Klaas Boot en Rie van Geene behaalden de titels Uit de Alkmaarse Raad Bedrijfssporten Katholieke school veroverde wisselbeker op Bosschool Bij de adspiranten viel werk van Doves-jeugd op if rijd ucces ^heemraadschap i gunstig jaar GERLIJKE STAM Koren beurs wedstrijden KNG V Belangstelling was zeer matig SCHEIDSRECHTERS GAAN VOETBALLEN Schoolzwemwedstrijden in Pesiebad De heer H. Pesie was een vlotte starter Om de Zuurkoolbeker Jan Pronk werd tweede in Bordeaux J-jET IS NATUURLIJK niet doenlijk MAANDAG 13 JULI 1953 Iraatbrug en de Groot' erg ongewoon aspect, en hengel in hun hand wallekant. Het was de rdagmiddag werd ge- de foto blijkt wel, dat se afdeling van het Cen- e Alkmaarse jeugd van 7 ok dit keer buitengewoon orden. m" was het een heel geroe- te oordelen naar de leven den werd er ook heel wat in verkondigd. Maar toen de 'an Geelen, die de wedstrijd ganiseerd, riep dat iedereen r dicht moest houden en de king zou beginnen, was hel ren de'broers, Arthur en Rob en, die resp. 16 en 14 voorn nder grut uit de 8ra=ht. g dden en daarmee de kam van deze middag waren ge Ze zochten allebei een gloed engel uit. Annie Oostdijk wa sies het eerste meisje dat ee cht doen. R. de Rooy,J- en T. Schouten kwame, >t 10 vissen uit de bus. n er 467 stuks gevangen een wedstrijd geweest waar deelnemers en ook het n de jeugdafdeling met zeer der zullen terugdenken. •ening van het Hoogheem** oordhollands Noorder^w^} 12 wijst in de gewone jie^ slot aan van niet mrndei 5,87 en in de J>ulte"ft an f 268.841,57 Aan dit gae sulfaat zijn enkele bijzo debet. pro- eerste plaats werd van ver 1952 een voorlopige de motorrijtuigenbelasting de voor de wegen voortw^g provinciale wegenplam re wegen, ad. f 156.00U. de d f 67.000.- ten bateet wegen. In tegenstelling aren kon dit bedrag n van •antwoord op de rekening tfet 3 dienstjaar, waarop ine' -ekend. Voorts bleek °e V uit het wegenfonds i gen ran de „eigen" tertiaire ge. mille hoger te zijn dan w 0„. terwijl de kosten voor vo0r 1 van bermsloten, enz-, itge. it door de pachters werd rond f 17.000.- benedenl t,g leven. Voorts is bij ne v8n a. inbegrepen een beo op 17.000.- als voordelig s® 1952 veerde gelden voor oe ge. en verkiezingen, daar haar enkele candidaatssteliins steld hebben gekregen vo |edrsg van het batig slot een j. 10,000. - "/'ssóoo- ne reserve en ruim ejje- de te doen komen aan d et batig sim. r over te brengen °nr H" J. f"lSesijfnNeli% luten en A. M. Sijs- Lff. van der Zei en Groten :ehoJufe/n lerMrdKoning. indinga en E Bu«=. de rieden: Eiber af. j., geh. m. A. M. de MET EEN ONDERBREKING van een jaar heeft de Turnkring Alk maar en Omstreken Zaterdag en Zondag zijn traditionele Korenbeurs wedstrijden in de muziektuin voortgezet. Het bestuur van deze Kring stond voor een zware taak. Immers de wedstrijden in 1951 waren destijds oorzaak geweest dat de toch al scherpe verhoudingen in deze kring tot grote moeilijkheden hadden geleid met het gevolg dat het bestuur en technische commissie hun taken als geëindigd beschouwden. De nieuw gekozen bestuurs- en commissieleden, die in feite pas dit jaar het kring- werk weer normaal hebben kunnen laten functionneren, moesten tal van moeilijkheden oplossen en onder deze omstandigheden kunnen wij niet anders dan bewondering hebben voor de wijze waarop dit turnfestijn tot een goed einde iverd gebracht. Dat de deelname, vooral in de keur- klassen, daarmee geen gelijke tred hield, is een kwestie tv elke men de organisatoren niet euvel mag duiden. Met deze opmerking willen