Bonn wenst terstond een gesprek met Sovjet-Rusland Jacht op minuscuul stukje metaal Eenstemmigheid in West-Duitsland tijd meer voor nota's Geen NOG WEINIG VERBETERING IN FRANKRIJK Sjah en echtgenote te Rome Spanning in Casablanca duurt nog steeds voort Nederlandse bus tussen twee Brusselse trams gekraakt Confectiebedrijf ment fi. 6.oo lksma Woensdag is Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koningin ontvingontheemde kinderen De pers is pessimistisch Nieuwe kernreactor in Nederland? Sanders is in Wenen aangekomen Nationale Vergadering spoedig bijeen? Socialisten staan achter de stakers Adonis in New York gearresteerd Churchill hersteld Toestand in Teheran is zeer gespannen Cordon om de Arabische wijk getrokken Er was een isotoop verdwenen weerbericht Afmetingen van 2x2x2 millimeter Reeds 26 mille voor Griekenland Zeshonderd doden en 2300 gewonden Gehele schapenstapel werd vernietigd in Starnmeer Vier gewonden in een ziekenhuis enorme sortering alen, puntslijpers, zeer voordelige. in oliebad kerrood en grijs 6—8, ALKMAAR A. MIENIS tn ivegens vacantie rsus 3 September 1953 rond per week. Aangifte ,s. bij H. P. KOORN, laar. plaatst worden. 17 TEL. 2145 'handeling COipIcet iwesloot, telefoon 4453 goed verzorgen als V i g aan ons opgeeft Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHI COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. man. Vraag en AanDOd (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden t elk woord meei 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs; Dij vooruitbetaling I 2.02 per mnd, 1 6.05 pet kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0 49 -- (Van een correspondent te Bonn) DE WESTDUITSE regering en de socialistische oppositie hebben Dins dag bewezen, dat er een vérgaande mate van overeenstemming in de beoordeling van de Russische voorstellen voor een Duits vredesverdrag bestaat. Terwijl in Bonn het kabinet eensgezind bleek te staan achter de door dr Adenauer uitgesproken overtuiging, dat men de Russen ter stond tot een conferentie zou moeten uitnodigen, sprak de socialistische leider Ollenhauer, na een in Stuttgart gehouden partijberaad, dezelfde mening uit. Beide Westduitse politieke leiders noemden het doelloos in dit stadium nog lange diplomatieke nota's uit te wisselen. WOOR het kabinet verklaarde dr Ade- nauer Dinsdag, dat de Westduitse regering door de Westelijke re geringen zal worden geraadpleegd, zodra het stadium der bestude ng van de inhoud der Sovjet-nota voorbij is. Het kabinet was het met dr Adenauer eens, dat de door de Russen voor een Duits vredesverdrag gestelde voorwaar den onaanvaardbaar zijn. Adenauer heeft voorts opnieuw de overtuiging uitgesproken, dat in dit stadium de po gingen om tot een Westeuropese een heid te komen onverminderd moeten worden voortgezet. Koningin Jidiana heeft gister morgen ten paleize Soestdijk omstreeks 25 ontheemde kinde ren ontvangen, die afkomstig zijn uit diverse kampen in Duitsland en op het ogenblik hier te lande hun vacantie doorbrengen. Een deel der kinderen behoort tot een groep, die is ondergebracht bij particulieren in de gemeente If ateringen. Anderen behoren tot een groep, die in het C.J.M.Vr hamp te Leusden verblijft. De ontvangst heeft ongeveer ander half uur geduurd, waarbij H.M. zich met alle kinderen heeft on derhouden en op de hoogte heeft doen stellen van hun er varingen. Ten afscheid hebben de meisjes nog enkele liederen met balalaika-begeleiding ten gehore gebracht. De Noors-Nederlandse atoomenergie commissie heeft tiidens het driedaagse i.zwaarwater-reactor-congres" dat te Kjeller en Oslo is gehouden, verklaard, dat het aanbeveling