Nederland komt tegemoet aan verlangens van de West Rhee ontslaat een minister Premier Laniel boekt zijn eerste succesje Kan het overleg in October worden hervat? I Cambodja voert J dreigement uit Drie ministers 10 Juli bijeen Djakarta's wantrouwen jegens minister Luns stijgt Nationale TV Explosie treft Guatamala ten bate van •-validen K in October TEMBUS predikant in bevestigd Woensdag 1 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ^0e Jaargang No. 152 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het voorstel der drie Ministers Troepen bezetten de regeringsgebouwen Emigratiedrama in Oirschot Twintig-jarig meisje is ondergedoken „Nederland streeft nog naar koloniale macht in Indonesië r I Koningin ontving ouden van dagen Merdeka spuwt vuur Slechte stemming in het communistische kamp Onprettige commentaren WEERBERICHT Dode zone verdwijnt tussen Oost en West Avondklok in O.-Berlijn opgeheven Koningin is kolonel van Brits regiment Coronet" test voor luch tverdediging Negen landen in actie Geen debat over samenstelling kabinet Volgende week dispuut over economisch program Een en zeventig doden, tweehonderd gewonden Prins Bernhard peetoom bij een luchtdoop lernhard inspec pen week-end de Mchlmachtkapcl, n nieuwe Gala i en gekregen. De Z.K.H. Prins t Goffert-stadion licopter. cultuur it „Het dier in nde kunst" stiende-eeuwse stad- ■ordt op het ogenblik schilderijen, teke- ■erk, beeldhouwwerk uden onder de titel eeldende kunst", g is op initiatief van ur van Bolsward tot omvat werken van i van de zeventiende n totaal driehonderd :en vrijwel volledig meest uiteenlopende de ontwikkeling van ten in het betrokken it particuliere collec- en verkregen uit het grote musea en uit sr weer een beroep de offervaardigheid se volk, nu ten bate -valide landgenoten, iend worden door de Vincit Omnia". t Alles". Onder dit ereniging duizenden [genoten een helpen opneming in het ar- irderen. In 1952 wer- 1 reeds 765 personen r voor ruim f 10.000 orschotten werd ver van werkplaatsen n. Aan de oprichting :elijke werkplaatsen Vincit Omnia" haar TE UTRECHT FEND 'isteren onder grote tweede lederwaren- geopend. De expo- 1 van een nog groter rieden jaar, ondanks ten over een kopers- :hoenwinkeliers. AMERS LOKTEN iEFSTAL. ide dief schijnt de de Middenweg te a arbeidsterrein te üijn buit bestaat uit alleen de inhoud zester maakt in de ars als de eigenaars evinden. De politie ten in onderzoek. Paasikivi heeft gis- van de regering-Kek- heeft besloten, nieu- te schrijven, aange- ekingen met de poli dat onder de gege- geen nieuw kabinet gevormd. waarschijnlijk in Oc- bus worden geroepen, huidige parlement tot ing. irste vrouwelijke In- int, die gestudeerd gische school te Dja- bevestigd. Deze pre- g van Ambon. Een istigingsliturgie waS liturgie van de Ned. is de eerste maal dat k in Indonesië daar- te. ar kust der VS izend ton metende ichip Jjloyd Panama hoogte van de kust i een dichte mist in met de ruim tien- Ie Amerikaanse tan- e Lloyd Panama bemanning is een gewond; twee wor- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 QISTEREN IS DE INHOUD BEKEND GEMAAKT van de voorstellen tot hernieuwde onderhandelingen met de West, welke dezer dagen naar de betreffende regeringen zijn verzonden. De heren Beel, Donker en Kernkamp hebben de voorstellen opgemaakt. De oplossing behelst in de eerste plaats, dat het principe van het zelfbeschikkingsrecht wordt opgenomen in de inleiding van het statuut, dat de staatkundige ver houding tussen Nederland, Suriname en de Antillen zal regelen. Hier mede is voldaan aan het ter conferentie, zowel door de Surinaamse als door de Antilliaanse delegatie krachtig voorgestane desideratum. Daaruit blijkt dat de drie landen het statuut vrijwillig aanvaarden. Het recht van afscheiding is volgens het voorstel in het begrip „zelf beschikkingsrecht" niet inbegrepen. Cambodjaanse troepen hebben gis- W teren de voornaamste regeringsge bouwen in de hoofdstad van Pnom Penh bezet, nadat de regering van het land deze maatregel had aange- kondigd als antwoord op de ver- sterking der Franse strijdkrachten. In de stad heerst gespannen rust. Er hebben zich geen botsingen voor- I gedaan. Kort tevoren was van Franse zijde nog verklaard, $at er f. niets aan de hand was. Later werd verklaard dat men nog van niets 9 wist. DE MINISTERS van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en