Stad en omgeving Een silhouet verandert Jimmy Brown en de Oranjehemden Circus in Jongensstad was een groot succes Amateurgidsenbond hielp 165 buitenlanders Bejaardencomplex Westerweg op papier gereed Vergeefse reis Nieuws uit Bergen Geref. Kerk houdt bazar voor een nieuw orgel Drie avonden voor de lig- hallen De school is hier een gens ook plezieriger is. AGENDA: Onvoorzichtige bestuurder Veel verwachtingen voor Augustus BURGERLIJKE STAND Aanbesteding op 25 Augustus Lijdt niet langer Heiloo Geparkeerde auto werd aangereden Stompetoren Er moet f 16.000 komen r ONDERWIJZER VERTREKT NAAR ARUBA JODELGROEP IN BERGEN Traditie hersteld BURGERIJ KE STAND Beurzenstelsel beter gen NA over en weer schrijve sloten dat het huwelijk zou worden voltrokken. On wezenlijken moest echter n worden verzet. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 De klaverjas-drive, die door de Troef- jagers ten bate van de Lighallen is ge organiseerd, zal drie avonden in beslag nemen. Aanvankelijk was alleen de vijfde Augustus (vanavond) voor deze klaverjas- ontmoeting uitgetfokken, maar de deel name is veel te groot om alle kaarters op één avond onder dak te brengen. „De school Is hier een apenkooi, hoezee....", zongen de bewoners van Jon-^lkmaars Succes op de braderie gensstad, toen daar gistermiddag door hen een circusvoorstelling werd gege ven. Een programma, dat met zoveel frisheid en improvisatievermogen werd uitgevoerd, dat de^ vaders en moeders, die op deze dag ook eens een kijkje mochten nemen, zich best hebben geamuseerd. Natuurlijk werden sommige voorstellingen niet bepaald duidelijk uitgebeeld, maar een onverwachte humo ristische uitval van een speler of een clown zorgde er voor, dat er flink ge lachen werd. Burgemeester Jansen ontpopte zich dit keer als trapezewerker. Bij het zien van zijn kunsten hield men zjjn hart vast. Niet direct, omdat zijn voorstelling zo adembenemend was dan wel doordat de schommel bij het zwaaien gezellig mee begon te wiebelen. Er kwam dan ook een hartelyk applaus los, waarvoor Hans met een correcte buiging dank zegde. Overigens bleek bij enkele gehouden nnort bnni steekproeven dat de jeugd van Jon- W//C Ltv 'Jijt gensstad goed op de hoogte is met de verkeerstekens, zodat de tweede ver- „En nou zullen we u eens een lekker keersdag redelijke verwachtingen wekt oerwoudgevoel geven", kondigde de circusdirecteur Jaap Hos aan. Hij tilde zijn „hoge zije" van het hoofd en leidde twee dieren met een kartonnen mom bakkes de tent binnen. Het waren een tragische hond en een vriendelijk uit ziend vosje die meteen met elkaar be gonnen te vechten. „Da's gemeen", riep de hond met het tragische gezicht opeens, toen hij on verwacht een linkse directe te incasse ren kreeg en aanstalten maakte er op los te slaan. Een kwaadaardig gegrom van de ruige orang oetang, die het oerwoud- spel gadesloeg, bracht de hond echter van zijn voornemen terug, zodat de strijd toch in een hartverkwikkende vrede eindigde. Voorts zagen we de kleinste acrobaat ter wereld, Dikkie Jansen, twee turven hoog, die het bestond om op de schou ders van een van zijn grotere kame raads te staan en daardoor grote bijval oogstte. Piet Stam zong met een beschilderd gezicht over de 7 Indianen en de der tien meisjes. Zijn „Congo, Congo" deed het ook erg goed. Als waardering voor zijn muzikale prestatie kreeg hij dan ook een fietsband als lauwerkrans om gehangen. Een verward, maar verschrikkelijk spannend spookverhaal vormde wel de climax, waarin tal van medewerkers optraden. BRAND Of het brandje, dat tijdens de voor stelling in de piste ontstond ook in het