Vragen staat vrij Regeri door re r Be mmi uit Driehonde Kellner die werkman doodsloeg door inspecteur gevat Vurig minnaar Congres Plattelandsvrouwen te Toronto geopend De laatste gang van Alex Wunnink Mevr. Elema sprak namens Europa Zandvoort's circuit I weer afgekeurd WEK DE GAL IN UW LEVER OP| Monarchisten bel Ook Oost-Duitsland dreigt Moet ik er uit? Wel aftrek Rentezegels Dat kan Uitjes inmaken Huur van bromfiets Doorbetalen van kamerhuur Herkend van foto Luister eens naar: Radioprogramma Elizabeth Geen gevaar Zonnebrand De gemaal Houtworm De huwelijkse voorwaarden De zagende pijnen Pirn, PamPom en de wonderlamp Imposante plechtigheid in York Hotel Ons dagelijks feuilleton Oude kabinetslede in arrest „Dit is geen opstand" Nauwere aansluiting bij Sovjet-Rusland WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 INDIEN de situatie van het pand zo is, dat de gevel beslist moet wor den vernieuwd, dient de huurder dit te gedogen. Verhuurder kan echter niet zo maar, terwijl de huurder nog in de woning is en er niet uit wil, de gevel gaan afbreken. In dit geval zal hij aan de Kantonrechter moe ten verzoeken de huurder 'uit de woning te mogen zetten, teneinde bedoelde reparatie mogelijk te ma ken. LIET is natuurlijk juist, lezer, dat de Raad van Arbeid bijdragen van kinderen niet als „inkomen" be schouwt en deswege geen aftrek toepast. In Uw geval echter liggen de zaken anders! Het staat vast dat u dagelijks in de winkel van uw kinderen werkt. De Raad van Ar beid neemt aan dat u daarvoor enig loon ontvangt, waardoor geen spra ke meer is van een „bijdrage van kinderen" doch van „loon" van kin deren. Dat loon is inkomen en dus wordt er aftrek toegepast. U zult dus deze arbeid moeten staken, of trachten de Raad van Arbeid er van te overtuigen dat u heus geen loon krijgt. Maar dat zal moeilijk zijn, vrezen wij. LIET is juist, dat u onder geen so- ciale wetten valt, want u werkt maar drie dagen per week bij die mevrouw, jongedame. Maaru moet wel een rentekaart vragen en uw mevrouw is ook verplicht om u dagzegels voor die rentekaart te geven. Het is zeker denkbaar, dat u iets aan die rentekaart kunt heb ben, maar afgezien daarvan, het is een plicht. En die moeten wij na komen. LIET is heus mogelijk om een ge scheiden en weer hertrouwde vrouw alsnog te verplichten, mede te voorzien in het onderhoud van haar eerste man. Zeker als die eerste man de eiser was. Eventueel kan ze weigeren en het laten aankomen op een gerechtelijke uitspraak. ETEN LEZERES wil graag het re- cept voor het inmaken van zil veruitjes. De uitjes goed wassen en flink met zout bestrooien, daarna 24 uur laten staan. De schil laat dan goed los. Alleen pellen met een hou ten of plastic mesje, want op stalen messen blijven zwarte vlekken ach ter. Na het pellen overgieten met kokende azijn en enkele dagen laten staan. De vijfde dag laten uitlekken en de potjes vullen. Tijdens het vul len kunnen laagjes venkel, dragon, Mierikswortel, witte peperkorrels en wat Spaanse peper worden toe gevoegd. Om de uitjes hard te laten blijven kan men een stukje alum toevoegen, terwijl een klein zakje mosterdzaad boven op de uitjes kaam tegen gaat. Is het potje ge vuld, dan het geheel overgieten met koude gekookte azijn en het potje met vochtig perkament afsluiten. LIET is nu eenmaal zo, dat er din gen zijn waar de wet mogelijk heden laat om „er iets tegen te doen", maar de werkelijkheid staat het „iets" in de weg. U sprak na drukkelijk met de verhuurder af die bepaalde .middag een bromfiets te huren. Inmiddels verscheen er ie mand, die de bromfiets de hele dag wilde huren. De bromfietsverhuur der zag daar meer heil in en toen u kwam kon hij de overeenkomst niet nakomen. Uw-vacantie-dag viel daar door in duigen. Wellicht zou iets tegen de verhuurder zijn te onder nemen, op grond van het niet na komen van de gemaakte overeen komst. Maar zo'n procedure kost