„Skylii vorm Vervolg stadsnieuws Alkmaarse Boys verraste met een 4-1 zege op VYA HetBSV-tornooi ,De Bergen aar' Laatste afscheid van professor dr Johannes Tielrooy Werken van de drie Koemannen in het KCB-zaaltje LAATSTE NIEUW! Het Kaasstadtornooi Rapiditas versloeg Helder met 3-2 Alcmaria verloor van derde klasser QSC Kustwachtdiploma DUIM WERD BIJ VAL ERNSTIG GEKWEST A.V.A.-successen in handbaltornooien Berdos won wisselbeker Luctor et Emergo verslaat de 4 Noorder Koggen Brugwachter redde kindje van verdrinkingsdood Helpt allen mee aan de kankerbestrijding Twee eerste prijzen voor „Excelsior" Uitreiking HLO-diploma's GEVONDEN VOORWERPEN Hij was een door en door gaaf mens BURGERLIJKE STAND Het merendeel werd reeds eerder getoond Jac. J. Koeman debuteert met plastieken Oudorp KOLPING BOYS KONDEN TEVREDEN ZIJN Akersloot NAAR NIEUW-ZEELAND Stompetoren Een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen Groot-Schermer SOCIALISTISCH ECHTPAAR GEHULDIGD Nieuwe Nêedorp Schutskermis wordt weer| sportkermis De Communisten in Koreal gaan twee Nederlanders uitleveren Trekking staatsloterij Verzamelen i niet Spoorwegen en i anders dan b J-JET HUIS waar wij MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 Alkmaarse Boys opende het seizoen gisteren met het jaarlijkse Kaasstad- tornooi. De wedstrijden werden in een prettige sfeer gespeeld en vooral de prestatie van de gastheren, een 41 overwinning op WA mag er zijn, voor al omdat Alkmaarse Boys verschillen de jeugdige spelers in zijn gelederen telde. De Alkmaarders komen over veertien dagen in de finale uit tegen Rapiditas, dat met 3-2 van Helder won Hoewel Alkmaarse Boys voor de rust een, zeer goede indruk maakte zullen onze stadgenoten in de finale tegen Rapiditas toch beter voor de dag moeten komen om voor een jaar in het bezit van de Kaasberry te kun- nenkomen. WA kwam niet in zijn sterkste opstelling uit en dat kan men van Rapiditas zeker niet verwachten, daar deze ploeg in het bezit van de trophee is. Te ver opdringen van Hel der werd de Nieuwediepers spoedig na na de aanvang van de wedstrijd tegen Rapiditas noodlottig. Een fout in de Helder verdediging was voor midvoor Pietersen genoeg om zijn club de lei ding te geven. Helder liet enkele goed opgezette aanvallen zien, doch wist zijn kansen niet te benutten. Rapiditas deed het beter en weer was het Pietersen die doelman Boekei passeerde, 20. Toen Schouwenaars vlak voor doel over de bal struikelde ging er voor Helder een mooie kans om de achter stand in te lopen, verloren. Ondanks een kort Helder overwicht na rust, ver grootte Rapiditas de voorsprong .Pas daarna was het Helder vergunt twee maal de weg naar het Rapiditas doel te vinden. Zowaar maakte Schouwe naars nog zijn derde doelpunt, maar met de hand hetgeen de scheidsrechter niet ontging. Kort hierna is de produc tieve Schouwenaars zo onfortuinlijk om met een tegenstander in botsing te komen, waarop hij het veld moest ver laten. Alkmaarse Boys Een snelle start van Alkmaarse Boys bezorgde de Alkmaarders spoedig een 20 voorsprong. Beide doelpunten werden gescoord door de Flier na uit stekend opstellen. Het teveel in de breedte spelend WA bracht weinig gevaar voor het Boys doel, terwijl aan de overkant keeper Tuinenberg bij een schot van Schipper erger voorkwam. Het veldwerk van de gastheren bleef beter verzorgd. Soms wel iets te kort. maar er kwam toch nog een doelpunt van. Na een tik-tak spelletje schoof Schippers voor de derde maal het leer langs de WA doelman. Een opleving van VVA bezorgde Kramer enkele be- Een zwak spelend Alcmaria Victrix, dat Paulissen en Maasen in zijn gele deren miste, heeft de eerste kennis making met een derde klasser, het pit tige QSC, met een 42 nederlaag moe ten bekopen. Alcmaria Victrix maakte zich ook in deze wedstrijd schuldig aan een peuterig spelletje, dat zich ken merkte door slecht plaatsen. Daarbij liet het zich door QSC het tempo op leggen en toen vooral aan de linker zijde de defensie allerminst hecht bleek te zijn, was het duidelijk dat de Wor- merveerse club, een ijverig, enthousiast elftal, de oud-tweede klasser niet te duchten had. In deze ontmoeting speelde de nieu we Alcmaria-midvoor Neider uit Oude Pekela zijn eerste