De Volkscredietbank verricht een belangrijke sociale taak Zes weken geëist tegen een anonieme briefschrijver Jimmy Brown en de Oranjehemden Het publiek is crediet waardig Na handbalcompetitie volgen medaillewedstrij den Professor Deterding Kampioen in B is nu bekend Eddy hield de zaak goed nat BURGERLIJKE STAND BEDRIJFSVOETBAL AGENDA: Varkens waren favoriet Verdachte werd met reptiel vergeleken Zettersleerling a DINSDAG 21 JÏTLI 195» Het is een opmerkelijk verschijnsel dat sinds de tweede wereldoorlog in vele landen van onze Westerse maatschappij een hernieuwde opleving valt waar te nemen van het meestal „sluimerende" afbetalingssysteem. Het leven op crediet is een neiging, die de mens van alle tijden in het bloed gezeten heeft. Sinds de Lombarden in lang vervlogen eeuwen naar ons land kwamen en daar optraden als de eerste geldschieters, heeft ook Nederland in allerlei vormen organisaties en gedaanten zijn „lommerds" gehad. Maar ook in practisch alle andere landen ter wereld heeft men de weinig sympathieke figuur' van de woekeraar en geldschieter gekend. Het is echter pas sinds de laatste tientallen jaren dat het volksbank-wezen geweldige afmetingen heeft aangenomen. Practisch alle inwoners der Verenigde Staten leven op crediet, met Denemarken is het al niet anders en zelfs in het zwaargetroffen Duitsland zal men in de eertijds weggevaagde steden maar weinig woningen vinden die niet, kort na de oorlog, al weer behoorlijk ingericht waren.... op crediet! Deze gang van zaken mag men niet zonder meer het bedrijfsleven, dat uiteraard graag een flink afzetgebied kweekt, in de schoenen schuiven. Want het is een bekend feit, dat de meeste «aken, ook in Alkmaar, hun afbetalingssystemcn slechts node ontworpen hebben. Een „piek" in Mei en in October Het is het niet tot sparen geneigde publiek, dat een grotere welstand ver langt endeze welvaart uiteindelijk Joch ook weet te betalen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de goede gang van zaken bij de volkscredietbank te Alkmaar, die in, 1949, mede dank zij het initiatief van de directeur van sociale zaken, de heer J. F. M. Plas. werd opgericht. Aanvankelijk was het •zeer de vraag of in Alkmaar aan een dergelijk instituut wel behoefte bestond Ook wist men niet of de exploitatie wel voldoende rendabel zou zijn, daar bij voorbeeld een Haarlems financierings instituut, waartoe ook IJmuiden en Beverwijk behoorden, met grote ver liezen werkte en dit nog doet. Het voornaamste bezwaar lag op het gebied van de interne administratie, die nogal wat personeel opeiste en ver antwoordelijk zou zijn voor de groot ste hap in een eventueel exploitatie tekort. Op betrekkelijk eenvoudige manier heeft men dit laatste bezwaar in Alk maar weten te ondervangen. Door de volkscredietbank nauw te j betrekken bij het werk van sociale za ken, heeft men de administratie der bank voor een groot deel aan de reeds in dienst zijnde ambtenaren kunnen overhevelen. De Alkmaarse volkscredietbank is hierdoor één van de weinige instellin gen in haar soort geworden, die zich zelf bedruipen kan. GEEN WINSTOBJECT Hoewel de bank een rentepercentage van ongeveer 6 procent berekent, re sulteert hierin geen enkele winst voor het „bedrijf" zelf, daar met dit percen tage alleen de gemaakte kosten gedekt kunnen worden. De „winst" die men het afgelopen jaar maakte bedroeg dan ook niet meer dan f 72. Dat de rentepercentages bij particu liere bedrijven hoger liggen komt, doordat men daar met hogere onkos ten rekening moet houden, een factor, waarvoor de incassobureaux wel voor een groot deel aansprakelijk zullen zijn. „Overigens zijn wij erg huiverig voor overcreditering," zeide de heer Plas en hij gaf daarmee te kennen, dat de bank niet een geldschieter zon der meer is. Het is het streven van de bank om in gezamenlijk