Stad en omgeving Jimmy Brown en de Oranjehemden Het wordt veiliger bij de dameskapper WV-directeur uit Breda zal stadsfeest organiseren GEM. SPORTPARK Alcmaria l-V.S.V. I NCRV-reporter vermomd als etalagepop Toch een nieuwe kleuterschool in Bergerwegkwartier Gloeiende strijkbout veroorzaakte brand „Thermofact" doet zijn intrede VB koopt vroegerej ontsmettingsgebouT NIEUW CONSULTATIEBUREAU Za F 144.400.- KOSTEN De Singel krijgt een natriumverlichting Werkkapitaal van f100.000.- Het was weer druk Berger Bad Courant Diefstal In Zomerbad AGENDA: Zondag 2.30 uur Kermis in plattegrom Vossenjacht in Alkmaar Een gevaarlijk spelletje BB komt aan de Ruysdaelkade BURGERLIJKE STAND Voorlopig de laatste stap? Medewerking van de gemeente Reorganisatie GGD Taak van dr Lojenga zal worden verlicht BESOMMINGEN IJMUIDEN Overzicht Langedijke veilingen vrijdag 14 augustus 1953 Zoals wij reeds publiceerden beeft de Stichting „Alkmaar 700 jaar stad" de definitieve plannen met de begroting van het van 21 Juli tot en met 8 Augustus 1954 te houden stadsfeest bij B. en W. ingediend en het college komt thans met het voorstel aan de raad de uitgaven van de Stichting, die een maximum bedrag van f 200.000zullen belopen, te garanderen. Aan de Stichting zal een werkkapitaal van honderdduizend gulden worden verstrekt, op welk bedrag het reeds verleende crediet van f 7.000.in mindering wordt gebracht. Verzocht is gebruik te inogen maken van de diensten van de heer G. J. W. Sliepen, directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Breda en zijn admi nistrateur, de heer J. W. F. Steenbergen. De heer Sliepen is de organi sator van het 700-jarig stadsfeest te Breda en algemeen leider van de festiviteiten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Konink lijke Militaire Academie. De medewerking van beide heren zal f 16.000.kosten. Het salaris van de administrateur is geraamd op f 3000 (zes maanden a f 500 per maand inclusief pension kosten) voor reiskosten van Breda naar Alkmaar en andere plaatsen is f 3000 uitgetrokken, voor verblijfkos ten in andere plaatsen, nachtverblijf, maaltijden enz. is f 1500 gereserveerd en voor het gebruik van de outillage van de WV te Breda voor expeditie in binnen- en buitenland moet f 2000 worden betaald. Het salaris van de heer Sliepen is vastgesteld op f 6500. In de bijlage aan de raad zeggen B. en W„ dat de gedachte bij de organi satie van het feest voorop moet staan, dat zo mogelijk de gehele burgerij bij de viering wordt betrokken. Aanslui ting moet worden gezocht bij hetgeen onder de bevolking op cultureel en maatschappelijk gebied leeft. Men moet rekening houden met het feit, dat de burgerij in zeker opzicht ver wend is wat stadsfeesten betreft, om dat het Ontzetfeest op dit gebied tel- keijjare het nodige aan de stad heeft geboden. In plaats van het feest te laten val len in de week na Pinksteren de stadsrechten werden Alkmaar ver leend op 11 Juni 1254 wordt nu voorgesteld de periode langer te ma ken en van 21 Juli tot en met 8 Augus tus te houden. De voordelen, aldus B. en W. zijn: 1. Het stichtingsbestuur kan profijt trekken van het grote aantal vreem delingen en badgasten. 2. Iedereen beschikt in die periode over een vacantietoeslag, terwijl in die tijd ook de bouwvak- en fa- brieksvacanties vallen. 8. Verlichting en dergelijke komen in verband met het vroeger donker worden veel beter tot hun recht. 4. Er kan met een sluitende begroting worden gewerkt. 