BRADERIE IS BEGONNEN Een levende stad moet er voor zorgen levend te blijven De officiële ontvangst Het „Braderie-orkest" heeft de instrumenten gestemd Onderste man mag zich niet naar boven worstelen Stadje in stad gedompeld in een zee van zonlicht BRADERIE-PROGRAMMA I Een zomeravond in de Hout Een leidraad Moeilijkheden voor 100 pet overwonnen Klankendie men anders niet hoort NEDERLAAG-TORNOOI ALCMARIA - VICTRIX 40.000 ANJERS Dinsdag 30 Juni Woensdag 1 Juli Concert ten bate van Anjerfonds heeft de talrijke bezoekers zeer voldaan Na aanrijding doorgereden Verzorgingshuis bejaarden wor< voorbereid DINSDAG 30 JUNI 1953 DEGENE, DIE ONDER LIGT IS DOORGAANS BEREID meer initia tief te ontplooien dan hij die bovenop zit. Als Alkmaar onder de winkelcentra een eerste plaats inneemt, dan moet het er.voor zorgen, dat de onderste man niet in staat is zich naar deze positie te worstelen. Dit impliceert, dat wij ons moeten inspannen om een blijvende activi teit ten toon te spreiden. Voor een levende stad is het noodzaak levend; te blijven en zich in het voorste gelid te nestelen. Het is wellicht aan trekkelijk om op de stoel te blijven zitten en het geld op te strijken, maar dat is in deze mensenmaatschappij niet mogelijk. Om vooruit te komen moet men zich inspanning en moeite getroosten". Deze woorden sprak burgemeester mr H. J. Wytema, toen hij vanmorgen in de bran dende zon op de Stenenbrug de tweede Alkmaarse Braderie opende. Rond hem stonden de genodigden: het college van B. en W., de raads leden, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de con- tactcomissie voor de Middenstand, de commissaris van politie en vele anderen, met hun dames. Zij waren met het Braderiecomité in het feesttreintje gestapt om via het stadhuis, waar het stadsbestuur werd „ingeladen" door de bont versierde straten naar de Stenenbrug te rijden Standhouders, die gereed stonden om de eerste klanten te ontvangen, brachten de voorbij „tuffende" treintjes een ovatie, die met brede arm; zwaaien werd beantwoord. „Mag dat raam even dicht, dat gegil van die juffrouw hindert me. In Amerika noemen ze dat „croonen", is het niet?" Dat waren niet de begin woorden waarmee burgemeester Wy- tema vanochtend in de raadzaal de Braderiedeelnemers verwelkomde, maar zij waren wel de aanwijzing van het feit, dat op dat moment ("het was 19 minuten over half elf) de braderie reeds in volle gang was. De ramen in de raadzaal werden gesloten, de verkoelende tocht hield op en warm, maar met aandacht luis terend naar de humoristische speeches van de burgemeester en de heer Keysper, hoorde men de woorden van waardering en lof aan, die de organi satoren van de Braderie werden toe gezwaaid. „Het valt niet mee", zei de burge meester, „om als men eenmaal een Braderie op hoog niveau heeft georga niseerd, dit niveau een volgende keer te handhaven. Het stemt daarom te meer tot verheugenis, dat het resul taat van deze keer, enkele uitzonde ringen misschien daargelaten, gelijk is aan dat van de vorige maal". Namens de Alkmaarse bevolking dankte spreker de organisatoren en deelnemers ten slotte hartelijk voor dit lofwaardige initiatief mede te hel pen om Alkmaar tot een bloeiende stad te maken. De heer Keysper, voorzitter van het Braderie-comité, richtte eveneens vele vriendelijke woorden tot al degenen, die de Braderie voor de tweede keer mogelijk maakten. „Wij hadden een hele toer om de eindjes aan elkaar te krijgen" zeide hij, „maar het resul taat mag er dan ook zijn". Als derde en laatste voerde de heer J. W. de Vries, secretaris van de Zaandamse Braderie, het woord, die het Alkmaarse Braderiebestuur dank zegde voor zijn uitnodiging. „Wij hebben gehoord met wat voor moeilijkheden men- te kampen heeft gehad", memoreerde