IST M ster en Zn. „Volksgevoel" en rechtspraak in Rosenberg-affaire Lezers spreken! w r Elizabeth ontving emblemen van Schotse koningschap Om het geluk van Peter RANG Met VELPON zie je er geen barst van! óf! i óf! r uit. dverienties ien ïpalingen in >r spionnage tnery naar Tito van Zuid-Af rife millioen zielen Actie-comité verdedigt standpunt Luister eens naar: Radioprogramma Geen Nederlandse schepen met wapens naar China en Noord-Korea Gemeenten geven méér voor lagere scholieren Ook onrust in Roemenië Britse atoomproef in Australië Uitgebreide voorzorgen Hard tegen hard in Kenya Straatsburgse Assemblée weer naar huis 'Ue itetsnap&Muj. van «HC3 Pi' PimPain, Pom en de wonderlamp Dankdienst in Edinburgh Sober gebeuren door Kitty Lessels Vietminh veroorzaakte ernstige treinramp Scheepsarts van Batory blijft in Engeland Kolonel Hunt heeft de smaak te pakken BOEKEN BULLETIN Der Vaderen Erf DONDERDAG 25 JUNI 1953 Mi in maar eens le stuk, maar RAD 27.6A 5 Alkmaar tnse Senaat heeft gisteren wetsontwerp goedgekeurd k de strafbepalingen voor iaronder ook het onlangs echtpaar Rosenberg viel, ven voor de duur van da Dg. Men verwacht, dat het >k door het Huis van Ai« al worden goedgekeurd. wet kan het verzamelen van inlichtingen over de de, een vreemde mogend- oorlog te helpen, gestraft loodstraf of maximaal 30 sstraf. In vredestijd geldt /an 20 jaar gevangenistsraf. ialk burggraaf Mont* tsvervangend geallieerd iber, zal in September an Joego-Slavië brengen Tito. wordt 15 September k 'erwacht. Zijn bezoek w Augustus zal, naar be- t Attlee op uitnodiginS o-Slavië bezoeken. in demonstreerden! Sjanghai i zijn dezer dagen t>el buitenlandse herkom» I imunistische autoriteit® I omen. De katholieken Jjl n daarop een demonsWI om hier tegen te ProfÉ!'J vrijlating der geestelijWf bine=e communisten W"! s kerk van Christus K'I roegere Franse neder» deerd en alle geestei opgelegd. ig van Zuid-Afrika tej iblik meer dan derttë a. in 2.7 millioen blank60' ïaturellen, 0.4 mil^°eI1 L millioen kleurling60" INGEN BIJ CHABlï®01 3d van Charleroi (0elg^. steren overstromingen vo volg van zware regen ijke schade aangericht. 3n van Henegouwen men, waardoor het gestaakt, In Couillet ;n enige wijken onder rOOR DE MILITAIRE^ IN KOREA t et tijdvak van 29 Jufll de gelegenheid opengeS itairen van het Nederlafl 'efrenigde Naties in de pakjes tot een van 500 gram Pe£ ien tegen betaling van 1 nationale tarief z°n' jCott* jna^' i lucht' VA ons hoofdartikel van Woensdag 17 Juni ontvingen wij onderstaand in gezonden stuk, dat wij in zijn geheel en ongewijzigd plaatsen, hoewel stijl en toon, zacht uitgedrukt, niet met de ge wone redactionele allure stroken. Op de voorpagina geven wij in ons hoofd artikel van vandaag nog een kort com mentaar op dit stuk. Te dezer plaatse slechts deze opmerking, dat de schrij vers klaarblijkelijk bijzonder goed we ten, wat wij niet hebben gedaan. We ten zij ook wat wij wel hebben gedaan? Het is maar een vraag. Mijnheer Koemans, In aansluiting op ons schrijven en te lefonisch onderhoud met li en naar aanleiding van uw hoofdartikel over de zaak Rosenberg in uw bladen van 17 Juni jl. dat hierop volgde, menen wij het volgende te mogen opmerken. Allereerst menen wij uit uw artikel te hebben begrepen, dat u weinig ver trouwen hebt in het oordeel van de ge wone mensen (de „volksopinie"), nl. daar waar u zo ongeveer schrijft, dat u precies het onrecht kent dat er op grond van het „gezonde volksgevoelen" in de