overleg met de betrokkenen te bepalen hoe veel geld en voor welk doel men dit beschikbaar zal stellen. Natuurlijk komt hierbij de vraag naar voren: moet men voor alle goederen, die de persoon in kwestie wil gaan kopen, crediet verlenen? Het pleit voor de opvattingen die men bij de volkscre dietbank koestert, dat de grenzen hier zeer ruim worden getrokken. Een radio-toestel, fiets, ijskast of een wasmachine, die vroeger voor de mid den- en lagere klassen der bevolking een „luxe" waren, worden thans, bin nen zekere grenzen natuurlijk, als normale gebruiksartikelen beschouwd. Het is vooral aan het begin en aan het eind van de zomer dat de crediet- aanvragen bij de bank toenemen. De uitstaande saldi tonen in de jaar grafiek in Mei en October een hoge piek. Dan is het de tijd, dat men bij de naderende winter geld opneemt voor het aanschaffen van kolen, kle ding en radiotoestellen en bij het in zicht komen van de zomer overgaat tot aankoop van fietsen, e.d. De credietverlening aan mensen die gaan trouwen (en niet gespaard heb ben), vindt natuurlijk regelmatiger plaats. BEVOLKING IS HAAK CREDIETEN WAARD Dat men niet of nauwelijks te ma ken krijgt met „wanbetalers", die het crediet niet aflossen, blijkt wel uit het betrekkelijk geringe percentage waarmee men op 1 Juni van dit jaar achter was op het afbetalingsschema. Dat was 6,8 procent. Op de in de loop van haar bestaan verstrekte f 200.000.- ontving de bank slechts f 1000.- niet terug. Dat de Alkmaarse bevolxing (want uit alle lagen hiervan maakt men ge bruik van de bank) niet crediet-waar dig zou zijn kan men dus moeilijk aannemen. Natuurlijk is er bij de volkscrediet bank wel een stok achter de deur en wel die van het loonbeslag. Maar het is duidelijk dat men als het enigszins mogelijk is hiertoe niet overgaat. Duiken er in een gezin waaraan cre dit werd verstrekt, onverhoopt moei lijkheden op in verband met ziekte of anderszins, dan is men direct bereid om het afbetalingsschema naar de nood van het gezin te regelen. SAMENWERKING MET MIDDENSTAND Een ander perspectief van de bank is haar samenwerking met de Alk maarse middenstand. Honderd tachtig winkeliers uit Alk maar en omgeving hebben zich aan eengesloten tot het Alkmaars finan cieringsinstituut. Iedere aangesloten middenstander heeft in het hiertoe gevormde fonds een zeker bedrag ge stort waardoor dit fonds borg kan staan voor credieten die door de volks credietbank (een gemeentelijke instel ling dus) -aan klanten van deze winke liers zijn verstrekt. Zou de volkscre dietbank er dus niet in slagen een uit staand saldo van de betrokken klant terug te krijgen, dan wordt dit door de bank van het particuliere financierings instituut teruggevorderd. Natuurlijk alleen als het hier een bedrag betreft dat uitgeleend werd met het doel om bij een aangesloten winkelier een ar tikel te kopen. 22 PLAATSEN AANGESLOTEN Twee en twintig plaatsen uit de kop van Noord-Holland zijn thans bij de Alkmaarse volkscredietbank aangeslo ten en natuurlijk ook heel wat winke liers uit deze plaatsen. Er zijn in dit gebied nog vele andere gemeenten die voor toetreding in aan merking komen. Aangezien de voor waarden hiervoor van dien aard zijn dat zij eigenlijk voor geen enkele ge meente een bezwaar kunnen zijn. (De credieten Worden tot een maximum van f 500.CP0.uitsluitend door de gemeente Alkmaar verstrekt), zal ge leidelijke uitbreiding van de aangeslo ten gemeenten nog wel plaats vinden. De behoefte aan volkscrediet zal in de nieuw toe te treden gemeenten ech ter minder groot zijn dan in de reeds aangeslotene, zodat het aantal te ver strekken credieten niet evenredig zal stijgen met de aansluiting van nieuwe gemeenten. Het is overigens gebleken, dat de stadsbevolking in veel groter mate ge bruik maakt van het volkscrediet dan de bewoners