5. De feesten over een langere perio de dan een week bezwaren een be groting met ten hoogste 15 procent. Door het kordate optreden van de twintigjarige J. J. Mol van de Baan- sloot zijn het huis en de inboedel van de familie Van Os op de hoek van de Zilverstraat en het Kenroemerpark voor vernietiging gespaard gebleven. Hij zag gisteravond om kwart vóór negen, dat de gordijnen in lichterlaaie stonden en aarzelde geen moment met in te grijpen. Door een vuilnisemmer, die in de tuin stond, door de ramen te smijten wist hij in de brandende kamer te komen en de gordijnen en een brandende stoel naar buiten te •werken. Met een emmer water bluste hij het in vlam geraakte vloerzeil. De brandweer behoefde niet op te treden. De brand is ontstaan doordat een strijkijzer, dat op het electrische net was aangesloten, op een stoel was blij ven staan en door de zitting was heen- gebrand. Mevrouw Van Os had het ijzer 's morgens om half negen aan gezet, maar het op de stoel laten staan, omdat de hoofdschakelaar niet was omgedraaid. Toen de heer Van Os 's middags om 1 uur naar de radio wilde luisteren draaide hij de schake laar om en het gevolg was, dat niet alleen de radiolampen warm werden, maar ook de strijkbout. Om half ne gen 's avonds verlieten de heer en mevrouw Van Os de woning. Zij ro ken weliswaar een brandlucht, maar hadden er geen flauw vermoeden van, dat in hun huis het gevaar dreigde. Een kwartier later lekten de vlam men langs de gordijnen en sloeg Mol met een vuilnisemmer door de ramen. De schade wordt door verzekering ge dekt Het was vanmorgen weer uitzon derlijk druk op de kaasmarkt,, maar desondanks bleek het ganse markt plein „schoon" te zijn. De politie 'heeft een andere tactiek gevolgd en liet vanmorgen niemand tussen de stapels kaas om een foto te maken. Het Be- volg was, dat iedereen thans een ruim overzicht had op het gebeuren en dat niet, zoals verleden week het geval was, de kaasdragers bijna niet te zien waren door de drommen bezoe kers, die zich over het plein bewogen. De kaasexpres heeft opnieuw tallozen naar Alkmaar gebracht. Het is op straat duidelijk waarneembaar wan neer de trein is gearriveerd. Dan ont staat er 'n ware stroom van vreemde lingen, die zich linea recta naar de Waag begeeft om zich te verlustigen in het schilderachtige schouwspel en omhoog te staren naar de ruitertjes. Onder de bezoekers waren vanmogen veertig Franse adelborsten. En voor de rest kon men op het Waagplein weer alle talen der wereld beluisteren. 6. Omdat de recettes het grootst zijn in de weekeinden is het genoemde tijdstip zeer gunstig, daar er drie weekeinden in vallen. 7. Een recette-verzekering wordt mo gelijk, hetgeen een aanmerkelijke beperking van het risico betekent. De Stichting verwacht de uitgaven van f 200.000 geheel door de inkom sten te kunnen dekken. Onder de uit gaven is een bedrag van f 7000 opge nomen voor de verzekering van het laatste deel van de geraamde recette, zijnde een som van f 100.000. Men is er zeker van, dat in ieder geval de eerste f 100.000 ontvangen zullen wor den, zodat het risico waarschijnlijk ni hil is. De Berger Bad Courant zal deze week, in plaats van heden, morgen verschijnen. In het Zomerbad werd gisteren een portemonnaie inhoudende f 9,35 ge stolen. Dank zij het signalement kon de politie de dader, een dertienjarige knaap, dezelfde dag nog in de kraag pakken. De jongen had het geld ver snoept en de portemonnaie te water gegooid. VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 ui Schwarzwaldmadel (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur Robin son Crusoe en Co (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ach ter gesloten gordijnen (18 j.) VICTORIA THEATER, 8 uur: Malou van Mont Martre (18 j.) ZATERDAG HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: Schwarzwaldmadel (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 2.30, 7 en 9.30 uur: Robinson Crusoe en Co (a.l.) REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Achter gesloten gordijnen (18 j.) VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: Malou van Montmartre (18 j.) GULDEN VLIES, 8 uur: Vuurwerk show, Helma en Selma e.a. BERGEN, KCB, 10.30—12.30, 2.30—5 en 7.3010.30 expositie Karei Colnot. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN a. ZEE Vrijdag 6.25 18.46 Zaterdag 6.54 19.14 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 6.30 18.51 0.30 12.51 Zaterdag 6.59 19.19 0.59 13.19 (Advertentie Ing. M i Hoewel de laatste dagen ons eerst nu volop zomer schijnen te hebben ge bracht, zijn de eerste voortekenen, die de naderende herfst aankondigen reeds waar te nemen. Voor de Alkmaarders immers bete kent de Alkmaarse kermis min of meer het niet-officiële besluit van het zomer seizoen en het einde der vacanties. Vroeger dan andere jaren is ditmaal adjudant W. G. van Heusden met zijn secondanten van het Marktwezen en Openbare Werken verschenen om met behulp van een grote pot verf en het onmisbare meetlint de plaatsen te mar keren, waarop binnen weinige dagen de eerste kramen, tenten en attracties zullen verrijzen zodat reeds thans een vrij duidelijk beeld van de omvang van de a.s. kermis is te verkrijgen. 61.De Biggers moeste-- - u nog vier wedstrijden spelen, een uit- en een thuiswedstrijd tegen A.T.T.O. (Al Trap pende ter Overwinning) en een uit- en een thuiswedstrijd tegen Quick-kickers, allebei kampioenen van andere tweede klas-afdelingen. Wie van deze drie clubs zich het sterkst zou to..en zou het volgende seizoen naar de eerste klasse promoveren. De Biggers train den dat de stukken er af vlogen, maar de moeite, die de spelers zich ge troostten was niet tevergeefs, want de ene wedstrijd na de andere ein digde in hun voordeel. Jackie speel de elke eer zo schitterend, zo vir tuoos, dat de sportjournalisten woor den tekort kwamen bij het beschrij ven van zijn wonderbaarlijke escapa des op het voetbalveld. In totaal scoor de hij in die vier wedstrijden 37 doelpun ten en dat was ruim voldoende om de Biggers achtereenvolgens te doen win nen met 9—1, 137 (deze wedstrijd tegen de Quick-kickers hadden zij zonder Jackie vast en zeker verloren), met 110 en 43. Die laatste wed-1 strijd wonnen zij slechts op het nip. I pertje, omdat Jackie kort na de rust I moest uitvallen, daar hij nogal on-[ zacht met de goalpaal in aanraking! was gekomen. Het zag er eerst i al ernstig uit, maar Dirk Dreun plakte! een paar stevige pleisters op zijnl hoofd en wond er een doek om en zo uitgedost kon Jackie diezelfde avondl nog deelnemen aan het grote promotie.1 feest, dat in alle zalen van de „Har.l monie" werd g houden en dat tot diep in de nacht doorduurde. Nadat de gemeenteraad aanvankelijk had besloten het schoolgebouw aan de Ruysdaelkade te verhuren aan de besturen van de R.K. Kleuter scholen en de Vereniging ,+Alkmaarse Fröbelschool", zal thans de orga nisatie Bescherming Burgerbevolking, die de in gebruik zijnde vertrek ken van 't Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doelenstraat moet verlaten, in drie van de zes lokalen van dit gebouw worden ondergebracht. In ver band hiermede hebben B. en W. stappen gedaan om te trachten zo spoe dig mogelijk in de nood aan lokaalruimte voor kleuteronderwijs te voorzien. Alkmaar was gisteren in de aether doordat de NCRV de wekelijkse vossen jacht naar hier had gebracht. Reeds enkele dagen geleden wer den in het geheim de voorberei dingen getroffen. Er moest