wedstrijd voor zijn nieuwe club. Wij willen ons van een definitief oordeel over Neiders kwali teiten nog onthouden. De aanvalsleider van Noordster en de overige voor hoedespelers van Alcmaria zullen eerst v/at aan elkander moeten wennen. Nu gebeurde het nog teveel, dat passes van Neider ongebruikt bleven en men elkander niet begreep. De aanvang van de wedstrijd _was sensationeel. Nauwelijks was afgetrapt, of QSC wierp zich met elan in de strijd - iets dat wij bij Alcmaria missen - en via een aanval op de rechtervleugel w-as het binnen een minuut 10. Na dien kwam ook Alcmaria meermalen in de aanval, doch werkelijk gevaarlijk waren de charges van de withemden niet. Doelman De Vries moest daaren tegen verschillende keren in zijn ar senaal van keeperstalenten tasten om de achterstand vóór de rust tot 10 te beperken. In de tweede helft voerde QSC de stand op tot 4—0. Eerst in het laatste kwartier klopte het iets beter in de Alkmaarse aanvalslinie. Piet de Koning scoorde op tactische wijze een doel punt en korte tijd later wist zowaar Wassink, die wij als voorhoedespeler allerminst kunnen bewonderen, de achterstand en daarmede de nederlaag tot 4—2 te verkleinen. Op Zaterdag 22 Augustus zijn in Bakkum de examens afgenomen voor het kustwachtdiploma van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen. Vanwege de buitengewoon hoge zee was het niet doenlijk om examen af te nemen van het waterwerk voor dit di ploma. Voor het theoretische gedeelte slaagden van de Alkmaarse Reddings brigade de dames A. Keesman en H. M. Boxem. Voorts de heren C. Pijl, M. Haverhoek en W. Vis. Het waterwerk zal geëxamineerd wor den wanneer de zee iets rustiger is. KAT IN RIOOL Vrijdagavond van 11 tot 11.30 uur zijn jongens bezig geweest een verdwaalde kat uit het riool onder de Stenen Brug te halen. Het dier durfde er blijkbaar niet meer uit, maar de honger won het blijkbaar van de angst, toen de heer Dame in het riool was gekropen en met gebakken vis als lokaas het verschrikte dier naar buiten wist te krijgen. nauwde momenten. Het laatste kwar tiervoor rust ging het spel weer gelijk op, doch doelpunten bleven echter uit. De eerste Boys aanval in de tweede helft besloot Wagemaker met een hard schot dat iets te hoog gericht was. Midvoor Been strafte daarna het ge knoei in de Boys verdediging af, zodat Kramer de bal uit het net kon halen3-l VVA behield het initiatief ook al door dat het spel der geblokten veel minder was dan in de eerste helft. Na een zeer matige periode vergrootten de Boys ongeveer 10 min voor het einde hun voorsprong via de voet van Schipper na een aardige driehoek-combinatie. Een behoorlijke kans om de achter stand te verkleinen liet WA voorbij gaan door het missen van een strafschop die recht in Kramers handen werd ge schoten kort daarop kwam het einde. Toen een 23-jarig meisie Zaterdag middag om 5 uur in de Langestraat op haar fiets wilde stappen kwafn zij door een plotseling in haar been optredende kramp te vallen. Doordat het bot van haar duim door het vlees schoot werd zij hieraan ernstig gewond. Op het politiebureau werd zij voorlopig ver bonden en vervolgens naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. De AVA-heren namen gisteren deel aan het BGV-handbaltornooi te Bloe- mendaal. Aan dit tornooi werd deelge nomen door acht heren- en acht dames elftallen. In een vlotte aantrekkelijke wedstrijd wonnen de AVA-heren van het or^. niserende BGV met 74. De volgende tegenstander was Tonegido uit Wie- ringen, dat door van Rapiditas uit Haarlem te winnen, zich ook in de de mifinale had geplaatst, Tot de rust gmg de strijd vrijwel gelijk op met AVA het meest in de aanval. De ruststand was 32 voor AVA. Na de rust speelde AVA met de wind mee. Door goed werk van Pijcke voerde AVA de stand op tot 9—3. Via een overwinning op Ymond en Lijnden had ook het Haarlemse Con cordia de finale bereikt, zodat AVA tegen Concordia moest spelen om het bezit van de beker. In een enerveren de en spannende wedstrijd wist AVA door groter uithoudingsvermogen en meer enthousiasme met 32 te winnen. Een minuut voor het einde scoorde Pluimers het winnende doelpunt waar door AVA dit tornooi won. De AVA-dames I speelden in Julia- nadorp in het JHC-tornooi. Door een 81 overwinning op het Texelse elftal kwam AVA in de finale tegen JHC. Deze wedstrijd wist de organiserende vereniging te winnen met 75. De be ker kwam hierdoor weer voor een jaar in het bezit van JHC. AVA werd tweede en Foresters bezette de derde plaats. In St. 