les Achterhouden van gevangenen is schending van het bestand I door Sovjetpremier bevestigd De Franse regering kan niet aan stakingsdruk toegeven elbelovend D.D.D. Noodtoestand op Ceylon Felle brand te Lemmer maakte vijf gezinnen dakloos IWesterse beschuldiging nu Laniel: Geef ons de tijd om voor U te werken Gevaarlijk spel Twee Fransen daalden 1500 m af in Middellandse Zee jonderlamp Donderdag 13 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 189 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ppen ER EENS NAAR oprogramma Dulles over Korea en Malenkov >ravda is weer boos Onrust in Kashmir duurt nog voort Woordvoerder van rege- gering waarschuwt VN-waarnemers Hoe warm het was WEERBERICHT Man met 71 vrouwen Staking en sabotage door communisten Kabinetsformatie in Italië mislukt Voortgaande zuivering in Noord-Korea Weinig verandering Schade beloopt tienduizenden guldens Assistentie uit gehele provincie in stakingsbeeld Wereldjamboree '55 in Canada Ontruiming Nasam voltooid Prieling in Leiden Grootste diepzeeduik ooit verricht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen' tot 15 woorden 1 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; f 6.05 pei kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0 49 tje van de commissaris ge. de dankbaarheid van het politie kende geen grenzen! :t Pakkum bijna om de hals de arm van zijn agent heen lsof het een pompzwengel Pakkum, brave kerel, je hebt je gered! Nooit zal ik dèt bent een prachtkerel en ik hier werd de commissa- tje verlegen dat je mijn en van daarstraks vergeten n zoals jij heeft de Dieren- ;ie nodig en ik verzeker je, ■rste op mijn lijstje bent, die lering in aanmerking komt!" zijn vriendjes vrolijk toe, Ide zeggen: „Hoe heb Ik dat gebracht?" neister zijn vrijgesteld ia lubbelspel, geplaatst zijn: ers-mevr. Lubbers, mevr. Reus, mevr. Jonquière- ïg en mevr. Roolker-mej. gemengd-dubbelspel werden mevr. Roos-Dehnert, mej. Vilt on, mevr. v. d. Storm- t. Scholten-Holst, mevr, ïan, mevr. v. Berkel-L. Rin- 'ikenscher-Tönjes en mevr. Vindt, geplaatst zijn: mej. uerque-A. Reidt, mevr. Bot. en, mej. Mullemeister-Breu- irosveld-Taminiau, mej. Van Gasselt, mej. Nieuwburg- Scheltema, mevr. Vlielan- Roy van Zuidewijn en cer-Cooke. ioenen 1952 zijn: Heren-en- H. Wilton: dames-enkelspel: •v. d. Wal; heren-dubbel- Dalsum-A. Dehnert; dames- mevr. P. v. d. Storm-Herm- nny ten Bosch; gemengd- mevr. J. Roos-v. d. Wai— en eest, L TEGEN M1NGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart,de ziekte kiemen worden gedood (Advertentie Ing. Med.) hipbreuk", het epische ■agische gedicht van „de '.ster". Een humoristi- ite voor sopraan-, tenor- gemengd koor, piano, na- en storminstrumen- Johan Wagenaar. Het or verleent zijn mede- ïan deze uitzending, die '.raar tot tranen heet te Het geheel staat onder n Fred Boshart. (Doti- 0.05 u. over Hilver- „Circus Spencer", een van Dick van Putten, Ifde zender, om 21.10 u. 5RDAG 13 AUGUSTUS M I, 402 m.: 7.00 KRO, 11.00 KRO. 14.00—24.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15, iram. 7.45 Morgengebed en ilender. 8.00 Nieuws en weer- 5 Gram. 9.00 Voor de huis- Gram. 10.00 Gram. 1°°^ 10.30 Morgendienst. H-OÖ :en. 11.45 Gram. 11.50 „AU *rt", causerie. 12.00 Angelus. 12.33 Land- en Tuin- ngen.) 12.55 ..De R.K. Na- van E.H.B.O. Is toch niet bevangen?", 13.00 Nieuws nieuws. 13.20 Gram. 14.00 de vrouw. 15.15 Gram. iton en piano. 16.00 Bijbel- Strijkkwartet. 16-55 Gram- at ook nog", klankbeeld voor 20 Grafa. 17.40 Voordracht, 18.35 „Op de stelling". 45 Gram. 19.00 Nieuws 19.10 Levensvragen van en een pastoraal antwoord. Radiokrant. 20.20 Luis- 21.15 „Achter grachten, wal- klankbeeld. 21.45 Licht® Piano quatre mains. wr 1 1 1 1 Het Russische volk werkt om .40 Avondoverdenking. 23.00 I.0 S.-berichten. 