Vragen staat vrij niet Barend uit Tetterswoude had wat vertraging I r Om het geluk van Peter Zuid Afrika weigert visa voor Kramer en Segura imerikan spt „Vrije lucht" propagandam Benelux-protoc vervullen oude Navordering Foto Kan niet! Werk Medegevoel ,Drietand"-impressie De langste weg naar Den Haag De oefening Drietand Postadressering van de proefmobilisaties Behoorlijk of onbehoorlijk Kan ik opzeggen Nederlandse student in Finland omgekomen Vergis U niet De steun Ingrid Bergman start in autorace Zeilers aan start van Cowes Regatta Pints Pants Pom en de wonderlamp Ronde van België voor onafhankelijken Luxemburgse wielerploeg voor Lugano en Zurich door Kitty Lessels Radioprogramma Baker (VS) liep 100 meter in 10.3 sec. DE EUROPESE ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN door H. M. KOEMA 0 EER 62.000 PAKKE WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 PJET is niet prettig een navorde ring te krijgen van de Raad van Arbeid over premiën voor de ver zekeringen van iemand, die er vroeger in dienst was van u en uw compagnon. Dat men u alleen aan spreekt (de zaak is ontbonden) is een recht van de Raad van Arbeid, waar u niets tegen kunt doen. Ieder der compagnons is persoonlijk voor de gehele vordering aansprakelijk. pEIT LEZER (die geen adres op de brief zet) vraagt: Weet u een kantoor of adres waar ik ge gevens kan krijgen over een per soon, waarvan ik geen naam of adres weet, ik bedoel dus waar ik het gezicht op een foto kan her kennen? Nee, dat weten wij niet. Zo'n bureau zou veel klanten krij gen, van jongelui bijvoorbeeld, die op straat vluchtige ontmoetin gen hadden. Alleen de politie heeft een uitgebreid foto archief met alle bijzonderheden maar daar moogt u vast geen plaatjes gaan kijken. Tenzij natuurlijk de per soon, die u bedoelt een misdrijf heeft gepleegd en u daarbij als slachtoffer of getuige betrokken is WEE, de lezer die zijn inwoning kwijt wil raken, eenvoudig door deze buiten te sluiten, haalt zich veel moeilijkheden op de hals. De inwoner kan dan op alle mogelijke manieren de toegang tot de woning forceren, zelfs met behulp van de politie. Dit plan is dus tot mislukken gedoemd. HAT iemand al op zekere jonge leeftijd wordt gedoemd tot niets doen, is een van de dwaasheden van deze tijd. Dan hebben wij nog niet eens het oog op de velen die werkloos zijn, eenvoudig omdat ze de 40 jaar hebben overschreden Maar op de jong gepensionneerden We leven in een tijd, dat alleen meer productie ons helpen kan. Maar dan lijkt het fout zoveel mensen nietsdoende te laten lopen Dit bezorgt vaak een moeilijke oude dag, want wetenschappelijk staat allang vast, dat blijven wer ken, tot zolang het nog maar even kan, de ouderdomsklachten tot een minimum terugbrengt. Wij bedoelen dus niet: geen of veel later pensioen. Maar wel, de ou den van dagen passende bezighe den bezorgen. J-JET is inderdaad volkomen ver keerd een niet geheel geeste lijk valide, die in een werkplaats opgenomen is om hem bezigheden te verschaffen (heel verstandig en mooi, kwam het maar meer voor) te plagen. Eigenlijk flauw en goedkoop. In een jamboree-kamp, dat wy jaren geleden eens bezoch ten, was een aparte afdeling voor handicapped-scouts. Die waren niet uitgeschakeld, maar volko men in de gemeenschap opgeno men. Zeker, handicapped, maar. echte padvinders. Een uitstekend voorbeeld. Enkunt u zelf ook niet invalide worden? Zou u het dan leuk vinden als u geplaagd werd? Medegevoel met de medemens is zeker een uitstekende eigenschap. BAREND Strubbel uit Tetterswou zat net lekker onder zijn vierde koe, toen zijn zusje Saartje