Waarom eigenlijk BRADERIE? Vanavond brengen vijftig bloemisten het bloemencorso in gereedheid M NACO-chauffeur kon zijn ogen eerst niet geloven DE BRADERIE op Dinsdag De verkeersregeling tijdens de komende vier dagen Warenhuis"op straat zal het contact met klant bevorderen BRADERIJM Op twee dagen een sprookjesstoet BRADERIE RECLAME BROUWER Bioemenschuit WAT ER nog meer te BELEVEN valt Richtlijnen van de politie Reclamewaarde van grote betekenis Rondjes rijden verboden en ook gevaarlijk MAANDAG 3D JUNI 1953 DE CHAUFFEUR VAN DE AUTOBUS, die van de week met een brede zwaai de Naco-garage binnenreed, trok zijn voet van het gas pedaal en boog zich verder over het stuur. Zijn reactie was begrijpe lijk. Recht voor hem stond de Gouden koets en aangezien de Naco- garage wel een ontzettende lap vierkante meters omvat maar nog niet het praedicaat Koninklijke Stallen heeft ontvangen, drukte de chauf feur resoluut op de rem en klauterde naar beneden. Hij moest er het zijne van hebben. Eerst toen hij de koets tot op enkele meters was ge naderd begreep de man, dat hij hier met een knappe imitatie had te doen. Hij streek eens over het sierlijke beeldhouwwerk, over de fraai gevormde ornamenten en bemerkte, dat dit alles was vervaardigd van papier-maché. Toen zag hij ook, dat de wielen niet op de grond rus ten, maar dat de papieren koets op rubberbandjes werd voortbewogen. NOG STOND HIJ zich af te vragen of dit rijtuig misschien door de directie zou worden gebruikt bij de opening .van een nieuwe lijn of een zoveeljarig jubileum, toen iemand hem beleefd toe schreeuwde of hij een paar stappen op zij kon doen. En daar naderde een nieu we verrassing: een brede platte wagen met er boven op een juffrouw in een doorschijnende onderjurk. Ze roerde in een grote pot, maar haar armen waren van mos en staarden strak en leven loos in 'de verte. „Wie is dat?" vroeg deze man. .Vrouw Holle,' klonk het niet bepaald verhelderend antwoord, doch even later waren de mysteries uit de wereld geholpen en klom de chauffeur Weer achter het stuur. Hij wist nu, dat al deze vreemde zaken nodig waren voor het bloemencorso, dat tijdens de Braderie door de straten zal trekken en dat voor een belangrijk gedeelte in de Naco-garage aan de Helderse weg wordt klaar gemaakt. De firma Gebr. De Boer van de Heul is al sinds Woensdag met enige manne tjes aan het werk om de praalwagens, waarvan sommige afkomstig zijn van het bloemencorso 'te Aalsmeer, in orde te maken in afwachting van de vijftig jAalsmeerse en Alkmaarse bloemisten en hun knechts, die vanavond de duizenden ■bloemen zullen aanbrengen. Dat wordt een heel karwei, maar het resultaat zal de toeschouwers morgenavond in ver rukking brengen. Waar die ontelbare bloemen vandaan komen? Ze zijn op het laatste ogenblik geplukt en netjes opgeborgen in de koelcellen van het slachthuis, die ze voor verwelking heeft behoed. Het cor so omvat 33 nummers, waarvan 5 praal wagens van de Stichting Alkmaarse Braderie. De praalwagens worden ge trokken door tractoren. Dinsdagavond als het corso de eerste keer door de stad gaat, zal het worden opgeluisterd door muziek van St. Caecilia en Soli Deo Gloria. Woensdagavond als de stoet voor de tweede maal door Alkmaar trekt, zullen de Postharmonie en Ex celsior hun muzikale medewerking ver lenen. Die tweede rondgang is eerst des avonds om tien uur en het bloemen corso zal dan verlicht zijn, een evene ment waarvan wij het effect met be- Rotanhanger Sierpot, kamer-, klim- of hang- plant, goheel compleet voor slechts -5 ra bij Z.