23.15-24.00 riek. I n, 298 m.: 7-00 AVRO. 8.00—24.00 AVRO. 7°" 3ram. 7 50 Dagopening. 8-0 Gram. 9,00 Morgeinvijdu'-N orgel. 9.30 Voor de vrouw- 'den. 9.40 Gram. 10.50 Voor II.00 Omroeporkest. H"4 12.00 HammondorgelsPelj nnetje. 12.30 Land- en TU'5J ïgen. 12.33 Gram. IJ'5 rijfsleven". 13.00 Nieuws, ngen en gram. 13.30 Geva Cabaret. (Intermezzo: ,fle' uwd?", interv.). 14.30 Vio°» '0 Gram. 15.15 VoordracW- 16-00 Cultureel program»"' 17.00 Voor de jeugd. \"J 17.45 RegeringsuitzenaioS' Laan: „Chili". 18-00 Nieuw* alemen. 18.25 Rep. of muziek. 19.00 GesproK" den. 19.05 Gevar. rous"*- 20.05 „De Schipbreuk", ci", Circus Spencer", h00ffi\g' siek. 23.00 Nieuws. 23.' 4.00 Gramofoonmuziek. MET NIET terugzenden door de communisten van tot gevangenis- 1| straffen veroordeelde geallieerde krijgsgevangenen zal als een gchendina van de Koreaanse wapenstilstand worden beschouwd. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op een gisteren door hem te Washington belegde persconfe rentie. Allen, die te maken hebben met de terugzending van krijgs gevangenen zien er nauwlettend op toe, dat de communisten niet pogen een aantal krijgsgevangenen vast te houden. Dulles herinnerde er in dit verband aan, dat de Sovjet-Unie na de laatste oorlog ook honderdduizenden Duitse en Japanse krijgsgevangenen, waarvan was beloofd ze terug te zenden, heeft vastgehouden. Er is dus reden te over grote waakzaamheid te betrachten. De legerleiding zal een groot aantal Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die zich aan misdaden schuldig maakten in elk geval ook tot het laatst toe vast houden. 70STER DULLES wees er op, dat in de bestandsovereenkomst is bepaald, dat alle krijgsgevangenen hetzij recht streeks naar het land van herkomst zullen worden teruggestuurd, hetzij Iter beschikking zullen worden gesteld van de neutrale terugzendingscommis sie. Hieruit vloeit voort dat de gealli- I eerden er niet mee kunnen instemmen als men gevangenen achterhoudt. I De Algemene Vergadering van de VN, die volgende week in speciale zitting bijeen komt, behoort zich vol gens Dulles alleen te bepalen tot een bespreking van het rapport der geal- lieerde legerleiding over het Koreaan- se bestand. Zij moet zich niet bezig houden met het vraagstuk van de toe lating van communistisch China tot De president van de door Pakistan gesteunde regering van Azad-Kashmir (vrij-Kashmir), heeft een kabinetsver gadering belegd, ter bespreking van abnormale beweging van Indische legereenheden langs de bestandslijn. Voor de tweede opeenvolgende dag ligt in Azad-Kashmir het werk stil. Er worden grote betogingen gehouden tegen het optreden van India in het door dit land bezette deel van Kash mir. Hier en daar werd de leuze aan geheven: „Verbreek de bestandslinie". De premier van Pakistan, Mohammed Ali, verklaarde, dat hij geen rust zou hebben, voor Kashmir bevrijd zou zijn. Een woordvoerder van de regering van Kashmir heeft de VN-waarnemers gewaarschuwd, dat zij hun diploma tieke onschendbaarheid zullen kunnen verliezen, indien zij een onjuiste inte resse blijven tonen in binnenlandse aangelegenheden van Kashmir. De waarnemers zouden pro-Pakistaanse propaganda hebben gemaakt. I HULP l.V.V.V. AAN OOSTDUITSE ARBEIDERS Een veertien leden tellende commissie Van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft plannen bespro ken voor oprichting van een speciaal Jonds voor hulp aan Oostduitse arbeiders warme weer heeft giste ren in verscheidene Europese landen records gebroken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden; de hoogste temperatuur i sinds 1873. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. België Jloteerde de warmste dag van het. jaar. In Brussel was het gis teren 32 graden in de schaduw. In on$ land zijn de hoogste ther mometer standen gemeld uit Eind hoven en TwentheHet kwik hep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overigens nog laag vergeleken bij die in Noord-Afrika. In 4 stations in de Sahara meldde men temperatu- ren van 49 graden. Verwachting tot morgenavond gematigde temperaturen Vanavond kans op enkele rer spreide onweersbuien. Overigen.