Bergens raad kruiste de (bekende) degens opnieuw Jimmy Brown en de Oranjehemden RAMMA de Hout leidraad Geeft takensysteem o.l. school geen goede resultaten? Rondvraag was hoofdschotel rfonds heeft r voldaan Het onderwijsvraagstuk Verzorgingshuis van bejaarden wordt voorbereid Het Wilhelmus Oudorp Jeugdige plaatsgenoten bij de verkeersdag De Rijp Daverend einde van een mooie vacantieweek BURGERLIJKE STAND J' Uitgeester Raad gisteren hijeen Over een bouwplan en lekkende brandslangen Raad Akersloot Gemeentewoningen worden hersteld Langedijk Schoorl BURGERLIJKE STAND Castricum Bekend inwoner overleden Koedijk Plattelandsvrouwen reisden naar Gouda Nieuws in het kort sbracht Gulden Vlies. „Bela Hovath". Iling Men". Lok „Showorkest met ïrseweg, Stationsweg, an, Kennemersingel, gel, Emmabrug, Ken- .at, Eaat, Koorstraat, {plein, Ged. Nieuwe- Cok „Showorkest met idium. op de Laat en in de ttracties by de deel- llars". Sok „Showorkest met dlars". 'wisselend in de Lan- ijd AlcmariaStorm- s op de Nleuwesloot de corso-wagens. Kok „Showorkest met [odlars". eerst in Nederland, ïnsstraat, Koorstraat, Kennemerpar'k, Kitse- thuisstraat, Zevenihut- isweg, Helderseweg. ds 11.00 pur* op het HOLLANDERS". 2ISJE. E ACCROBATEN. lummer. jcrobatiek. ische muziek-attracties „Musica" maar zelden nd weer eens in de al- dat ten bate van het 'ing „Excelsior", Nico Oratorium vereniging, verd gepresteerd, en terug dacht aan het nheid in de Hout heeft den het genoegen voor len. Ook burgemeester iet muziekkorps „Excel- tot besluit van dit ge- irt nog eens op instru- het Wilhelmus, ncerterende verenigingen jijval in ontvangst te ne- ïlijk. Het is het publiek 3at bij deze verenigingen interesse voor de muziek Dt uitdrukking in de ver- alle „iets te zeggen" had- muzikale hart, dat be- aan innerlijke bewogen- gingen de bezoekers oldaan huiswaarts. W. SCHREURS. DINSDAG 30 JUNI 1953 ierie is vandaag dus bt niddenstanders hebben M uitgetrokken en zijn vit! werker geworden. Vif vel te verstaan, want-een' avonds zullen de lichten fd en de gramofoonplate1 tnder de naald staken. W'! en reeds uiteengezet wan': Brie nodig is en we wiP ats onze waardering i# de middenstanders, died' de handen uit de mouv' een en het hebben aan? deelnemer aan de Brac1' geven. Het stemt tot v" mze stadgenoten weer uit" het front zijn gekomen e' tevens aanleiding tot men toch waarlijk de stad behoeft te b vinden, die een feest w i zetten. Men kent in A»' uren genoeg, die een gr0" kunnen, ook al moet 31 iek duren, zoals volge? genheid van het 700-jar'* Alkmaar als stad. En 0 inisatoren zijn er toch 0 :n, die vertrouwd zijn van de plannen. Ook kant van de zaak aan^2.j sr de stands met de daa ginele ideeën maar oP^ uit een blik te slaan w waar twee mensen ik een uniek modepara apen dat met alles I is gepresteerd kan,cL rheen zouden we de ie ing Alkmaar 700 jaar om zich persoonlijk OP len van hetgeen door s worden gewrocht, dan behalve een mac* bovendien nog een e voor hen op wier sC ntwoordelijkheid v°o s gelegd. |^ET WAS GISTEREN warm in Bergen. Niet alleen aan de Breelaan o£ de Kerkedijk, maar ook in de aanvankelijk voorgekoelde raads zaal, waar gedurende het grootste deel van de bijna vijf uren durende zitting van Bergens gemeenteraad opnieuw op felle wijze de degens werden gekruist over bet onderwijssysteem op de onder leiding van de lieer Nijdam staande openbare lagere school en de resultaten daarvan. Het waren vooral voorzitter dr W. Huygens en de PvdA-vertegen- woordiger dr J. emelrijk, gesteund door de lieren E. J. van Rees Vel- linga (VVD), C. Brak (PvdA), mr S. D. Sluis (C.H.U.) in principe en Jb. Zwaag (Middenblok), die aan deze met dikwijls harde woorden onderstreepte discussie deelnamen, die haar directe oorzaak vond in een verzoek aan de raad o.a. óm een verhoging van het per leerling der ULO bestede bedrag over 1952. De rest van