programma opgenomen was, is een vraag die wij maar heimelijk laten voor wat zij is. In ieder geval was de brand weer van Jongensstad razend snel aan wezig om het vuur te blussen. Met het gezamenlijk zingen van „Me Sarie Ma rijs die door het ijs zakte" werd het programma besloten. VERKEERSTRAINING Voordat het circus begon ronkte om kwart over twee de zijspan van de ge meentepolitie het terrein op. De heren C. Smit en J. Beukema stapten uit en monsterden met sceptische blik hoe zij hier de verkeersmiddag zouden organi seren. Er waren al een paar straten uit gezet, maar het geheel bood te weinig mogelijkheden voor een werkelijke ver- keerstraining. In ieder geval begonnen de jongens onder hun aanwijzingen overal ver keersborden neer te zetten, werd één van hen tot verkeersagent gepromo veerd en als teken van zijn waardigheid in een gescheurd laken gehesen. „Volgende week doen wij het anders", zei de heer C. Smit na afloop. Dan doen we het in het sportpark en halen we de geluidswagen erbij. Dan is alles in amersfoort De reclame studio „Merveille" (F. M. Wiedijk), die op de Alkmaarse Braderie met een nieuwe reclame stunt kwam - een show-podium - blijkt ook op de eerste Amersfoortse Braderie veel succes te heb ben gehad. De mensen rond de kei ble ken voor deze nieuwe vorm van reclame zeer ontvankelijk te zijn. De circusdirecteur, die geen woord gelooft van de spookverhalen van een Jongensstadbewoner, wordt plotseling door een verschrikkelijk, monster bedreigd. Een opname van de voorstelling,die gistermiddag in het circus in Jongensstad werd gegeven. REX-THEATER, 2.30 en 8 u.: De rode Pimpernel (14 jaar). VICTORIA- THEATER, 2.30 en 8 u.: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE-THEATER 2.30 en 8 u.: De held zonder geld (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Tijgerhaai (14 jaar). BERGEN, Rustende Jager: 2.30 en 8.30 u.: Een koningin wordt gekroond (a.l.) SCHOORL: Verlichtingsavond. NOORDSCHARWOUDE, Tivoli: 7.30 u.: De mijnen van koning Salomo (18 jaar). DONDERDAG REX-THEATER, 2.30 en 8 u.: De rode Pimpernel (14 jr.) VICTO RIA-THEATER, 8 uur: De Trouba dour (14 jr.). HARMONIE-THEA TER, 8 uur.: De held zonder geld (a.l.) CINEMA AMERICAIN 8 u.: Tijger- haai (14 jr.) GROTE KERK, 8 u.: afscheidsconcert Jo Vincent. BERGEN, Rustende Jager 2.30 en 8.30 u.: De barbier van Sevilla. Pesie's natuurbad: zwemmen voor vaardigheidsdiploma. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 0.21 en 12.40 Donderdag 1.00 en 13.45 CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 0.26 12.45 18.26 6.45 Donderdag 1.05 13.50 19.05 7.50 Het silhouet van een stad wordt in de loop der jaren tot een ver trouwd beeld. Het trekt mee met hen, die hun geboorteplaats verlaten. Zij bewaren het, vaak onbewust, in hun ge dachten totdat ze op een goede dag de bekende karteling van torens en gebouwen terugzien en een warme stroom van herinneringen hen tege moet vloeit. Herinnerin gen aan een onbezorgde jeugd en een prettige schooltijd, aan een stad waarin zij een goed deel van hun leven hebben doorgebracht. Dat alles is verbonden aan het lij nenspel op de horizon. Wij hebben gisteren het beeld van Alkmaar nog eens extra in ons opgenomen, toen we, staande op de Heilooër- dijk, de contouren van de stad tegen de door de zeewind schoongeveegde hemel zagen afsteken. Niet omdat we van plan zijn weg te gaan van hier, maar omdat we ons °P deze wandeling plotse ling bewust werden van de veranderingen, die dit beeld in de toekomst zal ondergaan. En die er zelfs nu al zijn. We be- hoeven slechts naar de kant van de Voormeer en het