we zeker ook niets te kort doen aan de prestaties van de kampioenen Klaas Boot en Rie van Geene. Wij willen alleen opmerken dat zij minder con- r-rrentie hadden dan wij hadden ver"-acht. VOORAL BIJ de dames ontbraken verschillende bekende gezichten op het appèl. Rie van Geene miste bijvoor beeld de tegenstand van mej. Madderom en ondervond nu van haar clubgenote Nel Ruiter (De Halter) de grootste con currentie. De Turnlust-dame Annie Veerman legde beslag op de derde plaats. Bij de heren stak Klaas Boot, meer dan andere jaren het geval was, boven zijn clubgenoten uit. Maup Vol kers heeft de laatste weken hoegenaamd niet kunnen trainen en dat is vooral bij de turnsport zeer spoedig te ontdek ken. Het is Zaterdagmiddag in de Muziek tuin duidelijk geworden dat de grote verenigingen in deze kring. De Halter en Turnlust, binnen afzienbare tijd niet te onderschatten concurrentie zul len krijgen van verschillende clubs uit de omliggende plaatsen. Eén daarvan is Doves, dat acht van de twaalf prijzen voor zich opeiste. Bij de meisjes-adspi- ranten eerste graad, waarvan er 128 slaagden voor het vaardigheidsdiploma van het KNGV, waren de drie eerste plaatsen voor Doves en bij de jongens eerste en tweede graad gingen de le en 2e plaats eveneens naar Doves. Al leen bij de meisjes 2e graad veroverde De Halter een le en 3e plaats. Op de 2e plaats eindigde echter alweer een Doveslid. Natuurlijk is de stap naar de keurklasse nog groot, maar als men weet dat bij de dames en heren le, 2e en 3e graad de clubs uit de omgeving de eerste plaats hebeen verdeeld, is het duidelijk dat De Halter en Turnlust danig op hun tellen moeten passen. IJET WAS opmerkelijk dat de publieke belangstelling Zondagmiddag zeer mi nimaal was. De enkele tientallen toe schouwers zullen echter geen spijt heb ben gehad van hun gang naar de Mu ziektuin. Als wij ons het nummer ring- zwaaien dames in herinnering brengen, de prestaties van de heren aan het hoogrek en de brug en de knots- en baloefening van De Halter-dames, dan kan het ons alleen maar spijten dat voor een dergelijk evenement zo wei nig belangstelling blijkt te bestaan. Zelfs de belangstelling bij de turnver enigingen is niet groot genoeg om en kele honderden leden naar „de" wed strijden van de kring te trekken. Nog één opmerking met betrekking tot het damesturnen moet ons van het hart. Reeds in 1948 was het op de Olympische Spelen te Londen duidelijk dat men internationaal geheel andere wegen zocht voor de dames in de turn- wereld. Helsinki 1952 heeft dat nog eens pijnlijk duidelijk bevestigd, maar nog altijd zien wij in Nederland op de wedstrijden als deze een paard en hoogrek inplaats van een evenwichts- balk en brug met ongelijke leggers. Het wordt nu toch langzamerhand eens tijd dat men in Nederland het roer gaat omgooien. De uitslagen luiden: Meisjes adsp. le graad: 1 L. Majolee, DOVES Heiloo 44,9 pnt.; 2 L. Pikart, DOVES Heiloo 42,2 pnt.; 3 T. Beekman, DOVES Heiloo 42,1 pnt. Meisjes 2e graad: 1 T. op de Weegh, De Halter Alkmaar 38,8 pnt.; 2 A. Pil- kes, DOVES Heiloo 39,1 pnt.; 3 S. Ver hagen, De Hatler Alkmaar 38,1 pnt. Jongens adsp. le graad: 1 J. Aarsman, DOVES Heiloo 46.4 pnt.; 2 J. Adrichem, DOVES Heiloo 45,7 pnt.; 3 H. Visser, Voorwaarts Koedijk 45,1 pnt. Jongens adsp. 2e graad: 1 E. Hoog- vorst DOVES Heiloo 43.8 pnt.; 2 J. Vennik, DOVES Heiloo 43,4 pnt.; 3 N. Stuffers, Voorwaarts Koedijk 42 pnt. Dames le graad: N. Wijker, Achilles 48 pnt.; 2 Th. Beekman DOVES 47.7 p. Tweede graad: W. Zaan, DOVES 47.6 