Eisen die gemeenschap stelt beperken mate van vrijheid hoek... Goede selectie onmisbare voorwaarde tot persoonlijk en maatschappelijk slagen Leger vrijt naar 's Prinsen verjaardag werd op rustige wijze gevierd Amsterdamse Bank weigerde de fiscus een inlichting IEDERE DAG CASTELLA-DAG! Besteding publieke gelden in onteigeningszaken Ledental KAB sterk gestegen Een maand gevangenisstraf wegens dierenmishandeling Stichting v. d. Landbouw helpt slachtoffers nachtvorstschade Tegemoetkomen aan gemakzucht ont neemt het onderwijs zijn grootste waarde Schoolvraagstuk is eeuwig urgent Amsterdam leek op Den Helder Bezoeker no. 100.000 in zuivel gewogen Lichte programma's kregen volle pond KATJES LEVEND VERBRAND TWEE boerderijen afgebrand Zuivel-export nam toe in 1952 lerlamp ingverlaging voldoende irdering Verkenning van de school der toekomst (slot) „De Witte Bergen" Delegatie uit Willemstad infiltreerde Politierechter legde boete op Thans keus uit drie soorten Heerlijke toiletzeep in ieders bereik Het kamerlid Ritmeester stelt vragen Pachtprijzen gestegen met 45 procent Kind in brandende schuur omgekomen Opvarende van „Karei Doorman" verdronken De „Melkweg"- Volledige compensatie van huurverhoging Jaarverslag AVRO Risico helaas niet te verzekeren „Onbrandbaar" dak vatte vlam zei de barones. „Als noet er één huilen, -oord. Vooruit Pim, nooi wijsje voor ons" aan zijn mond, maar lid uit. Zijn gezicht ioe langer. „Hoe heb mevrouw Babbel- it. „Die fluit is toch Ze nam de fluit in zijl de baron veront- ie afzetters. Stoppen lit in je handen, en dat ik daar nog een betaald!" „Nee maar, erg," riep zijn vrouw levrouw, trek het U ordde Pim, die zich sn. „Ik kan toch niet Maar de tranen de ogen. van der Kieft het :ijn. De zogenaamde aat er niet of heei ruit, terwijl alle be- aet hevigst zijn. Stelt aanstaande loonsver- g (in verband met de ian zal het ingrijpend leine bedrijven in de artikelen voeren (fa- prijs heel gemakkelijk 11 worden. Komt men r gespecialiceerde be- rijven, welke in da voorkomen en waar staatje de beste reduc- stingen tegemoet kan en veel meer artikelen oging van de verkoop- n beïnvloeden dan bij en en -bedrijfjes. Zo tn deze minister toch gen verwachten. Mis- mijnheer de hoofdre- ïden dat dit tabelletje aomen kan worden en u ik het heel graag laten volgen: Percentage verlaging arief 50 2.50 75,— 2.50 00,— 2.50 25,— 2.50 50,— 2.50 175,— 2.50 100 2.50 '50,— 1.11 .00,— 0 100,— 0.17 i00,— 0.29 100,— 0.37 >00,0.45 100,— 0.50 >00,0.60 100,— 0.67 >00,— 0.86 )00 1.— 100,— 1.40 .000,— 1.83 .000,— 2.75 .000,— 3.40 .000,— 3.84 .000,— 4.14 .000,— 4.38 1.000,— 4.55 tOOO,— 4.70 1.000,— 5.35 1.000,— 5.56 1.000,— 5.67 1.000,— 5.74 1.000,— 5.79 1.000,— 5.81 1.000,— 5.84 ).000,— 5.85 >.000,5.87 >edrijven een verlaginj van 2Vfe procent, maar idrijven 5.87%. Bij een :11e (wat al heel respec- cent verlaging van be de buurt ook zo goed pas voor de grote be- er daarvan ook not egint het pas te kornet- men zich elders afge- et billijkheid en rede' ng hebben gehouden- geval staat vast, dat u' niet onjuist waren de middenstand is, dn len moet. Lonen aan- omhoog, de belastins terug. De middenstand de hoek Waar de slage" >r de opname, Hoogachtend, Een uwer leze» res ons bekend. Bed-> DINSDAG 30 JUNI 1953 l geniet vindingrijk- el waardering. Dat ten winkelier in Tal- rfdstad van het door -ezette Estland. Nadat ltste adem had uitga- er een sterke daling ijs van gramofoonpla- lofliederen op de eider waren opgen°' ikelier kwam toen op platen op te kopen n van te laten maken- a goedkope grondstoj lonend werk worden as voor hem waren de utoriteiten met deze irticulier initiatief a, enomen. De Est is tp intlrr jaar gevangenis- deeld. ALS VIJFDE PRINCIPE van de „moderne" school vonden we: meer vrijheid, dus een andere