n.v. hines sis RIS 1ST Beria zit gevangen en wacht op zijn „berechting" rELDT Washington wil de kat nog uit de boom kijken Langste etappe voor Nolten Conferentie in Washington begonnen Honderdvijftig ton tomaten gelost en in beslag genomen Accoord tussen Robertson en Rhee over bestand verwacht Ruim vijf milliard hulp der VS aan buitenland Brommende fietsers Zater'dag 11 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 161 ONZE Studie boeken YGLOP MING imorgen olgende EN Fnidsen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Onstabiliteit in de Sovjet-Unie" Nieuw Tour-succes Nog onbestendig zomerweer WEERBERICHT Vijf kinderlijkjes in leeg huis Brief aan Dibroou Laat de Oostduitse arbeiders vrij Naar Groenland Het Engelse invoerverbod Andere helft werd nog ingeklaard Panmoendjon hervat is Ontwerp is er bijna „door" Minister Kernkamp op Nieuw-Guinea Tweede Kamer niet op zomerreces Vóór behandeling van het EDG-verdrag De open glimlach Aanbod in Moskou V.S. willen voedsel naar O.-Duitsland zenden Noodweer in Noord-Italië eiste al 20 doden choolartikelen, iders, ers GAAN! nj een beperkt adigde 5PRIJZEN ie. 1HTINGEN roudzaak ALKMAAR adel 21.80 cm, met 44.80 m, met 33.80 n. kussen 69.00 3-delig 98.00 ielig, 76.80 bloemd15.80 bloemd.. 19.80 -persoons toffeerde 125.80 ote maat 15.80 ol, grote 29.50 are kwal. 37.80 52.50 94.80 134.80 andere koopjes ij het van ouds en we aan de stugge biggenmakt is het te log veel werk op het andel. voer: -850, 67 vette koeien fkoeien 675975, 39 i 40—70, 39 magere 9 vette schapen 75-" 40—55, 2 zeugen 250 5—65, 6 konijnen 0.50 9 Juli. 540.000 W i 1415, grote 14,11— 9—14.50 en kriel lingen: grove 13,80— —17 en kleine 9,90- ■e 14,50—15,40, gr°te eine 14,20—14,90: Sas- -14,80, grote 15 50— 13.40; Eigenheimere en kleine 10,1012, ;rs: grote 18,10 ,30. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tei. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 Het plotselinge ontheffen van de Sovjetrussische vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Beria, en diens uitstoten uit de partij, heeft in internationale diplomatieke kringen over heel de wereld grote beroering en veel opzien gewekt. Alom houdt men zich met deze nieuwe en ingrijpende Moskouse „paleisrevolutie' bezig. Uit betrouw bare bron in Londen wordt vernomen, dat de in groot geheim gekomen afzetting van Beria is geschied op 27 Juni. Op die dag was in Moskou een ongewone grote troepenmacht op de been. Gistermorgen omstreeks acht uur begonnen zich voor de krantenkiosken in Moskou rijen men sen te vormen, die na de eerste radioberichten, een exemplaar van de Pravda wilden kopen, waarin uitvoerig over hdt gebeuren werd bericht. Niemand scheen echter bijzonder opgewonden of bezorgd. Radio- Moskou meldt, dat het ontslag van Beria „van ganser harte wordt toe gejuicht door de gehele partij en het gehele Sovjetrussische volk". Op de vraag waar Beria na zijn afzetting, thans verblijft, wordt geantwoord met de veronderstelling, dat hij momenteel gevangen wordt gehouden in afwachting van zijn berechting door liet Hooggerechtshof terzake kwesties betreffende de veiligheid van de staat. Beria's dossier is aan het Gerechtshof toegezonden. IAE AMERIKAANSE ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, die juist met vacantie in Frankrijk is. zal di rect naar Washington terugkeren voor een bespreking naar aanleiding van het ontslag van Beria. Het departe ment van Buitenlandse Zaken in Washington zegt, dat Bohlen ver- MET een variant op het bekende spreekwoord „Wat in een goed vat zit verzuurt niet" zouden wij na de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk kunen zeggen: „Als een ren ner klasse heeft, komt het er uit". Twee maal heeft Jan Nolten in deze Tour misgeslagen. In de jubileum-etappe van Nantes naar Bordeaux over 345 km sloeg hij echter goed raak. Jan Nolten, de slanke Limburger, heeft Nederland Op magistrale