V ragen staat vrij r Churchill: Verwacht geen wonderen van „Bermuda" OMVl Lezers spreken! Om het geluk van Peter 44et?ea. BANDEN Frankrijk tolk van Europese zes \lerde\g met ze ,c*®! Kilometers! Beter! De ververij Eens gegeven Aanrijding Verkeerde polis Pech gehad Renten aanvragen Afbetaling Het testament Zuid-Afrika Huwelijks-bureau Pim, PamPom en de wonderlamp BOEKEN BULLETIN Anthony Adverse Pools gezagvoerder wil in Engeland blijven \l NO\qendever frissen de door Kitty Lessels Luister eens naar: Radioprogramma LICHT^LOPEND Drie gouden munt WOENSDAG 24 JUNI 1953 INDIEN LEZERES nadrukkelijk order gegeven heelt om haar mantelpak bruin te verven, maar het wordt groen geverfd, dan heeft zij aanspraak op schadevergoeding. Alleen, ze zal een en ander moe ten bewijzen. Er is geen orderbrief je, evenmin zijn er getuigen. Bui tendien heeft het zo weinig zin om te gaan procederen. U kunt hoog stens de tweedehands waarde ver- gded krijgen. Terwijl de kosten van de procedure door u moeten worden voorgeschoten. In de practijk komt het altijd hier op neer, dat verven voor risico van de opdrachtgeefster komt! VROEGER, in zijn jonge jaren, gaf mijn man aan zijn moeder een bepaalde huishoudelijke machine. Zijn moeder is overleden en heeft mijn man nu het recht om die ma chine terug te eisen, buiten de boe delverdeling om? Nee, dat heeft uw man niet. Hij gaf de machine en deze werd dus eigendom van zijn moeder. De machine komt nu ge woon in de nalatenschap. IK HEB een aanrijding gehad en die was niet zo mis. Er is proces verbaal van opgemaakt, doch de zaak is niet voor de rechter geko men, omdat de veroorzaker van het ongeval een schikking heeft getrof fen. De verzekeringsmaatschappij heeft zich bereid verklaard om alle onkosten te vergoeden. Maarheb ik nu ook recht op vergoeding van het ongerief? heeft alleen recht op vergoeding van de werkelijk ge leden financiële schade. Kunt u aantoonbaar dat „ongerief" als schade-in-geld uitdrukken, (bij voorbeeld loonderving) dan is er recht op vergoeding. Is dit niet het geval (bijvoorbeeld het feit dat u niet kon voetballen) dan is er geen recht op vergoeding. Evenmin kan men geleden pijn of schoonheidsver lies door littekens (tenminste als regel) voor schadevergoeding laten gelden. JJE POLIS, die een vrager ons stuurde, hebben wij bekeken. Het is een polis, die een aanvullen de uitkering op de Ziektewet be looft van 12,per week. Dit is nu precies een polis van de ver keerde soort. Vol kleine lettertjes, die in vereniging een aantal listige bepalingen vormen. Er is alleen één bepaling vet gedrukt, nl. dat ais de verzekerde de voorwaarden niet stipt nakomt, hij geen uitke ring krijgt. Geen uitekering verder bij t.b.c., kanker, rheumatische aan doeningen, ziekten die reeds be stonden, ziekten die eigen schuld zijn en zo voort. Verder worden de betalingen stop gezet bij het eindigen van huisarrest. En op die bepaling js de lezer gestrand. Hij is een half jaar ziek geweest, waarvan hij 2 maanden mocht wan delen en de aanvullende uitkering bleef weg. Of nu de controle-arts Ziektewet en de huisarts hem ar beidsongeschikt verklaarden, speelt geen rol. Er was geen huisarrest. Deze polis is een waardeloze polis, lezer. Maaru zit er nog 5 jaar aan vast. JTEN lezer heeft met iemand van woning geruild. Een en ander is door omstandigheden zo gelopen, dat hij een maand huur aan zijn oude huisheer te veel heeft betaald. Die wil dat niet teruggeven, en de ruilbewoner ook niet. Dat moet u maar uitvechten met de man, met wie u ruilde, zegt de huisheer Volgens ons heeft de huisheer na tuurlijk gelijk. Hij kreeg geen maand huur extra, maar precies wat hem toekwam. Lezer zal het dus van de ruiler terug moeten zien te krijgen. Zonder kosten zal dat niet gaan, want daar is een proces voor nodig. IIET kan geen kwaad het volgende op te merken: invaliditeits-, ou- derdoms- en wezenrentetrekkers hebben dan ook recht Op kinderbij slag. Meestal wordt deze rente automa tisch uitbetaald. Maar sommigen moeten deze rente beslist aanvra gen om ze te krijgen. Dat geldt in de eerste plaats rentetrekkers van 65 jaar en ouder, kinderen van 16 tot 20 jaar die dagonderwijs vol gen, en kinderen, wier wezenrente werd afgekocht omdat die minder dan f 26.