Bestand in Korea heden ondertekend De vijandelijkheden vanmiddag om twee uur ten einde Waakzaamheid is geboden Verkeersongevallen in en om Alkmaar Nederlanders millionnairs van de Tour veel van Syngman Rhee blijft passief Amnestie op Hongarije grote schaal in afgekondigd Maandag 27 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 174 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na jaren van moeizame onderhandelingen: TouvdeFrance De vredespagode Koningin Juliana bezocht Diever w Dichter A. Roland Holst aangereden Frankrijk bejubelt Bobet De beste ploeg won Verzet duurt voort in Pools-Duitsland De concentratiekampen gaan verdwijnen Dollarschenking aan Nederland Voor het oprichten van productivi teitscen tra Binnenkort staking bij beroepswegvervoer WEERBERICHT Directie: J. BIJIiSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achtcrdam 18. XeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd, t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Ndvertentie Ing. Med.) md. Het was de hoogtij en in Midden-Beemster nu zulke woeste feest- ote jaarmarkten werden htgeaarde Beemsterllng 5 datum was hun heilig- ror het droogmaken van [aurits en Prins Hendrik igen ogen het werk van mors van de polder op wekt feest. Die dag, op ïtip voor een dergelijke waren door de droogte e koesteren om naar de :stal een dag eerder om i de nauwe banden, die inbrachten. De uitvoe- ïeelvereniging verbleek- die zij in de stad kon- ïziek- en de zangvereni- reneens onder deze ver- igstelling en langzaam »on het culturele leven r verslappen. Er waren 'iere dingen, die de aan- Veel meer dan die ene markt op 30 Juli. In de oorlog was er van de ders over dan wat goed- met „bal na". Er kwa- •n, een zweefmolen mis- de rest zat er in de ije van een paar man, avond een stampend koper én de drum joeg. is een aantal vooraan- :n uit de Beemster zich ind gaan bemoeien. Men iets gedaan moest wor de „Beemster Gemeen ten doel stelde het cul- i de belangen der ge- rderen. Dat is nu zeven gestadig aan heeft deze Beemster kermis weer ■n tot een streekgebeu- ir opnieuw een hoogte- in. ster zal gedurende vele lelpunt zijn van een on- ïdelijk feest, dat zeer t een reünie van oud- wordt besloten. Mor- ;est beginnen met een Olympische dag in het alle takken van sport beoefend. Maandag is lerbv tussen Midden- 'estbeemster en Woens- r de bewoners van de ictorenwedstrijd. Direct ilement, dat tegenwoor- ikel landbouwfeest ont- I> Donderdag de provin- waaraan door alle rij- 1 Noord-Holland wordt leeds zijn er 150 paar- m. Op deze dag zullen unciale kampioenschap- erreden tussen de af- len. Verder zijn er nog en, een springconcours idsproeven. Het is op- de belangstelling voor lard de laatste tijd meer nemen. Het schijnt ige boeren, die zich een aangeschaft, goedkoper kunnen werken en op ouwscholen worden te ds menlessen gegeven. ds Volkstoneel geeft op op het gemeentelijk in openluchtuitvoering van Saltimbanks". Za- is er een handicap- 300 meter, na afloop behendigheidswedstrija isten wordt gehouden. zal er, zoals wij reeds reünie van oud-Beem- De dag wordt met groot loten. De motorclub Omstreken organiseert idagmiddag 2 Augustus Ir zal de komende week is heel wat te beleven i de glorie, die de oude is omstraalde zal dit zij het in meer mo- VAN HEDENMIDDAG twee uur af rusten in Korea de wapenen. Hedenmorgen om tien uur plaatselijke tijd, dat is om twee uur vannacht Nederlandse tijd, is in de „gele vredespagode" te Panmoendjon de be standsovereenkomst ondertekend, welke voorlopig een eind maakt aan de vijandelijkheden, welke drie jaar en een maand hebben geduurd, vele tienduizenden slachtoffers hebben geëist en voor talloze milli- oenen aan schade hebben veroorzaakt. Bepaald is, dat het vuren