oorlogsjaren kon geschieden. Alleen al het feit, dat u in deze zaak en op deze wijze meent de fascistische volksmisleiding en dwang, met voorbij zien van het grootse dat door duizenden en duizenden is gepresteerd in het ver zet tegen het fascisme, als argument tegen het gezond reageren van de ge wone mensen, van de goedwillende mensen, te mogen gebruiken, verbaast ons en geeft te denken U zegt, dat u de stukken niet kent, de verhoren niet hebt bijgewoond en niets weet over de verklaringen van de getuigen. Mogelijk is dat zo, doch iets daarvan had u kunnen lezen in de brochure die u van ons hebt ontvangen. Misschien is het zo, dat u niet weet wat in deze zaak naar voren is ge bracht aan beschuldigingen en ver weer, maar dat is dan doordat u niet de moeite heeft genomen om kennis te rie men van de beschikbare gegevens. Als journalist had u zich de moeite kun nen nemen om het volledige stenogra fisch verslag van het verloop van de procedure met de tekst van de voor naamste processtukken en de fotoco- pieën van de meest recente opzienba rende verklaringen, welke voorhanden ziin in de bibliotheek van de Prakti- zijns-sociëteit in het Paleis van Justite te Amsterdam, te bestuderen. U heeft dit niet gedaan, noch laten doen Waarom heeft u dit met gedaan.' Wij menen dit uit uw artikel te heb ben begrepen. U zegt, dat u tegen de doodstraf is en dat we eerbied moeten hebben voor de juridische opvattingen van anderen. Geen eerbied heeft u voor systemen waarin concentratiekampen worden ge tolereerd, waarin honderdduizenden op vreemde wijze met de zegeningen van een zogezegde democratie kennis ma ken! Ook wij zijn geen voorstanders van de doodstraf, alleen al omdat zij de feilbaarheid van ieder rechterlijk oor deel miskent. Inderdaad, ook wü hebben geen eer bied voor concentratiekampen en alles wat daaraan vooraf gaat en daarna komt! Juist daarom, omdat het welzijn van de gehele mensheid, dus ook dat van de Rosenbergs ons ter harte gaat, is door ons getracht dit doodvonnis te voorkomen, temeer omdat wij daar naast van mening zijn dat het geval Rosenberg een gevolg is van datgene, wat vooraf gaat en misschien wel pa rallel loopt aan concentratiekampen, enz., die we juist zo goed hebben leren kennen in de bezettingstijd waarover u sprak!! Als wij u goed hebben begrepen is het zo, dat u zich op het standpunt stelt, dat het uit hoofde van uw anti-com- ZEVEN VARIATIES over het liedje „Des winters als het re gent". Zeven verschillende com ponisten zijn hierbij aan het woord, namelijk Jurriaan An- driessen, Sem Dresden, Manus Flothuis, Cor de GrootAnton van der HorstKarei Mengel- berg en Herman Strategier. Dat betekent, dat elke variatie nog een afzonderlijke stijl van compo neren vertegenwoordigt ook! Op zichzelf dus dubbel interessant. Wagenaars ouverture Cyrano de Bergerac gaat er aan vooraf. Vrijdag 21.00 over Hilversum II, 298 m.) PSALMENSYMPHONIE van Ba- dings. Waarom echter het eerste gedeelte van eenzelfde concert door een andere omroep vereniging moet worden uitgevonden, is een raadsel ,dat zijn oplossing wel zal vinden in de dwaze constella tie van onze radio-omroep. In elk geval moeten we Badings* werk, dat gebaseerd is op de psalmen 88, 70, 67, en 150, op een andere golflengte zoeken(Vrijdag 20.20 over Hilversum I, 402. m.) VRIJDAG 26 JUNI HILVERSUM I, 402 m: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.10 gew. