hield rede bij de opgebaarde slachtoffers hee wil bestand tekenen op zekere voorwaarden Christie heeft bekend MacCarthy Crisis kostte Frankrijk reeds 100 milliard francs.... wumumivHT rionade se Eieren oort THEE URD Yoor •1*1 Woensdag 24 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 146 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Stilte en klokgelui De overval op Harjono Beroep van Pot en Colson verworpen Tarieven fietsenstalling zijn thans vrij VS willen 10 super vliegdekschepen Reeds twee in aanbouw Proces tegen leden van Volkspolitie Uitgeest SPEELTUIN OPGERICHT Ook Lester Pearson V.N. protesteert Rechter Douglas voor het Congres? Vele financiële perikelen O Gram 0 gram iorstels tr stuk ïep tukken Droog- per rol PPen >r stuk rse smaken 5 voor Stad Breda 20-6 van R'dam of A'dam Stad /an R'dam naar Setubal pass. Ouessant Stad Maastricht naar Lulea pass. 21-6 Kiel 20-6 van R'dam naar Straat Banka 21-6 te Durban van Zd Amerika naar van Mauritius naar Singapore i van A'dam naar Indonesië uiez naar Aden Sunetta (t) lo Ilo te Miri Salland van Buenos Aires pass. 21-6 n.m. aar St Vincent KV Saran- Vancouver Sloterdijk van Golf v. Mexico pass. 21-6 ti naar Havanna Soestdijk New Orleans te Havanna m 18-6 van Yokohama naar Tjibadak 19-6 van Mel- ar Malakka Trompenberg te New Orleans verw. van Indonesië naar A'dam Sabang naar Colombo Tara >s Aires naar R'dam 21-6 van aeiro te Vittoria Tawali van naar Indonesië 21-6 van Pe' Ptswettenham Teiresias 21-6 naar Makassar Ternate Indonesië te R'dam Tero te Kaapstad Themisto Sunderland te Quebec Tji* 0-6 van Tanga naar Dar es Tjisadane 21-6 van Adelaide tie Utrecht 17-6 te Los An- Linschoten van A'dam naar a 20-6 laat te Monrovia van Haitien naar A'dam Pass* ngen naar Antwerpen Wa- )-6 n.m. van New York* naar Westland van A'dam naar es 22-6 te Montevideo -- Wiel* van Mena al Ahmadi naar 20-6 Burlings Wonosari Tjantjong Priok Waterman York naar Rotterdam 21-6 210 [aap Sable Westerdam 22-& t te New York. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; f 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 iAVIJ ZWEREN OP DIT plechtig uur het Duitse volk achter het ijzeren I gordijn niet te vergeten. Wij zullen zonder rust of duur voortgaan deze eed leg ik af voor het gehele Duitse volk tot ook zij de vrijheid (hebben, totdat geheel Duitsland weer verenigd is in vrede en vrijheid." jeze woorden sprak Bondskanselier Adenauer gisteren tijdens een voor het met zwarte doeken beklede Westberlijnse regeringsgebouw gehouden herdenkingsbijeenkomst voor de bij de betogingen gevallenen. Honderd duizenden woonden de plechtigheid bij. De kisten van de zeven in West berlijnse ziekenhuizen overleden slachtoffers stonden opgebaard op een Bioge katafalk. Zij waren bedekt met kransen van president Heuss, jr Adenauer en van de Westduitse en Westberlijnse regeringsinstanties, smede van de politieke partijen en vrijheidsorganisaties. Temidden van de kisten stond een zwart omrand schild met de naam van Willi Gottling, de Westberlijner, die in de Sovjetsector van de stad door de lussen werd doodgeschoten. Elf zuilen met de omfloerste vlaggen van de West- en Oostduitse landen gaven het plein een plechtig aanzien. SOp het moment, dat in heel West-Duitsland een arbeidspauze van vijf minuten werd ingezet, nam Adenauer het woord. Hij zei, dat de slacht offers hun Ipven hebben gegeven voor de vrijheid. MA DE REDE van Adenauer spraken ook nog de Westduitse minister Kaiser en de Westberlijnse burgemees ter prctf. Reuter. Vervolgens werden de zeven slachtoffers, gevolgd door een lange stoet, naar een begraafplaats in de Franse sector gebracht. Voor de plèchtigheid was door de Berlijnse jeugdorganisaties een stille tocht ge houden, waarbij zich ongeveer 200.000 mensen aansloten. Zij bewezen later de doden op hun tocht naar het kerkhof de laatste eer. Op de plechtigheid volg de een stilte van vijf minuten, waarvan