ÏU Stecnenbnig zeer grote collectie KAMER- en TUIN PLANTEN Lage prijzen! langstelling zullen afwachten. De Alk maarse Brandweer zal op de voortrij dende bloementuin zijn machtige schijn werpers richten en de verdere illumina tie zal worden verzorgd door honderden fakkels en lampionnen. Het corso van Dinsdagavond 7 uur zal de volgende route nemen: Helders- weg. Stationsweg, Scharloo, Bergerhout, Kennemef singel, Kennemerstraatweg, Nieuwlandersingel, Emmabrug, Zilve-- straat, Ridderstraat, Laat naar de Koor straat, St Laurensstraat, Nieuwesloot, Hofplein, Ged. Nieuwesloot, Kanaalka de, langs de groenteveiling naar de Helderseweg. Op de tweede dag (Woensdag) zullen de wagens eerst van acht tot tien uur op de Nieuwesloot worden tentoonge steld en daarna hun weg nemen langs de volgende route: St Laurensstraat, Koorstraat, Laat, Ridderstraat, Zilver straat, Kennemerpark, Ritsevoort, Koor straat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Ze venhuizen, Geesterweg, Scharloo, Sta tionsweg naar Helderseweg. Het corso zal voorts nog worden be- Dit is een van de naakte praal wagens, zoals wij die aantroffen in de NACO-garage. Straks zal dit voertuig met vrouw Holle in het corso meerijden, maar dan gesierd met honderden bloemen in allerhande tinten. geleid door de' twee drumbands van de padvinderij. De definitieve samenstelling zal eerst in de loop van Dinsdag haar beslag krijgen, want men wil de wagens schikken naar de kleuren van de bloe men om een zo harmonisch mogelijk geheel te verkrijgen. Officieus is de volgorde: 1 Motorpolitie; 2 Muziekcorps ..St Caecilia"; 3 Luxewagen, bestuur Alk maarse „Braderie"; 4 Garage Jan Moe- jes met „Lambretta"-scooters; 5 Alkm. Braderie corso 1953 (praalwagen); 6 Het „Wapen van Heemskerk"; 7 Chem. Wasserij S. Krom: „Ik kom van K^om" 8 N. P. V. Drumband; 9 Garage Met, met een Opelsprookje; 10 Praalwagen Alkmaarse Braderie; 11 Was- en Strijk- inrichting „Vredenburg"; 12 Pontiac Horloges „De juiste tijd"; 13 Praalwa gen Alkmaarse Braderie; 14 Chemische Wasserij „Alcmaria'; 15 Muziekcorps „Soli Deo Gloria"; 16 Milfleur Sprook jeskoets; 17, 18 19, Het gouden driespan Garage Willem Schmidt: Ford Taunus, Ford Consul, Ford Zephir; 20 Praalwa gen Alkmaarse Braderie; 21 Garage Klaver, Franse élégance, Renault, Fré- gate; 22 Heinekens Bier op de Braderie; 23 R.K. Verkenners Drumband; 24 „Las- tina" for the junior Miss and her Mama; 25 Paardensportvereniging „Vooruit": 26 Rijnbende heit de kloek; 27 Café Tom Scharlewie; 28 Max Woiski's Surinaams Orkest; 29 Alkmaarse Brandweer; 30 Alkmaarse Brandweer; 31 Praalwagen Alkmaarse Braderie; 32 Luxe bloemen wagen; 33 Versierde reclamewagen. Woensdagavond musiceren in het corso de „Postharmonie" en „Excelsior". De Alkmaarse brandweer rijdt dan op andere plaatsen in het corso om met haar schijnwerpers het corso te ver lichten. DE LEDEN VAN DE Stichting Alk maarse Braderie hebben de laatste we ken onder hoogspanning moeten wer ken om het verkoopfeest, dat Alkmaar de komende dagen in het middelpunt der belangstelling zal plaatsen, voor te bereiden. Het heeft door bijzondere omstandigheden vrij lang geduurd voordat men de vergunning van B. en W. in de zak had en toen moesten alle