de vergadering werd vnl. gewijd aan de bespreking van z.g. administratieve punten en een onderwijzersbenoeming, alsmede aan de voorbereiding tot de eventuele bouw van een tehuis voor bejaarden. TVE HEER Ellis (KVP) gaf namens de U onderwijscommissie een toelichting op de stand van zaken naar aanleiding van het verzoek van B. en W. het aanvanke lijk voor 1952 geraamde en goedgekeurde bedrag per leerling van de ULO-school, zijnde ongeveer f 63,te mogen verhogen tot omstreeks f 77,De heer Ellis zei, dat in dit laatste bedrag dan nog niet eens waren berekend de kosten van het jongste schilderwerk aan het schoolge bouw. Wij liggen met deze f 77,aan het plafond. De kosten per leerling voor het ULO liggen hier gelijk met die "in Amsterdam. De bezetting van de ULO in Bergen is zeer matig. Het aantal leer lingen (waarvan 'n deel komt uit Schoorl) was 95 en zakt dit jaar weer. Deze terug gang nota bene met een steeds toenemen de bevolking, moet toch een oorzaak heb ben, aldus de heer Ellis. Dr Huygens: Ook het college heeft zich daarover beraden en diverse stukken dienaangaande gezonden aan de inspec teurs van het L.O. om advies. Dit wacht ik nu af. Ik kan er u nu nog niet alles van zeggen. Dr H e m e 1 r ij k ik zou er graag heel wat van willen zeggen. Ik heb hier sprekende cijfers. Dr Huygens: Ik vind het niet L prettig, indien de raad ons zou pressen over deze aangelegenheid onvoldoende voorbereid in debat te gaan. Ik wil graag I goed gedocumenteerd (met voornoemd I advies) voor u verschijnen. Dr Hemelrijk: Hierover nu reeds te praten is ons goed recht. Dr Huygens: Geeft u het college nu enig uitstel. - Doch behalve de heer Hemelrijk ver- I hieven ook enkele andere leden hun stem en bleek de raad er in het algemeen voor deze kwestie nu aan te snijden. De heer Ellis Ik wil u enkele cijfers meedelen. Het gaat hier over het af- j leveren van een aantal leerlingen door de openbare lagere school aan onze ULO. In de jaren 1932 tot 1942 toen de open- bare lagere school onder leiding stond van de heer Beets gingen gemiddeld per jaar zesentwintig leerlingen van deze school I naar de ULO. Een jaar is dat zelfs vier- I endertig geweest. Toen de heer Schek- I kerman hoofd was, was dit getal nog I vierentwintig. In 1946-'47 werd dit getal I plotseling slechts twaalf. Door persoon- I lijk bezoek van de leerkrachten der ULO I aan de ouders wist men het aantal leer- L lingen, dat naar de ULO kwam voor 1948 K. nog tot twintig op te voeren. Van 1949 I tot 1952 leverde de OL-school voor de ULO gemiddeld 13.6 leerling af en voor het nieuwe leerjaar dat met September begint komen tot nu toe slechts zeven leerlingen van de OL-school. Heel mis schien worden het er nog twaalf.... De exploitatie van de ULO-school wordt door dit steeds zakkend aantal leerlingen voort durend duurder. Bestaat deze sterke terug gang van het leerlingen-aantal ook elders bij het ULO? Hoe zit dat alles? Ik zou U in overweging willen geven een onder zoek naar deze zaak te laten instellen. De heer Van Rees Vellinga: Reeds een jaar geleden hebben wij ge sproken over de gang van zaken op de OL-school. Wij vreesden daarbij dat het takensysteem zoals dat op deze school wordt toegepast, niet het resultaat geeft, dat wij er van verwachtten. U, meneer de voorzitter zei toen, dat men deze zaak enige tijd moest laten rusten opdat het zich hier zou kunnen ontwikkelen. Er is een jaar verlopen. Is het nu niet de tijd deze kwestie weer eens te bezien? Ik geloof n.l. niet, dat het goed gaat met ons openbaar onderwijs. Wij moeten hier het allerbeste onderwijs hebben. Aan de hand van hem bekende cijfers ging de heer van Rees Vellinga na hoe dit jaar de aflevering van de zesde klasse der lagere scholen in Bergen aan andere on derwijsinrichtingen ervoor staat. In de zesde klas van de Berger School vereniging zitten dit jaar twintig leerlin gen. Hiervan