van het platteland. GUNSTIGE BALANS Maakt men na het meer dan 3-jarig functionneren van de bank de balans op van de stand van zaken, dan valt niet anders te zeggen, dan dat zij uit stekend werk heeft verricht. De bank is er in geslaagd de nei ging tot dure particuliere geldvoorzie- ning te beteugelen, waardoor zij op haar manier, hoe onwaarschijnlijk dit op het eerste gezicht ook moge lijken, in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de besparing op het volksinkomen. In samenwerking met het Alkmaars financieringsinstituut is zij bovendien een belangrijke factor gebleken in het leiden van de koopkracht naar de plaatseliijke middenstand. Met voldoening heeft de bank dan ook kunnen zien, dat het afbetalings systeem buiten de bank en het financie ringsinstituut om, geen onrustbarende vormen heeft aangenomen. Het ligt in de bedoeling van de di recteur over enkele weken een folder te doen verspreiden, waarin de functie en het nut der volkscredietverlening nader uiteengezet worden. In verband met het feit, dat de hand balcompetitie op enkele wedstrijden na is afgelopen, heeft het bestuur besloten om na deze competitie medaille-wed strijden te laten spelen. De elftallen zijn in verschillende poules ingedeeld n.l.: Poule I: Lastina, Krom, De Wild. Poule 2: Milfleur, SVG, Zwaluwen A, HVB. Poule 3: Jong Holland, KHC, Zwaluwen B, Tubantia. De winnaars in poule 1, 2 en 3 zullen hierna weer te gen elkaar spelen voor de le, 2e en 3e plaats. In afdeling B is de kampioen bekend geworden, nl. De Wild. In afdeling A is nog geen kampioen bekend. Zodra ook deze kampioen bekend is gewor den, zal in Augustus een wedstrijd worden vastgesteld tussen de kampioen van afd. A en de kampioen van afd. B voor het algehele kampioenschap. Ook spelen de nummers 2 van de ranglijs ten nog een wedstrijd om de 3e plaats. Medaillewedstrijden: Vr. 24 Juli: De Wild—Krom, Sp. C-veld 7.30; Vr. 24 Juli: SVGZwaluwen A, Sp. C-veld 6.45; Ma. 27 Juli: Zwaluwen BTuban tia, Sp. D-veld 7.00; Di. 28 Juli: Jong Holland—KHC, Sp. D-veld 7.00; Vr. 31 Juli: KHC—Tubantia, Sp. C-veld 7.00; Vr. 31 Juli: Jong HollandZwaluwen B, Overdie 7.00; Ma. 3 Aug.: Milfleur— Zwaluwen A, Sp. D-veld 6.45; Di. 4 „Hou de zaak goed vat", schreeuwde de 4-jarige Eddy Lemarchand toen hij gistermiddag aan de Zaadmarkt een denkbeeldige brand bluste. En hij klemde de slang, die door een flink stuk kabeltouw werd gesymboliseerd stevig in zijn handen. De vlammen loeiden en misschien kwam het hier door dat hij en zijn vriendjes, zó in consternatie geraakten, dat Eddy op een gegeven moment het onderscheid tussen gracht en vaste wal niet meer zag en hals over kop in het water duikelde. Ineens was de brand vergeten en in opperste ontzetting zagen de kinde ren de kleine jongen, die niet zwem men kon, met zijn leven worstelen. In een minimum van tijd hoorde Eddy's moeder wat er gebeurd was, maar misschien was ze toch te laat gekomen als niet Eddy's buurjongen, Loek Ofman, die één dezer dagen zijn eindexamen aan de MULO gehaald had, te water was gesprongen en met behulp van zijn vader de drenkeling op de kant had gesjord. Beduusd liet de kleine jongen zich naar huis transporteren, waar hij af gedroogd en direct tussen lakens en dekens werd gestopt. Hij was wel een beetje onder de in druk, want ineens piepte het vanuit zijn woelig omhulsel: „Nu mag ik ze ker nooit meer buiten spelen hè mam mie Maar het vlees is nu een maal sterker dan de geest. Want met buiten de vrolijke zon aan de hemel werd het hem daar op de divan toch te machtig en even later speelde hij weer naar hartelust op straat, waar hij vooralsnog de waterkant angstval lig vermeed. Binnenkort zal Eddy echter als iede re rechtgeaarde brandweerman de zwemkunst machtig zijn. Onder toezicht van zijn moeder krijgt hij nog dit jaar zwemles