klasse-inrichting, en deze vrijheid beperkt door de eisen, die de gemeen schap moet stellen. Al schrijvende kom ik steeds tot de conclusie, dat ik eigenlijk, met het oog op de practijk gericht, maar een doodouderwetse schoolmeester ben. Ongetwijfeld, ik gun mijn leerlingen veel vrijheid, maar ik heb al heel gauw het gevoel, dat de beperking door de ge meenschap moet beginnen. Ik kan niet werken in een groep of klas, waar ieder kind heen en weer loopt, kan praten met wie hij wil en vrij is om af te maken wat hij verkiest, ook al weet ik dat bij een opgegeven taak en zelfs dié is bij sommige systemen afwezig het eind de last draagt. Mijns inziens moet ieder kind een vooruitziende blik hebben, zorgen, dat het, vóór de les begint, alles tot zijn beschikking heeft wat nodig kan zijn en er is weinig of geen reden om rond te zwerven door het lokaal. Ook is er weinig aanlei ding tot conversatie: ik heb liever dat men zich om hulp tot mij.wendt dan tot een van de kameraden het is voor belangrijk te weten, wat ieder wel of niet kan en weet. Overigens heb ik tegen fluisterend sa menwerken en teamwork geen bezwaar, maar ik vraag ook daarbij „leeszaal-stilte". En ik stel er prijs op, dat iedere minuut wordt uitgebuit vind concentratie een grote deugd, die al oefenende wordt gekregen en vraag volledige toewijding en stevige inspanning: kinderen bederven niet van hardnekkig werken en ook zwijgen is een onmisbare oefening in zelfbeheer sing. En in verband daarmee vind ik ook een klasse inrichting met stoelen en tafels inplaats van banken niet van grote betekenis: ik ken ze beide uit de practijk en kwam tot de conclusie, dat voor bepaalde vakken de eerste, voor andere de tweede de voorkeur verdient. ZESDE PRINCIPE: observeren, de termineren en selecteren binnen ge meenschapsverband is een der belang rijkste functies van de school. „Kom eerst in ze een neem ze dén mee", heeft Ligthart ons geleerd: hij stelt dus vast, dat men kinderen moet leren kennen om ze te kunnen opvoe den. Observatie is noodzakelijk voor ieder, die met hen verkeert; elke pae- dagoog heeft psycholoog te zijn en te streven naar de opstelling van een persoonlijkheidsbeeld, een psychogram van ieder individu. Niet alleen om de vorming is dat nodig, ook om het kie zen van de richting, waarin ieder zich in verband met zijn kwaliteiten dient te bewegen. En zonder een behoorlijke selectie slaagt men er niet in, elk kind te bren gen op de plaats waar het hoort een nadrukkelijke voorwaarde voor per soonlijk geluk en maatschppelijke bruik baarheid. Het behoeft geen betoog, dat bij dit proces een zekere mate van vrijheid en veel individuele verwerking van al lerlei stof een dringende eis is. Maar óók is voor dit doel dringend noodza kelijk de nuchtere, zakelijke aanpassing aan wat het gewone leven en in het bijzonder het bedrijfsleven vraagt: zwij gend en intensief werken, taaie, droge arbeid aanvaarden zonder poëzie en romantiek, klaar komen binnen een bepaalde tijd, correct en helder werk afleveren en een gegeven opdracht in telligent aanpakken en uitvoeren. De school, die werkelijk wil observeren, determineren en selecteren moet kin deren, en jonge mensen vooral, telkens weer in een situatie plaatsen, die derge lijke prestaties mogelijk maakt. Alle zoetsappigheid en verwenning, alle tegemoetkoming aan voorkeur en gemakzucht moeten hier achterwege blijven: wie terugdeinst voor de eisen, die hier moeten worden gesteld, ont neemt aan zijn onderwijs de selectieve betekenis, die een van zijn grootste individuele en maatschappelijke waar den is. In verband met de beroepskeuze zou van belang zijn de stichting van een driejarige determineerschool na de la gere school: ze zou gelegenheid moe ten geven tot individuele arbeid en werk in gemeenschap, tot worsteling