Te voet van Madrid naar Scandinavië emda Alkmaar in het teken der stadsfeesten Stad en omgeving Jimmy Brown en de Oranjehemden SCHRIFTEN Historische herinnering in steen vastgelegd Ontsnapten uit de Willibrordus-stichting Oud-wethoudi kunnen Marktoverzichl Purmerend BEKEND TIPPELAAR OP BEZOEK Wegens meineed anderhalf jaar geëist Feestavond op 31 Augustus Kegehkledmg-aótie BURGERLIJKE STAND Zij verkiezen de vrijheid Frankenberg N.V. EEN VALS GERUCHT Castricum Hier berust onder onze hoede een nooit deëlbare schat Uit de Alkmaarse Raad (III) Er staan ons allerlei verrassingen te wachten Koedijk AANBESTEDING VAN ACHT WONINGEN De Rijp Purmerend mar] Pijprokers in co bijeen BES( >MMI\GEN IJMl WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 Er zijn mensen, die iets tegen hebben op lopen. Moeten ze vier huizen ver, dan nemen ze de fiets, moeten ze vier straten ver, dan komt de bromfiets er aan te pas. Toch is lopen een gezonde sport en de heer W. M. Stempher Jr. nit Groningen, die gisteren even op onze redaci'e kwam binnenwippen, vormt hiervan een levend getuigenis. Deze heer namelijk kreeg in 1928 wandelaspiraties en hij nam de benen voor een voetreis naar Rome. Hij is hierdoor weliswaar niet zo bekend geworden als Bertus Aatjes, maar wel kreeg hij de smaak van het tippelen beet, want herhaaldelijk daarna is hij op pad gegaan en nauwelijks is hij thans teruggekeerd van een trip naar Lourdes en Madrid, of hij' heeft reeds weer plannen om aanstonds naar Scan dinavië te vertrekken. De heer Stempher voorziet in zijn onderhoud door de verkoop van kaar ten (Volendam, Alkmaarse kaasmarkt etc.), die in het buitenland ze r gewild zijn, maar bovendien en dit is be langrijker verzamelt hij foto's en handtekeningen van de groten der aar de. Wij hebben eens even in zijn ar chief mogen bladeren en ontmoetten ze daarbij in bonte verscheidenheid: Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, Churchill, de sultan van Pontianac, de Paus, Eleanore Roosevelt, Franco, Ben- jamino Gigli, Mossadeq en vele ande ren. Een zeer interessante verzameling dus, waar de heer Stempher met recht trots op kan zijn. Gedurende twee dagen vertoeft deze Voor de Alkmaarse meervoudige ka mer stond gisteren terecht de in Am sterdam wonende kok A. v. K., die tijdens de behandeling van een zeden zaak, welke eveneens voor de Alk maarse rechtbank diende op 15 Mei, eer. meineed had gepleegd. De Officier zag in deze meineed een zwaar crimineel en sociaal misdrijf en eiste tegen de verdachte, die het ten laste gelegde tijdens de zitting be kende een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr J. W. Crefeld voerde onder meer aan, dat K. de ge volgen van zijn daad niet had overzien en drong aan op clementie. Uitspraak over 14 dagen. Al heeft de Koningin die een halve eeuw met grote wijsheid en met grote liefde voor haar volk geregeerd heeft, zich dan ook bescheiden als Prinses Wilhelmina op haar landgoederen te ruggetrokken, toch blijft de herinne ring aan haar persoon en haar werk zo krachtig in ons leve. dat wij na tuurlijk op haar geboortedag dank baar willen herdenken wat zij voor ons heeft betekent. De Algemene Oranjevereniging hier ter stede zal dat Maandagavond in Het Gulden Vlies doen. Men zal dan "de herdenking koppelen aan een ge zellig samenzijn waarbij het Alcmaria cabaret onder leiding van Hed de Vries met eea geheel nieuw program ma voor de nodige afwisseling zal zorgen. Wie dit cabaret en zijn leider heeft leren kennen en waarderen zal onge twijfeld gaarne gebruik maken van de gelegenheid de kennismaking te hernieuwen. DIERENBESCHERMING Op de Noorderkade en in de Spieghel- straat zijn zwervend aangetroffen twee zwarte kate.rtjes. Ter beschikking zijn een paar jonge zindelijke poesjes. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat no. 36. (Over de Friese Brug.) MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS Mej. I. Praetorius, onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool, aan wie door de ge meenteraad eervol ontslag werd verleend, ls thans benoemd tot onderwijzeres in dienst van de Berger Schoolvereniging. De heer K. Poeze, onderwijzer aan de Kohnstammschool, die eveneens eervol werd ontslagen, is benoemd tot onderwijzer aan de Ulo-school te Texel. Service-Station vóór ALKMAAR Mient 10 - Telel. 4208 (Advertentie Ing. Mea ras-tippelaar, herkenbaar aan een rood- wit-blauwe band om de arm, in Alk maar en dan trekt hij weer verder. Hij hoopt op zijn verdere tochten nog tal van belangrijke personages te ont moeten en wij wensen deze record houder op de lange afstand bij voor baat goede reis. Geboren Marieke G., d. van A. v. Gulik en R. Piers. Jan Tj., z. van J. E. Schovers en T. F. Germain. Wiebe S. G., z. van Tj. S. Goslinga en J. M. Hoogeveen Bernardus Q., z. van A. Bruin en A. Balder. Margaretha W. M., d. van N. Kuijper en M. M. Hollander. Alexander P. R., z. van L. N. M. Steijger en K. Hoogenberk. Catharina M., d. van N. G. Kramer en C. A. Verbeek. Getrouwd Theodorus F. B. Tes- selaar en Maria H. A. Praat. Petrus A. van Tol en Engelina M. Rasch, Jacob ter Horst en Aagje Baas. Johannes G. Lute en Engelina M. Stoop. Overleden Gesina I. Paap, 10 dgn. Johannes A. Hoedjes, 85 jaar, gehuwd met C. M. Groenland. OPBRENGST COLLECTE »,HELPT GRIEKENLAND" De op Vrijdag in Alkmaar door het Ne derlandse Roode Kruis georganiseerde straat- en huis-aan-huiscollecten ten bate van de steunverlening aan het door de aardbevingen zo zwaar getroffen Grieken land hebben in totaal f 3.109,52 opge bracht. Het bestuur van de afdeling Alkmaar en omstreken van het Nederlandse Roode Kruis zegt van deze plaats af allen, die op enigerlei wijze aan deze collecten hun medewerking verleenden, hartelijk dank. WOENSDAG VICTORIA THEATEF 7 en 9.30 uur: By the light of the silvery moon (a.l.) Elke middag 2.30 uur matinee. HARMONIE THEATER 7 en 9.30 u.: Carnaval in Texas (a.l.) CINEMA AMERICAIN 7 en 9.30 uur: Deserteur van het Legioen (14 j.) REX THEATER 2.30, 7 en 9.30 uur: lm Weissen Rössl (a.l.) Elke middag 2.30 uur matinee. GULDEN VLIES: Een feestelijke dag. WAPEN v. HEEMSKERK 7.30 uur: Dansen (The Merry Rowdies). ALLE KERMISDAGEN: Café Duin- meyer: prijsbiljarten. Café Breed: Caba ret Hein de Wildt. Café MartinThe Whi te Ladies. Café De Tijd: Lichtshow. Café Hennink: Gebrs. Heesbeen. Café Tom: De Witte Kraaien en licht show. Bovenzaal: Dansen „The Rhytm Sheiks". Café Beemster: Ork. Som broek. BERGEN. Rustende Jager 8.30 uur: Enrico Caruso (a.l.) N. SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: „Tour de France"-film (a.l.) DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. GULDEN VLIES:. Een feestelijke dag. WAPEN v. HEEMSKERK 7.30 uur: Dansen (The Merry Rowdies) BERGEN: Rustende Jager 7 en 9.30 uur: Die Czardas-fürstin (14 jr.) N. SCHARWOUDE: Tivoli 8 uur: Tour de France-film (ai.