met wapperende rokken de grazende vee stapel kwam verschrik ken, „Barend jongen", hijgde ze al van verre, „het is ervan. De zee wordt aangeplakt, zegt moeder!" Dat van die zee was voor Barend voldoende. Hij droeg stoeltje, em mer en spenen over aan Saar, beende op zijn groenige klompen naar de boerderij en greep zijn plunjezak. „Je uni form moet nog aan, jo", zei moeder rustig, onder wijl een stikkebuultje klaarmakend. Aan zes dubbele dikke met spek en kaas had Barend wel genoeg voor een dag. ALS boerenzoon was Barend naar huis Be rend, als soldaat kuste hij al om acht uur zijn moeder vaarwel: „Zal je voorzichtig wezen?" vroeg moeder. En een jeugdig Tetterswouder keek vragend: „Barend, ga je vechten?" Maar Barend had geen tijd om te antwoorden. Door de haast keek hij niet eens in zijn zak boekje De dag was al aardig verleden tijd, toen Barend zich in Oirschot meldde, de plaats waar hij al eerder was opgekomen. Maar het zat goed verkeerd met Barend. Een hulp vaardige korporaal maakte hem duidelijk, dat hij in Assen had moeten zijn. Barend spoorslags naar Assen, waar hij aankwam toen de kinderen al naar bed zouden gaan. Het pleit voor Barends ka rakter en deswege voor het moreel van de hele Derde Divisie dat hij niet uit zijn vel sprong, toen hem in As sen werd duidelijk ge maakt, dat Den Haag zijn opkomstcentrum was. PR ging nog een trein en Barends stikke buultje was nog altijd niet leeg, zodat hij wel gemoed opnieuw van start ging. Voor de derde en laatste étappe. Ver over middernacht was Barend in Den Haag en het liep al tegen vieren toen hij zich bij zijn on derdeel present meldde. Gelukkig hadden z'n slapies nog een pluk stro voor hem bewaard. Als het aan Barend had gelegen, had generaal Hasselman nog wel een paar dagen meer voor de mobilisatie mogen uittrekken. Maar geluk kig was Barend een (heus niet gefantaseer de I uitzondering. Alleen heet Barend anders en woont hij niet in Tetterswou. Maar dat is dan ook het enige (Vervolg van pagina 1). HEZE CONCENTRATIE de volgen de phase van de oefening „Drie tand" brengt weer geheel nieuwe problemen mee. De troepen zijn nu grotendeels marsvaardig of zullen dat binnen enkele uren zijn. Enkele leger- autoriteiten. die wij gisteren spraken, waren er zeker van dat de termijn tot hedenavond twaalf uur ruimschoots voldoende was. Te middernacht staan dus de drie regimenten, elk bestaande uit drie bataljons, die tot de Derde Divisie behoren, klaar om naar hef concentratiegebied te vertrekken. Dan kan het startsein worden gege ven voor de grote sterrit, waarbij meer dan tweeduizend voertuigen zijn be trokken. naar het „operatieterrein" Het ligt voor de hand. dat hierbij alle mogelijke verkeerspuzzles kunnen voorkomen, en het spreekt al evenzeer vanzelf, dat de legerleiding een tot in finesses uitgewerkt organisatieschema heeft om dergeliikp moeilijkheden (en daardoor vertragingen) te voorkomen Iedere commandant zal zich stipt moeten houden aan de orders, die hem bij het vertrek worden verstrekt in verzegelde enveloppen. Daarin staat uitdrukkelijk aangegeven op welke tijdstippen de colonnes bepaalde pun ten in de marsroute moeten passeren Dan komt het vooral ook aan op de chauffeurs, die zich hebben te houden aan een gegeven tempo en uiteraard voor een hecht verband van de colon ne moeten zorgen. Over het verloop van deze concen- tratie-phase kan natuurlijk weinig worden voorspeld. Mogen we echter aannemen, dat dit onderdeel van de oefening „Drietand" verloopt als de voorgaande, dan kan de legerleiding gerust ziin. De stemming onder de „drietanders" is uitstekend, allen