Fortuin van McCarthy keert GEALLIEERDEN EISEN EEN BESTAND OP KOREA Gloster-Meteor neergestort Moskou bewaart het stilzwijgen over Westelijke nota's Scherp conflict dreigt met president Eisenhower Topfuncties Vrijdag 17 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 166 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DOLLE SENATORVERGALOPPEERDE ZICH Tour de France Na Robic en Mahe Mallejac Soesterberg hoorde de knallen.... Hawker Hunter doorbrak de geluidsbarrière Weerbericht De reorganisatie van de HOV Thans: Noordhollands Philharmonisch Orkest? Engeland hervat invoer van tomaten Zuivering gaat door in Sovjet-Unie Geruisloze verdwijning van functionarissen Er zijn geen redenen voor verder uitstel De vrijgelaten gevangenen blijven vrij Vlieger aan wisse dood ontsnapt Het EDG-verdrag in de Tweede Kamer Bonn wijst Oostduitse verklaring af Zwitserland wil Grote Vier ontvangen Controle in Kanaalzone verzacht Een raadslid jankt nu eenmaal niet Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 (Van onze correspondentie New York) J)E FORTUIN VAN MCCARTHY, de moderne Don Quiehotte, die de strijd tegen de rode windmolens heeft opgenomen, is in de afgelopen weken wal gekeerd. Nauwelijks had de bruisende senator uit de Amerikaanse staat Wisconsin zijn aanhanger J. B. Matthews gehuurd als hoofd van zijn „onderzoekingsstaf", of deze heer publiceerde in een maandblad een artikel, waarin hij zich in de dolste kronkels wrong om te bewijzen, dat „de protestantse geestelijkheid de grootste groep is die thans bet communisme in de Verenigde Staten steunt". Het was ondenkbaar, dat de auteur van dergelijke onzxn een functie kon be- -kleden, die verband hield met het werk van de wetgevende macht. Zelfs in de boezem van McCarthy's commissie ontstond verzet tegen Matthews. McCarthy weigerde echter, zijn nieuwe medewerker te ont slaan. Matthews is, zoals werd gemeld, zelf afgetreden, nadat een storm van protesten, culminerend in een scherp afkeurend woord van president Eisenhower, hem het onhoudbare van zijn positie duidelijk had gemaakt. Iedere dag krijgt de Ronde van Frankrijk een ander gezicht. In de dertiende etappe hebben de renners daarop geen uitzondering gemaakt en aan het einde van de 189 km. tussen Albi en Beziers had de Tour zijn vijfde gele truidrager in de persoon van de Mallejac, voor de derde maal een lid van de Bretonse ploeg. Zijn voorgan gers-ploeggenoten is het slecht ver gaan. Mahe heeft na deze rit maar liefst een achterstand van 20 minuten en Robic kwam mede door een val der mate in moeilijkheden, dat hij kansloos is geworden en het slechts aan de lank moedigheid van de jury dankt, dat hij vandaag weer mag starten. De Neder landers reden voortreffelijk met uit zondering van van Wim van Est, die Mie krachten moest inspannen en toch niet kon verhinderen, dat hij bijna een half uur na de etappe-winnaar Lauredi .binnenkwam. Dit falen kostte hem elf plaatsen in de algemene rangschikking. Wagtmans was gisteren Pellenaars grote man. Hij finishte als zesde in de groep van zeven, waarin Lauredi, Ge- miniani, Bobet en Rolland, allen van het Franse nationale team, de ere plaatsen opeisten. Suykerbuyk klas seerde zich 13e. Noltcn 15e, Gerrit Voorting 22e, Roks 27e, Adri Voorting 29e, Van Est 41e en Van Breenen 47e. In het dag-ploegenklassement kwam Nederland als tweede uit de bus. In het algemeen klassement promoveerde tmze équipe naar de derde plaats. Op de individuele lijst nemen onze land genoten nu de volgende plaatsen in: Wagtmans 14. Gerrit Voorting 15. Van Est 18, Roks 19, Suvkerbuyk 27. Nolten 31, Van Breenen 33 en Adri Voorting 50. (Zie verder elders in dit blad.) Gistermiddag orn kwart voor vier is boven Soesterberg voor het* eerst de ge luidsbarrière doorbroken. Het was de Hawker Hunter, het vliegtuig, dat met invlieger Neville Duke aan de