verandert De weg naar een Amerikaans huwelijk was bezaaid met hindernissen PRIMA CHAUFFEUR Ie of 2e Banketbakkerstiedeinde tergen bazar voor orgel Complex Nobelhof St. Pancras in gebruik genomen D.A.W. liet een kostbaar punt in Leiden achter r Heiloo mrkeerde auto werd aangereden Stompetoren RWIJZER VERTREKT NAAR ARUBA LGROEP IN BERGEN Traditie hersteld GERIJ KE STAND Van val in een ravijn tot telegram aan een bevriend senator Beurzenstelsel in de VS beter geregeld NA„, over en weer schrijven werd Veel belangstelling bij overdracht aan het Witte Kruis OVERZICHT MARKT PURMEREND BESOMMINGEN l|MUIDEN Langedijk AARDAPPELMOEHEID EIST WAAKZAAMHEID Kroosmachine in werking Soldaten naar mobilisatie-centrum ENGELSEN voetballen in Koedijk Beemster feestweek met puzzlerit besloten Oudorp Natte spuitbalwedstrijd De Rijp Aanbesteding De Zijl kreeg twee doelpunten cadeau Wedstrijd tegen DJK moet beslissing brengen MARKTBERICHTEN AANKOMENDE VERKOOPSTER N.V. Kledingmagazijnen v.h. Gebrs. Bervoets .J DINSDAG 4 AUGUSTUS 195S tal jaren niet meer jaj zijn. Dat de hoge nut. zenblokken steeds vg, der Zuidwaarts zitll^ worden geschoven als ee\ niet te stuiten storm, vloed, die het land en boerderijen opslorpt het vee verjaagt. Elk jaar verdwijnt er een stuk van deze polder en ellt jaar verandert het si|. houet, dat ons zo eer. trouwd is geworden. Toen hebben we gedacht aan hen, die deze gestadig ontwikkeling niet zullen meemakenomdat zij uit Alkmaar vertrokken ztjn, geëmigreerd misschien. Als ze eens mochten te. rugkeren en met verlan gen aan de horizon de bekende contouren zullen zoeken, dan zal het hun reeds van verre duidelijk worden, dat ze in een andere stad komen. Een stad, die veranderd is, zo. als alles wat. leeft veran. dert, maar die zij in hun hart ongerept hebben ge. laten. Compleet met een Heilooërdijk en een Over. diepolder liet een uit Alkmaar ko- ;onen-auto aan de linker kant .nemerstraatweg, ter hoogte van een passagier uit. Doordat de van de auto schuin op de berm Dleef het achterste gedeelte van op de Tijweg, met het gevolg, tegengestelde richting nade- tegen de achterkant botste, agens werden beschadigd. Per ongelukken deden zich gelukkig VOOR HOOFDAKTE B plaatsgenote mejuffrouw I. slaagde dezer dagen voor Hoofdakte B. HEERENVEEN BENOEMD K. Duursma, hoofd van ie vschool te Stompetoren is gelijke functie benoemd m landbouwschool te Heereu- Kerkje" te Bergen zal in de de gemeente er in slaagt een goede weg is de grote bazar, eltlaan wordt gehouden, met 25 mensen is begonnen, gestaag ontwikkeld tot een •oot en klein inbegrepen. drukke bezoek zal de orgel- een goede stap in de rich- e eerste f 8500.helpen. De tellende gemeente beraamt de plannen om het volle de aanschaf, f 16000.te Drten, met medewerking van iten-kerkbezoekers. Geref. gemeente, die zeil 00 vaste lasten per jaar moet is het te hopen dat de gisteravond zich niet zal Het zou deze met enthou- ondernomen actie niet ten imen. F. J. Lambeck, ondenvuzer Reenenschool te Bergen, gaa* aanvang van het nieuwe leerjaar erlaten. Hij is benoemd te Aruba Tederlandse Antillen. koor van de Nederlandse te Hilversum bee* mheid van zijn tien-jarig be" Züricher Jodelgezelschap uit' laar Nederland te komen. llen niet alleen in Hilversum op' lar ook een uitvoering geven ucht-Theater te Bergen. Dat za den op Maandagavond 1° ndschip Tours London Ltd, die aorlog regelmatig met een £eze" doorreis in Bergen kwam om i de