wer ken mee om de oefening zo goed mo- geliik te doen slaven kortom, de ge wenste militaire sportiviteit is aanwe zig. Laten we hopen, dat onze buiten landse waarnemers niet alleen tevre den ziin over het verloop van „Drie tand", maar dat zij enthousiaste rap porten daarover kunnen uitbrengen Iedere goede beurt, die Nederland in het buitenland maakt, is van harte welkom! Post voor militairen, die deelnemen aan de oefening „Drietand" moet als volgt worden geadresseerd: Rang, naam, voorletters, legernum- mer, onderdeel, NAPO-231. Alle stuk ken moeten volgens het binnenlandse tarief worden gefrankeerd. UEN LEZERES wil weten ln welke steden en dorpen, dit in verband met een vacantieplan, het verboden is dat meisjes in short lopen. Verder wenst zij van ons te weten hoe wij er over denken. Wat de eerste vraag betreft, het is ons niet bekend, dat er gemeen ten bestaan waar juist dit verbo den is. Er bestaat wel een alge meen voorschrift, dat voor iedere Nederlander van kracht is en op grond waarvan iedere Nederlan der verplicht is wel gevoegelijke en niet tegen de goede zeden in strijd zijnde kleding te dragen. Hierover kunnen verschillende op- vattigen bestaan. Waar begint en waar eindigt welgevoegelijk? Er zijn shorts die zeker niet geschikt zijn om mee door de stad te lopen, maar die aan een strand wel kun nen worden geduld. Het is hele maal een kwestie van smaak. In het algemeen zijn de zeden er niet op vooruit gegaan en, zonder preuts te zijn, geloven wij toch wel, dat er bepaalde normen in acht dienen te worden genomen. Met gewaagde kleding is niemand gebaat en wordt de samenleving niet beter. Laten wij gerust op dit punt wat voorzichtig zijn, ook zon der in overdreven preutsheid te vervallen. Deze mening durven wij neerschrijven, ondanks hefti ge bezwaren en betogen van be paalde zijde, die wij altijd met veel achterdocht aanhoren. LIET is inderdaad ook nu moge- 1 lijk om de huur op te zeggen. Dat kan op de gewone manier, dus per aangetekende brief, waar bij het in de tegenwoordige tijd netjes is een termijn van minstens drie maanden in acht te nemen. Verhuist de huurder na afloop van deze drie maanden niet, dan kunt u hem laten dagvaarden en volgt er een procesje voor de Kanton rechter. Zo'n procesje blijft altijd een gokje, omdat natuurlijk nooit van te voren met 100 pet. zeker- De 24-jarige, ln Indonesië geboren Ne derlander A. J. W. Bloem uit Breda, die als student bij de Technische Hogeschool te Delft was ingeschreven, is Maandag met twee Finse gezellen door vergiftiging om het leven gekomen bij het uitvoeren van hersteltingen aan een ketel in een sulfaatfabriek te Keml in Noord-Finland. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. heid valt te voorspellen hoe de uitspraak van de rechter zal zijn. Als u echter kunt aantonen het verhuurde dringend voor eigen gebruik nodig te hebben, is er een redelijke kans dat het u lukt. pR kunnen inderdaad heel wat vragen ontstaan als het niet goed gaat in een huwelijk. Wij hebben een heleboel van die vragen voor ons liggen. Voor het onderhoud van de kinderen moet de man, onverschillig op welke grond de echtscheiding ook werd uitgesproken, altijd zorgen. Nooit kan men de vrouw, die de wo ning verliet, dwingen daarin terug te keren. pEN LEZER maakt er zich een beetje boos over, dat de steun beslag legt op de uitkeringen van de oorlogsschade. Hij moet echter begrijpen, dat steun iets anders is als pensioen. Natuur lijk heeft men het recht beslag te leggen op iedere vorm van be zit. Dat er beslist meubiiairver- nieuwing nodig is, doet daar niets aan af. Eet