Geboren Dirk C., z. van J. J. Cra mer en R. Haagsma. Maria J. E., d. van A, C. van der Linden en M. A. A. de Grunt. Lucia M. M., d. van G. J. Fransen en S. Jordan. Mariene A., d. van J. van Drunen en A. Koster. Machiel W., z. van N. H. Oudejans en P. M. Berkhout. Alida M., d. van A- J. Hassing en C. Ketelaar. Catharina A M., d. van E. J. Beemster en E. Tel- ïeman. Getrouwd Pieter Lust en Aaltje Meyberg. Aug.: HVB—SVG, Sp. D-veld 7.00; Vr. 7 Aug.: SVGMilfleur, Sp. C-veld 7.00; Ma. 10 Aug.: TubantiaJong Holland, Sp. D-veld 6.45; Ma. 10 Aug.: KHC— Zwaluwen B, Sp. D-veld 7.30. Competitiewedstrijden: Ma. 3 Aug.: Zwaluwen BKHC, Sp. D-veld 7.30; Di. 11 Aug.: KromLastina, Sp. D-veld 6.45: Di. 11 Aug.: HVB—Milfleur, Sp. D-veld 7.30; Vr. 14 Aug.: Lastina— Milfleur, Sp. C-veld 6.45; Vr. 14 Aug.: Zwaluwen AKrom, Sp. C-veld 7.30; Ma. 17 Aug.: HVBLastina, Sp. D- veld 7.00; Vr. 21 Aug.: KromHVB, Sp. C-veld 7.00. Het programma voor het bedrijfs voetbal in de komende week ziet er als volgt uit: Afdeling A: Ma. 27 Juli: Lichtbedrij ven—Postiljon, Zeglis 7.00, Ma. 27 Juli: B.B.C.Ringers I, Randers 7.00, Do. 30 Juli: Centra—Postiljon, Alkmaar 7.00; Vr. 31 Juli: B.BC.Povay I, Randers 7.00. 3e Bekerronde (verliezers), afdeling A: Wo. 29 Juli winnaar (CentraPo vay) Reniging, Zeglis 7.00. Afdeling B: Di. 28 Juli: KromHuls kampboys, Randers 7.00. 3e Bekerronde (winnaars), afdeling B: Vr. 31 Juli: TelefoniaStoel, Sport park D 7.00. 3e Bekerronde (winnaars), afdeling 'A: Ma. 3 Aug.: B.B.C.Lichtbedrijven, Zeglis 7.00; Do. 6 Aug.: Winnaar (BBC Lichtbedrijven)SOVA, Alkmaar 7.00. Finales beker verliezersronde: Ma. 3 Aug.: Winnaar afd. AWinnaar afd. B, Randers 7.00; Vr. 7 Aug.: Winnaar afd. BWinnaar afd. C, Randers 7.00. Finales beker verliezersronde: Ma. 10 Aug.: Winnaar afd. AWinnaar afd, C, Randers 7.00. EXAMEN HAARLEMSE MTS De volgende personen uit Alkmaar en omgeving hebben het einddiploma van de Haarlemse MTS verworven: M. W. J. Nieuwenkamp en P. Schoe- huys te Alkmaar, beide in de afd. werktuigbouwkunde, evenals E. de Tourton Bruijns te Bergen. ïn de afd. electrotechniek slaagde C. Heman te Warmenhuizen. T. K. Swaert uit Ber gen en J. Zwetsman uit Koedijk slaag den in de afd. Scheepsbouwkunde. j7V. 40, De tweede helft van de wedstrijd van De Biggers tegen de Grasvinken was al weer goed en wel begonnen, maar wéér zaten deze laatsten dadelijk voor het doel van de Biggers en vóór dat deze het beseften, stonden zij met 50 achter. Jackie liep een beetje ver loren in het veld rond en toonde nau welijks nog enige belangstelling voor het spel. De harde woorden van Dirk Dreun weerklonken nog steeds in zijn hoofdjammer dat die kleine bruine geen blessure heeft opgelopen Voor Jackie was al het plezier er af Als er zó over je werd gesproken, dan voetbalde hij liever met zijn vader achter het huisToen weerklonk er eensklaps een harde stem over het veld: „Jackie, als je niet als dé blik sem een doelpunt maakt, stuur ik je morgen met de boot naar Afrika terug!" Het was Jimmy Brown, die dat geroepen had. Hij had van een suppor ter van De Biggers die een levensgrote megafoon had meegenomen om zijn favorieten aan te moedigen, het ding even ter leen gevraagd en toen had hij zijn bedreiging over het veld doen schallen. Jackie hoorde het. Het was net alsof iemand hem een ferme schop tegen zijn achterwerk had gegeven. Hij kwam weer in actie, bemachtigde de bal en toen gaf hij eindelijk weer eens zo'n ouderwetse dribbel ten beste. Hij zigzagde in zijn eentje razendsnel door de vijandelijke achterhoede en vóórdat de doelman van de Grasvinken wist wat er was gebeurd, lag de bal reeds achter hem. Het was 51 en op de tri bune ging een hartelijk en bewonde rend applausje op. DINSDAG. HARMONIE THEATER, 8 uur: Een koningin wordt gekroond (a.l.) CINEMA AMERICAN. 