Canaa gr Trofeo Italia kwam inplaats van Horthy bokaal Oost-Berlijn r De vrije wereld kan aggressie overal het hoofd bieden Om het geluk vari Peter Lord Salis staatsmar oude stei Het begon met de Coupe Klebelsberg Emil Zatopek krijgt concurrentie Voetbaltornooien staan voor de deur Rimet treedt in 1954 af als FIFA president Nederlandse spelers voor de Trofeo Italia Geertje Wielema eerste te Hengelo Het Kanaal wees zeven zwemmers terug Gisteren werden 160.000 pakketten uitgereikt Nog 55 West-Berlijners sinds 17 Juni vermist Mossadeq zette de Sjah schaakmat Blokhuis weerstond de atoombom Beer ontsnapte.... 3 iÉiiS PimPam, Pom en de wonderlamp Radio-rede Eisenhower In Korea wachten nog vele problemen Bi] de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. door Kitty Lessels Luister eens naar: Radioprogramma Edens plaatsvei te onbuigzat VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 Het waterpolotornooi dat 17 Augustus te Nijmegen gaat begin nen met als inzet de Trofeo Italia dankt feitelijk zijn ontstaan aan de Olympische Spelen 1928 te Amsterdam, toen er volgens afval- systeem werd gespeeld, hetgeen geen bevredigende uitslag gaf. Op initiatief van wijlen de Hongaar dr Deo Donath, destijds secretaris van de Europese zwembond, werd toen he illoten naast de waterpolotornooien bij 5e Olympische Spelen en de Europese kampioenschappen een tornooi te hou den tussen de zes sterkste landen van Europa in de vorm van een halve com petitie. Reeds in 1929 vond te Boeda pest het eerste tornooi plaats met als inzet de Coupe Klebelsberg, weike zijn naam dankt aan een Hongaarse mins ter, die een groot propagandist was van het waterpolospel. Hongarije werd ongeslagen Winnaar, welke prestatie werd herhaald in 1933 te Neurenberg en in 1935 te Brussel, waardoor de (Advertentie Ing. Med.) In tegenwoordigheid van 40.000 toe schouwers ziin in het stadion te Boe karest de athletiekwedstrijden begon nen, welke gehouden worden in het raam van het jeugdfestival. De finale van de 5000 meter bracht een nek-aan- nek race op het laatste rechte stuk tussen de Tsjech Emil Zatopek, de Rus Chroesh en de jonge Hongaar Kovacs. Zatopek wist met miniem verschil te winnen, maar hij stuitte op zo'n verbe ten tegenstand, vooral van de 26-jarige Chroesh die voor het eerst aan een in ternationale wedstrijd deelnam, dat hij zich tot het uiterste in moest spannen om als eerste over de streep te gaan- Dit blijkt ook wel uit ziin tijd die 14 min. 3 sec. bedroeg. Het Olympische record, door Zatopek gemaakt bij de snelen te Helsinki, is 14 min. 6.6 sec. Het wereldrecord staat met 13 min. 58.2 sec. op naam van de Zweed Gun- der Haegg. Verschillende voetbalclubs zijn, nau welijks enkele weken na afloop van de competitie 1952/1953 voorbereidingen aan het treffen voor het nieuwe sei zoen in de vorm van het organiseren van tornooien. Aan het AROL-tornooi, dat op 23 en 30 Augustus wordt gehou den nemen deel: VSV. Heerenveen, En- schedese Boys, Excelsior, EBOH, Wa tergraafsmeer, Zeeburgia en AFC. Op 16 Augustus wordt de eerste ron de gespeeld van het jaarlijkse tornooi om de Zilveren Bal. De volgende ont moetingen staan die dag op het pro gramma: XerxesEmma, Elinkwijk Fevenoord, StormvogelsVW, En schedeHeracles, SpartaWageningen, EindhovenGooi, vrijgesteld zijn ADO en Quick 'Nijmegen)Op 23 Augustus ontmoet ADO de winnaar van de ont moeting ElinkwiikFeyenoord en Ouick speelt tegen de winnaar van EindhovenGooi. Verder worden de halve eindstrijden gespeeld. Op 30 Augustus staat de eindstrijd op het programma. In een gesprek met l'Equipe heeft de 80-jarige Jules Rimet ziin voornemen te kennen gegeven