listornooi Naumann plotseling kansloos voor Westduitse Bondsdag Zuiveringsbesluit wekt alom grote voldoening Amerikaanse schepen vuurden op een KLM-vliegtuig Stroomgat bij Ouwerkerk bleek de ingenieurs nog te machtig Steun aan Franse PTT-stakers door internationale bond? Twee nieuwe typen Engelse geleide raketten Oosten West •matenuitvoer naar ;eland ten einde? Dinsdag 25 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 199 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Middelburgs stadhuis in miniatuur Ontreddering in de rijkspartij Onoplettendheid bij schietoefeningen Vijfhonderd prefab-huizen beschikbaar Landbouwgips voor Bruinisse WEERBERICHT Belgisch vliegtuig viel boven Zeeland Piloot kwam om het leven Stad in Birma door water verwoest Duizend mensen vermist Veertig doden door storm in India Adenauer zei teveel Congres thans bijeen in Scheveningen Kwestie Marokko in Veiligheidsraad Treinsabotage bij Rabat Een kostbaar electroniseh „brein' Frans parlement zal niet bijeenkomen Toestand wordt beter Conferentie van vier te Genève Invitatie voor Moskou is in bewerking idJ (Advertentie Ing. Me«» ETS-banen te Scheveningen inning van Karamoy. De mdigt Karamoy de beker. iet middelmatige kwam de herendubbel niet uit. Erwa- 5 aardige momenten die dan er spoedig werden vervaagd srs van beide kanten. Voor- ras er niet al te best in. Hij ehnert bepaald onvoldoende, (eren en Wilton waren het die de kampioensbekers in mochten nemen. ;egenslag in het damesenkel- iedereen mevr. Peters het chap in het damesdubbel» imbinatie met mej. Diemers ld. Doch het bleef een illu- inevr. Van der Storm en mej. wisten op dit onderdeel tot e komen. De tweede titel dus ïy ten Bosch. De grote ver- l het gemengd dubbelspel aard de nederlaag van het sdubbel mevr. RoosDeh- mevr. ScholtenHolst. Maar ïdstrijd bleken Fenny ten Wilton toch te sterk voor de nse combinatie. De partij vens als geheel een zwak iet waren de dames die de l al wat kansen aan het net die uiteraard dankbaar ut. Het was deze partij die i Bosch het derde succes en s tweede titel bezorgde. Zij iet 62, 57 en 61. agen waren: ikelspel, kwartfinales: Kara- Van Swol 6-4 3-6 5-7 6-4 7-5; iles: Dehnert versl. Wilton 6-1 aramoy versl. Krijt 6-1 6-4 6-1; ramoy versl. Dehnert 7-5 6-3 6-3. nkelspél: mej. F. ten Bosch t. Scholten 6-3 6-2, mevr. Pe- l. mej. Muilemeister 2-6 6-3 Fenny ten Bosch versl. mevr. 8-6 6-3. ubbelspel, kwart finales: Windt toy versl. Breukink en Hughau iolst en Wiegers versl. Kempdr r 6-2 6-2; halve finales: Van en Wilton versl. Holst en Wie- 5-3 7-5, Dehnert en Krijt versl. Karamoy 5-7 6-1 6-2 8-6; finale: Van Meegeren versl. Dehnert 1-4 6-2 3-6 9-7. [ubbelspel, kwart finales: mtvr. torm en mej. F. ten Bosch versl. ilker en mej. Schouten 6-3 6-1. olten en mej. Tekelenburg versl. >ch en mevr. Rauws 6-3 6-4, n Berkel en mevr. Vlielander 1. mevr. Jonquiere en mevr. 6-3 6-2, mej. Diemer Kool en ters versl. mevr. Koopmans en lemeister 6-2 2-6 8-6; halve :vr. Van der Storm en mej. Ten sl. mevr. Scholten en mej. Te- 6-2 6-1, mevr. Peters en mej. ooi versl. mevr. Van Berkel en slander Hein 6-1 7-9 6-4; finale: Bosch en mevr. Van der Storm /r. Peters en mej. Diemer Kool d dubbelspel, halve finales: iolten en Holst versl. mevr. Roos *t 6-4 0-6 6-2, mej. F. ten Bosch i versl. mevr. v. d. Storm en l 6-4; finale: Fenny ten Bosch versl. mevr. Scholten en Holst -1. /oer van tomaten naar Enge- in deze week vermoedelijk ihouden. in verband met de aanvoeren van Engelse na- ten. md voerde na 16 Juni tot oP ider beperkende bepalingen tomaten naar Engeland uit. ifvaardiging van het Verbond van bloemisten beeft de Belgische nister verzocht de invoer van se snijbloemen nog meer te be- lerste minister Van Houtte kon dat in de betreffende Benelux- een accoord was bereikt op arvan met ingang van heden de in Nederlandse snijbloemen inieuw met 10 procent beperk n en dus 65 procent zal bedra- het invoercijfer van 1952. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5511 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - ïeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling 2.02 per mnd, 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 (Van egn correspondent te Bonn) |~)R WERNER NAUMANNS politieke ster is even snel gevallen als zij gerezen was. Het samenspel tussen de Britse bezetting en de landelijke regering van Noordrijn-Westfalen in Dusseldorp heeft Goebbels' gewe zen staatssecretaris in zijn wedloop naar de parlementaire immuniteit gestuit. Nadat de Britse bezetting de haar resterende bevoegdheden om over de politieke zuivering van hooggeplaatste nazi's te beschikken aan de Duitsers heeft overgedragen heeft men in Dusseldorp korte metten met Naumann en zijn candidatuur voor de Westduitse Bondsdag ge maakt. Het kabinet gelastte een administratieve „zuivering'' van Nau mann. Deze werd daarbij prompt in de tweede categorie der zondaars van Hitiers regiem geplaatst. Dat houdt in, dat Naumann niet alleen het passieve en actieve kiesrecht verliest, doch dat hij ook geen lid meer mag zijn van enige politieke partij, noch zich op enigerlei wijze op het politieke pad zal mogen begeven. MAUMANNS verweer, als zou hij.reeds begin 1952 in Frankfort gezuiverd zijn en daarbij als politiek onbesproken figuur te boek zijn gesteld bleek niet steekhoudend. De Dusseldorpse minis ter van Binnenlandse Zaken, Meyers, verklaarde, dat Naumann nooit is ge- denazificeerd, tenminste niet onder zijn eigen naam. Bij de partijbesturen in Bonn heeft Volgend jaar zal er een groot feest worden gehouden op het eiland Walcheren. Reeds nu werkt ieder stadje en dorp mee om zijn mooiste bezienswaardig heid in miniatuur in te sturen. Walcheren zal dan worden uitge beeld op een 2400 vierkant/3 meter groot gazon voorzien van dijken. H.M. de Koningin heeft reeds de wens te kennen gegeven, het miniatuur Walcheren te ope nen. Ook zullen er folkloristische spelen plaats hebben. Het stad huis van Middelburg is één van de prachtige bezienswaardig heden, gemaakt door leerlingen van de Ambachtsschool. Blijkens een communiqué van de KLM, is Woensdag een KLM-lijnvlieg- tuig, op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica) beschoten door oefenende schepen van de Amerikaanse marine. Het vliegtuig, de P.J.-A.L.K. „Kralen- dijk" met gezagvoerder Van der Werf, vloog op een hoogte van 8500 voet toen de piloot op een kilometer afstand STROOM en wind zijn bij Ouwerkerk wéér listiger gebleken dan de mens. De poging om bet beruchte gat, één van de beide nog te sluiten dijkgaten op Sehouwen-Duiveland, met caissons af te grendelen, bleef Zondagnacht weer onbeloond. Door het slechte weer en de duisternis rag men geen kans de grote caisson van 55 meter lengte (samengesteld uit vijf elementen, van elk 11 meter) bijtijds te belasten. Vier van de vijf elementen verzakten en verdwenen in de diepte. De dag tevoren werden er van de tien geplaatste elementen vier weggeslagen HOOR deze tegenslagen heeft men zich echter niet laten ontmoedigen. Gistermiddag werden er opnieuw en kele caissons in de geul, waardoor het water raasde en kookte, neergelaten. Men is ervan overtuigd, dat de slui ting van het gat zal gelukken, maar de kortdurende tegenslagen rijn er de °orzaak van, dat de zee voorlopig nog vrij in en uit de reeds zwaar geteister de polders zal stromen. Het verk bij Ouwerkerk beschouwt men als het moeilijkste karwei op Sehouwen-Dui veland. Te Bruinisse is men intussen reeds druk doende met het herstel. Het eer ste schip met landbouwgips, het „won dermiddel" voor verzilte grond, is daar aangekomen. De gips wordt door Land- bouwherstel gratis verstrekt. Het Nederlandsche Roode Kruis kan de slachtoffers van de watersnood, die Verwachting tot morgenavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend oewofkt met hoofd zakelijk in het Noorden van het tand plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempe raturen. Aanvankelijk langs de kmt nog krachtige, overigens overwegend matige wind tussen West en Noordwest. tengevolge van de ramp hun woning zijn kwijtgeraakt, ongeveer 560 pre fabricated houten huizen aanbieden. Zweden, Noorwegen, Finland en Dene marken zijn de schenkers van deze wo ningen. Het Roode Kruis zie', het lieist, dat de woningen i beginsel worden overgedragen aan de eigenaar-bewoner, die dus de nieuwe woning in eigen dom zou nemen. Indien niet voldoende eigenaren-bewoners in de betrokken gemeenten m aanmerking kor-en, zou de mogelijkheid bestaan, de huizen te verhuren. Ze worden dan ingebracht in een bestaande, cf wei een daarvoor op te richten woningbouwvereniging. Het Roode Kruis schenkt de boven bouw. De overige k sten, waaronder ais voornaamste die van de fundering, dienen door de begiftigde betaald te worden. Bij Krabbendijke op Zuid-Beveland is gisteren een eenmotorig lestoestei van de Belgische luchtvaartschool ze ventig km. uit de kust op het slik neergestort. De piloot, de heer Ray mond Brisbois, die een navigatievlucht msakte, werd gedood. Het toestel is geheel vernield. Men heeft nog niet kunnen nagaan, wat de oorzaak van het ongeluk is. Ooggetuigen zagen het vliegtuig plotseling uit het laag hangend wolkendek naar beneden schieten. Door het hoge water kon men gisteven overdag het toestel nog niet bereiken. voor het vliegtuig een rookwolkje zag verschijnen, dat, naar hij meende van een granaat van luchtdoelgeschut af komstig moest zijn. Hij trok een bocht naar rechts en zag onder zich schepen van de Ameri kaanse marine. Het vliegtuig bevond zich op honderd kilometer afstand van de aangegeven gevaarlijke zone en volgde de normale route. In totaal nam de piloot viif ontnloffingen in de om geving van het vliegtuig waar. De pas sagiers hadden van het incident niets gemerkt. De vlucht werd normaal be ëindigd. In het communiqué wordt gezegd, dat een onderzoek wordt ingesteld door de Antilliaanse regering en de Koninklijke Marine. Van Amerikaan se ziide is nog geen commentaar ont vangen. De KLM is van oordeel, dat het incident te wiiten is aan onvol doende oplettendheid bij schietoefenin gen. De stad Sjwegyin, 150 km ten Noorden van de hoofdstad van Birma, is door over stromingen totaal verwoest. Vo'gens de eerste berichten worden duizend perso nen vermist. De andere vierduizend in woners zijn m de nabijgelegen oergen in veiligheid gebracht. De overstromingen zijn veroorzaakt door net buiten haar oevers treden van de rivier de Sittang. Alle verbindingen met de geteisterde stad zijn verbroken. Tenminste veertien personen zijn Zondag om het leven gekomen in de Indische steden Allahabad en Kanpoer, waar tengevolge van zware regen- stormen een aantal huizen instortte en honderden bomen werden ontwor teld Twee en veertig personen liepen verwondingen op. Allahabad was Zon dag als gevolg van de storm van de buitenwereld afgesloten. het besluit van het Dusseldorpse kabi net algemeen voldoening gewekt, aan gezien men het optreden van Naumann in de verkiezingsstrijd algemeen een blamage voor de jonge Duitse demo cratie achtte. Naumann had, voordat de Britse bezetting hem begin van dit jaar arresteerde, zijn politieke activi teit slechts ondergronds ontwikkeld. Nadat het hoogste federale hof in Karlsruhe hem op vrije voeten had gesteld, was hij terstond op het poli tieke parket getreden en lijstaanvoer der van de neonazistische Duitse Rijks partij geworden. Deze tot dusver on beduidende partij was daardoor plot seling gepromoveerd tot een groepe ring die men in het nationalistisch ge tinte Neder-Saksen een grote kans gaf. Naiumann zelf profeteerde nog Zon dagavond dat hij met een fractie van minstens twintig man in de nieuwe Bondsdag zou