8 uur: Pygma lion (a.l.). REX THEATER. 2.30 en 8 dur: Les -Belles de Nuits (al.). VICTORIA THEATER. 8 uur: Een zo mer in Salzburg (a.l.). Grote Kerk. 8 uur Orgelconcert door Piet Kee en Freya Kee-Lemaire (mez zo-sopraan). BERGEN, terrein Kerkedijk, 6.30 en 8.00 juur: Vier gemeenten-voetbaltor- nooi. Rustende Jager, 8.30 uur: Ik beken (18 jaar). WOENSDAG. HARMONIE THEATER 2.30 en Buur: Een koningin wordt gekroond (a. 1.) CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 uur: Pygmalion (a. 1.). REX THEATER 2.30 en 8 uur: Les Belles de Nuits (a. 1.) VICTORIA THEATER. 2.30 en 8 uur: Een zomer in Salzburg (a. 1.). BERGEN, Verlichtingsavond. Rustende Jager, 8.30 uur: You're al ways in my heart (a. 1). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend: Apo theek Hartong van Ark. Langestr. 1. Hoog water te Bergen aan Zee. Dinsdag Woensdag Dinsdag Woensdag 10.54 23.28 12.08 0.25 te Camperduin hoog laag 10.59 23.32 4.59 17.32 12.11 0.30 6.11 18.30 De slachtveemarkt van gisteren ver toonde weer een levendig beeld. De langzaam stijgende aanvoer van koeien der laatste weken heeft tot gevolg dat de prijzen dalende zijn. Van slagers zijde was er ditmaal dan ook veel ani mo. De kwaliteit der aangevoerde dieren was goed, met vele zeer goede exem plaren zelfs, waarvoor dan ook prijzen van f 1100.en hoger werden geno teerd. Ook de' aangevoerde kalveren werden tegen hoge prijzen verhandeld. De handel in deze sector was overigens matig. Het kwantum aangevoerde varkens was maar nauwelijks voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Dit had tot gevolg, dat de gemiddelde kilogram- prijs 3 a 4 cent hoger lag dan vorige week. Het vleesvarken was ook nu weer favoriet, waardoor ook voor de lichtere dieren goede prijzen werden genoteerd. ALKM. EXPORTVEILING, 20 Juli. Schotse muizen 1015.50, slabonen 51 68, stoksnijbonen 65—1.05, stamsnijbo- nen 2565, tuinbonen 516, peulen 85, doperwten 3863, komkommers 817, tomten A 5072. bloemkool 2065, rode kool 7.5012.50, groene kool 14 spinazie 3652, postelein 2234, sla 2.50 15, andijvie 715.50, rabarber 12, rode bieten 10.50, bospeen 823, uien 1428, soep 36, selie 7, rode aalbessen 30 80, zwarte bessen 5575, pruimen 612, klapbessen 4045, perziken 534. UOOR de Alkmaarse politierechter stond gistermiddag terecht de 62-jarige gepensionneerde adjudant onderofficier H.B, uit Heiloo, die om een vroegere buurman, met wie hij ongenoegen had gehad, te treffen, een anonieme brief had geschreven aan de rijkspolitie te Heiloo. Hierin had hij verschillende las terlijke dingen ten opzichte van G. geuit, waaronder de beschuldiging,, dat G. zijn geestelijk gestoorde schoonmoeder, slecht verzorgde, haar wederrechtelijk van haar vrijheid beroofde en gelden verduisterde die ten bate van haar ver zorging aangewend moesten worden. Door goed recherchewerk had de commandant van de post Heiloo weten uit te vissen dat dit anonieme schrij ven van B. afkomstig was geweest, zodat thans een ietwat angstige figuur voor de rechtbank verscheen, die van zichzelf zeide een gevoelig karakter te hebben, waardoor hij zich naar hij verklaarde verplicht had gevoeld het voor de schoonmoeder „op te nemen". Het merkwaardige was echter, dat juist op de dag dat hij speciaal naar Amsterdam was gereisd om daar de brief te posten, hij ook aan de werk gever van G. een epistel had gestuurd waarin hij G. die thans als getuige was verschenen, behoorlijk zwart had ge maakt. Verdachtes gevoeligheid kreeg daardoor tijdens de behandeling van zijn zaak een bepaald onaangenaam luchtje hetgeen de officier van justitie, mr J. C. V. Meischke, dermate prik kelde, dat hij zich niet..kon weerhou den om verdachte met een reptiel te vergelijken. „Deze fijnzinnige" man komt hier met een verhaal over zijn grote gevoeligheid, zegt ontzaglijk be zorgd te