is echter nut tig deze kwestie met de dienst te bespreken. Men is daar heus niet onredelijk. De bekende Italiaanse filmregisseur Roberto Rosselini en zijn echtgenote, de filmactrice Ingrid Bergmann, heb ben het plan om Zaterdag 30 Augustus te starten in de eerste internationale Adac-race over 1000 km, welke op de Nuernburgring bij Adenau zal wor den gehouden. Het echtpaar zou met een Lancia deelnemen. De strijd om de Cowes Regatta. Overzicht van de start van de 27 voets- klasse der R.A.O.C. 83. Zonder er verder veel woorden aan te verspillen, had Piet Pakkum de drie broertjes en Ali in de cel gestopt. „Jullie blijven hier totdat de commis saris komt", had hij kortaf gezegd en daarna was de deur achter Pim, Pam en Pom in het slot geslagen. Door een venstertje met tralies konden zij echter op de binnenplaats kijken en zij zagen Piet Pakkum onder veel gepruttel de ijswagen de binnenplaats oprijden. „Al tijd wat anders met die jongens", hoor den Pim, Pam en Pom hem mopperen. „Ik weet niet wat er aan de hand is met die tegenwoordige jeugd. Ze heb- De Amerikaanse tennisprofs Jack Kramer en Francisco Segura krijgen geen visa voor Zuid-Afrika, waar zij in de maand September enkele wed strijden zouden spelen. De minister van Binnenlandse Zaken van Zuid- Afrika deelde mede dat zijn regering niet wenst dat deze tennisprofs devie zen mee naar het buitenland nemen. De New York Herald is echter van mening dat die weigering een andere oorzaak heeft. Dit Amerikaanse blad meent namelijk dat die weigering in hoofdzaak tegen Segura is gericht. De New York Herald ziet in dit stand punt van de Zuidafrikaanse regering een nieuw uiterste in de doorvoering van de politiek van de rassenonver- draagzaamheid en schrijft o.m.: „Zuid Afrika mag het recht hebben zijn binnenlandse aangelegenheden op eigen wijze te regelen, maar het kan niet verwachten dat anderen onbewo gen toe zullen zien wanneer het de ene na de andere gelegenheid aan grijpt om zijn minachting voor de menselijke vooruitgang te demonstre. ren". De „New York Times" meent dat de maatregel buiten het domein van de nationale politiek valt en in dat van de tragi-comedie thuis hoort. „Het re gime van Malan moet wel op wankele grondvesten steunen wanneer het zich op deze wijze tegen besmetting door reizende tennisprofs moet bescher men", verklaart het blad. Aan de 36e Ronde van België voor onafhankelijken welke van Vrijdag 7 Augustus tot en met 15 Augustus wordt gehouden, zullen 16 ploegen van 8 man deelnemen, waarvan 12 Belgische en 4 buitenlandse: een Franse, een Engelse, een Nederlandse en een Italiaanse. De Nederlandse ploeg bestaat uit Harry de Boer, Jaak Fooy, Ed Koeman, Piet Maas, Theo Paas. Wim van der Voort (een in Frankrijk woonachtige Neder landse renner) Jan van Osta en Piet van Roon. Voor de wereldkampioenschap wiel rennen en Lugano ziin de volgende Luxemburgse renners aangewezen: Achtervolging profs: Lucien Gillen achtervolging amateurs: Kayser en Morn, wegkampioenschap profs: Enzer, Diederich. Gall. Schmidt. Kemp, Dier- kens. Hein en Jim Kirchen, wegkam pioenschap amateurs: Dichter, Moes, Gehlau, Gelhausen, Jost. Jacobs en Schmitz. 74) „Deze brief werd enige tijd geleden uit Engeland teruggestuurd, Max. Ik vond hem een avond bij de post en toen ik ernaar keek. zei een stem tot mii die te bewaren en ik bewaarde die en verstopte hem in miin kamer Soms als ik hem er uit nam en hem bekeek, dan zei de stem mii om hem open te maken. Misschien", zei zij, „al had jij een eeuw lang ernaar geluisterd, Max, dat je de stem niet gehoord zoudt heb ben. maar voor mij klonk die luid en dringend. Ik geloof dat het moeilijk is om jou of iemand anders aan het ver stand te brengen wat dit is, zo'n voor gevoel: zelfs ik weet niet waar het vandaan komt of wat het eigenlijk is. 