„Skyline" van N.Y.-Manhattan vormt een impos ante aanblik Westduitse stembusstrijd komt in het laatste stadium Gullivers stromen naar modern Lilliput Koemannen ialtje VTSTE NIEUWS r Anti-semitisme en bedenkelijke beschuldigingen eerder getoond Stompetoren lijeenkomst van de ttelandsvrouwen 'root-Schermer SOCIALISTISCH ITPAAR GEHULDIGD Nieuwe Niedorp tskermis wordt weer sportkermis !ommunisten in Korea ,n twee Nederlanders uitleveren ekking staatsloterij Op weg naar een huwelijk in Amerika (3) Verzamelen van antiquiteiten geschiedt niet altijd met smaak Spoorwegen en posterijen anders dan bij ons Nederlands voorstel bij de Ver. Naties ingediend Ex-nazi's demonstreerden bij Ijzerbedevaart Piccard stelt duiken uit PimPamPom en de wonderlamp IN„ Naumann krijgt hulp Miniatuurstad „Madurodam" kreeg er vele nieuwe attracties bij 's Avonds wordt het stadje geheel verlicht President''Robert in bewaring Minister Suurhoff naar Canada Pan hete bouillon in kinderwagen 30) bewijst. Van de geschil, rtretten voldoet mij dat van Van Kampen nog het best, t de jurk - een bijzaak - in ig tot het hoofdmotief, de te sterk. t derde lid van het gezin, me- Tengbergen-Koeman, spreekt ier getoonde werk evenzeer kleurgevoel als haar begrip waarde van het materiaal en voor het decoratieve. Van W. MAAXI1AG 34 AUGUSTUS 1953 lattelandsvrouwen der afd. er en Omstreken namen in tste vergadering afscheid van itster mevr. v. Dok, die wegens naar Amsterdam haar functie ïrgelegd. ïdeeld werd, dat het batig n de Zeeuwse avond, een be- i f 104. was overgemaakt aan penfonds. In de volgende ver- zal overgegaan worden tot en van een nieuw bestuurs- te, zakelijke verslagen van Algem. Verg. werden gege- ir mevr. Breg-Plugboer. Zij ie leden op, toch vooral de rg. bij te wonen, ijke woorden werden tot fan Dok gesproken door de isse mevr. Borst-v. Slooten, irettige samenwerking roemde. Groenewoud-Kramer sprak die van sympathie en vriend- duigden. De voorzitster nam mor de laatste maal het woord oreerde haar werk gedurende jaar in het Bestuur, jndenken overhandigde de se- se het Bondslepeltje aan de Ier. i nam mevr. Marijke van st het Woord. Ze vertelde van rnken en belevenissen in een rarenhuis, hierbij citerend uit ide romans, 't Was prettig naar ekster te luisteren. Met een :e handdruk werd tenslotte van idende presidente afscheid ge- deze week gehouden interne ver van de plaatselijke afdeling van van de Arbeid werd het echt- Broertjes en M. BroertjesKoning in verband met het feit, dat het veertig jaar geleden toetrad tot listische beweging. de heer F. Wiedijk, wees toespraak op, dat er in 1918 nodig was om tot de SDAP toe en. Maar al te gauw werd mea trkgeverszijde als „oproerkraaier" wd. Toch is het voor een belang- aan de pioniers te danken, dat de omstandigheden van de, arbeiders d zijn. ns de afdeling bood de voorzitter jaar Broertjes de Gedenkschriften J, Troelstra aan. gelegenheid van de Schutkermis, istaande Zondag reeds weer be- ïllen de sportlieden hun hart ophalen. In de eerste plaats de I daar de h.s.v De Niedorpen een I rije wedstrijd organiseert, waar- naai eens niet gevist zal worden rs, maar op witvis. Alle aas is aan, terwijl er een klein inleg- Dus jongens en meisjes, dames I en aantreden. Het grote sporteve- is echter gelegen in de middag- vaar op het Nieuwe Niedorpter-. s voorproefje van de naderendel ;itie seriewedstrijden worden ge-F i, waaraan zal worden deelge-L 'door twee clubs uit de eerstel Noordhollandse en wel Hug°' n Nieuwe Niedorp en twee cl.rbs I vierde klas Nederlandse, VZV en I jinsdags zullen dan tenslotte r.og I eranen van Alkmaarse Boys ju f e Niedorp in het veld komen, t zal dus met Schutkermis troel (Ongecorrigeerd) communisten hebben vandaag icndjon meegedeeld, dat zich "J iep van 400 geallieerde krijgsg-' j ïen, die morgen zullen worr:-1 iverd, twee Nederlanders en bevinden. i egervoorlichtingsdienst is niet t l igte gesteld van de namen van 1 ken Nederlandse krijgsgevang morgen had in de 520e Staa'3, I 4e klasse. 