spreker, maar bij het zien van de Alkmaarse Brade rie zijn wij eigenlijk jaloers gewor den. De middenstand is niet altijd eendrachtig", besloot hij, „maar het is goed als ook wij door het organiseren van een gezamenlijk feest nader tot elkaar worden gebracht". Een kleine hint, om niet bang te zijn voor slecht weer was zijn bemoe digende opmerking, dat de Zaandamse braderie, die dit jaar door vele regen buien geplaagd werd, een groter fi nancieel succes was geworden dan de zomers verlopen Braderie van 1952. TJE openingsplechtigheid op de Ste- nenbrug werd ingeleid door de voorzitter van het Braderiecomité, de heer C. W. Keysper, die herinnerde aan de eerste Braderie, welke zo'n suc ces was, dat van de tweehonderd deel nemers terstond 153 de verzekering gaven opnieuw te willen meedoen. Iedereen koppelde daaraan de con clusie vast, dat de organisatie in 1953 op rolletjes zou lopen, maar, aldus de heer Keysper, dat bleek een volslagen misrekening te zijn. Eerst was er de watersnood, die de organisatie remde en toen rezen er nieuwe moeilijkheden doordat er een tegenactie op touw werd gezet. Hoewel het Braderie comité niet twijfelde aan het stand punt, dat door B. en W. tegenover deze actie zou worden gehuldigd en het vol ste vertrouwen had in de door de raad in te nemen houding, kon men zo lang een officiële toestemming niet was verkregen niet tot het engageren van de (attracties en het treffen van andere voorbereidende maatregelen overgaan. Het vertrouwen van het Braderie comité is 'niet geschokt. De medewer king die steeds voor honderd procent door het gemeentebestuur werd gege ven steeg nu zelfs boven pari. We zijn er dankbaar voor, aldus de heer Keys per. Aan het slot van zijn toespraak bracht hij dank aan de vele medewer kers, de hoofden van takken van dienst en de politie, die ook nu weer haar onontbeerlijke steun verleende. „Ik wens de verkoop een goede vaart en een grote ontvangst in contanten", zo be sloot deze nestor. DURGEMEESTER Wytema releveerde aan de woorden, die de „eeuwig jeugdige grijsaard" had gebezigd over de moeilijkheden, die zich bij de orga nisatie van het verkoopfeest hadden voorgedaan. Het zou een blijvende bla mage voor de stad zijn geweest, aldus spreker, wanneer na het succesvolle feest van verleden jaar ditmaal de Bra derie niet had kunnen doorgaan. Het gemeentebestuur was daar van terdege overtuigd en had boven dien het volste vertrouwen in het or ganisatiecomité, dat verleden jaar reeds zulk een goodwill bij de middenstand heeft gekweekt. D.it comité bezit alle eigenschappen, die noodzakelijk zijn om een zo gevarieerde categorie als de middenstand tot eendracht op te wek ken, een eendracht, welke een eerste eis is om tot het slagen van het ver koopfeest te kunnen komen. Woor een belangrijk deel is deze goodwill te danken aan de heer Keysper, de jeug dige grijsaard, die met een onverwoest baar optimisme langs de klippen heen zeilt en de kunst verstaat olie op de soms zeer hoge golven te gooien. Deze „Vader van de Braderie"'breng ik mijn oprechte hulde", aldus de bur gemeester, die tot slot de wens uit sprak, dat de ganse bevolking van Noord-Holland zich zou opmaken om naar het feestelijk versierde Alkmaar te komen, hier de straten te vullen en de beurzen te ledigen. Met de woorden „Zij vare wel" verklaarde spreker de Braderie 1953 voor géopend. Nadat het applaus, dat op deze toe spraak volgde was verstorven, besteeg het gezelschap de Braderietreintjes om langs de stands naar het stadhuis te rijden, waar het gemeentebestuur voor een officiële ontvangst zorgde. Intussen begon de bradende Braderie te draaien. Op het attractie-podium op de Laat verschenen de eerste acrobaten, gramofoonmuziek klonk door de luid sprekers en de eerste kopen kwamen