stuur- knuppel ergens tussen Amersfoort en Utrecht in de duik ging en door twee zware knallen aankondigde, dat de snelheid van het geluid overtroffen was. Van 14.000 voet dook Duke naar bene den, toen hii van het Engelse vlieg veld Dunsfolk komend, in de buurt van Soesterberg kwam. „Je moet het altiid zo uitmikken, dat de mensen op het vliegveld 't horen", zo zeide hii, „je moet rekening houden met de windsnelheid en nog wat factoren". Bfaar dat rekensommetje kent hii zo -langzamerhand wei, want meer dan ze- ■tent'cr keren is hii nu reed* door de ■barrière gegaan met alle gevolgen, die dit met zich mee bengt. Het trillen f van het vliegtuig, het stoten tegen de geluidsmuur, en dan plotseling de vriie lucht weer. een andere wereld waarin tiid een begrip is geworden, waar de zon achteraan holt. Zo zelfs, dat men met een dergeliike snelheid om acht uur uit Amsterdam kan starten, om ver voor achten in New York te zijn.. Communisten hebben gepoogd, de ■Birmese stad Twante. op 25 km van Ran- ®°on. in te nemen. De aanval werd af geslagen, 32 opstandelingen werden ge dood. LIET IS niet overdreven, hier van een storm te spreken. De solidari teit der geestelijken van alle gezind ten is wellicht het kostelijkst sym bool van de kracht van Amerika. Protestant, Katholiek en Jood sloten zonder enige aarzeling de gelederen en lieten in een fel telegram aan Eisenhower een protest horen tegen het generaliserend karakter van Mat thews' beschuldiging en indirect te gen de steun, die McCarthy zijn parti- tisaan had verleend. Eisenhower, die reeds lang was be schuldigd van halfhartigheid jegens McCarthy, liet ditmaal geen tijd verloren gaan. In een niet-minder scherp telegram legde hij de zweep over McCarthy en zijn trawanten en beaamde met de geestelijken, dat dit soort beschuldigingen „geheel in strijd met het Amerikaanse volks karakter waren en als verwerpelijk moesten worden beschouwd". Het was niet voor de eerste maal, dat Eisenhower in het openbaar de strijd tegen McCarthy aanbond. Tij dens de verkiezingscampagne van verleden jaar had hij reeds doen blij ken, dat het beleid van de republi keinse senator uit Wisconsin hem niet lag. Doch verder had hij hem zijn gang laten gaan. De vraag is wel eens gesteld, of hij het optreden van deze heer niet eerder had moeten remmen. De dolle senator had immers veler reputatie volkomen ten on- Verwachting tot morgenavond: ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUIEN Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. iets lagere middagtemperaturen. Zaterdag: Zon op 4.41,. onder 20.51 uur. M an op 12.57, onder 22.58 Morgen zal in Haarlem de oprichtings vergadering plaatsvinden van de stich ting „Noordhollands orkest, genaamd de HOV". De orkestleden van de HOV heb ben in een telegram aan deze vergade ring ervoor gepleit, het orkest de naam „Noordhollands Philharmonisch Orkest' te geven. Voorts vragen zij, een verte genwoordiger van het orkest in het be stuur te benoemen, terwijl er ook aan dacht wordt gevraagd voor een pensioen- tegeling. Engeland heeft besloten, dat de in voer van tomaten uit West-Europese en enkele andere landen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag mag worden hervat. De invoer werd op 7 Juli ver boden ter bescherming van de Britse kwekers. Het aanbod van tomaten is sindsdien belangrijk gewfjzigd. Uit Den Haag verluidt, dat de export van tomaten naar Engeland aan eer. beperking onderhevig zal zijn. De rege ling hiervoor wordt nog bekendge maakt. rechte onherstelbaar besmeurd. In derdaad heeft het Witte Huis over wogen, het probleem McCarthy op deze wijze te benaderen. Het is daar toe echter niet overgegaan om de volgen»** redenen: a) Eisenhower wilde voorkomen, dat door zijn toedoen een scheuring in de gelederen van de Republikeinse partij zou ontstaan. b) Eisenhower wilde voorkomen