lunch te gebruike traditie herstellen. Het xeij^ iedere veertien dag naar Denemarken en heeft tie weer aangeknoopt. Op w emarken zullen de passagio bezoeken en weer de lunch aan gebruiken. Maria Anna Cornelia, d.v- de Klundert en A. M. Dorre Stoffel Cornelis, z. v. en E. W. Ofman. ouwd: Dekker, Pieter, ZU'' aan Zee en Sevenhuijs '3 jr.; Fokkens, Fokko, 2i J1" n en Muller, Eliza, Z2 J Roosjen, Remko en Alida Maria Hendrika. en: van der Laan, Trijntje. Nijland, A. H., 62 jaar, A (Bijzondere correspondentie) UET IS moeilijk te zeggen, waar die weg naar Amerika aanving; waar het smalle pad begon, dat leidde tot het bruisende, kolkende spoor, dat de Maasdam momenteel achter zich laat. De oorsprong van een rivier laat zich ontdekken, maar waar kan men het uiteindelijke begin opsporen van een idylle, die geleidt heeft tot een reis naar het nieuwb werelddeel? Liep de eerste stap door hoog opgeschoten mille- fleurs gras op het schiereiland van Ziller en Tux? Was het op het Tuxer- joch met liet prachtige uitzicht op de Gefrorene Frauenwand, dat een wild-romantisch-sprookje begon of waren het de woorden: „1 met ivith an accident" die de voorloper waren tot een huwelijk in the States? Dit ongeluk: het afstorten van ruiter en rijpaard in een zestig meier loodrechte afgrond, waarbij de ruiter zich toonder boven wonder kon vastgrijpen aan een uitgroeiende struik en daaraan hangen bleef en ge red werd, terwijl het paard jammerlijk om het leven kwam, was een ge gronde aanleiding om ieders aandacht te vestigen op deze Amerikaanse student, die met vele anderen een studie-cursus van de Unesco in Tirol bezocht; ook die van een Hollands meisjesstudentje. Dit toen nog heel smalle pad liep door Oxford's prachtige Universi teitsstad naar een lustrum op grote schaal in 't Gooi en Amsterdam, naar een Kerstfeest in Holland, waar tvild en appelmoes zónder aard appels op tafel kwamen, omdat de laatste waren aangebrand (In Ame rika eet men toch an d e r s, n.l. met aardappels!Langs bloeiende bollenvelden in het voorjaarmaar toen was het smalle pad al een weg geworden, waar twee naast elkaar gezamenlijk konden rijden. OES. 4-8-'53 - Bintjes: 6^® 12.20; Eigenheimers: u'_ blauwe 14.30 14.80, 8 5; dubb. bonen 42—47. TOEN het zover was, kwamen brieven van de overkant, brieven van ouders, waaruit duidelijk bleek, dat in Amerika de opvattingen over een huwelijk op zich zelf anders liggen dan bij ons. Voor een huwelijk is een meisje van 22 eigenlijk al stokoud in hun ogen, zowel moeder als dochter America trouwden op hun 18e! Is de jongen nog niet klaar met z'n studie dan moet het de jongelui toch mogelijk gemaakt worden om samen te starten. Zowel de Staat als ouders huldigen deze opvatttingen met als gevolg, dat studiebeurzen voor getrouwde studen ten veel ruimer zijn dan voor onge- huwden, hoewel met toereikend. Het jonge vrouwtje zal dus bij-moeten-ver- dienen, maar de ouders zullen zeker bijspringen, indien mogelijk, mocht bij voorbeeld door ziekte het jonge stel niet genoeg inkomsten hebben. De ouders ondersteunen eerder een jong stel dan wij geneigd zijn te doen. Waar men hier in doorsnee toch de ipvatting huldigt, dat, indien men een eigen leven begi.it, men zelfstandig dit behoort te kunnen doen aanvangen. Hiertegenover staat, dat in Amerika practisch ieder meisje en jongu. vanaf ongeveer hun zestienjarige leeftijd, in de vacanties verdient. 