7p en et Franse bedrijfsleven staking lamgelegd door Hevige brand in fabriek van poetskatoen Generaal Mark Clark vraagt ontslag uit het leger OOST-BERLIJN is kil en doods Theater Met steun van alle vakbonden Mannen van „Drietand" over een week naar huis „Syngman Rhee zal 't bestand niet schenden" De balans der krachten blijft in evenwicht r GOUDRONDJES 35C, 65 c. Fa. A. Schellinger Vrijdag 7 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee millioen man bij actie betrokken Adonis naar Amerika vertrokken Lofzang op Nederland Straaljager stortte in IJselmeer Piloot door schietstoel gered WEERBERICHT De oefening zal Zaterdagnacht eindigen Minister Staf vandaag op inspectiebezoek Schade van anderhalf millioen Amerikaans officier werd mishandeld Verhoging melkprijs voorgesteld Geallieerden leven eigen bestaan door H. M. KOEMANS GESPREK OVER BERLIJN De heer Koemans voor de microfoon k, M&WW"**. WOFSTMVOIKEN IN uFFRmmmKQHi-M™6 l jaar. Aug. 2.30, 7 en 9.30 u. jlledige, circa 1 Va uur RAX CE". ly Mullens-product, atsen dagelijks aan de letonisch. 9 het nieuwe koekje met Vanillesmaak S Q n 250 gram tu u> Ongeveer 20 stuks in de 100 gram. ZOMERFRUIT Verpakte drups en droog- blijvend 97 P 150 gram •- chocoladeflikken (met zaad) 100 gram 200 gram Originele Engelse PEPERMUNT GO p 250 gram LIMONADE grote fles 7Ag, diverse smaken Heerlijke KOFFIE 250 gram 100 gram Achterstraat 50 Iel. 2559 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 150e Jaargang No. 184 ALKMAABS TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten. Weekabonnementen 0.49 FRANKRIJK staat aan de rand van zijn eerste algemene staking van overheidspersoneel sedert de oorlog. Aangemoedigd door de staking bij de PTT, hebben de Socialistische en de Katholieke vakbonden het overheidspersoneel en de arbeiders van de genationaliseerde bedrijven opgeroepen vandaag vier en twintig uur te staken. De Vakbond van Mijnwerkers en de Algemene Bond van Overheidspersoneel hebben in afzonderlijke oproepen hun leden aangespoord te staken. Het bestuur van de onder communistische leiding staande vakbond CGT heeft zijn leden aangespoord de staking te steunen. Als de arbeiders het stakings parool voor vandaag opvolgen, kan het gehele Franse bedrijfsleven tot •Stilstand komen. De oproep is n.l. gericht tot niet minder dan twee millioen personen. In vele Franse steden was de staking gisteren reeds algemeen. De staking bij de PTT heeft zich al tot Noord-Afrika uit gebreid. Er kwam gisteren in ons land geen post uit Frankrijk aan. De .rJFranse ministerraad kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen. HET FRANSE kabinet heeft besloten personeel op te roepen om het in- prcommunicaal telefoonverkeer in be- Irijf te houden. Door de staking kun- jfen slechts automatische telefoon- Verbindingen tot stand komen. De mi- ibisterraad besloot tevens de electrici- teisvoorziening te verzekeren. In een verklaring wordt gezegd, dat bepaalde ambtenaren als zij staken, onmiddellijk .kunnen worden geschorst. Voorts werd Vrijheid om te werken beloofd, het- jJE 43 JARIGE AMERIKAAN Harold J. Adonis is gistermiddag, na ecu Verblijf van vijftien maanden in Am sterdam waarvan bijna zes in het huis van bewaring aan boord van de „Veendam" gegaan om naar zijn vaderland terug te keren. Indien hij bij zijn aankomst in de Verenigde Staten wordt gearresteerd, zal een waarborgsom voor hem wor den gedeponeerd. Bij zijn vertrek ver klaarde de heer Adonis, dat de prin cipiële