het begin en het eind door klokgelui werd aangegeven. Het volk stond in de houding, alle verkeer was stilgelegd en de arbeiders onderbraken, gelijk in ge heel West-Duitsland het werk. Ook in het aan West-Berlijn grenzende deel van Oost-Berlijn heerste doodse stilte. Do Sovjetstanks waren teruggetrokken en uit het gezicht verdwenen. Ook de Oostduitse politie bleek te zijn terug getrokken. Adenauer bezocht voor de bijeen komst op het plein een ziekenhuis, waarin vele gewonden van de betogin gen worden verpleegd. Later keerde hij per vliegtuig naar Bonn terug. In Straatsburg begon de zitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa met een herdenking van de slachtoffers van de Oostduitse opstand. De Franse vakbond „Force Ouvriere" zond een telegram met „broe derlijke groeten" van de Parijse arbei ders aan de Berlijnse. De Britse Vak bond van Mijnwerkers betuigde burge meester Reuter zijn medeleven. De „Pravda" heeft gisteren in een lang artikel de Ver. Staten er van be schuldigd met medeweten van Enge land en Frankrijk de ongeregeldheden in Oost-Berlijn te hebben georganiseerd. De Hoge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal ver worpen de beroepen van Meine Pot en F. A. Colson, die in verband met de over val 'op de overste Harjono, militaire atta ché van Indonesië, in hoger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage zijn ver oordeeld, respectievelijk tot vier jaren en drie jaren gevangenisstraf, beide met af trek van preventieve hechtenis. Volgens een beschikking in de Neder landse Staatscourant van gisteren worden ae prijzen voor motor- en rijwielstalling vrijgelaten. Op grond hiervan zijn deze tarieven niet meer aan speciale prijsvoor- schriften gebonden. De charmante mevr. Massey ver loor haar juwelen maar verkreeg de arme Mario. Zij is de gewezen vrouw van de Londense million- nair Massey en verloor het pro ces om haar juwelen ter waarde van f 500.000.te mogen be houden. Zij kreeg echter de straatarme, maar knappe zwem- leraar Mario tot echtgenoot. Naar haar zeggen leeft ze liever geluk kig in armoede, dan ongelukkig in rijkdom, en dat is een wijs tvoord. Zoals wij reeds gisteren schreven, opende de Oostberlijnse politie Maandag het vuur op een groep jongens, die hen vanuit de IFesle- lijke zone met stenen bekogelde. f De vijftienjarige Wolfgang Roh- 1 ling werd gedood. Op de foto de "jongen, nadat hij door een kogel 'vierd getroffen. De pijl wijst de '.plek aan, waarvan het schot werd gelost. De Amerikaanse Marine heeft ver zocht cm toewijzing van gelden voor de bouw van een derde vliegdekschip van 60 000 ton. Het eerste vliegdekschip van deze klasse, de „Forrestal". die 217 millioen dollar zal kosten, zal volgens de plannen in 1955 in dienst worden genomen. Het tweede, de „Saratoga", ongeveer een half jaar later. Uit gisteren gepubliceerde verkla ringen van de onderminister van Ma rine, Floberg, voor een Congrescommis sie is gebleken, dat de Amerikaanse marine plannen maakt voor de bouw van één vliegdekschip van de ..Forre- stal"-klasse per jaar, tot tien van deze schepen in gebruik zullen zijn. Floberg zei, dat deze vliegdekschepen alle be staande typen vliegtuigen van de ma rine, ook de typen geschikt voor het vervoer van atoombommen, kunnen opnemen, evenals de vliegtuigtypen, waarvoor plannen worden gemaakt. Ook de Oostduitse communistische pers maakt nu meer en méér melding van dat wat zich als een enorme volks beweging in geheel Oost-Duitsland richtte tegen het communistische re giem. Gisteren werd verklaard, dat ook in de steden van Oost-Duitsland de uit zonderingstoestand is afgekondigd. Het orgaan van de SED, „Neues Deutsch- land" schrijft over „bloedige twisten met de Volkspolitie" in Halle, Jena, Leipzig, Gorlitz en Maagdenburg. De opgewonden bevolking had bureaux van de SED en andere communistische or ganisaties bestormd, papieren verbrand en de functionarissen afgeranseld. In Jena werd