De Alkmaarse middenstand gaat jubileren Jimmy Brown en de Oranjehemden LAATSTE NIEUW5I Halve eeuw organisatiewerk De expositie kindertekeningen verdient de volle aandacht Adres aan gemeenteraad inzake de begrafenisrechten r Concert var was mi Herinnering aan de G.A.M.I.T. Goede reputatie blijft gehandhaafd t Prof. Joh. Tielrooy overleden Hoogtepunten uit de historie Geen grote plannen De Jongensstad exit Tekenen is een wereldtaal Vacantiekampen een geslaagd experiment Uitbreiding kapsalon ALKMAARSE PADVINDERS VANAVOND NAAR HUIS AGENDA: Veertig jaar bij de firma Ringers De heer Blom gehuldigd Associatie verzoekt voorstellen niet te aanvaarden MOORD TE BAKKUM OP VERZOEK? CHEMISCHE WASSERIJ KWAM ZELF IN EEN „OPGEKNAPT PAKJE „Alcmaria" in een nieuw pand Buurmeester tweede op 300 m In klasse D Verpleegde nam op vlucht f 500,- mee BEGRAFENISTARIEF Trekking Staatsloterij Familieberichten Secretaresse Net meisje meisje Was eronvoldc voorbereid Heiloo Plaatsgenoten VARA - micro! WOENSDAG 1» AUGUSTUS 1953 VAN DE middenstanders kan worden gezegd, dat ze over het algemeen liet principe „vrijheid blijheid!'' huldigen. Dit dan aldus te verstaan, dat velen van hen wars zijn van enigerlei organisatievorm en dat ze deze beschouwen als een soort keurslijf, dat hen van allerlei vrijheden berooft en daar verplichtingen voor in de plaats stelt, die huns in ziens minder aangenaam zijn. Aan deze omstandigheid is het naar ons oordeel goeddeels te wijten, dat de middenstandsorganisaties tot op heden niet die macht hebben kunnen ontplooien, welke in de strijd voor de middenstandsbelangen onmisbaar moet worden geacht en dat de (middenstander in het huidige tijdsbestel maar al te vaak kan wor den vergeleken met de man, die tussen de buffers zit gedrukt en zich deswege niet meer wenden of roeren kan. Toch hebben de organisaties in deze, ondanks alle tegenstroom, in de loop der jaren loffelijk werk verricht, wat in het bijzonder kan worden gezegd van de Alkmaarse Vereniging voor de Handeldrijvende en Industriële Middenstand, die op 9 September a.s. naar 50-jarig bestaan herdenkt. Het was in het .iaar 1903, dat door enkele Alkmaarse middenstanders, hoofdzakelijk uit de textielbranche - we noemen hier enkele bekende namen als van een A. Fortuin, Jb Cloeck, Kuiper en Engeln - de hoofden bijeen werden gestoken om tot een gedeel telijke Zondagssluiting te komen, zulks ten behoeve van de rust van het per soneel. Er werd voorgesteld de zaken op de Zondagmiddagen, althans tot 15 September, na vier uur gesloten te houden en daarmee boekte men al dadelijk succes, want aan het desbe treffende verzoekschrift werd door niet minder dan 69 winkelbedrijven adhaesie betuigd. Dit was het begin en door het re sultaat gestimuleerd ging men aldra de behoefte gevoelen aan een nauwere samenwerking terzake van meer alge mene belangen. Uit het feit, dat men o-m. het optreden tegen wanbetalers op het program had staan, moeten wij concluderen, dat er althans in dit op zicht in een halve eeuw tijds nog maar weinig is veranderd. In andere opzich ten is dit gelukkig wei het geval en wij halen hier bij wijze van voor beeld aan, dat in 1904 een actie werd gevoerd om de zaken, uitgezonderd des Zaterdags, 's avonds om negen uur te doen sluiten. Alleen aan de hand van dit voorbeeld reeds mag worden vastgesteld, dat er veel ten goede is verricht en dat we thans mede dank zij het werk van de mid denstandsorganisaties aan toestanden zijn ontgroeid, die - op z'n zachtst uitgedrukt - ontolerabel moeten wor den geacht. Over deze en vele andere zaken, het Alkmaarse middenstandsleven betref fende, is gesproken op een persconfe rentie, welke deze week onder ïeiding van de heer J. H. Nijhuis door de Alk maarse Ver. voor de Handeldrijvende en Industriële Middenstand was belegd, zulks in verband met de a.s. herden king van het 50-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid zijn allerlei herinneringen opgehaald vanaf de tijd, dat de heren Fortuin, Cloeck. Van Vuure, Jacobse en Pels het eerste bestuur vormden tot op dit ogenblik. Een der eerste succes sen, die men boekte, was, dat het rad van avontuur van het kermisterrein verdween. Het rad van avontuur heb ben we daarna nog talloze malen als Moderne, verzorgde vrouw, loch prima huisvrouw I De Nederlandsee vrouw is over de ge hele wereld bekend als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daarvoor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer. Gelukkig komen de moderne wetenschap en techniek haar in zoverre te hulp, 'dat er steeds nieuwe methoden en mid delen worden uitgevonden om het huishoudelijk werk wat eenvoudiger en minder tijdrovend en vermoeiend te maken. Zo is er thans het nieuwe afwasmiddel, de Castella Vaatwas. Duizenden en duizenden huisvrouwen hebben reeds vol blijdschap onder vonden, hoe bij gebruik van dit nieuw ste product van de Castella-fabrieken de dagelijkse afwas in een minimum van tijd gedaan is, terwijl zonder enige inspanning en zelfs zonder af drogen haar glaswerk, borden, kopjes enz. helder en schoon uit het actieve schuim komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zal zij tot haar vreugde consta teren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) absoluut niet ruw worden, maar integendeel gaaf en zacht als fluweel. Mede dank zij Castella Vaat was kan zij thans zonder nadeel voor haar uiterlijk, haar reputatie van „prima" huisvrouw met geringe moeite handhaven! (Advertentie Ing. Med.) Maandagavond is op 66-jarige leeftijd te Amsterdam na een langdurige ziekte toch nog onverwacht overleden prof. dr Johannes Bernardus Tielrooy. In leven hoogleraar in de Franse taal en letterkunde aan de universiteit te Am sterdam. Johannes Tielrooy was behalve hoog leraar ook als letterkundig criticus en essayist een figuur van bijzondere be tekenis en verwierf zich als schakel tussen de Franse en de Nederlandse litteratuur en cultuur ook in het bui tenland grote bekendheid. n De overledene die op 7 October 1886 op Texel was geboren, was secretaris van het Nederlandse Pen-centrum. Ridder in het Legioen van Eer en doe tor honoris causa van de universiteit van Straatsburg. Hij is o.m. leraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar geweest. De crematie is vastgesteld op Vrij dagmorgen te Westerveld om 10.30 uur na aankomst van trein van 10.02 uur uit Amsterdam. een onmisbare publieke vermakelijk heid teruggezien, maar de vereniging zat niet stil en ontplooide haar activi teiten op ander en breder terrein. Hiervan heeft de heer J. de Jager, die reeds 40 jaar lid is en die over de helft van dit tijdvak de penningen be heerde, eens een aardig boekje open gedaan, toen hij herinnerde aan de organisatie van de G.A.M.I.T. in 1925, de grote expositie op het Doelenveld. Dat was een hele aanpak voor het bestuur. Men had, aldus de heer De Jager, de begroting gebaseerd op een aantal van vierduizend bezoekers, maar al spoedig stonden deze vier rijen dik op de Nieuwesloot en toen de balans kon worden opgemaakt, bleek, dat niet minder dan tweeëntwintigduizend per sonen de tentoonstelling hadden be zocht. Vier jaar later, in 1929, heeft de G.A.M.I.T. nog een herhaling beleefd, doch daarmee was het. door de ge wijzigde omstandigheden, gebeurd. Met zo'n enkele losse greep uit de geschiedenis van de vereniging willen wij volstaan. Zij heeft haar ups en downs gekend en wat dit laatste be tref', heeft de oprichting van de con fessionele middenstandsverenigingen, waarmede overigens op de prettigste wijze is samengewerkt, een handicap gevormd voor de uitbreiding van het ledental. Momenteel telt de vereni ging pl.m. 130 leden, dat is iets meer dan de helft van de middenstanders, die hiervoor in aanmerking zouden ko men. Over het gebrek aan