5e lijst de trekKins 1773<, 13103 g: hogere prijzen: 12080. 16941 18447. - 4198 6138 9766 17546 7 20287 21201 - 5430 8055 11205 12843 Wj_8 3 14226 15924 16274 17325 1" 9 19630 20830 21250 21852 g7 - 4935 5159 5311 5516 2 7672 8310 8704 8716 .j 7 8916 9664 9834 10579 J" 1 12664 13162 13648 13990 l*j 8 15695 16038 16657 16970 4 1 18739 20463 20594 20959 (Ongecorrigeer 1'EN AFSCHEID had de oceaan een aardige verrassing: een storm achtige regen die vele opgeknapte zeezieken een akelige nacht bezorgde. Maar toen de gamelan ons tot ontbijten riep, was Amerika's kust in het zicht; verrezen de eerste skyscrapers van Long Island aan stuurboord en kabbelde het water rustig langs de romp van de Maasdam. Door foto s en films zijn er plekken op aarde, die wij kennen zonder er ooit geweest te zijn: wij zijn blasé geworden, al zittend op een stoel in eigen huis of bioscoop. Ellis Island en Vrijheidsbeeld vermochten ons niet te ontroerenNew Yersey lag vriendelijk tussen groen aan bakboordzijde, maar de aanblik van Manhattans „skyline" veegde alle onverschillig heid weg. Hoe ovenveldigend groots en fors tekende zich deze Metro polis tegen de hemel af, maar ook: hoe fier gleed ons mooie schip over de Hudson. Een onbeschrijfbaar gevoel van dankbaarheid en trots voor scheepsbouw en zeevaart van ons eigen volk, een overiveldigende warmte voor schip en vlag ontstonden bij dit binnenvarert in het machtige Amerika. Hoog op de brug, tussen ,J5chipper naast God" en Loods, ge noot ik met volle teugen van deze aankomst. Toen „the work is done" was uitgesproken en de loopplank de verbinding tot stand had gebracht, werd het ernst met het betreden van Amerikaanse bodem. Er zijn ver schillende manieren om in een vreemd land ontvangen te ivorden; steeds is mij gezegd: de aankomst in Hoboken is verschrikkelijk, je zult het zelf wel meemaken. Al deze sombere voorspellingen ten spijt was het omgekeerde het geval. Hein Bosman, oud-Alkmaarder en vriend, stond met zijn vriendelijke gezicht mij op te wachten en bracht mij met zijn „hallo, hoe gaat het" direct thuis, alsof ik juist van de Alkmaar Packet gestapt kwam en voerde met geroutineerde behendigheid mij vlug langs de douane. DUITEN wachtte een naamgenoot, een D onbekend en ver familielid, maar dadelijk wederzijds aanvaard, die ons, in een open wagen via de Lincolntunnel naar New York bracht. Kan men zich 'n beter entree wensen dan plezierig gezeten tussen twee land genoten, beiden zich uitslovend om het mij naar de zin te maken? Een filmster kan geen betere verzorging en ont vangst hebben gehad. Wij' gleden tus sen de wolkenkrabbers door, Broadway Fifth Avenue-Park Avenue, waar de treinen van Central Station onderdoor lopen, Central Park en wij stonden stil om Mrs. L. ap te pikken. New York lieten wij achter ons met de hooggehakte vrouwen en de met strooien hoeden bedekte mannen. Door de Bronx, een slordige voorstad, die erg deed denken aan buitenwijken van Belgische steden, in drie en vier dub bele rijen reden wij de stad uit. Er zijn brede „high-roads", soms vier boven elkaar, waardoor verkeerskruisingen vermeden worden. Het was een adem benemend gezicht dit snelverkeer, hon derden wagens als mieren in lange drie dubbele rijen naast en vlak achter elkander. De „Parkway" is een jaar of zeven geleden aangelegd en alleen bestemd voor particuliere wagens. Trucks gaan langs de oude „highway", meer langs de kust. Wij rijden in de richting van Boston. Het is een zeer beboste streek, terwijl het terrein op en neer gaat met tamelijk grote hoogte verschillen. Een pracht tocht