Thans voorconferentie van de Grote Drie te Washington Russen laten vier en dertig Nederlanders vrij Clark vraagt hervatting der onderhandelingen „Superconnie" Proton op Schiphol gearriveerd De Markies van Salisbury zal Eden tijdelijk vervangen NRF nadert de 125-millioen De Prins naar de Antillen OOSTDUITSE bevolking krijgt het nog beter Kust weer vrij voor De Boer Dinsdag 30 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. I5t DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nu Churchill niet naar Bermuda kan Daily Mirror WIL dat Churchill aftreedt r Russen soepel voor Westberlijners Via Berlijn naar ons Zonnig zomerweer Kans op onweer hier nog klein WEERBERICHT CHRISTIE vraagt GRATIE Garantie voor naleving van bestand Robertson en Rhee zijn het eens Electron" moest achter blijven Zuid-Afrika wil Britten in Kenia helpen Ar be ids beloning Rust weergekeerd animo nog gering Westelijke H.C.'s ambassadeurs Pas na aanvaarding van Europese verdragen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 \U WEGENS DE ZIEKTE VAN CHURCHILL de conferentie van de Westelijke Drie op de Bermuda's opnieuw moet worden uitgesteld, ziet liet er naar uit, dat er spoedig in Washington een informele bijeen komst zal worden gehouden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van Engeland. Een voorstel dienaangaande was vervat in de brief, waarmee de Britse regering kennis van de ziekte van de premier gaf. De mar kies van Salisbury zal nu half Juli naar de Amerikaanse hoofdstad gaan, teneinde daar gemeenschappelijke problemen te bespreken. Dulles beeft te kennen gegeven, dat hij dit bezoek zeer op prijs zal stellen. Ook de Franse regering heeft haar instemming met het plan uitgespro ken. Men moet deze besprekingen zien als een soort van voorconferentie, waarop alvast enige dringende vraagstukken van gemeenschappelijk belang kunnen worden afgedaan. Er is thans ooö sprake van, dat de eigenlijke conferentie niet meer op de Bermuda's zal worden gehouden, doch dichter bij Engeland, teneinde Churchill te grote vermoeienissen te besparen. nAT DE MARKIES van Salisbury, die eigenlijk voorzitter van de kroon raad is, thans naar Washington wordt gezonden hangt samen met het feit, dat hij door Churchill is benoemd tot waar nemend minister van Buitenlandse Za ken. Dat hij niet definitief in deze functie is geplaatst, hangt samen met Churchills verwachting, dat minister Eden in het najaar zijn werk zal kun nen hervatten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, die zoals men weet in Boston ten derde male een operatie aan de galwegen heeft ondergaan, is thans zover hersteld, dat hij het zie kenhuis heeft mogen verlaten. Volgens een communiqué van de behandelende artsen zal hij na een rustkuur volledig genezen zijn. Churchill ging tot een benoeming van een plaatsvervanger van Eden over, nadat hij op de hoogte was gebracht van een verklaring, die Attlee, de lei der van de socialistische oppositie in het Lagerhuis, had afgelegd, naar aan leiding van de ziekte van Churchill en Eden. Attlee had er namelijk op aan gedrongen, dat er een plaatsvervanger zou worden benoemd voor de tijd, dat minister Eden zijn werkzaamheden niet zou kunen verrichten. Hij meende, dat W inston Churchill. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: de regering van de Sovjet-Unie heeft aan Hr. Ms. ambas sade de Moskou medegedeeld, dat een groep van 34 personen van Nederland se herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sovjet-Unie bevon den als gevangenen of geïnterneerden, tussen 1 en 10 Juli a.s. in Berlijn zal aankomen. De namen der repatriëren- den luiden: Johan de Blaauw, Arend Boer, Johan- Zowel Zondag als gisteren was het stralend 'zomerweer. Geen wolkje aan de lucht, en tempe raturen van 22 tot 24 graden Cel sius. De Oostenwind is zeef droog en wordt veroorzaakt door een hogedruk-gebied voor de kust van Noorwegen. Ook in Scandina vië komen temperaturen van 30 graden C. voor. Boven Frankrijk komt een onweersstoring tot ont wikkeling die ook in een groot deel van ons land de kans op onweer doet toenemen. Deze zo genaamde warmte onweders, die ontstaan door sterke verhitting dringen maar zelden tot onze kustprovincie