'k Weet alleen maar dat hii vandaag zo luid was, dat ik hem openmaakte". Zij hield op zonder opzettelijk in druk te willen maken en besloot: „Hii werd geschreven door mevrouw Soane aan een vriendin in Engeland op de avond, voor zii stierf. Hoe weet ik, waarom die nooit bii die vriendin aan kwam en dus terug kwam naar de San ta Martine? Ik geloof, dat het zo be schikt was: in zulke dingen geloof ik, Max- ik ben bijgelovig en zie wonder tekenen en voortekenen en dingen, die voorbestemd ziin te gebeuren. En ik vergiste mij niet" Zii rechtvaardigde dat alles in de twee woorden: „Lees t" Er heerste een diepe stilte: zelfs de krakende stem van de zwarte portier had opgehouden, hii had de hoop maar opgegeven om van iemand antwoord te krijgen. Niemand wist wat er in de brief stond, maar iedereen begreep dat zii op de een of andere manier beslis send in deze omstandigheden was. En Leon las: „Mijn lieve Millicent. Omdat ik zo dodelijk vermoeid en aan het eind van miin krachten ben, zal deze brief kort zijn en ik hoop. dat je mij vergiffenis zult schenken voor de schok, die hij je zal geven. De toestand is zo: ik weet dat ik nog maar een paar maanden zal kunnen leven en zelfs de buitengewone bekwaamheid van dokter Leon zal ze niet kunnen ver lengen. Waarom zou ik wachten op dit levend afsterven. Millicent? Waarom zou ik dat onder ogen moeten zien, ter wijl er een vredige mogelijkheid, vlak bij mij is. om er een einde aan te ma ken? Dokter Leon is zojuist van mijn kamer weggegaan, na mii een soort ta bletjes te hebben gegeven om mij- te doen slapen wat is hij toch mense lijk, want er bestaan dokters die zich daarvoor te hoog voelen en die een zuster roepen om het voor hen te doen. Ik heb gezien dat hii de tabletjes terug legde in het kastie naast miin bed. dat hij op slot heeft gedaan. Maar het sleuteltje ligt er en wanneer ik deze brief beëindigd zal hebben, zal ik het kastje openmakenen dan zal heel spoedig, alles voorbij zijn. Vaarwel, mijn lieve Millicent...." Hij hief zijn hoofd op; hij was ge heel verpletterd en sprakeloos; hij was geheel gezuiverd van alle blaam en kon zijn gevoel van bevrijding niet onder woorden brengen Toen zag hii in de ogen van José het spiegelbeeld van z,„ti eigen onuitsprekelijke emoties en woorden waren overbodig. Gedurende één moment waren zij slechts met z'n beiden in hun tedere eigen wereldje. Voor hen was het le ven opnieuw begonnen; alles was op nieuw begonnen; alles was herwonnen en had een nieuwe diepte en waarde gekregen. En voor Max was het voor naamste van alles wat herwonnen was, zijn toekomstig leven met José. En voor José was er een volmaakt geluk in het simpel feit: dat hi, nog chirurg was. Daarin vond zij haar trots, haar ver trouwen, haar liefde en haar bestem ming als zijn vrouw; zij kende slechts één weg, die heel recht en duidelijk was en die voerde naar de kundigheid en menselijkheid van zijn werk in de operatiekamer. Weer voelde zij zich op wonderbaarlijke wijze gewaardeerd, maar zij bleef steedj het pretentieloze schepseltje van vroeger. Toen kwam Leon met een schok tot de werkelijkheid terug. Hij keerde zich met een ruk om en keek Beatrice aan die tot het laatste toe het voetlicht op zich deed schijnen, zelfs dit schelle voetlicht dat haar fouten deed uitko men en haar uiteindelijke vernietiging zichtbaar maakte en die door de tele foon zei: „Verbind mij met het