De eerste plaats in het algemeen ploegenklassement IRGEN Reünisten kwamen bijeen in hun oude school Hetprogramma voor Tourploeg De Vierdaagse ruim auto's 3 eens zien 'AGENS EIEF. 2224 De K.M.A. viert feest Generaal Puffius onderscheiden Op het versierde Bredase Stations plein zijn gistermorgen de re ünisten bijeengekomen, die deel namen aan de eerste dag van het feest van de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op het Sta tionsplein was de senaat van het cadettencorps aanwezig om de 700 reünisten te verwelkomen. Zij wa ren, van jaargang 1884 af, naar Bieda gekomen om te delen in het feest van hun oude academie. ]\adat de stoet zich had op gesteld, ving de tocht door de ver sierde stad aan naar de Konink lijke Militaire Academie. Op ver schillende punten langs de route stonden militaire drumbands op gesteld. Inval in speelhuis in de hoofdstad Tijdens trip verdronken Overwin Uw vermoeidheid SCHULTE behoeft boete niet te betalen Begrenzing van de pluimveestapel Nederlanders uit Rusland eind Juli te Berlijn Curacao voert prefabs uit ons land in Kapitein KNULST op weg naar Korea Haringexport naar USSR bereikt record Mr dr P. van Tienhoven's nalatenschap SL0W-SM0KE"VIRGINIA Belastingverlaging in Finland Opmerkelijk plan om de export te vergroten Het ideaal van Pellenaars: Gino Bartali speculeert op inzinkingen van zijn tegenstanders De Fransen rekenen op Louison Bobet Wongsonegoro formateur De 33e Kaagweek Friezen liepen weer uit op Holland Maandag huldiging in het Olgmpisch Stadion Europese Daviscup België versloeg de Deense ploeg Grote belangstelling voor openingsceremonie DINGDAG 21 TOLT 1953 ur 0*0^ le inspecteur en R1^ moesten bevinden. A het geheim te spreken men samen een vela m Vonkenboer te rea- levensgevaar verkeer- ir al te goed. Even late an Pedro op omzichtige hoogst belangrijke bood- te brengen. De gouverneur der Koninklijke Mi litaire Academie, brigade-generaal K. Puffius, begroette onder de Henricus- poort zijn gasten. Op de binnenplaats van het kasteel was er daarna een ge noeglijk samenzijn, waar de reünisten hun eigen jaargangen en oude strijd makkers opnieuw konden opzoeken. Ka deze ontvangst was er in een grote le gertent een lopende lunch. Na de lunch bood de chef-staf, luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, het huldeblijk van de oud-cadetten aan. Dit bestaat uit een bas-reliëf, aange bracht in de zuilengalerij van de KMA. Het is gemaakt door de beeld houwer Niel Steenbergen. Na de overhandiging van dit hulde blijk begon de receptie, tijdens welke de minister van Oorlog, ir. C. Staf, een korte herdenkingsrede hield. De minister prees de tegenwoordige gouverneur, brigade-generaal Puffius, die door zijn moderne ideeën de aca demie naar de laatste eisen van de Lijd heeft ingericht. Het heeft H. M. de Ko ningin behaagd brigade-generaal Puf- Zondagmorgen in alle vroegte heeft de Amsterdamse recherche een inval gedaan tn een pension in Amsterdam- Zuid, vermoedend dat hier roulette werd gespeeld. In de kamer van de pensionhoudster werd inderdaad een twaalftal personen spelende aangetrof fen. Geen van allen behoorden tot de gasten van het pension. Men kende elkander uit speelkrmgen, o.a. van de Inmiddels ontbonden •„Eureka Club". Alleen de bankhouder bevindt zich nog in arrest. De politie heeft de roulette, fiches en het geld van de bank, 370 gulden, in beslag genomen. Tegen de pensionhoudster is proces-verbaal op gemaakt terzake van medeplichtigheid, nl. het geven van gelegenheid tot hazardspel. Gistermiddag is de heer D. F. van A„ uil Rotterdam, 25 jaar oud, gehuwd en zonder kinderen, verdronken tijdens een tochtje met een kano op het Hol lands Diep voor Willemstad. In de kano bevonden zich behalve het slachtoffer mevr. Van A. en haar zwager L. van V. Zij