— gulden per jaar bedroeg. MEE, wij kunnen nog steeds geen bewondering koesteren voor de ongebreidelde afbetalingsaankopen. Daarvoor krijgen wij er te veel na righeid van te zien, bijna iedere week. Een soort narigheid, die wij niet kunnen oplossen. Want betaald moet er worden. ALS de betreffende lezer van me- ning is, dat er een testament moet bestaan, waarvan hij onkun dig gebleven is (wat haast onaan nemelijk is) kan hij zich wenden tot het Centraal Testamentenregis- ter, dat bijgehouden wordt door het Ministerie van Justitie in Den Haag en waar alle testamenten ingeschre ven worden. Is een bepaald per soon overleden, dan kan men daar inlichtingen krijgen of er een tes tament is en bij welke notaris dat is opgemaakt. De inhoud van het testament is niet opgenomen. MENTOR kreeg een brief van een lezer, die naar Zuid-Afrika emigreerde. Alhoewel het ging over een andere kwestie, schreef lezer enkele dingen, die Mentor voldoen de belangrijk vond om in de ru briek ter kennis van andere le zers te brengen. „Mijn terugkomst heeft niets te maken met dat 't hier slecht zou zijn. Het is alleen dat ik veel meer aan mijn landje blijk te hechten, dan ik ooit kon vermoeden. En met mij veel anderen. Ik zou iedere plattelander die niet te veel familie heeft en de kans krijgt, aanraden te emigreren. Maar stads mensen zullen het zeker zwaar krij gen. Als men in Kaapstad of omge ving blijft hoeft men ook niet bang te zijn geen woning te krijgen. Er staan er honderden leeg (flats) en honderden zijn in aanbouw. Veel leegstaande woningen doen f 250, tot f 400,per maand, maar ook voor de hier gewone prijs van f 150,tot f 200,kan men sla- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw briet niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. gen. Moet men hier rondkomen met het loon van de meeste begin ners, dan kan men bij meer dan twee kinderen niet sparen, wei ruimer leven. Mensen zonder kinderen kunnen binnen het jaar een eigen huis in huurkoop krijgen (directe kosten ongeveer f 3000,Werkt de vrouw mee, dan kunnen ze binnen 2 jaar ook nog een auto rijden. Bij een loon van f 125,per week, kan men een goed kosthuis hebben voor f 30,per week. Het rassenpro bleem dat acht maanden geleden zo ernstig leek, is weer ingeslui merd. CEN lezeres wil van Mentor weten, hoe zijn oordeel is over een hu welijks-bureau, omdat ze de een zaamheid moe is. Wel, Mentor denkt er erg verschillend over. Hij zag wel eens succes, meest niet. Dat is niet altijd aan het bureau te wij ten, want candidaten hebben hun eisen. Een oudere dame, zonder geld of inkomen, heeft niet zo veel kans als een jonge dame met geld. Voelt u. Hetgeen voor mannen ook opgaat. Er zijn goede bureau's, en helemaal niet-goede. De tarieven zijn in de regel niet mals. Lezeres kan in deze geen positief antwoord verwachten. Als er lezers of leze ressen zijn die ervaringen (goede of kwade) met huwelijks-bureau's hebben, dit eens (in vertrouwen) aan Mentor willen berichten, zal hij dit erg prettig vinden. Want er wordt hem vaker advies in deze kwestie gevraagd. MENTOR. PREMIER CHURCHILL heelt gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard dat men geen al te hoog gespannen verwachtingen moet koesteren omtrent de resultaten van iöMYÜ, bet afdoende ienidde! ter verdelging Wan: vlieg, vlo. mug, Kuis, enz, |Deze onhygiënische, jUiinderlljlte Inseelen 'veronaangenamen U jhel leven en versloren lUw gemoedsrust. OMVL bevat twee "fnsectendodende stol len, waardoor het snel jvrerkt én lang blijft na- Vrerhen, OMYL ats vloeistof om te verspuiten. Fles met200em'M,15. Ook verkrijgbaar in gro tere Hessen en bussea CMYt. als poeder om te verstuiven. 