Zeglis te kijken om te zien hoe daar een ge heel nieuw element aan Alkmaar is toegevoegd, dat voorheen volkomen vreemd was. Waar eens de huisjes van de Hooit- straat nauwelijks boven de velden konden uitkij ken, verrijzen nu uit het groen van de polder de etagewoningen. Het sil houet van een grote stad. Van iedere grote stad, zouden we willen zeggen, en we hopen, dat V be grijpt wat we bedoelen en waarom we wee moedig waren gestemd toen we daar op de Heilooërdijk stonden, met de geuren van het opge taste hooi en het geru- moer van de kikkers m de kronkelige bermsloot om ons heen. We besef ten, dat dit pastorale tafereel er over een aan tal jaren niet meer J zijn. Dat de hoge tij zenblokken steeds i» der Zuidwaarts zul, I worden geschoven als e niet te stuiten stori vloed, die het land eni, boerderijen opslorpt het vee verjaagt. Elk ft, verdwijnt er een slti van deze polder en e'> jaar verandert het jij! houet, dat ons zo v«, fronted is geworden. Toe-, hebben we gedacht ot- hen, die deze gestadig; ontwikkeling niet ztille meemaken, 'omdat zij g:l Alkmaar vertrokken j» geëmigreerd misschiet Als ze eens mochten te. rugkeren en met uerlat.f gen aan de horizon bekende contouren 2ullê, zoeken, dan zal het hm reeds van verre duideliji worden, dat ze in andere stad komen. Eet stad. die veranderd is, ie, als alles wat. leeft vent. dert, maar die zij in nta hart ongerept hebben pt. laten. Compleet met eet Heilooërdijk en een Oreri diepolder Het terrein aan de Westerweg waar men reeds geruime tijd bezig is met liet uitvoeren van grondwerken zal waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd bebouwd worden. Het complex woningen voor bejaarden met een daarin opgenomen verzor gingstehuis is thans op papier uitgewerkt en zal op 25 Augustus worden aanbesteed. De oostvleugel van het verzorgingstehuis, dat in de vorm van een rechthoek wordt gebouwd, komt evenwijdig met de Westerweg te liggen. De andere vleugel ligt op het zuiden. Aan de achterkant van het terrein, dat ongeveer 75 meter diep is en een oppervlakte beslaat van globaal twee hectare, zal langs de spoorlijn een blok étagewoningen verrijzen. Langs de rechterzijde van het terrein wordt een tweede blok étagewoningen gebouwd en aan de linkerkant 4 laagbouwblokken van ieder 5 woningen. De étagewoningen heb ben de bijzonderheid dat zij de eerste in Alkmaar zullen zijn waarbij galerij- bouw wordt toegepast. Dat er nog altijd mensen bestaan, die door schade en schande wijs moe ten worden en blijkbaar de in het meest duidelijke Nederlands gepubli ceerde en per radio omgeroepen mede delingen niet begrijpen, werd door het volgende voorval nogmaals be wezen. In de loop van Maandag verschenen in Bergen enkele zwaar bepakte mili tairen uit Enschede, die kennelijk aan de oproep tot de proefmobilisatie had den gehoor gegeven. Zij vatten post voor een schoolge bouw, waarvan de deuren gesloten en de gordijnen neergelaten waren. Daar voor was het per slot van rekening Augustus en derhalve vacaptiemaand. Onze mpbilisanten verwonderden er zich allengs meer en meer over, dat hun aantal zo gering bleef en niet versterkt werd door de komst van andere wapenbroeders. Erger werd het toen hun maag ge ducht begon te jeuken en er nergens de doordringende geur van een veld keuken te bespeuren viel. En het schoolgebouw bleef hermetisch ge sloten. In de late namiddag wendden zij zich in arrenmoede tot de plaatselijke Politie, die uiteraard het geval niet direct kon ophelderen en zich voor nadere inlichtingen tot de dichtsbij- zijnde militaire instantie richtte. Deze stelde een onderzoek