tijd en (geen beetje) geld. De uitkomst is nooit met zekerheid te voorspel len. Procedures, waarvan de advo caat dacht „winnen is zeker" wor den soms verloren. Daarom is het maar beter u er bij neer te leggen en de volgende keer een andere ver huurder te kiezen. MU de jongeman, die bij u een ka mer in huur heeft enkele weken onder dienst is, dient hij toch de Dank zü de oplettendheid van een In specteur van de recherche, bureau Warmoesstraat is de 30-jarige kellner gegrepen, die in de nacht van 23 op 24 Juli jl. op de Nieuwendijk te Amster dam de 38-jarige werkman Van K. dus danig mishandelde, dat deze twee ■weken later in het Wilhelmina gast huis aan de opgelopen verwondingen bezweek. Wirn Ruth en Herman Broekhui zen. Zij zijn op bezoek gegaan in een aantal jeugdkampen, waar kinderen uit de steden genieten van zon, wind en spel. Om 17 uur Donderdagmiddag wordt daarvan verteld (Hilversum II) of naar de befaamde radio-vossenjacht om 20.20 uur over Hilversum I, als steeds spannend en vermake lijk. DONDERDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m.t 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Vcor de huis vrouw. 9.40 Strijkorkest. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12-03 Napolitaans Orkest. (12.30—12.33 Land en tutnbouw- mededelingen.) 12.55 Kath. Thuisfront. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Me- trcpole-Orkest. 14.U0 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cello en piano. 18.00 Bijbellezing. 16.30 Orgelconcert. 16.50 Gram. 17-00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Promenade- Orkest en klein koor. 18.35 „Op de stel ling". 18.45 Leger des Heilskwartier. 19-00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht- 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankbeeld. 21.45 Gevar. muziek. 22.15 Viool en piano. 22.25 Comm. Intern. Cal vinistische Jeugdconferentie. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23 15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 700 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem, 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11 00 „Wilhelm Teil", opera (2e acte), tl.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12,25 In 't spionne tje. 12 30 Land- en Tuinbou'wmededelin- gen. 12,33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfs leven". 13.00 Nieuws. 1315 Mededelingen of gram. 13.30 Lichte muziek. 14 00 Amus.- muziek. 14 30 Cello en piano. 15.00 „Een vrouw was .verdwenen in Clearmouth", hoorspel. 16 25 Gram. 17.00 Voor de jeugd, ziek. 16.05 „Telefoon voor Mara Grey". Hoorspel. 1.25 Gram. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: J. J, v. d. Laan: „Bodemrijkdommen in Australisch Nieuw-Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Zweeds Mili tair Orkest. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19 00 Trofeo Italia. 19.45 Gram, 20.00 Nieuws. 20 05 Omroep-Orkest en solist. 21.10 „De heerser in huis", hoor spel. 22.25 Trofeo Italia 22.C0 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Spoitactu- aliteiten. 23.30—24.00 Gram.muziek. Na de hevige vechtpartij was de dader, die in Amsterdam woont, spoor loos verdwenen. De recherche kreeg na informaties een foto van de ge zochte in handen, die door getuigen als de beeltenis van de schuldige werd herkend. Enkele dagen geleden fietste inspec teur Schipper door de Warmoesstraat en zag twee mannen wandelen. Een van hen herkende hij onmiddellijk als iemand, die inzake de vechtpartij met anderen was verhoord. Toen de in specteur zijn blik sloeg op de andere, trof hem de grote gelijkenis met de op de foto afgebeelde verdachte. Hij hield de beide mannen aan en nam ze mee naar zijn bureau, alwaar de verdachte gisteren een bekentenis heeft afgelegd. Een vrouw was de aanleiding van de vechtpartij in de voor de werkman fa tale nacht. Zij bevond zich in een café aan de