een paard-en-wagen worden gehuurd en een lederen motor jas worden geleend. De reporters hebben zich goed verdekt weten op te stellen. Max Douwes bijvoorbeeld stond als etalagepop in de etalage van A. Moejes op de Stationsweg. Zijn microfoon lag verscholen in een kast met stofbrillen en vandaar richtte hij zich tot zijn luisteraars, die hij alles kon vertellen over de mensen, die woor het etalageraam kwamen, maar hem niet in de gaten hadden. Goos Kamp- huys hotste en botste inmiddels, goed verstopt tussen kisten en kratten op een boerenwagen door de stad. Bij de vossenjacht gaat het er om, dat men de twee verstopte radiomensen een zakdoek vraagt. Hij of zij, die de twee doekjes heeft krijgt als beloning een horloge en het laat zich begrijpen, dat de animo voor de speurtocht in welke plaats ook bijzonder groot is. De eerste prijs ging gisteravond naar de heer Boonakker van de Stationsweg, die na een kwartier de twee onderduikers had ontdekt. Mevrouw Huisjes uit de Ge rard Doustraat ging met de 2de prijs strijken. Ook bij het Waaggebouw zochten verschillende mensen naar de vossen. Ze waren wel dicht bij de NCRV-mensen, die hier hun centrale zendpost hadden ingericht, maar heel ver bij de zakdoeken uit de buurt. Vliegeren is een mooie sport, maar men moet het niet bij de openbare weg doen zoals gisteren bleek, toen een motorrijder ter hoogte van de Bergeroverweg met zijn gezicht tegen een strak gespannen vliegertouw reed. De man kreeg een striem dwars over zijn gezicht. De vlieger is in beslag genomen. Hierin is men in zoverre geslaagd, dat bij een gehouden bespreking op hot departement van O. K. en W. is toe gezegd, dat als zeer spoedig plannen tot bouw van een kleuterschool worden ingezonden, medegewerkt zal worden om hiervoor bouwvolume toe te staan. Aangezien bouwrijpe grond bij de Jan Ligthartschool aan de Jan Steenstraat voorhanden is, hebben B. en W. zich Geboren: Peter A. B„ z.v. H. J. B. Hoek en H. P. Visser; Johanna H„ d.v. E. Timmer en E. F. G. Snijkers; Anna H. E., d.v. J. L. Miché en A. G. Kaandorp; Peter, z.v. G. Hobbelink en J. M. Berfelo; Albertus J. P., z.v. A. Dekker en J. W. Kaandorp. Ondertrouwd: Arie Korver en Theo dora M. van der Meer; Hendrikus Nij- kamp en Johanna H. IJpelaan; Antho- nie J. Mulder en IJfke Jorritsma; Ja cob ter Horst en Aagje Baas; Leonar- dus van Buel en Helena A. Overtoom; Willem F. H. van Zwanenburg en Trijntje Kaaij. Overleden: Geertruida J. Bouma, 2 dagen. DIERENBESCHERMING In zwervende toestand is te Groet een flinke langharige zwarte hond aangetrof fen. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen: Molenpad no. 4, Groet. In de omgeving van het Zomerbad zwerft een mooi zwart katertje, pl.m. drie maanden oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36. WE HEBBEN eens ergens een vermakelijke verklaring gevon den voor de raadselachtigheid van de glimlach van Mona Lisa, wier conterfeitsel in zo warme kleuren door Leonardo da Vinei op het schilderslinnen is neergelegd. Volgens die ver klaring zou Mona Lisa zo ge heimzinnig hebben gekeken, omdat zij een manier zou heb ben ontdekt, heur weelderige haardos in goede orde te hou den. Da Vinei heeft haar zó rijkelijk met ravenzwart haar gekroond, dat dit voor zijn model gesteld dat de schil der dit had inderdaad een heel probleem moet zijn ge weest. •TOCH heeft de tegenwoordige vrouw, ook al staan er dan twintig eeuwen techniek achter haar toilettafel, ook menig vraag stuk op te lossen, vóór ze zich naar behoren gekapt kan voelen. Juist dóór die twintig eeuwen techniek, zouden we bijna zeggen. En daar voor behoeft men slechts een mo