Amerika, Bidault en Dulles, en de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken van Engeland, de markies van Salisbury, zullen 10 Juli te Washington bijeenko men, aldus is Dinsdag officieel bekend gemaakt door het Franse ministerie Tan Buitenlandse Zaken. Het zoveelste emigraticdrama van dit jaar heeft zich aangekondigd te Oir schot. waar de twintigjarige Annie Brandenburg, wier ouders Donderdag naar Australië zouden vertrekken, spoorloos is verdwenen. Vermoedelijk is zij in het gezelschap var de 30-jarige man, met wie zij reeds enige tijd omgang had. Het meis je voelde niet veel voor een landver- Ihuizing en het vermoeden bestaat, dat zij er met haar galant vandoor is ge- Jgaan. VICE-PRESIDENT VAN INDIA NAAR ONS LAND Volgende week zal de vice-president van India, dr Radhakrishnan een kort be zoek aan Nederland brengen, waarbij hij e.m. ten paleize Soestdijk door H.M. de fKoningin zal worden ontvangen. LIET statuut kan echter gewijzigd wor den, en wel op een niet te moeilijke manier, waarbij verschillende maat regelen worden genoemd. De van be lang zijnd.e, punten van het New-York- se memorandum, welks uitwerking wijziging van het statuut mogelijk maakt, laten wij hieronder volgen: In aansluiting op het reeds gepleegd overleg, moet het statuut uitgaan van de'verbondenheid der drie Rijksdelen. Daarmede is evenwel niet gezegd, dat dit statuut het eindpunt van de ont wikkeling der verhouding tussen de drie Rijksdelen behoeft te zijn. Na de totstandkoming van het sta tuut kunnen wijzigingen in de verhou ding tussen de drie Rijksdelen worden aangebracht door herziening van dit statuut, in onderling overleg. In de inleiding van het statuut zal het zelfbeschikkingsrecht tot uiting ko men. October TNDIEN Suriname en de Ned. Antillen met de uitwerking, welke de regering van bovenstaande punten geeft, kun nen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse regering zich voorstelt, omstreeks October worden hervat in de zogenaamde kleine commissie. Aan genomen wordt, dat men daarbij zal uitgaan van het ontwerp-statuut van 13 Mei 1952, waarover reeds een grote mate van overeenstemming was ver kregen. {-{ET INDONESISCHE consulaat-generaal te Singapore heeft in een persbericht verklaard, dat politieke kringen in Indonesië het bezoek van minister Luns aan Australië zien als een bewijs „dat Nederland er nog steeds naar streeft, zijn koloniale macht in Indonesië uit te oefenen". Het bezoek toont volgens het bericht aan, dat Nederland zichzelf door de bezetting van West-Irian nog steeds als een Aziatische Grote - mogendheid beschouwt. Er wordt dan ook aan getwijfeld, of het bezoek van de heer Luns aan de Philippijnen, India en Pakistan aan de ver wachtingen zal beantwoorden. Deze landen zijn, zo zegt men, tegen het kolonialisme gekant. JN dit verband schrijft het blad Mer deka in een groot opgemaakt artikel, dat de ministers Luns en Kernkamp zullen trachten, Australië te interesse ren voor gezamenlijke economische plannen ten behoeve van Westelijk Nieuw Guinea, teneinde Indonesië te isoleren. Het gaat hier om de exploita tie van de olie, de mijnen en de bos- T)E TOENADERING tussen Zuid- Kor ea en de Verenigde Staten vindt zo ziet het er althans uit haar belichaming in de vervanging van een aantall hoge Zuidkoreaanse functio narissen, die zich tot dusverre felle tegenstanders van een wapenstilstand hebben betoond. Reeds is de minister van Defensie, generaal-majoor Sjin Tai Jong, opgevolgd door de gematigde vice-admiraal Sohn Won 11. Verwacht wordt, dat er nog anderen zullen heen gaan, zo de minister, die de vrijlating der krijgsgevangenen organiseerde. De kansen op een accoord te Pan- Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND WARM Aanhoudend warm met verander lijke bewolking en plaatselijk en kele regen of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. DONDERDAG Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 23.28, onder 11.17 moendjon worden echter hand over hand slechter. Dat blijkt wel uit de commentaren van de Noordkoreaanse en Chinese radio. Radio Pjongjang heeft vastgesteld, dat het antwoord van generaal Clark op de communistische verlangens een gemis aan oprechtheid aangaande de wapenstilstand bij de VS openbaart. Een te Hongkong verschijnend Chi nees blad. de krant Ta Koeng Pao, dat doorgaans de mening van de Chinese communistische