DE DROEFGEES TIGE ZEE.... Spoorwagons met douche LAATSTE NIEUWS deautjes tten On tmoeting met Erik de Rode en Leif, de zoon N. V. Beijnes bouwt 58 rijtuigen voor Argentinië ,Draaihartigheid'- bestrijding bij de kool ic autootjes, een :actor, een doosje nibal, indiaantjes ïtje. En ook voor >g wel eens iets zal stellen, zoals jes of een fraaie ONDER GROENLANDERS EN ESKIMO'S (4) MIST EN REGEN Perzische parlement is buiten werking Overvallen op West-Java Callantsoog Tweede Deense tanker voor Rusland Eerste postwagen is gereed VN in Korea openen tegenoffensief Straaljager bij De Bilt neergestort Geestelijk leven WEES ATTENT op „tweede vlucht" Scheepvaartberich ten DONDERDAG 16 JULI 1953 I OLDOENING: a Uw was aan de lijn U met eigen ogen: /witwas is stralender en an U ooit zag. VOORDEELi i pak Snelwerkend waar U zoveel gemak ening van hebt, kost cent. LOK-PRODUCT MET LITEITS GARANTIEI ariek „De Klok" gaian- Ik Klok-product onvoor lijk. Alles is eerste kwali- :ts zal Ubeter bevallen dan Klok-producten: voor voor de fijne was, voor schoonmaakwerkjes. an 37 Juli tot en met tug. is onze Dames- en ensalon wegens vacant ie GESLOTEN. PSALON DIRKS, 'rieseweg 1, Alkmaar, ij de oude Friesebrug. 'el. K 3300—3730. „VERSUM. Kinderpen- „in Veilige Haven", I. de Wittstr. 1, voor tij- ijk of permanent ver- f, 5— p. d. hen zo kere laten. Zl->nR-kkig was laat gekomen. R:'Kf1 k. eUr naar, S?wi een krant v jongen had h"eedie eens ■eeg pas tijd ..„„trein indelijk een goederentr^^ m in de nchting dat n in die krant las het wrak van de da\de huize van Senor ïegd ten huize va" VANNACHT KLAAGDE, met een irriterend precieze regelmaat, het mistsein van de Dronning Alexandrine. Vanmorgen klaagde het óók, en nu is het avond en klaagt het nog. „Mist en regen" belooft het weerbericht en de vooruitzichten zijn: mist en regen. Heel het schip is nat, drijfnat. De mast is een dunne, zwenkende grijze pilaar, de pijp ten vormloos geval, waarlangs de mistgordijnen flarden. Het is koud, en iedereen die aan dek komt duikt weg in bontkragen of dikke dassen. Als ik over de reling hang, en over de kleine wereld buiten dit schip staar, ga ik iets begrijpen van die twee woorden, die men zo vaak tegenkomt in de oude Noorse legenden: droefgeestige zee. Er is nauwelijks iets droefgeestigers, treurigers, verloreners denkbaar dan deze zee, dit grauive, mee-jagende water, deze uur na uur neerdruipen- de regen, deze laatste meeuwen, die ons maar niet verlaten willen en af en toe hun schril, gillend gekrijs laten horen. EEN DROEFGEESTIGE ZEE.... S^roefgeestiger nu de avond over ons komt, na een dag vol schemer. Eenmaal 'zijn we, vanmorgen vroeg een trawler voorbijgelopen. Ze lag te springen en te dansen op de lange deining, een bar klein ding, hopeloos eenzaam en verla ten in deze wildernis van mist en wa ter. I Uitstarend over deze lege zee. heiin- nerde ik me brokstukken uit de oude IJslandse skalden, de helden-liederen, «waarin de grote daden der Noormannen bezongen werden. Ik dacht aan hem, die als eerste dat land zag. dat ik bin- .tlenkort hoop te zien: Erik Thorvald- son. bijgenaamd ..de Rode". Erik de - Rode, Noors kolonist op IJsland, van- daar verbannen wegens doodslag en /zoekend naar een nieuw land. dat hem zou willen opnemen. Hij zeilde uit en dat was in de mist der tiiden. in 982. Met hem gingen anderen, zo ook zijn Koon: Leif. Leif Erikson. Ze vonden dat verre, vreemde, onbe- kende, woeste land. Ze gingen terug en 'vertelden ervan op IJsland. Ohhet was een goed en vruchtbaar land niet voor niets had Erik het Groenland genoemd. Maar hij loog. Hij