Nolten was dicht bij de zege Peloton cadetten „onder vuur" hij de opening der KMA- dcream Lange Limburger steeg in twee dagen 23 plaatsen Nog 83 renners in de strijd DE STAND IN DE TOUR Moeilijkheden bij de oogst zijn voorlopig opgelost as Ir. STEENSMA poen tandcream Soloren op het verkeerde moment Van Est zij aan zij met Magni Robic est mort Jacq. Goddet kreeg klappen Bureau Oogstvoorziening geeft extra hulp Gatsonides viel met Ford in ravijn Jac. Stap met O. jol naar Italië Nationale wedstrijden in typen En nu de volgende etappen MATTHIEU WAS IN DE WAR Het publiek wuifde vanaf het dak van de Sint Katharinakerk 2,E HADDEN ene Matthieu uitgenodigdom gistermorgen op de Grote Markt in Breda een aantal vuurpijlen af te schieten, als een duidelijk hoorbaar sein voor heel Nederlanddat de feesten ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie begonnen ivaren. Doch Matthieu was dermate zenuwachtig, vanwege de vele autoriteiten en al die drukte op „zijn" Grote Markt, dat hij de vuur pijlen achter de hakken van een peloton cadetten joeg, zodat deze letterlijk een vuurdoop kregen, die ze overigens met strakke gelaten doorstonden. Een stormbaan is nog wat anders! Deze cadetten, zij waren de representanten van de KMA, bij de officiële opening, die door dr Drees werd verricht, en hun komst op de Grote Markt vormde het begin van een indrukwekkend, en niettemin gezellig schouwspel, dat de toeschouwer op den duur de gewaarwording bezorgde, dat ze daar in Breda van plan waren een week lang niets anders te doen dan KM A-feesten te openen. Veertien NA VO-vlaggen rezen in top ZATERDAG 18 JULI 1953 r-MAATSCHAPPIJ ig naar Indonesië ats te Djakarta, et gebied van 32 jaar. opgav® richten aan de Scheepvaart- i (Z), tel. 98764 de Polder we cursusjaar, I ANALYST(E) sussen, p aanvrage. ADEM en zuiver. Door grondstoffen ;en dubbel-actieve dringt tot in lijft ook na mond- 1 U profiteert nu ing, want Medinos ndcream le dag fris treffend en sterk e iube 95 ct. ro. „Wat nou? Ja of nee. dachtstotterde „Hoorde ïe lokter plotseling, terwUl houdster scherp op:narn. irsteld, antwoordde on :t vertrek. Ze sloot 1 en bespiedde ded.. ad ze de kleine Wau n r's arm niet ion van de *nJ®c haar een licht op. (Van een speciale verslaggever) J^APEBIE, eens een befaamd Tour-renner, wees gisteren herhaaldelijk op Jan Nolten en verklaarde, dat een nieuwe Nederlandse zege in de lucht hing. De lange blonde Limburger draaide zo gemakkelijk in het groepje van vijf, dat op zijn initiatief in de buitenwijken van Beziers reeds de benen genomen had en op een gegeven ogenblik achttien minuten voorsprong had op een compact peloton van zeventig man, dat het er inderdaad alle schijn van had, dat hij zijn krachten spaarde om straks toe te slaan. Tussen Ales en Nimes, op een klein hellinkje, ongeveer 30 km voor de finish kromde Nolten even zijn rug. gij gleed weg uit de kopgroep, ging als eerste over het hoogste punt en dook toen met zo'n vaart, dat hij in minder dan geen tijd dertig meter voorsprong had. Zijn voorsprong groeide tot honderd nieter en toen was de mening gevestigd dat Nolten zijn krachttoer uit de Marathon-etappe zou herhalen. De voorsprong werd evenwel niet groter, integendeel het klaverblad bestaande uit Quennehen, Tonello, I.e Quilly en Rotta zette de