zou worden gestaakt twaalf uur na de ondertekening, dus om twee uur hedenmiddag Nederlandse tijd, en dat beide partijen binnen drie etmalen hun strijdkrachten twee kilometer zullen terugtrekken, te rekenen van een door de verbindingsofficieren vastgestelde demarcatielijn. De ondertekening geschiedde door generaal Harrison namens de Verenigde Naties en door generaal Nam II voor Noord-Korea en communistisch China. De getekende documenten werden vervolgens aan de heide opperbevelhebbers gezonden, teneinde ook door hen te worden onder tekend. Generaal Mark Clark deed dit in zijn hoofdkwartier te Moensan. Het tijdstip van de onderteke ning werd Zondagavond bekend gemaakt, nadat de verbindingsofficieren van beide partijen gedurende de gehele Zondag drukke besprekingen hadden gevoerd en vijf of zesmaal gezamenlijk hadden vergadéid. Des middags om vijf over twee plaatselijke tijd werd men het over de laatste geschilpunten eens. DEEDS Zaterdag had radio Pjong jang, de omroepzender van de Noordkoreaanseregering, medegedeeld, dat de overeenkomst gereed was, maar dat de datum van ondertekening nog niet was vastge; teld. Radio-Peking noemde toen de ondertekening ophan den, doch afhankelijk van de betrouw baarheid der Amerikaanse garanties inzake de houding van Syngman Rhee. De Zuidkoreaanse president nu ont ving Zaterdag een laatste schriftelijke iteenzetting van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over de beloften, welke de delegatie der VN aan de Noordelijken had ge daan. Hierover is slechts medegedeeld, dat zij de opvattingen van de presi dent niet meer kon wijzigen. Nader hand is medegedeeld, dat Syngman Rhee gedurende honderdtachtig dagen niets zal ondernemer, dat het bestand kan doen mislukken. Zo zal Zuidkorea zich niet kanten tegen een landing van Indische of communistische mili tairen op zijn gebied, die deel uitma ken van de in de bestandsovereen komst voorziene commissies. Deze me dedeling werd gedaan, nadat de Zuid koreaanse regering Zondag meer dan twee uur had beraadslaagd. Het feit, dat de leiders der delega ties en niet de opperbevelhebbers der strijdende troepen de bestandsovereen komst tekenen, is weinig gebruikelijk. De redenen hiervoor worden genoemd in een verklaring van generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der gealli eerde troepen. Uit dit rtuk blijkt, dat hij enerzijds de ondertekening heeft willen bespoedigen, maar dat aan de andere kant de communisten de ver schijning van hun opperbevelhebbers te Panmoendjon aan zeer vele beper kende bepalingen hebben gebonden. Daarom werd besloten, dat geen der topfiguren de ondertekening zou bij wonen, maar dat de leiders der dele gaties tot de belangrijke handeling zouden worden gemachtigd. HE DAG van vandaag is het begin U van een periode van drukke werk zaamheden. Enerzijds moeten drie commissies de uitvoering en nalev g van het accoord behartigen en con troleren, anderzijds moeten Je nodige voorbereidingen worden getroffen voor de politieke conferentie welke binnen drie maanden moet beginnen. Voor wat de commisies aangaat: een militaire bestandscommissie, bestaande uit stafofficieren van beide strijdende partijen, zal in de neutrale zone het staken van het vuren controleren en eventuele schendingen van het bestand melden. Dan moet een neutrale com missie van toezicht, bestaande uit ver tegenwoordigers van Polen, Tsjechoslo- vvakije, Zweden en Zwitserland, er in het bijzonder op letten, dat geen van beide partijen achter de linies haar militaire macht versterkt. Tenslotte is er de commisie voor repatriëring van krijgsgevangenen, bestaande uit ver tegenwoordigers van genoemde vier landen onder voorzitterschap van In dia, die zich zal bezighouden met de zorg voor die