regering weergeeft, zegt. dat Clarks schrijven bewijst, dat hij Syngman Rhee niet in bedwang kan houden. De Amerikanen verscheu ren de overeenkomst aangaande de krijgsgevangenen en organiseren met Rhee de gedwongen vasthouding van gevangenen onder het mom van hun vrijlating, aldus deze persstem. Een speciale correspondent van Nieuw China, het rode persbureau, weet te vertellen, dat Tsjang Kai Siek en Syngman Rhee er naar streven, Chi nese communistische gevangenen naar Formosa te zenden. Dit alles bewijst, dat de stemming in het communistische kamp op het ogen blik steeds slechter wordt. In dit °P- richt heeft Rhee het verlangde succes gehad. sen in dit gebied, in het kader van een samenwerking welke later zal wor den gevolgd door een militaire allian tie; deze moet de bedreiging van de republiek Indonesië voor de positie van Nederland in Nieuw Guinea afwenden. De vorming van een links kabinet zou volgens Merdeka de taak van minister Luns vergemakkelijken. De houding, welke Indonesië moet aannemen blijkt duidelijk uit de wei gering van Sukarno en llatta, om mi nister Luns in audiëntie te ontvangen. Deze weerspiegelt duidelijk de gevoe lens van Indonesië ten aanzien van Ne derland en bewijst, dat de verhouding tussen beide landen slechter wordt. Aangenomen mag worden, dat Indone sië gereed is met tegenmaatregelen, welke de economische belangen van Nederland in-Indonesië zu'<en benade len. Merdeka weet verder nog te ver tellen. dat Indonesië de relaties met Japan zal aanhalen, teneinde de steun van dit land in de kwestie-Nieuw- Guinea te verwerven. Y JLGENS persberichten uit West- Ferlijn bereidt de Oostduitse regering de opheffing van de vijf km. brede dode zone langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland voor. De Russische troepen en de volks- politïe, die in dit gebied zijn gele gerd, worden teruggetrokken. Ook het Niemandsland langs de Oostzeekust zou worden opgehevt- De onderkomens van de volkspolitie aldaar worden volgens vluchtelingen ontruimdhotels en pensions, die in beslag waren genomen, worden aan eigenaren eruggegeven. In Oost-Berlijn is de avondklok thans opgeheven.' Verleden week. Woensdag reeds is in Rostock en Cherr. ïitz de staat van beleg opge heven en in Potsdam en Leipzig is het standrecht afgeschaft. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft Koningin Juliana benoemd tot kolonel van het „Royal Sussex Regi ment". Koningin Juliana is de vierde buiten landse vorst, die een hoge rang in het Britse leger bekleedt. De anderen zijn koning Haakon van Noorwegen, ko ning Frederik van Denemerken zn ko ning Tribhoevana Bir Bikramjoeng van Nepal: ff Van 23 tot 31 Juli zal boven West- Europa een luchtverdedigingsoefemng v.orden gehouden. De codenaam is Co ronet (kroontje). Het gebied van de oefening strekt zich uit van Engeland tot op tachtig kilometer van de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Het is de bedoeling, de luchtverdediging van Frankrijk, België, Nederland en Enge land op de proef te stellen. Lucht- en grondstrijdkrachten van Amerika, Ca nada, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Portugal, Italië en Grieken land nemen aan de oefening deel. Gistermiddag ontving H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk, opnieuw een groot aantal ouden van dagen. Twee oudjes uit Wol- vega mochten gaan zitten, terwijl de Koningin staande de voor bijrijdende oudjes groette. JOT onze voldoening schijnt de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de heer Cals, van plan te zijn een poging te ondernemen een nationale televisie in het leven te roe pen, waarvoor wij op deze plaats her haaldelijk hebben gepleit. Hij wil van deze nationale televisie een instituut maken, dat op dezelfde leest is ge schoeid als de Nederlandse Wereld Om roep. Daarin zijn al de omroepvereni gingen op basis van pariteit vertegen woordigd. Maar deze Wereldomroep is een volkomen onafhankelijke instelling. Het lijdt geen twijfel, dat de omroep verenigingen met klem tegen dit plan bij minister Cals zullen protesteren. Zij hebben tot nu toe altijd de fundamen tele fout gemaakt in televisie een com municatiemiddel van gelijke soort en aard als de radio te zien. Televisie is evenwel iets geheel anders. Zij kan zeker niet als een soort „bijwagen" van de radio-omroep worden beschouwd. De omroepverenigingen hebben ge durende de experimentele periode vrij grote bedragen in de televisie ver bruikt. Daarvoor zullen zij in de toe komst een bepaalde zeggenschap in het nieuwe instituut verkrijgen. De positie van degenen, die zich thans in Bussum met de televisie bezig houden, zal dan pas op redelijke basis zijn geschoeid, indien er geen verbinding met Hilver sum bestaat. Het spreekt naar mijn mening van zelf, dat de huidige T.V.