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerber.; 8.15 gram.; 9.00 voor de zieken; 9.30 voor de vrouw; 9.35 water standen; 9.40 eram.; 10.30 morgendienst; 11.00 pianorecital; 11.30 gram.; 12.30 gram.; 12.30 land- en tuinb.meded.; 12.33 gram.; 12.59 klokgelui; 13.00 nieuws; 13.15 amus.muz.; 13.40 gram.; 14.00 schoolradio; 14.30 gram.; 14.50 mannen koor; 15-15 voordr.; 15.35 gram.; 16.00 caus. over kamerplanten; 16.15 pianotrio; 16.35 marinierskapel; 17.10 vocaal ens.; 17.30 mil. causerie; 17.40 gram.; 17.45 Fries progr.; 18-00 accordeonork.; 18.30 gram.; 19.00 nieuws en weerber.; 19.10 regeringsuitz.verklaring en toelichting; 19.30 strijkkwartet; 20.00 radiokrant; 20.20 Radio Philh. Ork.; 20-50 „Robert", hoorspel; 21.45 Kerkconc.; 22.30 viool en piano; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws en SOS-ber.; HILVERSUM H, 298 m.t 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16-00 VRA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.10 gram.; 7.15 gymn.; 7.33 gram.; 8-00 nieuws; 8.18 gram.; 8.45 voor de huisvrouw; 9.00 gymn.; 9.10 gram.; 9.40 voor de kleuters; 10.00 „Kinderen en mensen", caus.; 10.05 morgenwijding 10.20 gram.; 10-30 schoolradio; 10.50 or gel en bariton; 11.25 radiofeuilleton; 11.45 piano en fagot; 12.00 orgel en zang; 12.30 land- en tuinb.meded.; 12.33 sport en prognose; 12.48 grm.; 13-00 nieuws; 1315 meded. of gram.; 13.20 promenade orkest; 14.00 kookpraatje; 14.20 alt en clavecimbel; 14.50 boekbespreking; 15.10 orgelconcert; 15.30 Musette ork.; 16.00 gram.; 16.30 muz. caus. (met illustratie); 17.10 voor de jeugd; 17.40 hawaiianmuz.; 18.00 nieuws; 18.15 felicitaties; 18.15 „De caus-; 19.00 mannenkoor; 19.20 hoorn duet; 19.30 „Humanitaire achtergronden van de samenwerking tussen de volke ren", caus.; 19.50 ber.; 20.00 nieuws; 20.05 kamerork.; 20.30 „Europa één", caus.; 20.40 „Aanpassing", caus.; 21-00 Holland Festival: Radio Philh. ork en gr. koor; 21.40 „Het leven betrapt"; 22.00 buitenl. weekoverz.; 22.15 lichte muz.; ding; 23.00 nieuws; 23.15 orgelspel; Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan van algemeen belang. munisme verantwoord is, over hen die begaan zijn met het lot van de Rosen bergs, of zelfs daarnaast uit dieper be sef handelen, op te merken dat zij niet eerlijk zijn in hun protest. U spreekt zelfs over een rel. Mijnheer Koemans, dit nu is de me thode van MacCarthy, de man die u een fantast noemt. Wij, en misschien u ook wel, weten dat deze methode de concentratiekampen vooraf gaat! Ook Hitier beliefde men voor 1933 en ook wel daarna in de pers niet au serieus te nemen, hetzij dat men hem en degenen die hem steunden werkelijk onderschatte, dan wel dat men hem be wust op deze meehielp in het zadel te komen, tot grote schade en schande in de bezettingstijd en voordien in Duits land zelf. U noemt MacCarthy een fantast, de actie voor de Rosenbergs schadelijk voor hun zaak en zelfs een rel, u on derschat het gevoel van het volk, kort om u reageert negatief, terwijl juist de pers ook uw regionale pers zo dit gevoel onjuist zou zijn, dit positief zou kunnen en moeten beïnvloeden. U kweekt onbewust of bewust haat, in een wereld vol problemen tegen stellingen en misverstand, waar slechts liefde voor de mensheid, gedragen door de strijdvaardigheid zoals we die hebben leren kennen en waarderen in het verzet tijdens de bezettingstijd, uit komst kan brengen. Desondanks is op dit moment reeds een belangrijke stap'gedaan in'de'Rff- senberg-zaak door Rechter William Douglas, mede dank zij of geheel ten gevolge