1)E BEURZEN (Scholarships) welke men in Amerika kan krijgen, behoe ven niet te worden terugbetaald, ook is men niet verplicht bij de instantie, die deze verstrekt heeft, een baan te accepteren. Geen afgestudeerde behoeft zijn carriè - te beginnen met een schuld van duizenden guldens of dol lars. Een beurs voor een studie in Europa bedraagt ongeveer 5000.— per jaar, terwijl men niet alleen verwacht dat men hiervan studeert, maar ook, dat men zich een zeer uitgebreide alge mene ontwikkeling eigen markt: con certen, toneel en tentoonstellingen be zoekt, in contact treedt met vooraan staande personen, in vacanties reist i.d. Het verschil tussen de opvattingen omtrent beurzen is dus wel heel groot. Waar men in Holland een beurs liefst zo laag mogelijk houdt om later zo min mogelijk terug te moeten betalen, een beursstudent vaak honger lijdt, met afgetrapte kleren loopt, geen tijd en geld heeft voor algemene ontwikkeling en het leven ingaat met schulden, wordt het omgekeerde geambieerd door de Amerikaanse instanties, die terecht van de opvatting uitgaan dat kennis alléén niet de mens vormt. Het kan zijn, dat de keus voor uit zending naar het buitenland in Ameri ka geselecteerder is dan in Nederland; de Amerikaanse jongelui welke in Eu ropa studeren en waarvan verscheide- nen ons een bezoek brachten, behoor den allen, zonder uitzondering, tot een alleraardigste categorie van menren, be schaafd, ontwikkeld en plezierig in de omgangsvormen. sloten dat het huwelijk in Amerika zou worden voltrokken. Om dit te ver wezenlijken moest echter nog heel wat worden verzet. Men gaat hier vaak van de veron derstelling uit dat, indien men een huwelijk met een Amerikaan aangaat, het meisje daardoor gemakkelijk een visum kan krijgen en de Amerikaanse nationaliteit verwerft. Dit is niet zo. Door een huwelijk blijft de vrouw (uitgaande van de veronderstelling dat de man Amerikaan is) haar eigen na tionaliteit behouden. Pas na vijf jaar mag ze kiezen welke nationaliteit zij wil bezitten, dit is echter geenszins noodzakelijk. Hieruit volgt, dat men ook niet met één een visum kan verkrijgen (emi grantenvisum) echter wel een voor keursvisum, maar dan moet men ge huwd zijn, zodat de man dit voor zijn vrouw kan aanvragen. Heeft de man nog niet voldoende mkomsten, dan moet juist als bij een jjezoekersvisum, iemand in Amerika b°rg staan voor 't jonge vrouwtje. Deze borg moet een beëdigde ver klaring overleggen van z'n inkomsten van het vorig jaar; van z'n bezittin gen m roerend en onroerend goed, eventueel een uittreksel van de in- specteur van bela ingen hoeveel in- jjomstenbelasting verleden jaar door ne™ betaald is. Hoogst indiscreet dus! De aanvraag van de man, met de I PjP'£ren van de borg worden naar j Washington gezonden, en, zijn ze in goede orde bevonden, teruggestuurd naar 't consulaat in Rotterdam, waar na^ de a.s. emigrant een oproeping krijgt voor nader onderzoek (lichame lijk, geestelijk, politiek en o.a. of i «n niet als beroepszwerver bekend f-taat!). TS DEZE lijdensweg afgelegd dan heeft men niets »oid?rs te doen dan te wachten totdat men het visum ont vangt. Waar men aan alle voorwaar den voldaan heeft, kan men veronder stellen dat dit dan een vlot verloop heeft. Men heeft dit visum nodig bij bespreken van een hut voor de over tocht; geen visum geen plaat*. De H.A L. gaf tijd tot 10 dagen vooi 't vertrek der boot. Maar helaas op die tijd was nog geen visum gearri veerd. De ongeruste bruidegom belde 's mid