gaan er zes naar het gym nasium (vier zijn reeds direct geslaagd), een naar de HBS, zes naar de Middelbare Meisjesschool en een naar de Handels school. Voorts tenlotte twee naar de ULO en vijf naar het VGLO met het doel later ook middelbaar onderwijs te gaan volgen. De Chr. Nat. School heeft in de zesde klas twintig leerlingen. Hiervan gaan er vier naar het Chr. Lyceum, een naar de Middelbare Meisjesschool en zes naar het ULO. Komen we nu tot de ULO-school, waar men twee zesde klassen heeft, de ene, die als opleidingsklas is bedoeld, met zesentwintig leerlingen en de tweede met negenentwintig leerlingen. Totaal dus vijf envijftig kinderen. Hiervan gaat er niet één naar het gymnasium, vier naar de HBS, vijf Middelbare Meisjesschool, een naar de Handelsschool en een naar het Chr. Lyceum. Voorts zeven of enkele meer naar de ULO en vijf naar het VGLO (niet met het doel later bij het MO terecht te komen. Het resultaat van de OL-school steekt dus wel sterk af bij dat der andere lagere scholen In Bergen. Ik vraag me daarom ax of het takensysteem wel juist is. Dr H e m e i r y k De verhoging van de gemiddelde kosten per leening op onze 'JLO wordt veroorzaaKt door een te ge ringe toevloed van niedwe leerlingen, voorneen leverde de OL-school gemiaaeia 26-24 leerlingen per jaar aan het ULO- De heer Nijdam levert er nauwelijks twaalf af. Dit komt doordat het schoolhoofd aan de ouders verkeerde adviezen geeft. Hei is betreurenswaardig, meneer de voorzit ter, dat u een dergelijk schoolhoofd nog steunt, met gevolg dat de ULO naar de maan wordt geholpen. Op de OL-schooi schiet de selectie van de leerlingen te kort! Toen in 1948 leerkrachten van de ULO zelf ouders opzochten van leerlin gen der zesde klas in de hoop, dat zij hun kinderen alsnog ULO-onderwijs zou den willen geven, heot u, meneer de voor zitter, dit verboden. De leerkrachten ijver den toch voor de bloei van hun school. Sindsdien gebeurde het met meer. De ULO-school gaat te gronde door de heer Nijdam met uw steun. Of men taxeert er de leerlingen te laag naar hun leervermogen of men leidt ze er onvoldoende op! Veertig procent moet het ULO-onderwijs kunnen volgen. On derzoek dit. Verander dit. Uw invloed t. a. v. het ULO-onderwijs en de OL-school is funest. Ik wil een schoolhoofd zijn volle kans geven, maar als blijkt dat het niet goed gaat, dan moet het anders. Er is nog nooit bewezen, dat een experimenteer- school betere resultaten afwerpt dan een „normale" school. Ik hoop derhalve, dat met ingang "van September 'het' aantal leerlingen van onze ULO weer gaaf stijgen. Mr Sluis: Ik kan met deze klachten voor een zeer groot deel instemmen en geloof ook, dat een deel van de schuld voor rekening komt van onze voorzitter. Het gaat lijken op een aparte tegenwer king van de OL-school contra de ULO en daarmee is het gemeentebelang niet ge diend. Ik begrijp niet, meneer de voor zitter, dat u zich niet eerder over deze cijfers hebt ongerust gemaakt. Dit had voorkomen moeten worden. In elk geval moet er een eind aan komen. De nieuwe lagere school wordt door u ook al in die richting gedrongen. Ik eis, dat B. en W. deze nieuwe school ook niet op die ma nier Verknoeien. Dr Huygens: Ik constateer, dat weer eens op ouderwetse manier de degens worden gekruist. De stukken zijn om ad vies gezonden naar de inspecteur en de heer Nijdam. Zover ik kan nagaan, moet het teruggaan van het aantal naar de ULO gaande leerlingen ook worden geweten aan de grotere keuze van scholen de laat ste tijd. Ik had tegen het bezoeken van de ouders van ULO-leerkrachten destijds geen bezwaar. Wel tegen de wijze waar op dit gebeurde. Dat heb ik afgekeurd. Er was geen verbod. Alles wat hier in Bergen op onderwijsgebied gebeurt, heeft mijn belangstelling. Ik heb met het taken systeem ingestemd. De inspecteur weet hier ook van en juicht het werk van de heer Nijdam zeer