achtervolging in en na een jacht van ruim vier kilometer boog Jan het blonde hoofd. Op hetzelfde moment greep de bestuurder van de Nederlandse liaison-wagen, Joossen, zich naar het hoofd. „Jan is veel te vroeg weggegaan. Vijftien kilometer voor de finish is immers nog een bergje. Daar had hij zijn slag moeten slaan". Het moment en de plaats van ontsnapping waren inderdaad slecht gekozen, maar of een andere tactiek hem de zege zou hebben gebracht? Zijn kans zou groter zijn geweest, doch daarmede is alles gezegd. Want Nolten was aan de finish vrijwel leeggereden, evenals trouwens Quen nehen, die het sprintje won, Tonello en Le Quilly. Nolten zelf zei na afloop: „Ik heb geprobeerd om weg te komen, maar de anderen bleven achter mij aanhangen. Ik raakte ze niet helemaal kwijt en omdat ik begreep, dat ik toch ingelopen zou worden, heb ik niet doorgezet". Zo moest Nederland zich tevreden stellen met een overigens fraaie vierde plaats van Nolten, die maar liefst 14 minuten van zijn achterstand inliep en in twee dagen tijd in het algemeen klassement 23 plaatsen is geklommen. Van Est, die zijn plan om op te geven blijkbaar weer heeft laten varen, klasseerde zich in de peloton-sprint achtste en de overige Nederlanders werden ex aequo als elfde genoteerd. In het algemeen ploegenklassement kwam Nederland op de tweede plaats. Wij gaan het week-end dus weer met tevredenheid in het hart tegemoet. I MOLTEN had ons daags te voren in I 1 vertrouwen gezegd, dat hij in deze I 14de etappe iets zou laten zien. Men was dan ook niet verwonderd, toen I hij uit het peloton wegsprong, kort na K de start, met Tonello, en Le Quilly aan I zijn wiel. Later voegden zich Rotta en Quennehen nog bij hen, vlak voor Val- ros, 15 km na de start. En van dat I moment af zijn deze vijf renners sa- mengebleven, hun voorsprong op het R'peloton steeds ópvoerend tot dat deze h, op een gegeven moment niet minder dan 18 minuten bedroeg. Op het laat ste stu'.., toen de vluchtelingen ver moeid raakten, en tegen de felle wind inreden, werd het verschil minder, maar aan de finish te Nimes was het toch nog altijd bijna 14 minuten. De etappe was. op de eerste 50 km na, zeer geaccidenteerd, een echte berg-etappe met twee cols van de der de categorie, de „Col van de Wind" en inderdaad woei er een stevig bries je tijdens de bestijging en ook daar na en de Col de Roque, de eerste 700 en de tweede een kleine 600 me ter hoog, onderling gescheiden door een hoogvlakte en een scherpe afda ling. Nog voor de eerste klim begon was Joosen naar voren gereden, in (Van een speciale verslaggever) DOBIC heeft de strijd gestaakt. Gistermorgen is hij niet meer aan de start voor de lie etappe te Beziers verschenen. „Le rot des Pyrenees", zoals onze Franse col lega's hem hebben genoemd, „is dood" en het „Vive Robic" dat met dikke krijtletters op de wegen van Beziers naar Nimes stond ge schreven, duidde op jammerlijke wijze de onwetendheid van zijn supporters, die blijkbaar van zijn opgeven niets hadden vernomen, aan. De weg van Robic is door vijf anderen gevolgd. Jim Kirchen, de Luxemburger, die last van een angina had, staakte de strijd. Zijn ploeggenoot Marcel Dierkens volg de zijn voorbeeld. Labertonniere van de Noord-Oost Centrale ploeg liet zich per auto naar Nimes vervoeren, Redolfi van