- droog weer met veranderlijke bewolking. Matige tot zwakk* wind tussen West en Zuid. Ge matigde temperaturen. Vrijdag: Zon op 5.22. onder 20.07 Mnan op 104*? onder 2105 de Ver. Naties. Dulles zei, dat de VS geen bepaald standpunt hebben ten aanzien van de plaats van de voorge stelde politieke conferentie over Ko rea. Vermoedelijk zal in een neutraal land worden beraadslaagd. Medio Oc tober vindt hij een geschikte aan vangsdatum. De minister weigerde te spreken over de mogelijkheid van het sluiten van een overeenkomst tot we derzijdse beveiliging tussen de Ame rikaanse en nationalistisch-Chinese re geringen. Commentaar gevend op de jongste rede van Malenkov, zei Dulles, dat de VS niet beschikken over op zich zelf staande bewijzen, dat de Sovjet- Unie de waterstofbom thans ook kan maken. Malenkovs opmerkingen over de buitenlandse politiek hadden z.i. ten doel onenigheid tussen de Wester se mogendheden te scheppen en een Verenigd Europa tegen te gaan. Wat de premier over de Sovjet-Unie zelf zei vond Dulles des te interessanter. Twee beschuldigingen, die de vrije wereld telkens aan het adres van Mos kou heeft gericht, zijn nu in Malen kovs rede bevestigd. Deze zijn: reusachtige militaire machine in stand te houden zonder dat het, in ruil voor zijn krachtsinspanning, in staat wordt gesteld zich voldoende verbruiksgoe- deren aan te schaffen. 2. De tirannie, uitgeoefend door het Kremlin, maakt dat het Sovjetvolk geen kennis draagt van en geen deel heeft aan hetgeen zijn regeerders doen of voornemens zijn te doen. Uit Malenkovs toespraak valt een verandering op beide gebieden op te maken. Afgewacht dient te worden of het ook in de öpractijk zou betekenen, dat de Sovjet-Unie een minder groot deel van haar vermogen voor mili taire doeleinden zal gebruiken, ter be vordering van vredesdoelen. Indien de volkeren van de Sovjet-Unie een groter aandeel in de uitvoering van het algemene beleid in dit land zou den krijgen, zou dit door de gehele Westerse wereld toegejuicht worden. Intussen heeft de Pravda geschre ven, dat het veiligheidsverdag, dat tussen de VS en Zuid-Korea zal wor den gesloten, Zuid-Korea tot een kolo nie van de Ver. Staten zal maken. „Dit bewijst des te meer het bestaan van verstrekkende aggressieve bedoelingen van de VS in het gebied van de Stille Oceaan", aldus de Pravda. (Van onze correspondent in Kaapstad) Uit officieel ter beschikking gestelde cijfers blijkt, dat de man met het grootste gezin vah Zuid- Afrika de heer Mpefu, kapitein van de kafferstam der Bavenda in Ndord-Transvaal is. De heer Mpefu, die 24 jaar oud is, heeft een-en-zeventig vrouwen en ruim honderdvijftig kinderen. Het grootste gedeelte dezer vrouwen heeft hij geërfd van zijn vader, die onlangs overleden is. De heer Mpefu, die bekend staat als een dapper man, heeft doen weten dat hij zich nog een groot aan tal nieuwe vrouwen zal aanschaf fen. Een vrouw kost in Noord- Transvaal ongeveer vijf koeien. En Mpefu heeft veel vee! Op Ceylon is gisteren de nood toestand afgekondigd. Gisteren begon een door communisten uitgeroepen staking op het eiland uit protest tegen verhoging der rijstprijzen en van de ta rieven van spoorwegen, electriciteit en posterijen. De staking ging gepaard met botsingen met de politie tijdens demonstraties en sabotage aan spoor lijnen en telefoonverbindingen. Tien a vijftien personen zijn gedood. Het werk in de haven van Colombo ligt stil. De regering heeft in de Westelijke en Zuidelijke provincies van Ceylon de noodtoestand afgekondigd, die voor lopig een maand van kracht zal blij ven. Er is ook een