loog, om in de naam van dat land iets te leggen van Eldorado: Groenland. Hoewel hii wist dat er haast alleen iis was. sneeuw en mist. Ze voeren opnieuw, met viif en twin tig draken-schepen. Veertien ervan be reikten. in 985. het doel. De rest werd ongenomen in de mateloze vriiheid van die onbekende zee. Ik kan het niet helpen, dat vanavond Erik de Rode en z'n zoon Leif, me niet uit de gedachten willen. Zó moet ook de zee geweest ziin. die zii bevoeren: zo vaalbeschuimd. zo verstopt van mist. zo flessengroen van kleur. Met aldoor nieuwe gordijnen van mist erover ja gend. als geesten uit een vreemde, mys terieuze wereld. Ik moet er aan denken, aan deze emigranten. Voor hen geen "comfortabel schip, voor hèn geen hut- "tén. geen verwarming, geen vaste maal- tiiden. geen beschutting haast. Nauwe lijks een koers, zij het met Gods hulp en veel geluk. IK ZIE DAAR AAN de reling van de Dronning Alexandrine, dat kleine, ho peloze groepje Vikings voorbijgaan in de avond. Schilderachtige schepen maar vervloekt slecht bestuurbaar. Een vreemd en romantisch décor van een vreemde en romantische zee.... maar halfbevroren mensen, ziek van alleen maar gedroogde vis en dronken van slaap. En velen zonder hoop eenmaal dat verre, door Erik beloofde Eldorado te Vinden. Ze roeiden voort, de mannen: me chanisch. verdoofd, zonder veel hoop op het doel waarheen ze voeren. Op een schip, waarvan de flanken waren uitgevreten door zont en wind. On dat schip een zeil, bloedrood eens, maar nu verschoten, verrafeld door de harde, wrede winden uit het Noorden. Onder hen de wielende, kolkende zee. eeuwig grauw. Boven hen de ijlende wolken, eeuwig griis. Later wordt zoiets altiid een epos. een heldendicht: van viif en twintig schepen, waarvan er 14 dat nieuwe land bereikten. Het wordt nóg donkerder om de Dronning Alexandrine en nóg gemakke lijker zich dit alles voor de geest te halen. Ik weet dat ik wakend sta te dromen, maar deze zee. deze hemel en het donker ruisen van de golven rond het schip, schijnen de tijd terug te zet ten en ik zie de kleine schepen met hun wijd-opengesperde drakenkoppen, waar tegen het schuim kapotslaat. verdergaan. Mijl na mijl. Steeds in die ene beloofde richting: Groenland. Ze kwamen er. En in dat land sticht te, in 936, Erik de kolonie. Osterbygd bij het tegenwoordige Julianahabm Ves- terbygd waar zich thans Godthab be vindt. De zoon bleef niet bij de vader; hij voer door en ontdekte in het jaar 1000. lang vóór Columbus. Amerika. Nog tijdens ziin leven werd in de skal den de heldendaad van Erik bezongen. EEN DROEFGEESTIGE ZEE Ja, Ja, want toen John Da'vis in 1585 aan de Groenlandse kust ankerde, vond hij daar alleen Eskimo's en geen Vikings of nakomelingen daarvan. En van Brat- tahlid, het huis van Erik waren alleen nog de ruïnes over. Waar eens een bloeiende kolonie had gestaan, waar trotse Noorderlingen overgingen tot het Christendom en zich verre verheven achtten boven die kleine, vreemde we zens, die uit het Noorden kwamen uit zwermen, de Eskimo's, daar waren al leen stukken steen, die nog herinnerden aan Erik en aan hen die na hem kwa men. De gehele nederzetting ai deze mannen, vrouwen en kinderen, waren ondergegaan in dat andere ras, dat hen kon vernietigen, toen alle contact tussen deze kolonie en het verre Moederland werd verbroken. Niets bleef over, niet één jongen, niet één meisje. Zo voltrok zich een der bitterste treurspelen in het hoge Noorden: de tragedie van een der eerste emigranten-groepen in de ge schiedenis van het blanke ras. Ik word wakker als ik merk dat er iemand naast me is komen staan. Het