'Pancras namen de AVA-adspi- ranten deel aan het Vrone-tornooi. Via overwinningen op CSV, DES en Vrone behielden de AVA-adspiranten de be ker weer voor een jaar. Dat voetbal tot de onberekenbare takken van sport behoort, is Zondag weer eens bewezen tijdens het verspe len van de Wisselbeker, die reeds sinds 1935 door de Sportvereniging BSV „Bergen" ter beschikking is gesteld. Voor deze serie-wedstrijden hadden thans Alcmaria Victrix II. Alkmaarse Boys II, Berdos I en Bergen I inge schreven, zodat AIc. Victrix II, die sinds het vorig .jaar in het bezit was van deze mooie coupe, deze thans had te verdedigen tegen drie andere clubs. In de eerste wedstrijd kwam BSV Bergen tegen Berdos in het veld. Ber dos. dat van de aanvang af in de meer derheid was, kon dit vóór de rust niet in doelpunten uitdrukken. In de twee de helft werd het overwicht van Ber dos steeds groter en kon linksbinnen Dirk Duin scoren. Middenvoor Leyen kon tenslotte met een prachtig schot de voorsprong vergroten, 20. Dank zij het goede doelverdedigen van Van den Berg, prima spel van E. Zwaan en stuwend voetbal van F. Jimmink, wist BSV erger te voorkomen. Onmiddellijk hierna kwamen Alc- Victric 2 en Alkm. Boys 2 aan de beurt. Van het beginsignaal af liet A.V.zich terugdrukken op eigen doel,, waardoor A.B. geholpen door de wind het voor het zeggen had. Het tempo van deze wedstrijd lag hoog, met snel wisselende momenten en gevaarlijke doorbraken van A.V. De zéér gevaar lijke man in de voorhoede van A B. bleek Gonggrijp te> zijn, die na rust de Boys aan een verdiende 20 hielp. Alkm. Boys IIBerdos I 24 Berdos heeft zich niet laten intimi deren door het uitstekende spel, dat zij had gadegeslagen in de voorgaande match. Berdos begon met wind mee aan een taak. die zwaar zou blijken te zijn. Het enthousiasme echter, waar mede deze werd aangevat, heeft een verkwikkende en sportieve wedstrijd te zien gegeven. Aanvankelijk demon streerde Alkm. Boys beter voetbal, wat tot uiting kwam in een zware druk op het Berdos doel, maar dank zij een groot enthousiasme wist Berdos de druk te weerstaan en zelf in de aan val te gaan, waarbij linksbinnen Duin gelegenheid kreeg een prachtig doel punt te maken op een moment dat A.B. finaal werd overspeeld. Berdos drong Alkm. Boys nu volledig terug en Leyen bracht de stand op 20. Binnen één minuut kwam deze uitstekende voor hoedespeler nog driemaal terug met Zondag had de hengelclub „Luctor et Emergo" haar zustervereniging De 4 Noor der Koggen uit Medemblik op bezoek. Deze verenigingen plegen eens jer jaar een clubwedstrijd te houden. Hiervoor is een prachtige wk-selprijs ter beschikking ge steld door de vereniging de 4 N.K. Het vorige jaar werd de wedstijd in Medem blik verloren /net ruim verschil, zodoende waren Zondagmorgen de revanche-voor nemens bij Luctor danig aanwezig. Van iedere club namen vijftien leden deel en toen de laatste keer werd geblazen bleek, in totaal 10.718 millimeters baars te zijn gevangen, waarvan Luctor et Emergo 6389 m.m. voor zich opeiste en de 4 N.K. 4.329 m.m. De wisselprijs blijft dus voor een jaar in Alkmaar, de 2de prijs - een lauwertak - werd door de 4 N.K. gewon nen. De uitslag pers. wedstrijd was als volgt: le prijs de heer J. Schoonhoven (11 st) met 1475 mm; 2e pr. R. Kuiper (12 st.) 1456 mm; 3e pr. C. Kooi met 762 mm; 4e pr. Dusselje met 758 mm; 5e pr. H. v. d. Kort met 509 mm. De „Held van de Dag"-prijs werd be haald door de heer J. Schoonhoven. Een extra prijs, beschikbaar gesteld door de heer Th. Pheije, erelid van de 4 N.K. (voor hem die het kleinst aantal mm baars ving) was voor de heer P. Vennik, die het gepresteerd had 0 mm baars te vangen. Deze sportieve wedstrijd heeft stellig aan het doel beantwoord, n.l. verbroede ring en saamhorigheid in de sport te be vorderen. DIRIGENT VAN VITA NOVA OOK VOOR BEVERWIJKS ORKEST De dirigent van de Alkmaarse Ac cordeon ver. „Vila Nova" Alb. v.d. Wolff zal met ingang van 1 September a