toe. Er is zelfs sprake geweest hem enige tijd vrij te stellen teneinde hem de gelegenheid te bieden zijn systeem verder te ontwikkelen. Er is veel belangstelling voor. Dr H e m e 1 r ijk Als dat alles zo is, dan heb ik ook maling aan de inspecteur wat diens deskundigheid in deze betreft. Dr Huygens: Ik ben voor harmonie er dus zijn zowel de wethouders als de inspecteur het met mij eens, dat we het onderwijs in de nieuwe school ook moe ten richten op de vernieuwing. Dat ik de ULO-school zou torpederen is door de heer Hemelrijk kinderlijk gedacht. Dat is klinkklare onzin. Wel ben ik van mening dat de kinderen niet tegen de wens van Juist tijdens een druk debat tussen de voorzitter en dr. He melrijk klonken van buiten an dere geluiden dn de raadszaal door. Het geheel hield stil voor het raadhuis. Een commando werd gehoord. Het bleek Bergens Har monie te zijn, die ter gelegen heid van de verjaardag van de Prins een muzikale rondgang door het dorp maakte. College en raadsleden begaven zich naar buiten en stelden zich voor het raadhuis op. Zo luister de men naar het spelen van het Wilhelmus en een pittige mars, waarna de burgemeester een driewerf hoera uitbracht op Prins Bernhard. hun ouders een bepaalde school wordt gepropageerd. Het hoofd van de school moet eerlijke adviezen geven. Ik wil on derzoeken hoe dit staat met de heer Nijdam. De heer Hemelrijk Men moet de kinderen de mogelijkheden geven, die ze hebben. Dat gebeurt niet op de school van de heer Nijdam. Ik waarschuw u het noofd van de üieuwe school ook niet in deze richting te drijven. Ik ben door uw antwoord volstrekt niet bevredigd. Ik overweeg dan ook een motie in te dienen. Nadat de voorzitter nogmaals had ge wezen op het door hem gevraagde advies en daarna een openbare vergadering van de raad zei te wensen om de zaak dan verder te behandelen, merkte de heer He melrijk op, dat er haast bij was en hij toch zijn motie wilde indienen. Deze zou volgens hem zo moéten zijn gesteld, dat E. en W. dusdanige invloed aanwenden, dat nog met September een groter aan tal leerlingen van de OL-school naar de ULO zal gaan. Voorzitter: Uw motie is niet no dig. We zullen ook zonder dat maat regelen nemen. Moeten wij uit ons on derzoek verkeerde conclusies trekken, t. a. v. het takensysteem, dan zullen we zeker maatregelen nemen. Daar ben ik niet bang voor. De heren Van Rees Vellinga, Sluis, Brak en Zwaag zeiden de motie te willen steunen. Dr Huygens: U stelt hier uw per soonlijke visie. Het advies van andere zijde wilt u niet afwachten. Van Rees Vel linga ziet de zaak ook te eenzijdig. Dr H e m e 1 r ijk Er is voor deze ach teruitgang geen motivering mogelijk. Dr Huygens: Ik acht het niet be hoorlijk, dat men het college niet de ge legenheid geeft zich door van Rijkswege toebedeelde mensen te laten voorlichten. Ik wil me nu nog niet binden aan een dergelijke motie. U drijft de zaak nu ten onrechte door en laat ons geen kans dit te bekijken. Dr Hemelrijk: Laat ik dan deze motie niet indienen, doch als een soort zwaard van Damocles boven uw hoofd laten hangen. Mr Sluis Het is goed, dat de raad zich ongerust maakt. Er is haast bij. Ik ben voor een gematigde motte. Dr Huygens: U behoeft zich niet ongerust te maken. Wethouder Den Das: De cijfers kwa men ook het college eerst vorige week onder ogen. Het hoofd van de ULO had zich niet eens de moeite gegeven ons eens to alarmeren. Ofschoon ik gevoelig ben voor deze alarmering. Dr Huygens: We zijn gealarmeerd nu^ en het ligt in onze bedoeling nog vóór de nieuwe cursus alles te doen wat mogelijk is. Dr Hemelrijk: Het is eigenlijk al zo, dat deze discussie meer heeft uitgewerkt dan eventueel een motie. Ik wil deze dan ook in petto houden in afwachting van de volgende be spreking over de resultaten van het onderzoek van het college. Dr Huygens: Overigens betreur ik het, dat dit debat hier nu is