gevangenen, die niet. naar hun (communistische) vaderland willen terugkeren. Gedurende negentig dagen zullen vertegenwoordigers der communisti sche landen mogen proberen, deze on- willigen tot andere gedachten te bren gen. Over het lot dergenen, die dan nog niet terug willen, zal op de poli tieke conferentie van „betrokken lan den" worden beslist. Is hier binnen dertig dagen nog geen accoord be reikt, dan zullen deze mensen kun nen gaan naar hét land hunner keuze. Tegen 17 Augustus zal de Algemene Vergadering der VN bijeenkomen voor een debat over de nieuwe toestand en om plannen op te stellen voor de po- l 'ieke conferentie, welke negentig da gen na de wapenstilstand moet begin nen. Als plaats van handeling is Co lombo, op Ceylon, genoemd. Men weet ook nog niet, welke landen aan de conferentie zullen deelnemen. De Wes telijke landen zouden prijs stellen op de aanwezigheid van Rusland, omdat alle besluiten door de grote mogend heden dienen te worden gésteund. Australië heeft ook reeds doen weten, dat het wil deelnemen. (Zie voorts onze feuilletonpagina) rjE REACTIES op het bestand in Korea zijn over de gehele linie uitermate voorzichtig. Algemeen is men van oordcel, dat de waakzaam heid niet moet verslappen, ook al is er nu voorlopig een einde aan de strijd gekomen. President Eisenhower heeft dit gisteren zeer nadrukkelijk gezegd in een korte toespraak tot het Ameri kaanse volk, waarin hij met een bede van dank de wapenstilstand begroet te. H(j wees er verder op, dat slechts moed en offers de vrede op deze aarde kunnen behouden. Zijn minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten hun krachten in Korea niet zullen verzwakken, voordat de gebeurtenis sen aantonen, dat dit verantwoord is. Verder kondigde hij aan, dat op de politieke conferentie zal worden ge probeerd. een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding tussen Noord en Zuid-Korea. Dulles heeft verder gezegd, dat de communistische aanvallers in Korea een verschrikkelijke afstraffing was toegediend. Het Noordkoreaanse leger was vrijwel uitgeroeid, Chinezen en communisten samen telden ongeveer twee millioen slachtoffers. Voorts wa ren van de tien millioen inwoners in Noord-Korea dertig procent omgeko men door de oorlog en door de onmen selijke verontzachtzaming van hun lei ders. aldus Dulles. De Nederlandse minister-president dr W. Drees heeft gezegd, zeer ver heugd te zijn over de mogelijkheid om deze oorlog te beëindigen. Hij ver klaarde te hopen, dat de onderteke ning oolc in andere opzichten tot bete re betrekkingen in de wereld zou mo gen leiden en dat de vrede op Korea van blijvende aard mocht zijn. In het algemeen is men in Den Haag zeer voorzichtig in zijn reacties op het bestand. Men meent, dat de slepende „TyE VREDESPAGODE" noemt men het geelgeschilderde, T- vormige gebouw, waarin heden morgen de bestandsovereenkomst is ondertekend. Het is een ty pisch Oosters bouwwerk, dat slechts op enkele meters a/stand ligt van de tent, waarin de on derhandelingen zijn gevoerd. Het gebouw is opgetrokken in Ko reaanse stijl, met een overhan gend dak en met matten langs de wanden. Het bestaat een op pervlakte van negenhonderd vierkante meter. Boven de drie toegangen tot de zaal zijn witte vredesduiven aangebracht op een driehoekige blauwe achtergrond. De vogels zijn anderhalve meter hoog. Honderden Chinese en Noordkoreaanse arbeiders heb ben dag en nacht gewerkt om het bouwwerk op tijd klaar te krij gen. Het karwei werd geduren de enige weken gestaakt, toen Syngman Rhee uorige maand een groot aantal anti-communis tische krijgsgevangenen liet ont snappen. wapenstilstandsonderhandelingen al zoveel tegenslagen en desillusies heb ben opgeleverd, dat het raadzaam moet worden geacht, de