hens aan dek worden geroepen om het feest in elkaar te zetten. YVie het wel voorziene programma bekijkt zal - ook zonder dat hij iets van de voorberei dingen heeft bemerkt - tot de conclusie komen, dat er „gepeesd" is. Er is voor gezorgd, dat het publiek zich niet be hoeft te vervelen. Het zal zich in de eerste plaats natuurlijk in de Langestraat en od de Laat kunnen verlustigen in de honder den fleurige stands, waar de midden stand met speciale aanbiedingen de aandacht zal weten te trekken. Daar op komen wij dezer dagen nog wel na der terug. Maar behalve dat is er nog meer. Elders in dit nummer heb ben we al geschreven over de mode shows en de attracties op het Laat-po- dium. Daarnaast is er het optreden van het Surinaamse orkest van Max Woiski, dat afwisselend op de Laat en in de Langestraat" zal spelen. Voorts zijn er „Judo-demonstraties, is er het grote bloemencorso, dat - dit zij tussen haaktjes vermeld - niet zo lang op zich zal laten wachten als verleden jaar, komt er de voetbalwedstrijd Alcmaria- Stormvogels en zullen ook de diverse standhouders nog voor bijzondere at tracties zorgen. Een nieuw evenement is het Japanse dagvuurwerk, waarbij bommen de lucht in worden geschoten, die als zij ontploffen een stroom van waardebonnen over de menigte zullen uitstrooien. Een aardig en origineel idee, dat ongetwijfeld een hele mensen menigte op de been zal brengen. Tus sen de Braderiestraten Laat en Lan gestraat ligt het Wapen van Heemskerk en daar is ook iets bijzonders aan de- hand. Vier dagen lang soeelt daar het in Alkmaar wel zeer bekende showor kest van de fam'b'e Kok, dat aan zijn repertoire een Hammond-orgel heeft toegevoegd. Dit zal voor deze gelegen heid naar Alkmaar worden gebracht. In de grote zaal zullen gezellige zitjes worden gemaakt, alleen in de boven zaal is gelegenheid tot dansen. Ge ziet het, als ook het weer 'de Braderie en haar bezoekers wat gunstig is gestemd zal niets het welslagen in de weg staan. Feestelijke opening door de Burgemeester van Alkmaar op de Steenenbrug, daarna rondrit per feesttreintje door de Braderiestraten. ROUTE: Steenenbrug, Huigbiouwerstraat, Laat, Koor- straat, Langestraat tot het Stadhuis. Attracties in de stands dei deelnemers. Eerste Modeshow in het „Gulden Vlies" door de firma s Gebr. Bervoets. H. Brüggemann, E. L. Heeger, J. B. Koster, B. W. G. Lienesch, M. Meijer Zn, Vroom Dreesmann, Gerard Woi'm. THE FALLING MEN op het attractiepodium op de Laat. Max Woiski's Surinaams orkest op een showwagen op de Laat, in de 'Langestraat en op de Steenenbrug. Modeshow in het in Fianse stijl gebracht Gulden Vlies. In het café: Internationaal orkest „Bela Hovath". Op het attractiepodium: „The Falling Men". Wapen van Heemskerk: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Modeshow in het Gulden Vlies. BLOEMENCORSO. ROUTE: Vertrek Slachthuis, Helderseweg, Stationsweg, Schailoo, Bergerhout, Vrouwenlaan, Kennemersmgel, Kennemeistraatweg, Nieuwlandersingel, Emmabrug, Ken- ncmerpaik, Zilverstraat, Ridderstraat, Laat, Koorstraat, St. Laurensstraat, Nieuwesloot, Hofplein, Ged. Nieuwe sloot, Kanaalkade, Helderseweg. Eerste avond-Modeshow. Wapen van Heemskeik: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Judo-demonstraties op het Laat-podium. Max Woiski's orkest, afwisselend op de Laat en in de Langestraat. Tweede avond-Modeshow, lu.uu uur: Attractie op het Laat-podium. Vanaf 's morgens 10.30 tot 's avonds 11.00 uur op de Attractiepodiums: Variété-show „DE VLIEGENDE HOLLANDERS". De Hongaarse danseres Bianca. De Russische danseres Jozephine. Rosalinda, het CAOUTCHOUC MEISJE. De Gezusters Mullens: PARTERRE ACCROBATEN. Stoelenbalans-nummer. LOULOU met zijn vermaard balnummer. DE DRIE LEONARDI'S, ladder-acrobatiek. Muzikale lichtpantomime, enz., enz. De gehele dag rondritten per feesttreintjes - Mechanische muziek-attracties bij de standhouders. 