organisatie geest schreven wij in de aanhef reeds. En zijn er nog grote plannen, wat de feestviering betreft? De heer Nijhuis deelde ons mede, dat men het kalmpjes aan wil doen en dat het feit meer in intieme kring zal worden gevierd. Immers, het volgend jaar, bij het 700-jarig bestaan van de stad, moeten alle hens aan dek. Nu zal er worden volstaan met een receptie op 9 September van half drie tot half vijf in „Het Wapen van Heemskerk", welke receptie zal worden gevolgd door een feestavond voor de leden met hun dames. Het programma voor deze avond blijft vooralsnog geheim. Over het wel en wee van de vereni ging, die is aangesloten bij de K.N.M.B., vernemen we tijdens de receptie wel meer. Thans mogen wij volstaan met vast te stellen, dat Alkmaar als koop stad de aanstaande jubilaresse veel dank is verschuldigd en dat dit onge twijfeld op 9 September tot uiting zal worden gebracht. Meer dan door woor den zou dit kunnen geschieden door uitbreiding van het ledental. Laten de middenstanders, die zich tot dusverre afzijdig hielden, hun belang beseffen en door hun toetreding bijdragen aan het schoonste juhileumcadeau. Gistermiddag heeft Jongensstad haar poorten gesloten. Drie weken lang heeft Op het veldje bij het sportpark het ge hamer geklonken van enthousiaste tim merlieden van enkele turven hoog en het was alleen maar jammer, dat er niet voldoende materiaal was om de jongens in hun fantasie de vrije loop te laten. De laatste week is het bezoek allengs verminderd en dat kwam voornamelijk doordat het mooie weer velen naar zee trok. Begrijpelijk natuurlijk. Het ging er om d ejeugd, die in de vacantie niet uit de stad zou gaan, een goede ontspan ning te bieden en aan dit doel heeft ook de tweede Jongensstad beantwoord. Tot en met 29 Augustus is op de twee de etage van V. en D. een expositie ingericht van kindertekeningen uit ver schillende landen. Deze tentoonstelling, die onder auspiciën van de Stichting Art for Worldfriendship door ons land trekt heeft tot doel de jeugd van heel jong af reeds begrip bij te brengen voor internationale verdraagzaamheid. Men wil dit trachten te bereiken door corresjpondentie en ook door middel van deze tekeningen, wier taal nu een maal internationaal is. Er zijn bij de inzendingen zelfs krab bels van kleuters van vier jaar, waar van men de onpeilbare fantasie ziet uitgeleefd in ondefinieerbare krassen en strepen. Sommigen zijn er gchter in geslaagd te tonen wat zij hebben willen vertellen en hun spontane uitingsvorm is bepaald ontroerend. Bij de oudere inzenders, waaronder velen uit de Verenigde Staten en enkelen uit India, Japan en Denemarken treft men markante werkstukjes aan. De tekeningen zijn meestal vervaardigd op de scholen en dat blijkt ook wel uit de Amerikaanse inzending uit Boston, die dezelfde techniek vertoont. Na tuurlijk zijn de meeste voorstellingen gebeurtenissen en feiten uit de directe omgeving van de kinderen. Bij de Ne derlandse tekenaartjes is Sinterklaas de grote favoriet en valt tevens het aan tal sprookjestaferelen op. De Ameri- kaantjes houden meer van de realiteit. Ze tekenen een verschrikte familie, die in afgrijzen naar een grote spin staart, een baseballwedstrijd, wolkenkrabbers en familietaferelen. Ook uit Italië zijn De vacantiekampen voor de leerlin gen van de vijfde en zesde klassen dei- lager scholen zijn achter de rug nu de laatste groep, bestaande uit leerlingen van de Rochdaleschool, de Vondelschool en de Nicolaas Beetsschool uit Beekber gen is teruggekeerd. Deze kampen zijn een experiment geweest. Zij zijn in de plaats gekomen van de gebruikelijke schoolreisjes en over het succes van dit experiment valt zeker niet lang te twijfelen. Natuurlijk zijn de kosten hoger dan voor een eendaags reisje, maar verhou dingsgewijs is het bedrag toch zeker niet te hoog te noemen. De ouders 'be taalden f 13.50 voor de hele kampweek plus f 