verdient de nieu we erote zwaarwater-reactor van 30.000 kw in Nederland te bouwen. De ze nieuwe reactor zal mee1" econo misch werken dan de „oude", welke in Kieller staat, maar zal uiteraard nog wel een researchreactor ziin. Dit heb- ben de gisteren van het congres in Noorwegen teruggekeerde voorzitter van de Noors-Nederlandse commissie, nrof. dr J. M. W. Milatz. en de Ne derlandse secretaris, dr W. J. Beek- i man, verklaard. Voor dit eerste internationale con- Eres op dit gebied hadden negentien landen hun atoomdeskundigen afge- i vaardied. De Engelse zakenman Edgar San ders, van wie gisteren werd gemeld dat de Hongaarse regering hem gratie had verleend, blijkt reeds op vrije I voeten te zijn gesteld. Hij is Dinsdag te Wenen aangekomen en heeft daar i zijn intrek genomen in het door de Britten bezette Park Hotel Zijn echt genote is met haar drie dochters naar de Oostenrijkse hoofdstad gevlogen, Tegelijk met hem is een Italiaan Sciot- i ti. die wegens medeplichtigheid aan de Sanders ten laste gelegde spionna 8e was veroordeeld, vrijgelaten en naar Oostenrijk gezonden De Britse regerir.g heeft doen we- I ten, dat zij de vrijlating van Sanders met vreugde begroet en te kennen ge- Peven, dat hierdoor de weg wordt ge opend voor herstel van de handelsbe trekkingen met Hongarije. J-JET BUREAU van de Franse Na tionale Vergadering is tegen Vrij- ig door de voorzitter, Herriot, bijeengeroepen. Het zal de verzoe ken tot bijeenroeping van de As semblee bespreken. Tot dusverre hebben 209 afgevaardigden het verzoek telegrafisch gesteund. Slechts 153 afgevaardigden ecbler hebben deze adhaesie schriftelijk kunnen bevestigen. Men verwacht echter, dat bij een gunstig verloop in de postbestellingen ook de an dere handtekeningen zullen kun nen binnenkomen. De Assemblee zal dan voor een debat over de toestand kunnen worden bijeenge roepen. Er was vannacht nog weinig verbetering in de toestand te be speuren, ondanks het feit, dat eni ge arrestaties onder de stakende arbeiders van spoorwegen en pos terijen het voornemen der regering onderstreepten, om met krachtige maatregelen tegen de stakingsbewe ging op te treden. Een delegatie van de socialistische parlements- fractie onder leiding van voorzit ter Lussy heeft aan premier Laniel medegedeeld, dat de partij zich volledig achter de stakers schaart. De houding van de regering lijkt haar niet doeltreffend en zelfs ge vaarlijk. Verschillende stakingen zijn gisteren opnieuw met een etmaal verlengd. De leiders van de vakorganisaties staan voortdurend in contact met elkaar. Het is echter in het gehele land vrij rustig. Er reden gisteren iets meer treinen van en naar Parijs en ook gingen er enkele naar de voorsteden. Ongeveer de helft van het aantal ondergrondse treinen was Dinsdag weer in diénst. Er werd meer post behandeld, er kwa men meer telefoon- en telegraafverbin dingen tot stand. In andere opzichten duurden de stakingen onverminderd voort. In het Saargebied staan thans ruim vijftig kolen- en goederentreinen met in totaal drieduizend wagons te wachten op vertrek naar Frankrijk. Ook het geldverkeer tussen Frankrijk en het Saargebied is stopgezet. Aangezien ook het postverkeer met het buitenland grote moeilijkheden ondervindt is een Nederlandse zaken mande heer L. Fokkema te Culem- borg, die tevens directeur is van de stichting Nederlandse Exportcombina tie, op het idee gekomen, op zijn reis naar Frankrijk een grote mand post duiven mee te nemen. De noodzake lijke berichten verzendt hij nu per duif naar zijn kantoren. Het middel werkt voortreffelijk De verklaring, die in Stuttgart door de socialistische partijvoorzitter Ollen hauer werd