pnt.; 2 ex aequo A. Homan en J. Ade- ma ieder met 45.5 pnt. Derde graad: Snaauw, DOVES 38,25 pnt.; 2 T. Leyt, De Halter 37,8 pnt. Heren eerste graad: 1 A. v. d. Graft, SSS 46,1 pnt.; 2 Huisman. DOVES 45,4. Tweede graad: S. Genet, Achilles 42,7 pnt.; 2 F. Zijp, Be Quick 41,7 pnt. Derde graad: 1 A. de Graaf, De Hal ter 41,2 pnt.; 2 J. Smit. Be Quick 40 p. Keurklasse, dames: Rie van Geene, De Halter 210.80 p.; 2 N. Ruiter 201,85; 3 A. Veerman, Turnlust 191.20 p. Keurklasse heren: 1 K. Boot, De Hal te 229,75 p.; 3 M. Volkers, De Halter 189.10 p.; 3 G. Lamers 182,15 pnt. EEN NUL MINDER Wij zijn iets te royaal geweest met het bedrag, dat gemoeid is met de stich ting van een nieuw veilinggebouw aan de Helderseweg. Dit moet zijn onge veer f 350.000. Een nullete minder dus. Het voetbalelftal van de firma Nagen- gast heeft zich uit de bedrijfsvoetbalcom- potitie terug getrokken. Alle wedstrijden welke dit team heeft gespeeld komen dus te vervallen. De resultaten van de afgelopen week luiden: Afdeling A; Lichtbedrijven—Ringers I 0—0. Afdeling C: Povay II—Notenkrakers 2—0: Bekerwedstrijden: Afdeling A: PostiljonSOVA 03; BlackboysReiniging 0—2. Afdeling B: TelefoniaAPSV II 21; MelkboerenStoel 02; KromPO A 32; Hulskampboys—'t Hooge Huys 5—2. Afdeling C: Notenkrakers—APSV III 2—1; Alkm. Courant—Lastinaboys 0—2; Pov$y II—Kofaboys 24. De standen in de afdelingen zijn: Afdeling A: S.O.V.A. B.B. C. Ringers I Povay I Lichtbedrij ven Blackboys Centra Reiniging Postiljon 2 16— 4 9— 4 10— 7 8—11 6—11 6— 6 3— 4 2— 8 3— 8 Afdeling B: A.P.S.V. II 5 4 10 16— 1 9 Hulskampboys 6 3 11 133 9 Melkboeren 5 2 1 2 814 5 P-O.A. 6 1 3 2 8—10 5 Stoel 6 2 1 3 4—13 5 Telefonia 7 2 14 1311 5 't Hooge Huys 4 0 3 1 3— 6 3 Krom 5 113 6—13 3 Afdeling C Lastinaboys 5 4 0 1 157 8 Ringers II 5 4 0 1 12— 8 8 Kofaboys 6 4 0 2 147 8 Notenkragers 5 2 0 3 6—10 4 A.P.S.V. III 4 1 0 3 4— 7 2 Alkm. Courant 4 1 0 3 36 2 Povay II 5 1 0 4 616 2 Voor de handbalcompetities werden ge speeld: Afdeling A: HVB—Jong Holland 5—3; Krom—HVB 10—9; Lastinagirls—Zwalu wen A 72. Afdeling B: Zwaluwen BTubantia 44; TubantiaDe Wild 57, De standen in de afdelingen zijn: Afdeling A: Lastinagirls Milfleur Krom H.V.B. Zwaluwen A Jong Holland Afdeling B: De Wild S.V.G. K.H.C. Zwaluwen B Tubantia 7 6 1 0 42—14 13 7 4 6 4 7 3 7 2 8 0 1 2 41—25 0 2 32—45 1 3 31—25 21—29 12—41 1 32—17 11 1 29—18 10 3 27—25 7 2 13—22 3 6 17—36 1 Op het terrein van Alkmaarse Boys wordt Zondag een voetbaltornooi ge houden voor scheidsrechters. Deze wed strijden worden georganiseerd door de scheidsrechtersvereniging Alkmaar en Omstreken ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. Elftallen van Am sterdam, Haarlem en Schagen zullen als tegenstanders fungeren. Onze stad genoten nemen met de volgende elftal len deel: Elftal I: N. Leyen; H. v. Geelen en M. de Bruin; F. Jambroers, L. J. J. Augustijn en A. Biskanter; G. C. Merse, W. Hartland, A. Smorenberg, E. Koops en P. Ligthart. Elftal II: J Hoogvorst; J. Biskanter en L. Kruithof; A. Kranenburg, A. ten Cate en C. Zwart; M. J. Langras, N. Greeuw, G. P. Hartland, C. Hoogland en D. J. v. d Wal. Reserves: C. Stolk, A. J. Reinstra (d), J. v. Schaik en K. Termaat. Een zonovergoten zivembad is al tijd een feestelijk gezicht en voor al, zoals dat Zaterdagmorgen in het Pesiebad het geval is, als een aantal scholen gaan uitmaken wie over de beste zwemmers beschikt. Het waren de lagere scholen uit Bergen die daar, bij uitzondering onder uitstekende weersomstandig heden, de jaarlijkse