kantoor van de directrice en haast je wat!" Misschien dacht de negerportier bij zichzelf over de veranderlijkheid der vrouwen, dat zij je wel vijf minuten konden laten wachten zonder een kik te geven en je dan order gaven je wat te haasten. Hij bromde iets onverstaan baars terug en nam zich voor zich te wreken, door haar wat te laten wach ten. En terwijl hij zo talmde, ging Leon naar haar toe. Haar ogen namen de donkere onbe wogenheid van zijn gezicht op en spe culeerden toen op de brief in zijn hand. Haar onbeschaamdheid begon af te val len ais vergane kleding. Zijn persoon lijkheid, vrij geworden van haar be drog, had een kracht, die haar persoon lijkheid neersloeg en vernietigde. Zij was zich bewust van zijn geweldige overmacht: zij voelde zijn vlijmscherpe minachting haar wezen in repen snij den. Zij wachtte af, wetend dat hij haar zou overwinnen. Hij sprak zonder zijn stem te ver heffen; dat wat domineerde was zijn kalmte. „Voordat u verder gaat," zei hij, „raad ik u aan dit te lezen; het ver andert de situatie geheel en al, geloof ik." Hjj hield de brief voor haar vast, hem niet in handen gevend, haar hand niet vertrouwend. Zij las hem terwijl d Santa Martine-portier boosaardig grinnikte aan de telefoon en er geen idee van had, hoe overbodig haar op bellen geworden was. Zij zei niets en Leon sprak: „On weerlegbaar bewijs, juffrouw Penda, dat mijn patiënt stierf door eigen hand. Van het begin tot het einde heb ik steeds volgehouden, dat er geen fatale vergissing door mij begaan was; deze brief bevestigt dit. En nu is er niets meer tegen mij aan te voeren dan het dwaze feit, dat ik de dood van de dame verklaarde te zijn het gevolg van natuurlijke oorzaak en dat ik uw be drog en leugens heb gesteund. Geen van deze dingen, hoewel hin derlijk, zouden een eind aan mijn carrière van chirurg kunnen maken Maar", hij legde nadruk op elk woord, „indien u besluit bekendheid aan de gehele zaak te geven door mij 'in een officieel onderzoek te slepen, denk er dan aan dat u dan wel eens een eind zoudt kunnen maken aan uw eigen carrière als heilige". Zijn mond trok samen. „Een heiligenbeeld van kalk met een zeer hoog-ontwikkelde smaak voor en behoefte aan een luxe-leven: niet erg aantrekkelijk?" Hij haalde de schouders op en eindigde: „'t Is aan u een besluit te nemen". Zij beet op haar lippen, keek hem even strak aan, liet toen haar blik glij den naar Patricia Garron. Toen zij zag, dat Patricia meteen haar hoofd afwend de, vertrok haar mond tot een grijns. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO 10-00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24iq NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7. Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed 11 Liturgische kalender. 8.00 Nieuws weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor1' vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11M Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", ctf U serie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12$ j Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kathol!!*I nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Zendingsdaj' i4.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.SÖ y Sopraan, fluit en clavecimbel. 16.00 BiJ* bellezing. 16.30 Kamerkoor. 16.55 Graffi» 17.00 „O ja, dat ook nog", klankbek voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.55 Piaj viool en cello. 18.35 „Op de stelling,,, 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericfe' ten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard-i 19.30 Grara. 20.00 Radiokrant. 