in, waar bij bleek, dat de mannen, die geen vóór-oproep hadden ontvangen ten on rechte in werkelijke dienst waren ge komen en daarvoor een reis van en kele honderden kilometers hadden af gelegd. Behalve de dag arbeidsverzuim hebben zij de terugreis naar hun woonplaats zelf moeten betalen, ter wijl ook de voor 's Rijks rekening af gelegde heenreis door hen sal moeten worden vergoed. Een auto-bestuurder, die gisteravond om 9 uur zijn wagen parkeerde tussen de bomen ter hoogte van perceel Kennemer- straatweg 123 en pardoes het portier opende, zal voor deze handeling on het matje moeten verschijnen. Hij lette n.l. niet op het naderende verkeer en het ge volg was, dat een wielrijdster d9or de openzwaaiende deur werd geraakt. Zij kwam te vallen, liep schaafwonden op en beschadigde haar kleren. geslaagd voor m.o. boekhouden De heer K. v. d. Pol is geslaagd voor het examen M O. boekhouden. Juli en Augustus zijn de twee maanden voor vacantiegangers- Dat is in ons land zo, en dat is zo in hef buitenland. Ook uit Zwe den, Frankrijk, België, Duitsland en vele andere landen komen de toeristen nu opzetten. Dat velen van hen ook onze kaasstad aan doen konden we de laatste Vrij dagen wel bemerken. De BBTBBA, afdeling Alkmaar, was in de maand Juli niet op volle sterkte. Enkele der leden waren met vacantie, en zo komt het, dat het aantal gehol pen buitenlanders beneden het gemid delde bleef. Er is hiervoor echter nog een tweede reden te noemen, en wel het bord „Doorgaand Verkeer", ge plaatst aan het begin der stad. Hier door namen de buitenlanders voor het merendeel de Singel. Een pijl schijnt voor hen te zijn, wat een prikkeldraad versperring voor ons is. Geboren: Maria P., d. van G. J. Bonouvrie en J. F. Waals. Raelofina J., d. van J.-Kruijt en A. Bekhuis. Louise M., d- van P. A. Ooijevaar en A. T. Leek. Getrouwd Adrianus J. Kramer en Johanna G. van Riel. Overleden Teunis L. A. Eilermann, 52 jaar, gehuwd met J. C. Bruin. Cor- nelis Pover, 43 jaar, gehuwd met B. C. Slijderink.^ GEDIPLOMEERDE KOK Bij de te Utrecht gehouden examens van de Stichting Leerlingwezen Hore cabedrijven, behaalde Goof Blank het diploma Kok met het hoogste aantal punten en met lof van de Stichting. NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor het examen Nijverheidsonder wijs akte NF (practijkleraar meubel maker) slaagde de heer N. Bruin te Alkmaar. Evenals vorig jaar verwachten de amateurgidsen in Augustus de grote stroom Amerikanen, niet uit Duitsland maar uit de States. Juli was wat dat betreft al heel stil. De in Duitsland gelegerde militairen konden bijna geen verlof krijgen, en zelfs op Vrijdag was hun aantal heel gering. De Zwe den daarentegen zijn in groten getale gekomen, terwijl ook het aantal Ita lianen in verhouding toenam. Het aan tal Belgen zakte enigszins en ook de Fransen waren vrij zeldzaam. Als we de resultaten van Juli be kijken, komen we tot het volgend staatje: Zweden 58, U.S.A. 17, Zwit serland 16, Frankrijk 15, Noorwegen 12, Duitsland 10, Engeland 9, Italië 8, België 5, Denemarken 5, Spanje 2, Zuid-Afrika 2, Mexico 2, Finland 2, Argentinië 1 en Marocco 1. Een totaal van 165 wagens, waarvan er veertig werden rondgeleid. Bovendien werden nog 3 Zweedse en 2 Franse bussen geholpen. Het totaal aantal geholpen personen is hierdoor gestegen tot 510. Langs de woningen op de bovenver dieping loopt over de gehele lengte van het blok een gang, waarop alle „buitendeuren" (die daardoor binnen deuren zijn geworden) uitkomen. Deze gang bereikt men over drie trappen. Twee aan de uiteinden van het blok en één in het midden. In totaal zullen er 