beslissing der Nederlandse justitie opnieuw een voorbeeldige blad zijde aan de geschiedenis der Neder landse gerechtigheid had toegevoegd. Hij voegde er aan toe. dat hij in de moeilijkste uren van zijn leven in Ne derland een sympathiek medeleven en een onbevooroordeelde pers had ge vonden. De heer Adonis had ten af scheid een gedicht geschreven, dat een lofzang is op Amsterdam, de bollen velden. de vrijheidslievendheid en an dere typisch Nederlandse zaken. geen wil zeggen, dat „posten" onwettig is en personen, die willen werken dit kunnen doen. Het niet nakomen van een regeringsbevel om het werk te hervatten, kan worden gestraft met ontslag, verlies van rechten op pen sioen en mogelijk gevangenisstraf. Premier Laniel heeft verklaard, dat de dagen of uren, dat is gestaakt in geen geval zullen worden uitbetaald. De staking is, zoals gemeld, afge kondigd uit protest tegen de plannen van de regering om de pensioenge rechtigde leeftijd van 60 op 62 jaar te brengen. Voorts eisen de arbeiders diverse loontoeslagen. De staking onder het personeel van de PTT, waarmee de actie gisteren be gon, breidde zich over het gehele land uit. Het luchtpostvervoer en de ge wone diensten van de posterijen en de telegraaf werden lamgelegd. De nieu- Gistermiddag kreeg een Thunderjet- straaljager van de vliegbasis Volkel motorstoring, toen het toestel zich op zesduizend meter hoogte boven het IJselmeer bevond. De piloot, de 22- jarige sergeant-vlieger J. Hommerson uit Amersfoort, kon de straaljager met .zijn schietstoel verlaten en parachu teerde in het oostelijk deel van het IJselmeer. waar hij vrijwel onmiddel lijk door een passerend vaartuig werd opgepikt. De Thunderjet was reeds met een daverende slag in het IJselmeer gedoken. JOSEPH LANIEL voor hete vuren we stakingsgroep voor heden is o.a. gericht tot staatsambtenaren, personeel van gas- en electriciteitsbedrijven, spoorwegen, ziekenhuizen, mijnwer kers, arbeiders van tabaks- en luci fersfabrieken en alle andere regerings- employé's. Alle vakverenigingen in Frankrijk hebben zich nu achter de staking van vandaag geschaard. De stakingsgolf schijnt de autoriteiten te hebben verrast. Normaal heerst in deze tijd van het jaar arbeidsvrede, doordat de arbeiders van hun vacantie genieten. Verwachting tot Zaterdagavond: MORGEN WARMER Wisselend bewolkt en droog. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Vannacht amelijk koud en hier en daar tijdelijk mist. Mor gen overdag warmer dan vandaag. Zaterdag: Zon op 5.12, onder 20.18. Maan op 3.37, onder 19.46, K.Tijdens de oefening Drietand von- den enkele militairen op een water- wagen even een ogenblik om zich te scheren. (Van een onzer redacteuren GENERAAL J. G. WARRINGA, commandant van de Derde Divisie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de oefening „Drietand" om twaalf uur in de nacht van Zaterdag op Zondag eindigt. Een etmaal later beginnen de voorbereidingen voor de terugmars naar de mo bilisatiecentra, welk vervoer Maandag overdag plaats vindt. Drie dagen zijn dan nog nodig om uitrustingstukken, materialen en voertuigen van de Derde Divisie weer op te slaan in de mobilisatiedepots. QNMIDDELLIJK na de aankomst in het concentratiegebied hebben de onderdelen van de Derde Divisie hun gevechtsstellingen ingenomen. Vanmiddag brengen minister irStaf en de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, een inspectiebezoek aan het operatiegebied, waar elk ogen blik de aanval van de Commando troepen, die