derne dameskapsalon binnen te wandelen, en de daar gebruikte toestellen in ogenschouw te nemen. De permanent wave, zo aandoenlijk eenvoudig in zijn resultaten vaak, is de laatste fase van een reeks be werkingen, waarbij chemie en techniek in de hoogste mate samen gaan. De dameskapsalon is een laboratorium geworden, om niet te zeggen: een gruwelkamer. Zoemende droogkappen, gonzende en brommende chroomgevallen, die het allemaal op het argeloze vrou wenhoofd hebben voorzien. Het is en blijft altijd ietwat angstig, zo'n bezoek aan de kapper, zelfs voor haar die om het zo eens te zeg gen onder het haarverven door vergrijsd is. LIET instrumentarium van de dameskapper zal binnenkort met weer één apparaat uitgebreid worden: de thermofact. Het is de onopvallendste dienaar van Hare Majesteit de vrouw, doch zeker niet de onverdienstelijkste. Aan de be handeling op de „electrische stoel" komt het zelfs niet te pas; het maakt die behandeling wel veiliger en aangenamer. Bij alle vooruitgang, die in tech nisch opzicht in de kapperswereld is geboekt, heeft men namelijk sinds de prilste dagen van de elec trische permanent wave, één ding gemist. Dat was een apparaat, dat de hitte die de bij permanent wave gebruikte „wikkels" produceerden, kon controleren. Een permanent wave berust altijd voor een deel op toevalligheid, welke mede te,wijten is aan de verschillende kwaliteit van de wikkels. De ene wikkel woirdt gloeiend heet, de andere straalt de normale warmte af en een derde blijft te koud. Het gevolg is, dat de ene krul spoediger uit zakt dan de andere, of dat een be paalde krul de neiging tot „dor" worden vertoont. Dit bezwaar ondervangt de „Ther mofact". Met dit electronische apparaat kan elke wikkel gecon troleerd worden. Het toestel geeft namelijk precies aan, of de doorge meten wikkel te heet of te koud is. De kapper kan, doof het oordeel kundig plaatsen van zijn wikkels, een coiffure maken, waarvan elke krul op zichzelf gegarandeerd kan worden. JJE THERMOFACT is een vinding van twee Alkmaarders. de radio technicus H. Kamper en de student H. van Engelen. Na vele maanden van experimenteren hebben zij ein delijk een electronische schakeling ontdekt, die in alle opzichten aan de door een kapper te stellen eisen voldoet. Dit is dan voorlopig de laatste schrede van de techniek op het pad der vrouw. Dit mag er dan niet door gewijzigd worden, iets meer geëffend wordt het zeker. Het verblijf „onder de kap" wordt belangrijk veiliger dan voorheen. daar de bouw van een vierklassige kleuterschool (3 leslokalen en 1 speel lokaal) ten behoeve van de vereniging „Alkmaarse Fröbelschool" gedacht. Volgens een voorlopige raming zullen de bouwkosten f 93.600,bedragen en de kosten van de grond f 23.375,in totaal derhalve f 116.975,B. en W. vragen de machtiging van de raad tot de bouw over te gaan en de kleuter school nadien voor f 250 per lokaal per jaar aan de „Alkmaarse Fröbelschool" te verhuren. De R.K. Kleuterschool zal voorlopig in de resterende drie lokalen van het schoolgebouw aan de Ruysdaelkade kunnen worden ondergebracht. Voor de eerste inrichting verzoekt het col lege het bestuur van de R.K. Kleuter scholen een bedrag van f 9979,48 toe te staan. Ten behoeve van de eerste inrichting van de vierklassige kleuterschool aan het Zeglis wordt voorgesteld aan het bestuur van de Vereniging „Alkmaar se Fröbelschool" f 8397,toe te ken nen. Over de aankoop van de ontsmnf tingsinrichting van Het Witte Kruis ij in de raad nogal het een en ander (J doen geweest. De wethouder van social le zaken had dit gebouw bestemd vooif sociale werkplaats, maar de gemeente, raad vond, nadat