van ongeveer 80 km Connecticut in. Overal zijn zij wegen die naar villa-steden leiden, welke aan zee gelegen zijn; 't geheel doet denken aan een groot villa-park. Alle huizen zijn van hout en wit ge schilderd, met een „porch", dat is een flinke ouderwetse veranda, waarvan de tussenruimten Voorzien zijn van gaas tegen de overvloed van muskieten. Als wij van de Parkway afdraaien worden de wegen bochtig en smal ler, de huizen staan een eind van de weg af in grote tuinen. Bij de uitrit van elke tuin staat een brievenbus. Denk hierbij niet aan een brievenbus zoals wü die in Holland vinden, nee, dit zijn metalen kastjes, bevestigd op een verticale staak, op ongeveer schouderhoogte. Het kastje is voorzien van de naam van de eige naar. tevens van een rood metalen vlaggetje. Als de postbode brieven in het boxje plaatst, zet hij tevens het vlaggetje in de hoogte. Hiermee laat hij weten, dat er iets bezorgd is. Om gekeerd gebeurt dit ook. Wil men brieven verzenden, dan plaatst men deze in de mailbox en zet het vlaggetje in top. De postbode, die zijn mail per auto bezorgt, stopt hiervoor en neemt de brieven mee. Soms zijn er een stuk of zes brieven- kastjes vlak naast elkaar. Hieruit kan men opmaken dat er een zijweg is, waar de postbode niet langs komt, zo- flat de bewoners van die weg de brie ven over grotere afstand op moeten halen. Niemand is nieuwsgierig naar de correspondentie van een ander, nie mand denkt er aan iets uit de kastjes weg te halen. Als kinderen naar school gaan wor den zij op ongeveer de zelfde manier met een autobus opgehaald en weer teruggebracht. UET HUIS waar wij eindelijk voor stilhouden is vroeger een eet gelegenheid geweest en nu tot woon huis gepromoveerd. De glimmende gladde houten vloeren van dennenhout zijn magnifiek. De planken zijn breed, zeker 45 cm. In de woonkamer is een heel diepe stenen schoorsteen, waar losse vuren nog op een rooster kunnen branden. Aan de zoldering dikke bal ken. De ramen zijn bepaald lelijk klein en van binnen nog voorzien van een latwerk, waarlangs planten hun best doen op te klimmen. Het behang in ccu paar vertrekken is kwasie oud koloniaal, d.w.z. voorzien van afwisse lende motieven zeilschepen en palm bomen. De witte dunne gordijnen han gen met grote volants juist als in een Poffertjeskraam, opgehouden door ver gulde tierelantijnen armen waaraan 't eind een grote metalen bloem is. ®ei) grote kast vol porceleinen beel den van katten is een voorbeeld van de verzamelwoede van „antiek" die hier en daar in de Verenigde Staten woedt. Ergens anders had men een ver zameling van scheerkoppen. allen even lelijk, maar: antiek, en waarvan som migen veel waarde hebben (in the States). Veel Mexicaans metaalwerk, spiegels en kandelaars o.a. hingen in 't rond. Hoewel helemaal niet smaakvol, maak te de hele inrichting een aardige in druk. De spiegelgladde tafel was gedekt met geborduurde kleedjes onder elk bord. brandende kaarsen en bloemen in 't midden. Alle ramen en deuren zijn aan de buitenzijde voorzien van een gazen hor, dat 's winters vervangen wordt door een extra raam of deur. Ter ere van de buitenlandse gast werd de volgende dag een barbecue- party gehouden. Een barbecue is een oven buiten, welke op verschillende manieren kan worden uitgevoerd. Deze bestond uit een lage, grote ronde tafel van tegels van ongeveer 120 cm door snee, met ijzeren poten. In 't midden van de tafel was een ijzeren pot aan gebracht waarover een los rooster lag ter hoogte van de tegels en een spit. Als 't vuur in de pot gaat gloeien, legt men op 't rooster dat, wat men wil braden, hetzij hot-dogs (worstjes), kip pen of broodjes. De barbecue's komen oorspronkelijk uit de Staten, waar veel vee werd aan getroffen en gefokt werd. Op tijden, dat 't jonge vee bij elkaar gedreven werd om