van de reactie van tienduizen den mensen uit alle landen, van alle rangen, standen, godsdienstige en poli tieke overtuiging, die het wel menen met de Rosenbergs en de mensheid. Met hun reactie is dus de zaak van de Ro senbergs geen schade toegebracht, in tegendeel. De kwade zaak van de ge vaarlijke „fantast" MacCarhty is scha de gedaan, maar daar kan geen goed willende sterveling rouwig om zijn. Met deze gunstige wending in de zaak Rosenberg zijn echter de problemen die hiermee samenhangen niet opgelost, zo als overigens ook de kwestie zelf nog niet. De pers ook uw bladen kan hierin een belangrijke taak vervullen, bijvoorbeeld door deze discussie voort te zetten en open te stellen voor ieder een, omdat daardoor een belangrijke bijdrage kan worden geleverd in de oplossing van de problemen die een gelukkiger wereld in de weg staan. Moge bovenstaande hiertoe bijdra gen en zo nodigbewerkstelligen dat u juist in de zaak Rosenberg een posi tief standpunt zult innemen. Namens het Alkmaars Comité ter verdediging van de Rosenbergs, P. VEEN, secretaris Metiusgracht 9, Alkmaar. Ongecorrigeerd, onverkort. Discussie gesloten. Red. Nederland heeft de V.N. medege deeld, dat het een verbod heeft uit gevaardigd krachtens hetwelk geen Nederlandse schepen havens in China of Noord-Korea mogen aandoen, wan neer zij wapens, munitie, oorlogstuig of strategische goederen vervoeren. Het verbod geldt voor alle schepen onder Nederlandse vlag en schepen, die geheel of gcjdeeltelijk eigendom zijn van Nederlandse onderdanen of burgers van Nederlandse gebieden. De Nederlandse mededeling is ver vat in een brief van de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., mr D. J. von Balluseck, aan secretaris-gene raal Dag Hammarskjóeld. Jaarlijks vóór 1 Maart stellen de ge meenteraden het bedrag vast, dat de scholen voor gewoon lager, voor uit gebreid lager en voor buitengewoon lager onderwijs per leerling voor re kening van de gemeenten mogen be steden voor een aantal materiële doel einden, zoals het onderhoud van de scholen en de aankoop van leermidde len. Uit een publicatie van het CenfSaal Bureau voor de Statistiek, welke <e desbetreffende gegevens over 1952 be vat, blijkt dat de bedragen in de laat ste jaren sterk gestegen zijn. Een enkel voorbeeld: stelden in 1950 14 pet, in 1951 22 pet der gemeenten meer dan f 30 per leerling beschikbaar voor de gewone lagere scholen, in 1952 deden dit niet minder dan 37 pet der gemeen ten. Voorts valt op, hoe sterk de be dragen per leerling in de verschillen de gemeenten variëren: voor de ge wone lagere scholen schommelden deze tussen f7 en f 85, voor de ulo-scholen tussen f 25 en f 80. Het blad van de Zuidslavische commu nistische partij „Borba", haalt uitlatingen van vluchtelingen aan, volgens welke ook ln Roemenië arbeiders betogingen tegen de regering hebben gehouden. Onlangs zou er ernstige onrust hebben geheerst in een van de grootste Roemeen se fabrieken, een metaalfabriëk te Boeka rest. De arbeiders hadden hier het werk neergelegd toen de directie bun loon niet op tijd uitbetaalde. De autoriteiten had den toegegeven en onmiddellijk betaald. Volgens de verhalen van de Roemeense vluchtelingen zou er eveneens onrust heersen op het platteland. De voedsel toestand was, volgens hen, kritiek: voor een half rantsoen brood zou men vijf uur in de rij moeten staan. TELEVISIE KRO: 20.15—21:45: 1. Tentoonstelling Vaticaanse kunstschatten (film); 2. Ame- rikals. _lelevisj.espr.eker