t koopje iNtaelc Twee dozijn vermetelen lieten Tour-adel ver achter zich 55' enZa. iconstateerd Wijn van Est repatrieert naar de zevende plaats Jacques Goddet de denker DE STAND IN DE TOUR Op sprintnummers wordt een spannende strijd verwacht Imposante openingsceremonie van de Gymnaestrada igen. K Een duresigaret voor drie kwartjes „sr. (S 100 ®/o MILD' PIT IJ Mahe verdrongploegmaat Robic Ronde der surprises De athletiekkampioenschappen De 80 m horden zijn voor Fanny Blankers Koninklijk echtpaar zag eerste demonstratie Veteraan overleed bij vlaggenparade Stukken uit dossier van Fonteyn niet verbrand Ook Hogerhuis aanvaardt Afrikaanse federatie Belgisch waterpolo-team voor Zaandam Sagitta-ploeg verbeterde 4 x 200 m record De reisroute van de Prins Het slechte gietwerk van de kruisers lmolive voor hef schoonheid. Voel het rijke, geurige i is en hoe volmaakt uid wordt er gavet nog! Vertrouw de Uw teint en huid Schoonheids» stralend en fris dank zij Palmolive. m ESTWANN r advertenties laden I20 Alkmaar •echt. HO weet er raad maal! Niet één in 't sop! Waar lonker. 't Is het ïbare waskracht. t kracht* uitgekomen is. bonte goed in. it er eenmaal in lik. Het verliest jacht te maken, g Daarom is 'n <2 (Van een speciale verslaggever) HET WAS TE VERWACHTEN, dat na de twee Pyreneeën-etappen de renners, die in de bergen tal van minuten hadden verloren, een voor- richtte poging zouden wagen om in de twaalfde etappe van Luchon naar Albi iets van hun achterstand ongedaan te maken. Dat de Tour- armee evenwel met de Aubisque, de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde nog in de geoliede benen, met een vaartje van 40 km over de 228 km zou sjassen en de officials een rekententamen zouden moeten afleggen om een gloednieuw algemeen klassement samen te stellen, had ïelfs "de opperste baas Goddet niet kunnen voorzien. De verwachting, Hat er gisteren gewandeld zou worden, werd teniet gedaan door twee Hozijn vermetelen, die kort na de start het hazenpad kozen en in Albi reeds van de inspanning waren bekomen toen de Tour-adel nog in geen velden of wegen was te zien. Maar liefst eenentwintig minuten bedroeg He voorsprong, toen Darrigade in een massa-sprintje als eerste van de 24 zijn lachende kop over de finishlijn stak. De gevolgen waren Hesastreus. Robic, de Pyreneeën-dwinger, werd van de eerste plaats ïn de totale rangschikking weggevaagd door., zijn ploeggenoot Mahe. Min of meer ontsteld liet Mahe, die nota bene het offensief tegen zijn ploegmakker had ontketend, de gele trui om het lichaam glijden. Hij was er zo leek het althans niet eens blij mee. Anders was het met Wim van Est, die zich tijdig van het gevaar bewust, met een machtige rush bij de vluchtelingen had gevoegd, als zevende in Albi Arriveerde en in het algemeen klassement van de 20e naar de 7e plaats repatrieerde. Hiermede had de Nederlandse ploeg echter haar kruit nog niet verschoten. Terwijl de 24 koplopers in volle ren lagen en het peloton om onbegrijpelijke redenen sufte, schoten zes renners weg, o.w. niet minder dan vier Nederlanders. Hein van Breenen, Gerrit Voorting, 'Jos Suykerbuyk en Thijs Roks, bijgestaan door een Belg en een Italiaan, begonnen de achtervolging. In Albi waren zij tien minuten van Robic, Schaer, Bobet, Nolten. Wagtmans. Adri Voorting e.a. weggegleden en hadden zich resp. op de 28e, 29e, 30e en 