met zeer uiteenlopende vakken, waarin zonder moeite de traditionele leerstof kan worden ondergebracht en haar leraren zouden de opstelling van het persoonlijkheidsbeeld moeten zien ais een van hun voornaamste taken, ter wijl zij hun ervaringen moeten toetsen aan die der ouders, aan die van medici, psycho-technici, geestelijken, dus aan die van allen, wier contact met de kinderen tot een oordeel kan leiden. De algemeen determineerschool geeft dan toegang tot een der vele beroeps- scholen, die haar als een waaier be kronen. ZEVENDE PRINCIPE: straf en beloning dienen achterwege te blijven; het werkhet doel-in-de-vertede deel neming aan de gemeenschapsordening dwingen op natuurlijke wijze tot ar beid en goed gedrag. In hoofdzaak ben ik het - hiermede eens, al wil ik sterker dan hier geschiedt de betekenis accentueren van de leiders der schooi en hun invloed. Ook de moderne school valt of staat met de mensen, die de sfeer en de geest bepalen: een volmaakt systeem is nooit In staat, hen te vervangen. Ook sta ik minder principieel tegen over elke vorm van straf dan hier wordt bepleit: binnen het kader van deze ar tikelen wil ik daarom niet uitweiden, alleen wijzen op de mogelijkheid van democratische „straffen" bij deelneming van oudere kinderen aan de gemeen schapsordening van de school. En evenmin wil ik de vraag aan de orde stellen, of „beloning" ook „waar dering" omvat. Ik ben van mening, dat een kind recht heeft op de laatste en de voldoening over een volbrachte taak niet genoeg is om honderd procent krachtsinspanning op te roepen. En daardoor komt dan vanzelf de kwestie van rapporten en cijfers aan de orde, waarover ik haastiglijk zwijg, hoe be langrijk ze ook is. ACHTSTE PRINCIPE: de school heeft de totale persoonlijkheid te vor men in dienst van de gemeenschap en zich niet uitsluitend te bepalen tot de intellectuele vorming en de ontwikke ling van de intelligentie. Zonder enige reserve aanvaard ik deze eis. Mits men niet met het bad water het kind wegsmijt en de betekenis van de intelligentie gaat onderschatten. Een neiging, die ik hier en daar, vooral bij artistieke schoolhervormers, heb me nen te ontdekken. HET ZAL DE aandachtige lezers van deze drie artikelen duidelijk geworden zijn, dat ik mèt onze hoofdredacteur van mening ben, dat de bestaande school verre van volmaakt is, ondanks de toewijding van haar werkers. En te vens, dat ik, evenals Ds. Rappold, een open oog heb voor de waarden, die er in te vinden zijn en behouden moeten blijven, indien men aan het hervormen of „vernieuwen" gaat. Een school met getemperd klassikaal onderwijs of, wil men dat liever, een klasseverband, waarin zoveel mogelijk wordt geïndivi dualiseerd kan een synthese geven van wat in de „oude" en de „nieuwe" school waardevol is. Wat deze „school der toekomst" in de weg staat? Tal van belemmeringen zijn al inci denteel genoemd. Enkele mogen nog volgen in een snel tempo: de opleiding van onderwijzers en leraren zal, meer dan tot nu toe ge schiedt, gericht moeten zijn op de vor ming van deskundige observatoren; een inniger samenwerking van allen, die met kinderen omgaan, zal moeten wor den verkregen; een wetenschappelijke iddaktiek dient te worden ontwikkeld en doorgegeven; de klassen zullen klei ner moeten worden en de leraren en onderwijzers zodanig bezoldigd, dat zij zich zo goed als uitsluitend aan bun verantwoordelijke taak kunnen geven; leerboeken moeten worden geschreven in voor kinderen verstaanbare taal en geschikt voor zelfwerkzaamheid zonder veel uitleg; financiële mogelijkheden moeten ontstaan voor begaafde kinde ren uit weinig kapitaalkrachtige gezin nen: ieder heeft recht op de positie, die hij zijn capaciteiten past. Er is meer dan dit. Maar het is voldoende om ons te doen inzien, dat er jaren