5 reiskosten. Het is voor een vol gend jaar raadzaam, dat de kinderen vroeg beginnen te sparen, zodat deze uitgave voor de ouders niet al te be zwaarlijk is. De kinderen hebben zich onder leiding van de ambtenaar voor de jeugdzorg, de heer N. J. Speur, uit stekend weten te vermaken. Zij maak ten vele wandelingen in de prachtige omgeving van Beekbergen, deden spel letjes, voerden zelfs een toneelstukje op en leerden en passant wat kameraad schap was. Behalve de reeds genoemac scholen hebben ook de leerlingen van de BLO-school en de Lindenschool en Jan Ligthartschool van zo'n kampweex kunnen profiteren. Nauwelijks een jaar na de opening van kapsalon Bosch op de Mient heeft daar al weer een uitbreiding plaats ge vonden. In de nieuwe afdeling is het allernieuwste permanentapparaat ge plaatst voor de zogenaamde lauw per manent en behalve de nieuwe salon is er ook een zitje ingericht, waar de dames, die een „nieuwe" haardos willen hebben, rustig haar beurt kunnen af wachten. er enige inzendingen. De expositie is de moeite van een bezichtiging zeker waard. Men leert hier de interesse van het kind kennen. Met dezelfde open hartigheid en hetzelfde enthousiasme waarmee de jeugd zich aan een bepaald onderwerp wijdt heeft zij ook haar fan tasieën aan_ het papier toevertrouwd. Vanavond gaan de Alkmaarse padvin ders, die drie en een halve week in En geland hebben gebivakkeerd en daar o.a. hebben deelgenomen aan de jam boree nabij Hyde, aan boord van de boot, die hen in Rotterdam zal bren gen. Dat zal dan het einde zijn van een onvergetelijke vacantie, die de verken ners van de Dirk Duivelspatrouille aan de overkant van de Noordzee hebben gehad. Na het beëindigen van het kamp op Zondagavond 9 Augustus hebben ze nog een week bij pleegouders doorgebracht en weer tal van excursies gemaakt. Ze bezochten de badplaats Blackpool en verschillende steden in de omgeving. Enkelen hebben met hun pleegouders zelfs een bezoek aan Londen gebracht en anderen kwamen verheerlijkt thuis met een stuk nylon-touw uit een touw- fabriek. Het bijzondere van dat stuk touw was, dat het van dezelfde rol kwam, waarvan de Mount Everest-ex- peditie gebruik heeft gemaakt. Een en kele gelukkige mocht te Huddersfield een kijkje nemen in de televisiestudio en Zaterdag jl. werd de drukkerij van de Kemsley Newspapers Ltd te Man chester bezichtigd, waar juist de extra edities van de pers rolden met nieuws van de treinramp, die aan elf mensen het leven kostte. Per week verlaten lli/ millioen kranten de drukkerij. De padvinders namen ook nog een kijkje bij de verongelukte trein, 's Avonds gaven zij gaarne gehoor aan de uitno diging van de burgemeester van Hyde om een drie-dimensionale film te zien. Maandagavond werd in het troephuis de afscheidsavond gehouden, die klonk als een klok. Alle pleegouders en pad vinders uit Hyde waren daar bij elkaar gekomen. Dinsdag vertrok het groepje per trein naar Huil, waar het vannacht heeft gelogeerd, om vanavond aan boord van de boot te stappen. WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Schwarzwaldmadel (a.l.). CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 u.: Robinson Crusoe en Co (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Achter gesloten gordijnen (18 j.). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Malou van Montmartre (18 j.). BERGEN. Rustende Jager, 8.30 uur: De Zonen der Musketiers (14 j.). DONDERDAG HARMONIE THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Tour de France CINEMA AMERICAIN. 8 uur: Ro binson Crusoe en Co (a.l.). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Ach ter gesloten gordijnen (18 j.). VICTORIA THEATER. 8 uur: Het geheim van Mayerling (18 j.) CAFé CENTRAAL, 8 u-: 8 October- vereniging. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 10.01 22.35 Donderdag 1120 11.58 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 10.06 22.40 4.06 16.40 Donderdag 11.25 0.03 5.25 18.03 Het hoogtepunt van de huldiging van de heer M. Blom, die gisteren 40 jaar werkzaam was op de bonbon afdeling van de Ringers Cacao- en Chocoladefabrieken en deswege in het ontspanningslokaal in tegenwoordig heid van de voltallige directie en de chefs van de verschillende afdelingen werd toegesprokenwas, zoals wij gis teren reeds in het kort meldden, de uitreiking door burgemeester mr H. J. Wytema van de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In zijn toespraak wees burgemeester Wytema erop, dat hij om bijzondere reden deze jubileumviering kwam bij wonen. Wat voor de anderen een voorbeeld is, wordt door de jubilaris als gewoon beschouwd: veertig jaar werkzaamheid in dienst van een gere nommeerde fabriek. De heer Blom heeft nimmer aan de weg getimmerd en is altijd van een niet aflatende trouw geweest. Onze maatschappij moet het hebben van mensen, die een voorbeeld zijn voor het jongere ge slacht,- aldus de burgemeester, die in de jubilaris een dergelijk exempel had gevonden. Het was mr Wytema dan ook een eer nem de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst te spell den. De oudste directeur, de heer H. Rin gers, haalde herinneringen op aan de oude tijd in Rotterdam, prees de over grote ijver van de heer Blom en hoopte, dat hij nog zijn gouden ju bileum aan het bedrijf zou vieren. De heerRingers overhandigde zijn trou we personeelslid een enveloppe met inhoud en de oveige traditionele jubileumcadeaux. De chef van de bonbon-afdeling, de heer J. v. d. Heu vel sprak de jubilaris vervolgens toe, waarna de heer Van Opstal hem na mens de personeelsvereniging een ge schenk offreerde en mevrouw Blom bloemen aanbood. De heer Blom dankte tenslotte voor de belangstel ling, de hartelijke woorden en de cadeaux. JJ De vereniging „Associatie Uitvaart verzorging voor Alkmaar en Omstre ken" heeft zich met een adres tot de gemeenteraad gewend teneinde haar teleurstelling uit te spreken over het voorstel van B. en W. tot herziening van de verordening op het heffen van negraienisrectrten. De tekst van het adres luidt: Edelachtbare Dames en Heren, Geven met verschuldigde eerbied te kennen: De ondergetekenden, T. Bonsema en J. G. den Hollander, resp. voorzit ter en secretaris van de vereniging „Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken", gevestigd te Alkmaar, en handelende in opdracht van de Algemene Ledenvergadering dezer vereniging: dat deze vereniging ruim 4700 leden (hoofden van gezinnen) telt, een pan- tal dat méér dan de helft van de Alk maarse bevolking omvat welke bij de Algemene Begraafplaats hier terstede rechtstreeks betrokken zijn; dat zij met teleurstelling kennis ge nomen hebben van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dd. 11 Augustus 1953, bijlage nr 185, tot her ziening der verordening op het hef fen van begrafenisrechten; dat deze voorstellen betreffen een verhoging van de kosten van een grafruimte der le klasse van 180, op 350,van de 2e klasse van 60,op 200,en van de 3e klasse van 20,— op 150,— (vooral dit laatste is procentueel een enorme ver hoging); dat bovendien de rechten voor het begraven volgens dit voorstel zullen worden verhoogd van 40,op 60, De Amsterdamse kantoorbediende, die als dader van de moord in de Bakkumer duinen is gearresteerd, heeft bij zijn langdurig verhoor te Amsterdam en te Castricum verteld, dat hij met instem ming van het meisje een einde aan haar leven had gemaakt. Zijn mededelingen worden gestaafd door korte notities, die de politie heeft aangetroffen in een zakagenda van het meisje. Daarin stond o.a. deze aanteke ning: „wanneer zal dit leven een einde nemen? Tot hiertoe en niet verder". Bovendien vond men in deze agenda een soort testament, waarin het meisje haar bezittingen aan bepaalde personen toewees. Met zekerheid is vastgesteld, dat zij in het