afgelegd, treedt niet in een beoordeling der Russische voorwaar den. Zij zegt slechts, dat de beginselen van het Russische plan enige proble men opwerpen, die alleen door recht streekse onderhandelingen tot ophelde ring zouden kunnen worden gebracht De socialisten hebben echter wel ver klaard, dat zij bij voorbaat de door de Russen gewenste procedure voor een herstel der Duitse eenheid onaan nemelijk achten. Op een eventuele con ferentie der vier mogendheden zou vol gens Ollenhauer ook Duitsland verte genwoordigd moeten zijn. En zulk een vertegenwoordiging zou volgens hem alleen maar kunnen worden gevormd door een tevoren langs democratische weg tot stand gekomen regering voor geheel Duitsland. Het Russische voor stel om zulk een vertegenwoordiging op te dragen aan een voorlopige rege ring, samengesteld uit vertegenwoor digers van Oost- en West-Duitsland is volgens de socialisten niet aanvaard baar. De kortste commentaar op de Rus sische voorstellen heeft de leiding van de Westduitse vluchtelingenpartij ge geven, die in de volgende Bondsdag een belangrijke rol denkt te gaan spe len Met een verwijzing naar de Rus sische wens, de Oder-Neissegi ens te handhaven, heeft de partijleiding ver klaard „Neen Neen Nooit De Westduitse pers beoordeelt de kan sen op hereniging van de beide delen van Duitsland na de jongste Russische voorstellen pessimistisch. Men meent echter, dat het gesprek met Moskou zeker niet mag worden afgebroken De Frankfurter Allgemeine Zeitung be strijdt echter, dat de nota invloed zou moeten oefenen op de Duitse verkiezin gen. Zij meent, dat het stuk eerder voor de Westelijke mogendheden be stemd is. Zo denkt ook de Süddeutsche Zeitung er over. Het strategische doel van de nota is, zo meent het blad, de vernietiging van het Atlantische Pact De Stuttgarter Zeitung voegt hieraan toe, dat uit de nota de onmogelijkheid blijkt, tegelijkertijd de Duitse eenheid en het EVG-verdrag na te streven. Nu zou volgens de te Bonn verschijnende General Anzeiger het opgeven van de EVG niet zo erg zijn. Er kan echter weinig hoop zijn op een aeeoord over het Duitse vraagstuk, indien de Kussen niet bereid blijken te zijn met beteie aanbiedingen te komen. De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse regering werd geweigerd en die daarna vrijwil lig naar de Verenigde Staten terug keerde. is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belastingont duiking. Adonis reisde met de „Veen- dam" naar ziin vaderland. Adonis heeft van het begin af de be schuldiging. dat hii betrokken was bij een samenzwering tot omkoping in het belang van bepaalde speelhuizen te gengesproken. De steekpenningen zou den 228.000 dollar hebben bedragen Adonis was ambtenaar op het bu reau van de gouverneur van de Ame rikaanse staat New Yersey. Sir Winston Churchill heelt Dinsdag voor 't eerst sinds £4 Juni een buiten gewone vergadering van het Britse kabinet voorgezeten. De bijeenkomst werd gehouden in zijn ambtswoning Downingstreet 10 te Londen. In hoofd zaak is gesproken over het Russische voorstel, om binnen zes maanden een conferentie van de Grote Vier over Duitsland te houden. Amerika wil aan Japan het recht ver lenen, Amerikaanse militairen die in hun vrije tijd en buiten hun legerplaatsen in strijd niet de Japanse wetten bandelen, ze te berechten Japan heeft nicrom herhaal delijk verzocht; T)E SJAH van Perzië is gisteren met zijn echtgenote van Bagdad naar Rome gevlogen en heeft daar zijn in trek genomen in een hotel. Hij heeft de Italiaanse regering om een ver blijfsvergunning voor enkele dagen verzocht. Vermoed wordt, dat hij na afloop van deze termijn naar Zwitser land zal gaan. In