van strijd, propaganda, experiment en bezinning nodig zijn om de school der toekomst gestalte te geven. En als die gevormd is, zal ze opnieuw achter blijken te zijn bij de maatschappij van die dagen: het vraagstuk van de school der toekomst blijft eeuwig urgent. Het recreatiecentrum en natuurmo nument „De Witte Bergen" schijnt be dreigd te worden door vorderingsplan nen ten behoeve van het leger. De burgemeester van Oirsch t heeft zijn ongerustheid inzake deze vorde ring uitgedrukt in een brief aan het ministerie van Oorlog. Ook de hoofd kwartiercommissaris van de Katholie ke verkenners heeft bij de minister voor het behoud van „De Witte Ber gen" als recreatiecentrum gepleit. Het ministerie heeft geantwoord, dat liet ingebruiknemen als oefentererin niet inhoudt dat „De Witte Bergen" voor het tourisme zal worden gesloten en voor hc' publiek niet meer toegankelijk ze! zijn. v. KAMPEN BENOORDEN DE POOLCIRKEL Wij ontvingen een telegram, waaruit blijkt, dat onze medewerker Anthony van Kampen en zijn radio-collega Siebe van der Zee op de reis, die zij naar Groenland maken en waarover Van Kampen verslag in ons blad zal uitbrengen op 26 Juni jl. om half elf 's morgens de Poolcirkel zijn gepas seerd. Alles is wel. AMSTERDAM HEEFT GISTEROCHTEND in vol zomers ornaat da verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard met vrolijk wapperende vlaggen begroet. Klokslag negen uur dreunde het eerste van de 31 saluutschoten over het IJ en de omliggende wijken. Deze luide geluk wens van de vloot, werd gelost aan boord van Hr. Ms. „Tromp", die deelnam aan de vlootschouw in de Amsterdamse haven, tezamen met nog 15 andere schepen. Om tien uur marcheerden ongeveer duizend leden van de Koninklijke Marine door de stad. Ook 's avonds kreeg de hoofdstad een maritiem cachet. Voor het koninklijk paleis op de Dam liet de marinierskapel, bijgestaan door de militaire kapel en de Nijmeegse luchtmachtkapel, zich horen. QM tien uur gisteravond gaf de ma- rinierskapel tot besluit van de viering, tevens het einde van de vlootschouw, een taptoe. De fraaie verlichting van de hoofdstad, in ver- De Amsterdamse politierechter mr, L. de Blecourt heeft gisteren (schriftelijk uitspraak doende) de Amsterdamse Bank conform de eis veroordeeld tot f 100 boete (en de directeur tot f 25 boete), omdat de procuratiehouder op 11 November jl. namens de directie een controleur van de belastingen een be paalde inlichting weigerde. Deze amb tenaar wilde nl. weten aan wie uitge lote premie-obligaties waren uitbe taald. Deze zaak diende een week geleden en bij wijze van uitzondering besloot de politierechter schriftelijk in plaats van zoals gewoonlijk direct mondeling von nis te wijzen. In dit vonnis wordt de bank bij haar verweer geheel in het ongelijk gesteld. Namens de bank had mr J. Jolles be toogd, dat de wet de bank dwingt alleen dan een financiële inlichting aan de fis cus te verstrekken, wanneer de belas tingambtenaar de betrokken persoon met name noemt. Mr De Blecourt is in zijn vonnis echter van mening, dat de IEDERE vrouw kan nu mooi zijn, want er is Castella voor iedere huid en voor iedere beurs. Geniet juist in de zomer maanden eens een keertje extra van de geurige Castella. Houdt U het meest van zeep, die Uw huid koestert met overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 cent). Houdt U zich liever aan de bekende klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent), laat Uw huid daar dan ook dagelijks de wel dadige werking van ondergaan. Om de voortreffelijke kwaliteit van deze zeep nog méér onder de aandacht te brengen, levert Uw winkelier U tij delijk twee stukken voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar! En wilt U voor een bescheiden prijs tóch een echte