konden zwem mend de wal bereiken. Het slachtoffer werd onmiddellijk nadat de boot om geslagen was vermist en is tot nu toe nog niet gevonden. Drink kracht in met (Advertentie. Ing Med.) Verscheidene wielrenners had' den op de dag dat de achtervol ging voor de Nederlandse baan- kampioenschappen gereden zou wordent verstek laten gaan. Schulte ook, maar hij was de enige, die door de sportcommissie op zijn wegblijven werd ge- attenaeerddoor een boete van f 1.000. Het laat zich begrij pen dat Schulte niet heeft ge zegd: Jullie hebben gelijk, ik had er moeten zijn en hier zijn die duizend piek. Integendeel. De Bossenaar tekende protest aan en werd in het gelijk gesteld door de protest-commissie. Het motief dat Schulte er de voorkeur aan gaf in zijn zaak te blijven, het restau rant van het Stadion in Den Boschdaar op die dag de beslis singswedstrijd PSV—Eindhoven werd gespeeldhad deze commis sie geaccepteerd en naar onze me ning terecht. Zaken gaan nu een maal voor het meisje. Men mag dan zeggen dat Schulte profes sional is en het wielrennen dus ook als een zaak moet beschou wen, feit is dat hij op zijn retour is, niet zo heel lang meer op zijn fiets successen kan boeken en dus naar een andere bron van inkomsten mop> uitzien. fius te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ter receptie verschenen vele lande lijke en stedelijke autoriteiten en wer den ettelijke geschenken aangeboden. Zo hebben de vrouwen van de vroegere cadetten en de moeders van de nieuwe cadetten aan de gouverneur der KMA een door haar geknoopt bronsgroen kleed van 40 m2 oppervlakte aangebo den voor de officiersbibliotheek. Namens de Koninklijke vereniging „Ons Leger" sprak generaal-majoo^ buiten dienst K. E. Oudendijk, die twee bokalen, vervaardigd door de glasfa briek te Leerdam, aanbood voor de re ceptiezaal. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich overeen komstig het advies van de pluimvee- oommissie en de commissie voor kleine boerenvraagstukken uitgesproken voor het reserveren van de pluimveehouderij voor de bedrijven beneden 20 ha. Dit betekent niet, dat de kippenstapel moet wonden beperkt. Het betekent alleen, dat men een uitbreiding van de kippen- houderij buiten de landbouw en op de grote landbouwbedrijven wil voorko men. Het hoofdbestuur zal daarom aan het bestuur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren voorstellen, dat een bedrijf beneden 20 ha. 200 kippen per ha. kan aanhouden, met een maximum van 600 stuks per bedrijf. De grotere bedrijven kunnen in totaal 100 kippen houden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat de groep personen van Nederlandse herkomst, welke aan vankelijk 10 Juli uit de Sovjet-Unie zou terugkeren, thans eind Juli, begin Augustus in Berlijn, voor repatriëring naar Nederland, zal aankomen. Dit is het moment, waarop onze landgenoot Van Est zijn triomphan- telijke uitval begon om als eerste in de etappe Marseille-Monaco de finishote bereiken. Curagao zal weldra een belangrijke proef nemen op het gebied van de huizenbouw. Er is op het eiland een groot tekort aan behoorlijke huizen en daarom wil men er toe overgaan, uit Nederland prefabricated huizen in te voeren, die dan door de toekomstige bewoners in „burenhulp" in elkaar worden gezet. Het houtwerk zal door bouwbedrijven op Curagao worden ge leverd. Men zal beginnen met vijf en twintig woningen. Slaagt de proef, dan zullen er meer volgen. De bouwers krijgen de woningen in huurkoop. Gisteravond is met het lijnvliegtuig van de KLM naar Tokio de nieuwe commandant van het Nederlandse deta chement der Verenigde Naties, kapi tein C. Knuist uit Den Haag, van Schip hol naar Korea vertrokken. Hij zal daar de vorige commandant, luitenant-kolo nel C. M>' Schilperoord, die een jaar lang de leiding'over het