10.00 uur: Vanaf 10 uur: 11.00 uur: 11.15 uur: 11.30—12.30 uur: 2.00 uur: 3.30 uur: 3.30— 5.30 uui: 4.00 uur: 7.00 uur: 7.30 uur: 8.00 uur: 8.30- 8.30 uur: -11.30 uur: 9.30 uur: 10.00 uur: Langestraat - Stenenbrug - Laat en Koorstraat zullen van 1023 uur voor alle rij verkeer gesloten zijn (ook voor rijwielen aan de hand meegevoerd). De Deze Gouden Koets is een van de nummers uit het Braderie bloemencorso. Zij zal aan de toch al sprookjesachtige stoet nog meer luister bijzetten en haar nog sterker doen herinneren aan de kleur rijke verhalen uit de boeken van onze jeugd. Eerst later, als de show reeds achter de ken zonder dat een winkelmeisje de rug is, komen de bestellingen. Meestal steriotiepe 'vraag stelt of ze de klant gebeurt dit korte tijd, soms ook wel ergens mee van dienst kan zijn of er ger nog die schone zin „Had U iets wil de binnenkomende tege- heeft de warenhuizen omzetten maanden daarna- Zou de confectie handelaar zich van tevoren laten lei- len hebben?" den door het directe resultaat van de moet. klinkt, show, tien tegen één, dat hij er niet hun grote vlucht en massale xrr a doij tcre"1 tttvft tttz" tcicxt do a ncdtf o tt aan begon, Het feit echter, dat vooral gegeven. WAAKOM HGLINLlJlV EEJN BRADERIE Deze vraag is vreemd de laatste jaren practisch iedere zaak genoeg niet alleen van buitenstaanders afkomstig, üiaar wordt ook en heel vaak zelfs gesteld door de detailhandel zelf. Waarom zullen Daarom ook is deze vierdaagse Bra- van enige importantie zijn clientele derie nuttig. Voor de middenstand en door middel van mannequins laat zien voor Alkmaar als winkelcentrum. En daarom vooral moeten de artikelen wat zii te bieden heeft, bewijst, dat de we ons zoveel extra kosten getroosten? En dan gaat men rekenen. Dat ze reclame haar doel niet voorbij naar buiten worden geb^ zodat het schiet. Ook al moet in dit geval de publiek ze kan zien, kan betasten, en cost weer voor de baet uitgaan. eventueel door kan lopen, zonder het gevoel te hebben, dat het een onheuse daad jegens de winkelier begaat. De kost een stand, dat moet uitgegeven worden voor extra personeel, zo- veel moet aan trottoirhuur worden betaald, dit bedrag gaat weg aan BIJ EEN BRADEEIE de siluatie filectriciteit en als alles is uitgerekend worden de posten opgeteld en af- „iet anders Het gaat er om de mensen gewogen tegen de eventuele baten. De uitkomst is „iet twijfelachtig. Zij te tonen wat de detailhandel hun heeft ^fadtrie^Soorg^nl^inden" Hrt gaafm- zal een negatief saldo weergeven, in een gunstiger geval een sluitende te bieden, wat - nu het hier de Alk- balans en in de allergunstigste omstandigheden een winstpost. Dat hangt maarse Braderie betreft - de midden geheel af van de aard der winkels en de aan te bieden producten. Een stana voor assortiment voert, fiets zal men op de Braderie niet zo gauw kwijtraken, een doosje met °f dat nu