50 gram 0,65 150 gram™_.l 1,65 N.V. ORGANON-OSS (Advertentie, tng. Med.) ELSEVIER bezorgde een herdruk van het veelgelezen boek van Hervy Allan, waarin deze schrijver zich heeft ontpopt als een boeiend verteller, die bovendien de gave heeft het decor van zijn verhaal op waarlijk prachtige wijze te beschrijven. Bovendien passeert in dit boek meer dan een V» eeuw Euro pese en Amerikaanse geschiedenis ons geestesoog. Op vele pagina's is dit boek bijna o-igetemd altijd luchtig en zo kleurig t, sis een zonnig Italië maar kan zijn. Kms, 99* de conferentie op de Bermuda- eilanden. Hij zei, dat het gesprek van de Grote Drie vier of vijf da gen zal duren. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren de Westduitse regering verslag uit gebracht van de conferentie van de zes Westeuropese (KSG-) ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs. Volgens Adenauer moest deze conferentie wor den gezien als een nieuwe manifestatie van de Europese gedachte. De Franse regering is na deze conferentie op de hoogte gebracht van de standpunten der Westeuropese landen met betrek king tot de recente maatregelen van de Sovjet-Unie en zij zal in staat zijn deze standpunten naar voren te brengen op de komende conferentie van de Grote Drie. Voorts is bekendge maakt, dat de conferentie van de zes ministers cp t Augustus ie Baden-Ba den (over de Europese poiitieke ge- mi enschap) (ie aanvankelijk te houden werkconferentie te Rome zal vervan gen en mogelijk drie weken zal duren De gezagvoerder van het Poolse pas sagiersschip „Batory" (14.287 ton), Jan Owiklinski, heeft vergunning gevraagd crm in Engeland te mogen blijven. Dit is gisteravond door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. De kapitein wil in Engeland politiek asyl verkrijgen. De woordvoerder verklaar de, dat kapitein Owiklinski was ach tergebleven, toen Zaterdag de „Batory" uit Engeland vertrok. Ook de scheeps dokter van de „Batory" was achter gebleven en opgespoord. Aan boord van de „Batory" vluchtte in 1949 de in Duitsland geboren com munist Gerhard Eisler uit de Ver. Sta ten naar Europa. Josjida, de Japanse premier, heeft gisteren verklaard te menen, dat Japan, indien mogelijk, zou moeten trachten de Ver. Staten en de Sovjet-blokken tot samenwerking te brengen. In antwoord op vragen in de Japan- Se Rijksdag verklaarde de premier, dat volgens de Sovjet-Unie het naast elkaar bestaan van communisme en kapitalis me mogelijk was. De Ver. Staten be twijfelden dit en Engeland stond tussen deze twee tegenovergestelde standpun ten in, zo zei hij. Deense Socialisten contra geallieerde bases Hans Hedtoft, leider der Deense So cialistische Partij, heeft te Kopenha gen verklaard, dat Denemarken onder dankzegging weigert in te gaan op aan biedingen van de landen van het Noord- atlantische Verdrag om geallieerd luchtmachtpersoneel in vredestijd In zijn land te stationneren. Hedtofts partij is de grootste ln het parlement en waarnemers verklaarden, dat socialistische oppositie tegen het stationneren van buitenlands lucht machtpersoneel Denemarkens aanvaar ding van de geallieerde aanbiedingen onmogelijk zou maken. DE „DAG VAN HET VLAAMSE LID" GAAT TOCH DOOR De burgemeester van Brussel heeft het comité „De dag van het Vlaamse lied" toestemming verleend op 12 Juli te Brus sel een zangfeest te houden op voorwaar de, dat deze manifestatie geen enkele aanleiding geeft tot ordeverstoringen. Zoals bekend werd het zangfeest, dat het comité oorspronkelijk voor 14 Juni had georganiseerd verboden, omdat een extremistische Vlaamse groepering hier van een „feest van de weerwraak" wilde maken en in het bijzonder propaganda wilde voeren voor een amnestie der poli tieke delinquenten. 