31e plaats genesteld. Toen in He rekenkamer de schade-enquêtecommissie de rekenmachines weer in 'de hoezen had gewikkeld, bleek, dat Robic 8 min. 50 sec. van de zo moeizaam verdiende gele trui was verwijderd. Hij ziet thans Mahe, de Luxemburger Ernzer en zelfs de onbekende grootheid Anile in de rug en wordt op de voet gevolgd door Schaer. Bauvin en Wim van Est. Behalve de man van het Heike trokken ook Gerrit Voorting,. Van Breenen, Suykerbuyk en Roks winst uit hun ontsnapping. Wagtmans daarentegen verloor twaalf plaatsen, Nolten zeven en Adri Voorting twee. I)E SCHERPE RIVALITEIT tussen de renners en de ploegen had tot gevolg dat gisteren het tempo zeer hoog lag. Een gemiddelde van meer dan 40 km was iets waarmee de organisatoren na de zware Pyreneeën-etappen geen reke ning hadden gehouden en de kopgroep had aan het eindpunt dan ook een voor sprong vam drie kwartier op het tijd schema. Voor de eerste schermutseling In deze vlakke etappe zorgden Van Breenen, Buitel en Diederich, die 500 m uitliepen, doch na een kilometer of 15 werden achterhaald, in weerwil van het Er kwamen geen reacties, wel liep Astrua even weg, doch hij viel terug in het peloton. MET NOG 80 km voor de boeg, ont- snapten Suykerbuyk en Dcbruyne uit de hoofdgroep. Gerrit Voorting voegde zich bij dit tweetal en later sprongen ook Van Breenen en Roks naar de vluchtelingen toe. Met een vaartje van ver over de 40 km rijdend hadden ze Robic c.s. spoedig ver achter zich ge laten. Daarmede is in grote lijnen alles verteld, wat de moeite waard was in deze etappe. De groep van 24 arriveer de met ongeveer vijf kwartier voor sprong op het tijdschema op het circuit van Albi, nadat een energieke ontsnap pingspoging van Couvreur op de laatste kilometers mislukt was, evenals een overeenkomstige poging van Van Est in de laatste drie kilometer. Van Est kon in zijn eentje tegen de overmacht van de anderen niets doen. Darrigade won de sprint voor Van Geneugden en Bastianelli. Dupont, die, zoals vermeld, bandenpech had gehad, kwam ruim zeven minuten later binnen en nog weer vier minuten later won Rosello de sprint van het tweede groep je vóór Debruyne, Van Breenen, Gerrit Voorting, Suykerbuyk en Roks. Met bijna 21 minuten achterstand op de winnaar arriveerde het grote peloton, met Magni aan kop, vóór Geminiani en Robic. Mahe trok het meeste profijt van het zonderlinge verloop van deze etappe, want hij staat nu nummer één in de algemene rangschikking. Men moet trouwens niet menen, dat hij in de wol ken was over dit buitenkansje, want na de aankomst verklaarde hij onomwon den, dat de eer te groot voor hem was en dat de trui hem zwaar op de schou ders zou drukken. Wel een bewijs, dat de resultaten van deze twaalfde etappe voor iedereen even verrassend zijn ge weest. Toen Mahe dit zei aan de finish, dacht hij ongetwijfeld ook aan zijn ploegmaat Robic, die hij had onttroond, doch met de medewerking van Mallejac, Morvan en Pontet, die eveneens tot dezelfde (Advertentie lus Med.) ploeg behoren en met Mahe waren weg gegaan. Was deze rit tenslotte toch, w?.t Robic c.s. betrof, een kwestie van ploeg- tactiek? Omdat Robic, na zijn inspan ning in de Pyreneeën, zich niet i i staat had gevoeld de trui voor zich te behou den? In Albi was er Woensdagavond geen enkele deskundige te vinden, die voor al deze problemen een aanneme lijke oplossing