van een merk te worden voor zien of het volwassen vee voor de ver koop, werden op de verzamelplaatsen buiten-ovens gemaakt, waar groot vlees aan 't spit gebraden werd. De vee-staten zijn nu nog steeds Texas, New Mexico, Arizona en Montana. Nu zijn de barbecue's door particu lieren in hun tuinen aangebracht, vaak ook* op een vaste plaats van stenen opgetrokken, een soort van kamp oven. Men kan dit soort picnic in eigen tuin houden, doordat het weer zoveel warmer dan als bij ons en zoveel con stanter. In deze (zomer) tijd draagt niemand een jas of neemt er één mee voor 't geval het eens mocht gaan re genen. Daarbij komt, dat ieder zich per auto verplaatst, zelfs de gekleurde be diende komt met z'n eigen wagen. p EDÜRENDE de paar dagen in West Port doorgebracht, liet men mij ver schillende huizen zien. Eén daarvan was een oude schuur, van buiten rood achtige planken die ogenschijnlijk wel eens opgeknapt mochten worden, maar van binnen geheel betimmerd met mooie planken van dennenhout. Ook het meubilair was van dit ma teriaal gemaakt. De geur van het hout hing door het gehele huis en rook heer lijk. Als men deze, met de hand ge maakte meubels van een tweehonderd jaar geleden beschouwt, hoe een bed met vier stijlen (geen officiële four- poster) met pen en gat in elkaar zit en uitneembaar is, hoe deze meubels gewreven zijn en zorgvuldig behandeld, dan gaat hiervan een bekoring uit, die al het machinaal vervaardigde meubi lair in de schaduw stelt. Het interieur was een verzamelplaats van prachtige voorwerpen. Deze lieden, grote voorstanders van de Oxford group (geestelijke herbewapening) waren hiervoor in veel landen geweest en hadden daarvandaan veel schoons mee gebracht. Een merkwaardige Japanse tekening o.a. van een nog half staande boom in een verwoeste stad. Men vertelde hier van het volgende: In de Japanse stad stond een heilige boom. De weg, het trottoir, waren hier omheen geleid op dat niets de groei van de heilige boom zou tegenhouden. Toen 't bombarde ment kwam, werd dit gedeelte van de stad geheel verwoest, doch de heilige boom, hoewel ten dele ten gronde, bleef staan en stak nog een arm hemel waarts. Ook een heel oud geperst glas, één van de eerste glazen die men in Ame rika maakte; een glazen fles in de vorm van een mannetje. Hierin werd bronwater verkocht. ,Zij toonden mij een beelderig fluwelen tasje uit Pakistan, geheel geborduurd en opgelegd met goud en spiegeltjes. Over de bedden heeft men in Ame rika veel quilts z.n. patchwork. Om deze te maken gebruikte men kleine driekantige stukjes stof, welke ont staan, door een vierkant diagonaal middendoor te delen. De rechthoek zijden zijn 3 a 4 cm groot. Een patroon wordt meestal gemaakt voor 2 kleuren, waaruit merkwaardige dekens ontstaan, die nog de meeste overeenkomst heb ben met onze lappen dekens, alleen veel zorgvuldiger in een bepaald pa troon uitgewerkt. Hier waren twee heel oude aanwezig, één roze-wit en één geel-wit. HE OORSPRONKELIJKE schuur, waar men zo pardoes van buiten af instapt, werd gebruikt als woonvertrek. Er was geen plafond, alleen de balken van het puntige dak. De slaapkamers, annex badkamers, werden later toe gevoegd, waardoor grappige hoeken in het huis ontstonden. Maar al het hout, zowel van vloer, betimmerling en meu bels was vervaardigd van dennenhout. Het terrein om het huis liep af naar een riviertje dat in vele bochten zich door de tuin slingerde. Een andere woning was ontstaan uit de samenvoeging van twee oud-kolo niale arbeidershuizen. De gehele sfeer deed denken aan cottages uit Engeland, zo van een plaatje weggelopen. Om de tuinen zijn geen afscheidin- De permanente Nederlandse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, de heer D. J. von Balluseck. heeft in een schrijven aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, voorge steld de voorbereidingen voor een eventueel te houden algemene confe rentie van leden van de VN krachtens artikel 109 van het Handvest (voor herzieningen van het Handvest) op de voorlopige agenda van de achtste zit ting van de Algemene Vergadering te plaatsen. Het voorstel werd gedaan op last van de Nederlandse regering. Naar schatting vijf en veertigdui zend Vlamingen zijn Zondag naar de vlakte van Diksmuiden getogen, om daar bij het IJzermonument de Vlaam se doden uit de beide wereldoorlogen te eren. De plechtigheden zijn op een onaangename wijze verstoord door het optreden van een grote groep natio naal socialisten, die de gelegenheid hebben misbruikt voor demonstraties tegen de katholieke volkspartij en voor de verlening van amnestie aan de collaborateurs uit de Duitse tijd. Hier en daar is het tot gevechten ge komen. Prof. August Piccard heeft Zaterdag de voorgenomen proefnemingen met zijn bathyscaaf „voo onbepaalde tijd" uitgesteld wegens ongunstige weers omstandigheden. Hij was aanvankelijk van plan ten Westen van het eiland Capri tot ëen diepte van 1300 meter af te dalen, als voorbereiding van een poging om een diepte van 4000 meter te bereiken. Robert Vogeler, de Amerikaanse za kenman die anderhalf jaar in Hongarije gevangen heeft gezeten, eist van zijn vroegere werkgeefster, de International Telephone and Telegraph Cy, een half millioen dollar schadevergoeding. De Chileense provincies Santiago en Valparaiso zijn dit weekend getroffen door zware stormen en overstromingen. Drie en dertig personen zijn omgekomen tienduizend dakloos. De schade is zeer groot. gen, misschien hier en daar een struik, die de grens aangeeft van een ander domein. Zelfs aan de wegzijde is geen officieel hek, hoogstens hier en daar wat keien, die dan een soort muurtje vormen. Bij het wegbrengen van de gasten naar het station maakte ik voor het eerst kennis met de Amerikaanse trein. Het stationnetje was een klein houten gebouwtje, met een lang, heel smal perron. Als men met een auto hij het station arriveert, parkeert men deze aan de ene kant van het perron (man netje aan mannetje staan de auto's met hun voorstuk tegen het perron aan) terwijl aan de andere zijde de treinen rijden. Men stapt dus meteen uit de auto op het perron en dan aan de andere kant in de trein. De wagons lijken mij groter dan die van ons, de zetels zijn alle achter elkaar geplaatst net als in een bus, maar de stoelen hebben veren zittingen en een hoge verende rugleuning. Deze is voorzien van een wit katoenen sloop, waar het hoofd tegen aan gelegd kan worden. Iedere wagon heeft een appartement waar toilet en wasgelegenheid is, zo wel voor dames als voor heren; elke wagon heeft een waterkraan met pa pieren bekertjes om te drinken. De wagons, stoelen en bagagerekken zijn van metaal, alleen de overtrekken van de stoelen zijn van pluche, terwijl de vloerbedekking van een soort plastic is. De volgende dag reden wij terug naar New York. Van een correspondent te Bonn J)E VERKIEZINGSCAMPAGNE in West-Duitsland is nu in het sta dium van de plakkaatoorlog gekomen. Op alle zuilen hebben de reclames voor sigaretten en schoensmeer plaats moeten maken voor de hoofden van Adenauer en Ollenhauer, voor de rijksadelaars van de liberale partij en voor de uitnodiging van de Duitse partij, de rechter vleugel sterk te maken. Filmauto's rijden door de steden en naar het schijnt zullen straks ook vliegtuigen politieke leuzen door de lucht gaan trekken. Erg kieskeurig gaat het er, nu men de laatste twee weken voor de verkiezingen voor de boeg heeft, in de argumentenkeuze niet meer toe. Zo heeft de tot de huidige regeringscoalitie behorende Duitse partij de indruk gevestigd, dat zij bij haar pogingen om de rechtervleugel te versterken zelfs