een arbeider door.de Sovjet commandant ter dood veroordeeld en gefusilleerd. Volgens het blad is in Halle de 42-jarige Erna Dorn ter dood veroordeeld. Zij was in de laatste oor log commandante van het beruchte kamp Ravensbrück. Een vluchteling uit Brandenburg ver klaarde, dat in het stadje Elzig een vernemen is hier ter en R.K. Speeltuinvereniging en een voorlopig bestuur trachten hiervoor de te krijgen over het £etner-r, aan de Middelweg. De :al tevens toegankelijk J ersdenkenden, onder res r, dat dezen geen -n ?bben. Mochten de Pla zoU rd kunnen worden, dan betekenen v9°rn. van de jeugd, ze gemeente geen enkel bedoelde zin heeft. [President Syngman Rhee van Zuid- Brea heeft er in toegestemd een wa- P'stilstandsovereenkomst op zekere Sorwaarden te tekenen en gedreigd, ■at Zuid-Korea de strijd alleen zal Vportzetten indien deze voorwaarden niet worden aanvaard. De voorwaar den van Rhee zijn: 1. De politieke con ferentie moet binnen drie maanden na een bestand worden bijeengeroepen- 2. Alle Chinese troepen moeten uit Korea H)rden teruggetrokken en indien dit met gebeurt moeten deze troepen en die der VN gelijktijdig worden geëva cueerd. 3. Het verdrag van wederzijds bjjstand tussen de regering van Zuid- Eorea en de Ver. Staten dient voor het fluiten van een bestand te worden ge tékend. (Eisenhower bood een dergelijk De subcommissie voor Justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft bepaald, dat volgende week Dinsdag de resolutie van de democrati sche afgevaardigde Wheeler (Georgia) zal worden besproken, waarin wordt voorgesteld opperrechter Douglas vooi het Congres te dagen, omdat deze uit stel van executie verleende aan het verleden week terecht"oslelde eeh'paat Rosenberg. Wheeler zal dan als eerste doo- de subcommissie worden gehooid. verdrag aan na het tekenen van een be stand). Rhee heeft zijn voorwaarden medegedeeld aan generaal Clark. Volgens mededelingen uit de kringen van Rhee, zou deze aecoord gaan met het toezicht op de krijgsgevangenen door een neutrale commissie en een door de communisten te geven „uitleg" aan de 8000 krijgsgevangenen, in de kampen, die niet naar Noord-Korea te rug willen. Men acht het niet waar schijnlijk, dat hij de 26.000 ontsnapten weer zal laten oppakken. Wel heeft de Zuidkoreaanse politie Maandag 57 van de 100 Chinezen die onlangs uit een kamp bij Poesan waren ontsnapt, aan de geallieerden overgeleverd. Van ge zaghebbende zijde in Seoel is verklaard dat 't hoofd van de Zuidkoreaanse mi litaire politie bevel heeft gekregen geen niet-communistische gevangenen meer vrij te laten in afwachting van het antwoord van generaal Clark op de voorstellen en besprekingen die Rhee met de Amerikaanse onderminis ter Robertson zal hebben. De Canadees Lester Pearson, voor zitter van de Als». Vergadering derVer Naties, heeft Rhee een boodschap ge zonden. waarin hii krachtig protesteert tegen vrijlating van anti-communisti sche Noordkoreaanse krijgsgevangenen Ook Frankrijk heeft bil" Zuid-Korea een protest ingediend. Intussen heeft het communistische persbureau ..Nienw-PMna" gisteren gezegd, dat de Noorrikor" aanse gevangenen niet behoeven te worden opgespoord, omdat Syngman "nee. de politie en het leger weten ■vaar ze zijn. Zii behoeven alleen maar mdracht te krijgen hen terug te zen den. Bulgarije aanvaardt1 Grieks voorstel om grensregeling Bulgarije heeft de V. N. gisteren doen weten, dat het een Grieks voor stel aanvaardt voor de vorming van een gemengde commissie, die de de marcatielijn tusen beide landen aan de rivier de Maritza moet bepalen. Bulgarije verklaarde, dat hierdoor een vreedzame regeling zou kunnen wor den bereikt voor betwiste grenzen tussen beide landen. Men merkt in kringen der V. N. op, dat in de nota van de Bulgaarse regering de wens wordt geuit eveneens algemene, e vraagstukken t- »gelen. Paus Pius de twaalfde zal vandaag twintig motorscooters zegenen, die, als gift van de katholieken