ge voerd. Het wekt op onnodige wijze gevoelens van onrust onder de bevol king ten aanzien van ons onderwijs. QVER DE REST van deze enerve rende vergadering kunnen we kort zijn. Een verzoek van de VVV om de vermakelijkheidsbelasting te stellen op hoogstens 10 pet werd niet aan vaard. De heer F. Driesen (KVP) zag de 26 pet graag teruggebracht tot 20 pet. Dit heeft echter voor het col lege financiële consequenties. Het be tekent een verlies van bijna f 5000 per jaar. Wel zullen er voor vereni gingen, die geen ondernemingskarak ter dragen faciliteiten zijn. Voor het herstellen van rampschade aan de Oudburgermolen voteerde de raad f 678,67. Na uitvoerige discussies over het begrip „schetsplan" werd door de raad besloten ongeveer f 2000 crediet te verschaffen voor de voorbereiding van de eventuele stichting van een ver zorgingshuis voor bejaarden. Men Als sluitstuk van de verkeerscursus voor scholen werd Zaterdag een verkeersdag gehouden, 's Morgens half elf verzamelden zich honderd kinderen met hun begelei ders in Amsterdam. Het waren de win naars van de opstelwedstrijd over veilig verkeer, waaronder onze jeugdige plaats genoten L. Kunst, E. Fontein, T. Nijssen, G. Pieters en N. Nijssen. Na een uurtje „sight-seeing" kwamen de kinderen samen in het Veiligheids instituut aan de Hobbemastraat. Daar bezochten zij het verkeersmuseum, waar de verkeersmaquette gedemonstreerd werd en zagen zij de Veilig-Verkeersfilm van het Verbond voor Veilig Verkeer. Na «een boottochtje over het IJ ging het per trein naar Hilversum. De twintig beste opstel- schrijvers, en ook Lida Kunst uit Oudorp deden mee aan een fietswedstrijd, waar van het parcours, onder leiding van in specteur Draaisma, was uitgezet. In totaal vielen bij deze wedstrijd tien van de twintig deelnemers af. Na een bezoek aan de KRO-studio's woonden de kinderen van 17-18 uur de uitzending van „De Wigwam" bij. Tij dens deze uitzending hield inspecteur Mid delbeek uit Amsterdam een verkeersher- sensgymhastiek, waarvan de twee win naars elk een nieuwe fiets kregen, ter wijl de achttien anderen als troostprijs een luxe doos postpapier ontvingen met hun naam bedrukt. GESLAAGD VOOR VAKDIPLOMA. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor het vakdiploma detailhan del in tabak en tabaks-fabrikaten slaag den onze plaatsgenoten de heren M. P. Kaptein en Jac. Kaptein. heeft het oog óp een tehuis voor vijf tig mensen. Er zal een klasse-indeling komen. Bij de voorbereiding behoort een uitvoerige enquette onder de be volking naar eventuele gegadigden en hun draagkracht. Het voorstel tot verhoging van leerlingenbedrag voor de ULO, waaruit bovenbeschreven discussie voorkwam, werd aanvaard. Het opstapelen van huisvuil op er ven voornamelijk in de bebouwde kom is niet meer toelaatbaar in verband met de volksgezondheid. Het college stelde voor dat het vuil op de juiste wijze op de erven moet worden weg gewerkt en anders dient te worden opgehaald. Voor dit laatste zal be taald moeten worden. Er is hier sprake van een recognitie. Men zal nagaan of de tarieven aantrekkelijker kunnen worden gemaakt. Aan het verbod om huisvuil op het erf op te slaan, kan ontheffing worden verleend indien dit op de juiste wijze, bijvoorbeeld in een put gebeurt. De raad verenigde zich met het voorstel. Uiteindelijk, aldus de voorzitter, zal ook hier worden overgegaan on het roltrommel-emmer-systeem. De halve- halvedagsluiting van slagerswinkels zal op verzoek van betrokkenen worden verschoven naar Maandagmiddag (na 13 uur). Dit voor het gehele kalender jaar. Tot onderwijzer van bijstand aan de Van Brederodeschool .benoemde de raad (na overleg in comité) met zeven tegen vier stemmen de heer C. J. Koornneef te Bussum. Zaterdagavond werd door de Open bare Lagere School te Bergen de kin deren uit de watersnoodgebieden een onvergetelijk amusements-programma