tot stand. Want daarom gaat het ten slotte deze vier dagen. Klanken, die men anders in Alkmaar niet kan beluisteren? Wê hebben er genoeg wilt u zeggen. Carillons, mu ziekcorpsen, drumbands, noem maar op. Ze produceren alle een andere klankenstroom, welluidend natuurlijk, maar toch weer verschillend van dat gene wat tijdens de Braderie in het Wapen van Heemskerk valt te horen. Daar wordt vanmiddag een Hammond orgel naar binnen gebracht, dat tot de uitrusting behoort van het show orkest van de familie Kok, het huis orkest van het Wapen. Het Hammond orgel is één van de nieuwste aanwins ten van dit ensemble en het ligt in de bedoeling, dat men er op zijn ge mak van kan genieten. Tijdens de Braderiedagen wordt in 't Wapen geen entree geheven. Men zal er. een ge zellig zitje gevinden om het optreden van de „Koks" gade te kunnen slaan. Alleen in de bovenzaal is er gelegen heid tot een dansje. Alcmaria Victrix heeft vijf eerste klassers bereid gevonden in het voor seizoen in Alkmaar te komen spelen. Het elftal dat Alcmaria de grootste nederlaag toebrengt, komt in het bezit van een kaas van 20 kg. terwijl het tevens een herinneringsbeker ontvangt- Alle vijf verenigingen hebben toege zegd zo sterk mogelijk in Alkmaar te verschijnen. Hoepel GVAV de afge lopen Zaterdag de rij zou openen is die wedstrijd een week uitgesteld, om dat enkele GVAV-ers met het Gro nings elftal tegen Bremen moesten uit komen. Het wedstrijdrooster is thans, als volgt vastgesteld: Woensdag 1 Juli, 7 uur: Alcmaria Stormvogels. Zaterdag 4 Juli, 7 uur: Alcmaria GVAV. Zaterdag 1 Augustus, 7 u.: Alcmaria DWS. Woensdag 12 Augustus 6.30 uur: Alc mariaEDO. Zondag 16 Augustus, 2.30 uur: Alc mariaVSV. A.s. Woensdag en Zaterdag komt Alcmaria met de volgende opstelling uit: Sj. de Vries (18), W. Wijnands (19), G. Brouwer (18), Th. Brouwer (25), P. Wassink (24), W. Paulisse (24), H. de Leeuw (19), H. Maasen (32) aanv., M, Goosens (19), C, Koppen (18), H. Schmidt (25) Een heel jong elftal dus, met maar liefst 6 spelers beneden de 20 jaar. Hiermede hopen de Alcmarianen ein delijk weer een elftal op te bouwen, dat Alcmaria zijn oude glorie hergeeft. Om de aandacht van het publiek te trekken zocht de standhouder naar abnormaliteiten. Eén ervan is deze overall, die aan een gevel in de Langeslraat wappert. DE HITTE, DIE GISTEREN op de slad neersloeg en tussen de huizen bleef liggen heeft het tempo, waarmee Alkmaars tweede Braderie- stad werd opgebouwd niet kunnen drukken. Reeds 's nachts waren de eerste stands in elkaar getimmerd en de gehele verdere dag klonk in Langestraat en op de Laat het geklop van de hamers, die de prelude zongen van het grote werk, waarvan vanmorgen om tien uur de uit voering is begonnen. Vele „Orkestleden" hebben de afgelopen nacht geen oog dicht gedaan. De meesten waren nog laat bezig hun instru-, menten te stemmen en de muziek bij elkaar te zoeken, waarmee zij vandaag zullen trachten het grote publiek te boeien. Dit instrument was hun stand, de muziekpartituur hun artikelen, die zij deze dagen met veel verve en koopmanschap onder de aandacht van de voorbij- gangei's zullen brengen. Kilometers panlat en kilogrammen verf zijn in de stands verwerkt en gisteravond reeds kon men zien, dat er hier en daar zeer goede resultaten werden bereikt. Het was toen zelfs al ge zellig, omdat tientallen mensen een kijkje kwamen nemen bij de op houw en het was alsof men de feestelijke stemming proefde, die zich vandaag van middenstanders en bezoekers heeft meester gemaakt. Eén van de hoogtepunten zal van daag ongetwijfeld het bloemencorso zijn, dat vanavond om 7 uur zijn triomftocht door de stad begint en waaraan een vijftigtal bloemisten de ganse nacht heeft gewerkt. Veertig duizend anjers alleen al zijn