schoolwedstrij- den organiseerden. En om maar meteen met de deur in huis te val len, de katholieke scholen hebben de wisselbeker op de Bosschool veroverd. Het was prettig te ontdekken dat bij deze schoolwedstrijden de open bare lagere school de strijd kon aan binden met de katholieke jongens en meisjes. Niet overal beschikt men nl. over een dergelijke ruime, overigens normale blik. Het overvolle program ma werd in sneltrein-tempo door de heer Pesie, die als starter fungeerde, verwerkt. Hij mocht daarbij rekenen op vrijwel alle leerkrachten uit Ber gen die met het grootste enthousiasme de verrichtingen van hun pupillen volgden. De heer J. van Drunen, con sulent lichamelijke opvoeding kon dan ook na afloop gewagen van goed ge slaagde wedstrijden waarbij hij in de Door een 3-2 overwinning in de uit wedstrijd tegen Vrone, is L5VV er in geslaqgd een beslissingswedstrijd te forceren in de competitie om de Zuur koolbeker. Reeds na drie minuten gaf De Nijs LSVV de leiding. De gastheren reageerden echter snel toen F. de Ko ning een kans kreeg en die niet on benut voorbij liet gaan. Een kwartier voor de rust gaf Smit LSVV ander maal de leiding, maar weer deed Vrone de achterstand te niet. Nu was het Zegers die de partijen op gelijke voet bracht. De tweede helft was bijzonder spannend, vooral toen A. Leek het der de LSW-doelpunt scoorde. De gast heren zagen echter geen kans hierin nog verandering te brengen. De beslis- singswedstijd, zo vernamen wij, wordt op het DTS-terrein gespeeld. De stand luidt: Vrone 4 3 0 1 6 8-4 LSVV 4 3 0 1 6 7-5 DTS 4 0 0 4 0 2-9 Jan Pronk blijkt in het buitenland over meer zelfvertrouwen te beschik ken. Hij heeft Vrijdagmiddag te Bor deaux, ter gelegenheid van de aan komst van de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk, een wedstrijd gereden tegen een aantal stayers van naam en eindigde op de tweede plaats. De Fransman Quegnet werd eerste met een kleine voorsprong op Pronk. Le- moine, kampioen van Frankrijk, werd derde, de Zwitser Besson klasseerde zich op de vierde plaats, Solent, een opkomende Franse ster werd vijfde en de Italiaan Martino eindigde op de zesde plaats. Jan Pronk heeft deze wed strijd achter de Franse gangmaker Lafal gereden. Enkele weken geleden heeft Bertus de Graaf bij een wedstrijd in Duitsland namelijk een been ge kneusd. eerste plaats dank bracht voor het vele voorbereidende werk dat door de heer Pesie moest worden verricht en de daadwerkelijke steun van de leerkrachten. Het laatste woord was aan de heer Pesie met de prijsuitrei king. Daarbij bleek- andermaal hoe gemakkelijk hij met de jeugd weet om te gaan en voor een ieder steeds een vriendelijk woord heeft. De uitslagen warenKatholieke scholen kwamen met 55 punten voor een jaar in het bezit van de wissel beker. Op de tweede plaats volgde de Bosschool met 44 punten en de Open bare Lagere School sloot met 28 pun ten de rij. De individuele uitslagen luiden: 25 meter schoolslag, meisjes: S. Stam 21.3; S. Krom 21.4 en T. Witte 22.3. 25 meter schoolslag jongens: J. Eckhardt 19; H. Verolme 21.3 en A. Schroor 22. 25 meter vrije slag, meisjes: S. Stam 18.2; S. Krom 22 en T. Witte 23. 25 meter vrije slag, jongens: J. Schart 17.2; R. Dekker 19.4 en B. Grootman 20.2. 25 meter rugslag, meisjes: T. Lan- gedijk 21.4; V. van Duin 25.4 en S. Krom 26.2. 25 meter rugslag, jongens: J. Eck hardt 24.2; W. Huberts 25.1 en J. Leering 25.3. 50 meter vrije slag, meisjes: S.. Stam 48; T. Langedijk 48.2 en S. Krom 54.1. 