Nieuwendijk in gezelschap van de kellner. De werkman geraakte in conflict met de kellner. naar deze thans beweerd heeft, omdat hij de vrouw zou hebben bespot. Later op straat sprong de kellner met grote vaart boven op de werkman. Hij wierp zijn tegen stander met geweld tegen de grond en begen hem met slagen en stompen ernstig te mishandelen met het boven vermelde gevolg. huur van de kamer door te betalen. Tenzij hij tijdig, dus met in acht neming van de termijn, de huur zou hebben opgezegd. Is hij in pension, dan moet een andere regeling gel den. In dat geval heeft hij recht op een korting van 1/3 van de pension- prijs. TAEZE vrouwennaam is aan het He- breeuwse eli-scheba ontleend en betekent: God is mijn toeverlaat. Een mooie naam dus. I EZER heeft een zuster bij zich in- wonen. Zelf is hij ver over de ze ventig, zijn zuster is 65 jaar. Zijn inkomen bestaat uit een noodwet uitkering en uit bij-steun. Zijn vrouw is al lang geleden overleden en zijn zuster trouwde nooit. Zijn vrees is nu dit. als ik kom te over lijden wil ik graag mijn hele boedel aan haar vermaken, opdat zij (die zelf niets heeft) kan blijven zitten. Zal echter vanwege die bij-steun geen beslag op de boedel worden ge legd. Dit laatste is denkbaatr, want steun is een schuld die op de na latenschap mag worden verhaald.' In de practijk echter zal men de zuster wel in het genot van de nalaten schap laten. Dat laatste is althans de geldende practijk. De waarde van die boedel weegt niet op tegen het dak- (en inboedel-) loos raken van de ook al bejaarde zuster. INDERDAAD is het juist, dat de ziektewet geen uitkering doet voor zonnebrand, opgelopen aan zee. Dat is geen ziekte in de zin van de wet. Jammer, da. velen dit risico lopen, zonder aan de gevolgen te denken. Want dat wil zeggen: op de blaren en op zwart zaad zittten. J7EN LEZER wil graag weten, hoe het kan, dat de echtgenoot van Koningin Elisabeth van Grieksen bloede zou zijn. Philip Mountbatten Is van Koninklijken bloede. Oor spronkelijk heette hij Prins Philip van Griekenland. Toen hij in Enge land werd genaturaliseerd moest hij een Britse naam kiezen en koos hij de naam van zijn Moeder: Mountbatten. Zijn vader is Prins Andreas van Griekenland en Dene- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord fcrtl- yen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assuranliezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. marken (uit het huis Sleeswijk- Holstein-Sonderbrug - Glücksburg), broeder van Koning George 1 van Griekenland. Zijn moeder is Prin ses Alice van Battenberg, oudste dochter van Prins Lodewijk van Battenberg, die Brits onderdaan en Admiraal van de Britse Vloot werd. In 1917 veranderde hij de naam van zijn geslacht in Mountbatten. (De naam die Philip dus aannam). Deze admiraal was gehuwd met een kleindochter van Koningin Victoria van Groot-Brittannië. Philip Mount batten (thans Duke of Edinburgh) is de jongste van vier kinderen. INDIEN u houtworm heeft in de balken van uw huis, vrezen wij, dat u daar zelf niets tegen kunt doen. Voorzover wij weten is het enige goede middel het hele huis te blauw-gassen. Dat is echter een dure en gevaarlijke gebeurtenis, die al leen kan geschieden door een firma, die op dat terrein is gespecialiseerd. JJ bent gehuwd in gemeenschap van goederen. Daaraan is nu niets meer te veranderen, want hu welijkse voorwaarden moeten voor het huwelijk worden gemaakt. Zelfs als u zou gaan scheiden om opnieuw te trouwen, zou dat tweede huwe lijk (met dezelfde echtgenote) weer in gemeenschap van goederen moe ten plaats vinden. Tot ontsteltenis van de bewoners werd gisternacht om vier uur een hevig lawaai gehoord op het dak van een perceel in de Van Woustraat te Amsterdam. Het hoofd des huizes ging op onderzoek uit en zag, uit een raam leunend, een man in niet ongevaar lijke positie op de pannen van het schuin aflopende dak