Castella-zeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onver pakte Bloemenzeep (20 cent) met de rijke geuren en kleuren. (Advertentie. Ing. Med 11 kunt thans de heerlijke frisse Bloemenzeep met de volle garantie van de Castella kwaliteitsproducten onver pakt in de winkel krijgen in vier zachte kleuren voor de zéér be scheiden prijs van 20 cent per stuk. Het ïs in vele kringen geen geheim, dat er bij de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam, in onteigenings zaken geen voldoende zorg bestaat voor de juiste besteding van publieke gelden, zo schreef onlangs een jurist uit Futten aan de minister van Jus titie. Voor deze rechtbank zou een vijftal deskundigen voor onteigeningszaken werkzaam zijn, dat een gesloten kring vormt. Voor iedere onteigeningszaak zouden drie deskundigen uit dat vijf tal worden aangewezen, terwijl één van deze drie steeds een zelfde jurist is, die als voorzitter fungeert. De salariëring dezer deskundigen zou geschieden naar een geheime schaal, en verband houden i..et de grootte der schadevergoeding. Daardoor zou het zijn voorgekomen, dat de vijf deskundigen geweldige bedragen tou cheerden, die in generlei verhouding stonden tot het gepresteerde. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek heeft in een publicatie „Stati stiek der pachtprijzen in het pachtjaar 1951/1952 de resultaten gegeven van een bewerking der door de grondka mers verstrekte gegevens betreffende de in 1951/1952 goedgekeurde pacht- contracten. Met betrekking tot de gemiddelde pachtprijzen voor boerderijen kan t.o.v. 1940 een stijging van 45 pCt. worden vastgesteld. Voor los land bedroeg de toeneming ca. 25 pCt. Het Tweede Kamerlid, de heer Rit meester, heeft de minister van Jus titie naar aanleiding van het voor gaande een lange reeks vragen ge steld, waarin o.m. wordt gevraagd om bekendmaking van de „geheime schaal". Voorts worden er maatrege len gevraagd om uitwassen als deze onmogelijk te maken. Toen de Venlose brandweer Zondag arriveerde om een brand in een tuin derskeet te blussen, deed de aanwezig heid van een autoped in de omgeving van het gebouwtje bij de brandweer lieden het vermoeden rijzen, dat zich iemand in de keet bevond. Enige spuit gasten drongen met rookmaskers naar binnen en vonden er een jongetje, dat reeds aan brandwonden overleden was. Het bleek het vierjarige zoontje van de eigenaar T. te zijn, dat vermoe delijk iucifers heeft afgestreken om een vogelnestje in de keet te bekijken waardoor het rondom staande brand bare materiaal moet hebben vlamgevat. Eén der opvarenden van Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", dat te Rotterdam ligt, de matroos tweede klasse J. Stark uit Amsterdam, is ten gevolge van' een ongeval om het leven gekomen. Hij wilde gaan zwemmen en klom op een stellingtrap op een boot, die langszij de „Karei Doorman" lag. Toen hij wilde duiken, brak een trede van de trap, de matroos viel naar be neden en kwam via het vaartuig in bet water. Na ongeveer tien minuten werd de man opgehaald. Dinsdagavond wordt de 100.000ste be- zoker op de Nationale Zuiveltentoonstel- ling „De Melkweg" verwacht. Deze be zoeker of bezoekster zal op „Zuivel- waarde" worden beproefd en zal zijn of haar gewicht in zuivel, melk, boter en kaas, waard moeten zijn. Daartoe zal men het „blijde slachtof fer" gevankelijk naar de Alkmaarse kaasmarkt voeren, waar de kaasdragers het zuivere zuivelgewicht zullen vast stellen. Dit zal dan tevens de feestelijke inzet zijn van de week verlenging (tot 7 Ju li), die men aan de nationale zuivelten- toonstélling „De Melkweg" heeft gege ven. DE PRIJZEN VOOR BACONVARKENS Minister Mansholt heeft zich kunnen verenigen met het standpunt, dat de prijsuitslag van 10 cent per kilogram voor baconvarkens moet worden ver kleind, indien de prijzen voor zwaar