50 meter vrije slag, jongens: J. Eckhardt 45.4; F. Verduin 49 en R. Verolme 51. 4 x 25 meter estafette, meisjes: K.M.S.; O.L.S. en B.S.V. 4 x 25 meter estafette jongens: K.J.S.; O.L.S. en B.S.V. 15 meter meisjes: W. Bruining; L. Roos en T. van Urk. 15 meter jongens: A. van Pel, G. Sieswerda en E. Goos. Hindernisloop meisjes: G. Tilstra; R. Glorie en M. van der Meyde, Hindernisloop jongens: P. v. EyGk; C. Dorst en P. van Wonderen. Tijdens viswedstrijd in water gevallen Tijdens de Zaterdagmiddag gehouden hengelwedstrijd aan de Oudegracht is een zes-jarig jongetje, dat overigens niet aan de wedstrijd deelnam, in het water gevalleh. De heer v. d. Berg, (Overdiepad 19) sprong de jongen na en bracht hem n«t behulp van omstanders op het droge. De kleding van de heer v. d. Berg liep nogal wat schade op en ook miste hij zijn etui met vulpen en vulpotlood. Dr J. Nijman, die eerste hulp ver leende, kon bij de drenkeling geen ernstige gevolgen'van zijn onvrij wil-- lig--bad constateren-. - „i. VSV NAAR AROL-TORNOOI Evenals vorig jaar heeft VSV ook nu weer ingeschreven voor het AROL-tor- nooi te Amsterdam, te houden op Zon dag 23 Augustus met als deelnemers EBOH, Enschedese Boys, Excelsior, Heerenveen, VSV, Watergr.meer, Zee- burgia en AFC. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juli. 63.000 kg aardappelen: Eerstelingen 12— 13,20, rode idem 13,50, Doré 12,30—14.20, Eigenheimers 19,50—21,90, grove 12—12,30, drielingen 8,10—11,10 en kleine 5,20—5,70; 300 kg zilvernep 39—44 en idem drielin gen 16; 180 kg bieten A 9; 200 stuks bloemkool: B I 20 en B II 10. jy[ET ALLE BEWONDERING, die wij voor het zogenaamde zwakke ge slacht koesteren, moeten wij toch, na een ondervinding van vele journalis tieke jaren, constateren, dat de vrouw over het algemeen als raadslid niet meevalt, al zijn er ook hierbij na tuurlijk de gunstige uitzonderingen, die de regel bevestigen. Misschien, dat een stadsparlement, dat uitsluitend uit dames zou bestaan heel wat moeilijke problemen tot een goede oplossing zou brengen, maar er zou ook kans bestaan en die kans zou waarschijnlijk groter zijn dat de discussies weldra tot een algemeen geanimeerd gesprek zouden leiden, waarin de man, de kinderen en de da gelijkse problemen van het huishouden het voornaamste onderwerp zouden vormen. Het ligt, naar onze beseheiden me ning, minder in de aard van de vrouw om zich in de kring der wijzen in ernstige financiële of sociale proble men te verdiepen, met uitzondering dan van die enkelingen, die hier en daar in het beeld van Eerste of Tweede K-\mer passen, die een of meer titels voor haar namen hebben staan en van wie het niet verwonderlijk zou zijn als zij tevens exDerts in wiskundige zaken zouden blijken. UITZONDERINGEN we zeiden het reeds bevestigen de regel, maar in het algemeen is het onze ervaring, dat vrouwen in de Raad zich maar al te spoedig door mannen van haar stuk laten brengen en dat een handige wet houder, met wat statistieken gewa pend, weinig moeite heeft het met enhousi-sme opgezette betoog van eeh vrouwelijk raadslid als een kaarten huisje ineen te doen storten. In de verschillende fracties is de vrouw dan ook niet bestemd om als eerste in de vuurlinie te worden ge zonden Haar wordt in den regel toe bedeeld wat speciaal op het terrein der vrouw ligt, scholen - speciaal kleuterscholen kinderspeelplaatsen zorg voor moeders, woninginrichting en wat dies meer zij. Bij de jaarlijkse begrotingsbeschou wingen is dit deel der besprekingen voor haar gereserveerd en achter haar staan dan de fractiegenoten, de