iaPonnen, klemvak- spullen voor bandenreparatie en een fietsbel wel. Maar in dat reken sommetje met reeële uitgaven en inkomsten ligt de waarde van de Bra derie niet. Wie zo zijn inschrijving wikt en weegt zal steevast teleurge steld zijn en wellicht tot het besluit komen om van deelneming aan 't verkoopfeest af te zien. Of dat nu japonnen, artikelen of radio-toestellen ziin. nu om de klanten - zonder verplich ting en met vrij entree - het assortiment te laten zien. Dat daardoor vele im pulsieve kopen tot stand zullen komen is logisch. Anders zou er geen waren- Op huis meer bestaan en zouden de zelf- deze „show" moet Alkmaar tonen, dat bedieningswinkels hun deuren wel kunnen sluiten. lAdverteutie, log. Meü.j het de koopstad van het Noorderkwar tier is en dat het aan iedere vraag te gemoet kan komen. Kunnen zaken doen? Moeten we daarvoor juist verkopen in bereiken, dienen de deelnemers in de Gen stand voor de deur zetten? Inder- sfPPr plaatsen, eerste plaats uit te gaan. Wat zii in die daad. Die stand is nodig, want vier dagen extra omzetten zouden ze winkel zelf komt de „show". als een meevallertje moeten beschou- deze vier dagen Braderie wen. Zouden. Wa.nt verscheidene mid- slechts ten dele tot haar recht. Daar g.aatt de aeerebaten bun toeren verrieb. denstanders draaien déze zaken precies bereikt zy alleen die mensen, die van en kleurige bloemenwagens dit HIJ HEEFT DAARBIJ echter één om. Begrijpelijk misschien, maar daar- plan zijn iets te kopen. De anderen lo- en een zeer belangrijke post over het om nog niet juist. Pen er aan voorbij- Er is niemand, die hoofd gezien, een ontastbare factor, Wij geloven niet, dat een modehuis, de moed heeft een winkel binnen te welke echter juist de basis is waarop dat een show organiseert, dure wanne- stappen en te zeggen: „Nee. ik heb beuren Er is in den beginne met de een Braderie komt te rusten en waar- ouins laat komen, een zaal afhuurt, niets nodig. Ik kom alleen maar even organisatie enige stagnatie geweest, ock uit zij haar bestaansrecht peurt. Dat voor versiering zorg draaft en nog an- rondneuzen om te zien wat er 00 het al om de redenen, die wij hierboven is de reclame. De goodwill, die men dere uitgaven doet, na afloop van de ogenblik allemaal te koop is". Zoiets aanvoerden en waaraan men blijkbaar kweekt, maar die zich nu eenmaal modeshow met leeg verkochte rekken doet men nu eenmaal niet in de mid- te weinig waarde wilde hechten, niet in strakke cijfers laat vangen. zit. Er zullen impulsieve verkonen tot denstandszaken. hoewel de wens bij al maar dat is nu voorbij. Het verkoop- Ware dit wel het geval dan zou - stand komen, maar van grote beteken's die „doorlopers" levendig is. Immers feest kan beginnen. De voortoereidin- naar we stellig durven aan te nemen - is ook hier weer het reclame-element, daaraan ontlenen de warenhuizen hun gen - het waren er vele - zijn gemaakt bet Braderieterrein en het aantal deel- Men heeft het nuhliek laten zien vrat aantrekkingskracht. Juist het feit. dat en het wachten is nog slechts op de of- nemërs tweemaal zo groot zijn). Van de er te koon is. hoe het priis-niveau li«t men er ongehinderd naar binnen kan ficiële woorden, die het begin voor de reclamewaarde, die zij met hun stands en waarnaar de grote vraag zich richt, stappen en op zijn gemak kan rondkij- tweede Alkmaarse Braderie zullen zijn. DE BRADERIE NU is zo'n