stellingen aan de Oost zijde van de Maas hebben betrokken, kan worden verwacht. Verondersteld wordt, dat de mannen met de groene baretten in de komende nacht zullen trachten, de Maas over te steken om het verdedigingsgebied te infiltreren. Enige grensincidenten wijzen hierop. De oorlogstoestand is echter nog niet afgekondigd, maar dat kan een kwes tie van enkele uren zijn. Omdat de Zondagsrust in acht wordt genomen kan pas in de nacht van Zondag op Maandag met de voor bereiding van de terugmars naar de mobilisatiecentra worden begonnen. Vandaar dat het transport van de co lonne pas Maandag bij daglicht kan geschieden. Vrijdagmorgen zal de Derde Divisie gereed zijn om weer met groot verlof te gaan. De mannen zwaaien dan 's middags om één uur af. TEN HEVIGE BRAND heeft gister- middag en -avond gewoed in de poetskatoenfabriek van de N. V. S. F. en zonen te Haaksbergen, waar dui zenden balen katoenafval lagen opge slagen. Eerst tegen middernacht was de brandweer het vuur meester, al zal het nablussingswerk nog wel enige da gen doren. De schade wordt geraamd op ruim anderhalf millioen gulden. Omstreeks half drie gistermiddag schoot plotseling een steekvlam uit een baal katoenafval in een loods van de fabriek.. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond de gehele loods in lichter laaie. De arbeiders konden zich net uit de voeten maken. De brandweer bond de strijd aan met veertien stralen, doch niettemin ging de loods geheel verlo ren. Ook een aangrenzened loods vatte vlam en brandde tot de grond toe af. De vuurzee, welke werd aangewak kerd door de straffe wind. woedde on een terrein van 2500 m2 en was tot in de verre omgeving zichtbaar. Dikke zwarte rookwolken trokken over Haaksbergen en de zon werd verduis terd. GENERAAL MARK CLARK, de opperbevelhebber van de Ver. Naties in bet Verre Oosten, heeft gisteren verklaard, dat hij zijn ont slag uit bet leger heeft ingediend met het verzoek dit op 31 October te laten ingaan. Nu de vijandelijk heden op Korea ten einde zijn, al dus de generaal, meen ik, dat dit liet geschiktste ogenblik is om heen te gaan. Generaal Clark heeft liet leger ongeveer veertig jaar ge diend. Hij is zeven en vijftig jaar. In de tweede wereldoorlog was hij bevelhebber van het vijfde Ameri kaanse leger. De generaal verklaarde zich voor stander van het gebruik van „ieder wapen", dat de Ver. Naties ter be schikking staat, indien de communisten de wapenstilstand mochten schenden. Met het oog on de ontwikkeling der melkinkoopprijzen heeft de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening te 's-Gravenhage gemeend te moeten be sluiten aan de consumptiemelkhandei in westelijk Nederland te adviseren, met ingang van 9 Aug. de prijs voor consumptiemelk met één cent per liter te verhogen. Hij zei dit toen hem werd gevraagd of hij meende, dat de V.N. zich van atoomwapens zouden moeten bedienen voor het geval de communisten de wapenstilstand zouden verbreken. Het militair opperbevel heeft reden aan te nemen, dat de communisten veel meer gevangenen in handen hebben dan zij hebben beloofd terug te zen den. Clark zei als opperbevelhebber al het mogelijke te zullen doen om een volledige uitwisseling van krijgsgevan genen te verzekeren. Generaal Mark Clark was van oor deel, dat mdien alle niet-Koreaanse strijdkrachten uit Korea teruggezonden zouden worden, de Zuid-Koreanen de toestand meester zullen kunnen blijven. Ook bracht hij naar voren, dat presi dent Rhee hem de verzekering