geboden. Declamatie, zang, ballet, schetjes en kunstfluiters kwamen op het program ma voor. Professor Remidol, die de klap op de vuurpijl gaf aan deze avond, gaf een paedagogisch voortreffelijke voorstel ling. Burgemeester en Mevrouw Huy gens gaven op deze avond van hun belangstelling blijk. De lof over de behandeling, de gast vrijheid, en de blijdschap over de vriendschap die in deze weken wer den betoond, werden in ontroerende woorden geschetst door de heer van Nimwegen uit Sommelsdijk, die Ouders, kinderen, leiders en personeel allen in één zin bedankte: „Uw daad is ons in het hart gegrift". Vanmiddag vertrekken de kinderen naar Sommelsdijk. Geboren: Eduardus Johannes Ge- rardus, zoon van J. F. Monincx en G. L. A. Witbraad. Josephus Nicolaas Maria, zoon van Th. Min en C.M. Rood. Gehuwd: Karei Roelofsen en Martha Hollenberg. Overleden: Maartje van Die pen, wed. van Simon Joh. Out, 69 jaar. Adriana Nannes, wed. van Pieter Kleibroek, 66 jaar. V. 22. De trainer van De Biggers heette Dirk Dreun. Hij was vroeger een heel bekend speler geweest, al had hij het nooit tot het Nederlands elftal kunnen brengen, hetgeen naar zijn mening het jammerlijke gevolg was geweest van de omstandigheden, dat de toenmalige voorzitter van de Keuze Commissie de pik op hem had gehad. Hij was in zijn tijd vooral beroemd geweest om zijn dreunende schoten. „Voetbal", zei-die altoos, „is helemaal zo moeilijk niet. 't Is dóórsjouwen en dreunen maar" Deze Dirk Dreun nu was helemaal niet zo ingenomen met de komst van Jackie Brown. Toen deze zich was komen voorstellen als nieuw lid, had hij hem nogal misprijzend aangekeken en voor dat Jackie ook maar een bal had aan geraakt, stond zijn oordeel reeds vast: te klein om door te sjouwen en te kor te beentjes om te kunnen dreunen. Jackie had op die eerste trainingsavond tot zijn grote verdriet niets mogen doen. „Ga jij nu maar eens rustig daar op dat bankje zitten", had Dirk Dreun gezegd, „dan kun je eens zien hoe wij dat doen. Let maar goed op. Je moet je eerst een beetje in onze „sfeer" in werken, begrijp je?" Nu, Jackie had daar niets van begrepen en hij ging die avond nog al teleurgesteld naar huis. Nu was hij lid van een grote club geworden en nu bad hij bijna twee uur langs de kant zitten koekeloeren. En wat had hij gezien? Een stelletje knoeiers, die om beurten de bal een harde knoert gaven en er dan hijgend en puffend op hun kromme benen achteraan holden. Hii had zich gewoon zitten verbijten.... De vergadering van de raad, Maan dagavond in 'de ontvangerskamer wellicht voor de laatste maal daar ge houden had binnen een kwartier gesloten kunnen worden. Immers, de agenda vermeldde slechts zes punten, welke nagenoeg zonder bespreking werden aangeno men. Daaronder waren de vaststelling van besluiten tot wijziging der begro ting voor het dienstjaar 1952 en het verlenen van een bouwvoorschot, groot 193.885,voor aankoop der twintig woningwetwoningen aan de Middelweg en J. E. de Witstraat ten behoeve van „Goed Wonen" en een grondvoorschot van 13.460,voor de aankoop van de bouwgrond, waar op deze woningen zijn gebouwd. Ook het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw' gekozen en opnieuw geko zen raadsleden door een commissie, bestaande uit 'de heren Van Tonge ren, Nooi en De Haan, leverde geen moeilijkheden op. Bij monde van de heer De Wildt werden de stukt°n in orde bevonden. Afgewezen bouwplan. De rondvraag bracht allereerst de heer Van Eerden (KVP) aan het woord. Hij deelde mede, dat hem ter ore was gekomen, dat B. en W. niet voldoende medewerking hadden be toond ten opzichte van enkele perso nen, die als particulieren woningen wilden laten bouwen aan de Burge meester Van Roosmolenstraat. Dit zou geweigerd zijn op grond van het feit, dat deze woningen in totaal 5 m3 te weinig inhoud zouden hebben. In zijn antwoord deelde burgemeester Van de Ven mede dat het