had weten te vinaen. J"\E UITSLAG van de twaalfde étappe van Luchon naar Albi over 228 km, is: 1 Darrigade (Fr. Z.W.) 5 uur 40 min. 40 sec.; 2 Van Geneugden (Belg.); 3 Bas tianelli (Fr. Z.W.)4 Couvreur (Belg.); 5 Quentin (lie de France); 6 Forestier (Fr. N.O.C.); 7 ex aequo Adriaenssens (Belg.); Trobat (Sp.); Ernzer (Lux.)Kemp (Lux.) Kirchen (Lux.); Van Est (Ned.); Diot (lie de France); Renaud (lie de France); Tonello (lie de France); Anzile (Fr. N.O.C.); Meunier (Fr. N.O.C-); Wal- kowiak (Fr. N.O.C.); Bianchi (Fr. ZO.); Mahe (Fr. West); Mallejac (Fr. West); Morvan (Fr. West); Pontet (Fr. West) en Colette (Fr. Zuidwest) allen in dezelfde tijd als Darrigade 5 40.40; 25 Dupont (Fr- Zuidwest) 5.47.55; 26 Rosello (It.) 5.51.37; 27 De Bruyne (Belg.) z.t.; 28 Van Bree nen (Ned.) z.t.; 29 Gerrit Voorting (Ned.) z.1.; 30 Suykerbuyk (Ned.) z.t.; 31 Roks (Ned.) z.t.; 32 Magni (It.) 6.01.24; 33 Ba- roni (It.) z.t.; 34 Geminiani (Fr.) z.t.; 35 Robic (Fr. West) z.t.; 36 Esnault (Fr. West) z.t.; 37 Quennehen (Fr. N.O.C.) z.t.; 38 ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Magni (6.01.24). Hierin bevonden zich de overige Nederlanders; Nolten, Wagtmans en Adri Voorting. Het ploegenklassement van de twaalf de étappe luidt: 1 Frankrijk Zuid West 17.01.00; 2 België 17.01.30; 3 lie de France 17.02.00; Frankrijk Noord-Oost Centraal z.t.; Frankrijk West z.t.; Luxemburg z.t.; 7 Nederland 17.23.54; 8 Frankrijk Zuid-Oost 17.43.28; Spanje z.t.; 10 Italië 17.54.25; 11 Frankrijk Nationaal 18.04.12; Zwitserland z.t. Drie en negentig renners waren voor deze étappe gestart. Caput van lie de France was niet vertrokken. Tijdens de etappe staakten Gueguen (lie de France) en Vivier (Fr. Z.W.) de strijd. (Van een speciale verslaggever) JACQUES GODDET heeft Dins dagavond na de tweede Pyre- neeën-etappe in zijn hotel te Luchon met een zekere voldoening de algemene rangschikking be studeerd. Elf etappes waren ach ter de rug, elf ritten vol spanning en vele verrassingen. De super crack had een kans gekregen om tijdwinst te boeken, de klimmer en de uitblinker in het dalen hadden gelegenheid gehad hun speciale capaciteiten in vele mi nuten en seconden voorsprong op minderbegaafden om te zetten. De rouleurs en de sprinters waren aan bod gekomen, en het mengsel van dit alles resulteerde in een algemeen klassement met kleine onderlinge verschillen, dat nog vele mogelijkheden bood. Maar dezelfde Goddet zal Woensdag avond in Albi vertwijfeld aan zijn haren hebben getrokken, want de resultaten van de twaalfde etappe, van Luchon naar Albi over ruim 200 kilometer, boden een dermate verrassend karakter, dat de alge mene rangschikking ingrijpende ioijzigingen onderging. Wat zullen de consequenties zijn van het nieuwe probleem, dat Albi heeft op geworpen? De directeur van de Tour de France zal ongetwijfeld de ge beurtenissen van de twaalfde etappe ernstig bestuderen. Slechts twee conclusies zijn mogelijk. Het is waar, en dat moge de eerste conclusie zijn, dat de Ronde van Frankrijk van dit jaar in elke etap-e verrasingen heeft opge lette: d en dat de spanning tot het uiterste is ooaevoerd. Maar de tweede gevolgtrekking, welke ge- t inaakt kan worden, is deze: De bergetappen in de vorm, waarin zij ons dit jaar door de leiders zijn voorgezet, hebhen veel van haar waarde verloren. Immers de winst, welke specialisten in