in het aartsbis dom Turijn, naar de noodgebieden in Ne derland zullen worden gezonden. greep betogers in botsing kwam met Russische soldaten. Acht arbeiders werden gedood. Er waren talrijke ar restaties. Volgens verklaringen van uit Leipzig gevluchten namen daar vrij wel alle arbeiders aan de staking deel. Er waren minstens vijf-en-twintig doden. Een Oostberlijnse rechtbank heeft de Westberlijner Göttsehling tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ook de 33-jarige Ursula Riemann en ae 26-jarige Herbert Menzel werden wegens deelneming aan de betogingen tot gevangenisstraffen veroordeeld. Volgens een bericht van de Noord- West-Duitse omroen wordt te Erfurt in Oost-Duitsland een proces gevoerd tegen twintig leden van de Volkspoli tie, die tijdens de onlusten van 17 Juni dienst weigerden. Twee van hen zou den al terechtgesteld zijn. Gisteren op de tweede zittings dag van de behandeling van de zaak-Christie, heelt Christie be kend, dat hij zijn vrouw en zes andere vrouwen heeft vermoord Hij zei zich niet te kunnen her inneren of hij nog meer moorden had gepleegd. Zijn verdediger, Curtis-Bennett, had eerder Chris tie beschreven als „volslagen krankzinnig wanneer hij doodt, ofschoon hij nu normaal is". Er lag een nerveuze glimlach op Christie's gezicht toen hij beschreef hoe hij de beide vrouwen, wier geraam ten in zijn tuin waren gevonden, had omgebracht en begraven. Deze moor den werden gepleegd in 1943 en 1944. Een van de slachtoffers was mevrouw Evans, die bovén hem in het perceel Rillington Place 10 woonde. Haar echt genoot werd in 1950 opgehangen, be schuldigd van moord op hun dochter tje. Op een gegeven moment tijdens zijD bekentenis, toen werd gesproken over Christie's vrouw, begon hij te nuiien. Naar aanleiding van Christie's beken tenis mevrouw Evans te hebben ge dood, vroeg de openbare aanklager Heald, een detective die zich met de zaak-Evans had bezig gehouden, „Hebt u enige reden te geloven, dat de ver keerde man werd opgehangen in de zaak-Evans? De getuige antwoordde: Geen enkele. Curtis-Bennet had be zwaar tegen deze vraag. De idee, dat Christie het kind van Evans had ge dood, was niet geopperd, en Evans was terechtgesteld voor het doden van het meisje", aldus de verdediger. Nader vernemen wij, dat Evans wél schuldig was bevonden aan de dood van zijn vrouw. r\E naam, die wij boven dit artikel plaatsen, is langzamerhand welhaast een magische geworden. Velen weten echter niet, wie er achter deze naam zit. Een 43-jarige jurist, door de Ame rikaanse staat Wisconsin naar de Se naat gezonden, tot zijn eigen ongeluk en dat van vele anderen bovendien voorzitter van een der machtigste per manente commissies: die voor algemeen onderzoek. Zijn beruchtheid dankt hij niet aan intellect, aan politieke be kwaamheid of leiderseigenschappen, maar aan zijn ongebreidelde eerzucht en een groot talent voor publiciteit en reclame, aan intimidatie en aan machi naties, die inderdaad alles overtreffen wat men in Amerika op dit gebied ge wend is. Wij hebben door toevallige omstan digheden de laatste tijd nog al eens ge legenheid gehad Amerikaanse staats burgers naar hun mening over deze man te vragen. Zij zijn er eigenlijk een beetje verlegen mee. Zij zouden hem liever vandaag dan morgen kwijt willen, maar de man is parlementair onschendbaar. Laten we vooral goed be grijpen, dat afkeer van het communis me ieder weldenkend mens eigen is. Zolang McCarthy de dwaaste beschul digingen de wereld inzendt, is hij on gevaarlijk. Zijn werkelijke gevaar begint pas, waar zijn héksenjacht het belang rijkste principe van de westerse samen leving ondermijnt: de burgerlijke vrij heid. De vraag, waarmee wij te maken hebben, is niet, dat McCarthy zijn duis tere praktijken uitoefent, maar hoelang hij ze kan uitoefenen. Hij is Republi kein en heeft meer dan eens uitdruk kelijk verklaard, dat hij niets minder begeert dan het presidentschap der V.S. in 1956 of 