warenhuis in de openlucht en het bijzondere er aan is, dat zij de bezoekers bovendien nog dat niet in onze eigen ta; van prettige dingen biedt, die bet een feestelijke sfeer plaatsen, in de En j,oe Ean de handel slecht gaan ais dm we m(,n overal opgeruimde eezirhten ziet. noemen de mnzipE door de versierde straten feest nog bijzondere luister bijzetten? Morgen gaat dit alles in Alkmaar ge- bevoorrading van winkeliers dient dus voor 19 uur plaats te vinden. De standhouders krijgen gelegenheid hun auto's te parkeren op de Oude gracht en in de Breedstraat. PARKEERGELEGENHEDEN: 1 Canadaplein (behalve Donderdag, 2 Juli 1953) 2 Waagplein, 3 Hofplein, 4 Doelenveld. De aanrijwegen voor deze parkeer terreinen zijn: Voor verkeer uit de richting Heiloo: Kennemerstraatweg, Kennemersmgel, Geestersingel, Kanaalkade. Voor verkeer uit de richting Bergen: Jan van Seorelkade. Kruseman van Eltenweg, Helderseweg, Kanaalkade. Voor verkeer uit de richting Koedijk: Helderseweg. Kanaalkade. Voor verkeer uit de richting Oudorp: Friesebrug, Kanaalkade. Rijwielen kunnen worden geplaatst in bestaande rijwielstallingen. Er zal een extra rijwielstalling kernen op het terrein van de Grote Kerk aan de zijde van de Gasthuisstraat. De stadsdienst (lijn BB) rijdt tijdens de Braderie niet via de Laat, doch via het Kennemerpark. Van één uur voor het voorbijtrek ken van het bloemencorso tot na af loop mogen op de te volgen routes geen voertuigen worden geplaatst. Overigens zullen de verkeersmaatre gelen aan de omstandigheden worden aangepast. Bij zeer grote drukte op het Braderieterrein zal voor de bezoekers éér richtingsverkeer worden ingests n Door de Commissaris van Politie worden tijdens de Braderie geen vent vergunningen en vergunningen tot het maken van muziek op de openbare weg e.d. afgegeven. De politie vestigt er de aandacht op dat het (de jeugd) verboden is om langs pleintrottoirs e.d. z.g. „rondjes" te rijden. Dat dit ook een gevaarlijke liefhebberij is bleek wel toen één de zer dagen een 10-jarige jongen op de hoek Nicolaas BeetskadeBlaeustraat hierbij kwam te vallen en een been brak. Alkmaar komt weer in het teken Van de Braderie te staan En men is reeds druk in actie Met de tenten op te slaan. Alkmaars zakenlieden tonen Dat zij er nog altijd zijn En zo wordt het nu vier dagen Non-stop-Braderiefestijn. Ha, dat wordt weer echt gezellig In de oude binnenstad, Want er zijn voor de bezoekers Nu ook weer attracties zat. Vuurwerk met gevulde bommen En een ijselijk geknal, Dansers, musici, artisten En weet ik veel wat niet al. Morgen zal het bloemencorso Reeds door onze straten gaan. 't Kleurig en zo fleurig schouwspel Dat geen mens wil overslaan. En deez' optocht in het duister, Met veel schijnwerpers belicht, Wordt in al die pracht en luister Wel een feeëriek gezicht. Daag'lijks rijdt de Braderietrein Dwars door Braderiestad heen, Wat een uitkomst is voor ieder Die niet heel vlug is ter been. Onze Vroedschap' zal als eerste Daarmee naar 't Stadhuis toe gaan, Allen in het zelfde spoortje. Lieve mens, hoe kan 't bestaan. Ja, de Braderie begint weer, Onze nijv're middenstand Loopt het vuur zich uit de sloffen Tot het heil van koning klant. Boeren, burgers, buitenlieden, Jong en oud en groot en klein, Neem de slee of spring in 't zadel, Op naar 't Braderiefestijn! JABSON.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13