49. Het was emir Pukkel bin Sukkel niet gelukt om zijn schildwacht er van te overtuigen, dat hij de emir zelf was. En dat allemaal, omdat hij zijn baard had afgeschoren ">m een goede ver momming te hebben. „Wat doen we nu Edele Heer?" had Joessoef gezucht, nadat zij alleen gelaten waren. „Ja, er zal niets anders opzitten, dan dat we wachten totdat mijn baard er weer aangroeit Joessoef", had de emir ge antwoord. Dan zal Abdoel me zeker weer herkennen en dan mag ik hem nog wel belonen ook. omdat hij zo uit stekend toezicht op mijn paleis houdt!" Maar plotseling betrok het gezicht van de emir weer. „Belonen? Dan zal ik toch eerst mijn wonderlamp moeten te rug hebben. Ik vergeet steeds, dat ik zonder lamp zo arm als een kerkrat zal zijn! Oh, Joessoef, hoe komen we hier zo snel mogelijk weer uit? Dit be tekent een grote vertraging en in die tijd kan baron van Pottum al ontdekt hebben, dat de lamp die hij in zijn be zit heeft, geen gewone lamp is, maar,, een wonderlamp!" Maar tot nog toi wist baron Van Pottum nog van nieti, evenmin als zijn echtgenote. Hij had er geen idee van, dat hij de eigenaar wy van 'n lamp met geheimzinnige krach, ten, die hem alles kon geven, wat zija hartje begeerde. Een. lamp, die vat hem de rijkste man op de wereld kot maken, als hij dat wilde. En daaron mopperde hij tegen de taxi-chauffeur, die hen van Buldogstad naar Dieren, dorp moest brengen, want hü vond jji prijs veel te hoog. „Je denkt zeker, dat het geld me op mijn rug groeit", j.j| hij nors. „Alleen omdat ik baron Pottum ben en jullie weten dat ik ben". „Helemaal niet meneer", ant woordde de chauffeur, terwijl hij h<. portier openhield. „Het is de gewoni prijs, maar als U het te duur vindt, gaal U dan lopen of neem de bus". „Ikdenjl er niet aan Pieter", besliste mevroui Babbelgraag. „Ik ga met al die kofferi| niet in een bus zitten. Vooruit, stap in' (Advertentie. Ing. Med.) Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de Inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan van algemeen belang. Waarom vernietiging van groente? Alkmaar, 21 Juni 1953. Mijnheer de redacteur, De zomer is weer aangebroken en in diverse kerken zijn bidstonden gehou den voor onze oogst. Alle moeiten en zorgen zijn besteed om de verscheide ne veldvruchten zo goed mogelijk te kweken en nu wordt dit voedsel bij zulke hoeveelheden voor de koeien gegooid, dat deze dieren meer ver trappen dan eten. Kort geleden las ik in een onzer bladen van ziekte onder de militai ren. Door een tekort aan groenten misschien? Zou hier ook niet de oor-' zaak schuilen van vele ziekten onder de burgerbevolking? Velen kunnen de groenten, wegens de hoge kostprijs, niet kopen. De heren grossiers behoeven niet te zeggen, dat de producten niet geplaatst kunnen worden. Mogelijk niet tegen de thans geldende prijs, maar wel voor minder. Deze heren zijn blijk baar goed georganiseerd, maar zij moeten zich eens stellen op de plaats (Advertentie, tog. Med.) Hij reed de wagen naar de garage, achter de Casa; zij wachtte tot hij hem er in reed en de deuren dichtschoof. Toen liepen zij zwijgend terug naar 't huis; er scheen niets meer te zeggen te zijn. De gang was leeg, 't huis was dood stil. Nu alles zó was gelopen, was zijn moeder niet opgebleven. Toch was hij er van overtuigd, dat haar vriendelijk heid haar niet geheel in de steek ge laten zou hebben, en dat er een blaad je in de eetkamer zou zijn. „Wil je nog iets hebben, Lynne? Er zullen zeker sandwiches zijn". En als die niet gegeten werden, bedacht hij slim, dan zou