McCarthy tot een martelaar te maken, door op autocratische wijze „een staaf ijs" op „Sena tors hoofd" te doen neerdalen. Als militair was hij zich daar bij bewust van de noodzaak verliezen te moeten nemen, ba taljons te móeten opofferen- al vorens hij de tegenstander rechtstreeks een zware klap zou toebrengen. c) Eisenhower en zijn adviseurs waren er steeds van overtuigd, dat McCarthy, als men hem maar de vrije loop gaf, volko men op hol .zou slaan. De affaire-Matthews kwari geheel overeen met de verwachte si' iatie. Zich ten volle gesteund wetende door de drie grote religieuze stromingen in de V.S. sloeg de president toe en desavoueerde McCarthy. Tegelijkertijd trokken de leden van de Democratische Partij zich als één man terug uit McCarthy's commissie van onderzoek een politieke manoeu vre die de persoonlijke afkeer van deze Democraten jegens het optreden van de Republikeinse voorzitter aantoonde en een duidelijke poging was om de Re publikeinse Partij verantwoordelijk ie stellen voor heel het verschijnsel- McCarthy. (Zie vervolg pag 3) Te Amsterdam werd Donderdag het huwelijk gesloten tussen de actrice Kitty Janssendie in de film „Sterren stralen overal speeldeen de heer D. v. d. Toorn. Het bruidspaar wordt gefeliciteerd door de jeugdige ERWINdie eveneens meespeel- de in deze Nederlandse film. NOG STEEDS gaat de verwijdering van aanhangers van Beria uit lei dende functies in de communistische landen door. Niet zelden verloopt deze geruisloos; langs indirecte weg moet dan uit de berichten worden afgeleid, dat bepaalde hoge autoriteiten hun ze tel hebben moeten ruimen voor ande ren. Zo wordt uit de Oekraine gemeld, dat T. A. Strokatsj ts benoemd tot mi nister van binnenlandse zaken van deze Russische republiek. Over zijn voorganger, Mesjifc, is niets mede gedeeld. Deze trad in April naar voren en verving toenStrokatsj. Is dit het tweede belangrijke zuive- ringsgeval in het USSR na Beria's val het derde is de verdwijning van de Estlandse minister van Justitie Oessen- ko, die in Rusland geboren werd en als aanhanger van Stalin te boek stond. Hij is opgevolgd door de in Rusland op geleide Est R^udsaloe, die tot dus verre een functie bij de rechterlijke macht heeft vervuld. Hij is een nieu weling in de politiek en geen lid van het bestuur der communistische partij in Estland. Tenslotte is vermoedelijk als onder minister van Defensie in de Scrvjet- Unie .geschrapt maarschalk Wassilefsky. Zijn n?am wordt namelijk niet ge noemd in de berichten over een bij eenkomst op het Russische ministerie van Defensie, waarin de staf, na een rede van minister Boelganin. alge hele steun aan het centrale comité van de communistische partij en de Sovjet regering wordt beloofd. De Subcommissie voor de toewijzing van gelden uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het door Eisenho wer aangevraagde bedrag voor hulp aan het buitenland met 1.1 milliard dollar verlaagd. HET OPPERBEVEL van de ^Verenigde Naties heeft gisteren in krachtige termen van de Noordelijken geëist, dat zij onmiddellijk het nodige zullen doen om tot ondertekening van een bestands overeenkomst te geraken. De verbondenen hebben thans voldoende waarborgen dat de Zuidkoreaanse president Syngman Rliee de bestands- voorwaarden zal naleven. Er is geen enkele reden, om bet sluiten van een wapenstilstand nog langer uit te stellen. Deze mededeling werd Donderdag gedaan in een zitting der beide delegaties, die slechts vierentwintig minuten duurde, en die alvast een kwartier te laat begon, omdat de delegatie der VN moest wachten op de komst van de bood schap, waarin deze eisen waren vervat. ^IET ALLEEN de communistische eis, dat ten aanzien van Syngman Rhee afdoende garanties moesten worden verleend, is van de hand gewezen. Ook heeft het opperbevel der VN thans ca- üoor honderden arbeiders wordt koortsachtig