handschrift van het meis je zijn neergeschreven. De jongeman heeft nog medegedeeld, dat hij zijn meisje Maandagmorgen heeft doodgeschoten, terwijl zij waar schijnlijk nog sliep. Safhen hadden zij er dikwijls over gesproken. Volgens de rijkspolitie kan slechts een psychiater pogen de beweegrede nen te doorgronden. De vrij gesloten jongeman maakte bij zijn verhoor een kalme, soms flegmatieke indruk op zijn ondervragers. Hij zei het pistool reeds voor zijn vacantie in Amsterdam van een Amerikaans militair te hebben ge kocht. De heer G. J. Groot, eigenaar van de chemische wasserij Alcmaria, kan te vreden iju over de nieuwe zetel van zijn fabriek aan het Verdronkenoord. Ruim vier jaar is de wasserij gevestigd geweest aan de Voormeer, waar men echter onder primitieve omstandighe den heeft moeten werken. Daaraan is een einde gekomen. In het pand aan het Verdronkenoord heeft men de machi nes practisch kunnen plaatsen, zodat er zo efficiënt mogelijk gewerkt kan worden. De fabrieksruimte waarachter zich nog de ververij en de nat-wasserij be vinden, wordt afgesloten door de zoge naamde tri-machine. Dat is het appa raat, waarin de kleding chemisch wordt gereinigd met trichlooraethyleen en tri- zeep. De vloeistof wordt in een roteren de koker gebracht waarin de kleding zich bevindt. Het eerste reinigingspro ces duurt 15 minuten en wordt gevolgd door een tweede behandeling van tien minuten, waarbij de tri over een filter loopt en van vuile bestanddelen wordt ontdaan. Na deze spoeling wordt het goed winddroog gedraaid en vervolgens veertig minuten onder stoom gezet. Stoom is in een wasserij onmisbaar. Dat bemerkt men reeds bij het binnentre den van de nieuwe winkel, die in de wasserij uitkomt en waarin men ter stond de hoge vochtigheidsgraad van de lucht bespeurt, want niet alleen de tri machine, maar ook de persen, de strijk bouten en het apparaat waarmee hard nekkige vlekken worden verwijderd werken met stoom. Het komt overal uit te voorschijn, in welke hoek van het bedrijf men zich ook bevindt. Uit de strijkbouten, maar ook uit de strijkplan ken zelf. Voor de wasserij Alcmaria is de verhuizing naar het Verdronken oord een belangrijke gebeurtenis ge weest in haar nog korte bestaan. Het was tevens een bewijs van onderne mingslust en een goed vertrouwen in de toekomst. M. Buurmeester van A.V.A. nam Zon dag j.l. met succes deel aan de athletiek- wedstrijden te Den Haag, georganiseerd door de atletiekvereniging „Celebes". Hij eindigde als 2de op de 3000 m. klasse D- 65. Er volgden voor meneer Balie- wipper en de andere leden van de Keuze Commissie heel vervelende da gen. Vooral de voorzitter moest het ontgelden en hij kreeg er zelfs huise lijke moeilijkheden door Eerst liep zijn dienstmeisje weg. Ze mocht van haai pa niet langer in huis blijven van iemand, die willens en wetens het Ne derlandse voetbal benadeelde, had ze gezegd en later weigerden zowel de bakker als de melkboer de familie Ballewipper nog langer te bedienen.. Mevrouw Ballewipper zat er maar mee en toen zij ook t-gen haar man begon van Tja, ik a mij nu ook afvra gen of je er wel goed aan gedaan hebt deze speler er buiten te latentoen oprak meneer Ballewipper een heel lelijk «voord uit en verliet zijn huis. na de deur met een verschrikkelijke slag achter zich te hebben toegeklapt Dit was echter nog maar het begin van alle narigheid voor de Keuze- Commissie, want toen het Nederlands Elftal in het Olympisch Stadion met 7 1 door de Helveten onder de voet was gelopen, toen kwam er aan het kabaal gewoon geen eind. WEG MET De K.C., riepen de kranten, gilde de radio, schreeuwde het publiek. Het leek er veel op, dat er een revolutie was uitgebroken in het rijk van Ko ning Voetbal. En het lawaai verstilde eerst, toen het hoofdbestuur van de K.N.V.B. liet bekend maken, dat er binnen enkele dagen een belangrijke mededeling zou volgen. Vol spanning wachtte