het klimmen en het dalen in de weinige korte bergritten kunnen boeken, gaan geheel verloren in de vele lange en vlakke etappes. Robic. de man, die door vele deskundigen Dins dagavond te Luchon als vrijwel zekere winnaar van deze ronde werd gedoodverfd, heeft zo'n ge ducht pak slaap gekregen van enkele renners die juist op de vlakke etappen ?eer sterk rijden, dat het publiek een etmaal later al u-eer een andere favoriet moest j kiezen. hoge tempo. Spoedig volgde een tweede uitlooppoging, die beslissend zou wor den. Zeventien renners namen er aan deel: Quentin, Walkowiak, Mallejac, Bianchi, Couvreur, Mahe Adriaemssens, Tonello, Porestiër, Van Geneugden Re- naud, Jim Kirchen, Anzile, Pontet, Dar rigade, Kemp en Dupont. Bij Saint- Gaudens, 42 km van Luchon, waren ze enige honderden meters uitgelopen, maar het verschil werd snel groter, om dat de hoofdmacht niet reageerde. Toen zetten Colette, Meunier, Ernzer, Diot, Trobat, Bastianelli en Morvan de ach tervolging in en wat later reed ook Van Est zich uit de hoofdgroep los. Met een felle demarrage sprintte dc man uit St. Willibrord Rit het lome pe loton, waarvan de meeste renners de Pyreneeën nog in de benen hadden. Geen renner was er, die het wiel van de Nederlandse locomotief kon grijpen. Tonello, uit de kopgroep teruggevallen, zag tot zijn grote vreugde de witte trui naderen, haakte en werd, soms met een snelheid van 50 km, precies na 85 km door Van Est weer in de kopgroep te ruggebracht. Bij de bevoorrading te Toulouse na 131 km arriveerden de 25 leiders met niet minder dan 56 minuten voorsprong op het tijdschema. Het grote peloton lag toen 814 minuut achter. Robic en Schaer die de vorige dag een strijd op leven en dood tegen elkaar hadden gevoerd om het bezit van de gele trui en hun leven hadden gewaagd bij de afdalingen door mist en nevel in de Pyreneeën om elkaar enkele luttele minuten voor te blijven of te komen, bleven in het pelo ton zitten. En zo deden ook Bobet, Magni, Bartali, Nolten en hoe de andere grote azen mogen heten. Toch wisten ze uiteraard heel goed, dat Mahe, wiens achterstand op Robic nog geen 12 mi nuten bedroeg in de kopgroep zat, even als de gevaarlijke Ernzer en Anzile. Met de grootste bevreemding zagen de vol gers het verschil tussen de beide groe pen steeds groter worden. Vijftien kilo meter voorbij Toulouse was het al meer dan 12 minuten, zodat op dat moment Mahe de gele trui reeds veroverd had, ten koste van zijn ploeggenoot Robic MA DE TWAALFDE ETAPPE luidt het algemeen klassement in de Tcur de France: 1. Mahe (Fr.W.) 67.11.40; 2. Ernzer (Lux.) 67.12.58 op 1.18; 3. Anzile (Fr. NOC) 67.14.03 op 2.23; 4. Robic (Fr. West) 67.20.30 op 8.50; 5. Schaer (Zwits.) 67.20.48 op 9.08; 6. Bauvin (Fr. NOC) 67.22.20 op 10.40; 7. Van Est (Ned.) 67.22.39 op 10.59; 8. Renaud V'Ile de France) 67.24.30 op 1250; 9. Mallejac (Fr. West) 67.26.29 op 14.49; 10. Astrua (It.) 67.27.42 op 16.02; 11. Bobet (Fr.) 67.29.42 op 18.02; 12. Walkowiak (Fr. NOC) 67.29.45 op 18.05; 13. Close (Belg) 67.31.10 op 19.30; 14. Roks (Ned.) 67.32.30 op 20.50; 15. Rossello (It.) 67.33.15 op 21.35; 16. Lauredi (Fr.) 67.33.24 op 21.44; 17. Gerrit Voorting (Ned-.) 67.33.42 op 22.02; 18. Rolland (Fr.) 67.34.18 op 22.38; 19. Bartali (It.) 67.35.00 op 23.20; 20. Couvreur (Belg) 67.35.04 op 23 24- 28. Van Breenen (Ned.) 67.41.42 op 30.02; 29. Wagtmans (Ned.) 67.42.01 op 30.21; 30. Magni (It.) 67.42.38 op 30.58. 