gewerkt om het 400 meter brede gat in de zeedijk bij Schelphoek op Schouwen- Duiveland, te dichten. Grote aan tallen zinkstukken worden ge vlochten in de omgeving van het gat, om vervolgens naar het zeegat te worden versleept. Ge huld in olie-jassen geven de dijkwerkers .de stenen door, die dienen om de zinkstukken te verzwaren. tegorisch geweigerd, nog langer jacht te maken op de 27.000 door Syngman Rhee vrijgelaten krijgsgevangenen. Tot de Noordelijken is het verwi.it gericht, dat zij in het begin van de oorlog veel meer gevangenen hebben vrijgelaten: zij zullen zich dus nu moeten neerleggen bij het feit, dat de duizenden, die Rhee de vrijheid heeft hergeven, vrii blijven. Aan de Noordelijken is bovendien duidelijk gemaakt, dat er naar het oor deel der Verbondenen niets meer te bespreken valt en dat hun standpunt in deze definitief is. Wel moet. nog voordat een wapenstilstand wordt ge tekend, een bestandslinie worden vast gesteld. Dit met het oog op het com munistische offensief en het geallieer de tegen-offensief, die momenteel gaan de zijn. Ten aanzien hiervan kan worden me degedeeld. dat de geallieerden gisteren de communisten geheel tot staan had den gebracht. De Zuidkoreanen drongen hen toen langzaam maar zeker naar t hun uitgangsstellingen terug. Er is een geallieerd tegenoffensief ingezet, het grootste sinds twee jaar. dat de Chi nezen wil terugdrijven voor zij tijd en gelegenheid hebben gehad, zich in nieu we stellingen vast te zetten plSTEREN tegen het middaguur is een Gloster „Meteor"-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg uit een vrille neergestort in de verversïngsvijver van de gemeentelijke zweminrichting „Brandenburg" te Bilthoven. De piloot is aan de dood ontsnapt, doordat hij kans zag gebruik te maken van zijn uitwerp- inrichting. De vlieger, de eerste luit, R. H. A. Schmidt-Crans uit Den Haag, daalde per parachute op de vliegbasis Soesterberg neer. De brokstukken van het vliegtuig lagen in een boomgaard en nabij het station Bilthoven verspreid. RAUWELIJKS was het bericht bekend geworden, dat er eerlang drie vaca tures zullen ontstaan in het corps com missarissen van de Koningin in Noord-Holland, Utrecht en Groningen namelijk omdat de huidige functión- narissen de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, of er brak al een re- aenarij los in verband met de vraag van welke kleur de nieuwe commissa rissen zouden moeten zijn. Het wonderlijke is, dat wij weliswaar hier en daar ook de opmerking hebben gelezen, dat de nieuwe mannen de kwa liteiten voor hun belangrijke taak moe ten bezitten, maar dat het toch steeds ging om hun „politieke geloof". Het is na 1945 gelukkig zo geworden, dat de topfuncties in onze bestuurlijke apparaten niet per sé moesten worden bezet door mannen, die als vanouds uit bepaalde rang en stand warden gere- cruteerd. Het is een zeer loffelijk begin sel, dat iedere Nederlander in principe de maarschalkstaf in zijn ransel draagt. Maar het zou een zeer ongelukkige fi guur worden, indien wij in de toekomst zouden moeten gaan spreken van een vacature, die „voor de" VVD, de KVP, de AR enz. is. Of om het anders uit te drukken: het burgemeesterschap van Amsterdam is natuurlijk niet onver brekelijk verbonden aan de PvdA, even min als dat van Zijpe aan de WD. Dit zijn maar voorbeelden. Zij illus treren overigens, naar ons voorkomt, duidelijk, dat wij bezig zijn nieuwe „recrutabele" rangen te kweken in plaats van die, waaruit vroeger de hoogste regenten in den lande voort kwamen. En dan van vader op zoon.... Vooral bij het vervullen van vacatures in onze gewesten is het van het hoogsta belang, dat de nieuwe man past in het kader van zijn provincie. Hij hoeft niet uit die provincie te stammen. Hij hoeft zelfs niet met het algemene politieke beeld van de provincie overeen te stem men. De heer