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat I. HOOG WATER TE BERGEN a. ZEE Woensdag 16.32 5.01 Donderdag 17.14 5.42 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 16.37 5.06 10.37 23.06 Donderdag 17.19 5.47 11.19 23.47 Het zou te wensen zijn dat er aan het veelvuldige weglopen van patiën ten uit de Willibrordusstichting eens paal en perk wordt gesteld. Van de meeste van dit soort deserties merkt, het Alkmaarse publiek niet veel, maar op sommige dagen is er tussen het po litiebureau en de stichting zoiets als een uitgesproken pendeldienst. De ene patient is door de fraters nog niet op gehaald of een andere wordt al weer het bureau binnengebracht. Nu zou dit alles niet zo erg zijn ware het niet .dat dit euvel zich langzamerhand een om vang heeft aangenomen dat het nodig is hier eens wat meer aandacht aan te besteden. Vooral nu in deze dagen in Alkmaar de kermis wordt gehouden heeft de uittocht uit de St. Willibror dusstichting met alle gevolgen van dien een hoogtepunt bereikt. Het was de Officier van Justitie mr J. V. C. Meischke die gisteren tijdens de zitting van de meervoudige kamer hierover zijn ontstemming uitsprak. Doordat een weggelopen verpleegde in Egmond een zonnebril had gevonden die hij niet op het politiebureau had gedeponeerd en zich voorts een bedrag van twee gulden vijftig wederrechte lijk toegeëigend had was hij in aanra king met de politie gekomen waarna bleek, dat hij après tout niet in Egmond maar als delinquent in de St. Willi brordusstichting thuis hoorde. „Steeds meer komt dit soort van ge vallen voor" zeide de heer Meischke in zijn requisitoir, „deze mensen ont snappen, plegen zedenmisdrijven, ste len, en maken het geld op dat zij in hun bezit krijgen De verdediger in de be treffende zaak mr J. Lieuwen was eveneens van mening dat bij de be waking of verpleging der gevangenen fouten gemaakt werden. „Wat het is weet ik niet," sprak hij, „maar de fei ten liggen er „Liever twee jaar de gevangenis in dan in de Willibrordusstichting ver pleegd worden" voegde de ontsnapte delinquent hier agressief aan toe, die volgens zijn zeggen in een afdeling van geestelijk minder-waardigen moest werken. Het is goed dat men begrip heeft voor de moeilijkheden waarmee zulk een omvangrijke stichting als de „Wil- librordus" te kampen heeft. Deze moei lijkheden zullen er ongetwijfeld zijn en ook wel blijven. Maar zij moeten geen verontrustende vormen aannemen. Dit gaat ten koste van de volksgemeen schap, van de stichting en van de ver pleegden zelf, tegen wie zoals in het bovengenoemde geval een gevangenis straf van 4 maanden met aftrek werd geëist. 71. Toen meneer Bikkebakker die Zondagavond bij Jimmy Brown op be zoek kwam. waren er nóg twee gasten. De heer Piet Potlood en diens sport redacteur Tinus Tuttelaar die al aan hun koffie met een sigaar waren be gonnen, toen de voorzittter van de Big- gers binnenstapte. Miebet schonk ook hem een kop koffie in en Jimmy of freerde hem een sigaar. „Ja", zei Jim my, „ik zal de heren maar niet al te lang in het onzekere laten. Ik zal maar meteen vertellen wat er vanmid dag is voorgevallen.." De drie bezoe kers keken hun gastheer een beetje verontrust aan. Wat kon er in hemels naam gebeurd zijn? Zelf hadden ze niets gemerktIk zie mij voor een zeer moeilijk probleem gesteld" zei Jim my op langzame toon en ik zou graag de mening van de heren hieromtrent vernemen. De kwestie is, dat mijn pleegzoon en ik vanmiddag door een Italiaan zijn,hoe noem je dat ook weer .zijn benaderd, ja zo heet dat, die ons gevraagd heeft of Jackie voor zijn club zou willen spelen.." „Maar dat doet hij toch niet!" riep meneer Bikkebakker ontsteld uit, terwijl hij van agitatie van zijn stoel wipte. „Dat doet-ie toch nietvroeg Jimmy nog al