dags om half vijf 't consulaat op en 't volgende geanimeerde gesprek ont spon „Kunt U ook zeggen of 't visum voor verstuurd is?" „Nee". „Of 't binnen enkele dagen verstuurd zal/kan worden?" „Nee". „Of 't binnen afzienbare tijd ver stuurd zal worden?" „Nee". „Maar begrijp dan toch, wij kunnen toch slecht ongeveer 800 gld. aan over tocht betalen als er kans bestaat, dat deze plaats niet ingenomen kan wor den door gebrek aan een visum!" „Niets aan te doen", „Wat zou U doen in ons geval, mijn heer de Vice-Consul? „Beter geen antwoord op te geven". „Well, bye bye". Er wordt i.~n kwart voor vijf een telegram verstuurd vaï Holland naar een bevriende Senator in Washing ton om kwart voor zeven aan de Ame rikaanse ouders om hulp. Om even voor tien is er een telefoon uit Amerika van Dad. Washington zal gebeld worden. De volgende morgen zit de geplaag de Amerikaanse bruidegom op 't Ge zantschap in Den "aag om hulp in te roepen van de hoogste instantie van Amerika in Nederland. Hiervandaan wordt 't Consulaat in Rotterdam op geheld „Hier de Amerikaanse Ambassade, hoe staat het met 't visum voor „Het is vanmorgen verzonden"!!1 's Nachts is een telegram gearriveerd van het State Department. En 't jonge stel is op tijd op weg voor 't huwelijk in Amerika, waarover een volgende keer. De zorg voor de huisvesting van be jaarden is te Sint Pancras wel op een wijze aangepakt, die getuigt van grote voortvarendheid en eendrachtige sa menwerking tussen de onderscheidene bevolkingsgroepen. Het is een voor beeld hoe het goed te doen in deze tijd van woningnood. Tezamen met de afdeling van het Witte Kruis is tussen Boven- en Benedenweg ter hoogte van café Bouwstra een bejaardencomplex van 9 kleine maar soliede en practisch ingerichte woningen verrezen, ge naamd Nobelhof. Een bejaardencom plex van negen kleine woningen inclu sief een Witte Kruisgebouw. Het is zo, dat de verantwoordelijkheid van het bejaardencomplex wat betreft de ge zondheidszorg in handen is gegeven van het Witte Kruis. Het fraaie com plex is gemaakt door de aannemers Gebr. de Geus uit Heiloo onder ar chitectuur van J. Rus Jr. uit dezelfde gemeente. Gistermiddag om 3 uur begaf een gezelschap bestaande uit enkele tien tallen personen zich naar dit Nobel hof, genoemd naar de man die rondom de eeuwwisseling zijn stempel drukte De handel in de vette koeien zette goed m en ook later op de dag, toen het aan bod nog al aanhield, bleef er wel vraag, maar de prijzen waren niet hoger. Op de geldemarkt was het vrij kalm, het aanbod was niet te groot, maar ook de vraag was gering. De prijzen werden er dan ook niet beter op. De verse markt gaf hetzelfde beeld. De slachtstieren gin gen heel kalm. Met de nuchtere kalveren ging het ook niet best, hoewel de prij zen nog geen inzinking lieten zien. Voor de fokkers waren zo goed als geen ko pers. In tegenstelling tot de vette kalve ren was het met de vette varkens beter gesteld. Er zat goede gang in en enkelen zijn dan ook nog boven de notering uit gekomen. Later werd het weer iets kal- *mer. Er was ook veel vraag naar de vette zeugen terwijl het ook op de biggenmarkt levendiger was, er was meer vraag. Fok- zeugen waren er genoeg aangevoerd, de vraag was hier minder. Op de wolvee markt wil het nog steeds niet erg, het bleef er erg stug en zolang de export niets doet is het te begrijpen dat de prij zen er niet beter op worden. De bokken en geiten gingen evenals de paarden niet