wijze een tweede etappe overwinning bezorgd. Hij ging door de finish met anderhalve minuut voor sprong op de Belg Van der Stockt, met ruim twee minuten op de Luxemburger Dierkens, en met bijna zes volle minu ten op het grote peloton, waarin alle cracks zaten, benevens alle Nederlan ders, behalve Gerrit Voorting. De Haar lemmer finishte twintig seconden voor de groep en daarmee werkte hij zich in het algemeen klassement van de vijftiende naar de tiende plaats. Bo vendien eindigde de équipe van Pelle- naars, voor de vierde maal io deze Ronde op de eerste plaats in het dag klassement der ploegen. Met vier man bij de eerste tien in het algemeen klas sement, Wagtmans derde, Roks vijfde, Van Est achtste en Voorting tiende, gaat de Nederlandse ploeg van een welver diende rustdag in Bordeaux genieten. (Voor de verslagen zie men elders in dit blad) De depressies, die de laatste da gen koel en buiig weer hebben gebracht, zijn naar Scandinavië getrokken. Gisteravond begon het flink op te klaren, hetgeen een gevolg was van een naderende rug van hoge luchtdruk. Deze zal vandaag voor een nog koele, maar overigens vrij zonnige dag zorgen met wellicht geen buien. Men doet echter goed hierin geen ver betering van lange duur te zien want van de Oceaan is al weer een nieuwe depressie onderweg. Deze zal vermoedelijk van Schot land naar de Noordzee trekken, en morgen het weer doen ver slechteren. De winden zullen uit het Zuiden weer aanwakkeren, terwijl er ook enige regen ver wacht mag worden. Een teleur stelling voor vacantie gang ers en tnet name in onze provincie voor de badgasten, daar het weer niet lokt vor een strandbezoek. Verwachting, geldig tot Zon- dagavond: I OVERDAG VEEL BEWOLKING I Aanvankelijk opklaringen, mor gen toenemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot mati ge. later tijdelijk krachtige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zondag: Zon op 4.34, onder 20.57 uur; maan op 5.52, onder 21.40. Maandag: Zon op 4.35. onder 20.06 uur; maan op 7.06. onder 21.56 uur scheidene dagen geleden „de vermoe delijke verwijdering van Beria" reeds meldde. Naar verwacht wordt zal de gebeurtenis in Moskou Amerika stij ven in zijn verzet tegen het Brits- Franse voorstel tot een conferentie met Rusland op het hoogste plan. Men meent, dat de interne reorganisatie na Stalins dood in de Sovjet-Unie nog niet is voltooid. Bovendien werpt de jongste actie van het Kremlin de vraag op, of het Russische „vredes offensief" wel zal worden voortgezet. In Amerikaanse congreskringen acht men de toestand rijp om Rusland te bewegen in te stemmen met het Oos tenrijkse vredesverdrag en een her eniging van Duitsland. Senator Wiley sprak van „een van de beste kansen sinds het einde van de oorlog". Ame rika moet volgens hem de psychologi sche oorlogvoering- intensiveren en „de kokende spanningen achter het ijzeren gordijn uitbuiten". De Pravda, het orgaan van de Rus sische Communistische Partij, gaf gisteren het bericht over de afzetting van Beria onder een zware kop, lui dende „De onschendbaarheid van de partij, de regering en het Sovjetrus sische volk." Beria, zo schrijft het blad, is ontmaskerd als vijand van het volk, die zich met allerlei opportunis tische methoden vertrouwen verwierf en zich zo in de leiding drong. Eerst werkte hij diep in het verborgene aan zijn misdadige activiteiten. De laatste tijd werd hij echter arrogant en be gon zijn wqre aard te vertonen. Dat Beria zover kon komen, is te danken aan algemene toeneming van illegale actie in de Sovjet-Unie, die zich zowei binnenslands als internationaal deed gelden. Beria trachtte onenigheid te zaaien tussen de volken van de Sov jet-Unie, aldus de Pravda. Geven wij tenslotte nog een uittrek sel van de voornaamste reacties op de verwijdering van Beria. WASHINGTON: Niet verwacht werd. dat de strijd om de macht tus sen premier Malenkov en Beria zo spoedig aan de dag zou treden. Men