zijn voor een oude dame (die overigens een uitstekende verzorging geniet), maar reist naar Amsterdam om daar lasterbrieven te versturen." „En dan komt hij hier met een advo caat in de hoop e i gevangenisstraf te kunnen ontgaan", voegde spr. er aan toe. Het was op deze woorden dat de pleiter in deze zaak, mr S. D. Sluis nog even terugkwam en aan het slot van zijn pleidooi niet zonder scherpte opmerkte: „Eén en ander wil niet zeg gen dat wanneer een verdachte een advocaat wenst mee te brengen hij gevangenisstraf moet hebben..." De zes weken gevangenisstraf die de Officier had geëist contrasteerde met de geldboete die de politierechter mr J. N. Alblas oplegde. De anonieme schrijverij kwam de oud-onderofficier te staan- op 100.of 20 dagen. Niemand die van Nergens kwam. Het was achter in de middag van de 23ste Juni geweest dat een wachtmees ter van de rijkspolitie te Purmerend een ingezetene van Oudorp de heer C. A. D. op een bromfiets door een straat had zien laveren. Daar er zekere vermoedens bij hem opkwamen had hij de man aangehouden en hem gel vraagd wie hij was. „Ik ben Niemand" had de bromfiet ser duister geantwoord en de wacht- TOEN mijn hondje in het bos wat al te onbeschei den aan de broekspijpen van een op een walletje zittende bezoeker rook en ik het met de daarvoor ge paste gestrengheid tot de orde riep, zag ik de hand van de rustende wandelaar liefkozend over het kopje gaan. „Intelligente diertjes", zei hij, glimlachend. „Ik heb er jarenlang zo een gehad. Ze zijn zeldzaam trouw en aan hankelijk". Daar het kwispelend hondje geen aanstalten maakte onze wandeling te hervatten en het onderwerp „hond" en ai wat daarbij hoort, tot gezellige en uit voerige discussie kan bei den, geviel het, dat ik mij naast hem in het gras zette en wij ons lange tijd in be schouwingen verdiepten. De mij onbekende heer was ongeveer vijftig jaar. Hij was zorgvol gekleed en maakte de indruk van een intellectueel, die na een lange en ingespannen werk tijd van een vacantie in een bosrijke omgeving genoot. Wederzijds stelden wij ons voor. Het bleek profi'- sor Deterding te zijn, die aan een onzer universitei ten kunstgeschiedenis do ceerde. „Deterding is een beken de naam in ons vaderland", zei ik. De professor glimlachte. ..Een zeer nauwe familie relatie", zei hij bescheiden. Van de honden kwam ons gesprek op de mensen en van de mensen op de kunst. Ik voelde, dat ik op glad ijs stond toen ik met een zo bij uitstek deskundig man over de schilderkunst debatteerde. Hij weidde uit voerig uit over het impres sionisme, het kubisme en vele andere „ismen". Hij toonde zich een enthousiast voorstander van de nieuw ste richtingen in onze va derlandse picturale schep pingen en had minachting voor de oude schilderschool waarin slechts stukken wer den geboren welker onder werpen zo duidelijk waren, dat ze voor niemand een puzzle behoefden te zijn. „Aanleg en schilders drift", zei hij, „gaan verre uit boven elke academische opleiding, al wil ik toege ven, dat onze scholen voor een technische vakopleiding onmisbaar zullen blijken". Het is zo jammer", zei hij, „dat in zovele primitie ven vaak een talent slui mert, dat door maatschap pelijke n en finan ciële onmacht niet tot ont wikkeling kan komen. Wie zal. zeggen hoeve le genieën daardoor ongekend voor ons volk verloren zijn ge gaan". Mijn hondje ging mooi zitten en gaf hem een poot en hij streek het diertje nogmaals over het kopje als bewijs, dat hij dit blijk van vriendschap bijzonder cp prijs stelde. „Wat is genie?" vervolg de hij, zich weer tot mij wendend. „Weet u toei, mijnheer, dat er slechts één schrede ligt tussen geniali teit en ontoerekenbaar heid?" „Gelukkig, dat het niet altijd samengaat", zei ik. „Schildert u zelf ook, pro fessor?" „Met enige bescheiden heid gezegd, geloof ik niet dat ik