s. eveneens de directie op zich nemen van het Beverwijker-Accordeon-Orkest juweeltjes van schoten, die ternauwer nood door doelverdediger van Twuyver konden worden gekeerd. Alkmaarse Boys herstelde zich even en in deze periode hing een doelpunt in de lucht. Het werd ook inderdaad gemaakt (2-1), echter gevolgd door een goal van de tegenpartij. Kort hierna werd het zelfs 4—1. wat een funeste uitwerking op de prestaties van de Boys had. Een du bieuze penalty tegen Berdos bracht de eindstand op 42. Door het snel optreden van de assis tent-brugwachter, de heer C. Fuhren, is het éénjarige kindje van de familie Vroegop, dat in 'n wagentje gezeten bij 't pontje van de vlotbrug te water reed gered. De heer Fuhren begaf zich na het ongeluk onmiddellijk te water en slaagde er met moeite in het kindje, dat in de wagen was vastgebonden, op het droge terug te brengen. De kleine kon ongedeerd aan de oudgrs worden teruggegeven- JONGEN VIEL DOOR WINKELRUIT Zondagmiddag viel een jongetje spe lenderwijs met zijn hoofd door een spie gelruit van de fotohandel Flandria in de Langestraat. Gelukkig werd de jon gen slecht licht gewond. Op 28 en 29 Augustus zal Alkmaar in het teken staan van de huis-aan- huis en str-atcollecte van de kanker bestrijding. Wij behoeven over het nut van deze ziektebestrijding op deze plaats niet meer uit te wijden. Het is genoegzaam bekend, evenals iedere Nederlander ervan doordrongen is, dat door het Koningin Wilhelmina- fonds ontzaggelijk veel en goed werk wordt gedaan om deze gevreesde ziekte te beteugelen. Dit fonds ver strekt regelmatig subsidies aan de kankerbestrijdingscentra en het re- searchwerk in het kankerinstituut te Amsterdam. Sinds zijn oprichting in 1949 heeft het fonds in totaal f 1.840.800 uitgekeerd, welk bedrag door het Ne derlandse volk werd bijeengebracht. En zelfs meer. Er is een reservering van f 5.000,000, die nog dit jaar en in 1954 haar bestemming zal vinden, o.a. voor een nieuw Radio Therapeutisch Instituut te Rotterdam en de verbete ring van het Antonie van Leeuwen hoekhuis. Er is echter nog belangrijk meer no dig. Jaarlijks een bedrag van rond f 1000.000 en daarom zal er volgende week Vrijdag en Zaterdag' bij u wor den aangeklopt. Collectrices en collectanten worden verzocht zich aan te melden op de Westerweg 55. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan der Christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" te IJmuiden organiseerde deze Zaterdag een groot nationaal mars concours. Het Vendel van de muziekvereniging „Excelsior" heeft aan dit concours deel genomen en behaalde een eerste prijs in de marswedstrijd en een eerste prijs voor de Tamboermaitre. Een mooi succes voor deze vereniging. Op 22 September zal in het restau- ran van de Overdekte de diploma-uit reiking plaats vinden aan de deelne mers van de cursus Harmonische Li chaamsontwikkeling. De atheletiekexa- mens zullen op Donderdag 3 Septem ber worden afgenomen op het Sport park. de examens wandelen op 19 Sep tember (vertrek half twee van de Overdekte) en de zwemproef op 22 September, na afloop waarvan de di ploma's worden uitgereikt. Gevonden over het tijdvak van 13 t. m. 19 Augustus 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Portemonnaies, uitlaatpijp, rijwiel sleutels, hondenriem, ceintuurs, bad muts met b.h., bril, hemdje en broek je, armbanden, spoorstok, mutsje, dolkmes in schede, tas inh. sperciebo- nen, koffersleutêltje, plattegrond, zak doekje, pop, boodschappentas, gummi bal, broches, ballen, ring, geldsbedra gen, halskettinkje, zonnebril, witte motorkappen, waterpomptang, doosje shag, rijwielbinnenband, vestzakhorlo ge, pakje inh. kleding, dameshand schoenen, speldje, boodschappentas, zakkam in étui, Pinks pillen, zwem broek, vulpotlood, sandaaltje, dames schoen, autoband, zonnebril. tf Groot was Vrijdag in het cremato rium op „Westerveld" de belangstelling, vooral uit universitaire en litteraire kringen, waar men afscheid nam van wijlen prof. Joh. B. Tielrooy. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de rec tor magnificus van de gemeente uni versiteit te Amsterdam prof. mr G. v. d. Bergh, tevens voor het gemeentebe stuur van Amsterdam prof. dr J. M. Romein, mevr. dr Annie Romein-Ver schoor, prof. L. v. d. Wall, prof. N. A. Donkersloot, prof. dr J. Presser, Emmy van Lokhorst. Maurits Dekker, M. La- man Trip de Beaufort, R. S. Mossel, II. A. Polak-Schwartz, H. Vuillerme na mens de Franse ambassade, Victor van Vriesland, W. van Twuyver namens het Amsterdamse studentencorps, en zeer vele anderen. Nadat de kist, gedekt met vele bloem stukken, onder de tonen van een „Air" van Joh. Seb. Bach, op de catafalk was geplaatst, nam als eerste prof. v. d. Bergh het woord, om er op te wijzen dat de Universiteit, met het heengaan van prof. Tielrooy een buitengewoon zwaar verlies heeft geleden. Hij was behalve een trouw dienaar van deze onderwijsinrichting, een groot kenner van de Franse taal en letterkunde en stylist. Prof Tielrooy heeft het de laat ste jaren zeer moeilijk gehad en men hoopte hem, zii het dan op een andere plaats, voor het Hoger onderwijs te mo gen behouden, doch dit heeft niet zo mogen zijn. Tielrooy verenigde in zich de beste eigenschappen van de Nederlander en de Fransman, hij kon nu en dan erg somber zijn, doch ook vrolijk en uitge laten als een kind. Hij was een door en door gaaf mens. Een groot geleerde, kunstenaar en vriend is heengegaan, hetgeen vooral voor zijn echtgenote en dochter zwaar zal worden gevoeld. 1 et leven, ook dat aan de Universiteit van Amsterdam, gaat verder, maar de nagedachtenis van Johannes Bernardus Tielrooy zal bij al len die hem hebben gekend, blijven voortleven. Prof. N. A. Donkersloot sprak voor de faculteit der Wijsbegeerte en herin nerde er aan, dat de overledene, die in 1933 aan de Universiteit was gekomen in de 15 jaar die hierna zijn verlopen niemand aanleiding tot ontstemming had gegeven. Hij was een man van de hoogste plichtsbetrachting en karakter. Victor van Vriesland roemde de over ledene als letterkundige, vooral als prozaïst. Hij heeft geleefd in dienst van de literatuur, waardoor hij in de Inter nationale P.E.N.-Club de aandacht op zich vestigde en op de voorgrond trad. Voor de Nederlandse literatuur is hij dan ook van onschatbare betekenis ge weest. Prof. Libbe v. d. Wal dankte Tiel rooy voor alles wat hij, in het bijzon der in de moeilijkste jaren, voor het Humanistisch Verbond heeft gedaan. Wij zijn er trots Op hem onder onze leden te hebben geteld. Tenslotte heeft namens het Amster damse Studentencorps de heer W. v. Twuyver prof. Tielrooy dank gebracht voor de aan hen bestede zorg. De schoonzoon van de overledene, de heer Ben Alsbach, dankte uit naam van zijn schoonmoeder en echtgenote voor de betoonde belangstelling, in net bijzonder prof. v. d. Bergh. Onder de tonen van een Adagio van Mozart daalde de kist langzaam. Een groot geleerde en een goed mens was heengegaan. ,Prof. Tielrooy werd geboren op Texel en was vroeger ook leraar aan de HBS in Alkmaar. Geboren: Martinus R-, z. van A. Bellis en M. Zeeman. Cornelia M., d. van J. Wij te en G. M. Bierman. Gepke, d. van S. Drost en W. Bakekr. Cor nelia, d. van H. Zandbergen en G. Mid delbeek. Overleden: Johanna M. C. Smeenk, 79 jaar. Marten Dik, 78 jaar, gehuwd met L. Linde. Franciscus J. Groen land, 81 jaar, gehuwd met G. v. Hoek. VEEMARKT TE ALKMAAR ALKMAAR, 24 Aug. Opgave van het aangevoerde vee: 3 paarden van 850950, 130 vette koeien van 6001075, prijzen per kg le kw. f2,50—2,60, 2e kw. 2,30—2,50 en overige soorten 2,102,30; 8 graskal veren van 170—240, 30 nuchtere kalveren van 38—86 en 23 vette schapen van 80 115 per stuk; 175 varkens van 1,94 1,98 per kg. Dé aanvoer van rundvee was iets kor ter, de prijzen even stijver met een stugge handel. Voor varkensvlees was er een kalme handel, ondanks mindere aanvoer met iets lagere prijzen. Er was een kleine aanvoer van nuchtere kalveren met vlugge handel en hoge prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Aug. 12.000 kg aardappelen 10,70, Eigenheimers 13,70, blauwe idem 13,40, Meerlanders 11,90—12,50 en grove 12,20—12,70; 14.500 kg slabonen 2034,90; 1Ö.0(X) kg rode kool: A 7,708,60; 7000 kg gele kool A 9,10—10,20; 40.000 kg witte kool 3; 18.500 stuks bloemkool AI 1015,40. Door gedraaid: 5000 stuks bloemkool All. WARMENHUIZEN, 24 Aug. 8100 kg aardappelen: Eigenheimers 1315, Meer landers 11,7012,20, grove 10,40, Saskia 12,10 en Bintjes 