er een privé onderzoek zijn naar de oorzaak: zijn moeder en Beatrice zouden proberen een diagno se te stellen. Lynne schudde haar hoofd. „Deze soort van stemming heeft geen honger, Bryce". De schaduw van 'n glimlach bewoog zijn lippen: „Ik betwijfel ook of die slaap zal hebben". Zij kwamen aan hahr deur en ston den tegenover elkaar. „Goedennacht, lieveling", zei hij en bewoog zich niet. Toen vertelde hij haar: ;,Ik vertrek binnenkort naar Cuba voor zaken. Waarschijnlijk ben ik een week of twee weg. Misschien nog wei zo goed?" „Misschien", antwoordde zij. Toen: „Goedenacht, Bryce", en zij bleef roer loos staan, terwijl haar hand de deur knop niet omdraaide. Vanavond hadden zij de gehele chromatische toonladder van gevoelens bespeeld, alle zachte v&n vrolijkheid en ontdekking, toen weer naar beneden de lage, kille tonen van teleurstelling. Er scheen niets meer te doen te zijn en toch konden zij elkaar niet verlaten. „Goedenacht", zei hij nog eens. ,,'t Lijkt een verduiveld lange weg van hier tot de donkerblauwe schaduwen, is 't niet?" De schaduwen die nog zouden slui pen onder de witte bogen en ze vul len met een oneindigheid, wanneer zij naar bed zou gaan met Philip en voor Philip alles zou zijn dat een vrouw zijn moet, behalve dat zij zich soms een kleine binnenplaats zou herinneren, vervuld van stilte en maneschijn en oleanders als van was, en soms zou zij de sterren zien vallen uit een donkere hemel in twee glazen Chileense wijn, en droefheid zou als een mes door haar hart gaan. Zij keek naar zijn gezicht en zag dat 't brons van de zeewind er diep in doorgedrongen was, zij keek naar zijn goed gemodelleerde kin met de vast beraden kracht, toen keek zij naar zijn mond, beweeglijk, goedhartig en met een treurige glimlach, en naar de don kergrijze ogen die haar liefkoosden zonder daarover beschaamd te zijn. Opeens kwam zij vlak bij hem en terwijl zij haar handen achter haar hoofd vouwde, ging zij op haar tenen staan, en eerst voelde hij de zachte liefkozing van haar adem op zijn lip pen en toen de warme aanraking var haar mond. En zij herhaalde zijn eiger woorden: „Ik heb je lief weet je dat wel? 't Is dwaas en overijl'', maar vol komen waar, 't is er en 't blijft er". Toen wendde zij zich af, een flits van zwart en wit, met glinsteringen ver ward in heur haar en dwaze verruk king verward in haar hart. Haar deur ging dicht: hij bleef nog een ogenblik staan: toen liep hij de hall door en ging naar boven naar zijn ka mer. Hij kon nog de betovering van haar lippen voelen. En Lynne stond in de duisternis van haar kamer gedurende enige ogenblik ken en leunde tegen de deur, haar schouderbladen tegen het paneel ge drukt. En zij wist hoe waar het is, dat men nooit minder alleen is, dén wanneer men alleen is. Bryce was bij haar, overal in deze kamer kon zij zijn nabijheid gevoelen. De stilte begon haar wat te benau wen. Zij luisterde gespannen en er was geen geluid, zelfs niet Peters ademha ling. Haar hand vloog omhoog in plotse linge schrik en trok het koord naar be neden. haar hart stond stil en werd toen heet van woede. De kamer was nog precies zoals Lyn ne die had achter gelaten, met één uit zondering: 't kinderbedje met Peter erin was er niet. Dit dus was Beatri ce's antwoord op haar veronderstelde affaire met Bryce: om deze barbaarse streek te hebben begaan. Dit was het antwoord, dit was het tegen-offensief. De primitieve mens had geantwoord. De aantijging was hier in deze geplun derde kamer: „U bent niet langer on misbaar voor 't kind, juffrouw Carrick: U bent onnodige ballast in de Casa Garron. Binnen zeer korte tijd, juf frouw Carrick, maakt u uw voorbe reidselen voor uw vertrek, en u zult, in de eerste plaats, het alles verstorende lijk van uw zuster meenemen 't hindert deze familie teveel en is voor mij weerzinwekkend". Er veranderde iets in I vnne's ogen. 