om in 1954. na af loop van het tornooi om het wereld kampioenschap, af te treden als presi dent van de FIFA. In dat jaar viert de FIFA haar 50-jarig bestaan, en de heer Rimet zal dan 32 jaar zonder onder breking president zijn geweest. Zijn mandaat loopt pas in ,1956 af, maar hij is vast besloten om het in 1954 ter be schikking te stellen en plaats te ma ken voor een jongere. (Advertentie Ing. Med.) trofee definitief in de Hongaarse prij- zenkast zijn plaats kreeg. Admiraal Horthy stelde daarna een kostbare bokaal ter beschikking, waar om voor de eerste maal werd gespeeid in 1937 te Boedapest. En Nederland werd dat jaar voor de eerste maal uit genodigd deel te nemen, welke eer on ze landgenoten te danken hadden aan hun vijfde plaats op de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn- Wederom gmg Hongarije met de overwinning strijken; Nederland eindigde als vierde. In 1939. te Doetinchem. slaagde Duits land, dat drie keer achtereen op de tweede plaats was geëindigd, er einde lijk in de Hongaren te onttronen en hen terug te wijzen naar de tweede nlaats. Onze landgenoten konden het nog niet tot een van de ereplaatsen brengen zij eindigden' als vijfde. Maar met de ondergang van het Duitse rijk in 1945 verdween ook de Coupe Horthy, zodat er een nieuwe trofee moest komen voor het in 1949 in Italië te houden tornooi. De Ita liaanse zwembond bracht de oplossing in de vorm van de Trofeo Italia, wel ke twee maal achtereen, of drie maal in totaal moet worden gewonnen, om definitief eigenaar te worden. En voor Nederland ligt daar nu de kans. want ongeslagen wonnen onze landgenoten de Trofeo Italia in Genua. Maar mocht Nederland erin slagen, opnieuw de nriis te winnen, dan is de nieuwe tro fee er reedsde Coune Horthy, die men in 1950 tussen de Du'v'e puin- honen heeft terug gevonden. Het be sluit is genomen, dat wanneer de Tro feo Italia een definitieve bestemming heeft gevonden, men de tornooien zal voortzetten met als inzet de kostbare, met edelstenen bezette Horthv-bokaal. Voor het waterpolo tornooi om de Trofeo Italia, dat van 17 tot en met 22 Augustus te Nijmegen wordt gehou den, zijn door de sportcommisise van de KNZB de volgende spelers aange wezen: Bijlsma (Haarlem), Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen), Fienee (Dolfijn), Van Gelder (HZ en PC), Keetelaar (Robben), Korevaar (Mervvede), Luch (Robben), Sievers (HZC), Smol (HZ en PC) en Van der Toorn (GZC). Een In het zwembad „Het Tuindorp" te Hengelo (O.) gehouden I kilometer zwemwedstrijd ls bij de dames gewon nen door Geertje Wielema (HZC Hilver sum). In 15 min. 19.8 sec. sloeg zij haar zusje en clubgenote Emmy Wielema, die in 16 min. 3 sec. op de tweede plaats beslag legde. Thea de Vos (Weusthag, Hengelo) werd derde in 16 min. 4.8 sec. en Annie Meinsma (HZC, Hilversum) vierde in 16 min. 23.4 sec. Bij de heren zegevierde Jos Sievers (HZC, Hilversum), die eerder op de dag te Haarlem de Nederlandse militaire titel cp de 100 meter schoolslag had veroverd, in 14 min. 48.6 sec. Heuvelman (HZC, Hengelo) kwam in 15 min. 6 sec. op de tweede plaats. Van de Water (HZC, Hil versum) eindigde in 15 min. 11.4 sec. als derde en Henschke (HZC, Hengelo) in 15 min. 30.4 sec. als vierde. Donderdagmorgen zijn vier zwem mers en drie zwemsters met een koene sprong in Het Kanaal gedoken om te proberen vanuit Engeland het vaste land van Europa te bereiken of omge keerd. Het waren Elna Anderson, een Deens onderwijzeresje, de Engelsen Victor Birkett. Fred Gill, Kennetk Way Kathleen Mayon, Margeret Feather en de Schot Ned Barnie. Van dit zevental was er niet een die de overkant heeft gehaald. Kathleen