de lle-de- France en Roger Chupin van de Westelijke ploeg gaven eveneens de strijd op. Drie en tachtig ren ners zijn na 14 etappes nog in de strijd, met 119 deelnemers is de heer Goddet te Straatsburg gestart. Hoe velen zullen er te Parijs aankomen? vraagt menigeen zich af. En de voorspellingen gaan algemeen in de richting, dat slechts 50 procent de Tour de France zal volbrengen, dat dus 60 renners het Pare des Princes over negen dagen zullen bereiken en dat er dus nog meer slachtoffers zullen vallen door uitputting, oververmoeidheid, verwondingen, te grote achterstand en wat dies meer zij. I Het is een verheugend feit, dat ■I de acht Nederlandse renners voor treffelijk geklasseerd staan, dat de geest in de ploeg ondanks het feit, dat de successen van de eerste week in de tweede niet konden worden herhaald, voor treffelijk is en dat het achttal vol vertrouwen de zware schermutse lingen en gevechten, welke onge twijfeld nog zullen volgen, tege moet ziet. overleg met Pellenaars en had Nol ten, die toen met zijn vier maats al bijna vier minuten voor lag, toegeroe pen: „Niet forceren Jan, je hebt nog een heel eind voor de hoeg!" Jan gaf hieraan gehoor, hij ging zijn krachten sparen. Le Quilly lag het meest aan kop, en hij was het ook, die als eer ste over de pas ging, voor Rotta, Nol ten. Tonello en Quennehen. Het pelo ton volgde pas, lang uitgerekt, na tien minuten. Op de aanval van het vijftal was na melijk geen reactie gevolgd. Begrij pelijk voor.de leiders in de algemene rangschikking, die van Nolten c.s, geen gevaar hadden te duchten. De best ge plaatste van de vijf, de I.imburger, had immers 41 minuten achterstand op Mallejac, de vier anderen stonden nog ver beneden Nolten op de ranglijst. De belangstelling concertreerde zich geheel op het groepje aan de kop. En men had tijdens de urenlange rit alle gelegenheid om het leidend vijftal te bestuderen. Nolten had ongetwijfeld de meest klassieke stijl, bij hem gaat alles zonder horten of stoten, vloeiend en soepel. TIJDENS de steile afdaling met tal- loze scherpe bochten naar Madieres, toen de vijf leiders met Nolten aan kop met een 60 km-vaart omlaag sto ven, trof Quennehen de pech van de lekke band. Hij repareerde zonder overijling, hc eek alsof hij zich met zijn lot had verzoend. Toch was dit al lerminst het re val. want hij zette on vervaard de achtervolging in en speel de het zowaar klaar, om met slechts 30 seconden achterstand over het hoogste punt van de tweede col te gaan, waar Tonello als eerste was ge passeerd voor Le Quilly, Rotta en Nol ten. Het was een prestatie van Quen nehen, die respect afdwong, want hij had de hele bergbestijging op zijn eentje moeten verrichten, een hoogte verschil van 350 meter overwinnend over een afstand van 10 kilometer. In het peloton was intussen niet veel bijzonders gebeurd. Wat de Nederlan ders betrof had Wagtmans een wiel gebroken, waarop de algemene reser ve Van Breenen hem het zijne had bezorgd. Roks had eenmaal plat ge reden, doch had ook weer aansluiting gekregen. Dit gebeurde tijdens de be strijding van de eerste pashoogte. Later kwam Van Est in botsing met Bartali, wat hem een defect wiel be zorgde. Hij kon zich eveneens weer bij de hoofdmacht voegen. Bij de be voorrading van St. Hippolyte hadden de vijf koplopers een