niet schroomt voor een prikkelen tan de nog bestaande anti-semietische gevoelens. NEDERSAKSEN heeft deze partij een plakkaat verspreid, waarin de kiezers wordt gesuggereerd, dat de so cialistische leider Ollenhauer een Jood zou zijn en als 'geëmigreerde Duitse Jood' tijdens de oorlog in het Britse leger tegen Duitsland gestreden zou hebben. Degenen, die voor dit plakkaat verantwoordelijk zijn, zijn door de socialistische partijleiding voor een rechtbank in Brunswiik gedaagd. De rechter heeft hun opgedragen alle plak katen te verwijderen, daar de bewe ringen volkomen onwaar bleken. In Bonn uordt het voorval in Ne- dersaksen beschouwd als een bedenke lijk voorbeeld van de wijze, waarop de campagne in het meest nationalis tische deel van Duitsland wordt ge voerd. De centrale leiding van de Duitse partij heeft inmiddels haastig verklaard, dat zij geen schuld zou dra gen aan de anti-semietische ontsporing in Nedersaksen. Op de extreme vleugel gaat uiter aard alle belangstelling uit naar de politieke terugkeer van Goebbels staats secretaris dr Naumann, die tot nog toe echter niet veel kans heeft gehad zich tot de kiezers te richten. Naumann zal nu in de aanstaarde weken nog as sistentie krijgen vah zijn vriend Hans Ulrich Rudel, Hitiers meest gevierde luchtheld. De partij deelde Vrijdag in Hannover mede, dat Rudel vanuit Ar gentinië, waar hij tot dusverre vertoef de, via Amsterdam op weg is naar Duitsland om aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. Rudel candideert voor dezelfde partij als Naumann. INMIDDELS schuwen ook de grote partijen de kleine middelen niet. Se- dert weken wordt een belangrijk deel van de strijd tussen regeringspartijen en oppositie gevoerd om de vraag, wie over de meeste gelden beschikt en waar deze vandaan komen. Volgens de socialisten zouden Duitse industrië len, die voor dit doel in enkele bij zondere organisaties zijn samenge bracht, enorme bedragen hebben gevo teerd om in elk geval de huidige re gering te doen zegevieren. Een der sociaal-democratische partijleiders sprak zelfs van meer dan honderd millioen mark. De socialistische partij heeft een dik memorandum uitgegeven onder de titel „ondernemersmillioenen kopen politie ke macht". De regeringspartijen hebben op hun beurt de eenheidsvakbond er van beschuldigd dat hij niet alleen de socialistische propaganda steunt, doch ook de partijkas. Dit laatste is door de vakbond ontkend. Het zit de socialisten natuurlijk bij zonder dwars, dat de regering haar of ficiële mededelingenblad in deze dagen e .i polemische bijlage heeft gegeven, waar:n zo menen de socialisten propaganda op kosten van de belasting betalers gedreven wordt. Heftig zijn de tegenstanders van de regering voorts van leer getrokken tegen wat zij zien als een ingrijpen van de PTT in de strijd. De PTT exploiteert namelijk in Duitsland ook autobusdiensten en a heeft zij extra bussen met prijsreductie ingelegd ter gelegenheid van een p- treden van dr Adenauer ergens in het Odenwald. Een besluit van de PTT om in de laatste weken voor de verkiezin gen geen huis-aan-huis-bestellingen te verrichten wordt door de socialisten geïnterpreteerd als een poging om de vakbond te verhinderen zijn aangekon digde verkiezingsliteratuur te ver spreiden. Op zijn beurt heeft dr Adenauer voor een paar Bonnse pepertjes ge zorgd door twee leden van de socialis tische partij ervan te beschuldigen voor hun propaganda geld uit de Sov jet-zone te hebben aangenomen. Na tuurlijk zijn de socialisten daar heel boos over, daar zij in geen geval als broeders der communisten te boek wil len staan Zij hebben al aangekondigd dr Adenauer hierom wegens laster te zullen aanklagen. 