Mayoh „strandde" op één kilometer van haar doel. De 56- jarige Barnie heeft het langst in het water gelegen, namelijk 18 uur en 23 minuten. Op drie kilometer van Dover moest hij de strijd tegen de stroom en vermoeidheid opgeven. (Vervolg van pag. 1) QOST-BERLIJN is totaal anders. Ik ben er ook alleen geweest. Onge stoord, maar met hetzelfde gevoel van „bekeken" te worden door ogen, die je niet kunt zien, als in bezet Neder land. Een gesprek, aarzelond met een Oost-Berlijner begonnen, wordt prompt afgebroken, wanneer iemand passeert. De mens kan daar achter het scherm een wolf zijn. Oost-Berlijn is dood als een kerk hof. Er is vrijwel geen verkeer, het geen ook opviel tijdens de vliegtocht van het Westen naar de stad en om gekeerd. De mensen op straat zien er niet slecht uit in de betekenis van hongerlijdend. Zij hebben de trekken van lieden, die zich doorlopend dood- ergeren. Men loopt daar niet over straat, men schuifelt, alsof men bang is gezien te worden. Dit stadsdeel is stil, behalve op de roemruchte „Stalin Allee" door de Amerikanen „mi- racle-mile" genaamd waar de Rus sische „music while you work" de arbeiders, die op 16 en 17 Juni staak ten, tot sneller metselen schijnt te moeten aanmoedigen. Ik zou van het lawaai geen steen meer kunnen leg gen, maar ik ben dan ook niet gesta- chanoviseerd! Die Stalin-Allee is niet temin een prestatie. Waarom zouden we het pogen te ontkennen. Maar men heeft in Oost-Berlijn alles op één kaart gezet. Het is alweer facade. Daarachter is puin. En dit puin is mindergesoigneerd dan in de Westelijke sectoren. En ik kon het niet helpen, dat ik in de lach schoot, toen ik met eigen ogen aan de Rus sische kant van de sectorgrens op een groot bord las, dat de passant bezig was de „democratische sector" te ver laten. Neen, ik ben niet aangehouden; men heeft alleen mijn paspoort ge vraagd en laten controleren door een onappetijtelijk uitziende juffrouw, wier fanatiek geloof in het commu nisme waarschijnlijk werd uitgedrukt door een akelig onverzorgde haardos. Indien ik meneer Ulbricht zou zijn, zou ik er een leuk jong meisje hebben neergezet. Dat zou een troefje geweest zijn tegenover de zeer stramme Schu- po's, die het uniformdragen en hak- kenklakken nog niet verleerd hebben. Het is, geloof ik goed, al deze din gen in de ware verhoudingen te zien. Zo ook, dat de wurgende onzekerheid van wat daar in het Oosten werke lijk is niet alleen boven Oost-Berlijn hangt. In West-Berlijn leeft 'men in de vrije wereld, die er overigens maar een paar honderd vierkante kilometer groot is. Maar daar zijn de Amerikanen en achter hen die geweldige Verenigde Staten. Deze gedachte is in het Wes ten volkomen onuitroeibaar. Al zegt men wel eens anders. Volgens officiële schattingen zijn gis teren 160.000 voedselpakketten in West- Berlijn aan Oost-Berlijners en Oost- Duitsers uitgereikt. De bijzondere con trole in de Oostduitse treinen naar West-Berlijn is bijna geheel afgelopen. Ook werden minder pakketten in be slag genomen. De propaganda tegen de voedseluitreiking nam toe, ook cte con trole op de identiteitskaarten door de Oostduitse politie is verscherpt. In Oost-Berlijn werd de uitreiking van inbeslaggenomen pakketten onder be scherming van de Volkspolitie voort gezet. Sedert de onlusten van 17 Juni wor den nog 55 West-Berliiners vermist. Zij ziin spoorloos verdwenen, aldus heeft de Westberlijnse politie gisteren bekendgemaakt. Na 17 Juni waren ruim 400 West- Berlijners als vermist opgegeven, doch voor het merendeel ziin zij terugge keerd of hebben zij bericht omtrent hun verblijfplaats gezonden. Premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort een nieuw decreet uitvaar digen, waarin de Sjah van zijn reste rende bevoegdheden wordt ontheven, aldus is in goedingelichte diplomatieke kringen in Bagdad verklaard. Dit zou één van de stappen zijn, die Mossadeq zou hebben besloten te ondernemen om te geraken tot een bestuur geheel vol gens eigen inzicht. In genoemde kringen verklaarde men, dat Mossadeq algemene verkie zingen zou uitschrijven, nu Maandag de bevolking van Teheran zich in over weldigende meerderheid voor ontbin ding van de Tweede Kamer heeft uit gesproken. In kringen in Teheran is vernomen, dat de premier zijn kabinet zal wijzi gen en daarin waarschijnlijk enige le den van de communistische Toedeh- partij zal opnemen. Deze kringen ver wachten voorts een zuivering van de politie en de strijdkrachten. Voor de eerste maal, sinds in Octo ber 1952 by de Montebelio eilanden een Britse atoombom tot ontploffing werd gebracht, heeft een groep bur gers journalisten Woensdag een vnegtocnt boven dit gebied mogen maken. Zij berichtten, dat een gebied van ongeveer 36 vierkante kilometer door de ontploffing werd vernield. De plantengroei op de eilanden vertoon de nog steeds duidelijke tekenen van ernstige verschroeiïng, en ijzeren con structies waren volkomen verwoest. Maar een massief blokhuis, dat waar schijnlijk was gebouwd om waar nemingsinstrumenten te herbergen, was nog geheel ongeschonden. De atoomproef toont aan, wat er zou kunnen geschieden, indien een atoombom in het ruim van een schip, dat een Britse haven bezoekt, ontploft. 87. Terwijl de commissaris al zijn woede op Piet Pakkum losliet, ging Ali door met zijn tekenarii. „Zo'n uilskui ken als jij heb ik nog nooit meege maakt". riep de commissaris. „En als jij niet zoveel citroen-limonade gedron ken hebt. dan mankeert er iets aan jou!" De commissaris wees veelbeteken end op zijn voorhoofd. „Piet Pakkum, jij deugt niet voor de dienst. Dat ik jou altijd nog aangehoüden heb, is een zwak heid van mijn kant geweest.omdat ik medelijden met je had. Maar nu is miin geduld ten einde. We zullen eens naar de cel stappen, waarin jij je arrestan ten gestopt hebt. En het zou me niets verwonderen, als die óók niet aanww waren" De commissaris wist zelf nf3 hoe dicht hij de waarheid was! Maar J lag deze keer heus niet aan Piet Pakks> De brave agent was onschuldig. Het «t allemaal de schuld van Ali, die met a| toverkunsten de eerstvolgende dap. heel Dierendorp in opschudding j. brengen! Hij was nu klaar met hetti kenen van een deur. prevelde een onverstaanbare woorden en zwaai toen met een diepe buiging de deur voj Pim, Pam en Pom open- „Baassies 1® vertrekken", zei hij plechtig, tent Pim, Pam en Pom hem met open mo: aanstaarden. ZELFWERKEND WASMIDDEL bevat Optisch wit II ItfPFÜl „Kt! RIHtMLM" RAARtEM (Advertentie Ing. Med.) Een ijsbeer, die werd verscheept naar Hamburg, brak in de Noorse haven Bergen uit zijn kooi en ging aan de wandel. Bij zijn poging om op een ander schip over te stappen, viel de beer in het water en verschafte de havenpolitie menig uurtje ingespannen arbeid. Eindelijk kreeg men het pooldier weer op het droge Hoewel de Ver. Staten de wapenstil stand in Korea niet „met wilde vreug de" toejuichen, heeft deze aangetoond, dat de vastberadenheid van de vrije wereld het hoofd zal en kan bieden aan aggressie in Azië of waar ook ter wereld. Dit zei president Eisenhower gisteravond in een radiotoespraak, waarin hij een overzicht gaf van de verrichtingen van het Congres en van de eerste zes maanden van zijn be stuur. Het is bekend hoeveel de Ko reaanse oorlog aan bloed en goed heeft gekost, aldus de president. Ook zijn