no.I; JL_,w;eer- overzicht; 4. Gastenboek; 5. „Underwa ter Adventures", film; 6. cabaret. De volgende Britse atoomproeven zulen genomen worden in de Zuid- australische woestijn, ergens in het 26.000 vierkante kilometer grote ge bied, waar ook de raketbaan van Woomera is gelegen, Bij deze proeven, de eerste Britse op het vasteland, zul len de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Australië samenwerken. De basis, van waaruit voorraden en materiaal naar het geheime gebied voor de proefnemingen worden ver voerd, is de inrichting voor lange- afstandswapenen op de vlakte 190 km ten Noordwesten van Port Augusta. Elk voertuig, dat naar het geheime ge bied vertrekt, wordt als voor een expeditie voorzien van leeftocht, brandstoffen en kampeermateriaal. Verkenningsv gtuigen worden in ge reedheid gehouden om te gaan zoeken naar voertuigen, die zich niet op de afgesproken wijze onderweg zouden melden aan een radio-post. Dinsdagavond is een boerderij bij Nanoeki (Kenya) door leden van de Mau-Mau in brand gestoken. Aangeno men wordt, dat een werktuigkundige, zijn vrouw en vier kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De aanval lers, vijftien in getal, hebben boven dien drie inheemse landarbeiders ver moord. Een vierde wist te ontsnappen, maar is later aan zijn verwondingen bezweken. Op dezelfde dag zijn in het gebied rondom Fort Hall twee en veertig op standelingen door leden van de in heemse militaire politie gedood. Zij maakten deel uit van een bende, die vorige week zes militairen en een po litieman ombrachten. De Assemblée van de Raad van Europa is gisteravond uiteengegaan zonder het voornaamste agendapunt, het debat over de politieke toestand, aan te snijden. Zij besloot, na een uitermate verwarde procedurebespre king, waarin scherpe critiek op het door president De Menthon geleide bureau werd geuit, de bespreking der politieke situatie uit te stellen tot na de conferentie van Bermuda. Het merkwaardige daarbij was, dat het initiatief tot dit uitstel werd genomen door dezelfde Britse afgevaardigden, die één dag tevoren nog hadden be toogd, dat het nodig was voor deze conferentie te debatteren, wilde men de Assemblée niet voor de publieke opinie tot een onbetekenend orgaan laten degraderen. De Assemblée. _zal vermoedelijk eerst in September wéér worden bijeengeroepen. Vraagt eens RANG Crista! fruits a 32 cl per 100 gram. U vindt in RANG Cristal fruits diverse fijne smaken; atroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van teder „Rangetje" 50. Het had baron Van Pottum niet veel geholpen, dat hij protesteerde dat de prijs van de taxi-chauffeur te hoog was. Mevrouw Babbelgraag had aan alle protesten een einde gemaakt door gewoon in te stappen, toen kon de ba ron niet anders doen dan haar volgen. „Toch zul je er in. het vervolg reke ning mee moeten houden Miesje", ver volgde hij zijn gesprek, „dat we wat zuiniger aan moeten doen. Je bent nu wei een barones, maar dat betekent nog niet, dat je het geld over de balk kunt gooien". „Kom Pieter, begin nu niet over geld te zeuren", antwoordde mevrouw Babbelgraag. „Je zult eens zien wat een zuinige huisvrouw ik kan zijn. Ik kan zelf mijn japonnen maken. Maar voor het feest heb ik natuurlijk een mooi toiletje nodig! Dat zal ik dan in de stad bestellen". „Feest?