20 laagbouw- en 56 étagewoningen verrijzen. Zij zullen plaats kunnen bieden aan ongeveer 78 echtparen. Vier woningen bieden plaats aan 3 personen en zijn uitgerust met een extra slaapkamertje. De opper vlakte van de kamers, zowel in dé laag- als étagebouw, is wat de woon kamer betreft 3.45 bij 3.60 meter, de slaapkamer 2.60 bij 3.60 meter. Zij staan met elkaar in open verbinding. Voorts bevatten de woningen een keu kentje, een bergruimte, toilet en zijn de appartementen op de bovenverdie ping nog voorzien van een klein bal- con. VERZORGINGSTEHUIS De zuidvleugel van het verzorgings tehuis zal drie, de vleugel aan de straatzijde twee verdiepingen bevatten. Op de benedenverdieping van de zuidvleugel zijn een dokterskamer en een adminstratieruimte ontworpen. Voorts twee kamers met vier bedden voor chronisch bedlegerigen, een bad kamer, toiletten, een isolatiekamer en een chapelle ardente. Ook de woonka mer van het personeel heeft hier een plaats gekregen. De tweede verdieping bevat 6 twee persoonskamers voor echtparen waar van de man of de vrouw bedlegerig is en de derde étage zes 2-persoonsslaap- kamers voor het personeel, 2 logeerka mers en een kamer voor de directrice. De vleugel aan de kant van de Wes terweg zal hoofdzakelijk plaats bieden aan 26 alleenstaande mannen en vrou wen. Zij komen respectievelijk bene den en boven te wonen in 5 twee-per- door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. - (Advertentie, Ing. Med.) soonskamers die aan de straatzijde en in 3 één-persoonskamers die aan de achterzijde van de vleugel liggen. In deze vleugel is op de begane grond de keuken en een grote eetzaal geprojecteerd. Hierboven komen de conversatiezaal en een groot terras, dat voor een deel onder de kap van het gebouw komt. Bij elkaar zal het verzorgingsgebouw aan 62 personen huisvesting kunnen verlenen. Het gehele gebouw zal centraal ver warmd worden. Gisteravond liet een uit Alkmaar koJ mende personen-auto aan de linker kantij van de Kennemerstraatweg, ter hoogte vaal de manége, een passagier uit. Doordat dei bestuurder van de auto schuin op de berm; parkeerde bleef het achterste gedeelte van de wagen op de rijweg, met het gevolg, dat een uit tegengestelde richting n&de.'l rende auto tegen de achterkant botste,! Beide wagens werden beschadigd. Per.!; soonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. GESLAAGD VOOR HOOFDAKTE B Onze plaatsgenote mejuffrouw ifl Praetorius, slaagde dezer dagen voc: het examen Hoofdakte B. TE HEERENVEEN BENOEMD De heer K. Duursma, hoofd va:t landbouwschool te Stompetore: thans in gelijke functie benoemt-,a de lagere landbouwschool te Het» veen. De algemeen bekende acoustiek in het „Witte Kerkje" te Bergen zal in dt toekomst volkomen kunnen worden uitgebuit als de gemeente er in slaagt een nieuw kerkorgel a-an te schaffen. Een stap op de goede weg is de grote bazar, die in de christelijke school aan de Dr. van Peltlaan wordt gehouden. De kleine gemeenschap, die in 1926 in Bergen met 25 mensen is begonnen heeft zich in de loop der jaren langzaam maar gestaag ontwikkeld tot een nog bloeiende gemeente van totaal 335 zielen, groot en klein inbegrepen. Het kerkgebouw, dat in de winter nauwelijks voor de helft gevuld is, is des zomers bij de badgasten zéér in trek, zodat momenteel Zondagsmorgens twee diensten moeten worden gehou den, waar 800 kerkgangers onder het gehoor van de jonge predikant Ds. B Scholten komen. Ds. Scholten, die zelf een goed orga nist is, heeft de artistieke aspecten be seft, die reeds door Laurens Bogtman en o.m. Meindert Boekei waren ge constateerd, indien inderdaad tot aan schaffing van een nieuw orgel zou kun nen worden overgegaan. Bergen toch zou dan in het bezit komen van een unieke gelegenheid voor het geven van kerkconcerten. De bazar, die het orgelfonds aan de pecunia moet helpen, is zeer groots van opzet. De diverse attracties, die over alle lokalen en gangen van de school zijn verdeeld, bieden een grote verscheiden heid en de koffie- en theebar heeft al vele dorstigen gelaafd. 