er nog grote problemen te overwinnen voor het Koreaanse volk werkelijk in het bezit is van eenheid en veiligheid. Door de wapenstilstand hebben de Ver. Staten de gelegenheid gekregen om te tonen, dat vrije mensen in vre destijd even hard kunnen bouwen als zij in oorlogstijd strijden. De Ver. Sta ten. zo zei Eisenhower, streven een po litiek van kracht en veiligheid na. Dit zal worden verwezenlijkt door militai re en economische hulp aan West- Europa- De grote steun, die ziin bui tenlandse politiek van het Congres kriigt noemde de president een nog De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiver heden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waar om zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie Ing. Med.) 76) En op deze, de vreemdste van al haar Zaterdagse „familie-ochtenden", zag Patricia Garrcn hoe een harer idealen vernietigd werd en een nieuw ideaal werd geschapen en dat was het ideaal van een huweliik, dat haar gestorven zoon en zijn vrouw uit de doden zou doen opstaan, een huwelijk, dat stra lend volmaakt zou zijn en de Casa met vrolijkheid zou vervullenen mis schien ook met kleinkinderen die lachend zouden wonen, mèt Peter, in haar hart. Op deze Zaterdagmorgen wijzigde Patricia de gewone gang van zaken een weinig door meer koffie te laten ko men, die ditmaal in de patio werd ge schonken. En M en José deden mee in Patricia's „familie-ochtend", waar zij haar heerlijke koffie dronken en Charles Garron's goede sigaretten rook ten. En Patricia slaakte een zucht en haar zucht klonk de hele patio over en belandde bij Charles Garron en hij, die haar zo steeds meer liefhad, kon er de volslagen bevrediging in horen. De hall was leeg en er was niemand die luisterde en ook niemand die wilde luisteren naar het gelu'O - ii „•<- hakken op de cederhouten vloer, of de stappen van de cnauffeur van de taxi die zij per telefoon besteld had, toen hij haar zware bagage wegdroeg. Zij liet de voordeur wijd open achter r rut mier dat had niet de minste betekenis. Dit was haar afscheid voor altijd, zij had geen pas voor een terug reis. Zij hr.d de veie en waardevolle ge schenken n juwelen en kleren meege nomen, die zij verzameld had. Voor --ar waren dat de wapens, waarmee zij opnieuw de -trijd zou aanbinden om de weelderige luxe te verkrijgen, die zij zo zeer behoefde. Zij liet slech'- haar rolstoel en de verscheurde flarden ,ter van haar deugd.... Toen zij vertrokken was en José en Max vertrokken waren en de blauwe koffiekopjes teruggebracht waren naar de keuken, toen gingen Lynne en Bryce i de Jft. io Baai, de kleine Bari- van-de-Vissen. „Laten wij het eerst naar Peppy gaan en haar alles over ons vertellen, Bryce," had Lynne gezegd. „De hele tijd door was zij, geloof ik, aan onze zijde, maar zij was te veel aan je moe der gehecht, om dat toe te geven." En zij liepen hand in hand over het warme zand en aan de als met kant afgezette rand van de Stille Zuidzee waren reigers, die zich de veren glad streken en op een veiliger afstand van de rand waren Peter en Peppy. Toen Peppy ze zo zag, keken haar ogen eerst verwonderd, toen werden zij zacht en gloeiden totdat zij er als ge wreven eikenhout uitzagen. Zij begreep alleen maar dat, op de een of andere onbegrijpelijke manier, zij elkaar had den teruggevonden. Maar dat was ge noeg en haar hart begon weer tevreden te kloppen. Zij kwamen en zaten bij haar in het gouden licht van de haar dierbare zon; en Peter kroop in Lynne's armen eri drukte zijn neusje tegen haar wang En haar hart trok naar hem toe en zij wist, dat hij nooit achtergezet zou worden ten bate van haar eigen kin deren, indien