voorsprong van 18 minuten. Nolten wenste geen eten in zijn zakje, alleen maar twee fles sen bier en citroensap, dat hij in het (Van een speciale verslaggever) I\E ORGANISATIE van de aankomst van de twaalfde, dertiende en veer tiende etappe van de Tour laat wel wat te wensen over. Gisteren i*> Nimes leek het anders aanvankelijk prima georganiseerd, maar helaas kon de plaatselijke politie de vuurproef niet doorstaan. Hoe het gebeurde, weel eigenlijk niemand, maar op een ge geven ogenblik waren enkele politie mannen in een formeel gevecht ge wikkeld met journalisten en persfoto grafen. De laatsten wilden Bartali, ge wond na een valpartij, waarbij ook Van Est was betrokken, fotograferen. Toen Jacques Goddet, die dergelijke relletjes niet gaarne ziet, een opvat ting, welke wij volkomen delen, zich met het gevecht wilde bemoeien, liep ook hij enkele klappen op. Twee jour nalisten een van hen was een Bel gische collega werden in de hand boeien gedaan, een fototoestel van een Italiaanse fotograaf werd op de grond vertrapt. Na enkele minuten slaagde men er in het kluwen te ontwarren. Het metaal werd van de polsen der beide journalisten gehaald, nadat hun namen waren genoteerd. verdere verloop van de strijd broe derlijk met zijn medevluchtelingen deelde. De hulp was trouwens weder- l erig. Telk-ns zag men de vij uit "-.aars flessen drinken. De weg bleef geaccidenteerd, maar het tempo aan - 7-ikte. En er gebeurde verder niets bijzonders tot aan Noltens mis lukte ontsnappingspoging, welke wij reeds hebben beschreven. Het peloton, met alle andere Ne derlanders, kwam bijna veertien mi nuten na de groep Nolten binnen. Van Est werd achtste, na Darrigade, Het peloton wordt hier geleid d°°r Bernard Gauthier en Remy. De renners ondervinden veel last van de zon, die zich in al haar warmte aan de strakke blauwe hemel doet gelden. burgers Ernzer en Diederich en de Fran sen Lauredi, Bobet, Gauthier, Rolland. Geminiani, de regionalen Diot, Renaud, Anzile, Bauvin, Meunier, Walkowiak, Mahe en Mallejac. Het ploegenklassement van de 15de etappe luidt: 1 Frankrijk Noord-Oost Centraal 19.30.57; 2 lie de France 19.31.27; 3 Frankrijk Nationaal 19.31.57; Neder land z.t.; 5 Frankrijk Zuid-Oost 19.32.06; 6 Frankrijk Zuid-West 19.45.51; Italië z.t.; Zwitserland z.t.; Luxemburg z.t.; Spanje z.t.; België z.t.: 12 Frankrijk West 19-47.52. In de veertiende etappe hebben opge geven: Kirchen en Dierkens (beiden Luxemburg), Labertonniere (Fr. N.O.C.), Redolfi (lie de France) en Chupin (Fr. West). IJET ALGEMEEN KLASSEMENT na de 14 etappe van de Ronde van Frankrijk luidt: 1 Mallejas (Fr. W.) 79.20.27; 2 Astrua (It.) 79.21.40 op 1.13; 3 Bobet (Fr.) 79.23.40 op 3.13; 4 Bauvin (Fr. NOC) 79.24.51 op 4.24; 5 Close (Belg.) 79.25.08 op 4.41; 6 Mahe (Fr. W.) 79.25.29 op 5.02; 7 Lauredi (Fr.) 79.26.22 op 5.55; 8 Schaer (Zwits.) 