viot terwijl de vraag naar pluimvee niet cp peil is, hoewei hier toch slechts een gering aanbod was. PURMEREND, 4-8-'53 Aangevoerd 652 runderen, waaronder 340 vette koeien 2 15—2.65 per kg; 105 melk- en kalf- koeien 675—1050; 178 gelde koeien 580— 775; 8 pinken 350—490; 37 vette kalve ren 160—375; 280 nuchtere kalveren: v- a slacht 50—105, fokkers 60—110; 21 stieren 695—1400; 892 vette schapen 60— L00, lammeren 38—65; 29 bokken en gei ten 10—50; 179 vette varkens: zware 1.90 —1.96 per kg, lichte 1.78—1.88 per kg, vette zeugen 1 68—1.76 per kg; 911 schrammen 56—82, biggen 36—60; 31 fok- zeugen 230—350; 22 paarden 625—1000. Totaal 3033 dieren. Oude kippen en hanen: 3500 rode en witte 1.65—1.75, 500 blauwe 1.75—1 85 1400 jonge hanen: rode en witte 1.80 2.00, alles per kg; 600 eenden 11.50 p. stuk; 500 konijnen 1.50—6.75 p. stuk. 5000 kipeieren' 15—16; 500 eendeieren 9. PURMEREND, 4-8-'53. Eierenveiling Aangevoerd: 45000 kipeieren: grote 16.50 17.60, kleine 1011.50, gewoon 16 per 100 stuks; 50000 eendeieren: grote 8.50 9.85, kleine 46.50 per 100 stuks. op het gemeenschapsleven i.i Sint Pancras. Wijlen A. Nobel was niet alleen een pionier op veiling- en tuin bouwgebied, maar ook een der oprich ters van het Witte Kruis te Sint Pan cras. Onder de aanwezigen waren be stuursleden van naburige Witte Kruis- afdelingen, de burgemeester van Koe dijk, de schoolarts, dr Sikkema en het college van Burgemeester en Wethou ders met enige raadsleden. Van het Witte Kruisgebouw wapperde naast de driekleur ook de groene vlag van het Witte Kruis. Toen de aanwezigen zich naar Nobelhof hadden begeven, over handigde de burgemeester C. Kroonen burg aan de voorzitter van het Witte Kruis, de heer A. Schuur, de sleutel waarmede het dienstgebouw kon wor den geopend. De heer Schuur maakte hiervan gaarne gebruik, waarna de genodigden zich naar binnen begaven om het interieur, dat, evenals de bui tenkant van het complex een zeer fraaie indruk maakt, nader te bekij ken. In de hall prijkten enige bloem stukken. Daar wij reeds eerder een artikel over de inrichting der woningen en het dienstgebouw schreven zullen we ons beperken tot de officiële plechtig heid in café J. Bouwstra. Burgemees ter Kroonenburg richtte in zijn ope ningswoord een speciaal welkom tot burgemeester Driesen van Zuid- en Noordschermer, die aanwezig was in zijn kwaliteit als hoofdbestuurslid van het Witte Kruis, de heer Kroeze na mens de Provinciale directie van Volkshuisvesting en Wederopbouw te Haarlem en de heer F. Nobel uit Ame- rongen, kleinzoon van wijlen A. Nobel. De burgemeester schetste uit voerig de verantwoordelijke taak, die het Witte Kruis met dit bejaardencen trum op zich heeft genomen. Deze taak is het behartigen van de gezondheids zorg in de ruimste zin van het woord. Het doel van dit bejaardencomplex is ten eerste de zorg voor de bejaarden, ten tweede het winnen van woon ruimte en ten derde behartiging van de gezondheidszorg hierboven ge schetst. In het bijzonder wees de spre ker op de badgelegenheid, ook voor andere ingezetenen, de centrale was inrichting en zo nodig gebruik van ge meenschappelijke keuken, alsmede de recreatiezaal. Momenteel zijn negen kleine woningen in gebruik, maar voor vijf andere zijn heden de palen ge slagen om het hofje uit te breiden tot 24 huisjes. „Dit alles", zei spreker, „is door eendrachtige samenwerking tot stand gekomen". De heer A. Schuur sprak als voorzitter van het