't Was alles zo zonneklaar. En hoe bijna kinderlijk eenvoudig m^est het geweest zijn, Patricia Garron er toe te krijgen om Peter naar de kamer er naast over te brengen, waar hij onder leiding van Beatrice kwam te staan; de ideeën en de wil, 't ontwerp en de plannen van Beatrice. Hoe bijzonder gemakkelijk om bij die goedgelovige vrouw erop aan te dringen: ,,'t zou mij zo heel gelukkig maken om hem vlak bij mij te hebben, om te luisteren naar zijn ademhaling en om zijn hart te voe len kloppen, Michael's hart". Je kon even makkelijk een blinde iets af ne men, als dat Beatrice de wilskracht, 't oordeel en 't geduld aan Patricia Gar ron kon ontnemen. (Wordt vervolgd) RIJWIEL MOTOR van een tuinder, wiens moeilijk ge-1 kweekt product wordt vernietigd. Ik zou langs deze weg een voorstel I willen doen. U berekent, naar ik ver- T nomen heb, 20 procent boven de vei-1 lingsprijs en dit geld wordt besteed om eventueel de tuinder een vergoe-l ding te geven voor de doorgedraaid) I producten. Wanneer U de prijs mei I 20 procent verlaagt, zult U zien, dat er I veel meer groenten wordt geconsu-1 meerd en dat er niets meer behoeft li worden vernietigd. Ook de volksfi'| zondheid zou hiermee zijn gebaat. Denkt U maar eens aan de legends van het Vrouwtje van Stavoren. Hoogachtend, J. v. d. Kruijt, Nieuwpoortslaan FRUHLINGSSYMPHONIE van Schumann, Robert Schumann had al veel kleiner werk op zijn naam staan, toen hij zich waag de aan een symphonie. Op zichzelf was die lange aanloop niet zo verwonderlijk. De romantici zijn altijd nog al kort van stof ge weest: korte piano-stukken, liede ren en dergelijke, waarin zij zich konden uitleven zonder zich te behoeven bekommeren op allerlei wetten van vorm en opbouw, la gen hun het best. Hun zelfdisci pline was niet al te groot, de symphonische vorm bond hen te veel. Daarom laat Schumans Len- tesymphonie qua theoretische op bouw misschien veel te Wensen over. Maar aan de waarde van de muziek is niet te twijfelen. Vooraf gaan een kort werk van Richard Strauss en een piano concert van Mozart (Donderdag 20.20 over Hilversum II, 298 m.) DONDERDAG 25 JUNI HILVERSUM I 420 m: 7.00 uur KRO, I 10.00 uur NCRV, 11.00 uur KRO, 14-001 —24.00 uur NCRV. 7.00 nieuws; 7.151 gram.; 7.45 -morgengebed en lit. kal-; 8.001 nieuws en weerberichten; 8.15 gram.; 9.00 voor de huisvrouw; 9.35 waterst 11 9.40 schoolradio; 10.00 gram.; 10.30 mor-j gendienst; 11.00 voor de zieken; 11-451 gram.; 11,50 „Als de ziele luistert"; 12-001 Angelus; 12.03 lunchconcert (12.30—12,331 land- en tuinbouwmededelingen); 12-551 Zonnewijzer; 13.00 nieuws en Kath. nwiil 13.20 alt en piano; 13.45 gram.; gram.; 14.45 voor de vrouw; 15.15 amus-i muz.; 15-40 gram.; 16.00 Bijbellezing! 16.30 viool en piano; 17.00 voor de jeugcl 17.30 gram.; 17.40 Achterhoeks progrj 15.00 Prom.orkest; 18.35 „Öp de ling"; 18.45 gram.; 19.00 nieuws en berichten; 19.10 levensvragen van allfj lei aard; 19.30 gram.; 20.00 Radiokrafl'j 20.20 Radio-Vossenjacht; 21.15 35 organisatie van Chr. ondernemers; salonorkest; 22.15 pianorecital; 22$j| gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23$ I nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 gra-l HILVERSUM II. 298 m: 7.00 AVB' I 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. I nieuws; 7.10 gram.; 7.15 gymn.; 1 gram.; 7.50 dagopening; 8.00 nieuws; 8151 gram-; 9.00 morgenwijding; 9.15 zang; 9.25 voor de vrouw; 9.30 granl' I 10.50 voor de kleuters; 11.00 kamerork' i 11.45 caus. over het probleem van I slechthorende; 11.55 gram.; 12.00 P' I var. muziek; 12.25 In 't spionnetje; 12-*1 land- en tuinbouwmed.; 12.33 Hammo^ I orgelspel; 12.50 uit het bedrijfslev'en' 13.00 nieuws; 13.15 mededelingen of I muziek; 13.20 dansmuz.; 14.00 