79.26.35 op 6.08; 9 Anzile (Fr. NOC) 79.27.52 op 7.25; 10 Rolland (Fr.) 79.28.16 op 7.49; 11 Geminiani (Fr.) 79.28.42 op 8.15; 12 Mirandr 'Fr. ZO) 79.34.31 op 14.04; 13 Ernzer (Lux.) 79.34.37 op 14.10; 14 Wagtmans (Ned.) 79.35.59 op 15.32; 15 Gerrit Voorting 79.39.29 op 19.02; 16 Bartali (It.) 79.40.47 op 20.20; 17 Magni (It.) 79.43.35 op 23.08; 18 Van Est (Ned.) 79.44.18 op 23.51; 19 Roks (Ned.) 79.46.26 op 24.59; 20 Rosello (It.) 79.47.04 op 26.37; 21 Nolten (Ned.) 79.47.48 op 27.21; 27 Suykerbuyk (Ned.) 79.55.46 op 35.19; 33. Van Breenen (Ned.) 80.03.21 op 42.54; 52 Adri Voorting (Ned.) 80.26.27 op 1.06.00. .LIET PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk (N.O.C.) 236.41.11; 2 11 Nederland 237.18.51; 3 Frankrijk (Nat.) 237.27.54; 4 Frankrijk (W.) 237.31.35; 5 België 237.41.19; 6 Italië 238.12.56; 7 lie de France 238 18.57; 8 Spanje ,239.15.12; .9 Frankrijk (Z.O.) 239.15.15;. 10 Luxemburg 239.27.01; 11 Frankrijk (Z.W.) 239.31.47; 12 Zwitserland 239.36.40. LIET BERGKLASSEMENT: 1 Lerono (Sp.) 24 pnt; 2 Schaer (Zwits.) 21 pnt; 3 Bobet (Fr.) 20 pnt; 4 Bauvin (Fr. N.O.C.) en Astrua (It.) 19 pnt; 6 Mirando (Fr. Z.O.), Huber (Zw.) en Le Guilly (Fr.) 14 pnt; 9 Desmet (Belg.) en Van Genechten (Belg.) 7 pnt; 11 Lauredi (Fr.) en Tonello (lie de Fr.) 4 pnt; 13 Wagtmans (Ned.), Mallejac (Fr. W.) en Rotta (Fr. Z.O.) 3 pnt. LIET JUBILEUMKLASSEMENT: 1 Schaer (Zw.) 173 pnt; 2 Magni (It.) 206 pnt; 3 Geminiani (Fr.) 237'/i pnt; 4 Van Est (Ned.) 294 pnt; 5 Rolland (Fr.) 306 pnt; 6 Gerrit Voorting (Ned.) 340 pnt; 7 Astrua (It.) 366 pnt; 8 Lauredi (Fr.) 393 pnt; 9 Darrigade (Fr. Z.W.) 403 pnt; 10 Bauvin (Fr. N.O.C.) 407 pnt; 13 Nolten (Ned.) 471 pnt; 17 Van Brenen (Ned.) 517 pnt. ITIT verschillende delen van ons land wordt sedert enkele weken een beroep gedaan op hulp van het bu reau Oogstvoorziening van het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ten behoeve van de oogj' van pootaardappelen en vlas en in sommige gevallen ook voor an dere ocgstwerkzaamheden. Om ver schillende tedenen blijkt nl. het aan bod van aibeidskrachten in vele de len van ons land ontoereikend te zijn, hetgeen tot moeilijkheden bij de ar beidsvoorziening aanleiding geeft. Gedurende de laatste tijd zijn op ver zoek van het georganiseerde bedrijfs- Onze landgenoot Maus Gatsonides, die met een Ford Taunus had inge schreven voor de Alpenrallye heeft we gens een ongeval de strijd moeten sta ken. Gatsonides, winnaar van de Ral- lye Monte Carlo 1.953, die als een der favorieten gold voor deze Alpenrit sloeg in de 4e etappe van Sint Moritz naar Val d'Isere (513 km) tijdens de in hoog tempo genomen afdaling in een bocht over de kop en stortte 50 meter naar omlaag in een ravijn. Onze land genoot kwam er zonder verwondingen af, doch de auto werd vernield. Van 23 t.m. 26 Juli worden op bet Garda-meer bij het plaatsje Riva in Italië internationale zeilwedstrijden gehouden, waaraan in de Olympia-jollen-klasse onze landgenoot Jac. Stap zal deelnemen. Van 7 t.m. 9 Augustus komt Stap, eveneens met een Olympia-jol, in de zg. Alpensee Meisterschaften uit, die te Reschen (It.) zullen plaatsvinden. leven de volgende aantallen arbeiders in dienst tan het bureau Oogstvoor ziening te werk gesteld; Noord-Hol land 1500, Noord-Oostpolder ca 1600, Groningen cr 1500, terwijl in verschil lende andere gebieden eveneens veel al omvangrijke hulp bij het binnen halen tan de oogst wordt verleend. Hoewel de hulpverlening aanzien lijk meer bedraagt dan in 1952, blijkt zij toch niet 'in alle gebieden toerei kend te zijn. Uit dien hoofde is ge dacht aan bijstand door militairen, v/elke echter helaas niet mogelijk is geblekt u. In de gebieden, waar aard appelen worden verbouwd, is het ge vaar van besmetting met phatophto- ra