Witte Kruis er zijn voldoening over uit, dat men reeds twee jaar na het vijftig jarig jübileum een eigen verzorgings centrum tot zijn beschikking heeft. Spreker uitte zijn grote dank aan het adres van het gemeentebestuur, hoe wel hij zich niet ontveinsde dat de taak van het Witte Kruis niet gering zou zijn. Een kleine teleurstelling is dat de woning van de wijkzuster nog niet bewoond kan worden. Het woord was vervolgens aan burgemeester Driesen voor het hoofdbestuur van het Witte Kruis, de heer F. Nobel, burge meester Schellinger uit Koedijk, me vrouw Volkers namens de vereniging Gezinszorg en de vrouwenvereniging „Wik". Zij bood als cadeau aan drie asbakken voor de recreatiezaal en een gezelschapsspel. Voorts spraken nog oud-burgemeester J. Kroonenburg en de heer A. P. Dockheer, voorzitter van het Witte Kruis afd. Langedijk. Bur gemeester Kroonenburg heeft ten slotte alle sprekers dank gezegd waar mede deze plechtigheid was gesloten. Besommingen van Dinsdag: trawlers IJm 73 i 15.900.IJm 116 f 25.500.—. lJm 129 f 11.300.—. Logger? KW 75 I 3660—, KW 129 t 2130-, KW 159 t 6870.Totale aanvoer 4580 kisten. Naar de Plantenziektekundige dienst meedeelt zijn er dit jaar verscheidene aardappeltelers geweest, die hun ge was vroegtijdig hebben moeten verwij deren, daar zij zich niet gehouden hebben aan de Vruchtwisselingsbepa- lingen. Dit in verband met de wet tegen de aardappelmoeheid. Waar dit jaar aardappelen hebben gestaan, ook al zijn deze voortijdig verwijderd, mogen de eerstvolgende twee jaar geen aardappelen worden verbouwd. Op besmet verklaarde grond mogen vanzelfsprekend in het geheel geen aardappelen worden geteeld. De kroosmachine van de polder Geestmerambacht is dezer dagen in gebruik genomen aan de Voorburg gracht, waarin momenteel een dikke krooslaag ligt. De tuinders kunnen dit kroos, 0aar het voor bemesting gebruikt kan wor den tegen een geringe vergoeding over nemen. VERKEERSONGELUK ..BROEK OP LANGEDIJK. In de Dorpsstraat nabij de Prins" Hendrik kade kwam de jeugdige D. V., die Dinsdagmiddag op zijn nieuwe fiets reed, in botsing met een uit Noorde lijke richting komende bestelauto van Gebr. Witte te Noordscharwoude. Met een bloedende hoofdwonde en een ge broken bovenarm werd de jongen, nadat dokter Manjoero de eerste ge neeskundige hulp had verleend, per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Naar het gebeurde wordt door de politie een onderzoek inge steld. Op Zondag 9 Augustus, 's middags half drie, zal men te Koedijk van pri ma voetbalspel kunnen genieten. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein Oostwijk, wordt dan op het nieuwe voetbalveld de eer ste wedstrijd gespeeld. Het Engelse RAF-elftal komt dan in het veld tegen de combinatie VIOS, Vrone en Koe dijk. Dat er een goede partij voetbal zal zijn te bewonderen is wel zeker. De belangstelling voor deze wedstrijd zal ongetwijfeld enorm zijn. Onder auspiciën van de „Beemster Gemeenschap" werd Zondagmiddag, als laatste onderdeel van de Beemster feestweek, een Puzzle-rit verreden voor motoren, auto's en bromfietsen. De organisatie hiervan berustte in han den van de Motorclub „Schermer en Omstreken". Aan de start verschenen 62 deelnemers. De uitslagen waren: Lichte motoren: 1. P. Poppen 11 strafpt.; 2. J. Dekker 12 strafpt.; 3. J. de Boer 15 strafpt. Zware motoren: 1. N. Koedijker 4 strafpt.; 2. G. Verhoef 4 strafpt.; 3. W. Stoop 4 strafpt. Auto's: 1. mej. A. Beemster 