dere varkens liggen boven de prijzen voor baconvarkens. wet zeker niet aldus moet worden ge ïnterpreteerd. Dan was de vorige week gediscusieerd over het wettelijk voor schrift: „Ieder, die een bedrijf of be roep heeft, is gehouden daarvan boeken en andere bescheiden, die invloed kun nen hebben op de vaststelling van het inkomen, ter inzage te geven". Mr. Jol les was van mening, dat met „boeken en bescheiden" de boekhouding be doeld werd, doch niet het archief. Ook dit heeft de politierechter verworpen. Tot slot had mr Jolles aangevoerd, dat premie-obligaties aan toonder luiden en dat de premie van het uitgelote lot aan de kassa geschiedt aan ieder willekeu rig persoon, die de obligatie aanbiedt. Dat de bank de gewoonte heeft deze aanbieder naar zijn naam en adres te vragen is slechts toevallig. Het ge schiedt uit een oogpunt van voorzich tigheid. Men wil ieder risico vermijden. Indien de obligatie in verkeerde han den zou zijn gevallen, dan zou in zo'n geval de oneerlijke bezitter, aan wie ten onrechte het geld is uitgekeerd, kunnen worden opgespoord. Mr Jolles achtte het daarom onjuist een bank te verplichten de naam van de betrokken persoon te noemen. In zijn vonnis is mr De Blecourt een andere mening toegedaan. Hij stelde vast, dat toonder-papier zijn naam ont leent en zijn nut heeft als geldswaar dig papier, dat gemakkelijk verhandel baar is. De bedoeling van toonder-pa- pier is volgens de rechter zeker niet om de anonimiteit van de eigenaar te beschermen. BABY GESTIKT Gistermiddag is te Bussum een kind je van de familie V. door een noodlot tig toeval om het leven gekomen. De baby, een meisje van een jaar, had zich in de wagen, waarin het te slapen was gelegd, even opgericht en was teruggevallen op een band, waar mede het lag vastgebonden. Het kind kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stikte. band met het Holland-festival, ver leende wel op bijzondere wijze fleur aan deze dag. Doch niet alleen in Amsterdam vierde men blijde 's prinsen verjaar dag. Duizenden Nederlanders liepen gisteren met de bekende witte anjer in het knoopsgat. Op uitdrukkelijk verzoek van Prins Bernhard zou -r geen officieel feestvertoon op of bij het paleis Soestdijk zijn. Niettemin wist een delgatie vhn de gemeente Willemstad door de mazen van het net te slippen. De delegatie bestond uit de burgemeester en twee wethou ders van deze gemeente in het nood- gebied. Men kwam de prins een oud boekwerk en een oude prent van Willemstad aanbieden, als blijk van dank voor wat de prins tijdens de watersnood heeft gedaan. 's Middags werd op de terreinen van het paleis het welhaast tradi tionele concours hippique gehouden. Op een tuinfeest, dat daarna volgde, trad het Utrechts studentencabaret op. In de verbondsraadsvergadering van de KAB, welke gisteren te Utrecht werd ge houden, heeft de verbondsvoorzitter, de heer J. A, Middelhuis medegedeeld, dat het aantal leden sinds I October 1952 met 12.512 is gestegen tot 345.568. Een speciale commissie is thans bezig plannen uit te werken, om het ledental tot 400.000 op te voeren. De heer Middelhuis sprak in zijn ope ningsrede over de huurverhoging, die naar de mening van de KAB geheel door een loonsverhoging dient te worden op gevangen en wel met gelijktijdige ingang van de huurverhoging. Met de verdwij ning van de investeringsbeperking dient ook de consumptiebeperking op te hou den. Volgens het jaarverslag over 1952 van de AVRO werden er 473 uren besteed aan ernstige muziek (symphonische mu ziek, kamermuziek, recitals, koormuziek, opera e.d.) Aan lichte programma's wer den 1284 uren gewijd. Het gesproken woord kreeg 811 uren toegemeten. De Alkmaarse politierechter heeft gisteren een verdachte wegens dieren mishandeling tot een vrij zware gevan genisstraf