53. De resultaten die de Biggers in de nu volgende maanden in de com petitie behaalden, waren zo verbijste rend, dat de hele Nederlandse sport wereld er de mond vol van had. Er werd des Maandagsochtends niet in de eerste plaats gevraagd hoe N.A.C. of Heerenveen of de Enschedese Boys ge speeld hadden. Neen, het eerste dat men wilde weten was: met hoeveel hebben de Biggers nu weer gewonnen? Met 13—3? Nou, dat valt me niet eens mee, want de vorige week wonnen ze met 23—0! De ene grote krant na de andere stuurde een speciale verslagge ver naar Wilgenwolde, teneinde een hooggestemde beschouwing te schrijven over het wonderbaarlijke voetbal, dat Jackie Brown week in week uit demon streerde en toen op een keer het Ne derlands Elftal met 16 tegen de Bel gen een smadelijke nederlaag leed, duurde het niet lang of alle jurnalisten begonnen Jackie's naam te noemen, als de speler, die de Keuze Cimmissie maar zo gauw mogelijk een oranje-hemd moest aantrekken, „want", zeiden zij, „die Piet Pingel, die nu middenvoor is, kan niet in zijn schaduw staan". De kranten hielden dit refrein zo lang vol, dat meneer Ballewipper, die de voor zitter van de Keuze Commissie was, tenslotte een reis naar Wilgenwolde niet langer kon uitstellen. Hij nam de bondstrainer Harry Hinkeldop mee. In de trein er heen trokken de beide he ren nog al lange gezichten, want geen van tweeën hadden zij veel fiducie in het wereldwonder, dat zij te aanschou wen zouden krijgen en dat het de pers was geweest die hen naar deze uithoek van het land had gejaagd, dat zinde hun nog minder. Het zeer drukke bezoek zal de orgel commissie een goede stap in de rich ting van de eerste f 8500.helpen. Df 75 gezinnen tellende gemeente beraam: thans reeds de plannen om het volle bedrag van de aanschaf, f 16000.— li doen volstorten, met medewerking vat de badgasten-kerkbezoekers. Voor de Geref. gemeente, die ze" reeds f 12000 vaste lasten per jaar mot opbrengen, is het te hopen dat t' regen van gisteravond zich niet herhalen. Het zou deze met enthof siasme ondernomen actie niet is goede komen. De heer F. J. Lambeck, ondei^ aan de Van Reenenschool te Berger met de aanvang van het nieuwe lefcf1 I Bergen verlaten. Hij is benoemd te Ai"1111 op de Nederlandse Antillen. Het gemengd koor van de Nederland Seintoestelienfabriek te Hilversum ter gelegenheid van zijn tien-jarig t>e' staan een Züricher Jodelgezelschap uiH genodigd naar Nederland te komen. -Dezei] zangers zullen niet alleen in Hilversum opT treden, maar ook een uitvoering geven i®| het Openlucht-Theater te Bergen. Dat zal ra plaats vinden op Maandagavond 10 Aug* De Friendschip Tours London Ltd, disfl vóór de oorlog regelmatig met een £eze y schap op doorreis in Bergen kwam om itt het Oranje-Hotel de lunch te gebruiken'j zal deze traditie herstellen. Het ieis* bureau organiseert iedere veertien dag^h een trip naar Denemarken en heeft oude relatie weer aangeknoopt. Op naar Denemarken zullen de passagio Alkmaar bezoeken en weer de lunch Bergen gaan gebruiken. Geboren: Maria Anna Cornelia, d-11 M. C. van de Klundert en A. M. Dorrt' steijn; Jan Stoffel Cornells, z. v, S. u Bouwstra en E. W. Ofman. Ondertrouwd: Dekker, Pieter, 24 Jf< Egmond aan Zee en Sevenhuijsf- Trijntje, 23 jr.; Fokkens, Fokko, 22 jr< Amsterdam en Muller, Eliza, 22 E- Gehuwd: Roosjen, Remko en Bon net, Aafje Alida Maria Hendrika. Overleden: van der Laan, Trijn'J - echtg. v. Nijland, A. H„ 62 jaar, A»' sterdam. OPPERDOES, 4-8-'53 - Bintjes: P"'! 