iedereen af, wat er zou gaan gebeuren. van 18,op 40,en van 8,— op 24,resp. le, 2e en 3e klasse; dat bovendien nog wordt voorge- steld de rechten voor de buitengewo- ne uren (na 12 uur) en het onder hol recht te verhogen; da. ondergetekenden van mening zijn dat de gezamenlijke verhogingen der onderscheiden tarieven van een zodanige omvang zijn, dat het voor de e.v. betrokkenen, die prijsstellen op een z.g. eigen graf, uiterst moeilijk zo niet onmogelijk zal zijn, die hoge kosten te betalen; dat daarom vaststaat dat door deze drastische verhoging een verschui- ving plaats zal vinden van de le naar de 2e, van de 2e naar de 3e en van de 3e naar de 4e klasse (het algemeen gedeelte); dat daarom de financiële resultaten niet zullen beantwoorden aan de ge, stelde verwachtingen; dat naar hun mening de termijn voor huurgraven niet op 15, doch op 25 jaren moet worden gestéld, met de mogelijkheid van verlenging. Redenen waarom ondergetekenden Uwen Raad zeer dringend verzoeken deze voorstellen niet te aanvaarden, 't Welk doende, Met verschuldigde hoogachting, T. Bonsema, voorzitter. J. G. den Hollander, secretaris. verleden week heeft een van de verpleegden uit het St. Willibrordus- gesticht de benen genomen. Hij brak in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in bij de tuinder B. en nam daar ruim vijfhonderd guldén weg. J.l. Maandag zijn opnieuw enige ontsnappingen geconstateerd. Nu wa. ren het vijf man, die de vlucht namen. Het is een regelmatig voorkomend verschijnsel dat patiënten de Willi- brordusstichting de rug toekeren. Er gaat practiscn geen week voorbij ol er worden ontvluchtingen gemeld. De meesten keren te zijner tijd weer terug nadat zij elders in het land tegen de lamp zijn gelopen, maar ook is al enige keren voorgekomen, dat de ontvluchten de wijk namen naar het buitenland eri zich bij het Vreem. delingenlegioen meldden. Het adres, dat blijkens een bericht op deze pagina, de Associatie Uitvaart Verzorging voor Alkmaar en Omstre- ken aan de gemeenteraad heeft ge richt, vestigt de aandacht op punt 32 van de loodzware agenda, welke de huidige gemeenteraad morgen en over morgen in zijn laatste zittingen te verwerken krijgt. Het onderhavige punt handelt over de heffing van be-| grafenisrechten. B. en W. hebben een overigens loffelijk streven om hetj jaarlijks exploitatietekort op de AlgeJ mene Begraafplaats van gemiddel] 20.000 per jaar te bestrijden ei voorstel ingediend de begrafenisrecl ten te verhogen. Zo zullen de rechti voor een eigen graf voor onbepaald;! tijd, aldus het voorstel, als volgt mon ten worden verhoogd. Eerste klass; van 180 op 350, tweede klasse van' 60 tot 200 en voor de derde klasse van 20 tot 1,50. Is deze verhoging op zichzelf reeds rigoureus, ernstiger is, dat het voorstel een geest ademt, welke hard zakelijk mag zijn, maar overigens allerminst getuigt van ge voel voor de persoonlijke vrijheid van iedere ingezetene. Als B. en W. nl. in de toelichting op hun voorstel verkla-| ren, dat een verschuiving van de uit gifte van koopgraven onbepaalde tijdlj naar de uitgifte van huurgraven (be-| perkte tijdsduur) behoort te worden gestimuleerd, dan gaat ons dit te ver, Iedere burger dient het recht te heb-| ben en te behouden op redelijke voor* waarden een eigen graf te verkrijgen. Of dit, zoals het college zegt, op de duur zal leiden tot een ongemotiveerd! grote inbeslagneming van ruimte op de begraafplaats voor graven waarvan| geen gebruik meer wordt gemaakt, ligt niet ter be- laat staan veroorde ling van B. en W. Dit is inderdaad een| zaak van piëteit, van persoonlijke voelens, welke het gemeentebestuur] heeft te respecteren en welke het niet mag onderdrukken met een tariefs-l verhoging, welke in vergelijking met Den Helder de toets der critiek kacl doorstaan, maar de Alkmaarse ingezej tenen zwaar belast. B. en W. dienen het tekort op eer andere wijze