scharrelen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die de pseudo-gevel-tourist niet zon der moeite naar beneden haalde. Hij bleek te zijn een 37-jarige vis handelaar uit Amsterdam, die des gevraagd verklaarde daar te vertoeven, omdat hij zijn op de derde etage wo nend meisje wilde spreken. Toen hem dit in de vooravond op een meer nor male wijze niet gelukt was, was hij later maar via een toevallig open staande deur van een naburig huis op het dak geklommen. Het geval liep voor de vurige vis handelaar met een sisser af. De poli tie vatte de zaak sportief op en heeft hem gisterochtend op vrije voeten ge steld zonder een proces-verbaal. In het politierapport staat tot slot vermeld: ..De man had iets te veel gedronken". van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Adv. I.M. Velen hebben gisteren van de ge boden gelegenheid gebruik gemaakt afscheid te nemen van de Vrijdag overleden directeur van het Theater Carré, de heer Alex Wunnink. In de hal van het theater, waar de overle dene bij premières altijd zijn gasten opwachtte, stond nu de eenvoudige kist met het stoffelijk overschot te midden van een tachtig kransen en bloemstukken. Onder hen, die een wijle aan de baar vertoefden, waren directeuren van schouwburgen, kun stenaars, maar ook vele gewone be zoekers van het theater. Van de kun stenaars noemen wij de oude operette ster mevrouw Faniella, Corrie Pinkse, mevrouw Rika Hopper en mevrouw Henriette Davids. In de aula op de Oosterbegraafplaats, waar honderden aanwezig waren, werd niet gesproken. Toen de kist op de baar was geplaatst aan beide zijden van de baar stond het personeel van Carré legde Ome Jan van Zutphen een bescheiden bloemenruikertje op de kist. Terwijl de organist Fred Wol vers van het Tuschinsky Theater de prelude in C-klein van Chopin speel de, werd de kist uitgedragen. Aan de groeve dankte de zoon van de over ledene, de heer K. Wunnink, voor de belangstelling. De Almelose rechtbank heeft vrijgespro ken G. W. Ie L. te Almelo, die in Overijsel een zwarte lijst van wanbetalers heeft la ten circuleren. Tegen hem was veertien da gen geleden f 10 boete geëist. 97. Terwijl mevrouw Babbelgra..g met opeengeklemde lippen haar taart stond te versieren, kwam haar echtge noot de keuken binnenslenteren. Toen hij de prachtige tulband zag, die op de aanrecht stond, knikte hij goedkeu rend. „Dat ziet er heerlijk uit Miesje. Ik denk, dat je daar wel eens een prijsje mee zou kunnen winnen!" „Ik wil de eerste prijs winnen en ik zal hem winnen", riep de baronnesse. „Mijn taart moet de mooiste van heel Dierendorp worden!" „Ja, maar ver geet mevrouw Woeffie niet", zei de baron plagend. „Zij is ook een kei in het bakken. Als ik nog aan haar appel taarten denkHij smakte met de lip pen. Zijn echtgenote wierp hem een woedende blik toe. „Praat me niet over mevrouw Woeffie", zei ze kortaf. „Oh, ik dacht dat jullie zulke goede vriendinnen waren", zei de baron ont hutst. „Goed gezegd, warenant woordde mevrouw Babbelgraag. „Maar sinds dat mens mijn hoed heeft laten namaken door die prutser hier uit het dorp, heeft zij voor mij afgedaan! En dan te denken, dat zjj de brutaliteit had om die hoed in mijn tegenwoor- digh-id op haar hoofd te zetten! Als ik er nog aan denk„Is dat dan zo erg?" vroeg de baron verbaasd. „Wij mannen hebben allemaal de/elfde hoed op en ik heb me er nog nooit één se- conde druk over gemaakt!" „Ach, dat snappen jullie niet", antwoordde zijn vrouw, terwijl ze doorging met haar taart te versieren. „Voor mij heeft mevrouw Woeffie r.fgedaan en als ik haar de eerste prijs kan afsnoepen, zal ik me een koningin voelen I" (Van een speciale verslaggeefster) VRIJDAG had In Toronto (Canada) de plechtige opening plaats van de zevend# driejaarlijkse bijeenkomst van de ACWW, de Wereldhond van Plattelands vrouwen, een bond, die op het ogenblik ongeveer zes millioen leden telt ver spreid over zes en