Nederlands detachement gehad heeft, aflossen. In verband met zijn benoeming tot com mandant zal kapitein Knuist tijdelijk tot luitenant-kolonel worden bevor derd. Hij is de vijfde commandant van onze Korea-vrijwilligers. Van de teelt 1953 zullen 150.000 vaten zoute haring, met een netto visgewicht van 100 kg, naar Rusland worden ge ëxporteerd. Het contract voor deze leverantie betekent een record. Per maand zullen 25.000 vaten worden ge leverd en de eerste leverantie wordt in de tweede helft van de volgende maand verzonden. Er was reeds een order binnen voor 40.000 vaten zoute haring. Mr dr P. G. van Tienhoven, die op 5 Mei is overleden, heeft zijn vermogen na aftrek van een aantal legaten vermaakt aan de Nederlandse stichting voor Internationale Natuurbescherming en aan de Ned. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, ieder voor de helft. in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA (Advertentie, Ing. Med.) De nieuwe Finse coalitie-regering heeft bij president Paasikivi een wets ontwerp ingediend, waarbij de belastin gen met in totaal 10 milliard Finse marken worden verlaagd. Het wets ontwerp zal later aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De in komstenbelasting en de belasting op winsten van vennootschappen zullen met 12.5 procent worden verlaagd. De omzetbelasting zal voor een aantal on misbare artikelen geheel worden afge schaft De staatsuitgaven zullen met 21 milliard Marken worden verminderd door verlaging van de kindertoeslag en anderszins. De regering tracht tevens de loon trekkers er toe te brengen een vrijwil lige loonsverlaging van 10 procent te aanvaarden en de regering heeft be sprekingen gevoerd met vakverenigings leiders. De maatregelen hebben ten doel de Finse export te vergroten door het tot standbrenger, van een algemene verla ging der prijzen van de Finse pro ducten. RUSLAND HERSTELT RELATIES MET ISRAEL De Sovjet-Unie heeft de diploma tieke betrekkingen met Israël hersteld. Deze werden verbroken, toen op 9 Fe bruari van dit jaar een bomaanslag was gepleegd op de Russische legatie te Tel Aviv. (Van een speciale verslaggever) JALRIJK zijn de uitnodigingen waarmee Nederlanders, die hun vacantie in de omgeving van Monaco doorbrengen, de rustdag voor de equipe van Pellenaars tot een feestdag maken. Vlak voor het moment dat de Pel en zijn mannen op het punt stonden aan een van die uitnodigingen gehoor te geven, kregen wij nog juist even ge legenheid de Nederlandse equipe-leider naar zijn plannen te vragen. Pellenaars is een voorzichtig man en drukte zich dan ook niet al le positief uit. Wel gaf hij ons de verzekering dat hij alles in het werk zal stellen om te proberen de eerste plaats in het ploegenklassement te veroveren. „Wij staan slechts zestien minuten achter op de Noord- Oost Centrale ploeg van Frankrijk. Die ploeg houdt het danr naar mijn mening niet uit. De jongens moeten een redelijke kans maken nm die Fransen te verdringen". len hun wieltje moeten afstaan als die andere vier in nood komen Maar nu moet je dat 'les niet zo he^l streng naar de letter nemen. Want. het. kan best gebeuren, dat juist een, op wie niet is gerekend, geweldig goed draait en als dat zo is, houd ik hem niet te rug. Wat denk je anders over de ronde van dit jaar? „Dat er nog nooit, zo'n tour geweesl is, zo levendig en afwisselend, en met zulke voortdi endp veranderingen in het klassement Dat komt voor een groot deel ook omdat, de dagelijkse prijzen zoveel en zo hoog zijn, doordat ook de laagst, geplaatste renner in hel algemeen klassement nog een bom VOORLOPIG moeten wij eerst, maar eens afwachten wat er in de eerste Alpenetappe gaat gebeuren. „Dat is een zware etappe vol met bergen. Je weet, dat Wagtmans, Van Est en Ger- r t Voorting lang niet gek staan in het