20-20 Ra' dio-Vossenjacht. 21.15 „Achter de gra^' ten, wallen en kantelen", klankbeeld 21.45 Metropole-Orkest, koor en soliste» i: 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondoverefl' king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichtefc 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. r Nieuws. 7*10 Gram. 7.50 Dagopening. 8-W lt Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor de rouw. 9-35 Wa* terstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor d« kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. P*0' gramma. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 11 spionnetje. 12.30 Land. en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Accordeonmuziek. 12,50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 NieuW* 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Metr"' pole-Orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Sopraan eri piano. 15.00 Instr. trio. 15.20 Gevar. muziek. 16.00 Kamerorkest en solist 16 45 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. j van Eldik: „De economische situatie i Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportj problemen. 18.25 Reportage of gram. l*®? Gevar. muziek. 19.00 Gesproken brief u» Londen. 19.05 Militair Orkest 19-35 B*' waiïan-muziek. 19-50 Gram. 20.00 Nicu^ 20.05 Residentie-Orkest en solist. pauze; pl.m. 20.50—21 10 Koorzang) 21 Chansons. 22 25 Dansmuziek. 23.00 Nieuwl- 21.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 I mofoonmuziek. Directie: J. BIJLSMA en C. KR Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5 advertenties en abonnementen: Voordam 11 Tel. 3i Postgiro 187294 ben nergens ontzag voor. Zelfs niet voor de politie! Ze zagen ook, hoe Piet Pakkum nieuwsgierig de deksels op. lichtte en in de bakken keek. „H'm, boe komen die jongens nu weer aan een ijskar, zou je zeggen", hoorden Pim Pam en Pom hem mompelen. „Ja, daar zouden de drie broertjes zeker een ant woord op kunnen geven, maar èt Piet Pakkum hen geloven zou, was een andere kwestie! Ali echter was onder deze onverwachte tegenslag doodkalm gebleven. „Baasssie niet ongerrust zijn" zei hij medelijdend. „Ali zal ijskarr weer wegtoveren." Te Malmö werden internationals atletiekwedstrijden gehouden waar. aan Amerikaanse athleten deelnamen. De Amerikaan Baker, die de 100 me. ter voor zijn rekening nam, liet 10.1 sec. noteren, welke tijd slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord ligt. De 800 meter ging naar de Noor Bolsen ln de goede tijd van 1 min. 48.9 sec. De Deen Nielsen werd tweede in 1 min. 49.6 en de Amerikaan Pearman ein* digde als derde in 1 min. 49.7. Wolf. brandt (Zweden) won voor de Ame rikanen Rogers en Johnson de 400 meter. Zijn tijd was 47.6 sec. Op de officiële sluitingsdatum voor dl Inschrijving voor de Europese roeikanr pioenschappen, die van 13 tot en met 1! j 'j Augustus te Kopenhagen worden gehou» den, waren de aanmeldingen van acht tien landen bij het secretariaat van 6 j internationale roeifederatie te Montrei* binnengekomen. Voor de verschillende nummers wt als volgt Ingeschreven: Skif: Engeland (Fox), Finland (Hola- j sten), Zwitserland (Meyer), Saarland (Schiitt), Tsjechoslowakije (Malinkovic), België (Steenacker), Polen (Kocerka), Rusland (Tschukalov), Frankrijk (Giova* noni), Nederland (Van Mesdag), Oos tenrijk (Rebeder), Zweden (Rumqulst), Zuidslavië (Perica), Noorwegen (Lind), Denemarken (Christensen), Double scull: Tsjechoslowakije, Rusland België, Zuidslavië, Duitsland, Denemar ken, Zweden, Zwitserland. Vier met stuurman: Zwitserland, Tsje- choslowakije, Spanje, Rusland, België, j