had niet verwacht, dat Malenkov meer dan een redelijke kans had tegen een man, wiens geheime politie vele jaren versterkt werd. Sommige waarne mers zien in de val van Beria een voorspel tot een alleenheerschappij van Malenkov als werkelijk opvolger van Stalin. Molotov schijnt niet be trokken te zijn in de strijd om de macht. Hij geniet in de Sovjet-Unie groot aanzien. Senatoren noemden het gebeuren een nieuw teken van de „agitatie en onstabiliteit in de Sovjet- Unie zelf". PARIJS. Men verwacht als voor naamste gevolg van het afzetten van Beria een terugkeer tot de „straffe politiek" uit Stalins dagen. BONN. Deze gebeurtenis, die „uiterst gecompliceerd" is, heeft ge volgen die nog niet zijn te overzien Regeringskringen wilden nog geen oordeel geven. SERGEI KROEGLOV, de man, die inplaats van Beria, weer aan het hoofd is komen te staan van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken. DEN HAAG. Geen reden om een verzwakking van het Sovjet-regiem te verwachten. Machtsstrijd in Krem lin is nog steeds gaande. BELGRADO. De afzetting bewijst, dat er een ernstige crisis in Moskou heerst. Men toonde zich verrast door het spoedige aftreden van Beria. TOKIO verwacht nog uitgebreide wijzigingen in de Sovjetregering. Ma lenkov moest eerst de binnenlandse toestand consolideren alvorens zich aan eventuele buitenlandse avonturen te wagen. WENEN. Beria's val moet worden gezien als een poging om het Sovjet bewind populair te maken. Beria is de zondebok. In een huis in het havengebied van de Engelse plaats Harwich zijn de ske letten van vijf babies gevonden. Arbei ders, die overstromlngsschade aan het huis aan het herstellen waren, vonden de eerste twee. De politie ontdekte daarop nog drie andere. Een der ske letten was in een jas gewikkeld, een ander in een stuk zeil genaaid. DE MINISTERS VAN Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie, die gisteren hun conferentie te Was hington begonnen zijn, hebben lang durig van gedachten gewisseld over de ontwikkeling in de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, zo heeft een officiële woordvoerder meegedeeld. Vooral het ontslag van Beria was be sproken. Meegedeeld' wordt, dat de ministers het er over eens waren, dat niets in de gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn een wijziging van de Weste lijke basispolitiek eist. Deze politiek had voor een deel bijgedragen tot de jongste ontwikkeling in de Russische invloedssfeer. De welvaari en de kracht van de niet-communistische wereld moesten worden verhoogd om het gevaar van een Russische agressie onder de ogen te kunnen zien. De ministers zullen o.m. ook spre ken over de Europese eenheid, de EVG en Duitsland. Vandaag komt men weer bijeen. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben gisteren in een brief aan de Sovjet-commandant, generaal Dibrova, verzocht om de vrijlating van alle Oostduitse arbeiders, die na de ongeregeldheden in Oost-Duitsland ge vangen zijn genomen. De brief was opgesteld na een bij eenkomst met drie afgevaardigden van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, dat te Stock holm bijeen is. De afgevaardigden had den op het verzenden van een derge lijke brief aangedrongen. Onze medewerker Anthony van Kampen vervolgt in dit num mer zijn reportage „Tussen Groenlanders en Eskimo's" met een beschrijving van de zee reis KopenhagenGodthab aan boord van de Dronning Alex andrine". DE REDACTIE. DE groep Nederlandse exporteurs leveranciers van de 150 ton tomaten, die zich nog aan boord van de kust vaartuigen „Baracuda" en „Fiducia bevonden in een Londense haven, heeft gisteren besloten de lading ter waarde van f 100.000 ondanks het invoerver bod te Londen te lossen. Zodra de to maten op de wal waren gebracht, wer- dan zij door de Engelse douane in be slag genomen. Po douane-autoriteiten zullen de in beslag genomen tomaten verkopen, zo dat deze Aruchten dan toch nog op de