uitgaansverbod. De burgemeester van Colombo heeft gis termiddag zijn ontslag aangeboden, nadat linkse gemeenteraadsleden op het raadhuis een zwarte vlag hadden gehesen. Attilio Piccioni, die tien dagen ge leden werd belast met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering, heeft gisteren president Einaudi zijn op dracht teruggegeven. Na arnvankelijk wel mogelijkheden te hebben gezien, was hij tenslotte tot de conclusie ge komen, d-.t tenminste voor zover hem betrof ,het onmogelijk was de opdracht te vervullen". De voornaamste van zijn ministers zou de Gastperi zijn, die reeds de portefeuille van Buitenlandse Zaken had aanvaard. De zuivering in Noord-Korea zet zich nog voort. Kowo Otsjik, de Noord koreaanse ambassadeur in Peking (en oud-minister), is uit het centraal co. mité van de Noordkoreaanse arbei derspartij gestoten. Hij wordt beschul digd van activiteit tegen de staat en spionnage. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Noord- Korea, Pak Hen Jen onderging het zelfde lot. £EN zware brand beeft gisteren in enkele uren tijds vijf gezinnen dak loos gemaakt en voor tienduizenden guldens schade aangericht. De brand brak uit in een stoomhoutzaagmolenbedrijf te Lemmer. Een loods, waarin hout lag opgeslagen, stond plotseling in lichterlaaie, even als een nabijgelegen garage. In verband met de omvang welke de brand in het begin reeds had, werden de brandweren van Groningen, Sneek, Emmeloord, Joure, Heerenveen, Balk en andere plaatsen gealarmeerd, om tezamen met het Lemmer korps het vuur aan te vatten. ren, vlam. De ijzeren garage van da houtmolen schrompelde onder de ge weldige hitte inéén als een stuk celio- phaan. De garage was leeg. Een stapel hout, die kort voordat de brand uitbrak uit een schip was ge lost, begon eveneens te branden en ging geheel verloren. Met inspanning van alle krachten heeft men twee hui zen, die ernstig bedreigd waren, kun nen behouden. Toeschouwers hielpen bij de ontruiming van een tiental wo ningen die gevaar liepen. Vijf gezin nen werden niettemin dakloos, en vier daarvan werden in enkele uren tiids beroofd van al hun bezittingen. Som mige gezinnen haddén ook nog 'ogé's. Over de eigenlijke oorzaak kon r.og niets worden medegedeeld. Het bedrijf van de houtmolen kreeg in de fabriek zelf geen ichade. Tot gisteravond laat bleef men nog met nablussen bezig. De meeste huizen waren verzekerd. ALLE brandweren verschenen met groot materieel, zodat het vuur wel dra met 21 slangen kon worden be- Su»tden. Vóór het zover was, vatten echter enkele woningen, die tegen de fel bra .dende houtloods gebouwd wa- J)E FRANSE eerste minister, Laniel, beeft gisteravond in een radiotoespraak tot het Franse volk verklaard, dat de Franse regering niet kan toegeven aan de door middel van stakingen uitgeoefen de druk en het parlement niet zal terugroepen. „Ik zeg neen ten aanzien van de staking, ik zeg neen ten aanzien van de druk op de regering", zo zeide de premier, „maar dit be tekent niet, dat wij neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk weer is hervat". Laniel verklaarde volledig be grip te hebben voor de moeilijk heden van de arbeiders met kleine lonen. De regering wist, dat hier aan iets moet worden gedaan. De stakingen dienden echter slechts de zaak der extremisten, der vij anden van het bewind. JNpiEN wij qe tijd krijgen datgene waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, zijn wij er zeker van O werkSelegenheid voor iedereen cH ^i„ ünnoiï,schepPen". aldus de eer' j waarschuwde zijn toe hoorders voor de gevolgen van de sta- hI"? ?o df Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door wor den weggejaagd. k?n„lel verklaarde voorts, dat de re gering zal blijven regeren, „zelfs als dit valt"1Ja Van 'let dew'nd niet be- c„Ü'i;anÜe.w?i>rnemers zagen in de zin snede betreffende de „wettige aanspra- -jeen aanduiding, dat de regering d J, d zou zijn in de nabije toekomst met de vakverenigingen besprekingen te voeren over de lonen, ofschoon de regering aanvankelijk van plan was de !onen tenminste tot het einde van dit jaar „bevroren" te houden. De voorzitter van de Nationale /er- gat' ing had Woensdagmiddag 97 tele grafische verzoeken ontvangen van ie- den van de vergadering tot terugroe ping van het parlement. Minstens 209 afgevaardigden mceien echter °en dergelijk verzoek tot hem richten, voordat hij tot die maatregel kan overgaan. De stakingen bij de pos terijen maken het verzenden van deze verzoeken echter vrijwel onmogelijk. Mollet, de leider van de Socialistiscne in Frankrijk hebben militairen voor een klein gedeelte de taak overgenomen van de stakende pos terijen. Hier ziet men ze druk in de weer om de belangrijkste post bussen te ledigen. delegatie, die gisteren een onderhoud had met de Premier, verklaarde, dat hij de regering had voorgesteld onmidddel- lijk te beginnen met besprekingen „ver het verhogen van de salarissen overeen komstig de werkelijke kosten van het levensonderhoud en over het intrekken van maatregelen tegen de stakers. Mol let zeide, dat Laniël beloofd had deze punten in overweging te zullen nemen, doch dat hij geen antwoord -vilde ge ven, voordat hij alle ministers had ge raadpleegd. Gisteravond was de toestand in sta kend Frankrijk als volgt: Van de 220.000 man personeel van de PTT was 60 a 70 pet. in staking. Overigens heeft de vakvereniging van het hogere PTT- personeel gisteravond haar leden op dracht gegeven het werk te hervatten, Men achtte de regeringsdecreten, die aanleiding tot de staking waren, nu be langrijk verzacht. Het ministerie van de PTT heeft hulpbestellers opgeroe pen. Vele gegadigden hebben zich ge meld. Zie verder elders in dit blad De achtste wereldjamboree van de Internationale Padvindersbeweging zal in 1955 in Canada worden gehouden, aldus is gisteren besloten. Data en plaats van deze achtste Wereldjambo ree zijn nog niet vastgesteld. In 1956 zal Nederland de internatio nale jamboree van leiders en leidsters organiseren onder de naam „Indeba". Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de verkennersbeweging zal een extra wereldjamboree worden ge houden in 1957, te organiseren door Engeland onder de naam „Golden Jam boree". De ontruiming van de stelling Na sam in de Tonkin-delta door de Franse troepen is gisteren voltooid. Slechts en kele voertuigen werden achtergelaten. Deze zullen door vliegtuigen worden vernield. Toen het laatste vliegtuig Na sam verliet, waren de rebellen van de Vietminh op een afstand van slechts enkele kilometers. In totaal werden voor de ontruiming 650 vluchten ge maakt. De ontruiming was Maandag begonnen. RUSSISCHE HARINGORDER VOOR BELGIë „Het „Laatste Nieuws" verneemt, dat men eerstdaags een Russische bestel ling van 40.000 ton Belgische gezouten haring verwacht. TAL van politiek-geïnteresseerden zijn van mening, dat het met Frankrijk totaal de verkeerde kant opgaat. De regeringscrises zijn in dit land altijd bijzonder talrijk geweest, maar het blijkt thans, dat de verhoudingen in het parlement zo liggen, dat hec vrij wel onmogelijk moet worden gencemd een kabinet te vormen, dat op een re delijke meerderheid kan rekenen Van waar, zo kan men vragen, deze onge wisse toestand? Voor een deel is deza situatie een gevolg van een verouderd parlementair systeem, maar men zal nimmer mogen vergeten, dat de groot ste deugd van de Fransman, zijn indi vidualisme, bezig is, zijn grootste on deugd te worden. Wij menen te mogen zeggen, dat er in geen land ter wereld zoveel werkelijke intelligente mensen worden gevonden. Maar al deze pien tere vrouwen en mannen houden tr een dergelijke onwankelbare eigen mening op na, dat overeenstemming op de be