is de marconist van de Dronning Alex andrine, een jonge, aardige kerel. Hii kijkt me even van terzijde aan, maar zegt niets. Zo staan we zeker tien mi nuten. Ik vraag hem naar de laatste weer berichten en het is niet bepaald veelbe lovend wat ik te horen krijg: - Fog and rain, sir, mist en regen -. - Hoe lang nog? - informeer ik. Hij lacht een beetje medelijdend: Niet bekend, maar U moet hier wennen aan mist en regen. De zon zult U niet veel meer te zien krijgen -. - Wanneer zien we iis? - - Misschien eerder dan me lief is. Er is ijs gesignaleerd ver Zuidelijk van Kaap Farvel. - - Betekent dat, dat we een andere koers gaan voorleggen? - - Ja, we gaan dan ver om de Zuid heen en we komen wat later in Godthab aan. Maarhet is best mogelijk dat alles nog verandert. Hier is nooit iets vast, je moet het maar nemen zoals het valt. - Hij loopt door en het duister en de mist lossen hem binnen een meter op. Ik sta weer alleen. Niemand komt meer aan dek, behalve de wachtsman, die op z'n pijpje staat te kauwen en zachtjes voor zich uit neuriet. Geen ster. geen maan. Alleen de mee-rollende zee en de mist, die in grote, natte plakkaten over de steeds Westwaarts koersende Dronning Alexandrine slaat. Het top licht is de enige ster: een dansende schuivende, steigerende ster. ALKMAARSCHE OVERDEKTE Bad- en Zweminrichting Tel. Overd. 3500 Zomerbaü 3701 VACANTIE MAAND ABONNEMENTEN Verkuop vanaf 18 Juli dagelijks verkrijgbaar OVERDEKTE- en ZOMERBAD F 5.— ZOMERBAD F 3.75 Douche- en kuipbaden geopend 7 uur v.m.9.30 n.m. (Advertentie, ing Med.i Zes-er.-dertig leden van de Perzi sche Kamer, allen behorende tot Mos- sadeqs nationale front, hebben hun mandaat neergelegd en elf zullen hun voorbeeld volgen omdat zij „in deze boosaardige sfeer" niet met de oppo sitie kunnen samenwerken. Het ver eiste aantal leden is thans niet meer aanwezig, zodat het Mossadeq moge lijk is, zonder de Kamer te regeren. In verscheidene plaatsen in Perzië wordt gestaakt. De stakers demon streren voor Mossadeq en tegen de oppositie. Gedurende de afgelopen dagen heb ben zich op West-Java weer enkele overvallen voorgedaan. Voor de twee de maal in een half jaar kreeg de thee-onderneming „Pasir Junghuhn" het te verduren. De personeelswoning werd leeggeroofd. Er vielen geen slachtoffers. Uit het ziekenhuis in Pen- galengan werden de medicijnen ge stolen. Een bende van 300 gewapende personen van de Darul Islam deed een aanval op Garut. Een gevecht met de politie duurde verschillende uren. Drie personen werden gedood en zeven ge wond. Na te zijn geplunderd werden Lijk van man aangespoeld Nabij kilometerpaa'. 14 is gistermid dag het lijk aangespoeld van een on bekende man. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding en was gekleed in een blauwe overall. Denemarken heeft het voornemen, in het najaar een tweede tankschip af te leveren, dat voor Russische reke ning wordt gebouwd. Verleden jaar is het eerste, ondanks Amerikaanse protesten .geleverd. Washington heeft opnieuw geprotes teerd, maar Denemarken meent, dat het de in 1948 ges! iten bouwovereen- komst gestand kan doen zonder in ■strijd te komen met het verbod van levering van strategisch materiaal aan de Sovjet-Unie. De positie van Amerikaanse militairen De Amerikaanse Senaat heeft drie verdragen aanvaard, welke de status van Amerikaanse soldaten in de NAVO- landen regelen. Op grond hiervan zul len de militairen door buitenlandse rechtbanken kunnen worden berecht voor misdrijven, welke zij buiten nun hegaan. Bestaat het gevaar, flat de verdachte niet beschermd wordt U gebreke van grondwettige rechten overdracht van de za&k aan vraagd" re recktbank worden ge- 6 Amerika s aandeel in het NAVO-vliegfeest cia" £e vliegfeesten van de NAVO op Soesterberg, ter gelegenheid van het «u-jarig jubileum van onze luchtmacht, zal de Amerikaanse luchtmacht met 45 Vliegtuigen deelnemen. De „Skyblazers" van de luchtmacht der VS. 