de leden een bezoekt aan het pand hadden gebracht, het ge l bouw voor dit doel minder geschikt en voelde er weinig voor hieraan hogtl kosten voor restauratie te besteden. Destijds werd ook de vraag opge-l worpen, waarom de Verenigde Brand-I stoffenhandel, die het aangrenzend ter-I rein best kon gebruiken, niet in de ge-l legenheid was het perceel te kopen en I dat gaat nu dan gebeuren. B en wl maken tegen een verkoop van het I pand, dat voor 35.000.in het bezit I van de gemeente komt, thans geen be-1 zwaar meer. Met de firma Govers-I Kuyper, die voor haar fouragehandeil een deel van het pand ais opslagplaats I gebruikte en met de voormalige hoofd-1 ontsmetter is een bevredigende rege-l ling getroffen met betrekking tot heil gebruik van het gebouw. De Verenigde I Brandstoffenhandel is bereid het pandl en de reeds in eigendom van de ge-1 meente zijnde grond over te nemenI voor een prijs van 60.650.waarvanl 40% direct wordt betaald en de rest 1 in vijfjaarlijkse termijnen met bijbeta-f ling van 4°/o rente. Deze betalingsvoor.1 waarde hebben B en W aanvaard ore-l dat de VB zich een grote uitgave moell getroosten voor de aanleg van eenl spooraccordement. Op het gebouw zall ten behoeve., van de gemeente hypof theek worden genomen ter dekkinl van het niet betaalde gedeelte vaj de koopsom. De totale kosten van het nieuwe consultatiebureau voor tuberculose, dsiB aan het bestaande perceel aan de Scheteldoekshaven zal worden gebouwd opt het binnenplein van het ROG-gebouw, worden geraamd op .f 144.400,Hel Rijk heeft zich bereid verklaard de betaling van de rente en aflossing van eenl bedrag ad f 110.000,(40-jarige annuïteit a 41/2 voor zijn rekening te ne l men. De Noordhollandse vereniging tot bestrijding van de tuberculose is voor-p nemens aan de belanghebbende gemeenten te verzoeken bjj te dragen in d:| overige kosten. maar als centrumgemeente is om het belang van de eigen gezondheid niell alleen van de eigen bevolking, mnvl ook van die van de omliggende ge-f meenten te zorgen voor een zo goeil mogelijke accomodatie van het consul- tatiebureau. De tegenwoordige accc-j 1 modatie is te enenmale onvoldoend! Aan de gemeente Alkmaar heeft de vereniging reeds verzocht de kosten van verplaatsing van de op het terrein aanwezige keet en loods en de straat- aanleg voor haar rekening te nemen (resp. 2.000,en 16.040,en de benodigde grond aan haar in erfpacht te geven voor de tijd van 75 jaar tegen een canon van ƒ2.50 per jaar. Tevens heeft de vereniging verzocht een geld lening te mogen ontvangen voor 40 jaar tegen 394%, teneinde de bouw en voor zoveel nodig de inrichting te fi nancieren. Het zal hier gaan om een bedrag van maximaal 120.000,—.. Mocht de vereniging geld van derden kunnen krijgen, dan verzoekt zij de gemeente de rente en aflossing te ga randeren. De kosten van de grond, die eigen dom is van het Rijk, bedragen 4-061,50. In hun toelichting aan de raad merken B. en W. op, dat het de taak van Alk- De Kennemer- en Geestersingel zijn wat de verlichting betreft stief moederlijk bedeeld. Uit de lichtzee bij de Heilooërbrug stort het verkeer zich s avonds in een stikdonkere tun nel, waar slechts een enkele gaslan taarn een schamel licht verspreidt. Hetzelfde is het geval met het ver keer van de andere kant, dat over de Kanaalkade nadert en als het ware vanuit de twintigste eeuw in de negentiende terecht komt zodra het het Texelse hek is gepasseerd. In deze toestand, die reeds lang om verbetering schreeuwde, willen B. en W. thans verandering aanbrengen. Zij zijn de mening toegedaan, dat de gas verlichting geen voldoende waarbor gen biedt voor de