te bestrijden. WellicWl zal een zuiniger exploitatie van de A!j gemene Begraafplaats al een stap 1 de goede richting zijn. Als wij tenmit ste lezen, dat de personeelsuitgaven '"l 1949 bij 291 begravingen 14.315 be droegen en in 1952 bij slechts 236 b*| gravingen maar liefst 21.187, dat d«[ kosten voor directie en administrate van 541 in 1949 tot 1400 in volgende jaren stegen, dan vragen ons in gemoede af of op deze en nu schien andere posten geen bezuinig^ gen mogelijk zijn. Wij zijn er daart van overtuigd, dat als de burgerij wet dat de grens van de bezuinigingen bereikt, zij een redelijke verhogin.' zonder morren zal aanvaarden. (Ongecorrigeerd) 520e Staatsloterij 4e klasse - 3e lijst Hoge prijzen: 5000,— 7249 1500,— 3808 1000,— 4025 6092 8154 9486 9912 13426 19325 20266 I 400,— 2625 7864 8660 9711 W4" 10658 15860 20019 200,— 1048 1302 1406 2028 3181 4416 5222 6598 6736 7288 7812 8802 10549 11078 1 4317 15379 15777 j-l'" I 18198 18444 20012 21167 21172 2«' I 21498 21752 Heden overleed onze goede beste Vader, Schoonvader, Broer en Zwager, de Heer PAULUS GROENWOUDT, eerder echtgenoot 'van AAFJE LEEGWATER, op de leeftijd van 83 jaar. Uit aller naam, D. GROENWOUDT. St. Pancras, 19 Augustus 1953. Bovenweg 108. Liever geen bezoek. Begrafenis zal plaats vinden te Stompetoren 21 Augustus 1953 om pl.m. 14.30 uur. Voor de vele blijken vj belangstelling, gedureni de ziekte en de bewijzen va deelneming na het ove lijden van onze lieve Ma Vader, Behuwd- en Groo vader, Broer, Zwager Gom GERRIT V. d. POL, betuigen wij aan alle onze hartelijke dank. In 't bijzonder aan dokt' Busquet voor de goee zorgen hem bewezen. Uit aller naam, B. v. d. POL-DE BOE] Alkmaar, Augustus 1953 Boomkampstraat 1. Vooraanst. bedrijf vraaj voor haar kantoor Alkmaar een middelb. schoolopleiding, 1 voorkeur typen en ster leeftijd tot 24 jaar. Br. no. A 126 bur. v. d. 1 16 jr. zoekt vlotte vriendi Br. no. A 129 bur. v. d. 1 GEVRAAGD voor de huis kalm net rustig liefst van buiten. Enigszii op de hoogte met het b drijf. (Indiensttr. in overlej Persoonlijke aanmeldii RESTAURANT WANNE Nieuwesloot 117. Tel. 427 Hoewel de temperatuur voor toch vrij veel bezoekers kom de muziektuin, door Bergen: was voor een zomer-avondc sprekende muziek van groter corps nog niet in vorm te zij gelegenheid tot voorbereiding stemming, welke niet al te Bergenaren in dergelijk werk Na de mars Sons of the 1 Bidgood, in weifelende sten: speeld, volgde de ouverture van Rossini met vrij ongelijl passagewerk. Beter en met klankgehalte werd uitgevoer torale Suite van Philip Vies van de bekende componist J sing. Een stuk wel wat bri maar overigens zeer aantrek! de instrumentatie aangaat. De voordracht van deze compc goed te noemen en goed verzi nuancering. Na Appèl aux 1 van A. Ney werd eerst de geest vaardig over het spel vi zikanten. Dat gebeurde met i ture Alceste van Gluck. Dit hoort tot de weinige opei waarvan de muzikale potentie noeg is, om als concertstuk fungeren. Hier werd als het ware vei we vóór de pauze aan werki ziek moesten missen. Dirige slaagde er in deze ouverture met fraai klankgehalte te do Na deze alleszins lofwaardige volgde de veel gespeelde bal] Zaterdag 29 Augustus van 3.( wordt door de VARA, Hilversi Westfriese streekuitzending ui De medewerkenden hieraan z Klaver (Heiloo), voordracht en ter (Heiloo) met een liedje praatje. Jan v. d- Brink (Alkn voor de muzikale omlijsting (pij spelen composities zijn van he In het kader van deze Wes zending, die getiteld is „De Ko( en wai", zullen enkele vraag worden gehouden. Nico Splinter heeft dan e< met de heer C. Kruit (Heiloo) en voorts met de heer K. de I scharwoude) over de kool. FAILLISSEMENT UITGESP] Uitgesproken is het faillissem c- V. Handelmaatschappij „De Westerweg 226. alhier en d< vennoot H. Holtrust Jr., laai Plaats te Castricum.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2