'die het stuntwerk voor hun rekening zouden ®ernen, ziin vervangen door een stunt- *,ear2; bes*aande uit vier Vampire's van fle RAF. De vliegfeesten worden Za- terdag gehouden. „Geef mij die werktekening voor die Argentijnen eens!" is een bekend verzoek geworden bij Beijnes' Wagonfabriek sedert men daar de zo belangrijke order op de vervaardiging van spoorwagens voor Argentinië in portefeuille heeft, een order bestaande uit 10 post- rijtuigen, 15 restauratiewagens en 33 personenrijtuigen. Dezer dagen is als eerste van de Argentijnse opdracht eén "postwagen gereed gekomen, welke binnenkort met de nodige omzichtigheid 's nachts naar Rotter dam zal worden vervoerd. Die nachtelijke tocht en die omzichtigheid zijn nodig, omdat Argentinië een andere spoorbreedte heeft dan West- Europa, vandaar dat het postrijtuig breder van bouw is, derhalve op hulptrucks staat en het nachtelijk vervoer dus op een zodanig tijdstip moet geschieden dat de Argentijn „op weg naar de boot" geen tegen ligger zal ontmoeten. De Argentijnse postwagen is er een waarnaar de Nederlandse P.T.T.-man- nen met afgunst zullen kijken. Hij heeft een lengte van maar liefst 25 meter, is derhalve langer dan het grootste Nederlandse spoorrijtuig en weegt bovendien zo'n 54 ton. Maar waarvan de Hollandse postman het meest zal opkijken, is de inrichting van het rijtuig. Welke Nederlandse post wagen beschikt over een slaapkamer met vier bedden, nog wel met een lees- lamp boven ieder bed, of over een keu kentje met een inrichting van roest vrij staal? Er zijn nog meer verschil len ten opzichte van de Nederlandse postwagens, verschillen die begrijpelijk zijn, want de Argentijnse spoorwagens hebben nu eenmaal een heel wat lan gere reis voor de boeg dan de onze. Vandaar dan ook, dat de postwagens voor het land van president Péron bo vendien beschikken over een douche gelegenheid in het toilet. Dat de in richting tot in de perfectie is geschied, daarvoor staat de naam van Beijnes nu eenmaal borg. VASTGEZOGEN BRIEVEN Er zijn voor de Argentijnse post mannen twee werkvertrekken. Aller eerst een grote postsorteerafdeling met de bekende brievenvakken langs de wanden en in het midden daarvan een sorteertafel waarop de poststukken worden vastgezogen. Deze laatste inrichting dient om het wegwaaien van brieven te voorkomen, want uiteraard rijden de postrijtuigen in net warme Argentinië veelal met geopende ramen, die in deze wagon de vorm van een patrijspoort hebben. Trouwens de aan wezigheid van twee verstelbare venti latoren in deze afdeling wijst er op, dat frisse lucht ondanks de geopende ramen toch nog nodig blijft. Een an dere afwijking met de Nederlandse postwagens is bovendien dat de post mannen in Argentinië aan de stations de taak hebben om postzegels te ver kopen, met het oog waarop een loket in het rijtuig aanwezig is. Alle ramen zlm> °™S^eüjk voorzien van tralie werk. Men komt in Argentinië niet onaangediend een postwagen binnen. 