hier geen 5m3 te weing inhoud betrof maar 20 a 30 m3 en dat ook de onderlinge af stand tussen de woningen veel te ge ring was. Volgens het uitbreidingsplan is de Van Roosmalenstraat ingedeeld in plan E, hetwelk inhoudt dat hier grote woningen moeten worden gebouwd. Na uiteenzettingen zowel van de voor zitter als van diens opponent bleken de bezwaren ongegrond. Verder nu werd het woningvraagstuk in zijn totaliteit voor onze gemeente weer eens bespro ken. De brandweeroefening De heer De Wildt was het opgevallen dat tijdens de Vrijdagavond gehouden brandweer-demonstratie de Uitgeester brandweer met haar slangen wel zeer povertjes voor de dag was gekomen. Hij had een hoeveelheid lekken gecon stateerd welk aantal hem het ergste deed vrezen voor de staat waarin het materiaal van de brandweer momenteel verkeert. De voorzitter antwoordde echter dat juist omdat het hier maar Tijdens de te Akersloot gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter, burgemeester G. J. J- v. d. Heuvel, meegedeeld dat een bedrag van 1650.— is uitgetrokken voor 5 ge meentewoningen, die geschilderd en hersteld moeten worden. Ook is nog een bedrag geraamd van 1000.voor het onderhoud van wegen. Tevens werd door de raad het voor stel van B. en W. aangenomen om de verordening betreffende het opkopen van oude materialen te wijzigen. Het niet-bezitten van een opkoop erkenning schijnt niet strafbaar te zijn. Daarnaast geldt de verordening alleen voor niet-ingezetenen. Deze overwegingen waren voor de raad aanleiding om door het stellen vaneen uitdrukkelijk opkoopverbod genoemde praktijken tegen te gaan en deze in de hand te houden door B. en W. te be lasten iuet het uitgeven der eventuele vergunningen. De onbewoonbaarverklaring van de percelen Zuidervaart 394 en 394a is thans een feit. De ontruimingstermij nen zijn vastgesteld op resp. 6 maan den en 7 dagen. De voorgestelde 'verordening i. v. m. de heffing der begrafenisrechten werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd; evenzo de vaststelling van de regeling der geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel. Tenslotte werden de raadsbesluiten goedgekeurd waarbij aan 13 ingezete nen der gemeente credieten onder hy pothecair verband werden verstrekt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hillegonda, dochter v. Andrie J. de Groot en Uilkje Glas. Klaas, zoon van Karei Lieman en Neeltje Smit. Martha Anthonia, dochter van Johannes Grootjes en Ma ria Molenaar. Maria, dochter van Cornelis van Exter en Albertje Jan netje de Vries. Elieabeth Maria, dochter van Nicolaas Metselaar en Eli sabeth Groot. Ondertrouwd: Lambertus Ge- rardus van Erkelens, 33 jaar, wonende te Heiloo (NH) en Marie Christina Schene, 30 jaar. Keimpe Jansen, 27 jaar, wonende te Amsterdam en Ma Pasterkamp, 22 jaar. Johannes An- thonius van Leeuwen, 20 jaar en Ca- tharina Adriana Kramer, 24 jaar. Gehuwd: Wilhelmus Petrus de Groot, 24 jaar, wonende te Warmen- huizen en Cornelia Bekker, 23 jaar. O v.e rieden: Jacob Butter, 61 jaar, landarbeider, wonende te Langedijk, echtgenoot van Geertje Wildeboer. Geboren: Eduarda Maria, doch ter van Theodorus Louter en Gertru des Cornelia Winder. Gerben Jo hannes Barth< lomeus, zoon van Haije Groustra en Afra Catharina Konijn. Overleden: Cornells Stam, 76 jaar, weduwnaar van T. de Wildt. een oefening betrof het oudste materiaal met opzet was gebruikt, dit om het nieuwe te sparen. Dit standpunt deelde de heer De Wildt (KVP) niet. aangezien juist bij deze oefening onze brandweer aan het tal. rijke publiek eens had kunnen laten zien in welke goede staat het materi aal verkeert. P. MUL BENOEMD TOT HOOIPETLER Tot hooipeiler onzer gemeente is be noemd de heer P. Mul in plaats van wijlen de heer KI. Bloedjes- juist in deze tijd is de functie van gemeentelijk hooipeiler lang geen sine cure, aangezien nu al op verschillende