langrijkste punten nauwelijks of niet te bereiken is. Het vreemde is, dat het deze laatste eigenschap van het Franse volk een van zijn sterkste aantrekkelijkheden is. Wij willen niet zover gaan te beweren, dat de ondergang van Frankrijk voor de deur staat. Integendeel, wellicht is de interne worsteling van het ogenblik de barenswee van een nieuw inzicht, dat dit heerlijke land met zijn prach tige geschiedenis opnieuw aan de lei ding van West-Europa zal brengen. Niettemin is thans de positie van de heer Laniël en de zijnen wel ontzaglijk ingewikkeld geworden. De staking, welke op het gehele leven een verlam mende invloed heeft, is notabene niet om een concreet feit begonnen, maar om bezuinigingen, welke de regering van plan was uit te voeren. De socia listische Force Ouvrière proclameerde bij wijze van waarschuwing een vreed zame staking, doch in minder dan geen tijd had zij de gevolgen van haar daad al niet meer in de hand. Er is geen twijfel aan, dat de leiders van de vak bonden s'traks, wanneer de vloedgolf zal zijn weggeëbd, verbijsterd nullen kijken naar de chaos, welke is ont staan. De meest opvallende fout is niet, dat de arbeiders met kennelijke graagte het werk hebben neergelegd, maar dat hun leiders klaarblijkelijk de conse quenties van hun plan niet hebben doordacht. De communistische CGT heeft zich gehaast zich van de stakings leiding meester te maken en de Force Ouvrière zit wat men noemt met de gebakken peren. Zij kan de boze „ees ten niet meer bezweren. Overigens heeft de staking op dit ogenblik nog éfen ander aspect gekre gen. Was zij aanvankelijk bedoeld als vredig protest tegen voorgenomen be zuinigingsmaatregelen, thans lijkt zij rechtstreeks tegen de regering gericht. In Laniël's club weet men niet precies meer wat er gedaan moet worden. Dit is het (-waadste gevolg van de gebeur tenissen. Tot op zekere hoogte humo ristisch is het feit, dat vele toeristen men spreek van honderdduizenden En gelsen - gestrand zijn. Persoonlijk zou den wij het bepaald geen straf vinden in Frankrijk te stranden. Internationaal gezien moeten wij vaststellen, dat de integratie van West- Europa door de labiele verhoudingen >n Frankrijk uitermate moeilijk wordt. De Amerikanen hebben enerzijds wel oor naar de politieke verlangens van Frank rijk, aan de andere kant achten zij net ten onrechte de Duitse partner be trouwbaarder. Frankrijk brengt Europa op deze manier in een vicieuze cirkel: het heeft terecht bezwaar tegen een overheersende positie van Duitsland, maar brengt zelf de kracht niet op om de leiding in handen te nemen. Waar uit opnieuw blijkt, dat louter binnen landse politieke omstandigheden eigen lijk niet meer denkbaar zijn. Frankrijks spel is om deze re- denen onzegbaar gevaarlijk. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is gisteravond om half zeven een drieling geboren. Het zijn drie meisjes die ieder twee en een ha.lf pond wegen. De moedermevrouw Vervoren-Pietersen uit Nieuwkoop en de kinderen maken het goed. De ba- bies liggen in de couveuse. Het gezin Vervoren telde reeds drie kinderen. JÏÏ EE officieren van de Franse marine zijn gisteren afgedaald tot de grootste diepte onder de zeespiegel, ooit door een mens bereikt, n.l. 1500 meter. Zij maakten gebruik van een z.g. batnsscaphe. het duik apparaat.dat is uitgevonden door de beroemde Belgische professor Piccard. De duik had plaats m de Middellandse Zee ter hoogte van loulon. Een der officieren, commandant Houet. wil mor-er een poeine wagen om een diepte van 2000 meter te bereiken. Technici, die het duikapparaat (dat gelijkt op een vestzakduikboot) naar het ontwerp van prof. Piccard vervaardigden, brachten daaraan enkele verbeteringen aan. Het bestaat uit een boldie tegen hoge druk oestand ist alsmede een speciaal omhulsel

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1