veroordeeld. Vorig jaar had de bakker R. J. \V. uit Den Helder drie katjes van nog geen drie weken oud le vend in de brandende oven van zijn bakkerij gegooid. Drie van zijn later ontslagen knechts hadden hiervan aan gifte gedaan, zodat W. zich thans voor de politierechter, mr J. N. Alblas te verantwoorden had. W. was van me ning, dat de dood van de katjes geen pijnlijke was geweest. „Voordat ze in het vuur lagen, wa ren ze toch al bewusteloos" vond hij. Dat hij tijdens het vooronderzoek had verklaard de dieren eerst verdronken te'hebben motiveerde hij door te zeg gen, dat hij zich toen voor de politie helemaal „safe" had gevoeld. Later was hij hierop terug gekomen daar hij tus sen de vuurdood van de dieren en dood door verdrinking geen wezenlijk ver schil zag. „Maar het is toch logisch dat die die ren pijn hebben gehad alvorens zij verbrandden" merkte de Officier mr A. W. Holsteyn op. „Nee, dat vind ik niet" was het ant woord. „Nou, gaat U dan zelf maar eens te gen Uw brandende oven staan" advi seerde de Ofgficier door het stugge ver weer van verdachte enigszins geprik keld. De hoofdafdeling Tuinbouw van de stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over maatregelen om de tuin bouwers die door geleden nachtvorst- schade in ernstige moeilijkheden kun nen zijn geraakt, door credietverstrek- king op gemakkelijke voorwaarden te helpen. Ook is overwogen of het mogelijk zou zijn in de toekomst het nachtvorst risico te verzekeren, doch algemeen kwam men tot de slotsom, dat dit ver zekeringstechnisch onuitvoerbaar is. De genen die in hun bedrijf zijn getroffen door nachtvorst kunnen zich wenden tot het bcrrgstellingsfonds. Getroffen fruittelers en tuinders dienen zich te richten tot de directeur voor de Tuin bouw te Den Haag. EEN PROEFSTATION VOOR VOLLEGRONDS-GROENTETEELT De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft be sloten volledige medewerking te ver lenen aan het oprichten van een proef station voor vollegronds-groenteteelt in Noord-Holland. In zijn requisitoir eiste hij tegen W. een gevangenisstraf van drie weken. Mr. Alblas was het volkomen eens met het oordeel van de Officier over de opvattingen van verdachte maar vond de daad van dien aard dat hij verdachte veroordeelde tot een maand Gisteravond zijn te Leur bij Nijmegen de boerderijen van twee tuinders afge brand. De brand is door hooibroei in een der boerderijen ontstaan. Vonken sloegen over naar het nabijgelegen huis. Het dak hiervan was zogenaamd „onbrandbaar rietgedekt", maar brand de weldra als een lier. De brandweer kon betrekkelijk weinig tegen de vlam menzee uitrichten, wijl zij slechts over één brandkraan kon beschikken. Een groep militairen, heeft in de branden de boerderijen nog gered wat mogelijk was. De totale schade wordt geschat op ongeveer f 70.000. De totale melkproductie van onze veestapel heeft in 1952 bedragen 5,6 milliard kg, hetgeen overeenkomt met 3775 kg per melkkoe. Hiervan verwerkten de zuivelfabrie ken ruim 4,6 milliard kg tot consump- tiemeik en tot producten als boter kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk. aldus het CBS. Berekend werd dat de waarde der productie bij het verlaten van de zuivelfabrieken ruim 1,4 milliard gulden bedroeg. Aan melk. en zuivelproducten werd geexporteerd 407 millioen kg (in 1951 !ïïl'\ioe" met een waarde van 831 (707) milhoen gulden. Het kaasver- bruik in 1952 beliep bi ia 6 kg per hoofd der bevolking. De hoeveelheid voor consumptie beschikbaar gekomen melk bedroeg per hoofd 220 kg (in clusief onder, en karnemelk), terwijl aan boter 2,5 kg per hoofd werd ge bruikt. 6 De buitenplaats „Steenvoorde" ge legen in de gemeente Rijswijk zal kam peerterrein worden ten behoeve van de georganiseerde jeugd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7