_ Welk feest?" De baron veerde overeind en keek zijn vrouw ongerust aan. „Je praat over zuinig zijn en dan begin je weer over een feest!,, „Ik bedoel het feest, dat we moeten geven ter ere van om-e terugkomst Pieter", antwoordde zijn echtgenote waardig. „Dat verwachten de dorpelingen van ons en daaraan kunnen we ons niet onttrekken". „Zulke onzin heb ik nog nooit gehoord", mopperde de baron, maar ziin aandacht werd afgeleid, toen hij het half opgetrokken weeshuis pas seerde. „Kijk eens Pieter, óns wees huis", riep mevrouw Babbelgraag trots. „Voel je je nu niet gelukkig, dat ja daar óók aan mee geholpen hebt.? Kijk die mensen eens geestdriftig naar je wuiven! Ze zijn blij, dat je weer in Die- jendorp teruggekeerd bent. Ze beschou wen je als een groot weldoener". „Hm, hm", bromde de baron, maar in zijn hart was hij toch wel een beetje trots. R. S. STOKVIS ZONEN NiV. 140 -dealers en subdealerj, «BKSttl lo Nederland. «Advertentie, Ing. MedJ (Advertentie, Ing. Med.) Gistermorgen is in de kathedraal Van Edinburgh in tegenwoordigheid van koningin Elizabeth en haar 'ge maal, de hertog van Edinburgh, de sobere kroningsdankdienst van de Schotse kerk gehouden. Er kwam geen orgel aan te pas, alleen koorgezang. Bovendien waren er meer belangrijke verschillen met de kroningsplechtig heid in Westminster Abbey. In de eer ste maal werd door de geestelijken, die de dienst hielden, geen enkele maal de titel „Elizabeth de Tweede" uitgesproken. Voorts waren de konin gin en de hertog van Edinburgh op dezelfde bank gezeten vooraan in een soort loge, wéarin ook de leden van hun gevolg plaats hadden gekregen. De koningin was bij deze dienst slechts aanwezig als toeschouwster. Pas op het eind nam zij er actief aan deel, toen zij naar het altaar ging om de zegen van de moderator van de Schotse kerk te ontvangen, waarna haar door de deken van de Orde van de Distel .Charles Warr, de drie em blemen van het Schotse koningschap werden overhandigd: het zwaard, de scepter en de kroon. De koningin, ern stig en waardig, nam eerst het zwaard aan en hield het met twee handen enkele ogenblikken voor zich uit met de punt omhoog. Daarop kwam zij twee stappen naar voren, om het over te geven aan de edelman, die het in erfelijke bewaring heeft, de graaf van Home. De scepter reikte zij over aan de graaf van Crawford en Balcarres. 40 Zij draaide zich om, opende de deur en liep zonder zich te vergissen naar Beatrice's deur. Zij klopte zachtjes. Indien Beatrice sliep zou zij de deur openmaken, even 't licht aan doen om zekerheid over iets te krijgen, waarvan haar instinct geheel zeker was. Een fluwelige stem zei: „Wie is daar?" Lynne opende de deur en de veron derstelling werd zekerheid. Dit dus was Peter's nieuwe slaapge legenheid. Deze haast zinnelijk te noe men kamer met 't verfijnde kleuren- thema van oud rose en ivoor, gemeubeld van donker tuva-hout; de lage toilet tafel glinsterend met toilet-benodigd heden van zacht rose email- en zilver. Borstels, spiegel, parfumeriesproeier, bij- oux-doosjes en een platte doos voor col- liers;een ovale sigarettendoos met een bijkleurende aansteker liggend op het gesloten deksel; deze waren allemaal als luxueuze geschenken bedoeld, als boetedoening van de Garron's. En ten slotte, links van de deur, tussen de ivoorkleurige muur en Beatrice's luxu euze bed, 't witte kinderbedje. En Pe ter die, alles om zich heen vergetend, sliep; een gebald vuistje aan elke kant naast zijn hoofdje. Naar binnen lopend nam Lynne, wier opmerkingsgave tot in de kleinste kleinigheid getraind was die opmer kingsgave, die nooit een vergissing mocht maken, die in de dagen dat zij