Zuidslavië, Nederland, Noorwegen, Finland, Duitsland, Denemarken, Zwe- den, Frankrijk, Italië. Vier zonder stuurman: Zwitserland, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, België, Rus land, Engeland, Zuidslavië, Duitsland, Denemarken, Zweden. Twee met stuurman: Polen, Rusland, België, Nederland, Finland, Duiti- land, Denemarken, Frankrijk. Twee zonder stuurman: Zwitserland, Tsjechoslowakije, Saarland, Rusland, Bel gië, Nederland, Duitsland, Denemar ken, Zweden. Achten: Tsjechoslowakije, Rusland, Zuidslavië, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Italië. gERLIJN, 2 Augustus. - wikkelde, hebben mij n Berlijn rondkijk des te i grondproblemen van de gebied van 340 vierkanl soms lijken de vraagsl liet is niet mogelijk eer economische en politiek, letterlijke betekenis van »an de Amerikanen w autoriteiten met de voed „hoe kun je met een leg trots van de communiste; pISTEREN zijn de bewoni V* Russische zone bij hom den gekomen. Ik zou liegen zei, dat deze mensen kenr ger lijden. Daar is geen s Acht jaar Russische bezetti op de gezichten bepaald m ren achtergelaten dan vijf j in Nederland. Dat staat we licht, de mensen zouden ge dien ze niet gingen halen w niets kunnen krijgen. Ze zi zorgelijk, vreugdeloos, gedri Uit. Hun discipline is be\ waardig. Ze hebben dan ooi ge en harde school doorli 1»33 af. ■Biiiiiimmiiiiiiiiiiiiiii lll!!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllll!llllill!l! De Amerikanen wachten zi voor de nadruk openlijk op tiek te leggen. Iedere oorlog selijk. Een koude is dat oo vaart dit het sterkst op de grens. Daarachter, waar de gen waaien, heerst de stilte kerkhof. Je wordt er als ee wonder bekeken. Praten niet. Geen woord, zelfs ge van enige (onuitgesproken verstandhouding. De murer immers oren en de puinho] De Amerikanen daveren in gerichte propaganda. F zender is een machtig appara tiger is de publiciteit van mond". Eisenhower's 15 mill laraanbod betekent practise meel en melk, maar is veel zet op het politieke schaakb noemt het een spel", zei onze vrienden. En als men z ontzaglijke hoeveelheden wor bak. sandwiches van 's mm- tot 's avonds laat alleen op c meer herrezen Kurfürstendai West-Berlijners worden ge; men bedenkt, dat op een s afstand tienduizenden staan, hun Oostmarken niet eens e kaartje kunnen kopen; ind: hoort, dat de ondergrondse ti de sectorgrens precies tegeli ren (opdat er geen in Wester Het bureau van het (socia algemene Belgische Vakverbo verklaard van oordeel te zijn Beneluxprotocollen van Den grote trekken tegemoetkomen Bezwaren, die tevoren waren u ken tijdens een bijeenkomst socialistische vakbonden van Nederland en Luxemburg te togenbosch. Het bureau verheugt zich oprichting van een interparle adviserende raad, doch betr< dat op geen enkele wijze ove vakorganisaties is voorzien. verbond wenst betrokken te de besprekingen onder meer b de lonen, sociale maatregelen gelegenheid. W van We* n^s, de scherpe maa de SED en 1 Oostduits tftntt1 bevonden zich gisterei ft If ,waer duizenden Oostb kaan. "?er'^n om a'daar de ontvancr 'evensm'ddelenpakkett Cn fifn,,,,16 nemen' Er wer totaal Piketten uitgere De m» daarmee gestegen tot en oot ?.en, waren P" rijwiel, Westhf??- per trein gekomen dacht at, ?se hladen hebben 250 000 tri6? ,Igd °P d" nood heroep oiTh ?2e, Westberlijners bliek po,? et stadsbestuur en helpen o om de eigen a het in hp v!ng.ens wordt sem rêisverhnti SovJetz'"1- uitgevi verzacht naar Ber,1jn thans eontróle aan t°k d.e VolksP° aan de sectorgrens v<

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6