1'.'' in de wagon een microfoon- installatie aanwezig, door middel waar van men zich kan overtuigen, of de zich aandienende bezoeker al of niet welkom is. En dan is er nog de postafdeling, waarin de postzakken een plaatsje krij gen. Als nieuw snufje is deze voorzien van verstelbare netten voor het onder weg sorteren van de zakken. Deze af deling beschikt ove dubbele deuren, waarvan een van onder tot boven uit rasterwerk bestaat. ■Pe N.V. Beijnes heeft met de afleve ring van deze eerste Argentijnse post wagen een prachtig stuk arbeid ge leverd, welke een nieuw bewijs in houdt van haar groot vakmanschap op het gebied van het bouwen van spoor wagons, een terrein waarop zij zich volkomen heeft gespecialiseerd en daarop reeds lang een internationale bekendheid geniet. Het kan moeilijk anders, of de perfecte uitvoering van de zo belangrijke order uit het verre Argentinië zal nieuwe glorie betekenen voor het oude bedrijf. Dat van die nieuwe glorie iets zal terugvallen op Beverwijk, sedert enkele jaren de plaats van vestiging van deze inter nationaal bekende spoorwegindustrie, kan slechts tot voldoening stemmen. Beverwijks jongste industriële aanwinst, de Beijnes Eabrieken. (Ongecorrigeerd) De grote communistische aanval in Korea duurde hedenmorgen nog voort. De geallieerden trokken zich gister avond terug op twee punten, maar op vele andere plaatsen hield de verdedi gingslinie van de strijdkrachten van de Ver. Naties stand. In de vroege morgen uren wierpen reuzenforten 150 ton bom men uit op communistische troepen concentraties. De geallieerden begonnen vandaag een zeer krachtig tegenoffensief. Men spreekt van het grootste offensief in twee jaar tijds. Het werd ingezet tus sen. de Sluipschuttersheuvel en de li- vier de -Poekhan. Het tegenoffensief wordt gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen. Sinds het begin van het communistische offensief wordt het aantal verliezen van de Noordelijken geschat op 32.800 man aan doden en gewonden. Hedenmorgeen om half twaalf is een straaljager boven Bilthoven (gemeente De Bilt) uit een vrille neergestort. De piloot heeft zich per parachute kunnen redden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Brandwijk en te Hoog- blokland: A. van Eijk, cand. te De Bilt; te Dirksland. Haatten en te Zalk en Vcec-'ten; T. Boo*, cand. te Bode graven; te Hem-Venhuizen J. v. d. Werff, cand. te Assen. Beroepen te Dwingelo (toezegging): S. Postma te Stiens. Bedankt voor Huizen (N.-H.) G. H. G. Abma fe Rotterdam-Delfshaven. Benoemd tot vicaris te Eindhoven. J. C. Romijn, cand. te Utrecht, idem te Werkendam, G. Zonneberg, cand. te Kampen. Chr. Ger. Kerken: Beroepen te Ede en te Gouda, W. de Joule, cand. te Apeldoorn: beroepen te Leerdam G. J. Buijs, cand. te Aals meer. Evang. Luth. Kerk: Beroepen te Enkhuizen-Hoorn, p. H. G. C. Fok te Weesp. Bapt. Gemeenten: Aangenomen naar Ter Apel, E. Schalkwijk, cand. te Amsterdam. Nu de bloemkool in De Streek aan de schoot der aarde is/wordt toever trouwd, willen we de bloemkoolbou wers met klem aanraden nauwkeurig te letten op de radioberichtgeving in zake de tweede vlucht. Ee eerste vlucht is juist -én dezer dagen ge ëindigd, maar we kunnen vrij spoe dig op de tweede vlucht rekenen. Waarom we 7.0 met klem op de be strijding van de „draaihartigheid" bij bloemkool en eventueel andere kool aandringen heeft zijn oorzaak. Het is ons namelijk nu gebleken, dat de muggen van de eerste vlucht vanaf 22 Juni hun kans benut hebben. Er zijn vrij veel eieren afgezet met het gevolg, dat in de laatste dagen van Juni behoorlijk wat draaiers in de plantenbedden voorkwamen. De ge weldige drukte met het oogsten van aardappelen zal wel oorzaak geweest zijn, dat niet overal op tijd gespoten is of men heeft er zich daarvan t» vlug afgemaakt. Hoe het zij, het staat wel vast, dat besmet materiaal is uitgeplant en dat straks te velde muggen verwacht worden, die rp