101. Pirn, Pam en Pom begrepen dat ze hun wens helemaal verkeerd opgesteld hadden. Inplaats van Moe der een pleziertje te doen, hadden ze haar verdrietig gemaakt. Want de vormloze krentenbol die in een hoek van de keuken stond, was wel de grootste, maar zeker niet de mooiste taart van Dierendorp. Toen de vol gende ochtend dan ook de di -erse taarten naar de sociëteit werden ge bracht, was de taart van Moeder Woeffie daar niet bij. Moeder had kortaf geweigerd om met dat vorme loze product de straat over te gaan en wat nog erger was.... ze had ook geen meel en andere ingrediënten meer in huis om nog een nieuwe taart te gaan bakken. Pirn, Pam en Pom zaten haar met bedroefde gezichten aan te kijken. Hun hele opzet was mislukt en ze hadden het toch zo goed bedoeld. „Trek je er maar niets van aan jongens", had Moeder gezegd, toen ze de bedrukte gezich en van haar drietal zag. „Jullie kunt het ook niet helpen". En dat maakte, dat Pim, Pam en Pom zich nog beroerder ge voelden. Zij konden het juist wèl hel pen. Dat was het ergste. Maar ze durfden het Moeder niet te zeggen. „Toch moeten we er iets op vinden", riep Pim. „Als we nu eens...." Hij fluisterde zijn broertjes wat in het oor. Deze knikten verheugd. Misschien was er tóch nog een oplossing. (Van onze Haagse redacteur) A^S HET waar is, wat de Duitse dichter Hebbel in zijn Dagboeken schreef, namelijk dat de grootste zegen, die een man ten deel kan val len, is zo lang mogelijk kind te blijven, dan lopen er heel wat gelukkige mannen rond. Vooral in de Nederlandse stad, die niet op de landkaart te vinden is, maar desondanks een grote reputatie verworven heeft tot ver buiten onze landsgrenzenin de miniatuurstad Madurodam bij de Wittebrug op de grens van Den Haag en Scheveningen. Dagelijks stro men ontelbare kijklustigen naar het moderne Lilliput jongens en meisjes, landgenoten en vreemdelingen om met de legendarische zevenmijlslaarzen aan langs en over huizen, rivieren, bossen, wegen en iveiden te stappen. Ja, ook volwassenen, althans ouderen, die de school banken jaren achter zich hebben. TN 1952 was 70 pCt. van de bezoekers boven de vijftien jaar en onder die 70 pCt. waren de volwassenen rijk ver tegenwoordigd. Sinds verleden jaar heeft de roem van Madurodam zich snel verbreid. Tot in de uithoeken van het land weet men, dat het unieke stadje, waarin het „eeuwig kinderlijke" zo tastbaar gestalte heeft gekregen, meer dan waard is bezocht te worden. Het gevolg is, dat nu ontelbare school reisjes naar Madurodam worden ge maakt en het percentage van boven- vijftienjarige bewonderaars tot 60 pet. van het totale aantal belangstellenden is gedaald. Ieder mens heeft een Gulliver- eomplex, dat hem bevrijdt van aardse verhoudingen en waarin hij zich kan uitleven als „de reus in het sprookje". Bij een bezoek aan Madurodam komt dit Gullivercomplex volop aan de dag, want in de miniatuurstad zijn de ver houdingen inderdaad, zoals hij ze in zijn dromen ziet. Tot aan zijn knieën staat de bezoeker in de stad, die een zuivere afspiegeling is van „een" stad ergens in Nederland, gegroeid om het grafelijke kasteel een oude stad met pittoresque pleintjes en antieke gebou wen en met nieuwe woonwijken en moderne havencomplexen en televi sie-masten, alles op ongeveer 1/25 van de ware grootte. GINDS verleden jaar zijn er veel nieuwe dingen bijgekomen en er be weegt veel meer. Er rijden treinen en trams; op de grote autoweg razen de auto's met verschillende snelheden voort; molewieken draaien; schepen varen; de propellers van een vliegtuig snorren rond; de „ja-knikkers" schep pen de illusie van een echt olieveld; hijskranen zwaaien hun armen en ook zal men eerlang nog een drijvend droogdok in werking kunnen zien. 