Teheran is de toe stand op het ogenblik zeer gespannen. Het houden van optochten en betogin gen is verboden. Partijgangers van de pasja van Mar- rakesj, de tot geestelijk hoofd van Ma rokko benoemde vorst, hebben in de Arabische wijken van Casablanca pam fletten verspreid, waarin o.m. wordt gezegd: „Vervloekt zij Mohammed V (de sultan), de vijand van de Islam". Driehonderd personen zijn Maandag aangehouden met het oog op eventuele betogingen. Bij een poging, om demon stranten uiteen te drijven, heeft de politie een dertienjarige jongen dood geschoten, die zich op een plat dak bevond. Politie en militairen hebben Dinsdag een cordon om de Arabische wiik ge legd om te voorkomen, dat betogers het Franse stadsgedeelte binnenkwa men. Demonstraties werden met de gummiknuppel uiteengeslagen. Het Mohammedaanse feest van Aid el Kebir zal waarschijnlijk worden af gelast. Op dit feest plegen- de Marok kaanse volkshoofden hulde te bewij zen aan de sultan als het geestelijke hoofd van Marokko en een eed van trouw af te leggen. Vermoedelijk zul len er thans echter hoofden trouw gaan betuigen aan Moelat Mohammed ben Arafa. die Zaterdag door een groep hoofden tot hun geestelijke leider is uitgeroepen. Verwachting van Woensdagavond tot Dondei dagavond: plaatselijk enige regen Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind Later aan de kust nu en dan vrij krach tige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Donderdag: Zon op 5.31, onder 19.54 uur Maan nr> 17'til uur ^NDERHALVE MAAND is de Roentgen-technische Dienst te Rotterdam met man en macht op zoek geweest naar een radio-actieve.sotoop met een afmeting van 2x2x2 millimeter, welke werd ge bruikt voor het controleren van gasleidingen. Met be hulp van dit minuscule stuk je metaal maakt men na melijk de laatste tijd roent- gen-foto's van gelaste plek ken in bijv. een aardgas buis De foto toont dan aan of de las voldoende sterk is en geen fouten vertoont. Eind Juni was dit radio-ac tief gemaakt stukje zuiver iridium uit de kleine alumi nium capsule gevallen en de roentgen-foto's, die van de aardgasbuizen waren ge maakt, gaven geen beeld te zien. Het verlies kwam 24 uui na het verloren gaan aan liet licht. Het isotoop lever de geen of bijna geen ge vaar op voor de bevolking temeer daar de radio-activi teit in betrekkelijk korte tijd zou zijn verdwenen De Roentgen-technische Dienst te Rotterdam achtte het echter wel van belang het radio-actieve isotoop op te sporen, niet zo zeer om het isotoop zelf, dan wel om 'n goede methode te kun nen vinden, zoekgeraakte ra dio-actieve voorwerpen, zo als bv. radium naaiden in ^en ziekenhuis op doeltref fende wijze op te sporen. Met een Philips monitor, waarin een Geiger-Müller teller is aangebracht, ging men de plaatsen langs waai bet controle-onderzoek was gehouden. Deze plaatsen wa ren Steenwijk, Wolvega en Assen. In Steenwijk zat het tra ject van 50 meter, dat moest worden onderzocht, reeds onder de grond. De monitor Registreerde, tengevolge van de cosmische stralen, gemid deld 17 stoten per minuut toen men langs -'e leidim aan de hoofdweg reed. In Wolvega, bij de gasfa briek, moest een leiding over een lengte van onge veer 20 meter onderzocht vvorden Ook hier registieer gemiddeld 17 stoten Opeens echter liep dit op tot 22, daarna tot. 30 stoten per mi nuut. Toen wist men dat men op het juiste punt was Op de plaats, waar deze vergroting van het, aantal stoten was geconstateerd, lieten de speurders enige scheppen zand weghalen Hierdoor liep het aantal ..to ten op tot 40 De grond werd van de gasleiding weg- gegraven, totdat inen wist dat de bewuste plek, waar het radio-actieve isotoop