plaatsen hooibroei of een begin daar van wordt geconstateerd en erger kan worden voorkomen. AUTO IN DE SLOOT Gisteren is op de weg naar Aker sloot een auto van de Handelsraad uit Alkmaar in de sloot gereden doordat de bestuurder moest uitwijken voor een paar kinderen die met een autoped plotseling de weg overstaken. Er deden zich geen persoonlijk ongelukken voor. De auto is later op het droge gebracht. Zondag is de heer W. Nannj Sr op 73-jarige leeftijd in het St. Elisabetn- Ziekenhuis te Alkmaar overleden. De overledene was in de kleinhandel in groenten een bekende figuur op de veilingen, zowel te Castricum als in Be verwijk. Hij behoorde tot de oudsten van deze groep in Kennemerland. Morgen, Woensdag, zal om 9 uur in de parochiekerk te Bakkum de uit vaartdienst plaats vinden, waarna de begrafenis volgt op het R.K. kerkhof te Castricum. De heer C. Bennes schaak kampioen Na drie ontmoetingen met de heer Walt. Uhl is thans de heer C. Bennes kampioen geworden in de eerste afde ling der onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion". Eerst na enige uren spelen in deze derde ontmoeting wist Bennes zijn te genpartij schaakmat te zetten, waarna Uhl zich gewonnen gaf. Voor promotie naar de eerste afde ling moeten de volgende leden oog spelen: J. Bos, J. Rozing, G. v. Weeren en D. Keetbaas. Bereids promoveerde J. Molenbroek. Raad vergadert op 8 Juli De gemeenteraad ls tegen Woensdag 8 Juli 's avonds half acht in openbare ver gadering bijeen geroepen. De agenda ver meldt niet minder dan twintig punten. Daaronder is een voortel tot het verlenen van subsidie aan het kraambemiddelings- bureau van het Wit-Gele Kruis te Alk maar, zomede een tot verlening van ex tra subsidies aan jeugdverenigingen, vast stelling van het partieel uitbreidingsplan „Noord-Oost Castricum" en behandeling van een bezwaarschrift betreffende het niet verlenen van een vergunning voor de bouw van een portiersloge bij het pro vinciaal ziekenhuis Duinenbos. TUINBOUWVEILING „ONS BELANG" Notering van gisteren: Aardbeien f 1.80f 3.20; sla f 4.10—f 9.10; bloem kool f 8f 29; bospeen f 18f 21; peulen f 46f 71; doppers f 34f 71; boskroten f 17.5018.50; bosuien f 8.50 10; peterselie f 4; capucijners f 57 f 61; snijbonen f 1.20; stamsni.ibonen f 75; rabarber f 19.50f 21.50 frambozen 43 per doosje. 150,— VOOR ANJERFONDS De collecte voor het Anjerfonds heeft hier ter plaatse f 150,23 opgebracht, wat niet onbeduidend hoger is dan vorig jaar, toen de opbrengst f 108,55 bedroeg. Zeventig leden van de plaatselijke afdeling van Plattelandsvrouwen heb ben dezer dagen het traditionele uit stapje gemaakt. De vroegere verblijf plaats van de ex-keizer van Duitsland werd bezichtigd, er werd een bezoek gebracht aan Bilthoven en in Gouda bezochten de dames de aardewerk fabrieken. In Utrecht werd tot besluit van de dag gedineerd. En te midder nacht arriveerde het gezelschap weer in Koedijkzonder Goudse pijpen. Opbrengst collecte De jaarlijkse Roode Kruis collecte heeft in deze gemeente opgebracht 290,20. Een mooi resultaat. —De collecte voor hulp aan oi: 'den, welke door een tiental jonge dames werd gehouden heeft f 10667 opge bracht. Het tweejarig dochtertje van ds De Wilde geraakte Zondagmorgen in de Voorsloot. Henk de Boer die passeei de, bedacht zich geen ogenblik, sprong ge kleed te water en smaakte het genoe gen de in levensgevaar verkerende Nel- leke weer on het droge te brengen. Denken belanghebbenden er aan, dat deze week de ijk ,en heriik van maten en gewichten plaats vindt? De Niedorper veteranen hebben op de veteranendag die in Castricum ,.erd gehouden de speldjes verdiend door in de finale de Berkhout veteranen mpt 20 te kloppen. Spelers en sup porters hebben op het CSV terrein en aan het strand een zeer prettige dag gehad, alle verbrande ruggen en armen ten spijt

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3