's Avonds is Madurodam lichtstad. De vuurtoren werpt dan zjjn stralen ovor de haven; in groen neonlicht wordt het kenteken MA van Maduro dam Airport in morsetekens uitgezon den; de start- en landingslichten op het vliegveld branden; in de huizen, winkels, fabrieken, bedrijven en andere gebouwen gaan de lampen aan; neon reclames vragen de aandacht voor pro ducten en bedrijven; de schepeig liggen hel verlicht in de haven, die het schijn sel duizendvoudig weerkaatst; de ver lichte treinen rijden door het donkere landschap. Uit de kerken in Madurodam klinkt zachte orgelmuziek. Het is een sprook- jesstad geworden, waar 16000 lampjes branden en waar doorheen de Gulli vers stappen om zich te verlustigen in de nietige kleinigheden, waaraan de liefde van de bouwers van Madurodam als we Shakespeare zo vrijpostig mogen moderniseren een waardige gestalte hebben gegeven. PEN Engelse journalist schreef: „Zo wel overdag als 's avonds is Madu rodam iets, waarop Nederland trots kan zijn, niet alleen vanwege alles, wat er te zien is, maar ook om de gedachte, die het vertegenwoordigt als één van 's werelds prachtigste oorlogsgedenk tekens" De heer en mevrouw Maduro schon ken het stamkapitaal voor de bouw van het stadje, dat de nagedachtenis eert van hun zoon George Maduro, die zich in de Meidagen van 1940 zeer dap per gedroeg en die in 1945 in het con- centratiekamp Dachau overleed. De entree-gelden komen ten goede behalve aan het onderhoud en de uitbreiding van 's werelds grootste en mooiste miniatuurstad aan het Ne derlandse Studentensanatorium. Zijn dat geen redenen genoeg, om beslist Madurodam.-te-ggan „bekijken, als men naar Den Haag komt? tt De rechter-commissaris bij de Maas trichtse rechtbank heeft Zaterdagmid dag, op verzoek van de waarnemend economisch officier van Justitie, de in bewaringstelling gelast van de 30-jarige Haagse kleermakerszoon Robert L. als verdacht van overtreding van het de- viezenbesluit 1945. Deze L. was enkele dagen geleden te Hoek van Holland ge arresteerd, toen hij daar met het schip „Arnhem" van Harwich voet op Ne derlandse bodem zette. L. was, zoals bekend, de fantasierijke leider van de weldadigheidsactie „Particulier Initia tief", die indertijd o.a. haar bemoeiin gen tot West-Indië wilde uitstrekken. De toegang tot Curaqao werd hem evenwel ontzegd. Twee jaar geleden heeft hij met een gezelschap van 35 Nederlanders en een internationale be manning een zwerftocht ondernomen langs de Europese en Noordafrikaanse kusten, waarbij deze L., beschikkende over ruime hem ter beschikking ge stelde fondsen, zich als een vorst liet gelden op het schip, dat naar hem „De president Robert" werd genoemd. Te gen L. bestaan, behalve vermoedens ten aanzien van overtreding van het deviezenbesluit, ook verdenkingen van oplichting, welke thans zullen worden onderzocht. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, is Zaterdagavond met het KLM-lijntoe- stel naar New York vertrokken, van waar hij terstond naar Canada zal doorreizen. De minister zal een 2% week durend werkbezoek aan Canada brengen. Het doel van de reis is, zo vertelde de minister voor zijn vertrek, zich ter plaatse op de hoogte te stellen hoe het de Nederlandse emigranten in hun nieuwe vaderland gaat in het belang van de Nederlandse emigratie-poli tiek. Een meisje van 1% jaar van een familie aan de Bos en Lommerweg te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag ern stige brandwonden opgelopen en moest in het Binnengasthuis worden opge nomen, doordat haar zusje haar voort duwde in een kinderwagen, waarin ze tevens een pan met hete bouillon had geplaatst. Ze botste met de kinderwagen tegen een paal aan, waardoor een golf hete bouillon over de rand van de pan in de kinderwagen terecht kwam. VIER DODEN BIJ ONGELUK MET MET LUCHTBALLON Zondagmorren is bij Littfeld, nabij het Westduitse Siegen, een luchtbal lon, die in Keulen was opgestegen, ontploft. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3