Engelse markt komen, zij het niet op de wijze, die de Nederlandse ex porteurs zich hadden voorgesteld. Zoals bekend is, werden deze 150 ton Woensdagmiddag laat naar Enge land gezonden, toen men hier nog niet op de hoogte was van het Dinsdag avond laat afgekondigde Engelse be sluit om met ingang van middernacht de grens voor Nederlandse tomaten te sluiten. De andere helft van de driehonderd a Volgens welingelichte Amerikaanse kringen zou spoedig een overeenkomst tussen de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee. en de buitengewone gezant van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Robertson, worden getekend. Op dil bericht wilde men in Washington gis termiddag geen commentaar geven. Volgens genoemd bericht zou Rhee zich hebben verzoend met een wapen stilstand. Van beide kanten zouden er concessies zijn gedaan. Het voorbe houd van de officiële kringen in de V.S. wordt toegeschreven aan de vrees, dat Rhee te elfder ure op zijn besluit zou kunnen terugkomen. De bestandsdeiegaties hebben intus sen in Panmoendjon haar onderhande- De gemengde commissie van de bei de Kamers van het Amerikaanse Congres heeft accoord bereikt over de toewijzing van 5.157.232.500 dollar voor het program voor hulp aan het buitenland. Door dit besluit werd een wijziging n een voorziening aangebracht, waar- „-5 rag van een milliard dollar ufn%m l hulP aan Europa zou a ingehouden, zolang de Euro- znn aP geen feit ZOU zgn geworden. van t, b.es'uit werd naar beide Kamers Congres gezonden om for- f®1 goedgekeurd te worden, in het wetsontwerp van het Huis welke0de hSftlng °Pgenomen, volgens miHtoi». u i van bijdragen voor worden P aan Eur°Pa niet zou worden verstrekt, zolang het E.V.G.- verdrag niet volledig was bekrachtigd Na langdurige gedachten wisseling werd deze voorziening gewijzigd. Mjn werd het er tenslotte over eens, dat de be dragen volledig beschikbaar d.enen te worden gesteld voor de aanschaffing van de benodigde u'trusting, maar dat vijftig procent van het materiaal moet worden overgedragen aan het gepro jecteerde Europese leger. Krachtens het nieuwe wetsontwero zal een totaal van 2.129.689.870 dollar worden toegewezen aan Europa, 355.212.637 dollar aan het Nabije Oos ten en Afrika, 1.081.620.493 dollai aan Azië en het gebied van de Stille Oce aan, en 15.000.000 dollar aan Latijns Amerika. Ook werd voorzien in gei den voor de verdediging ten bedrage van 250.000.000 dollar, bestemd voor Europa. In een wetsontwerp op de toewijzi gingen zullen de bedragen, die ontvan gende landen worden toegewezen, worden vastgesteld. Dit wetsontwerp wordt op het ogenblik bestudeerd door commissies van Senaat en Huis. üngen hervat. Zij waren op 20 Juni door de communisten afgebroken in verband met de vrijlating van de krijgsgevangenen in Zuid-Korea. De bijeenkomst in Panmoendjon duurde een half uur en werd tot heden ver daagd. De Zuidkoreaanse leden van de delegatie waren niet aanwezig. De Zuidkoreaanse regering heeft gisteren de communistische brief aan generaal Mark Clark, waarin wordt geëist, dat de V.N. er voor moeten zorgen, dat Zuid-Korea en zijn leger zich aan een bestand houden, een „belediging" genoemd, omdat wordt aangenomen, dat Zuid-Korea geheei onderworpen is aan het opperbeve! van de Ver. Naties. De Indische premier, Nehroe, heeft opnieuw bij de voorzitter van de -A1- gemene Vergadering der V.N., Pear son, aangedrongen op het spoedig bij eenroepen van de Algemene Vergade ring ter bespreking van de Koreaanse kwestie. Aan het Westelijke deel van het centrale front woedt de strijd om twee heuvels nog voort. Aan de andere fronten zijn de gevechten weer ge luwd. Ondanks regenachtig weer be stookten Britse en Amerikaanse sche pen doelen aan de Noordkoreaanse Oost- en Westkust. Minister W. J. A. Kernkamp is gis teren na een bezoek van acht dagen aan Australië per vliegtuig uit Sydney naar Nieuw Guinea vertrokken. Voor zijn vertrek zeide hij. dat hii verbaasd was over de verklaring, die de nieuwe Indonesische zaakgelastigde te Can berra, dr. Tamzil. inzake de Neder lands-Australische besprekingen had afgelegd. De minister deelde mede. dat de Australische en de Nederlandse rege ringen beide plechtig verxlaard had den, dat haar overeenstemming alleen de ontwikkeling van Nieuw Guinea op cultureel, economisch en sociaal ge bied betrof. (Dr. Tamzil had verklaard, dat de besprekingen tussen Australië en Ne derland onprettige gevoelens bij het Indonesische volk hadden gewekt). Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt van Tel Aviv naar Jeruzalem overgebracht. ton tomaten, die vielen onder de plot selinge sluiting van de Engelse markt, werd Woensdag met de Engelse dag boot naar Londen verzonden en na vrij veel moeilijkheden toch nog inge klaard. Met stelligheid is te verwachten, dat de Tweede Kamer niet op zomerreces zal gaan alvorens zij het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag zal hebben behandeld. Besloten is, dat nog mondeling over leg zal plaats hebben tussen de com missie van voorbereiding en de rege ring. Dit overleg zal in de loop der volgende week worden gehouden. Een verslag hiervan zou misschien nog op het einde dier week kunnen worden verwacht. In dat geval ligt het in de lijn, dat de Tweede Kamer het ver drag op 21 Juli in behandeling zal kunnen nemen. Dit is echter wel op timistisch gedacht. Groter is de kans. dat het verslag van het mondeling overleg enige dagen later zal ver schijnen. zodat het debat op een latere datum gesteld zal moeten worden. (Van onze correspondent in Kaapstad) Op een congres van tandartsen is deze week opgehelderd hoe het komt, dat men tegenwoordig in de Kaapprovincie zoveel kleur lingmeisjes ziet zonder vóórtan- den. De meisjes laten die tanden uittrekken, ook al zijn Ze volko men gaaf, teneinde een glimlach te kunnen produceren die ovèr- vloeit van sex-appeal. De kleur- lingjongens schijnen zo'n open glimlach uitermate te waarderen! Men neemt aan, dat deze nieu we mode aan de Kaap ontstaan is doordat er zich vele van bepaal de Bantoestammen gevestigd heb ben. Onder hen is het regel, dat huwbare meisjes zich de vóórtan- den uitbreken, of ze tot aan de wortel afvijlen. Dit schoonheids paardenmiddel is al eeuwen oud, maar het is een totaal nieuw ver schijnsel, dat ook kleurlingmeisjes (van gemengde bloede) zich van deze make-up bedienen. De waarnemende Amerikaanse zaak gelastigde te Moskou heeft minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsk.v gisteren namens Eisenhower meege deeld, dat de Amerikaanse regering bereid is ter waarde van 15 millioen dollar voedsel naar Oost Duitsland te zenden. Dit is medegedeeld door de Amerikaanse Hoge Commissie te Bonn. Amerika kan o.m. graan, suiker, spek. soya-olie en „enkele andere producten" sturen. Het dringt er bij de Russische regering op aan het aanbod zo spoedig mogelijk te aanvaarden, „opdat het voedseltekort in Oost-Duitsland snel kan worden opgeheven". Ook West- Duitsland is voornemens het Oostelijk landsdeel aan voedsel te helpen. HE regering in Den Haag heeft heel wat netelige vraagstukken op te los sen. Meestal zijn dit problemen, die niet bijzonder tot de verbeelding van de be volking spreken, al zijn zij daarom met minder belangrijk. 300.000 Landgenoten evenwel weten nog altijd niet waar zij aan toe zijn. Het zijn de bezitters van een dusgenaamde „bromfiets", die al dan niet met morren jaarlijks 14 gul den wegenbelasting betalen, maar niet temin geen weg tot hun beschikking hebben waarover zij vrolijk kunnen voortsnorren. De automobilisten zien deze weggebruikers niet ten onrechte als gevaarlijke slingeraars, die vaak zonder het te weten het snelverkeer in gevaar brengen; de trapfietsers be schouwen de bromfietsers als baarlijke snelheidsduivels en kilometervreters, die hun rust teniet hebben gedaan. Beide categorieën hebben