11,30—11,60; 4400 kg sla- bonen 20—34; 250 kg bieten 6,50—7. (Van onze redacteur beeldende kunsten) QVER het werk van de familie Koe- man-Meertens, die deze en de vol gende week exposeert in het zaaltje van het Kunstenaarscentrum Bergen achter de Rustende Jager, heb ik in de loop van het seizoen reeds uitvoe rig geschreven. Men heeft het kunnen zien in het woonhuis der Koemannen, aan het Wierdükje, dan wel in het Huis met de Pilaren, bii de Ruïnekerk. Kernen uit deze exposities, aangevuld met enig werk dat nog niet eerder werd getoond, zijn in het KCB-zaaltje samengevoegd. Uiteraard doen zich bij zulk een opstelling niet veel nieuwe gezichtspunten voor. Wat deze tentoonstelling nog een na drukkelijk aantoont is wel. dat Jac. J. Koeman een romanticus is met een sterke neiging tot het zuiver aestheti- sche en decoratieve. De neiging tot het decoratieve heeft hij inzonderheid uit geleefd in een aantal textielontwerpen, waaraan de dames waarschijnlijk hun hart wel zullen ophalen, en in zijn enkaustiekwerk wharvan de mooie kleur inzonderheid opvalt. Romanticus toont hij zich bv. in een auarel als Landschap met Koeien, een mooi en degelijk stuk werk, maar nog sterker in het aan Fantin Latour her innerende portret (no 10), dat een zeer scherpe observatie verraadt. Een volkomen nieuw element zijn de plastieken van Koeman. Hij maakt er om zo te zeggen zijn debuut mee. Zijn Pauw is een zuiver voorbeeld van zijn neiging tot het zuiver aesthetische; er is gezocht naar een fraaie lijn en een rijke kleur. Beide zijn ten volle be reikt. Evenzeer romantisch is een fijn- gevormd stuk als Compositie, een lig gen 1 naakt omringt door dierfiguren. Van het werk van mevrouw G. Koe- man-Meertens kan men alleen maar zeggen, dat in deze omgeving de kleur beter tot haar recht komt dan in de wat ongunstige entourage, waarin het tot dusverre te zien is geweest. Ove rigens wordt ook door haar nieuwe werk niet weersproken, dat haar kracht ligt in het getekende portret en het miniatuur, inzonderheid trouwens in het eerste, zoals het mooie en ook psychologisch vrij sterke portret van Zaterdagavond hield de voetbalver eniging „Kolping Boys" haar 14de jaar vergadering in café-Meerebper. De voorzitter de heer N. van Baar, zeide in zijn openingswoord, dat het afge lopen jaar gunstig mag - worden ge noemd wat betreft de spelresultaten en spoorde de leden aan in het komen de seizoen vooral de discipline in acht te nemen en de onderlinge vriendschap te bevorderen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Bos bleek, dat 22 leden door de sportkeuring waren gekeurd en dat het ledental thans 64 bedraagt. Door de gezamenlijke elftal len waren in de competitie 102 wed strijden gespeeld waarvan 37 werden verloren. Het eerste elftal, dat in het begin der competitie geen goede resul taten kon bereiken, wist zich te her stellen en bereikte aan het einde een behoorlijke plaats op de ranglijst. Het aantal donateurs bedraagt thans 100. Het jaarverslag van de penningmeester wees voorts uit. dat de ontvangsten 1842.60 en de uitgaven 1786,38 had den bedragen. Als lid van de kas controlecommissie deelde de heer Jon- gebloed mede, dat kas en boeken in orde waren bevonden. De aftredende bestuursleden N. van Baar. C. »ie Reus en D. van Veen werden bij acclamatie herbenoemd. In de kascontrolecommis sie werd benoemd de heer J. van der Hurk. De eik jaar aftredende elftallen- commissie werd In dezelfde samenstel ling herbenoemd. Het bestuur vroeg de vergadering haar mening over het al of niet houden van training o.l.v. een deskundige. Algemeen was men van oordeel, dat training door een deskun dige, al zijn hieraan ook financiële be zwaren verbonden, noodzakelijk was. Met ingang van November zal men een dergelijke functionaris aanstellen. Een voorstel van het bestuur om de con tributie met 5 cent en ook de entree met 5 cent te verhogen, zal door het bestuur nog nader worden bezien. De secretaris deelde mede. dat 6 Septem ber de competitie-wedstrijden voor het le en 2e elftal beginnen. Tegen welke club men moet uitkomen is nog niet bekend. Aan het speelveld zijn ver schillende verbeteringen aangebracht zodat het zich thans in goede staat be vindt. Bij de rondvraag werd besloten