in de apotheek stond, bijna elk genees middel, zijn doel, zijn sterkte als door een zesde zintuig kende de kamer in zich op tot in 't kleinste detail. En daarbij behoorde het beeldige plaatje waar Beatrice op leek daar, tegen de ivoorkleurige satijnen kussens aan, heur h aarover haar schouders golvend een d°ukci'e wolk, en het gouden licht van 't beddelampje dat de magno- lia-achtige reinheid van haar gezicht van terzijde bescheen. Beatrice droeg een bedjasje van ro se ninon-zijde en kant en strekte haar hand uit om een boek op 't beddetafel- tje te leggen, toen Lynne nader kwam. Zij zei meteen: „Ja, hij is hier. Ik had een briefje in uw kamer moeten leg gen, om 't uit te leggen". „Uitleggen?", zei Lynne. „Dat hij onrustig werd, toen u weg was, maar we brachten het bedje hier heen en toen ging het best". Zij ging nog vriendelijker door, bij na verontschuldigend: „Ik geloof, dat ik te gelukkig was om te kunnen slapen en toen las ik een poosje en keek naar hem en las nog een beetje. U moet dat een vreemd geluk toe schijnen, maar ziet u, hij is alles wat Overbleef van een droom, die eens zo zeker scheen. In al deze moeilijke om standigheden", voegde zij eraan toe, „is 't niet gemakkelijk voor mij om tegen u over dit alles te spreken. Wilt u pro beren het te begrijpen en hem mij niet misgunnen?" Dit verzoek was bijna nederig en was met veel zorg verpakt in 't donker fluweel der smart. Lynne nam dat omhulsel eraf, bekeek 't gemene ding dat er in zat en zei: „Ik begrijp 't volkomen." methode is om achter ons aan te komen en ons te slaan, terwijl wij er niet op verdacht zijn." Beatrice's stem klonk weer zacht en overdreven zorgzaam: „U zult wel moe zijn, juffrouw Carrick?" Lynne keerde zich om, zo geprik keld dat zij geen comedie meer kon spelen, te ver voor al die beleefde humbug, door die onverdraaglijke mooidoenerijAl lang goed, ik ga al", zei zij ruw, haar stem werd luider door de opwinding. „Ik was heus niet van plan om als een plaag in uw ka mer te blijven rondhangen en 't is niet nodig, dat u een duidelijke wenk camoufleert met een mooi praatje om mij die daarna voor de voeten te wer pen". Zij kwam nader en keek naar 't gezicht, half in de schaduw. „En als ik dan moe ben, dan is dat geen moeheid van 't dansen in „De Kaars". Dat weet u maar te goed Zij ging naar haar eigen kamer terug terwijl zij zich bewust was van de woede, die als een onderdrukte storm in haar was. De angst veroor zaakte nog een andere storm in haar hart. Die angst, dat Peter haar ^ont nomen zou worden en dat zij vrijwil lig Bryce had laten gaan. Dat gevoel van uitgestoten te zijn, en om nooit in haar leven vergoeding te zullen krijgen voor 't kleurloos en zelfzuch tig iets, dat Philip haar grootmoedig had aangeboden als zijn liefde. De verbanning uit Panama, de gouden zon, de hoogverheven sterren, de vro lijke Malecons en de café's en steeds weer de kleine witte binnenplaats op 'n gevaarlijke manier, Peter. Zij jurk was een grijze wolk aan haar werkt snel, is altijd 'n slag vóór. Haar voeten. Zij boog zich over Peter, terwijl zij met de betoverende stilte, dacht: „Zij is buitengewoon geslepen en Zij begon zich uit te kleden. Haar In de diepe stilte klonk een zacht gehuil. Zij luisterde en verwachtte dat Peter direct weer stil zou worden onder de zachte overreding van Bea trice's stem. Maar 't gehuil werd er ger: toen opeens veranderde het ;i een scherpe wanhopige gil. Een gil, waarin angst, pijn weerklonk. Zij aarzelde een seconde. In dat ogenblik zag zij opeens voor zich die eerste avond, hier in de Casa. 