Reinalda, lid van de PvdA, in Utrecht is een voortreffelijke commissaris, maar de provincie Utrecht is een lichtelijk „feodaal" gewest. Het gaat bij deze benoemingen in de eerste plaats om kwaliteit. Iedere voor spelling op politiek niveau is uit den boze. Van rechten kan al helemaal geen sprake zijn. De nieuwe commissarissen moeten eenvoudig de beste men sen in hun nieuwe functie zijn. 171 Dat is de enige juiste maatstaf-. In Haagse kringen wordt verwacht, dat het verslag van het mondeling overleg, dat de betreffende commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer eergisteren met de regering heeft gevoerd, over het wetsontwerp tot goedkeuring van het EDG-verdrag, vandaag za] verschijnen. Dit zal dan tegelijk het eindverslag zijn, zodat ver wacht kan worden, dat de Tweede Ka mer in het midden van de komende week een begin kan maken met de behandeling. J)1 SOVJET-UNIE heeft zich tot dus verre onthouden van elk commen taar op het voorstel der Westelijke mogendheden, een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te beleggen. Radio en pers hebben een betrekkelijk kort bericht gebracht, waarin de hoofdpunten der Westelijke nota's werden gepubliceerd. Beschouwingen zijn er niet aan vast geknoopt. Zwitserland heeft doen we ten, dat het geen bezwaar zal maken tegen een bijeenkomst der ministers op zijn grondgebied. Dit was het antwoord van de Bondsraad (regering) op een vraag van de franse ambassadeur Chauvel. De verklaring, van de Oostduitse re gering, dat zij wil deelnemen aan ver kiezingen in geheel Duitsland en ter voorbereiding daarvan een bijeenkomst van vertegenwoordigers van beide landsdelen wenst, is in de kringen dei- regering te Bonn op een afwijzende houding gestuit. Men meent in de West- duitse hoofdstad, dat de Oostduitse re gering niet als vertegenwoordigster van de bevolking kan worden beschouwd cn dat de gebeurtenissen van 17 Juni dat duidelijk hebben aangetoond. De Britse commandant in Egypte, ge neraal Resting, heeft de contrSle op het verkeer van en naar Ismailia ver zacht- Enkele der extra controleposten, die Maandag ziin ingesteld, zullen wor den gehandhaafd. De Britse autoritei ten behouden zich echter het recht voor, zonodig naar wapenen te zoeken. De officiële ingenomenheid van Bonn met de Westelijke uitnodiging aan Mos kou voor een conferentie van vier wordt in de Westduitse pers voorzien van kanttekeningen, waaruit duidelijk twijfel blijkt. Men is er allerminst van overtuigd, dat de conferentie er zal ko men. noch dat de Westelijke voorwaar den voor de Russen zelfs maar basis voor een bespreking kunnen ziin. Sommige niet-socialistische kranten delen de vrees van de socialisten, dat het vasthouden aan de Europese Verde digingsgemeenschap en van Duitslands aansluiting hierbij de kansen op een accoorri. met Rusland aanzienlijk zullen verminderen. Algemeen is overigens de overtuiging, dat het uitstel van de con ferentie tot eind September in feite is bedoeld als steun aan Adenauers ver kiezingscampagne. hetgeen men aller minst zonder gevaar acht. T\E arbeidersfractie in de Ren- kumse gemeenteraad heeft gisteren met algemene stemmen verkondigd, dat een raadslid niet tankt. Deze merkwaardige con clusie is het gevolg van een uit lating van de Renkumse burge meester, die het PvdA-raadslid Middendorp had toegevoegd: „Met dat gejank van u moet het nu maar eens uit zijn". Toen de PvdA-fraetie gisteravond haar verdriet liet blijken over het feit, dat de burgemeester niet in het openbaar zijn verontschuldigingen wenste aan te bieden, klonk er een zacht gesnik. Dat was Mid dendorp, die 18 jaar lang zitting in de Raad heeft gehad, en nu weigert aan te blijvenHij heeft nog wél zitting in de Pro vinciale Staten van Gelderland, waar zijn positie solide is. Daar immers jankt niemand.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1