40. Suykerbuyk (Ned.) 67.54.49 op 43.09; 44. Nolten (Ned.) 67.59.11 op 47.31; 60. Adri Voorting (Ned.) 68.12.38 op 1 uur 58 sec. |_JET PLOEGENKLASSEMENT: 1, Frankrijk Noord Oost Centraal 200.45.16; 2. Frankrijk West 201.00.08; 3. België 201.19.43; 4. Nederland 201.35.19 op 50 min. en 3 sec; 5. 11e de France 201.49.16' 6. Frankrijk Nationaal 202.01.24; 7. Italië 202.12.14; 8. Luxemburg 202.22.04; 9. Frankrijk-Zuid-West 202.38.56; 10. Spanje 202.45.03- 11 Zwitserland 202.55.40; 12. Frankrijk Zuid Oost 202.57.08. IJET JUBILEUMKLASSEMENT: 1. Robic (Fr. W.) 139 pnt; 2. Schaer (Zwits.) 145 pnt; 3. Magni (It.) 189 pnt; 4. Geminiani (Fr.) 224 pnt; 5. Van Est (Ned.) 245 pnt; 6. Rolland (Fr.) 287 pnt; 7. Gerrit Voorting (Ned.) 306 pnt; 8. Astrua (It.) 318 pnt; 9. Bartali (It.) 321 pnt; 10. Mahe (Fr. W.) 334 pnt; 20. Van Breenen (ned.) 435 pnt. Bijna driehonderd athleten, onder wie zich alle cracks bevinden, zullen dit weekeinde Zaterdag 18 en Zon dag 19 Juli, op de Sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag strijd leveren om de Nederlandse athletiek kampioenschappen. Gezien de in- In de twee etappen door de Pyreneeën werd het uiterste van de renners gevraagd. schrijvingen kan op vele nummers een spannend duel om de titel wor den verwacht. Op de 100 en 200 meter b'jv., zul len Rulander, Aret, Lammers, Griek en de nieuwe ontdekking Hardeveld het elkaar zeer lastig maken. Ver- wey zal op de 400 meter alle krach ten in moeten spannen om de aanval op zijn titel van Smildiger, Hofmees ter en Buys het hoofd te bieden. Verwey komt ook op de 800 meter uit, waar hij o.m. Rem, Veltman, Ki:t en Jonkers ontmoet. Slijkhuis indien hij inderdaad start zal zich op de 1500 meter door Keesom, Van den Wildenberg of Govers wel ïnnn laten verrassen en ook de 5000 meter, waarop hij o.a. Van den Veerdonk en Maliepaard als tegen standers krijgt, zal ongetwijfeld naar die Trekvogelathleet gaan. Neder- hand, Parlevliet, Broeken en Van der Hoeven zijn momenteel op de horden volkomen aan elkaar ge waagd. Bij de technische nummers kan vooral het verspringen tussen Visser en Wessels, die dit seizoen een con stante vorm vertoont en regelmatig boven de 7 meter springt, interes sant. worden. Puck Brouwer zal bij de dames op de sprint aa het langste eind trekken. Maar wie hier op de tweede en der« plaatsen beslag zullen leg gen is een open vraag met deelneem sters als Gre de Jongh, Willy Lust, Ada Groen en Xenia StadDe Jong Fanny Blankers—Koen zal, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, voor de zoveelste maal de titel op de 80 meter horden voor z:ch op eisen. Diny Broekman, Willy Lust en Loes van der Meyden zullen el kaar de eer bij het verspringen fel betwis'e.i. te Oostduitse vluchtelingen zijn West-Berlijn begonnen met de aanleg van een herdenkingstuin voor de slachtoffers van de onger g.