't Was er opeens een duidelijke herinnering, een herinnering die woedend maakte, de kring van littekens op elk van Peter's armpjes. Heel duidelijk zag zij I in de geest de littekens van vingertoppen, en 't wantrouwen van toen was er opeens weer, hevig overtuigend. Daarna was er geen aarzeling meer. Zij sloeg haar kimono om en ging naar Beatice's kamer terug. Zij had niet verwacht om Beatrice te betrappen in de een of andere han deling van ongelooflijke gemeenheid, dat deed zij ook niet. 't Opengaan van de deur was genoeg om de ander te waarschuwen en om haar gezichts uitdrukking te veranderen van hoe die geweest mocht zijn een ogenblik terug, in de stralende tederheid van nu; om haar stem te bedwingen tot die van kalmerend geduld en haar handen tot strelende vriendelijkheid. Lynne zette weer alie beleefdheid over boord. Zij was oprecht, terwijl zij aandrong: „Waarom gilde hij zo? Waar schok hij van? Wat deed hem pijn?" „Pijn?" Be?''ice trok zich terug in haar onneembaar bolwerk van zacht verwijt. (Wordt vervolgd: M GOED UJMT VELPON WAAG DE ill GTE S00B (Advertentie, Ing. Med.) Ondanks de eenvoud van de plech tigheid gaven de aanwezigen toch blijk van ontroering, toen tenslotte de Schotse kroon, op een goud scharlaken kussen, aan de koningin werd over handigd, die .dit .embleem., vervolgens de hertog van Hamilton in handen gaf. Een trompetfanfare kondigde het einde van de plechtigheid aan. De koningin en haar gemaal keer den terug naar Holyrood House, waar zij logeren. Minstens vijf en dertig personen heb ben Maandag in Indo-China het leven verloren bij een treinramp. Vietminh- rebellen hadden een viaduct opgeblazen op de lijn naar de havenstad Tourane aan de Oostkust. Twee locomotieven en vijf tien wagens stortten in een vijftien me ter diep ravijn.... Vele personen moeten zich nog tussen de wrakstukken bevin den. Men vreest, dat het aantal doden tot honderd zal stijgen. Onder de slachtoffer» bevinden zich zowel burgers als militai ren. Het zal zeker drie weken duren voor de spoorweg weer is hersteld. De scheepsarts van het Poolse pas sagiersschip Batory, die Zaterdag een toevlucht zocht in Engeland, heeft van de Britse autoriteiten vergunning verkregen, in het land te blijven. Over het lot van de kapitein, Jan Tsjwiklinsky, die nog in de gevange nis van Brixton verblijft, moet nog worden beslist. Kolonel John Hunt, leider van de ex peditie die de Mount Everest overwon, heeft gisteren verklaard, dat hij een an dere, nog nooit beklommen top van het Himalaya-gebergte, de Kantsjenpoenga (op twee na de hoogste berg ter wereld) zou willen beklimmen. De top is 8570 meter hoog. De „Sabena" overweegt tegen het einde van het jaar het traject Brussel- Luxemburg—Straatsburg met helicopter» te vliegen. „?e N.V, Koek- en Beschuitfabriek v/h G. Hiile Zoon te Zaandam heeft met haar nieuwe reclame-album „Der Vaderen Erf" vele jeugdige Neder landers aan zich verplicht. ?.n album toch wordt op zeer be grijpelijke en duidelijke manier de vaderlandse geschiedenis behandeld. De daarbij behorende kleurige plaat jes naar aquarellen van J. W. Hejj- tmg maken dit geschiedkundige album tot een waardevol bezit. Deze reclame heeft een grote pae- dagogische waarde. Immers de kinderen moeten de plaat jes verzamelen en ze inplakken. Ze leren hun geschiedenis dus spe lenderwijs.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7