aan de praalwagens geprikt. Hun geuren en die van de andere bloemen verdreven gisteren in de NACO-garage de pene trante lucht van de Diesel-olie. Ze wa ren 's morgens in Aalsmeer geplukt en stonden nu bij duizendtallen tege lijk te wachten op de deskundige han den van de Alkmaarse en Aalsmeerse bloemisten. De laatsten arriveerden gisteravond om kwart vóór negen per bus aan de garage en toen kon de opstelling van de praalwagens met volle kracht ter hand worden geno men. Langzamerhand verminderde het aantal emmers met anjers, rozen, goudsbloemen, irissen en eremures en namen de voorstellingen, die straks in haar volle schoonheid voor de duizenden langs de weg zullen prij ken vastere vormen aan. Als een palet. Ditzelfde gebeurde met de stands in de Langestraat en op de Laat. Uit de wirwar van latjes en platen board ontstonden daar de attractieve ver- koopgelegenheden, die weliswaar nog niet van artikelen waren voorzien, maar die in hun bonte schakeringen de sfeer van een andere dan een Noordhollandse stad ademden. Een frivool tafereel, kleurig als het palet van de kunstschilder en fantastisch als een sprookje. In plaats van de strakke, grijze trottoirs nu een kron kelend lint van huisjes, gemaakt van latten, board en crêpepapier en Een complete stand in een Nylon kous? Komkom, zult ge zeggenOp de Braderie is echter van alles mogelijk en de foto bewijstdat ivij niet overdrijven, alsof de natuur het op een accoordje had gegooid op de tegels en het asfalt fris-groene gazons, gemarkeerd door helwitte kiezelpaadjes. Op dit aparte stadje in de stad smeet de warme zomerzon vanmorgen haar volle bundels licht, dat de uitbundige tinten nog meer accentueerde en de vrolijke stemming, die er overal heerste nog meer kracht bijzette. Al om kwart vóór acht brachten de NACO-bussen de eerste bezoeksters, die, getuige de grote tassen die zij met zich meevoerden, van plan wa ren tevens de eerste koopsters te worden. Toch waren zij nog wat te vroeg. De middenstanders, die hun tijdelijke trottoirwinkels gisteravond zoveel mogelijk hadden afgemaakt, moesten vanmorgen de artikelen nog uitstallen. De Braderie immers zou pas worden opengesteld nadat burge meester Wytema het sein daartoe had gegeven. Tot zolang hadden de mid denstanders de tijd om orde op zaken te stellen en tot zolang moesten de dames nog geduld uitoefenen. Er zijn trouwens deelnemers geweest, die gis teravond al zaken hebben gedaan. Dat waren de restaurants, die hun terrasje reeds hadden ingericht wat voor ve len te aanlokkelijk bleek om er zon der meer aan voorbij te lopen. 2.00 uur: 3.30 uur: 3.305.30 uur: 4.00 uur: 7.00 uur: 7.30 uur: 8.00 uur: 8.30 uur: 8.30—11.30 uur: 9.30 uur: 10.00 uur: Modeshow in het in Franse stijl gebracht Gulden Vlies. In het café: Internationaal orkest „Bela Hovath". Op het attractie-podium: „The Falling Men". Wapen van Heemskerk: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Modeshow in het Gulden Vlies. BLOEMENCORSO. ROUTE: Vertrek Slachthuis, Helderseweg, Stationsweg, Scharloo, Bergerhout, Vrouwenlaan, Kennemersingel, Kennemerstraatweg, Nieuwlandersingel, Emmabrug, Ken- nemerpatk. Zilverstraat, Ridderstraat, Laat, Koorstraat, St. Laurensstraat, Nieuwesloot, Hofplein, Ged. Nieuwe- sloot, Kanaalkade, Helderseweg. Eerste avond-Modeshow. .Wapen van Heemskerk: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Judo-demonstraties op het Laat-podium. Max Woiski's orkest, afwisselend op de Laat en in de Langestraat. Tweede avond-Modeshow. Attractie op het Laat-podium. Mechanische muziek en talloze attracties bjj de deel nemers. Modeshow in het Gulden Vlies. Op het attractie-podium „The Hodlars". Modeshow in het Gulden Vlies. Wapen van Heemskerk: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Op