veiligheid van het verkeer, ook al omdat tussen de lichtbronnen te veel schaduwplekken ontstaan. De meest ideale oplossing voor deze hoofdverkeersweg achten B. en W. een natriumverlichting. Voor hoofdverkeerswegen voor locaal ver keer geven zij de voorkeur aan kwik damp-, TL- of andere verlichting. De kosten van deze verbetering van de Kennemerhoek tot aan de Raad van Arbeid worden geraamd op f 43.100, in welk bedrag zijn inbegrepen de kosten van aanschaffing, plaatsen en monteren van vijftig lichtmasten. Teneinde de werkzaamheden van dr Lojenga als directeur van het Centraal Ziekenhuis en directeur van de Gel meenteiijke Geneeskundige en Gezond'! heidsdienst te ontlasten stellen B eni W voor een reorganisatie van de GGD| in te voeren. Het werk van dr Lojenga is na dei oorlog belangrijk toegenomen, hetgeeJi moge blijken uit het feit, dat het aar.-l tal bedden van het Centraal Zieken-I huis is uitgebreid van 225 tot 360, nog tot 380 zal toenemen. Sinds 1^1 is bovendien in het Centraal Zieken! huis het streeklaboratorium van d! volksgezondheid voor Noord-Hollanl gevestigd, waarvan de leiding eveneetfl berust bij dr Lojenga. In dit laboratol rium werden in 1952 ruim 66.000 onl derzoekingen verricht. De regenten vair het Centraal Ziekenhuis achten kei wenselijk, dat de directeur-geneesheef zich geheel aan het ziekenhuis kan w-'l den en geen nevenfuncties bekleedt! Bij wijze van overgangsmaatregel naa® een scheiding tussen deze functies gef ven B en W de raad in overweging eenl arts als vol-ambtenaar bij de GGD *1 benoemen en hem de titel van adjunct! directeur te geven. Dr Lojenga zo® dan als directeur het toezicht op dienst kunnen houden. De arts in vo'l ledige dienst zou met alle overig! werkzaamheden kunnen worden belasj! Voor de ongevallendienst welke 24 u" I per dag bezet moet zijn is nog inscfi3'! keling van 2 ongevalsartsen nodig- L Het gevolg van deze reorganise is, dat de stadsarts in vaste dienst G. Sluijmer en de stadsarts op arbeia*'! contract dr J. Degenaar Jr moeten I den ontslagen. Eerstgenoemde moet I 1961 op wachtgeld worden gesteld. Besommingen van Donderdag: Tzonne f 18.818, IJm 25 Flamingo U'-4 1 trawler f 15.930, Dm 221 f s2n c 129 f 7760, Sch 135 f 6720, IJm 276f'-.( Dm 226 f 326, TX 33 f 1650, U® 1680. Aanvoer 7180 kisten. (Van onze correspondent NOORDSCHARWOUDE D ste raadsvergadering in Langed zeer belangrijk, zoals de aand lezer reeds in ons raadsversla, kunnen lezen. Toch willen wij deze plaats nog wat dieper op besluiten en mededelingen Duidelijk is in het licht gestel burgemeester Schelhaas, welke pende gevolgen de samenvoeg! vier Langedijker dorpen tot meente, in de loop der jaren en bijzonder tijdens de huidige z periode heeft gehad. Wie de Lai bezoekt, na vele jaren afwez kent de oude dorpskernen niel terug. Noemen we b.v. de str; hreding en de betonnen scho werken, die aan de gemeente ee apart cachet hebben gegeven. I het uitbreidingsplan „Centrum", aaneengesloten complex de gf held heeft gegeven tot een voori de woningpolitiek. De ene aai ding is nog niet achter de rug andere wordt bekend gemaaki wil heel wat zeggen, dat binnenl totaal na de oorlog 132 nieuwe i gen verrezen zuilen zijn. Daa annex het industrieterrein te 1 scharwoude, waar achtereenv twee grote poterbewaarpiaatser coöperatieve zuurkoolfahriek ei grote fustloods van de „Noorden bond" een plaats kregen. En de ste tijd verrijzen op dit gedeelti ticuliere bedrijfsgebouwen en i gen. De opname in de NV Gaspool T Holland en de daarmee gepaard g opheffing van de eigen gasfabriel eveneens een gewichtig besluit, wel de afdeling Langedijk van he bedrijf zich