een wijkverdeling voor donateurs werving in te stellen. Een zestal per sonen gaf zich op om met deze werving BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes C. H., z. van H. Albrink en C. M. Al, Maria A. G., ti. van J. P. Veldt en C. M. van Diepen. Ondertrouwd: Jacobus Zweet (won te Uitgeest) en Jacoba G. M. Buren. Gerrit Kater (won. te Zuid- en Noord schermer) en Guurtje Meijsen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Maria J. Groot van Bergen naar Zuidervaart 399. Theodo- rus J. Pepping en gezin van Alkmaar naar Westerweg 106. Gesina A. M. Cornelisse van Alkmaar naar Hoogegeest 39. Jo hannes S. Schilder van Alkmaar naar Zuidervaart 402. Vertrokken: Catharina M. Betjes Heere en gezin van Westerweg 106 naar België. Dinsdag 25 Augustus zullen onze plaats genoten, t.w. de heer H. Kamp en zijn gezin en de heer R. J. Hoogenboom met het emigrantenschip „Waterman", naar Nieuw-Zeeland vertrekken om zich al daar van een nieuwe toekomst te ver zekeren. Wij wensen de vertrekkenden een goede reis en veel succes in hun nieuwe vaderland. moeder (30) bewijst. Van de geschil, derde portretten voldoet mij dat van mevrouw Van Kampen nog het best, al spreekt de jurk - een bijzaak - in verhouding tot het hoofdmotief, de kop, veel te sterk. Van het derde lid van het gezin, me vrouw J. Tengbergen-Koeman, spreekt in het hier getoonde werk evenzeer haar fijn kleurgevoel als haar begrip voor de waarde van het materiaal en haar zin voor het decoratieve. Van W. De Plattelandsvrouwen der afd. Schermeer en Omstreken namen in haar laatste vergadering afscheid van de voorzitster mevr. v. Dok. die wegens vertrek naar Amsterdam haar functit heeft neergelegd. Medegedeeld werd, dat het batig saldo van de Zeeuwse avond, een be. drag van f 104. was overgemaakt aan het Rampenfonds. In de volgende ver gadering zal overgegaan worden tot het kiezen van een nieuw bestuurs lid. Korte, zakelijke verslagen van Prov. en Algem. Verg. werden gege ven door mevr. Breg-Plugboer. Zij wekte de leden op. toch vooral de Prov. verg. bij te wonen. Hartelijke woorden werden tot mevr. Van Dok gesproken door secretaresse mevr. Borst-v. Slooten, die de prettige samenwerking roemde. Mevr. A. Groenewoud-Kramer sprak woorden, die van sympathie en vriend schap getuigden. De voorzitster nam daarna voor de laatste maal het woord en memoreerde haar werk gedurende bijna zes jaar in het Bestuur. Als aandenken overhandigde de se cretaresse het Bondslepeltje aan de voorzitster. Hierna nam mevr. Marijke van Ralphorst het Woord. Ze vertelde van haar werken en belevenissen ih een groot warenhuis, hierbij citerend uit haar beide romans, 't Was prettig naar de spreekster te luisteren. Met een hartelijke handdruk werd tenslotte van de scheidende presidente afscheid ge nomen. Op de deze week gehouden interne ver- gadering van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid werd het echt paar C. Broertjes en M. BroertjesKoning gehuldigd in verband met het feit, dat het echtpaar veertig jaar geleden toetrad tot de socialistische beweging. De voorzitter, de heer F. Wiedijk, er in .zijn toespraak op, dat er in l€lj moet voor nodig was om tot de SDAP t(' te treden. Maar al te gauw werd mi van werkgeverszijde als „oproerkraaier"] beschouwd. Toch is het voor een belang rijk deel aan de pioniers te danken, dat del sociale omstandigheden van de, arbeiden] verbeterd zijn. Namens de afdeling bood de voorzitter] he echtpaar Broertjes de Gedenkschriften Van P. J. Troelstra aan. Ter gelegenheid van de Schutkermisl die aanstaande Zondag reeds weer be-| gint, zullen de sportlieden hun har;| kunnen ophalen. In de eerste plaats del vissers, daar de h.s.v De Niedorpen eer.» grote vrije wedstrijd organiseert, waar-I bij ditmaal eens niet gevist zal woriieil op baars, maar op witvis. Alle aas I toegestaan, terwijl er een klein inleg-l geld is. Dus jongens en meisjes, dames! en heren aantreden. Het grote sportevi-f nement is echter gelegen in de middag-I uren, waar op het Nieuwe Niedorpterl rein als voorproefje van de naderend! competitie seriewedstrijden worden gel houden, waaraan zal worden deelgel nomen door twee clubs uit de eersii klasse Noordhollandse en wel Hugef Boys en Nieuwe Niedorp