hun beurt weer eie ren in de jonge bloemkoolplanten zullen afzetten. Wanneer we du niet op onze qui-vive z.ijn, zullen in de laatste week van Juli nieuwe „draaiers" verwacht kunnen worden. Daarom alle hens aan dek en de planten vanaf het begin van de tweede vlucht wekelijks gespoten met parathion volgens gebruiksaan wijzing. Volgens het bericht van de Plan- tenziektenkundige Dienst van 30 Mei is 25 p.jcentig parathion-praeparaat voldoende voor 100 liter water. De bouwers gebruiken vaak meer, maar dat is voor hun verantwoording. We waarschuwen er nogmaals voor, dat een teveel van het goede bladver branding kan veroorzaken. Overigens spreekt het voor zichzelf, dat nauw- keur g spuiten een eerste vereiste is. Bestrijding van de bladval- ziekte bij bessen. De Plantenziektenkurdige Dienst herinnert de fruittelers er in zijn Bericht no. 1057 aan, dat de bladval- ziekte een gevaar betekent voor de bessen en de schade aanzienlijk kan zijn, speciaal met het oog op het komende jaar 1954. Deze ziekte, die zich kenbaar maakt dcor talrijke ronde, kleine, bruine vlekjes op de bladeren, die in de loop van de zo mer ontstaan, kan een sterk ver vroegde bladval doen ontstaan. Aangeraden wordt de bessenstrui- ken direct na de pluk te bespuiten: met 1 procent Bordeause pap of met een ander kopermiddel in over eenkomstige sterkte; een organisch kwikpraeparaat volgens gebruiks aanwijzing, of met een ijzercarba- maat. Men kan hiermede het optre den va 1 de ziekte in belangrijke ma te voorkomen. Men volge deze raad geving vooral op, men neme geen enkel risico I Bruchus in tuinbonen. Hoewel we dit jaar geen kevers in het tuinbonengewas konden vin den, betekent dit geenszins, dat ze er niet zijn. Op dit moment kunnen eieren op de peulen verwacht wor den en het is geraden deze met pa rathion volgens gebruiksaanwijzing te lijf te gaan. Omdat de kevers door weersomstandigheden gehinderd kun nen worden in e-n regelmatige afzet van hun eieren, zal een herhaling van de eerste bespuiting na 7 a "0 dagen onvermijdelijk zijn. Bij de be spuiting moet erom gedacht worden nauwkeurig te spuiten, de peulen goed te raken. Om te onthouden. Aan,, Mededelingen voor de Zaad telers" ontlenen wij: „Wij kregen een folder onder og>*n van de Saval Apparatenfabriek té Breda, waarin het volgende wordt bekend gemaakt: De geelkoperen sproeibussen (Saval- spuite 'jn niet geschikt voor het verspuiten van kwik- en ammoniak- bevattende spuitmiddelen. Dit geldt o.a. voor sublimaat, Aaventa 46, Du- phar, Mercurit, Venturicide, Aa 92, Aardisan, Aretan, Ammonium-verbin dingen, Natrium-arseniet. Zeer aan bevelenswaardig is om een nieuw apparaat vóór het in gebruiknemen, eerst d >or te spoelen met carboline- um. Deze stof (b.b.c) vormt als het ware een beschermende laag. Als u dit doet, dan niet spuiten, voor deze laag is opgedroogd". DROST. ALS IN ZIJN GLORIETIJD., hield de oud-Duitse vqldmaar schalk Kesselring een redevoe ring op een reünie van de „Stahlh elm-vereniging" te Gies- senKesselringdie van deze, uit oud-soldaten bestaande vereni- ging, leider is, wordt hier even- als vroeger in de Hitier-periode begeleid door mannen van zijn JStahlhelm garde". Aardijk, 14-7 van New Orleans te Ant werpen Adinda, 15-7 van Surabaja te Pladju Alderamin, pass. 14-7 19.10 uur Vüssingen naar Antwerpen Alkaid, 15-7 n.m. van Vittoria naar Ilheos Amor, 14-7 te Lattakia Arendskerk, 14-7 van Cebu te Dumaguete Argos, 14-7 n.m. te Haifa Alchone, 15-7 v.m. ven R'dam te Bremen verwacht Am- stelpark, pass. 14-7 Belle Isle naar Ca nada Amstelveen, pas. 14-7 Kaap Race naar Nederland Bacchus, 