het attractie-podium „The Hodlars". Modeshow in het Gulden Vlies. Max Woiski's Surinaams orkest afwisselend in de Lan gestraat en op de Laat. Gr» het Sportpark: Voetbalwedstrijd AlcmariaStorm vogels. Modeshow in het Gulden Vlies. Opstelling van de bloemenwagens op de Nieuwesloot en het Hofplein. Bezichtiging van de corso-wagens. Wapen van Heemskerk: Familie Kok „Showorkest met Hammondorgel". Op het attractie-podium: „The Hodlars". Modeshow in het Gulden Vlies. Verlicht Bloemencorso, voor het eerst In Nederland. ROUTE: Nieuwesloot, St. Laurensstraat, Koorstraat, Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Kennemerpark, Kitse- voort, Koorstraat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zevenhui zen, Geesterweg, Scharloo, Stationsweg, Helderseweg. Beide dagen vanaf 's morgens 10.30 tot 's avonds 11.00 uur1 op het Attractie-podium: Variété-show ..DE VLIEGENDE HOLLANDERS". De Hongaarse danseres Bianca. De Russische danseres Jozephine. Rosalinda, het CAOUTCHOUC MEISJE. De Gezusters Mullens: PARTERRE ACCROBATEN. Stoelenbalans-nummer. LOULOU met zijn vermaard balnummer. DE DRIE LEONARDI'S, Iadder-accrobatiek. Muzikale lichtpantomime, enz. enz. De gehele dag rondritten per feesttreintjes - Mechanische muziek-attracties bij de standhouders. Vanaf 10.00 uur: 11.00 uur: 11.30 uur: 2.00 uur: 3.30 uur: 4.00 uur: 4.00 uur: 4.306.30 uur: 7.00 uur: 7.30 uur: 8.0010.00 uur: 8.00 uur: 9.00 uur: 9.30 uur: 10.00 uui<: Onze stedelijke muziektempel, waar vrouwe „Musiea" maar zeidei meer recipieert, kwam op deze schone zomeravond weer eens in de si- gemene belangstelling te staan door het concert, dat ten bate van het Anjerfonds werd gegeven door de muziekvereniging „Excelsior", Nico Akkerman's koorklassen en de Ned. Hervormde Oratorium vereniginj Het werd een concert-avond waar veel goeds werd gepresteerd, er waarbij men toch wei met een lichte weemoed terug dacht aan he! glorieuze tijdperk, dat men in deze unieke gelegenheid in de Hout liecf' meegemaakt. De concerterende verenigingen hadden het genoegen voor» een zeer behoorlijk aantal toehoorders op te treden. Ook burgemeester Wytema gaf acte de presence. Dirigent Alb. Meijns heeft „Excel sior" zeer muzikaal laten spelen, of schoon hij met de stemming wel eens niet fortuinlijk was. De ouverture Pe ter Schmoll van Weber, waarmede men in de ere-afdeling harmonie op het concours te Aalsmeer een eerste prijs behaalde, had brillante momen ten en viel op door een uitstekend verzorgde nuancering. De l'Arlesien- ne Suite van Bizet werd boeiend ge speeld. De selist die de fluit-partij speelde verdient een extra compliment. Verder viel te waarderen een karak teristieke uitvoering van de Spanische Skizze van E. Fulling en de charman te wijze waarop de Tesoro Mio Wals van Becucci werd gespeeld. Nico Akkerman liet zijn zangklassen enkele liederen zingen van C. van Ren- nes en Ramshorst. Het jeugdig en semble kwam goed voorbereid op het podium, zong zuiver en met voldoende contrastwerking „Die winter is ver- ganghen klonk uitstekend. Mevrouw Kleymeerv. Munster zorgde voor een zeer verantwoorde klavier-begelei ding bij deze kinderzang. Dirigent Corn. Jonker gaf met de Nederl. Herv. Oratorium-vereniging een zeer gave vertolking van twee koren van Clemens non Papa, n.l. Sanctus en Adoramus. Bijzonder mooi werd gezongen het bekende „Ave Va rum" van Mozart. De dirigent wist dit koor een lichte toets en frisheid te ge ven doordat hij het tempo zeer be weeglijk en vloeiend hield. Men hoort het in de meeste gevallen te lang zaam. Nu klonk het zuiver Mozarti- aans. De Oratorium-Vereniging bewees deze avond ook in het kleinere werk representatief te kunnen zijn. Het „Wilhelmus werd door het koor ten slotte mooi en met bezieling