heeft gegeven het bestand niet te zullen schenden. GISTEREN is ie Fanmoendjon de uit- wisseling van gevangenen voortgezet. De communisten kondigden aan gisteren 392 geallieerde gevangenen vrij te zul len laten. Deze gevangenen zagen er niet zo goed uit als de eerste groep. De meesten droegen oude uniformen. Vele Koreanen waren zeer mager. De zes honderd Chinese krijgsgevangenen, die gisteren werden teruggezonden, zaten snikkend en huilend opeengehoopt in de vrachtauto's, toen deze Noordwaarts reden. Zij hadden opzettelijk hun kle ren aan flarden gescheurd en hun schoenen platgetrapt. Zodra zij waren overgeleverd, hield hun „huilen" plot seling op.... Bij de Amerikaanse krijgsgevangenen, die gisteren werden uitgewisseld, be vond zich luitenant-kolonel Thomas Harrison, een achterneef van het hoofd van de geallieerde onderhandelings delegatie. Kolonel Harrison die in Augustus 1951 gevangen werd genomen, vertelde, dat de Noordkoreaanse politie hem heeft mishandeld om van hem mi- MARK CLARK ....veteraan.... litaire geheimen te weten te komen. In. Pjongjang was hij in een stoel gezet, nadat men hem van zijn kleren had ontdaan. Vervolgens hielden de Korea nen zijn hoofd achterover, legden een handdoek over zijn gelaat en goten aan houdend water op de doek. Zij noem den dit de waterproef. Ik verloor steeds het bewustzijn, aldus de kolonel, werd dan weer bijgebracht met brandende sigaretten. Het was koud en het water aan mijn voeten bevroor. Drie dagen hebSbn ze mij daar gehouden, toen mocht ik gaan. Ook gisteren is het gesprek tussen Foster Dulles en president Rhee voort gezet. Er werd verklaard, dat is ge sproken over de politiek, die de V.S. en Zuid-Korea zullen volgen óp de voor gestelde politieke conferentie. In een aantal Italiaanse steden wor den op het ogenblik stakingen gehouden als protest tegen het ontslag van arbei ders in verscheidene industriële bedrij ven. [IJERLIJN, 3 Augustus. De Duitse chauffeur, die ons in een Ame rikaanse auto door de Russische sector reed, was bij het passeren van de „grens" opvallend nerveus. De jonge „Volkspolizist" men zegt „Vopo" die de wacht hield bij het onzegbaar lelijke, machtige, smakeloze gedenkteken op het communistische heldenkerkhof in Trep- tow (Z.O.-Berlijn) gaf op mijn verzoek vriendelijk inlichtingen. Toen hij klaar was, zei hij „Auf Wiedersehen", hetgeen werkelijk te veel van me gevergd was, zodat ik maar met een „Gruess Gott" antwoordde. Daarop reageerde hij niet. Er leeft in de Westberlijners een geweldige vrees voor de Oostelijke sector. Indien je zegt, dat je van plan bent „er eens te gaan kijken, willen deze mensen je bijna vasthouden. Ze bezweren je geen dwaze dingen uit te halen. Men kan immers nooit weten, wat die Vopo voor plannen heeft. Om over de Kussen maar hele maal te zwijgen .Het kan verbeelding geweest zijn, maar zelfs de auto van de Amerikanen scheen me niet genoegzaam te besehermen, hoewel diezelfde Westberlijners om hel hardst verklaren, dat de „Russen" tegen de Amerikanen niets durven. Hier ligt, geloof ik, één van de kern punten van de Berlijnse rommelpot. P'l is in Oosten en Westen een voortr durend pogen de balans ln even wicht te houden. Elkaar vliegen af te vangen op het vlak van het prestige. Het heeft geen zin de vraag te stellen hoe men ter wereld ooit op de gedach te is gekomen om Berlijn in vieren te snijd zoals is gebeurd. Een beter en meer afdoend middel om moeilijkhe den te veroorzaken had beslist niet ge vonden