uitwerking van de wapenstilstand af te wachten alvorens onvoorwaardelijk zijn voldoening uit te spreken. Velé leden van het Amerikaanse Congres hebben hun twijfel uitgespro ken over de oprechtheid van het com munistische vredesverlangen. Franse diplomaten koesteren vrees, dat nu, na het einde van de Koreaanse oorlog, de hulp aan de opstandelingen in Indo- China zal worden uitgebreid. Zolang deze niet gelogenstraft is, geven ook zij niet veel voor het communistische vredesverlangen. Koningin Juliana heeft onver- wachts een bezoek gebracht aan et plaatsje üiever. De pad- vindsters leverden bij haar de gevonden schatten ducatenin als resultaat van haar spel. (Zie ook elders in dit blad.) (Van onze correspondenten) ATERDAGMORGEN is de bekende dichter A. Roland Holst door een auto aangereden en gewond. Vermoedelijk bekwam hij een gekneusde rib. De heer Roland Holst, die in Bergen woont, reed op zijn fiets van 't Woud naar Bergen en wilde van het fietspad af de Voert indraaien. Bij het oversteken van de weg werd hij door een auto uit Haarlem gegrepen. Hij verloor een moment het bewustzijn en toen hij weer bij kennis kwam, klaagde hij over pijn in de schou ders. Verder had hij enkele verwondingen in het gelaat. Hij is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Zijn toestand is goed. DRNSTIGER was het ongeluk, dat te Egmond-binnen plaatsvond. Zondag middag reed een luxe auto, toebeho rende aan zekere S., tegen oen motor TERWIJL de Fransen juichen over de prachtige zege, welke Louison Bobet in de veertigste Tour de France heeft behaald, verheugt ge heel Nederland zich in de fraaie successen, welke de Nederlandse ploeg onder de energieke leiding van Kees Pellenaars in deze Ronde i>an Frankrijk de snelste welke ooit is gereden, heeft geboekt. Buiten de dagelijkse gage hebben de Nederlanders aan prijzen en premies rond f 70.000,— op hun rondrit door Frankrijk bijeen gefietst. Nog nimmer zijn Nederlanders met zoveel roem belaan uit de grootste wielerwed strijd ter wereld gekomen. r\E NEDERLANDSE equipe won de eerste prijs in het ploegenklasse- ment voor Frankrijk Nationaal en Frankrijk Noord-Oost-Centraal. De bes- Ie geklasseerde Nederlander in het in dividuele klassement was Wout Wast- mans, die achter Bobet. Mallejac, As- trua en Close vijfde werd. de beste prestatie ooit door een landgenoot ver richt. Wim van Est eindigde als 13e. Gerrit Voorting is 17e geworden. Jan Nolten 19e, Thijs Roks 29e. Jos Suyker- buyk 35e en Hein van Breenen 37e. Stuk voor prestaties, welke indruk ma ken. temeer als men weet. dat achter de laagst geklasseerde Nederlander nog 39 renners te vinden zijn. w.o. sterke coureurs als Darrigade. Molineris en Forestier. Wout Wagtmans werd voorts uitver koren als de striidlusligste renner van deze Tour de France en ontving daar voor de Suikerpriis Vijfmaal schoot een witte trui ais eerste over de etappe- finish en zesmaal eindigde Pellenaars' groep als eerste in het dagklassement der ploegen. Meermalen bezetten Ne derlanders ereplaatsen in de dagrang schikking of onderscheidden zich door hun strijdlust. Het laatste imponerende Nederlandse succes dateert van Zaterdag, toen Wout Wagtmans de etappe St. Etienne- Montlucon won. Nolten derde werd en de f 1000 voor de beste ploeg voor de zesde maal in handen van de Tour- millionairs vielen. (Zie ook sportpagina) met zijspan, die een echtpaar uit Zaan dam met kind en de moeder van de vrouw vervoerde. De auto had de 'no toir, die over de hoofdverkeersweg in de richting Bergen reed, voorrang moe ten verlenen. Toen de bestuurder niet temin doorreed, vlogen de beide voer tuigen met vrij grote snelheid op el kaar. De bestuurder van de motor, de heer Holman uit Zaandam, bekwam een dubbele