treden. De grootste voldoening heerste even wel in de gelederen van de Duitse partij en van de liberale partij, die beide zeer naarstig dingen naar de stemmen van het halve millioen na tionalisten, dat vorig, jaar nog QP dg inmiddels verboden socialistische rijks partij stemde. De politieke naam, die Naumann in deze kringen sedert zijn arrestatie gewonnen heeft, dreigde het grootste deel der „dakloze" nieu we nazi's naar de Duitse rijkspartij te doen afvloeien. Men vraagt zich in tussen af of het afvoeren van Nau mann van de lijst dezer partij de na tionalistische kiezers nog tot andere gedachten zal brengen. Dit temeer daar de partij ook Hitiers meest ge vierde luchtheld Rudel candidaat heeft geseld. Inmiddels is de leiding der DRP, die in handen is van de jongste afge vaardigde in de eerste Bondsdag, Von Thadden, danig ontredderd door de verwijdering van Naumann van het politieke toneel. De partij dreigt de wrange vruchten te plukken van haar verbond met Naumann. De landeüjke regering van Neder- Saksen wil namelijk de bondsregering verzoeken voor net constitutionele hof een verbodsprocedure tegen de partij in te leiden. Het hof heeft reeds de so cialistische rijkspartij verboden en het zal kort na de verkiezingen beslis sen over de vraag of de communis tische partij een tegen de grondwet gerichte organisatie is. Wanneer het inderdaad tot een gerechtelijke proce dure tegen de Duitse rijkspartij zou komen, zal dit de deelneming van deze partij aan de verkiezingen toch niet meer in de weg kunnen staan. fiOK rechtbanken spreken mee in de Westduitse verkiezingscampagne. Zo heeft de civiele kamer van het ge rechtshof te Bonn liefst Bondskanse lier Adenauer veroordeeld. De kanse lier beweerde in een verkiezingsrede, dat twee socialistische propagandisten tienduizend mark voor de partijkas uit de Sovjet-zone in ontvangst zouden heb ben genomen. Een der socialisten, Hei ra nch Schroth uit Solingen, heeft deze bewering onwaar genoemd en een klacht tegen hem ingediend. Het hof heeft thans uitgemaakt, dat dr Ade nauer de gewraakte beweringen niet meer mag herhalen. De tweede socia list heeft eveneens een klacht aanhan gig asitlaakt.. De Zwitser Gmuer, die secretaris is van de internationale bond van PTT- personeel, welke op het ogenblik te Scheveningen vergadert, heeft gisteren verklaard, dat het bestuur aan het congres zal voorstellen fondsen te vor men, om solidariteitsacties te steunen. Deze acties zullen goedgekeurd moeten worden door het hoofdbestuur van de internationale bond. Op verzoek van de Aziatisch-Arabi- sche groep ledenstaten der Ver. Naties zal de Veiligheidsraad morgen bijeen komen om de kwestie-Marokko te be spreken. In Marokko zelf zijn door een sa- botagegeval twee personen om het leven gekomen en twaalf gewond. Doordat over een lengte van ongeveer vijftien meter de spoorstaven waren verwijderd is nl. gisteren de sneltrein MarokkoAlgiers nabij Rabat veronge lukt. De gehele trein liep uit de rails, vele rijtuigen kantelden. De politie vermoedt, dat het hier een sabotage- geval van nationalisten betreft. INDONESISCHE VN-DELEGA1IE De Indonesische delegatie naar de ver gadering van de Verenigde Naties zal on der voorzitterschap staan van de minis ter van Buitenlandse Zaken. Sunario. Er ziin nadere bijzonderheden be kend gemaakt over de nieuwe types raketten, die in Engeland worden ont wikkeld. Zii zijn in twee soorten te onderscheiden, nl. de zg. „straalruiters" die een van de grond af gerichte ra- darstraal volgen en de zg „doelzoeker" die door een eigen electroniseh brein wordt bestuurd. De radarstraal. waarbii met de .straalruiter" wordt gewei kt. volgt het te treffen doel automatisch De ..doel zoeker" richt zijn stuurmechanisme op het vijandelijke vliegtuig, zodra hij los van de grond is en wordt zonder ver dere hulp van buitenaf naar zijn doel toe Bedreven. In sommige gevallen