uitge- Een wielrijdster, die gisteren tussen de middag uit de L. v. d. Boschstraat kwam, verleende geen voorrang aan een auto, die over de Nieuwesloot reed. Hierdoor veroorzaakte zij een aanrij ding, waarbij haar fiets ernstig werd beschadigd. De bestuurder van de auto bleek helaas ook geen heer in het ver keer te zijn, want nadat hij even ge stopt had reed hij door zonder zijn naam en adres op te geven. Een andere wielrijdster, die uit de richting Helderseweg over de Stations weg reed, sloeg links af de Spoorstraat in maar verleende eveneens geen voorrang aan een van de tegenoverge stelde kant komende personenauto. Hoewel de bestuurder van de auto krachtig remde kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar het rijwiel van de vrouw werd ernstig beschadigd. voerd. Ook het muziekkorps „ExcelJ sior" speelde tot besluit van dit slaagde concert nog eens op insttnj mentale wijze het Wilhelmus. De drie concerterende vereniging'! hadden veel bijval in ontvangst te nef men. Begrijpelijk. Het is het publitl niet ontgaan dat bij deze vereniging!: nog de ware interesse voor de muzit| bestaat. Deze kwam tot uitdrukking in de v«| tolkingen die alle „iets te zeggen" h den tot het muzikale hart, dat hoefte heeft aan innerlijke bewogei heid. Daarom gingen de bezoekajj zeker allen voldaan huiswaarts. W. SCHREI® De Braaderie is vandaag dus gonnen. De middenstanders hebbenlj jasje er bij uitgetrokken en zijn dagen standwerker geworden, lange dagen wel te verstaan, want e< om elf uur 's avonds zullen de lictój worden gedoofd en de gramofoonpla j hun rondjes onder de naald staken. T hebben gisteren reeds uiteengezet vvfl om een Braderie nodig is en we wii j van deze plaats onze waardering I spreken voor de middenstanders, diel jaar opnieuw de handen uit de moirf hebben gestoken en het hebben aac| durfd zich als deelnemer aan de Bri rie 1953 Op te geven. Het stemt totr doening, dat onze stadgenoten weer .1 stekend voor het front zijn gekomer.j het geeft ons tevens aanleiding tot J gedachte, dat men toch waarlijk t altijd buiten de stad behoeft te om mensen te vinden, die een poten kunnen zetten. Men kent in maar toch figuren genoeg, die een festijn „aan" kunnen, ook al moet' feest een week duren, zoals volg5 jaar ter gelegenheid van het bestaan van Alkmaar als stad. En halve de organisatoren zijn er toch genoeg mensen, die vertrouwd zijn de uitvoering van de plannen. Ook5 de technische kant van de zaak aa: Men behoeft er de stands met de verwerkte originele ideeën maar oPj te lopen of een blik te slaan i" Gulden Vlies, waar twee mensen het reclamevak een uniek modepak hebben geschapen dat met alles op dit gebied is gepresteerd kan curreren. Daarheen zouden we de kS van de Stichting Alkmaar 700 jaar willen sturen om zich persoonlijk oPJ hoogte te stellen van hetgeen door s genoten kan worden gewrocht- Braderie kan dan behalve een n)aCJ Verkoopfeest bovendien nog een - leidraad zijn voor hen op wier sC'J ders de verantwoordelijkheid voor 'j stadsfeesten is gelegd. f-JET WAS GISTEREN wan of de Kerkedijk, maar oi zaal, waar gedurende het gr zitting van Bergens gemeent werden gekruist over het om heer Nijdam staande openbr Het waren vooral voorzitter woordiger dr J. emelrijk, ge linga (VVD), C. Brak (Pvdi Jb. Zwaag (Middenblok), di onderstreepte discussie deeh een verzoek aan de raad o.a. ULO bestede bedrag over 19( De rest van de vergaderin z.g. administratieve punten ei de voorbereiding tot de even TNE HEER Ellis (KVP) gaf nan onderwijscommissie een toelich de stand van zaken naar aanleidi het verzoek van B. en W. het aai lijk voor 1952 geraamde en goedge bedrag per leerling van de ULO zijnde ongeveer f 63,— te mogen v< tot omstreeks f 77,De heer E! dat in dit laatste bedrag