beenfractuur, terwijl zijn vrouw, dochtertje en schoonmoeder hoofdwonden opliepen. De materiële schade was groot. Nadat dokter Moons de gewonden ter plaatse had behan deld, werden zij naar Zaandam ver voerd. Tussen Koedijk en Schoorldam reed gistermiddag een luxe auto in het Noordhollands Kanaal. Bij het inhalen van een voorligger was de wagen ge slipt. over de kop geslagen en vervol gens te water geraakt. De twee inzit tenden, de heer v.d. Mark uit A'dam. die in SchoorI logeert en een 6-jarige jongen wisten zich, geholpen door een paar hengelaars, in veiligheid te stel len. In Alkmaar raakte een 68-jarige dame onder een auto. toen zij vanaf de Ber- gerweg de Kennemersingel wilde over steken. Met een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding is zij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Ver der moest een bromfietser, na een aan rijding in het ziekenhuis worden opge nomen. In Bergen vloog een luxe anto. die aan zekere P. S. uit Amsterdam toebehoorde, in de Dorpsstraat ol.jtse- ling in brand. De benzineleiding bleek lek te zijn. Omwonenden en de inzit tenden van de wagen blusten het vuur met zand. De tienduizend arbeiders van de Wal ter Ulbrichtfabrieken nabij Merseburg krijgen van heden af loonsverhoging. Op 17 Juni hebben zich hier incidenten voor gedaan. VERZETSSTRIJDERS in het onder Pools beheer gestelde deel van Oost-Duitsland zijn er volgens be richten uit West-Berlijn tussen 7 en 12 Juli in geslaagd, vier belangrijke bruggen op te blazen. Zij kondi bier mede een belangrijke vertraging be- werkstelligen in de aanvoer van Pool se en Russische versterkingen voor de troepen die hen thans bestrijden. Ook het spoorwegverkeer werd ge ruime tijd verlamd. Uit de Sovjet-zone zijn vij' treinen met herstellingsmateriaal naar de ver woeste bruggen gedirigeerd. De uit Oost-Duitsland naar Rusland vertrek kende treinen met verlofgangers wor den thans bewapend met luchtdoelge schut, in verband met overvallen door verzetsstrijders. Voorts maken ltuss.- sche pantserauto's patrouilletochten door het gebied waar gevochten woidt. £)E JUBILEUMRONDE van Frankrijk is afgelopen. De succesvolle Neder landse renners draaien vanavond al weer nieuwe rondjes in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Wat wij veel sterker dan vroeger toen wij deze ronde eens volgden hebben kunnen constateren, is, dat de belangstelling voor de verrichtingen van de Nederlandse ploeg in alle krin gen van onze bevolking met het jaar stijgt en thans reeds bijzonder groot is. Dit is natuurlijk niet alleen een uit vloeisel van bepaalde successen, al spelen deze wel een rol. Inderdaad, het Nederlandse volk is nog altijd wel zó chauvinistisch, dat het gegrepen wordt door welke strijd dan ook, die landge noten ir het buitenland als het ware tegen ,.de rest van de wereld" voeren. Een zelfde stemming zullen wij onge twijfeld kunnen peilen wanneer in het najaar een K.L.M.-machine gaat deel nemen aan de vliegrace naar Nieuw Zeeland. Dit Nederlands chauvinisme is een gevolg van wat wij zouden wil len noemen „nationale teamgeest". Maar de laaiende belangstelling, die tijdens deze Tour in Frankrijk is ge bleken. heeft nog twee oorzaken, die misschien het sterkst spreken voor de gevoelens, die in het jaar 1953 in ons volk leven. Om goed te kunnen werken, is het nodig, dat de arbeider in de wijdste zin van het woord, eens een persoon lijk succesje behaalt en dat hij deswe ge eens op de schouder wordt geklopt. Om goed te kunnen leven en met am bitie te doen wat (door ijver in eigen kring) het belang van het land dient, is het nodig dat Nederland tegenover het buitenland eens een succesje be haalt en deswege door de groten der aarde een klopje op de schouder krijg:! Het zou sterk overdreven