-ldheden op 17 Juni in Oost-Berlijn en Oost- Duitsland. £EN IMPOSANT schouwspel vormde gistermiddag de inzet tot het 5-dagen gymnastiekfestijn, de Gymnaestrada te Rotterdam. Onder de tonen van pittige marsmuziek door de Marinierskapel der Kon. Marine o.l.v. kapitein Gijsbert Nieuwland, vond op de Coolsingel de opmars plaats van enige duizenden deelnemers uit de veertien deelnemende landen, om aldaar, voor het stadhuis hun opwachting te maken bij de plechtigheid van het hijsen der nationale vlaggen der diverse landen. JTNIGE duizenden Rotterdammers ga- ven hier, ook al opgewekt door de zon, die te rechter tijd het wolkendek (en de daarmee gepaard gaande stro mende regen) doorbrak, de eerste blij ken van hun belangstelling voor dit sportieve evenement. Toen mr G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam, tezamen met vele autoriteiten en genodigden, plaats had genomen op het bordes van het stadhuis, kon de feitelijke plechtigheid een aanvang nemen. Bepaald indruk wekkend was het moment, waarop de nationale hymnen werden gespeeld en de vlaggen der deelnemende landen in top werden gehesen. Na afloop van deze, tot in de per fectie verzorgde plechtigheid, verzamel den zich deputaties en genodigden in de burgerzaal van het stadhuis, waar bur gemeester Van Walsum zijn welkomst rede hield. Hierbij sprak hij zijn vol doening uit, dat Rotterdam was uitver koren om de 1ste gymnaestrada te mogen herbergen en beschouwde het als een eer de buitenlandse gasten te mogen ontvangen. Hij besloot zijn rede met de wens, dat deze gymnastiekmanifestatie de tóenadering tussen de aanwezige landen zal dienen. Bij de openings-demonstratie, welke Woensdagavond in het Sparta Stadion te Rotterdam werd gehouden, gaven koningin Juliana en prins Brnhard blijken van hun belangstelling. Zij zul len evenals de duizenden toeschouwers onder de bekoring zijn gekomen van deze werkelijk grootse turnshow. T)E DEMONSTRATIE werd geopend met een kleurrijk défilé waaraan werd deelgenomen door de groepen van België, Denemarken, de Duitse Bonds republiek, Groot-Brittannië, Italië, Lu xemburg, de Hongaarse Volksrepubliek, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Zwit serland,---Zweden-en tot-«lot-Nederland. Het was een machtig schouwspel, dat niet heeft nagelaten een grote indruk te maken op de aanwezigen en waar aan verscheidene landen een bijzonder tintje hadden verleend door enige van hun vertegenwoordigsters in nationale klederdracht te steken. De eerste de monstratie werd gegeven door een groep Noren van 40 tot 77 jaar. Behalve fraaie veldoefeningen boden zij fantas tisch werk aan rekstok en paard, waar bij reuzenzwaaien en salto's veelvuldig voorkwamen. Enorme prestaties, welke groot respect afdwongen en die van het publiek grote bijval ontvingen. Voor de dames opende het Swedish Mass Eliteteam de rij. Ook deze 128 deelneemsters oogstten veel succes met haar perfect uitgevoerde oefeningen, waarbij het rhythmisch element een do minerende plaats innam, doch die vaak reminiscenties aan volksdansen wakker riepen. Met deze oefeningen was dan deze dag, althans wat het gymnastisch ge deelte betrof, geëindigd, en werd het Sparta-Stadion in het duister gehuld. Voor korte tijd evenwel. Na een fan fare snelde een fakkelloper van de overdekte tribune naar het midden van het vuur overnamen. Daarop ging het Over de feestelijke opening van de eerste Gymnaestrada is een zwarte schaduw gevallen. Tijdens de vlaggenparade, welke 's mid dags werd gehouden, is de 75- jarige Hoor J. BolmannGothesen, plotseling overleden. Waarschijn lijk ten gevolge van een hartaan val. Het ongeval vond plaats voor het stadhuis van Rotterdam. Het was een droef moment toen, bij de aanvang van de demonstratie in het Sparta Stadion, een minuut stilte te zijner nagedachtenis