door, daar meest vroegtijdig aan zee een koelere zeewind gaat binnenwaaien. Aan de kust blijven de vooruitzichten de eerste dagen dan ook nog zo mers maar moet later wel een toenemende buienkans verwacht worden. Weerbericht, geldig tot Woens dagavond: ONWEERSACHTIG Aanhoudend warm met veran derlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. WOENSDAG: Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 23.14. onder 9.51. nes Steven de Groot, Hans Robert Willem Grebel, Severien Hamer, Bernardus Idink, Jan Willem Ilcken, Cornelis Marie Jacobs, Hendrik Th. Jongman, Theodorus J. Ke tels, Kees van Keulen, Willem Jan Klaas- sen, Dick van der Klooster, Joh. Hendrik Koelman, Adrianus Joh. Kok, Petrus Kooymans, Joh. Kuppen, Henri Jac. van der Kuyl, Lamb. Mar. Linthorst, Hendri- kus A. H. Lucassen, Cornelis P. van Sint Maartensdijk. Heinrich Peter Mauel, Piet Mertens, Albert Middelhof, Joh. H. Mos terd, Gerardus Joh. Mulder, Dammes de Neef, Jacob van Ojik, Willem A. Popyus, Reinder Reumerman, Jan Pieter Staartjes. Ch. Joh. F. Wagner, Anne Westra, Fran cois Levinus de Zomer. In verband met medisch onderzoek en administratieve formaliteiten kan de groep eerst enige dagen later in Neder land worden verwacht. De familie werd reeds verwittigd. John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord doch ter zake van moord op zijn echtgenote ter dood is veroordeeld, zal niet in hoger beroep gaan- Inplaats hiervan zal een gratieverzoek worden ingediend. Wordt dit ingewilligd, dan zou de doodstraf in levenslange gevangenisstraf worden om gezet. het departement van Buitenlandse Za ken te allen tijde onder leiding van een zeer ervaren minister behoorde te staan en dat dit met name thans van groot belang was. f)OK in de pers is aangedrongen op u verlichting van de werkzaamheden van de premier, inzonderheid op het stuk van het Foreign Office. De Daily Mirror is zelfs verder gegaan en heeft verlangd, dat Churchill zal aftreden. In een tijd, aldus het blad, dat krach tige leiding op het terrein der buiten landse zaken een gebiedende eis is, wordt het land vertegenwoordigd door een zieke eerste minister, die optreedt als vervanger van een minister die al maanden ziek is. De Daily Mirror acht met de Man chester Guardian het uitstel van de conferentie op de Bermuda's een groot gevaar, omdat eventuele vier-mogend- heden besprekingen hierdoor, wellicht maanden worden vertraagd. QENERAAL MARK CLARK, de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, heeft de communisten voorgesteld, de bestandsdelegaties onmiddellijk bijeen te laten komen teneinde een datum vast te stellen, waarop de neutrale bestandscommissie met haar werk zou kunnen beginnen. Ook zou een datum voor het bestand moeten worden bepaald. Het opperbevel van de V.N. zal, zo beloofde bij, zijn uiterste best doen om de naleving van de bestandsvoorwaarden te garanderen. Hieraan voegde bij toe, dat bet onmogelijk is, meer dan een klein deel der ontsnapte gevangenen op te sporen. Clarks brief is het antwoord op de communistische eisen van enige dagen geleden. JNTUSSEN verluidt, dat Robertson en Rhee het eens zijn geworden over de voorwaarden, waarop Zuid-Korea een wapenstilstand met de communisten zal aanvaarden. Onder meer is overeenge komen, dat Zuid-Korea geen gevange nen meer zal vrijlaten, en dat er een voorlopig verdedigingsverdrag zal war den gesloten, dat later een permanent karakter krijgt. President Rhee zal generaal Tsjoj, de Zuidkoreaanse afgevaardigde bij de be standsbesprekingen, opdragen, de on derhandelingen weer te gaan bijwonen, wanneer het plan van vijf punten wordt aanvaard. Rhee en Tsjoj hebben Zondag tweemaal besprekingen ge voerd. Verwacht wordt, dat Rhee en Robertson binnen twee dagen een ac- coord zullen sluiten. De verwachting, dat het Nationaal Rampenfonds bij sluiting van de inza meling f 125 millioen rijk zal zjjn, zal naar alle waarschijnlijkheid bewaar heid worden. In de loop van de vorige week kwam er weer f 5.800.000 binnen, waardoor het totaal bedrag is gestegen tot f 122,6 millioen. President Rajendra' Prasad van India heeft Maandag te New-Delhi gouden me dailles uitgereikt aan de leider van de Britse Mount-Everest-expeditie, kolonel