toegenomen. Op grond hiervan heeft de plantenziektenkundige dienst het nedig geoordeeld, in deze stre ken toestemming te geven tot dood- ^sproeien van het loof. Een belangrijk 'voordeel hiervan is, dat lijdelijk met minder arbeiders kan worden vol staan. Zoals de toestand zich thans laat aanzien, kan worden verwacht, dat do extra oogsthulp, die vanwege het bureau Oogstvoorzu.ning wordt verleend, voorshands toereikend is om de pootaardappelenoogst en waar schijnlijk ook de vlasoogst veilig te stellen, hoewel voof- sommige perce len v.'as de hulp iets te laat is geko men. Voorzichtigheid blijft echter ge boden, aldus maant het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Er moet vanzelfsprekend rekening worden gehouden met de weersomstandigheden en deze kun nen zowel mee- als tegenvallen. De nationale kampioenswedstrijden in machineschriiven. welke in 1951 en 1952 in de Houtrusthallen te 's-Graven- hage ter gelegenheid van de „Dames- beurs van de Dameskroniek" werden gehouden, ziin een groot succes geble ken. De wedstrijd zal dit iaar worden gehouden op 19 September, wederom in de Rotonde van de Houtrusthallen. Ook dit iaar zal de Babvlon-wissel- beker worden uitgeloofd- Voor de eer ste maal zullen ook electrische machi nes bij de wedstrijd worden gebruikt. die de sprint van de hoofdgroep won en Magni. Wagtmans, de beide Voor- tings, Suykerbuyk, Roks en Van Breenen werden met een 70-tal an dere renners ex aequo geklasseerd. Nolten, die vierde werd achter Quennehen, Tonello en Le Quilly, is in het algemeen klassement opge- Llommmen van de dertigste naar de 21ste plaats. In het dagelijkse ploegenklasse ment werd Nederland derde achter de Frans Noord-Oost-Centrale-ploeg en de ploeg van de lie de France. En dank zij Nolten heeft Nederland zich tevens opgewerkt naar de tweede plaats in het algemene ploegenklasse ment, met alleen Noord-Oost-Cen traal Frankrijk boven zich. De uitslag van de veertiende etappe van Beziers naar Nimes (214 km) luidt: 1 Quennehen (Fr. N.O.C.) 6.21.23; 2 To nello (lie de France) z.t.; 3 Le Quilly (Fr.) z.t. 4 Nolten (Ned.) z.t.; 5 Rotta (Fr. Z O.) 6.21.32; 6 Darrigade (Fr. Z.W.) G.35.17; 7 Magni (It.) z.t.; 8 Van Est (Ned.) z.t.; 9 Schaer (Zwits.) z-t.; 10 Ba ron! (It.) z.t.; 11 ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als nummer 6 Darrigade (6.35.17). Hierin bevonden zich alle resterende Nederlanders, dus Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Wagtmans, Gerrit Voorting en Adri Voorting. Voorts de Italianen Astrua, Bartali, Corrieri, Drei, Isotti en Rosello, de Zwitser Huber, alle Belgen, alle Spanjaarden, de Luxem- 'tsjuLFijj'sr^ppe '19JU L!'16°ETAPPE 21 JULM7°ETAPPC BERGEN LANGS HET PARCOURS AANGEGEVEN 1 C GINCSTE 327 M S C LEGUE S 1146M 2C E^TÉREL 314 M 6CLABOURET I244M JCEZE 509 M 7CSENTINEU.E 990M 4C.PILON 786 M (Van één onzer redacteuren) HAAR was de magistrale feestrede van prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken); daar waren de veertien muziekkorpsen, gevormd d ior politiemannen uit even zoveel gemeen ten daar was het rustige woord van dr Drees daar was tenslotte het plechtige hijsen van de veertien NAVO- vlaggen tegen één der brede flanken van de Sint Katharinakerk, onder het spelen van het Wilhelmus. yOLGENS de één waren die knallen