twintig landen. Toronto is het Indiaanse woord voor „plaats van samenkomst". Welnu, het grote „Royal York" Hotel is een waardige plaats voor een wereldcongres. Het grootste deel van de naar schatting duizend bezoeksters (gedelegeerden en gasten) kan hier logeren. Er zijn grote zalen voor voltallige zittingen en kleine voor commissievergaderingen en rondetafel bijeenkomsten. In het souterrain zijn winkels en een koffieshop, waar wij voor weinig dollarcenten maar viermaal zoveel Nederlandse centjes eenvoudig en goed kunnen ontbijten. np. de voltallige openingszitting voer de presidente van de Wereldbond, mrs Sayre het woord. Zij bracht een driejaarlijks rapport uit. Iemand, die vele malen per vliegtuig een groot deel van de wereld bereisde, heeft veel te vertellen. Ook aan minder ont wikkelde gebieden bracht de presidente bezoeken. Zo spande zij als het ware een netwerk over de wereld, waarvan de afdelingsvestigingen de knooppunten zijn. Het persoonlijk contact met vrou wen uit andere landen achtte zij van het grootste belang. Men gaat begrij pen, dat er verschillen in cultuur in de wereld zijn, die wij moeten leren aan vaarden. Een mooi voorbeeld van een spontane daad noemde zij het idee van de vrouwen van Pennsylvania. Zij heb- Den geld bijeengebracht ten einde eèn Nederlandse boerin in staat te stellen dit congres bij te wonen en daarna het land te bezoeken. Als een dergelijk plan goed wordt voorbereid en wederkerig de voornaamste aspecten van het plat telandsleven worden getoond, werpt dit mooie resultaten af. Het doel van dit Congres is vnl. het geven van gelegenheid tot discussie en het bespreken van problemen. Ook het vernieuwen van kameraadschap is van belang. Gelegenheid tot het vormen van vriendschapsbanden is er reeds spoedig bij de zgn. „get together par ties", waar men volop gelegenheid heeft elkaar te ontmoeten. Draagsters van .nationale costuums" trekken vanzelf sprekend de aandacht. Er waren er vele, uit Scandinavië. Japan, Wales en Nederland. Zelfs Indiaanse costuums waren te bewonderen. Een onzer leden 9. Ik bedoel, is...." Mathilda klopte hem vertrouwelijk op de arm: „Omdat ze zo'n grote fabriek hebben denk je zeker dat ze als konin gen kunnen lev n?" „Ja, zoiets", erkende Peter. Ze gluurde sluw naar hem en zei toen vertrouwelijk: „Het zijn eenvou dige mensen en ze houden niet van veel kou we drukte" (wat niet weet, dat niet deert, dacht ze). „Trouwens", ging ze verder: „Ik wou het zo. Ik houd er niet van a te hangen van hulpjes, ze maken maar fouten en dan krij ik de schuld". Ze zuchtte tevre den. „Ik denk dat iedereen gek is op zijn eigen manier". Peter lachte hartelijk. „Een waarheid als een koe. Bedankt voor het gezellige praatje, Mathilda. Ik zal zien dat ik thuis kom, om een paar van jouw ha ringen te verscheuren. Tot ziens". Hij ontdekte echter helemaal geen haringen. En er stonden ook geen bloemetjes op tafel. Peter was echter deftig opgevoed en had om zo te zeg gen het goede leven geleerd. Daarom ging hij op staande voet de tuin in en plukte 'n dik bos van Letty's mooi ste rozen. Hij verheugde zich ai op het gezicht dat Claudia zou opzetten, als zij de fleurige tafel zou zien. Hij dacht er zelfs over een aardig speechje te houden en prentte, toen hij weer op weg was naar het huis, de eerste woorden daarvan in zijn geheu gen. Een ogenblikje later trapte hij op de tanden van een omgekeerde hark, die voor zijn voeten lag te wachten, zodat hij een dreunende klap tegen zijn hoofd kreeg. Hij liet de rozen vallen en zat er op hetzelfde moment zelf naast. Maar lang duurde dat niet, want toen hij de verpletterde bloemblaadjes smartelijk op het tuinpaadje zag liggen, veerde hij overeind, alsof hij door een slang gebeten was. Met vochtige ogen en een pijnlijk hoofd keerde hij zich om, liep terug en plukte een nieuw bouquet. „Lieve help 1 Mijn rozenMijn be kroonde rozen I" Peter