dan n< eens waren berekend de kosten jongste schilderwerk aan het sc] bouw. Wjj liggen met deze f 77, het plafond. De kosten oer leerlir het ULO liggen hier gelijk met Amsterdam. De bezetting van de 1 Bergen is zeer matig. Het aanta: lingen (waarvan 'n deel komt uit S was 95 en zakt dit jaar weer. Deze gang nota bene met een steeds toe: de bevolking, moet toch een oorzaa ben, aldus de heer Ellis. Dr Huygens: Ook het colleg< zich daarover beraden en diverse s dienaangaande gezonden aan de teurs van het L.O. om advies. Dit ik nu af. Ik kan er u nu nog nie van zeggen. Dr H e m e l r ij k ik zou er heel wat van willen zeggen. Ik h< sprekende cijfers. Dr Huygens: Ik vind hel prettig, indien de raad ons zou óver deze aangelegenheid onvol Voorbereid in debat te gaan. Ik wi goed gedocumenteerd (met voo: advies) voor u verschijnen. Dr Hemelrijk: Hierover nu te praten is ons goed recht. Dr Huygens: Geeft u het coll enig uitstel. - Doch behalve de heer Hemelrij hieven ook enkele andere leden hi en bleek de raad er in het algemee deze kwestie nu aan te snijden. De heer Ellis: Ik wil u enkele meedelen. Het gaat hier over h leveren van een aantal leerlingen d openbare lagere school aan onze In de jaren 1932 tot 1942 toen de bare lagere school onder leiding stc de heer Beets gingen gemiddeld pi zesentwintig leerlingen van deze naar de ULO. Een jaar is dat zelf endertig geweest. Toen de heer kerman hoofd was, was dit get vierentwintig. In 1946-'47 werd di plotseling slechts twaalf. Door pi lijk bezoek van de leerkrachten de aan de ouders wist men het aante lingen, dat naar de ULO kwam voc nog tot twintig op te voeren. Va: tot 1952 leverde de OL-school v< ULO gemiddeld 13.6 leerling af ei het nieuwe leerjaar dat met Sep begint komen tot nu toe slechts leerlingen van de OL-school. Hee schien worden het er nog twaalf, exploitatie van de ULO-school word dit steeds zakkend aantal leerlingen durend duurder. Bestaat deze sterke gang van het leerlingen-aantal ook bij het ULO? Hoe zit dat alles? U in overweging willen geven een zoek naar deze zaak te laten inste De heer Van Rees Velli Reeds een jaar geleden hebben v sproken over de gang van zaken OL-school. Wij vreesden daarbij d takensysteem zoals dat op deze wordt toegepast, niet het resultaat dat wij er van verwachtten. U, i de voorzitter zei toen, dat men dez enige tijd moest laten rusten opd zich hier zou kunnen ontwikkelen, een jaar verlopen. Is het nu niet deze kwestie weer eens te bezie; geloof n.l. niet, dat het goed gaé ons openbaar onderwijs. Wij moete het allerbeste onderwijs hebben. A hand van hem bekende cijfers gi heer van Rees Vellinga na hoe di de aflevering van de zesde klas« lagere scholen in Bergen aan ande der wijsinrichtingen ervoor staat. In de zesde klas van de Berger vereniging zitten dit jaar twintig 1 gen. Hiervan gaan er zes naar het nasium (vier zijn reeds direct ges: een naar de HBS, zes naar de Midc Meisjesschool en een naar de Ha school. Voorts tenlotte twee naar d< en vijf naar het VGLO met het doe ook middelbaar onderwijs te gaan i De Chr. Nat. School heeft in de klas twintig leerlingen. Hiervan gi vier naar het Chr. Lyceum, een n< Middelbare Meisjesschool en zes na ULO. Komen we nu tot de ULO-i waar men twee zesde klassen hee ene, die als opleidingsklas is bedoel zesentwintig leerlingen en de tweed negenentwintig leerlingen. Totaal du envijftig kinderen. Hiervan gaat e één naar het gymnasium, vier né HBS, vijf Middelbare Meisjesschoo naar de Handelsschool en een na, Chr. Lyceum. Voorts zeven of enkele naa*r ?e ULO en viJ£ naar het VGL( met het doel later bij het MO t te komen. Het resultaat van de OL-school dus wel sterk af bij dat der andere

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2