klassement. De anderen zul len hen moeten bijspringen als dat nodig is Nolten laat ik helemaal vrij, als die het op zijn heupen krijgt kunnen we misschien nog weieens in ons vuistje lachen. Thijs, Hein, Adri en Jos zul- duiten kan verdienen als hij goed rijdt en het een beetje meezit. Vroeger richtte men zijn taktiek op het win nen van een algemeen klassement, hetzij de persoonlijke rangschikking, hetzij de ploegklassering. Dit jaar is echter elke etappe een min of meer afzonderlijke wedstrijd geworden". De mening van Pellenaars, dat de Ronde van 1953 er tot nu toe een is geweest als nooit te voren, wordt door alle renners en volgers gedeeld Vrijwel elke etappe b mgt grotere of kleinere sensaties, de rit is steeds boeiend en spannend, omdat de ren ners, verlokt en gestimuleerd door de vele premie1:: nog harder rijden dan de wedstrijdleiding had gehoopt en verwacht. Op een uitzondering na is het werkelijke moyenne steeds boven het berekende gebleven. Maar niet al len zullen een dergelijke inspanning ongestraft kunnen voortzetten. Er vie len tal van diepe inzinkingen te note ren. De oude Bartali, die zich voortdu rend zo veel mogelijk heeft gespaard verklaart openlijk, dat hij hierop spe culeert. Hij staat op het ogenblik 20 minuten achter op de gele trui-drager Mallejac en hij meent, dat hii dit pet slot van rekening kleine verschil ge makkelijk in de Alpen zal kunnen uit wissen. De Bartali van vier of vijf laar ge leden zou het ook ongetwijfeld kun nen. Of die van 1953 er toe in staat is, zal Dinsdag en Woensdag blijken Maar de Fransen rekenen op Louison Bobet in de bergen Op de rustdag heeft de Franse favoriet nog een trai- ningsritje gemaakt naar boven, naar de Turhie Mallejac. de drager van de gele trui. is duizendvoudig aan hel verstand gebracht, d t hij in de etap pe van Monaco naar Gap L kostba re kleinood absoluut zou verliezen. De voorzitter van de Persetuan In donesia Raya, Wongsonegoro, is thans benoemd tot kabinetsformateur. Hij moet binnen een week een regeling vor men met voldoende steun van het par lement. De nieuwe formateur is minis ter van onderwijs geweest in de re- gering-Sukiman. Nu PNI en Masjumi eerst tezamen en toen afzonderlijk de kans hebben genad een regering te vormen, zonder tot een goed resultaat te komen, krijgt thans een groep kleine partijen de gelegsn- heid, de politieke moeili'kheden te overwinnen. Men is te dezen aanzien zeer pessimistisch. Evenals Zondag behaalden de Friese Regenboogzeilers in de wedstrijd tegen de Hollanders, welke als onderdeel van de Kaagweek wordt gehouden, een overwinning. Het verschil was ditmaal echter zeer klein. De Friezen verza melden namelijk 40.1 pnt. tegen Hol land 37 pnt. In de Valkenklasse behaalden de Noordhollandse cracks Kirkenier en Van der Meer, beiden lid van de A.R. en Z.V., overwinningen. In de AI- klasse eindigde Kirkenier voor Snoeck, Littnauer en Huurnick. Van der Meer liet Hoppe, Boeschoten en Velthuys achter zich. De Zaandammer Van der Giesen, die in de Tornadoklasse reeds tweemaal een tweede plaats verover de, kwam ook gisteren weer als twee de aan. Amons (Zaandijk) zeilde zijn „Noreg" in de Vrijheidsklasse naar een vierde plaats. De Alkmaarder Boers- ma werd derde in de Drakenklasse en Van Waveren uit Den Helder viel in de twaalfvoetsjollen klasse B in de prijzen door als vijfde te arriveren. De uitslag van de Holland-Friesland wedstrijd in de Regenboogklasse luid de: 1. „Tjerk", de Jong Jr., Friesland: 2. „Beneventum", Hofland, Holland; 3. „Hennie", Hendriks, Friesland; 4. „Horne", Theunissen, de Kaag; 5. „Al- gri", Aiberda, Friesland; 6. „Coppel- stock", Sieverts, Holland; 7. „Duke" v. d. Velde, Holland; 8. „Dolfijn", Vro lijk, Friesland; 9. Eelko", Bergsma. Holland; 10. „Blikstiender", Priester, Friesland; 11. „Jan