nog steeds niet ka: druipen, zou het tekort zeker geweest zijn, als de gaspool er ni komen was. De burgemeester dee dit verband nog mede. dat o.a. Mi blik, zich eveneens bij de NV ga: ziening zal aansluiten en men hoop heeft, dat deze streek ook toekomst zal profiteren van het gas. De scholenbouw gaat onvermi door. Naast de nieuwe ULO-scho Chr. lagere tuinbouwschool en d VGLO-school. werd de oude OL-s te Oudkarspel grondig vernieuw is nu een lust voor het oog. Het afscheid in deze laatste r vergadering gold in het bijzonde CPN-raadslid, de heer Volkers, d raadslid een zeet.goed figuur heeJ slagen, ondanks zijn politieke ovi ging, die nu eenmaal niet alge geliefd is. De heer Volkers is goed redenaar, die tenslotte toe! gemeentebelang liet prevaleren, heengaan wordt algemeen betreuri nieuwe raad staat ongetwijfeld, i als de oude dat deed. voor belai ke beslissingen, zoals b.v. de stic van een zwembad, waar de Lang dringend gebrek aan heeft. Nu buitenwater door de Volksgezond! dienst is afgekeurd, zal de oplossinj gevonden moeten worden in 'n een gelegen zwembad. Dan is verder veel importatie, de stichting van zorgingstehuizen voor ouden van gen. Men wil er nog drie tehuizen bouwen, voor iedere richting één. 1 over zal nog wel een en ander ge worden, daar dit kapitalen kost. Samenwerking tussen de vers lende bevolkingsgroepen achten niet .pverbodig, daar o.i. een econ sche 'opzet voorop moet staan. E naar wij uit goede bron vernamen, een streven om hier kleine huisji bouwen, zoals in de gemeente Pancras. Hoe het ook worden zal lijkt o.i. zaak om alle facetten van plannen goed te bestuderen. Nieuwe bouwplannen staan op pel, zoals de bouw van een nie secretariswoning aan de Juliana Stolberglaan, de bouw van twee derwijzerswoningen te Broek op gendijk, het maken van een betoi brug bij de veiling te Noordschari de en voornemens om in plan Cenl te Noordscharwoude en in het uitl alngsplan, tezamen 27 nieuwe wc Het warme weer heeft een slechte vloed gehad op de groentenhande! De bonen, die de laatste weken steeds gevraagd en prijshoudend genoteerd w geweest, daalden Donderdag 7—8 cent kg. Voor de A bonen kwam de prijs 1 mede op 35 cent. Bonen I waren SO cent te koop, terwijl een partij twi soort doordraaide. De handel in witte bleef slecht. De aanvoeren hiervan echter minimaal, omdat bij doordra de vergoeding laag is. Ook de rode was de laatste dagen weer moeilijk verkopen, zodat de zeer kleine aan- biet helemaal kon worden verkocht. kool was iets beter te verkopen, w Echijnlijk doordat de bezettingslegers Duitsland af en toe enkele wagons namen. Van de bieten kon alleen de sortering verkocht worden tussen 5 e cent. Kleine partijen uien vonden pl "lijk een vrij goede afzet. De prijzen 9—10 cent waren hoger dan die, wi In het uiencentrum worden betaald, veruitjes waren in de kleine maat p; houdend. De handel in aardappelen wal luier. De exporthandel schijnt tr; te verlopen. Eerstelingen worden we meer aangeboden. Eigenheimers wer verkocht voor 1213 cent. Pootaardap n waren goed geprijsd bij kleine a: voeren. KINDEREN N.V.V.-LEDEN NAAR CAMPERDUIN NOORDSCHARWOUDE. Dank oe bemoeiingen van de Vrouwenbond - Ate NVV, heeft een zeventigtal kinde van leden uit de Langedijk en Sint P «'as een boottocht gemaakt met de b van j de Wit uit Broek op Langend na.tr Camperduin. «tilt* prachtiSe warme weer werkte i "d ("ee om deze dag aan het str; go d te doen slagen. De boottocht op zi «•f was ai een aangenaam iets kifldereT6 g,fspeeld te z«" arriveer, kmderen en begeleiders 's avonds weer «oede welstand thuis.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2