8 straf pt.; 2. H. Kieft 11 strafpt.; 3. J. Lake- man 11 strafpt. Bromfietsen: 1. J. Post 112 strafpt. Alle deelnemers werd een herinne ringsmedaille aangeboden. Op de laatste kermis-avond werd door de brandweer op het Kolping Boys-terrein een spuitbalwedstrijd gehouden. Vier brand weerlieden, elk met twee stralen, trachtten de grote bal met een diameter van 1.40 m. in het doel te krijgen, waar een andere spuitgast als doelverdediger optrad. Jam mer was het, dat na een kwartier spelen öe bal lek werd- Het verdere gedeelte van de wedstrijd werd gespeeld met een voetbal, wat aan het effect wel enige af breuk deed. Ondanks deze tegenslag was er steeds grote hilariteit wanneer de bal de zijlijn naderde en de toeschouwers on der het bereik der waterstralen kwamen. Gistermiddag vond ten gemeente huize de aanbesteding van de bouw van vier woningwet-woningen onder één kap met bijkomende werken plaats. In totaal werd door zeven aan nemers ingeschreven, t.w.: Fa. G. Slot Zn, De Rijp: f 46.457; Kramer en Woudt, Wormer, f 47.300,D. Ent, De Rijp: f 48.489,N. P. Brinkman, Purmerend: f 49.700,Fa. N. Oude- jans Zn, De Rijp: f 50.650,A. J. Wittebrood, Beemster: f 50.700,J. Hartog, Edam: f 50.900,De gunning is aangehouden. De proefmobilisatie is in volle gang. Een groepje soldaten in de tram op weg naar hun mobilisatie-centrum f)AW heeft gisteravond een wel zeer kostbaar punt in Leiden ver speeld. Hekkensluiter De Zijl heeft zich, gedragen door de chauvinisti sche aanmoedigingen van ruim vijfhonderd supporters, tot de laat ste snik verdedigd en in de laatste phase van de wedstrijd leidde dit tot de gelijkmaker. DA W, hoewel minder goed in vorm dan in de wedstrijd tegen DWT, was bepaald niet gelukkigZonder dat wij het scheidsrech ter Moolenaar euvel willen duiden, zijn er enkele verkeerde beslissin gen genomen waardoor De Zijl twee doelpunten cadeau kreeg. Wij hebben het al eerder gezegd: in iedere waterpolowedstrijd worden aan vechtbare beslissingen genomen. Dat kan nu eenmaal niet anders, maar het is wel jammer dat DAW hierdoor een punt in Leiden moest achter laten, een punt dat onze stadgenoten de kampioenstitel kan kosten. pE SITUATIE in deze afdeling is door het 55 gelijkspel intussen wel in gewikkeld geworden. DWR, DWT en De "ijl zijn uitgespeeld en alleen de ontmoeting DJKDAW staat nog op het programma. De winnaar van deze wedstrijd zal zich kampioen mogen noemen, maar als de winst wordt ge deeld, hetgeen zeker niet denkbeeldig is, eindigen DWR, DJK en DAW met een gelijk aantal punten. Hans van der Horst opende de score op precies dezelfde wijze als in de wedstrijd tegen DWT in het Zomerbad. Hij kreeg de bal voor zich op het water, maakte enkele schijnbewegin gen, waardoor de midachter uit po sitie werd gespeeM en met de voet tikte de aanvalsleider van DAW de bal op zijn hand om het volgende moment met een formidabele zwaai van zijn rechterhand De Zijl-doelman te passeren. Van een misverstand in de DAW achterhoede profiteerde de midvoor van De Zijl om de stand gelijk te maken en ook toen Van der Horst DAW andermaal de leiding gaf was de vreugde van korte duur. Nog voor de rust echter scheen het of DAW de zege met doelpunten van Van der Horst en Slikker veilig had gesteld. Direct na de hervatting maakte scheidsrechter Moolenaar zijn eerste vergissing. De Zijl midvoor liet zich onder water zakken en resoluut klonk des scheidsrechters fluit: Van der Pol uit het water