poli tieke keien en de nieuwelingen om de bedreigde partijgenote dadelijk te kun nen bijspringen als het bursermeester- we'houderlijk trommelvuur haar wat al te fel mocht bedreigen. WU HEBBEN BIJ de begrotingsbe schouwingen gezegd, dat wij met belangstelling naar de maidenspeech van het nieuwe vrouwelijke raadslid, mevrouw Koster, zouden luisteren en we zijn daartoe in de thans gehouden raadsvergadering in de gelegenheid ge weest. Laten wij eerlijk bekennen, dat zij ons vele procenten is meegevallen en dit is dan een compliment de in druk gewekt heeft, dat zij haar man netje staan kan. Dat „mannetje" was in dit geval de heer Coerts, die door Sociale Zaken een rapport had laten maken in ver band met de vraag of men in een stad als Alkmaar ai dan niet behoefte aan een crèche heeft, dat is een bewaar plaats voor zuigelingen en zeer jonge kinderen, wier moeders uit werken gaan en die tijdens die werkuren er gens gebracht moeten worden waar men hen verzorgt en kan bezig houden. De wethouder voelde daar niet veel voor en het rapport, dat hij had laten opstellen was eveneens van een nega tieve strekking. Er zou geen behoefte aan een dergelijke bewaarplaats zijn, vele steden van de grootte van Alk maar zouden er ook geen hebben of er met over tevreden zijn en de conclu sie was dan ook, dat we er hier maar met mee moesten beginnen, temeer daar vrouwen, die in de fabrieken werken of door Sociale Z'ken ge steund worden, er niet van zullen pro fiteren. i;., een vrouw met een dier te verge- njKen, maar sommige dieren hebben ook zeer goede eigenschappen, karak teristieke eigenschappen zelfs, en als we die dan naar voren mogen brengen moeten we constateren, dat mevrouw Koster—Schouw zich niet van haar stuk liet brengen en als een bulldog, of ten, We ^ever zeggen als een terrier, aan het onderwerp vasthield. Het ging er hier slechts om of dit rapport voor kennisgeving zou worden aangenomen waarna het spoorloos verdwijnt dan wel of het ter na dere bestudering en onderzoek zou worden aangehouden. Gewoonlijk mag tden dan alleen het laatste bepleiten, i*13^ j0 ondervinding heeft wel ge beerd, dat de voorstanders dan ook wil len zeggen waaróm zij van een ander^ {]?enirJ2 dan B. en W. zijn en het is logisch, dat hun argumenten voor het ai dan niet aanhouden bij het raadsbe sluit van grote betekenis kunnen zijn. Het is eigenlijk niet meer dan ml- lijk, dat men een dergelijk pleidooi mag houden en de burgemeester heeft het weer toegelaten, waarschijnlijk mede omdat dit raadslid haar maiden speech hield en het niet hoffelijk zou zijn geweest haar daarin te onder breken. I ATEN WIJ EERLIJK zeggen, dat wij nooit onder de indruk komen van het argument dat iets dat hier tot stand zal moeten komen „Ook" niet in di verse andere steden bestaat. Afgezien van alle kwade trouw is het duidelijk, dat het gemakkelijk is een rijtje steden te noemen waar iets niet is of waar iets niet zozeer geapprecieerd wordt. Wat in de ene stad niet gaat kan in de andere van groot nut blijken en wie zoeken wil kan in vele gevallen ook wel een rijtje plaatsnamen opnoemen, waar men er een geheel andere Opinie op na houdt. Alkmaar heeft ondervinding met een crèche. Er is hier vele aren een ge weest en dat groot aantal jaren is op zichzelf al een bewijs, dat men er over content was. Wij hebben met een der vroegere dames-bestuursleden daarover nog eens uitvoerig gesproken en zij dacht met grote voldoening terug aan de di rectiekeet op het Zevenhuizen, waar de crèche was gevestigd, waar