kunnen worden. Het zij zo: de vier stukken zijn er. De moeilijkheden ook. ma. even belachelijk het is zich II HUI te veldiepen in „wat dan wei" had rr te geschieden, even practiseh is het om aiuians naar het uiterlijk sys teemloos de gebeurtenissen van iedere dag met kracht tegemoet te treden. Voor die „koude" oorlog zijn geen troepen nodig. Hoewel men zich aan koud vuur danig kan branden. De gealliëerden hebben in Berlijn dan ook geen troepen. Het aantal, dat ik overigens niet zal noemen, is eigenlijk .j verwaarlozen tegenover de Russi sche macht. madness" noemen. En dat maar één k er goed mis moet lopen om de grootste ongelukken te veroorzaken. Maar h t gaat niet mis, zegt men me* Dat is het duidelijke spel, dat de Amerikanen zo beeldend „Berlin- een ietwat sinistere „sense of humour Welaan, dan ben ik zo vrij deze toe stand een uitermate beangstigende b .dance of power te dopen. Ik zal de laatste de West- Bei lijners kwalijk te nemen, dat zij het stoffelijke boven het geestelijke kiezen. Ik schreef in een van mijn vorige brieven, dat je in Berlijn tegen de materie opbotst. Voor die Berlij- ners is er het werk (maar waartoe? En bovendien zijn er nog een dikke 200.000 werklozen.) eten (om te leven. zolan0 de kans bestaat), feest en vrou wen. In een vorm, waarvan de bui tenstaander zich geen voorstelling kan maken. Ik heb ergens een francophie- le inslag. De genoegens van Parijs zijn ni-t altijd geschikt voor onmondige kinderen en soms ook ongeschikt voor zich mondig noemende volwassenen, maar de verstrooiing van Berlijn is „Duitser" indien de lezer me be grijpt dus meer met de klompen. In Berlijn is de wereld een dansfeest, de vloer een spiegelgladde, de entou rage vulkanisch. Midden in deze ruïneuze overblijf selen van een stad leven Amerikanen, Britten en Fransen een volkomen eige.i bestaan. Vooral de eersten heb ben van hun levenswijze een cultus gemaakt. Zij slagen er klaarblijkelijk altijd in een stuk Amerika naar el ders te verhuizen met cafetaria, wa- Onze hoofdredacteur de heer H. M. Koemans zal Maandag avond om 9.55 uur in een ronde tafelgesprek voor de NCRV-mi- crofoon vertellen van zijn erva ringen in West- en Oost Berlijn, Aan het gesprek nemen verder deel de heren R. Hagoort te Utrecht, B. H. Bakker te Rotter damTon van Beers te Amster dam en W. D. Lelieveld te 's-Gra venhage. De heer Koemans zal optreden als leider van de dis cussies. renhuis, kapper, schoenpoetser en al. Hun personeel is Duits. Bij de RIAS, de Amerikaanse radio, bijvoorbeeld werken zes Amerikanen in topfuncties met 500 Duitsers. Van een sterke ver broedering heb ik niets kunnen mer ken. Zij staan inderdaad buiten „West- Berlijn" en houden er een soort hoog hartigheid op na, die enerzijds onmis kenbaar bewondering afdwingt, van de andere kant de Duitsers gelegen heid geeft openlijk met niet vleiende opmerkingen te komen. Het kan de be zetter niets schelen, omdat allen we- tt i, dat de strijd om het prestige niet voortgezet zou kunnen worden, indien dc drie Westelijken zich zouden terug trekken. Werken in Berlijn is dus een zaak var. sterke zenuwen, snelle beslis singen en lichtelijk cynische levens houding geworden. Een geweldig ple zier, wanneer de een of ander erin geslaagd is de Rus een hak te zetten. Dit „genoegen" is overigens weder zijds. Waarom zouden de Amerikanen iet erkennen. dat de communisten handige tegenspelers zijn? (Zie verder elders in dit blad)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1