-mensen op een of andere wijze in de nieuwe orga nisatie zullen worden opgenomen. Maar er zal een einde moeten komen aan de onzinnigheid van rode, gele, bruine en weet wat van welke politieke kleur verder voorziene regisseurs, omdat Ne derland te klein is voor een dergelijke ingewikkelde vorm en bovendien om dat het geld, hieraan uitgegeven, in één pot veel beter kan worden besteed. Wij hopen van harte, dat de minister de „stijfhoofdigheid" heeft en de argu menten kan vinden om deze nationale televisie tot stand te [Tj doen komen. I)E FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft gisteren met 386 tegen 211 stemmen het verzoek van premier Laniel ingewilligd, om voorlopig geen debat over de samenstelling van zijn regering te houden. Men beschouwt deze uitslag als een niet-officieel vertrouwensvotum. De regering zal echter de volgende week aan haar eerste krachtproef worden onderworpen. Dan zal zij aan de Kamer moeten mededelen, op welke wijze zij zich voorstelt, de kritieke toestand van Frankrijks economisch leven te verbeteren. Voor de stemming legden verschil lende afgevaardigden korte verkla ringen af, waarin zij critiek oefen den op Laniels regeringsprogram en op de samenstelling van zijn rege ring. De premier ging hierop echter niet inhij vroeg de Kamer slechts, het debat over de samenstelling van zijn regering uit te stellen. Het feit, dat dit verzoek werd ingewilligd met slechts twaalf temmen minder dan het aantal, waarmee hij in zijn ambt werd bevestigd, wordt in Franse politieke kringen als een succes voor zijn regering beschouwd. Volgende week riinsdag, Woens dag en Donderdag zal blijken. f zijn economisch programma ook zo veel succes heeft. Bovendien .1 de regering een wetsontwerp indienen, dat voorziet in enkele kleine wijzi- Het nieuwe Franse kabinet. Eer ste rij v.l.n.r.: Barrachin; Cor- niglion-MolinierBidault; Teit- gen; premier Laniel; president Aurioli Paul Reynaud; Henri JueuilteMartmaud-Ueplat en Mitterand. Tweede rij v.l.n.r.; P. Bacon (half zichtbaarEd- gard Eauré; Louvel; Chastel- lain; Paul Oost-Floretlean Marie en Ribeyre. Derde rij v.l.n.r.: Jacquinot'> Mutter; Ro ger Houdet; P. herri; Lemaire. L gingen in de grondwet. Zo wil zij de bepaling te niet doen, dat een premier zijn ambt kan aanvaarden, nadat hij in de Franse Nationale Vergadering een gekwalificeerde meerderheid heeft behaald. Laniel wil hiervan een eenvoudigem -r- derheid maken. Hij vertrouwt er op, dat deze wijziging de duur der Franse regeringscrises zal bekorten. In de stad Guatemala, de hoofdstad van het gelijknamige Midden-Ameri kaanse republiekje, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waardoor ren blok van vijftig buizen en twee ho tels volkomen werden verwoest. Eén en zeventig personen zijn omgekomen, het aantal gewonden wordt op twee honderd geschat. Na de ontploffing brak een zware brand uit. Door gebrek aan blusmidde len en water was het niet mogelijk, het vuur te bestrijden, waardoor vele on der het puin beknelde personen om het leven kwamen. Uren na de ontploffing was nog het gegil te horen van mensen, die men niet kon tedc'eii. De explosie is vermoedelijk te 'vij'eii aan zeifont- branding in bussen met een ontvlek- kingsmiddel Verwacht wordt dat het aantal doden tot honderd zal stijgen. Op Ypenburg vond gisteren een op merkelijke plechtigheid plaats. De Mexi caanse gezant in Nederland, dr E. San chez Torres, maakte hier namelijk in een ..Pipercub" van de nationale luchtvaart- school zijn eerste solovlucht, waarbij Prina Bernhard als „peetoom" optrad De lucht doop verliep keurig en vrolijk vierde men onder het genot van champagne de promotie van de Mexicaanse gezant tot vliegende diplomaat. MATROOS VERDRONKEN Gisternacht is een 18-jarige matroos ter koopvaardij, afkomstig uit Arnhem over de leuning van de Amsterdamse Damrakbrug geslagen en verdronken. De jongen heeft vermoedelijk te ver oyer de leuning gehangen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9