zijn, indien wij zeiden, dat Nederland na 1945 suc cessen heeft behaald, die zo spectacu lair zijn, dat zij aansloegen op de na tionale gevoelens van ons volk. Het ongeluk wilde, dat wij internationaal niet alleen keer op keer nederlagen leden, maar op het terrein van de ge zonde ontspanning, i.e. op het gebied van de sport, óók al een malaise be leefden. Deze malaise is steeds afge daan met de opmerking, dat het ama teurisme in Nederland nu eenmaal hoogtij viert en dat wij derhalve geen kans hebben op te tornen tegen de golf van profs of semi-profs, die ons in internationale ontmoetingen tegemoet rolt. Wij zijn het met deze opvatting niet eens, maar willen ons er voor dit ogen blik niet tegen verweren. Want wat deze Nederlandse wielrenners, die voor hun beroep hard fietsen, hebben ge daan is de trots en de teamgeest van het Nederlandse volk prikkelen. Zij hebben ons volk het klopje op de schouder gegeven. Daarmee hebben zij, uiteraard ongewild, de plaats inge nomen van hen, die in Den Haag wel „van kloppen weten", maar deze acti viteit meestal uitoefenen op onze por- temonnaie en niet op onze schouder. Het lijkt ons daarom gerechtvaar digd om de gehele Nederlandse ren- nersploeg met haar leiders in de afge lopen Tour de France op deze, ietwat plechtige plaats, onze gelukwensen en tevens onze dank over te brengen. Wij zijn nog altijd wel zo pril van geest, dat wij successen, van welke aard ook, op prijs stellen. De Hongaarse regering heeft amnes tie afgekond'gd voor alle personen die ziin veroordeeld tot gevangenisstraffen tot twee jaar en voor hen, die gedwon gen correctieve arbeid verrichten, on geacht de duur van de straftijd. Perso nen die tot meer dan twee jaar zijn veroordeeld, zien hun straf met een derde verminderd. De amnestie geldt niet voor personen, die zijn veroordeeld wegens oorlogsmisdaden, moord, ver raad, misdaden tegen de staat of tegen het communistische regime. De personen, die onder de amnestie- iegeling vallen, herkrijgen al hun grondwettelijke rechten. Zij die tot straffen beneden vijf jaar zijn veroor deeld zullen na hun vrijlating worden Nederland heeft uit het Amerikaanse „Moodyfonds" een schenking van drie millioen dollar ontvangen, welke gel den besteed zullen worden voor het in het leven roepen van productiviteits- eentra voor dc bouwnijverheid, de con- fectieinduetrie, en de kleinmetaalindu- strie. Verder voor verbetering van de productiviteit in een aantal sectoren van het Nederlandse distributie-appa raat voor het verbeteren van de afzet van vis in Nederland. beschouwd als mensen die niet veroor deeld zijn geweest. De Hongaase regering heeft voorts besloten tot opheffing van alle concen tratiekampen en tot inperking van de bevoegdheden der politie. Hongaarse boeren, die achter zijn met hun inkomstenbelasting welke op 31 December van het vorige jaar be taald had moeten zijn, zien hun schuld geschrapt. Het is niet uitgesloten, dat er bij het beroepswegvervoer binnenkort een sta king uitbreekt. Reeds anderhalf jaar wordt er gepraat over herziening van de loonvoorwaarden. Als laatste be middelingspoging is nu een voorstel aan de werkgevers voorgelegd, waarop uiterlijk 1 Augustus antwoord is ge vraagd. Bij niet aanvaarding wordt „verstoring van de arbeidsvrede" niet onmogelijk geacht. In de Waal voor Tiel is een steur ge vangen, die niet minder dan 2.60 meter lang was Het dier woog 300 pond. Het ophalen kostte enige uren Verwachting tot morgenavond: ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met nu en dan enkele buien en een kans op onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets warmer. DINSDAG: Zon op 4.55, onder 20.37. Maan op 21.20, onder 7.28.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1