in acht werd genomen. De minister van Marine heeft gis teren geantwoord op een vraag uit de Tweede Kamer, inzake de vernieti ging van dossierstukken, die betrek king hadden op de zaak-Fonteyn. In zijn antwoord ontkent de minister categorisch, dat er zulke stukken zijn vernietigd. Wel is hem bekend, dat er door oorlogshandelingen bepaalde stuk ken verloren zijn gegaan. Daar ook het Hogerhuis zich met het plan heeft verenigd, is het wets ontwerp van de Britse regering in zake vorming van een Centraalafri- kaanse federatie uit Noord- en Zuid- Rhodesia en Nyassaland van kracht geworden. Thans moeten de nodige uitvoeringsmaatregelen worden afge handeld. Als gouverneur-generaal van de nieuwe federatie wordt gedood verfd lord Lleweliin. Dit zijn de oudste en de jongste deelnemer aan de Gymnaestrada te Rotterdam. Het zijn de 77-jarige heer Einer K Jordfald uit Noor wegen en de 10-jarige Anna-Lusa Varo, lid van een kinderturn vereniging uit Helsinki. het veld, waar zes andere fakkellopers naar de tribune aan de tegengestelde zijde, waar de letters K.N.G.V. en de 'zes ter weerszijden hiervan aange brachte flambouwen werden ontstoken. Een nieuwe fanfare was het sein tot een massale opkomst van honderden dames en heren van de Rotterdamse Turnbond, die hierop met hun allego risch spel konden beginnen. Geboeid hebben de duizenden dit spel gevolgd. Het Belgisch waterpolozevental, dat Zondag 2 Augustus te Zaandam tegen het Nederlands zevental speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Desmet (GSC); achter: Smit (AZC), Laurent (CNB) en Martin (AZC); voor: Sie- rens (GZV), Lekime (BSC) en Ras- schaert (GZV). Reserves; Maerschalk (CNB) en Heyninck (AZC). Voor het tornooi om de Trofeo Ita lia, dat van 17 t.m. 22 Augustus te Nij megen wordt gehouden, zijn de vol gende Belgische spelers aangewezen: Desmet (GSC), Maerschalk (CNB), Smit (AZC), Martin (AZC), Van Wet tere (GZV), Laurent (CNB), Ras- schaert (GZV), Lekime (BSC), Sierens (GZV), Van den Steen (GZV) en Hey ninck (AZC) Tijdens atletiekwedstrijden te Am sterdam gehouden, is de damesploeg van Sagitta, bestaande uit Gre de Jongh, Dickey van Dijk, Sonja Swart en Wil Grezel, erin geslaagd het Ne derlands record 4 x 200 meter voor verenigingen te verbeteren en te brengen op 1 min. 45.8 sec. Het oude record (1 min. 46-6 sec.) stond op naam van dezelfde vereniging sedert 4 Juni 1950. Over de reisroute van Prins Bern- hard, die begin Augustus een bezoek aan de Nederlandse Antillen zal brengen, zijn thans nadere bijzonder heden bekend geworden. In de avond van. 2 Augustus vertrekt de prins van Schiphol naar de VS, waar hij zijn dochters Beatrix en Irene zal ontmoe ten. De vijfde reist de prins door naar de Antillen. In de avertd van Augus tus vertrekt de nrins uit Curacao, om 10 Augustus weer in Nederland terug te zijn. De minister van Oorlog en Marine heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer geant woord ,dat het niet mogelijk is, na te gaan op welke wijze in 1942 en 1943 beproeving heeft plaats gehad van het gietwerk aan de achterstevens van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën", Destijds was de moderne methode van onderzoek nog niet mo gelijk en kort voor de proefvaarten, is bij het zandstralen van het giet werk, geen enkel gebrek geconstateerd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5