dacht, dat hij door de grond giiig, toen die doordringende gil de lucht verscheurde. Hij draaide zijn hoofd langzaam om en kneep z'n ogen dicht, hopende, dat, wat hij wist dat hij zou zien, er niet zou zijn als hij ze weer zou openen. „Peter, wat heb je gedaan?" Hij haalde diep adem en kee'-. in de gekwelde ogen van Claudia's moeder. „Ik ben bang, dat ik wat van uw be kroonde rozen heb geplukt", kraste hij droog. Zijn voorhoofd tintelde nog van de klap en zijn met bloed "belopen ogen gingen schuil achter een gordijn van water. Letty schrok ervan: „Peter, wat is er? Je ziet er verschrikkelijk uit". Hij schaamde zich voor zijn baldadig heid en antwoordde automatisch. Daar bij greep hij met beide handen het eerste het beste excuus aan, dat hem voor de mond kwam. „Rozen koorts", zei hij schuchter en wel zo, dat men wel de indruk moest krijgen, dat hij onnoemelijk leed. „Oh, jij arme jongen. Arme jongen". Met ontzetting sloeg hij Letty gade, die het werk voltcoide, waarmee hij begonnen was. In minder tijd dan no dig was, om de vertrapte bloemen op de grond te tellen, waren de rozen perken onthoofd en was de tuin van al haar schoonheid ontdaan. „Daar", riep Letty, dapper tegen hem lachend. „Als jij er niet tegen kunt, zullen we, zolang jij onze gast bent, geen ro zen meer kweken". Toen ze zich realiseerde, dat hij wel eens altijd zou kunnen blijven, drukte het zo snel genomen besluit al bijna te zwaar op haar. „Geen rozen meer". Ze draaide zich vlug om en bracht hem in huis. Claudia was al met het ontbijt be gonnen, toen zij binnenkwamen. „Goeie morgen", begon ze vrolijk. Toen legde ze haar brood neer en vroeg: „Alles wel aan boord?" „Best, best", antwoordde Letty, die zich bezig hield met het verzorgen van Peter, die trouwens helemaal geen trek had in een ontbijt. Hij pijnigde zijn hersens af om een opmerking, waarmee hij zijn figuur zou kunnen redden, maar hij kon niets beters vinden dan een vraag over Claudia's versnellingsbak. Het gesprek liep pas dood, toen de wagen monde ling helemaal uit elkaar was genomen en weer in elkaar was gezet. „Zullen we een tochtje maken om hem te proberen?' stelde Claudia voor, daarmee een lange stilte verbrekende. Met beide handen greep Peter dit voorstel aan. „Een prachtig idee, nicht Vind je het goed dat ik chauffeer? Ik rij heel goed, weet je. Deed nog een beetje aan autoracen7" Hij zou alles hebben willen doen en zeggen om maar niet te hoeven denken aan de heiligsch nnis van zonet. Hij kon het eenvoudig niet verdragen, Letty's ge zicht zo te zien. Claudia was zo verstandig, zelf ach ter het stuur te gaan zitten. Ze reden door de eentonige landstreek en luis terden naar de radio. Zo nu en dan wisselden ze een paar woorden. „Kijk, daar is een meer. En er zijn bomen ook", zei Peter, voor zich uit wijzende, ,,'t Lijkt een mooi plekje. Zullen we daar even blijven staan?" „Er is niet veel aan daar", loog Clau dia en ze staarde naar de plaats, waar zij en Dick zo graag samen heengingen. De beeltenis van Dick Forester ver scheen voor haar cgen. Ze wist, dat hij nooit goed zou vinden, dat zij een ander meenam naar een van hun „hei lige plekjes". Als Dick nu maar bij haar was, in plaats van deze smakeloze bedreiging van haar geluk.... Claudia begon over wat anders te praten, terwijl ze het gaspedaal ver indrukte. „Realiseer jij je wel", vroeg ze schalks, „dat ik eigenlijk maar heel weinig van je weet? Behalve dan, dat je uit Australië komt en dat wij heel in de verte famile van elkaar zijn?" Peter ging daar direct op in. Er zijn immers maar heel weinig mensen, die er niet zan houden over zichzelf te praten. „Er valt niet veei over mij 'e vertellen, Claudia", lachte hij, beschei dener dan hij in werkelijkheid was „Dat zou ik niet graag beweren, Pe ter. Als een knappe jongeman door een rijke en bezorgde tante naar een vreemd land wordt gestuurd, dan kan dat vol gens mij maar één