John Hunt en aan de beide mannen, die de top hebben weten te bereiken, Sir Ed mund Hillary en de Sjerpa Tensinf Nor- kay. Op de medailles staat de berg afge beeld. Gisteren is er een mijlpaal bereikt in de groei van de luchtvloot van de KLM De eerste der dertien reusachtige Lock heed Super Constellations, die onze luchtvaartmaatschappij in de VS heeft gekocht, is gistermiddag om drie uur op Schiphol neergestreken. De machine kwam met 65 passagiers aan boord in 14vlieguren over. De aankomst van de eerste „Super connie" heeft lang op zich laten wach ten, want de „Electron", die het eer«t zou worden afgeleverd, bleek vóór het vertrek een mankement te vertonen Nu is de „Proton", die als tweede zou star ten, haar voor geweest. Vandaag ver wacht men de „Electron" en iedere volgende week komt er dan een nieu we Super Constellation binnen, tot het dertiental compleet is. De „Proton" biedt plaats aan 82 pas sagiers, buiten de bemanning die uit tien leden bestaat. Het ligt in de be doeling dezë1 vliegtuigen medio Augus tus toeristendiensten te laten verrich ten over de Noordatlantische Oceaan De „Superconnie" is het langste ver- keerstoestel ter wereld, want de leng te is ruim 34J/k meter (5% meter lan ger dan de gewone Constellation). De KLM is de eerste luchtvaartmaatschap pij ter wereld, die dit hypermodernp toestel voor de burgerluchtvaart gaat gebruiken. De vier motoren gebruiker per uur 1800 liter benzine. Maandagmiddag arriveerde op Schiphol de eerste nieuwe Super-Constellation voor de K.L.M. Het nieuwe toestel trok bij aankomst vanzelfsprekend veel bekijks. De Zuidalrikaanse regering heeft de nritse autoriteiten in Kenia militaire hulp angeboden bij de strijd tegen de Mau- "»lau. Deze zou kunnen bestaan uit troe- •en en misschien ook uit vliegtuigen. Het gebied van Tanganjika heeft on- tangs aangeboden, vrijwilligers te wer den voor bewakingsdiensten in de reser vaten der Kikoejoes. Ambtenaren, die zich hiervoor willen melden, krijgen toestem ming, hun betrekking op te zeggen Uit Zanzibar is onlangs een detachement po litiemannen naar Kenia gezonden om dienst te doen in het grensgebied. Tot verwondering van velen heb ben de Sovjet-autoriteiten pas poorten verstrekt aan de West berlijners, die tijdens de jongste onlusten toevallig in de Oost sector vertoefden en die sinds dien niet meer naar de West sector terug mochten. Enige van de zojuist uit de Oost-sector teruggekeerde W estberlijners worden geregistreerd. Maandagavond is in Willemstad of ficieel bekend gemaakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Augustus een kort bezoek aan de Ne derlandse Antillen zal brengen. De prins zal üan o.a. het beeld ont hullen, dat door Nederland aan de An tillen is geschonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de An tillen aan Nederland is verleend. JAE Sociaal Economische Raad heeft op verzoek van de minister van Sociale Zaken advies uitgebracht over het „vraagstuk van de gelijke beloning" van mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid. Het i en deze opmerking vooraf een bijzonder vervelende metbode van instanties, die met de Overheid te maken hebben, in plaats van over loon en salaris te praten over beloning. Ge lukkig krijgen wij geen „beloning naar werken", maar „loon naar werken". Beloning doet ons altijd te veel aan goedgunstigheid denken. Laten wij overigens deze opmerking verder terzijde, dan komt de Sociaal Economische Raad in dit advies tot de conclusie, dat hij geen eenstemmig oor deel heeft kunnen geven. Een eerste helft van de raad blijkt van oordeel, dat het in het algemeen gewenst is de loonvorming in overwegende mate te baseren op het prestatie-element. De andere helft is tot de overtuiging ge komen, dat dit prestatie-element welis waar grote betekenis heeft, maar dat daarnaast in de loonvorming in belang rijke mate rekening moet worden ge houden met het behoefte-element. Het unanieme oordeel luidt dat, in dien in ons land tot toepassing van net beginsel van gelijke beloning zoi wor den overgegaan, hierbij een grote mate van geleidelijkheid in acht dient te worden genomen, op grond van de economische en sociale gevolgen, welke een onmiddellijke volledige doorvoering van