be vat dit stuurmechanisme tienmaal zo veel radiobuizen als een groot televisie ontvangtoestel. De raketten kunnen opereren on danks duisternis of slechte weersom standigheden. Zii kunnen hun snelheid van 2000 miil per uur halen dank zii de aanvalshulp van biimotoren. die afvallen nadat zij hun werk hebben gedaan. Men zoekt nu naar een méthode om plastic raketomhulsels te maken om zoveel moBeliik op het gewicht te kun nen besparen, aldus de mededelingen van de Britse minister van Bevoorra ding, Duncan Sandys. Zou een nationale bond een actie beginnen, die in strgd was met de be ginselen van de internationale organi satie, dan zou deze niet gesteund wor den. Dit betekent dus, dat, indien een nationale bond een communistische actie zou steunen, de internationale organisatie daar nooit steun aan zou verlenen. Voorts zal het congres voorgesteld worden, de aanzienlijke som van 300 millioen francs beschikbaar te stellen voor steun aan het stakende PTT-per- soneel in Frankrijk. Bij het begin van de staking in Frankrijk heeft de orga- satie aan premier Laniel en aan de ministers van Financien en van Poste rijen verzocht, de bedoeling van de regering, om de positie der Franse PTT-employe's te verzwakken, tegen te gaan. Hierop is geen antwoord ont vangen QNDANKS de protesten van de socia listische leden heeft het bureau van de Franse Nationale Vergadering be sloten, dit lichaam niet bijeen te roe pen voor een debat over de stakings beweging. Nog geen derde deel der parlementsleden had, zo deelde het mede, een schriftelijk verzoek om eer vergadering van het parlement inge diend. De beslissing viel met tien tegen acht stemmen en twee onthou dingen. Het bleek, dat enige afgevaar digden hun aanvankelijk verzoek om bijeenroeping hadden ingetrokken, waardoor het vereiste aantal van 209 niet werd bereikt. Tijdens de vergadering van het bu reau was het parlementsgebouw omge ven door een cordon van met wapenen en traangasbommen uitgeruste politie- troepen. Incidenten deden zich echter niet voor, hoewel enige honderden de monstranten op de beei. waren. De stakingen in Frankrijk duren nog voort. Hoewel de arbeiders nog lang met algemeen gehoor hebben gegeven aan de oproepen der vakbonden, om het werk te hervatten bij PTT en spoorwegen, komt er bij deze diensten toch wel enige verbetering. In het Zuidoosten en Oosten van het land is de toestand aanzienlijk beter gewor den. Men rekende er gisteravond te Parijs op, dat er heden een groot aan tal reizigers zou kunnen worden ver voerd. Verbetering bij metro en bus diensten maakte het voorts mogelijk, te Parijs de militaire vrachtauto's te rug te trekken. Echter hebben nu de taxi-chauffeurs het werk neergelegd. D-TREIN VAN AMSTERDAM NAAR PARIJS Naar de Belgische spoorwegen he dennacht mededeelden, zou hedenmor gen een D-trein van Amsterdam naar Parijs vertrekken. QP de achtergrond van alle conferen ties, alle besluiten en van de meesta voorstellen, staat de gespannen verhou ding tussen Oost en West. Wij behoe ven thans niet opnieuw na te gaan hoe deze spanning is ontstaan, omdat wij haar geschiedenis kennen en bovendien zelfs in ons dagelijks leven met haar te maken hebben. Op zichzelf is een ac tueel gebrek aan goede verstandhou ding op dit ondermaanse niet zo bijzon der belangrijk. Maar er kan een nieuwe vorm van nauwe samenwerking, op grond van nieuw verworven begrip, uit ontstaan. W=»; wij evo--wel uit woord en wederwoord tussen Westen en Oos ten steeds lezen is, dat de eigenlijke basis om tot een oplossing te komen ontbreekt. Op het fundament van wan trouwen is namelijk nog nimmer een duurzaam huis gebouwd. Toen de tegencandidaat van President Eisenhower, Adlaï Stevenson, onlangs in de Verenigde Staten terugkeerde van zijn langdurige reis rond de wereld, verklaarde hij getroffen te zijn door rie oprechte vredeswil van alle volkeren, welke hij bezocht. In de