ding betekenen. Ik heb daar in boeken vaak genoeg over gelezen." „Werkelijk? Wat betekent dat dan?" Peters bleek-blauwe ogen keken haar een beetje angstig aan. „Dat ligt voor de hand: moeilijkhe den met meisjes natuurlijk! En doe nu maar niet zo onschuldig, Peter Pon- sonby. Toen ik voor de eerste keer mijn ogen op je gezicht richtte, wist ik al, dat jouw levensweg met gebroken harten bezaaid ligt". Peter vond het wel leuk, dat Claudia zo over hem praatte, maar hij trok een gezicht, alsof hij verschrikkelijk was geschrokken. „Ik kende heel wat meis jes in Sydney. Eeuwig en altijd duwde tante Cecilia een paar naar mij toe. Tenminste, zo leek het". „Doe nu maar niet alsof, Peter. Je weet heel best, dat het tegenoverge stelde waar is". „Maar ik heb niemand van hen erg lang gekend", klaagde hij. (Wordt vervolgd.) had haar eigen kostbare hoofdtooi met kleding naar Canada meegegeven. Dit droeg er veel toe bij Holland bekend heid te geven. Dit moet gezegd: Hos smaakvol andere klederdrachten mogen zijn, nergens vindt men zo kostbare en flatteuze hoofdtooisels als in onze provincies. Wij hebben het helaas de laatste jaren niet meer zo gewaardeerd, Zo'n eerste grote ontmoeting biedt een boeiend schouwspel en ook een in druk van luxe. Er waren vele dames uit de Ver. Staten en Canada, vaak van grote bedrijven, die zich goed kleden. Vergis U niet, zij zijn ook goede boe rinnen, die thuis van aanpakken weten en niet zelden meer van het bedrijf weten dan wij in Holland. Dit is watj ons direct opvalt: de Amerikaanss! vrouw heeft haar aandeel in de ver-I diensten. Zij kan zich daardoor ook wat veroorloven, doch dit is verder een onderwerp op zich zelf. Om tot slot nog even op de openings zitting terug te komen. Deze was zeer plechtig. Terwijl het orgel speelde, droegen meisjes van de Canadese jon gerenorganisaties, in witte blouse en blauwe rok, de vlaggen van de deel nemende landen binnen. Na het zingen van het volkslied en toespraken van officiële personen, werden groeten uit gebracht van over de wereld verspreide vice-presidenten. Mevr. D. Elema- Bakker, de presidente van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, viel de eer te beurt de groeten van Europa over te brengen. jyE SPORTCOMMISSIES van de KNAC I en de KNMV hebben het circuit van Zandvoort, dat na de wedstrijden om de Grote Prijs van Nederland werd ak gekeurd, aan een nieuw onderzoek onderworpen. De test van het wegdek i werd gehouden op een warme dag-awm personenauto's, welke werden bC' stuurd door bekende sportwagenrijdeTs. j ZeZ/s met ditin vergelijking met wed- stnjaauto's langzame materiaal moest worden geconstateerd, dat het circuit! nog niet aan alle gestelde veiligheids' eisen voldoet. Met name het gedeelttl van de Tarzanbocht tot halverwege I de Hunzerug vertoont nog zodanige W brekendat de sportcommissies de baan I v°or wat betreft het genoemde 0e'\ deelte opnieuw hebben afgekeurd. Eenl uitzondering wordt gemaakt voor del autosprints, waarbij telkens slechts twee wagens tegelijk in de baan zim voor deze wedstrijden wordt nog eefrl maal een licentie verleend. Df bezwaren van de sportcommissies inzake net gedeelte van de TarzaiW bocht tot halverwege de Hunzeruj richten zich tegen de grote zachtheid van het wegdek. Op dit stuk vertoont oe teer op de weg op verschillen^ Iplaatsen, en wel het sterkst onderin de bocht van de klim naar de Hun»; rug, een gevaarlijke neiging om J™ warm weer naar boven te komen. plaatse kan daardoor groot gevaar en*' staan door het losraken en weg' slingeren van in teer gedrenkt st>W door opspetteren van de teer zelf- dien een groot aantal snelle tegelilk op de baan is. zou hierdW' slipgevaar kunnen ontstaan Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam II xei. 3320 Postgiro 187294 U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elk® dag moet uw lever een liter gal in uw! Ingewanden doen