wiegjes in een lange rij met zuigelingen ge vuld waren en waar een grote kring kleuters vrolijk danste en zong onder de hoede van een moederlijke verzorg ster. Zoals het succes van een sociale werkplaats staat af valt met de keuze van een leider, zo is het succes van een kinderbewaarplaats allereerst af hankelijk van de keuze v--n een goede verzorgster, een vrouw, die zelf kin deren heeft of gehad heeft, voor wie de babyverzorging geen geheimen heeft en die zo prettig met kleuters kan omgaan, dat deze de moederlijke zorg, in de uren dat zij daar vertoeven, niet missen. Het is destijds een schepping ge weest van mej. Van Rijn, de secreta resse van de Armenraad, die op so ciaal terrein veel voor de minder be deelden in onze gemeente gedaan heeft, en dokter Pameijer was er een dage lijkse bezoeker en liet belangeloos zijn wakend oog over alle hygiënische maatregelen gaan. TIJDEN VERANDEREN en ook wij, maar er zullen in onze gemeente nog wel moeders zijn, die noodgedwon gen uit werken moeten gaan of door andere omstandigheden haar kinderen nog te klein voor de fröbelscholen ergens moeten brengen waar zij ze volkomen vertrouwd weten. Laat men eens bij vrouwenorganisaties naar haar oordeel over een crèche vragen, in het bijzonder in die kringen waar men van een dergelijke inrichting kan pro fiteren, al zal de gemeente dan ook de leiding van dat inderzoek wel in han den moeten houden. De wethouder zag tegen een berg van bezwaren op, maar het resultaat van het debat is toch geweest, dat de kwestie niet met een simpel rapport van de baan was, maar dat men zijn oor ook nog eens in de kringen der be langhebbenden te luisteren zal leggen. CR KWAM EEN MERKWAARDIG voorstel in de Raad naar aanleiding van het verzoek van mevrouw de we duwe Bek-Admiraal om financiële ondersteuning, daar zij na een ononder broken diensttijd van 24 jaar als schoonmaakster in gemeentelijke ge bouwen thans haar taak op 66-jarige leeftijd moet neerleggen, een beloning van bijna zeshonderd gulden per jaar niet missen en daardoor niet in haar onderhoud voorzien kan. Zij bleek thuis te behoren in de ca tegorie personeel, dat niet op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht werkzaam is, maar het schoonmaak werk min of meer bij aanbesteding verricht heeft, waarbij de gemeente aan de sociale verzekeringswetten moet voldoen, maar na beëindiging der werkzaamheden geen enkele financiële verplichting heeft. Het mag verwonderlijk genoemd worden, d?t lichamen als de gemeente en de Raad van Arbeid eerst nu tot de ontdekking komen, dat er in die 24 jaren niet voldaan is aan het voor schrift voor deze vrouw rentezegels in gevolge de invaliditeitswet te plakken. De Raad van Arbeid heeft over de laatste twee jaar een navordering in gesteld waardoor de vrouw een rente van zegge en schrijve 18,72 ontvangt, terwijl gebleken is, dat zij op haar 65ste jaar recht op een ouderdomsrente van 184,20 kon doen gelden. Natuur lijk bleek de Raad bereid het verschil bij te passen, maar men vraagt zich onwillekeurig af hoeveel deze vrouw jaarlijks door ambtelijk verzuim te kort zou zijn gekomen als zij door moeilijke levensomstandigheden nu eens niet min of meer toevallig om een geringe „onverplichte" uitkering uit de gemeentekas verzocht had. Dergelijke abuizen mogen in een ge meente met voldoende deskundige ambtenaren toch niet voorkomen. W/IJ HEBBEN DESTIJDS uitvoerig over de zogenaamde Airghost-film geschreven, een product van bedenke lijk kwaliteit, blijkbaar opgezet door een