dit beginsel onder de huidige om standigheden zou veroorzaken. Wij zouden eigenlijk niet behoeven te zeggen, dat het naar onze mening vol slagen ongewenst is, dat er verschil in sala is bestaat tussen mannen en vrou wen, die eenzelfde arbeidsprestatie ver richten. Wij zijn nu wel de tijd voorbij, dat er op het niveau van „de arbeid" gediscrimineerd wordt ten gunste van de mar Dit is geen sentimenteel femi nisme ook deze periode is geschiede nis geworden dit is de normale realiteit. Het is tenslotte juist, dat naar het oordeel van de Sociaal Economische Raad bij het tempo van doorvoering rekening moet worden gehouden met de draagkracht van die bedrijfstakken, die veel vrouwen in 'ienst hébben, en met de mate van doorvoering van dit beginsel in landen, waar mee ons land handelsbetrekkin- gen onderhoudt. DE OOSTDUITSE autoriteiten heb ben Maandag nieuwe maatregelen af- gekondigd, waardoor de levensstand aard van de bevolking kan worden ver hoogd. Zo zullen de staatswinkels voortaan goedkopere groenten moeten verkopen. Verder zullen de beste par ticuliere en staatsbedrijven meer op- Binnen afzienbare tijd zal de kust weer vrij zijn voor de oud-directeur van „De Ommelanden", F. de Boer. Het ziet er althans naar uit, nu de waarnemende beheerder van de fa briek, de heer J. Th. Wierenga. bet b stuur der coöperatie heeft doen weten dat hij wenst af te treden. Als reden voert de heer Wie enga aan, dat het nieuwe bestuur de vroe gere directeur wil terug nemen en hem dezelfde bevoegdheden wil ver lenen als hij had bij zijn vertrek. Hiervoor wil de heer Wierenga geen v rantwoordelijkheid dragen. Een aanvraag om de „Ommelanden'" failliet te verklaren, welke was inge diend door de Semarangse admini- ■oratiemaat.schappij, op grond van een vermeende vordering voor het niet nakomen van een order, is afgewezen. drachten krijgen teneinde betere levens middelen en verbruiksgoederen op de markt te brengen. Functionarissen van partij, vakbeweging en regering bezoe ken nog steeds de fabrieken, pogen de arbeiders aan het praten te krijgen over hun grieven en beloven verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. De Russische strijdkrachten worden uit de steden teruggetrokken: de rust is thans weergekeerd. Men hoopt, dat d9 uitzonderingstoestand spoedig zal wor den afgeschaft. De fabrieken werken weer, maar de productie is nog zeer laag. De Oostduitse regering heeft thans ook een inkrimping van de poli tiemacht in» overweging. Uit het feit, dat het centrale comité van de SED aan vice-premier Ulbricht een felicitatiebrief heeft gezonden in verband met zijn zestigste verjaardag op heden, leidt men af. dat de positie van deze communistische leider nog on geschokt is, ondanks de revolte van 17 Juni en de intrekking van het door hem opgestelde economische program. De telefoonverbindingen met Oost- Duitsland zijn hersteld. President Eisenhower heeft aan Ja mes Conant, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, de titel van ambassadeur verleend. Dit ter er kenning van de groeiende betrekkingen tussen de VS -m Duitsland en de ter- rugkeer van dit land in het gezin vaa vrije en gelijke naties. Conant zal ech ter voorlopig nog als hoge commissaris werkzaam blijven. Soortgelijke maatregelen ziin ook ge nomen door Engeland en Frankrijk ten aanzien van hun hoge commissarissen. Parallel hiermee loopt de door deze drie landen aan West-Duitsland ver leende toestemming, om ziin zaakgelas tigden in Washington. Londen en Pa- jp tot ambassadeur te benoemen. Duusland heeft in deze steden con sulaten-generaal, onder leiding van zaakgelastigden. Al deze maatregelen zullen echter niet van kracht worden, zolang de Conventies van Bonn door "evier landen niet ziin aanvaard. "si Westduitse zijde iuicht men de westeliike maatregelen toe als een aan passing van de formele aan de werke- uike politieke verhoudingen. Daaren tegen noemen waarnemers te Bonn de bekendmaking een goedknon voorschot op de verdragen, dat Adenauer hii zijn verkiezingscampagne moet helpen. - Het Noorse volk heeft 2.8 millioen kronen biieengr- ,nr economi sche hulp aan India De regering heeft hiervoor tien millioen uitgetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1