1960, Men is er natuurlijk niet, deze figuur met een schouderopha len voorbij te gaan. Wij mogen niet vergeten, dat er nog eens een klein mannetje met een ridicuul snorretje is geweest, die ook niets te betekenen had! De belangrijkste kwestie is. dat de V.S. de onvrijheid van het Oosten niet met succes zullen kunnen bestrijden, zo lang de McCarthyaanse onvrijheid meer en meer gaat lijken op een versluierde dictatuur. Wij dienen evenwel te be denken, dat wij deze dingen nagaand het gevaar lopen ons deerlijk te ver gissen.in de koele, zakelijke nuchter heid van de Amerikaan. Onze zegslie den verzekerden ons, dat Eisenhower bezig is zich van McCarthy te ontdoen. Deze generaal-president heeft wel voor hetere vuren gestaan. Taft staat hem daarbij (nog) in de weg. Maar de Ame rikaanse president is niet gek. Hij weet wat er voor Amerika in Europa op het spel staat, gelijk dit oipgekeerd het ge val is. Wij hebben het volste vertrou wen, dat McCarthy op het juiste tijd stip zal worden weggemanoeuvreerd. En laten we vooral niet vergeten, dat tal van lieden, die het in ons oude wereld deel zo luide hebben over deze heksen- jagende figuur, er in hun „achtergedach ten" op uit zijn de Verenigde Staten zwart te maken, zo zwart als maar mo gelijk is. Dat wij ook hierop acht slaan, wil niet zeggen, dat wij Amerika, dat onze vriend is, onze critiek zul- len onthouden. fU Morgen zal H.M. de Koningin de nieuwe walserijen van de N.V. Breedband op het Hoogoven complex in bedrijf stellen. Op onze foto ziet men enkele blik- controleuses de eerste vrouwe lijke arbeiders bij Hoogovens), het eindproduct controleren. Ne derland zal nu wat vertind blik betreft de behoefte uit eigen productie kunnen voorzien. QOK ANTOINE PINAY heeft het hoofd in de schoot moeten leggen. Hij heeft gisteren het verzoek van president Auriol, te trachten een nieuwe Franse regering te vormen, afgewezen. De oorzaak van Pinay's weigering was, dat de Volksrepublikeinen hem niet hun steun wilden beloven en de Gaullisten voorbehoud maakten. Pinay zei, dat hij de Nationale Vergadering slechts om goedkeuring van zijn benoeming tot premier zou hebben verzocht, als hij had kunuen rekenen op de 314 stemmen, die voor bevestiging nodig zijn. Door de houding van de Volksrepublikeinen en de Gaullisten was dit onmogelijk geworden.... Pinay was de zevende politicus, die werd verzocht een oplossing voor de reeds een maand durende kabinetscrisis te vinden. Hij was de derde, die weigerde het parlement om bevestiging als premier te vragen. De andere vier kregen geen meerderheid. Zoals men zich herinnert was Bidault wel met de hakken over de sloot gekomen als een der afgevaar- zich bij het stemmen in de Nationale Vergadering niet had digden vergist INTUSSEN heeft de minister van Financiën in het aftredende kabinet- Mayer de Nationale Vergadering giste ren verteld, dat de gevolgen van de regeringscrisis de Franse schatkist reeds meer dan honderd milliard francs (een milliard gulden) heeft gekost. Op verzoek van de afgetreden'rege ring heeft de Nationale Vergadering de Banque de France machtiging gegeven cm de staat toe te staan de betaling van een voorschot van 80 milliard francs, die op 1 Juli a.s. zou moeten geschieden, uit te stellen. Dit voor schot werd op 24 Maart verstrekt en de terugbetaling is reeds twee maal v- VSorLs 2af de Nationale Veröadeiing de Banque de France toe stemming een nieuw voorschot van 50 milliard francs aan de staat te ver strekken voor het voldoen van op het einde van deze maand vervallende ver- oli entingen. Het voorschot is voorna melijk benodigd voor de grote pen- sioenbetalingen die einde Juni moeten geschieden en voor de terugbetaling van 20 milliard francs in buitenlands geld aan de Ver. Staten en Canada we gens in 1948 van deze landen ontvan gen leningen. Verwachting tot morgenavond* WEINIG WIND Zwaar tot half bewolkt met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1