zij kinderen zou krij gen, want hij was haar toevertrouwd door Michael en Lorna. Zij vertelden Peppy, dat Beatrice niet meer in de Casa was en de reden waarom, 't Verweerde oude ge zicht bleef ondoorgrondelijk geduren de hun verhaal en 't enige teken van woede, die haar Spaans bloed heet deed worden, was de donkere tint die haar brede jukbeenderen deed uitko men. Aan 't eind zei zij, haar stem langzaam net als haar oude hersens en terwijl zij de woorden meer tegen zichzelf sprak, dan tegen haar toe hoorders: „Santa Maria, je hebt je niet ver gist, PepitaNiet vergist toen je din gen begon te vermoeden. Die dag, dat je een boek van haar op een van de hoogste planken legde, buiten haar bereik, per ongeluk en later kwam je terug en las zij er in, toch was nie mand daar geweest om het in haar handen te geven.... nee, je hebt je niet vergist, Pepita. De blik, die jij eens zag in haar ogen op een dag, dat het beelderige ondergoed voor haar kwam om uit te kiezen; die blik als van spot achter de rug van Senora Garron.... nee, je hebt je niet vergist. De lelijke littekens op de armpjes van de kleine baby Peter en de lelijke littekens op zijn wezen". Haar overdenkingen s aren wat ver ward, maar waren op hun wijze hel der genoeg: „En 't vijvertje met de w-lerlelies; maar als hij verdronken was, zou 't haar ziel niet vervolgd heb ben, want zij heeft geen ziel. En hoe ziek was zij, totdat de mooie plaatjes van de bruidsjaponnen kwamen.... o, er waren vele dingen en jij hebt je niet vergist, Pepita. En 't stolt alles, net als bedorven soep en proeft niet lekker". Toen, plotseling, zette zij al die ge dachten van zich af, keek naar Lyn ne's gezichtje en glimlachte en dat had net 't zelfde effect als de gloed van het zonlicht in een oude cathe- draal. „Er is niets in de wereld zo goed voor een oude vrouw, als 't zien van geliefden en babies als jij, Peppy", zei Lynne, die als 't ware een regen boog in haar tranen zag blinken. De oude vrouw keek haar aan: „Moge de hemel oneindig veel zege ningen in je hart uitstorten en kin deren in je armen leggen, kleintje", zei zij. met warmte. Zij keek naar Bryce. „Heb haar lief", zei zij, „heb h- r elke dag heel erg lief". Maar juist op dat ogenblik begon Peter te kraaien en zei: Susie 1" met die verwonderde blik, die altijd in zi^n gezic' kwam bij zulke gelegen heden. Per slot van rekening was hij menselijk en kon hij niet weten welk een tegenstelling hij werd in deze ern stige ogenblikken, waarin een oude vrouw op vriendelijke wijze haar goe de raad uitstrooide en in deze roman tische ogenblikken, waarin Lynne en Bryce elkaar terugvonden en welke zo veelbelovend voor hen waren. Hij was nu eenmaal menselijk, heel klein en hij kon niet wachten.... epita nam hem haastig op, maar was te oud om door zoiets verlegen te worden. Lynne en Bryce begonnen te lachen en gingen naar die betoverende plekjes, waar er niets anders was dan zee en lucht en stilte en de onvergelij kelijke eenzaamheid voor geliefden. HOOFDSTUK IX Bruiloft in Panama; chic, betoverend en alles met kwistige hand. Patricia Garron had op schitterende wijze heel veel geld besteed; zowel in haar ensceneren van dit huwelijk, als in het betonen van haar liefde voor Lynne. Orgelmuziek, zwevende tulle, echte oranjebloesem, de glans van een oe- weeglijk figuurtje gekleed in satijn; verfijning en plechtstatigheid: glimlach jes en zuchten en een onderdrukt ge murmel, waarin niet weerklonk de echo van de wielen van een rolstoel; exotische bloemen en alleen Lynne en Bryce wisten waarom er een ranke tak rose oleander tegen de witte orchi deeën afstak van haar bruidsbouquet en waarom