12, grove 12.20; Eigenheimers: ^an l 13.60—14.70, blauwe 14.30 14.80, P»v 11, kleine 5; dubb, bonen 4247. ffET IS moeilijk te het smalle pad b dat de Maasdam mi rivier laat zich a begin opsporen van uieuwb werelddeel? fleurs gras op het sc, joch met het pracht tvild-romantisch-spr an accident" die de i Dit ongeluk: het loodrechte afgrond, vastgrijpen aan een red werd, terwijl het gronde aanleiding oi student, die met velt bezocht; ook die vai Dit toen nog heel teitsstad naar een lu naar een Kerstfeest appels op tafel kwar, rika eet men toch a bollenvelden in het i weg geworden, waar TOEN het zover was, l van de overkant, ouders, waaruit duide in Amerika de opvatti huwelijk op zich zelf an bij ons. Voor een huwelijk Is 22 eigenlijk al stokoud zowel moeder als do trouwden op hun 18e! I: niet klaar met z'n studi de jongelui toch mof worden om samen te s< Zowel de Staat als o deze opvatttingen met studiebeurzen voor geti ten veel ruimer zijn d huwden, hoewel niet t jonge vrouwtje zal dus dienen, maar de ouder: bijspringen, indien moge voorbeeld door ziekte niet genoeg inkomsten ouders ondersteunen ee stel dan wij geneigd Waar men hier in doo cpvatting huldigt, dat, ii eigen leven begi.it, men behoort te kunnen doen Hiertegenover staat, d: practisch ieder meisje en ongeveer hun zestienjari de vacanties verdient. f)E BEURZEN (Schola: men in Amerika kan 1 yen niet te worden ter-,: is men niet verplicht bij die deze verstrekt heeft, accepteren. Geen afgestud zijn carriè - te beginr schuld van duizenden gv lars. Een beurs voor een stu bedraagt ongeveer f 5001 terwijl men niet alleen men hiervan studeert, m men zich een zeer uitg mene ontwikkeling eigen certen, toneel en tentoon: zoekt, in contact treedt staande personen, in vacai Het verschil tussen dc omtrent beurzen is dus w Waar men in Holland eer zo laag mogelijk houdt min mogelijk terug te mc een beursstudent vaak hoi afgetrapte kleren loopt, geld heeft voor algemene en het leven ingaat m wordt het omgekeerde door de Amerikaanse in terecht van de opvatting kennis alléén niet de men Het kan zijn, dat de ke zending naar het buitenlar ka geselecteerder is dan ir de Amerikaanse jongelui ropa studeren en waarvan nen ons een bezoek brach den allen, zonder uitzonde: alleraardigste categorie var schaafd, ontwikkeld en ple omgangsvormen. Men gaat hier vaak vai derstelling uit dat, indiei huwelijk met een Amerika het meisje daardoor gema visum kan krijgen en de f nationaliteit verwerft. Dit Door een huwelijk blijft (uitgaande van de verondei de man Amerikaan is) haa tionaliteit behouden. Pas r nag ze kiezen welke natii wil bezitten, dit is echte noodzakelijk. Hieruit volgt, dat men oo éen een visum kan verkr pantenvisum) echter wel keursvisum, maar dan moi huwd zijn, zodat de man d vrouw kan aanvragen. .Heeft de man nog niet "Komsten, dan moet juist "czoekersvisum, iemand ii DOrg staan voor 't jonge v Deze borg moet een bei va„"Tg over'eggen van z'n het vorig jaar; van z .ln r°cend en onroe sno?. el een uittreksel v kom ?UITvan bela iugen 1 tenbe,asting verleden j" betaald is. Hoogst indi aanvraag van de ma Papieren van de borg wc Washington gezonden, en, g ede^ orde bevonden, ter naar t consulaat in Rotter:

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2