handige zakenman, die zich be ijverde in een aaneenschakeling van .brokjes kleurenfiim over Nederland diverse steden tegen een belangrijke vergoeding voor het wat langer of korter aandacht schenken aan eigen gemeente te interesseren. Het had toen de schijn alsof de ge meenten zich verdrongen om daarin te mogen .adverteren" en of wij er coute que coute direct bij moesten zijn om ook voor Alkmaar nog een plaatsje te kunnen veroveren. Het is ons niet bekend hoe het ver der met deze film is gelopen, maar het is wel gebleken, dat de gehele Raad en waarschijnlijk ook de wet houders van oordeel zijn geweest, dat wij de 12.500 welke daarvoor be taald moeten worden wel nuttiger kun nen besteden. Slechts de burgemeester was van een andere opvatting. Wij weten niet of hij zich misschien reeds min of meer aan een participatie had gebonden, maar hij nam zijn verlies als een man en deed thans zelfs geen enkele poging een toch onwillige Raad van de juist heid van zijn inzicht te overtuigen. Een verstandig besluit, te meer waar blijkbaar geen der raadsleden over het afwijzend voorstel van de meerderheid van B. en W. het woord wilde voeren. ^A EEN langdurig en vervelend debat tussen de heer Vennelcer en de wethouder van onderwijs over het al dan niet leggen van hardboard op de vloeren van de te stichten St. Do- minicusschool en de vraag of er hier van verwaarloosd onderhoud door de vorige bewoonster dan wel van vernieuwing of verbetering volgens ar tikel 72 van de onderwijswet sprake was met andere woorden over de vraag wie het zou moeten betalen kwam men uiteindelijk tot een com promis, waarbij de mogelijkheid werd geopend de kwestie later nog eens rustig te bekijken. De heer Knuistingh Neven, die te vergeefs voor vacantietoeslag voor de mannen in de werkvoorziening pleitte en zich niet_ liet weerhounden door het argument dat Alkmaar wanneer het daartoe het voorbeeld gaf de ge hele Rijkssubsidie in gevaar zou bren gen, zag een desbetreffenld voorstel door geen enkel raadslid zelfs niet door zijn fractiegenoot gesteund en besloot andere wegens te volgen om zijn doel te bereiken. Het verzoek van het Nederlands Le ger des Hells om Zaterdagsavonds in de stad te mogen zingen werd ter af doening naar B. en W. verwezen, wat betekent dat de een voortaan z"l mogen zingen en de ander mag toekijken. De Kapelkerk krijgt een zod-nige verhoging van subsidie voor de restau ratie, dat met de werkzaamheden bin nen afzienbare tijd een aanvang kan worden gemaakt en de heer F<wk- houwer zal een leesbare handtekening op een door de wet geëiste verklaring moeten zetten, wil hij althans vol gens de rapporteur der geloofsbrieven niet het gevaar lopen voortaan ziin plaats op de publieke tribune te moeten zoeken. Diverse aangehouden voorstellen, welke wij op deze agenda verwacht hadden, ontbraken, er kwam heel wat klein goed in behandeling en de voor zitter liet het als een volleerd veiling meester in snel tempo de revue pas seren. Vele raadsleden bleken op het punt met verlof te gaan met of zonder vacantietoeslag. De nestor van de Raad wenste in het bijzonder de burgemees ter een aangenaam buitenlands ver blijf toe en het ziet er naar uit dat wij op 20 Augustus, de laatste raadszitting in de tegenwoordige samenstelling, een aantal door rust gesterkte en door de zon gebruinde edelachtbaren zullen weerzien, die krachten hebben ver zameld om de zware taak, welke op hun schouders rust. met nieuwe ener gie te kunnen vervullen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3