Fragn^' I ten uit Thomas Moore; 14.45 gram 15.00 (Advertentie, ing. Med.) voor de zieken; 16.00 gram-; 16.15 voo' I dracht; 16.30 gram.; 16.45 voor de f 17.30 mil. vraaggesprek; 17.40 g*®®* 17.45 regeringsuitz-dr J. C. N°°f ,(l l der: „Hollandia in verleden en heden - I 18.00 nieuws; 18.15 sportprobletfj- 18.25 reportage of gram.; 18.30 l|c I muz.; 19.00 sport; 19.10 amus-muz.; gram.; 20.00 nieuws; 20.05 gram.; 2Ü" HET NEDERLAND; gekomen in een gesprek voert over onze Rijksmui schouwde en bij de mun rest is spoorloos. Van de 92% bij de Utrechtse brc Van de zinken oorlogs< totaal gewicht van 280. nog vertellen? Nooit ge 7.50? Juist! En handig op hun vingers na, dat ee werden versmolten en lev zich verbazen, dat er nog ,TM I Holland Festival: Concertgeb. ork. e" Hst (in de pauze: plm. 21.3021.55 Maker of dreams" (hoorsp22.30 I 23.00 nieuws: 23.15 sportactualik1 I 23-30 gram.; 23.40—24.00 zang en EEN INTERESSANT BEDR Utrechtse Rijksmunt. Een t geoutilleerde metaalwarenfab: ook een eigen electrische smel de alliages, die in onze m« verwerkt worden. Wel is er enig onderscheid t ze metaalwarenfabriek en an gaat er wat nauwgezetter tot ders, waar het niet van zove is, of er snippers gemorst wo Hier in de Rijksmunt, en ciaal in de muntzalen of telka men geen smetje op de gron. Tot op een gram nauwkeurig emmers met bronzen of zilver jes, die eerder nit lange str ponsd werden, gewogen. Wat i zaal ingaat, zal er ook weer ten komen. Vertrouwde vaklieden, mt staat van dienst, die telkens emmers honderd kilogram voo: te metalen plaatjes bij hun krijgen, weten wat er aan de Voor hen is het zeker niet ni de afdelingen onderling doo traliewerk beveiligd worden, stevige hekken in de gangen statige gebouw tot aan de zolde ken, DRIE STUIVERS IN EE) HET IS EIGENLIJK een vr compliceerd productieproces, d maak van onze munten. Eerst smelterij van het metaal. Tel hoeveelheden van drie honde gaat het schroot de smeltkroi Als een lavastroom zien we he bare vuur dan uitschenken in genaamde coquilles. Bronzen zogenaamde tinnen van 6 a 7 m schuiven na afkoeling uit deze men. Na reiniging worden ze tot op centdikte. Zeventien maal gaat de wals heen, voordat de juiste maat be zegge en schrijve 1 millimetei Dan worden de blanco centen vers uit de stroken geponsd. Vii plaatjes telkens in een klap stuivers-plaatjes. Automatisch trekt de ponsi de strook na iedere klap veri leek zou denken, dat na deze ling de kruis- en muntzijde in peld zouden kunnen worden. Mis, zegt de vakman. Door al die bewerkingen is 1 taal veel te hard geworden. I legio stempels kosten. Het mot worden uitgegloeid. En zo zi< dus de duizenden uitgeponsde in speciale bussen in de gloeiove dwijnen en na verhitting tot graden, snel afkoelen in een w£ zo het bronzen penningen won op een andere wijze, wanneer 1 veren munten zullen zijn. Het sorteren van de gegloeide jes is het volgende werk. Eerst na die sortering bei-eiken muntzaal, en tenslotte dan al munt de telkamers. OOK VOOR LIB DE NEDERLANDSE R MUNT maakt een hoogw. kwaliteitsproduct. Daar zijn eenmaal Nederlanders voor. waaischijnlijk de reden, naa feit natuurlijk, dat we goe< kunnen werken, dat er hi Utrecht, zo nu en dan ook no eens munten voor het buite gemaakt kunnen worden. DE MEESTE Nederlanders len niet weien, dat er drie g den munten zijn. Ze denken leen aan ons zo schaarse goui vijfje en gouden tièntje. Er echter ook nog de gouden duki Net is een gouden handelsp ning van gegarandeerd gehi met een gewicht van 3V& gri De beeldenaar erop dateert i 1387. Het is onze enige munt een zogenaamde kabelrand. andere munten hebben óf i gladde rand met randschrift een kartelrand. In 1937 vond laatste muntslag van duka plaats. Ze gingen alle naar Int nesië.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6