voor hen de schaduwen in de kerk, onbereikbaar voor 't gouden zonnelicht, donkerblauw waren. Blijd schap die als een versiering op 't ge zicht van Patricia te zien was en Char les Garron, die zijn gevoel verborg als of het zondig was. En Pepita, die vlak achter hen zat met Peter op haar schoot en met tranen die rolden over haar gezicht. Peter die buitengewoon zoet geweest was gedurende de plechtig heid en vrolijk meegezongen had, toen de gemeente zong, hoewel zijn melodie wel erg veel leek op de eerste drie noten van „Slaap, kindje slaap", steeds weer herhaald en zonder woorden! (Slot volgt). niet eerder voorgekomen eenheid, de scheidingslijnen tussen de partijl doorkruiste en continuiteit in het fc| tenlandse beleid beloofde. Tussen Berlijn en Korea beste overeenstemming, zo merkte de pis), dent op. Beide plaatsen werden te,1, de communisten uitgekozen «I „schadelijke daden van aggressie" :i de tweede wereldoorlog. Op dezetf. de plaatsen tonen thans vrije ra f hun wil om vrij te blijven. Eiseiri vertrekt morgen voor een vacanim I tenminste drie weken naar Demet de staat Colorado. OPERAMUZIEK. Liefhebbers van dit genre kunnen hun hart ophalen. Er zijn liefst twee con certen te beluisteren. Het ene (s geheel gewijd aan het bel canto, de soort muziek, waarbij het vooral op de versieringen en de hoge en allerhoogste noten aan komt. Met name oudere Itali aanse componisten waren hierin i zeer sterk; ze moesten trouwens wel, want de solisten schreven hun voor wat zij hadden te doen en te laten. Men kan thans horen, j hoe Donizetti het deed en hoe dat klinkt (Zaterdag 18.20 over Hilversum II, 298 m.). Houdt men meer van zuiver dramati sche muziek, dan kan men bij Giacomo Puccini terecht. Van zijn opera's worden enkele prach tige fragmenten uitgezonden, me rendeels zeer bekend maar nim mer vervelend. Wij voor om genieten er tenminste steeds weer van. Zaterdag 21.45 over Hilver- sub I. 402 m.). ZATERDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.ï 7.00-iW KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. tf Gym. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor/c* gebed en Liturgische kalender. ff Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram Voor de vrouw. 9.35 Pianorecital. f Voor de kleuters. 10.15 Gram. ll.ödftf de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.0^' gelus. 12-03 Gram. 12.30 Land- es^' bouwmededelingen. 12.33 Gevar. W*' 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en tholiek nieuws. 13.20 Amus.-muziek. W" Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Hf monie-Orkest. 14.40 Kroniek v. fcW1 en kunsten. 15-20 Gram. 15.45 programma. 16.20 „De Vliegende HoP' der", causerie. 16.30 De schoonheid v,t het Gregoriaans. 17.00 Voor de j«u&4. 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Journalist* weekoverzicht. 18.25 Gevar. muziek. ff*1 Gram. 18.57 Zomerzotheid. 19.00 Nieuw* 19.10 Gram. 19.30 Idem. 20.25 De gewojj man. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20" Gram. 21.00 Amus.-muziek. 21.35 Act aliteiten. 21.45 Gram. 22.40 Wij luiden Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuwi in Esperanto. 23.22—24.00 Radio PhilW monisch Orkest en solist. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO' 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. W Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Vw de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram-muzi® (Pl.m. 9.45 Waterstanden.) 10.00 „TijdA* lijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 "ot' genwijding. 10-20 Voor de arbeiders In continu-bedrijven. 10.50 Gram. 11!' Buitenlands weekoverzicht. 