een onverdienstelijk amateur ben", zei hij glim- loehend. Het overkomt mij zelfs, dat ik in het atelier in mijn oude grachtenhuis door een innerlijke drang daartoe aangespoord, naar mijn palet grijp en onafge broken blijf doorwerken tot -ik het resultaat van mijn arbeid tevreden kan be ëindigen". „Heeft u nooit geëxpo seerd?" „Daar ben ik nooit toe gekomen", zei hij beschei den. „Het gaat mij in hoofdzaak om het werk, niet om de lof van hen, die het zoudén aanschouwen". De journalist in mij werd wakker. Wie weet, zat hier een nog onbekend genie, een man, die door de expo sitie van zijn werken de weg tot nieuwe inzichtenen nieuwe roem zou kunnen banen. „Ik zou uW werk graag eens willen zien", bekende ik. Hij lachte minzaam. „Mis schien zou uw reis een te leurstelling toorden", zet hij, „maar ik ben gaarne bereid u na mijn vacantie eens in mijn atelier te ont vangen". Wij spraken een datum af en ik stond juist op het punt afscheid te nemen toen de professor roepende stemmen tussen het struik gewas hoorde en met een nerveus vertrokken gelaat om zich heen keek. Hij sprong plotseling op, maar nog vóór hij zich ver wijderen kon waren er twee mannen met platte petten verschenen, die hem bij de armen namen en op allesbehalve eerbiedige wij ze met zich meevoerden. Mijn hondje schoot naar een broekspijp en de man gaf een trap zonder het te raken. „Wat moet dat!?", riep ik opspringend. De grootste en sterkste glimlachte wat spottend. „Hij loopt telkens weg", zei hij met zijn hoofd naar de arrestant wijzend. „Hij is veel gevaarlijker dan hij er uitziet." De professor stak de tong tegen mij uit. „Kunst is kletskoek", zei hij. „Alle schilders kunnen verrekken". Hij liep gearmd tussen zijn bewakers en keek tweemaal grijnslachend om voor hij om de hoek van een laantje was verdwenen. meester met een paar sombere, maar niettemin enigszins waterige ogen aan- ge'keken. Waar of hij dan vandaan kwam „Ik kom van Nergens" had de myste rieuze bromfietser op gedempte toon gezegd. Maar de wachtmeester was nu een- maal niet iemand die geloofde dat in i deze verlichte tijden nog figuren als Job en Melchizedek opstaan, wier ie- ven zonder tijdrekening werd geboek staafd, die geen geslachtsregister had den en zo maar zonder voorvaderen in het leven stapten. Overigens had de zaak nog wel een tragische kant, daar verdachte een al coholrecidivist bleek te zijn wiens I vrou-r de grootste moeite had de eind-1 jes aan elkaar te knopen. In verband hiermede wilde de offi cier geen geldboete opgelegd zien maar| eiste tegen de niet verschenen ver-! dachte een gevangenisstraf van zes I weken. De rechter vonniste dienover eenkomstig. sragen en stompen,j De 28-jarige M.M. uit Heiloo een jongen die in een sloot bij zijnj land had gevist zo'n oplawaai gegeve dat de knaap een zenuwschok had gelopen. Verdachte had de jongen zegd zich te verwijderen maar kreegl een volgens zijn zeggen een grots) mond terug. Later was hem gebleken! dat de jongen enigszins doof was, zo dat eerder gegeven waarschuwingen) waarschijnlijk niet door hem waren gehoord. Verdachte betoonde veel spijt overl zijn optreden maar werd niettemin| gestraft met een geldboete van f 30.- of 15 dagen. P.S. uit Alkmaar had het tijdens een oploopje voor het politiebureau ts Alkmaar met een agent aan de stok gekregen en deze een stomp gegeve: De eis van .de Officier was in dit ge-j val onverwacht hoog: Drie maande gevangenisstraf. Het was een hele op luchting voor S. toen de rechter heul veroordeelde tot een boete van 50.