zeker voor een goed deel gelijk. Het is evenwel niet juist de bezit ters van een bromfiets daarvan een verwijt te maken. Toen de eerste brom fiets op de Nederlandse wegen ver scheen, was het een machine, die met een lief vaartje, dat niet zo veel hoger lag dan de snelheid van een fiks trap pende fietser, van de ene plaats naar de andere reed. Maar de fabrikanten van deze machientjes hebben in een zucht naar mooier en beter ook de snelheid van hun product langzamer hand opgevoerd. Uit concurrentieover- wegingen hadden zij gelijk. Zij hebben er evenwel geen rekening mee gehou den, dat zij hun afnemers daarmee in een positie brachten, die g. m servet en geen tafellaken was. Deze bromfietsen prachtige, kleine vervoermiddelen behoren dus op de „grote weg" zegt één categorie. Daar voor zijn zij te langzaam, zegt de te genstander en de automobilist weet uit ervaring, dat deze tegenstander gelijk heeft, mede omdat de bromfiets in de wind -en onstabiel ding is. De brom fietsen naar de rijwielpaden, schijnt de minister nu te willen vaststellen, zo verwacht tenminste de ANWB. En nu komen de bromfietsbezitters in het ge weer. Wij ontvingen uit eigen redactie kring ettelijke stukken over dit onder werp. De ANWB immers wil de bromfiet sers gerust stellen door de opmerking, dat zij op de rijwielpaden niet aan maximumsnelheden zullen zijn gebon den. „Gij racet maar raak", want de conventie van Genève verbiedt het stellen van snelheidsmaxima op rijwiel paden. Welaan, zulks Joende zullen de bromfietsen stukken bij de vleet gaan maken, omdat de rijwielpaden in ons dichtbevolkte land In het algemeen bezaaid zijn met trappende lieden. Op dat rijwielpad is de bromfietser wer kelijk een „snelheidsmonster". Wij geloven, dat de voorgestelde re geling een bijzonder onbillijke is. Men dringt de bromfietser, die al vier jaar zijn vehikeltje in alle vrijheid berijdt, in een hoek, waar het aloude rijwiel nog heer en meester is. Er zijn naar onze mening twee oplos singen mogelijk: de eerste, speciale pa den voor bromfietsen, lijkt ons voor alsnog cm financiële redenen onuitvoer baar. Wegenaanleg is uitermate kost baar. En men zou naast de bestaande fietspaden parallele paden voor de brom mers moeten trekken. Hier spreekt ook de tijdsduur een rol. De tweede is, dat in overleg met een commissie van betrouwbare technici wordt vastgesteld een maximumvermo gen voor de bromfiets. Een topsnelheid van 25 km op een fietspad is n..ar onze mening aanvaardbaar. Alle andere machines zullen dan verder vallen on der de categorie van motoren, voor welker besturing een rijbewijs vereist is. Deze laatste mogelijkheid zal de fabrikanten ervan weerhouden 1 brom fietsen een motorvermogen van kleine motoren te geven, omdat het genoegen van het berijden van een bromfiets niet in de eerste plaats bestaat uit de „snel heid" van voortbewegen, maar uit de „moeiteloosheid" van zich verplaatsen. De bromfietsers zullen dan vanzelf in twee groepen worden gescheiden: de rustige rijwielpad-pruttelaars en de jakkerende motorminnaars, die een „echte" motor niet kunnen bekostigen. De gelijkschakelfng van fiets met bromfiets zal ongetwijfeld omstandig heden scheppen, waar geen verkeers politie meer uit wijs kan. En voordat die put dan veer is gedempt, zullen ai héél wat mensen er het fT] slachtoffer van zijn geworden. Ten minste twintig personen zijn om gekomen door plotselinge overstro mingen ten Noorden van Brescia in Noord-Italië. Het dorpje Marone aan het Iseo-meer werd gedeeltelijk met de grond gelijk gemaakt door het over stromingswater, dat van de A:pen in het meer stroomde. Zeven arbeiders werden verpletterd, doordat de fa briek, waarin zij werkten, instortte. Elf personen worden voorts vermisten een persoon is ernstig gewond. De streek wordt door regens en stormen geteisterd, waardoor gevaar bestaat voor verdere overstromingen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1