11.40 Kam(r muziek. 12.00 Gram. 12.30 Land- en T"1"' bouwmededelingen. 12-33 Gram. Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 18.08 adk' 1(1' weekjournaal. 14.20 Filmprogramma. Huismuziek. 15.10 Amateursprogramm 15-35 Boekbespreking, 15.50 Ho'lland-B tival: Concertgebouworkest en solist j Sportpraatje. 17-00 Lichte muziek. Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en taar. 18.20 Gram. 19 00 Artistieke SU'' kaart. 19.30 „Passepartout", causerie. W- ..Het Oude Testament fn deze tfld", d' serie. 19 55 „Deze week" causerie. Z". Nieuws 20 05 „De sterken voor de ken", causerie. 20 15 Gevar. muziek- a_ Gram. 20-55 Franse chansons. 2115 clalistisch commentaar 21.80 H°H' Festival: Concertgebouworkest Miin zwager in zaken", hoorspel Harmonie-Orkest 22.50 Gram. Nieuws. 23 15—24.00 Gram.muzlek. fjOE BELANGRIJK mer het nationale karakter dusverre betrekkelijk we gte moeite hebben om i Canadese gemeente in moest zijn, dat men eei paald dorp ri een bepaa manier bekendheid geni Zij, die zich in Cadana baasd over de ontelbare ten doen verschillen vat van de wereld. Verschilli moeting in het oog sprin duidelijk worden. In alle woorden weer te geven. Ook in dit opzicht moe da in eerste instantie b Van onze correspc <^LANK, enigszins vooi gen, met een ernstige, J inistische gelaatsuitdru echter weersproken woi bumorrïmpeltjes om steeds onopvallend d kleedzo presenteert zi< 60-jarige plaatsvervange thony Eden op het min Buitenlandse Zaken. Al is hij beter bekend ond( Lord Cranbourne, welki droeg, vóórdat hij in 19 van markies erfde als liet huis Cecil. Want vroegere naam zat hij vi 1941 in het Lagerhuis, voor buitenlandse pol: staatssecretaris onder meermalen regeringsver! diger in de dagen van e en Abessijnse oorlogen met Eden uit zijn ambt g Februari 1938, omdat bi gerden onderhandelinge knopen met Mussolini, toegeven tegenover een zou betekenen. TOGISCHERWIJZE waren later tegenstanders van landse politiek van Cham evenals Churchill scherpe de Overeenkomst van Mü leider van het Hogerhuis hl listerfuncties, maar hij Britse delegatie in 1945 naai cisco ter oprichting van de Naties, hij leidde de sterki LORD SALISBURY brillant doch bescheid tieve oppositie tn het Hogi dens de ambtsduur van d< regering en hij pleitte voor optreden tegenover Perzië, rampzalige olieconflict nog i: ginstadium stond. Men ver dat hij Ié onbuigzaam vastl verouderde tradities van di wereldheerschappij; maar gangsvormen, ook in een strijd, zijn steeds onberispeli; leefd, zijn kennis is brillai deerd en in Amerikaans-Britse is hij een overtuigd voorsta de nauwste gemeenschap. J-IIJ IS de drager van een g milietraditie: William C voorvader, was raadsman naamste vertrouweling van ?en andere voorvader waj onder Victoria, velen ware meesters, ministers van Bui Zaken, enz. en Lord Robert voorvechter en .nede-oprichte Volkenbond, is zijn oum. De van Devonshire, opperhof: van de koningin, die bij de steeds achter haai liep, is zij Maar Lord Salisbury, niet a! van de groten van het Rijk thans nog zeer bemiddeld, een erkend staatsman, is ge 1 is veeleer een hoogst be enigszins slordig, onpunctuei die een hekel heeft aan fortr Dat sommige van zijn i; vatt bijvoorbeeld - -ïtrent de gekle sen en hun recht tot zelfbe: ietwat verouderd en onr aandoen, wordt misschien g' seerd door zijn steeds eerlijk gen tot menselijk begrip en reidheid om tegenover degent als grotere geest of geschikt soon erkent, op de achtergron den, zoals hij dit zeker ber zal doen, als Anthony Eden, zij en gewezen chef. het minist Buitenlandse Zaken weer op nemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6