-| of 25 dagen. De ommezwaai van kruidenier tot- - kellner hoeft niet altijd een verbet': ring te zijn. Dit had de 39-jarig' W.V.V. uit Alkmaar moeten ervare: toen hij op 12 Juni dronken op A fiets werd aangetroffen. Toen de officier 100.of 40 tegen hem eiste drong verdachte ujl] op uiterste clementie. In zo verre hii dit een gunstig gevolg, dat de rechte de boete tot 75.reduceerde ma, hieraan een voorwaardelijke ge var nisstraf verbond van 1 maand met proeftijd van 2 jaar. Het is geen pretje om als control''! van een danstent door een troep dadige mensen met nota bene een A? sterdamse agent van politie in burp-' aan het hoofd onder de voet gelopSj te worden. Maar dat rechtvaardigde nog het feit, dat men zulk een agent 'e stomp tegen zijn kin geeft. Het was H.S. uit Alkmaar die dn wege een boete van 25.of 10 dag') tegen zich hoorde eisen, een beduï dat de politierechter, gezien de standigheden tot 15.of 5 dag' reduceerde. „.J OUD-IJZER GEViS' Een ander vis-verhaal was dat H Maarten O. uit Oudkarspel. Maan', had oud ijzer gevist, dat langs v':' sloten in het water geworpen was. j Op een keer had hij echter ook '1 kele meters naast de sloot „gevist',';- oude ploeg en een wiedmachine in schuit gesleept en deze voorwerp--1 later weer van de hand gedaan. De boer aan wie deze werktuigen hoorden, had hiermede geen genoeg genomen en de diefstal aanhangig 8 maakt. Het pakte voor Maarten heel 7 [j ernstiger uit dan voor zijn collega de pa ling visserij. De Officier mr J-,, V. Meischke eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee maai een straf die de rechter vaststelde 1 maand. Voor een paar aftandse bouwwerktuigen echter duur Se" betaald. j.,)i De 38-jarige J. P. H. uit had tijdens het teren van een sc zijn collega, die hem nogal eens .,i terde met een emmer op diens bewusteloos geslagen. Het pleitte in het voordeel van J dachte, dat de geslagene, eenmaal tj gekomen, tegen zijn vrouw gezegd j dat hij zich gestoten had, blijkbaar .,i doende schuldbewust van het fel? hij zijn mede-teerder het b'°ed 0 de naeels vandaan had gehaald, J H. werd conform de eis veroo tot een boete van f 20.- of 10 c co klopp; en bob nobi geven hierbjj kei hun voorgenomen waarvan de voltre plaats vinden op 4 Aug. 1953 des n 2 uur ten gemeent Heiloo. Receptie op de dap huwelijk van 3.30 I in ,.De Oude Her Heiioo. Toekomstig adres: Beatrixstr. 14. Ci Kennemerstraatwe; Kennemerstraatwei Enige en Alger kennisgevin; Heden nam God t na een geduldig gen lijden en vc van de Heilige menten. onze lie zorgzame Moede huwd-, Groot- en grootmoeder TRIJNTJE ZWA Wed. van Jacob V in de ouderdom ruim 83 jaar. Namens de Famil G. WI. Zielenevangelie W dag 20 u..in de O.K Uitvaartdienst Dc dag 11 uur. Beaa 13.30 uur. Begrs 14 uur te Egm. a Huize St. Agnes. 19 Juli 1953. tTot onze droefheid ove heden na een ged gedragen lijden, zien van de H.H. S: menten der Sterve onze geliefde Ecl noot. Vader, Beh en Grootvader, de antonius koreman in de ouderdom v. Alkmaar. 20 Juli 1 Oudegracht 137. Uit aller naam, C. C. KOREMA1 SCHOENMAi De gezongen H. vaartdienst zal pi hebben Vrijdag 24 des morgens te 9 in de Parochie I van de H. Lauren waarna de begral vanuit de kerk op R.K. Kerkhof St. 1 bara alhier. Rozenkrans-bidden avonds 7.30 uur in Kapel van het St. sabeth Ziekenhuis. gevraagd. Werkdage: 8.30-12 uur. Aanm. Scheffel, Varnebroek uur n.m. zoeken werk voor e avonden per week. Br. onder nr. A 492, b d. blad. gevraagd. Maandags 9-1, Koenen, Bergerwe Voor direct gevraagd aanb. Hotel Kreb, Bref 16. Bergen. Liefst bij heer alleen, delb. leeft., of in klein i derl. gezin. Brieven nc 492. bur. V. d. blad. Accountantskantoor L. SLOT Jr., Stationsweg 36. Alkn heeft plaats voor een aank. of gevordc 2e Assistent(e) Uitsluitend schr. soil, voll. inl. en opg. van v salaris worden ingewa< (pl.m. 16 jaar) voor maj zijn en bestelwerk. Sc soil, aan Pa. J. v. d. Mol Varnebroek 17, Alkmaar kan worden geplaatst by drukkerjj SLINGER Ci Magdalenenstraat 17. Schriftelijke sollicitatie Pers. bezoek alleen na c roeping.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2