de opening, volgens de ander het vlaghijsen. Hoe het zij, heel Breda leefde intens mee met alles wat er gisteren op de Grote Markt, en later in het stadspark, het Valkenberg, en in de smalle straten van de binnen stad te zien en te horen was. Als we spreken van een vlaggenzee, is de sfeer niet goed geschetst. Voor ons was de intensiteit van de feestbeleving af te leiden uit het feit, dat het per soneel van de apothekers Beker en Wetselaar, pal tegenover het stadhuis, met mortieren en vijzels in de hand, op straat kwam staan. Dat kellners, kamermeisjes en gasten in dikke trossen uit de ramen van hotel „Het Wapen van Breda" hingen, net als bij hotel „Du Commerce", waar ze toch deftig zijn. Och ja.... En zelfs op het dak van de Sint Katharina zaten ze, de hemel moge weten hoe ze erop kwamen. Enfin, ze konden de vele autoriteiten goed bekijken. Allereerst natuurlijk dr W. Drees, dan mr Jonk man, de voorzitter van de Eerste Kamer, het Tweede Kamerlid Frens, de chef van de generale staf, gen.maj. Hasselman en al die andpre burger lijke en militaire autoriteiten. Ballade QESPROKEN werd er niet veel, bij die plechtige opening, maar gemu siceerd des te meer. Veertien politie- muziekkorpsen, één zelfs uit Gronin gen hierheen gekomen, en een ander uit Heerlen, trokken aan de eretribune voorbij. En een rede van prof. Assel bergs is geen rede, maar een gedicht. Zo ook nu; een knappe tekening van het dilemma waarvoor de militair zich gesteld ziet. De soldaat immers ver dedigt altijd iets, en is zijn zaak goed, dan verdedigt hij de vrede. Doch als hij daadwerkelijk met die verdediging van de vrede begint, is diezelfde vrede weg. De ballade der solda ten? Neen. het gaat toch om de ver zekering van de vrijheid der samen werkende krachten, waarvan het even wicht de vrede is. Hoe wordt die vrij heid verzekerd? Ideaal door acgressie- loosheid, reëel door parate defensie. De minister-president wees in zijn openingsrede op de moeilijke taak, die speciaal voor de jonge officier is weg gelegd. Hij moet zich handhaven in een actief wachten. Positief zijn bin nen een negatief raam. Ook belichtte dr Drees een punt, dat zijn eerste argument wat verzwakte: het laatste gigantische wapenfeit van de leerlin gen der K.M.A., namelijk hun hulp verlening bij de overstromingsramp. Zij waren bij de eersten en in hun zovele malen gelauwerd vaandel staat niet geschreven, hoeveel levens zij hebben gered. Vlaggen In top LIET sluitstuk van de openingsplech tigheden vormde het hijsen van de 14 N.A.V.O.-vlaggen, onder het spelen van het Wilhelmus. Een machtig schouwspel, dat was als het rijzen van het doek voor een toneelvoor stelling. Want, hierna konden de bur gerij van Breda en haar gasten, de cadetten van de K.M.A., elkaar met feestelijk gezicht de hand reiken voor de polonaise, die drie weken lang door deze zo oprecht zuidelijke stad zal trekken, langs de kermistenten en de speeltuin in het Valkenberg, langs de versierde straten en de geïllumineerde oude gebouwen, langs tentoonstellin gen en een reünie, kortom door heel de bonte feestzaal, die Breda de ko mende weken zal zijn. Men 'verwacht een kwart millioen gasten uit andere plaatsen, vooral uit België en er zal muziek zijn en gezang, want féésten^

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9