en twee cl-itil uit de vierde klas Nederlandse, VZV e:| DTS. Dinsdags zullen dan tenslotte «1 de veteranen van Alkmaarse Boys Nieuwe Niedorp in het veld komen. I Sport zal dus met Schutkermis trot| zijn. (Ongecorrigeerd) De communisten hebben vandaag- Panmoendjon meegedeeld, dat zich de groep van 400 geallieerde krijgsfj vangenen, die morgen zullen won uitgeleverd, twee Nederlanders en Griek bevinden. De legervoorlichtingsdienst is niet I de hoogte gesteld van de namen vanj betrokken Nederlandse krijgsgevang nen. Vanmorgen had in de 520e Sta'jjl loterij, 4e klasse, 5e lijst de tren»1'! plaats. Uitslag: hogere prijzen: ƒ2000.- 12080. 1500.- 16941 18447. ƒ1000.- 4198 6138 9766 17546 19027 20287 21201 I 400.- 543 0 8055 11205 12843 I 13148 14226 15924- 16274 17325 I 17789 19630 20830 21250 21852 200.- 4935 5159 5311 5516 6702 7672 8310 8704 8716 8907 8916 9664 9834 10579 }J .1 12441 12664 13162 13648 13990 JJJLI 15118 15695 16038 16657 16970 1 $1 17521 18739 20463 20594 20959 i'J. I (OngecorrigffI® I JEN AFSCHEID hi achtige regen die vele i Maar toen de gamelan zicht; verrezen de eer en kabbelde het water foto's en films zijn er geweest te zijn: wij ziji huis of bioscoop. Ellis ontroeren; New Yersey maar de aanblik van heid weg. Hoe overwe polis tegen de hemel a) de Hudson. Een onbesc scheepsbouw en zeevaa voor schip en vlag ont Amerika. Hoog op de noot ik met volle teug was uitgesproken en de werd het ernst met hei schillende manieren o steeds is mij gezegd: d< het zelf wel meemake het omgekeerde het g> stond met zijn vriendel zijn „hallo, hoe gaat Packet gestapt kwam vlug langs de douane. DUITEN wachtte een nai onbekend en ver far dadelijk wederzijds aanv: in een open wagen via de naar New York bracht. Kan men zich 'n beter dan plezierig gezeten tuss genoten, beiden zich uitsl mij naar de zin te maken kan geen betere verzor vangst hebben gehad. W sen de wolkenkrabbers dc Fifth Avenue-Park Avei treinen van Central Stat: lopen, Central Park en w om Mrs. L. op te pikken. New York lieten wij a de hooggehakte vrouwer strooien hoeden bedekte de Bronx, een slordige erg deed denken aan bui Belgische steden, in drie bele rijen reden wij de st brede „high-roads", som elkaar, waardoor verk; vermeden worden. Het v. benemend gezicht dit sne derden wagens als mie drie dubbele rijen naast t elkander. De „Parkway" is een geleden aangelegd en a voor particuliere wagens, langs de oude „highway de kust. Wij rijden in d< Boston. Het is een zeer 1 terwijl het terrein op en tamelijk grote hoogte vf Een pracht tocht van km Connecticut in. Ov wegen die naar villa-i welke aan zee gelegen doet denken aan een gr Alle huizen zijn van ho schilderd, met een „porei flinke ouderwetse verand tussenruimten Voorzien tegen de overvloed van i Als wij van de Park\ worden de wegen boch' Ier, de huizen staan e de weg af in grote tuinei Bij de uitrit van elke brievenbus. Denk hierbii brievenbus zoals wij di vinden, nee, dit zijn m- bevestigd op een vertic; ongeveer sctiouderhoogti is voorzien van de naam naar. tevens van een vlaggetje. Als de postbo het boxje plaatst, zet 1 vlaggetje in de hoogte, hij weten, dat er iets he gekeerd gebeurt dit oi brieven verzenden, dan deze in de mailbox en ze; in top. De postbode, die auto bezorgt, stopt hierv de brieven mee. Soms zijn er een stuk kastjes vlak naast elkaa men opmaken dat er waar de postbode niet 1: dat de bewoners van die ven over grotere afstai balen. Niemand is nieuw: correspondentie van ee mand denkt er aan iets weg te halen. Als kinderen naar sch den zij op ongeveer de met een autobus opgeh teruggebracht. stilhouden is vroeg gelegenheid geweest en huis gepromoveerd. E gladde houten vloeren v ziin magnifiek. De planl zeker 45 cm. In de woo heel diepe stenen scht losse vuren nog op een i branden. Aan de zolder ken. De ramen zijn bepa en van binnen nog voo latwerk, waarlangs pla) doen op te klimmen. I een paar vertrekken is koloniaal, d.w.z. voorzie; lende motieven zeilsche bomen. De witte dunne Eeb met grote volants j Poffertjeskraam, opgeho; Kulde tierelantijnen arrr eind een grote metalen Een grote kast vol po den van katten is een de verzamelwoede var

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2