14-7 van Tampa naar A'dam via Antwerpen Bennekom, 15-7 in Panamakanaal naar A'dam Bloemfontein, 14-7 300 mijl zuid-zuidwest van Kaap Palmas naar Kaapstad Bali, 15-7 v.m. te Colombo Blitar, 14-7 van Genua te Port Said Bonaire, pass. 14-7 Finisterre naar Ma deira Borneo, 14-7 van Makassar naar Surabaja Bqschfontein, pass._;14-7 Kaap Guardafui naar Aden Caltex Pernis, pass. 14-7 n.m. Westpunt Kreta naar Si- don Celebes, 15-7 van Tandjong Priok te Singapore Chama, 14-7 170 mijl oost van Ras al Hadd, 17-7 te Bahrein ver wacht Cistula, 12-7 van Balik Papan te Singapore Clavella, 13-7 van Liver pool te Stanlow Corilla, 14-7 n-m. van Mena al Ahmadi te Spezia Caltex Utrecht (t), 14-7 van R'dam naar Sidon Ena, 12-7 van Gent te New Castte Eos, 14-7 n.m. van A'dam te Leixoes Erinna, 15-7 van Nordenham te R'dam verwacht Etrema, 14-7 van Bombay naar Ras Tanura Felipes, 14-7 van Tjilatjap te Pladju Gadila, 13-7 van Singapore te Suva verwacht Groote Kerk, pass. 14-7 Dakar naar Teneriffe Graveland, 14-7 van Rio de Janeiro naar Vittoria Heelsum, 15-7 van Houston te Brownsville Hilversum, 13-7 Kaap Finisterre gepass. naar Mena al Ahmadi Jagersfontein, 14-7 van Port Elizabeth naar Kaapstad Japara (KRL), 13-7 n.m. Ie Kuwait Java, 14-7 van Surabaja naar Balik Papan Johan van Oldenbarnevelt, pass. 14-7 n.m. Kaap Elbe naar Tandjong Priok Kieldrecht, 14-7 van Keelung te Kobe Kota Gedeh, 14-7 van Surabaja naar Balik Papan Laurenskerk, 15-7 v m. van Calcutta te R'dam Lawak, 15-7 van Los Angeles naar San Fran cisco Liseta, 14-7 van Pladju naar Su rabaja Lucita, 14-7 van Stanlow naar Dublin Maasdam, vertr. 15-7 14 ui*f van R'dam naar New York Maasland 15-7 van A'dam te Porto Alegre Marie* kerk, 15-7 van A'dam te Le Havre Mentor, 14-7 van Catania naar Piraeus -• Malvina, 15-7 van Niigata te Hongkong verwacht Manoeran, 14-7 n-m. va* Suez naar Djeddah Meliskerk, 14-7 n.nSb van Japan te Aden Mirza, 14-7 va* Singapore naar Miri Murena, 15-7 va* Madras te Chittagong Nieuw-Amster* dam, 14-7 van R'dam naar New York» 15-7 te Le Havre Noordam, 14-7 75® mijl west ten noorden van Flores naaf R'dam Omala, 12-7 van Berre te Fa- nara Ootmarsum, pass. 14-7 Flores naar Mobile Oranjestad, 14-7 van A' dam te Madeira Oranje, pass. 14-7 Finisterre naar Southampton Overijsel, 14-7 van Baltimore naar New Orleans Papendrecht (t), 14-7 van Isle of Grain haar Port Said Prins Frederik Willem, 14-7 van Hamburg naar R'dam Poly- c'orus, 14-7 v.m. van Balik Papan naar Menado Polyphemus, 14-7 van Singa pore naar Tandjong Priok Prins Johan Willem Friso, 14-7 van Quebec naar Mon treal Rondo, 17-7 van Colombo te Belawan verwacht Sibajak, 14-7 van Aden te' Suez Soestdijk, 14-7 n.m. van New Orleans te R'dam Straat Makassar, 16-7 v.m. van Hongkong te Kobe ver wacht Salatiga, 15-7 van Semarang ta Tandjong Priok Slamat, 14-7 van Ge nua naar Port Said Soestdijk, pass. 14-7 18 uur Vlissingen naar R'dam Stad Rotterdam, 15-7 v.m. van Newport Mon te Narvik verwacht Sunetta, 13-7 ta Kawasaki verwacht Tabinta, 14-7 n.m, van Marseille n. A'dam Tarakan, 14-7 van Antwerpen naar Algiers Teucer. 14-7 te Donggala Ternate, 14-7 van Tilbury naar R'dam Utrecht, 14-7 van Tacoma naar Manilla Van Spilbergen, pass. 14-7 Kanarische eilanden naar Le Havre Veen dam, 14-7 100 mijl zuid zuidoost van Kaap Race naar New York Westland, 14-7 van Montevideo naar Santos Woensdrecht, pass. 14-7 Pan- tellaria naar Singapore Willem Ruys, 14-7 van R'dam te Tandjong Priok Win terswijk, 14-7 van R'dam naar Hamburg IJssel, 14-7 n.m. van Savona te Genua.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9