en een strafworp voor De Zijl. Het is een oud afgezaagd trucje om je als midvoor te laten zakken, zonder dat er iets aan de hand is. De heer Moolenaar „trapte" er echter in en dat betekende uiter aard een doelpunt voor De Zijl. De trap welke Klaas van der Pol kort daarop moest incasseren en waardoor hij enkele tellen werd uitgeschakeld zag de scheidsrechter niet. De Zijl midvoor profiteerde even van het hiaat dat daardoor in de defensie van DAW entstond om de gelijkmaker te produceren. Na afloop van de wed strijd vertelde de icheidsrechter dat hij wel dacht dat er iets niet in orde was geweest, maar dat hij een en ander niet goed had kunnen volgen. i f rijker geworden welke onder normale omstandigheden zeker niet tot stand waren gekomen. DAW was echter nog niet van plan om zich bij deze utslag neer te leggen. Drie maal schoot Hans van der Horst tegen de paal. De vierde keer schoot hij echter raak en met nog enkele seconden te spelen, zag het er naar uit dat met deze stand het einde zou ko men. Toen Van der Horst even te lang tijd nodig had om de bal te spelen, als gevolg van de zware dekking van De Zijl midachter, werd er gefloten..., maar tegen de DAW midvoor. De scheidsrechter kreeg de indruk dat hij tijd wilde lekken. Uit de vrije worp kwam de bal bij de midvoor van De Zijl, die zonder dralen doelman Van Straaten, die op een uitstekende wedstrijd terug kan zien, voor de Maandagavond heeft DJK een 54 overwinning op DWR behaald. De stand luidt thans; DWR 8 3 3 2 3430 9 DJK 7 3 2 2 17—16 8 DAW 7 3 2 2 24—24 8 DWT 8 2 3 3 31—29 7 De Zijl 8 1 4 3 24—31 6 NOORDSCHARWOUDE, 5 Aug. 51.000 kg aardappelen: Eerstelingen 12,10 13.10, rode idem 12, Doré 14.3014.60, Eigenheimers 12,8013,80, blauwe idem 13,50—14,30, Bintjes 12,20, Alfa's 11,90, IJsselster 10,9011,20, grove 1213, drie lingen 5,406,10 en kriel 3,80; 2200 kg bieten: A 5,30—6,10 en B 4,10—4,30; 4700 kg zilvernep 21—27, drielingen 9—13 en zilveruien 4; 30.000 kg slabonen 3945; 1400 kg rode kool 4,30; 50.000 kg witte kool 3; 700 stuks bloemgool: All 43—53 en afw. 815. Doorgedraaid: 15.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 5 Aug. 24.800 kg aardappelen: Schotten gewone 13,30 14,10, grove 1313,50, Eigenheimers 12,20 14.50, Bintjes 11.9013-40, Meerlanders 12,3012,50 en Doré 15; 3280 kg slabonen 37—42. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. 31.000 kg aardappelen 12,50—13,40, Doré 14,70, Eigenheimers 14,1014,80, bl. Eigen heimers 12,80—14,60, grove 11,80—12,80 en drielingen 5.60—6.40; 20.000 kg rode kool: A 5,30—9,70 en B 5—5,50; 7500 kg gele kool A 5,208,60; 4500 kg witte kool 33,60; 7000 kg slabonen 3345; 2900 kg zilvernep 25.60—29; 1200 stuks bloemkool; AI 50—61 en All 21—37. GROOTEBROEK, 4-8-*53 Eersteling; grof 12.70—13.30, groot 12.40—13.40, klein 5 30—6.30, veevoer 3.50—3.90; Doré; grof 1313.20, groot 14.20; Eigenheimer: grof 11.30—12.20, groot 12.70—13.40; Blauwe Eigenheimer: grof 11.10—11.40, groot 12.60 —13.40; Bintje: grof 12.20—12.70, groot 12.30. Totaal 60.000 kg. Bloemkool: B 39-40. Bil 22—29, stek 10. 150 stuks. GEVRAAGD voor de afdeling MEISJESCONFECTIE. Sollicitaties aan: Laat 118 Alkmaar. Voor spoedig GEVRAAGD voor binnen- en buitenland. Aanm. tussen 6-7 uur. Fa. E. Romar, Stuartstraat 87, Alkmaar. GEVRAAGD een flinke aankomende voor 1 September of eerder. Banketbakkerij P. Clasquin, Damstraat 9, Zaandam.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3