zich moest bevinden, bloot lag Tenslotte hield men na lang en zorgvuldig zoeken een klein beetje aarde en zand over, waarin het zich moest bevinden. De speurders gin gen als gouddelvers het zand zeven, totdat het stuk je metaal, dat edel is en dus niet roest, was gevon den Het had 1.20 metei Drie hoofdpersonen bij de Frans- Marokkaanse tegenstellingen: v.L. n.r. de_ resident-generaal van Ma rokko, generaal Guillaume; de Sul tan van Marokko, Ei Glaoui, en de Pasja van Marrakesj Op verscheidene plaatsen in de Per zische hoofdstad is het gisteren tot bot singen tussen leden van de Paniraanse en de communistische Toedehpartij ge komen. De communisten plunderden, de kantoren van de Paniraanse partij, maar werden nadien door de politie uiteengeslagen. Ook ten Zuiden van de stad kwam het tot ongeregeldheden. De staat van beleg is voorts afgekon digd in twee steden in het gebied van de Kaspische Zee, in het Noorden van het land. De Toedeh heeft een beroep op Mos- sadeq gedaan om te komen tot de vor ming van een democratische Perzische republiek. De familie van de premier vreest voor een aanslag op diens le ven. Generaal-majoor Zahedi heeft in Teheran een verklaring doen uitge ven, waarin hij zegt, dat de sjah zich op zijn verzoek om redenen van vei ligheid tijdelijk naar het buitenland heeft begeven. Zahedi heeft een be roep op het kader van het leger ge daan. om ten koste van alles de on afhankelijkheid en de monarchie te verdedigen en de beginselen van de Islam te bewaren, die nu door onge lovige communisten worden aangetast. Hij beschuldigt Mossadeq ervan, zelf een staatsgreep te hebben gepleegd, do«<r zich niet aan het decreet te sto ren, dat zijn afzetting behelst. Het Nederlandsehe Roode Kruis heeft gisteren de eerste overschrijvin gen en stortingen ten behoeve van de hulpverlening aan de Griekse eilan den op zijn speciale gironummer 777 ontvangen. In totaal kwam de eerste dag al f 26.669,70 binnen. Hieronder was een zeer belangrijke gift van prinses Wilhelmina. Volgens officiële schattingen zijn ei bij de aardbevingen zeshonderd doden gevallen, alsmede achthonderd zwaar- en vijftienhonderd lichtgewonden. De bevolking keert thans in groten getale naar de gehavende dorpen terug om de oogst binnen te halen. De wijn oogst belooft de beste sinds jaren te worden. Van de veehouder D. Koster uit de Starnmeer zijn 137 schapen,, die aan rotkreupel leden, naar het abattoir te Alkmaar gebracht en daar afgemaakt. Hiermede zag de veehouder zijn ge hele schapenstapel verdwijnen. Voor lopig zal hij ook geen schapen op zijn besmette land mogen houden. de de Geiger-Müller tellet ten, diep onder de grond geze- 17E1 NEDERLANDSE reiswagen van een onderneming te Schijndel is gistermiddag in de Brusselse voorstad Etterbeek tusser twee trams „ge kraakt", tengevolge waarvan zestien inzittenden van de bus naar een zie kenhuis moesten worden overgebracht. Slechts vier van hen behoefden ech ter te worden opgenomen, maar ook hun toestand geeft geen aanleiding tot ongrustheid. De anderen konden naar Nederland terugkeren, nadat hun kwetsuren, meest snijwonden tengevolge van ge broken glas, waren verbonden. De bus werd ernstig beschadigd. Waarschijnlijk heeft de bestuurder niet voldoende acht geslagen op de verkeerslichten ter plaatse, waardoor de bus dwars op de tramrails stond, toen aan beide zijden de trams zich in beweging hadden gezet. De dubbele botsing verwekte grote ontsteltenis on der de inzittenden van de bus. Zij waren allen leden van de afdeling Boxtel van de Heemkundige Studie kring, die een excursie van één dag naar Brussel maakten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1