stromen, anders verteert u* I voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt,! wordt humeurig en loom. Neem de plantaardig» I CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter! gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel-1 gang op natuurlijke wijze te regelen. Een! plantaardig zacht middel, onovertroffen om d»! gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpiiletjil-| (Advertentie Ing. Med.) RET IS NOG steeds niet goed van waf er zich gisteren in Te afgespeeld. Vast staat echter, da eind heeft gemaakt aan het re| is de gehele dag verbitterd gevo volgelingen van de premier, wa offers is gevallen. Mossadeq is sj een grote menigte betogers zijn lijfwacht onder de voet liep en van buitenlandse zaken, Fatemi gescheurd. Generaal Zahedi is te in handen genomen. Reeds is Rome verblijf houdende sjah u Perzië terug te keren. De vorst ze geven. Alle leden van de oude in het land hebben de aanhanj genomen. Zo in Isfahan, de grote dat zich aanvankelijk voor Mos In Teheran heerste gisteren, to feestelijke stemming. QE STAATSGREEP ontwikkelde zi bliksemsnel. De eerste tekenen grote onrust vielen 's morgens in VToegte op te merken, toen groep jongelieden aanvallen deden oppla: selijke bureaux en gebouwen van 1 geringsgezinde bladen. Tot grote v< bazing van het publiek reageerden j litie en leger op geen enkele mam op deze gewelddaden en weldra koz velen de zijde van de monarchistisc partijgangers. Militairen bezetten sn de gebouwen van radio-Teheran 1 tegen de middag begon de omroep a: het land mede te delen, dat de reg ring-Mossadeq was omvergeworpe Omstreeks het middaguur werd er de stad stevig gevochten. Enige honderden betogers deden e( aanval op de ambtswoning van de pr mier, Mossadeq, en werden daar doi het hem trouw gebleven deel di strijdkrachten afgeslagen. Enige malt herhaalde zich deze aanval, echti zonder resultaat. Toen werden in sn tempo koningsgezinde troepen aang< voerd. Dezen slaagden er na een vei bitterd gevecht in. het gebouw te bi zetten. Er waren toen meer dan drii honderd doden gevallen. Als gevol van de strijd stond het huis i brand. Fatemi, de minister van Buitei lsndse Zaken, was tijdens de strij door de woedende menigte verscheurt de andere ministers werden achtereer volgens gevangen genomen. De prt mier was echter spoorloos verdwenei Aanhangers van de sjah plunderde voorts tal van gebouwen, welke in gs bruik waren bij vreemde mogendht HET NIEUWS van de revolte in Teheran werd gisteren aan de sjah medegedeeldterwijl hij met zijn echtgenote in zijn hotel te Rome de lunch gebruikte. Het ge zicht van de vorst trok wit weg, toen hij de eerste berichten van radio-Teheran doorlas. Met van opwinding trillende handen pak te hij elk nieuw bericht aan, dat hem werd overhandigd, en las dat nauwkeurig door. Koningin Soe ra ja las o?3er zijn schouder mee. »Zou het waar zijn?" riep de vorst uit, terwijl hij de laatste stukjes papier van de telex op t1/ grond vallen. t,Wat opwindend", voegde de ko ningin er aan toe, haar hand op de arm van haar echtgenoot leg gend. ,,Dit is geen opstand", verklaarde de sjah. „Wij hebben nu een wettige regering. Generaal Zahe di is de premier die ik heb aan gewezen Ik ben blij te horen, dat dit alles tijdens mijn afwezig- is geschied. Hieruit blijkt de houding van het volk". ceMei-?ostduitse regering heeft onoffi- de we.ten dat de banden tussen hauwor nme en 0ost"Duitsland nog de WmiZrï en worden aangehaald, als Russkehf 1,ke mo,«ndheden de jongste verwik voorstellen inzake Duitsland kans nn h' In.dat eeval zou iedere Duitslanrfile»ren.1Blns van Oost- en West- Een !,met worden gedaan. I Oostdnu^ ^e, eerste doelen van de I zoek aan delegatie, die voor een be- om te u ls uitBen°disd. is zullen wnra en welke maatregelen besten rt»Benomen, ingeval het uit verwerpt1 voorstellen rond-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6