van Gent", v. d. Zijpp, Friesland. De successen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk vin den reeds hun weerklank in het pro gramma, dat voor de Nederlanders na afloop van de ronde in eigen land wordt samengesteld. Op Maandag 27 Juli daags na de aankomst in Parijs dus wacht hun een grootste huldiging in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. De vol gende dag 28 Juli rijden zij op de Utrechtse wielerbaan, op 29 Juli komt Geleen, waar op de sintelbaan gereden zal worden, aan de beurt. Waarschijn lijk komt de ploeg op 30 Juli aan de start op de Apeldoornse wielerbaan, maar zeker zal zij op 31 Juli op de wielerbaan van Kerkrade uitkomen. Op 2 Augustus volgt in Maastricht een bijzonder evenement. Hier wordt een wegwedstrijd over 100 of 120 km. gereden ten bate van de Stichting 1950 '45. Behalve de Nederlandse Tour renners zullen hier o.m. aan de start verschijnen Gerrit Schulte, een aantal Belgen, de Engelsen Jackson en Ricketts, de Oostenrijkse kampioen Kurt Schnei der en de Italiaan Passinetti. De volgende plaats, die gelegenheid krijgt de Nederlanders te huldigen is Chaam in de „Acht van Chaam" op 5 Augustus. Den Bosch is op 9 Augustus gastvrouwe in een nationale wegwed strijd. Op 23 Augustus dus vlak vóór de wereldkampioenschappen op de weg valt Steenbergen de eer te beurt de beroemde landgenoten te mogen ont vangen. Hier wordt een internationale wegwedstrijd gereden, waaraan ook een tiental Belgen zal deelnemen. Voorts worden data gezocht voor het Goffertstadion te Nijmegen, Rotterdam, Eindhoven, Oss en natuurlijk St. Wille- brord. Met 3-2 heeft België de Europese finale van het Daviscup-tornooi tegen Denemarken gewonnen. Reeds voordat de laatste partij, Nielsen-Washer, werd gespeeld was de strijd beslist. De De nen stonden toen namelijk reeds met 3-1 achter. België zal thans moeten uitkomen tegen India, dat als enig land in de Aziatische zone heeft Inge schreven. De winnaar van deze ont moeting komt in de interzone-finala tegen de winnaar van de Noordameri- kaanse zone en het land, dat in die wedstrijd zegeviert, zal het recht krij gen de Cup-houders Australië in de Challenge-round te bevechten. Maar dan zal het intussen Kerstmis zijn... Afnemende bewolking en hogere temperaturen zei het weerbericht. Voor de deelnemers aan de Vierdaagse, die Dinsdagmorgen hun eerste schrede op het lange pad hebben gezet, betekent dat blaren en dorstige kelen, maar dat is dan altijd nog beter dan de regen die Maandag dreigde. Gisteravond was het in Nijmegen een drukte van belang. Het hoogte- I punt van de dag, voorafgaande aan de afstandsmarsen was het springen van een groep Belgische parachutisten. Aanvankelijk waren zij niet van plan cm de sprong te wagen, daar de weers omstandigheden niet gunstig waren. Na een verkenningstocht besloten da Belgen toch de sprong te wagen en terwijl men op de begane grond da moed reeds had opgegeven en velen huiswaarts waren gekeerd, kwamen 28 Belgen op de weilanden van de Ooy neer. Voor de vlaggenparade in het Gof fertstadion te Nijmegen was zeer grota belang-'-Hing. Ongeveer 30.000 toe schouwers woonden de ceremonie bij. Terwijl de Marinierskapel de volks liederen speelde, werden achtereen volgens de vlaggen gehesen van Bel gië, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot Brittannië, Luxemburg, Zwit serland en Nederland. De Belgische parachutisten, die aan de Vierdaagse te Nijmegen deelne men, werden in de Ooypolder bij Nijmegen gedropt, hetgeen voor twee der parachutisten enige hache lijke momenten opleverde, aange zien zij met de parachutes in elkaar venvard raakten (rechts). Gelukkig verliep alles goed en kwamen zij zonder ongelukken op de begane grond terecht. t i t I i v» - j

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5