door de Sov jet-Unie beheerste gebieden is Steven son weliswaar niet geweest, maar wij hebben al eens meer uitgesproken, dat wij geen reden hebben om aan te ne men, dat het in het Oosten anders ge steld is. De vraag komt dan op of de regeringen zover verwijderd zijn van haar volkeren, dat zij iets definitief an ders willen. Deze kwestie is daarom zo fundamenteel, omdat haar beantwoor ding kan leiden tot een vorm van défai tisme, of wilt Ge neutralisme, die voor de wereld levensgevaarlijk kan zijn. Nu West-Europa langzaam hersteld raakt van de gevolgen van een gewon nen oorlog, wordt de taak van de Ver enigde Staten om de daar gevestigde in zichten in de internationale, politieke situatie aannemelijk te maken, bijna met de dag moeilijker. De na-oorlogse onmondigheid van West-Europa was vooral een gevolg van verregaande eco nomische zwakte. De West-Europese groei naar gezondere verhoudingen heeft mede tot resultaat, dat er vandaag eigenlijk niet meer kan worden gespro ken van een tegenstelling West-Oost, waarbij het vrije deel van de oude we reld vanzelf tot dat Westen wordt ge rekend, maar van een tegenstelling Verenigde Staten - Sovjet-Unie, waar in West-Europa weliswaar voor de ont zaglijke sterke partner overzee heeft ge kozen, maar waarin de landen aan de ze zijde van de Atlantische Oceaan toch zoeken naar een eigen houding, een eigen stem, een eigen standpunt. Wij hebben vroeger als eens geschre ven, dat de Verenigde Staten het bij de beoordeling van de toestand in Euro pa moeilijker hebben dan wij. De ge ografische afstand is hieraan mede schuldig. Al rok het feit, dat de leiden de figuren in Amerika misschien wel eens te weinig rekening houden met de regeneratie van het Westen. In acht jaar is er enorm veel gebeurd. Daar komt nog bij, dat West-Europa heel goed weet, dat haar aarde zal worden omgeploegd tot een finale ruïne, indien de koude oorlog in een warme mocht overgegaan. Is ons werelddeel dan wel niet bereid terwille van een soort vredi ge toestand ieder compromis te aan vaarden - de ontzaglijke defensie-in spanningen zijn hiervoor een bewijs - het voelt er evenmin voor al te opval lend met vuur te spelen. Wij geloven, dat de huidige controver se tussen Engeland en de Verenigde Staten op dit inzicht rust. Het handha ven van een hechte, eigen middenpositie kan voor ons van ontzaglijke betekenis zijn, hoewel de keuze in geval van nood reeds lang geleden met evenveel plechtige woorden is gemaakt. Dit is geen neutralisme - geen zaak van ge kruiste armen -, maar een kwestie van het handhaven van eigen oordeel in de gewichtigste problemen van deze tijd. Indien de Russische machthebbers blijk geven te vertrouwen op Stalin's een maal gepubliceerde mening, dat hun tiju komt, zodra de tegenstellingen tn het westen onoverbrugbaar zijn gewor den, dan rekenen zij totaal verkeerd. Verschil van mening, zoals wij in het democratische Westen herhaaldelijk constateren, is de basis van steeds neeh- terc san-enwerking. Deze vrijheid van oordeel is in de Sovjet-Unie ondenk- ar. Men kan daar dit begrip gees telijk zelfs niet meer verwerken ry-. Daarvoor heeft de tijd gezorgd. UiJ AMERIKA, Engeland en Frankrijk zullen binnenkort de Sovjet-Unie uitnodigen voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Genève. Deze zal volgende maand worden gehouden en handelen over Duitsland. De uitnodiging wordt momenteel in Parijs opgesteld en is een antwoord op de Russische nota's van 4 en 15 Aug., waarin de voorwaarden voor zulk een bijeenkomst zijn vervat. In liet stuk zal worden uiteengezet, dat dc ver schillen tussen Moskou en het Westen voorlopig nog te groot zijn voor vrucht ragend diplomatiek overleg en dat rechtstreekse onderhandelingen misschien tot enige voortgang kan lei den. De invitatie zal waarschijnlijk nog voor 6 September worden verzonden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1