kil. „Daar ben ik nog niet zo héél zeker van, meneerBikKebakker, want die Ita- iaan bood hem een handgeld van vijf honderdduizend gulden en vijftig gul den voor elk doelpunt dat hij voor die Italiaanse club maakt.".... Het was even heel stil in de kamer. Alle drie de heren waren kennelijk 'n beetje dui zelig van deze enorme cijfers. „Tuttere- tut.tutteretut!" zei Piet Potlood, ter wijl hij als maar zijn hoofd schudde. En Tinus Tuttelaar berekende snel dat hij zo'n bedrag nooit van z'n leven bij elkaar zoukunnen schrijven. Maar het ergste was meneer Bikkebakker ge troffen. Hij zag de kamer om zich heen draaien. Hij zag zeer bleek 36 bladzijden f| 1 lift i2 stuksli, i.yU LANGESTRAAT 24 ALKMAAR (Advertentie Ing. Med.) Onlangs heeft op de kermis te Delft met een van de attracties een dodelijk ongeval plaats gehad, waarvan een stadgenoot, de heer B., het slachtoffer werd. Vrij algemeen heerst hier de mening, dat dit ongeval in de tornado, hier op de kermis aanwezig, plaats vond en voor velen schijnt dit een reden om deze attractie te ontwijken. Gaarne delen wij daarom mede, dat de tornado hierbij niet was betrokken, doch een geheel andere kermisinrich- ting, zodat men wat dit betreft zonder enig bezwaar de sensatie van de tornado kan ondergaan. OPENBARE AANBESTEDING. De architecten G-. (Nielsen en J. H. C. Spruit, zullen op Donderdag 3 Sept., 's morgens elf uur ten stadhuize, open baar aanbesteden, de bouw van een brandweergarage met biibehoren. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie werden de onderstaan de voorwerpen, als gevonden aangege ven: groene damesregenjas, portemon- naie met inh„ spanningsmeter, zonne bril. zw. tas met inhoud en rubber laars. Er is komen aanlopen een bruine hond (reu). (Advertentie Ing. Med.) Indrukwekkend van eenvoud is de steen, waarmede de „Vroedschap" van Bergen aan het nageslacht de mede deling geeft van het genomen raads besluit van December 1952, waarin tot aankoop van een zeer groot deel van gronden, behorende tot de vroegere „Heerlijkheid Bergen", werd besloten. De steen, die Maandagavond werd ont huld, is gemetseld in de poortingang naar het „Oude Hof". De burgemeester, dr W. Huygensb heette in het bijzonder welkom de dichter A. Roland Holst en de potten bakker Dirk Hubers, en dankte beiden voor de spontane medewerking om tot een zichtbare uitdrukking te komen en onder woorden te brengen wat het na geslacht eens als een kostbare erfenis zal weten te waarderen. Hierna richtte de burgemeester het woord tot het voltallige gemeentebe stuur, dat over enkele dagen zijn taak zal zien eindigen maar wie nü nog de grote dank kon worden gebracht, voor de belangrijkste daad, de aankoop van het Oude Hof, het landgoed Kranen- burgh, Maasdam, Vinkenkrocht en aan- horighëden tot een gezamenlijke opper vlakte van 54 ha. 61 a. 97 ca„ waarvan de notariële acte op 17 April 1953 voor notaris Knook, de wettelijke bevesti ging gaf. Dit is de verzekering, dat door deze aankoop het oude karakter van Bergen zal kunnen worden behouden, dat het hoofdbeeld van de vroegere „Heerlijk- .heid", door een steeds benauwender volksaanwas niet zal worden aangetast door een verkaveling, waardoor tevens de historie zal kunnen worden geërfd van de oude geslachten, die vanaf 1285, door Floris V hierdoor in staat gesteld, hier hebben gewoond. Witte van Haemstede, Van Borselen, Brederode, van Nassau's, Studler van Surck een lange rij bezitters passeert dan de revue, totdat in 1851 de „Heer lijkheid Bergen" in het bezit komt van Jan Jacobus Henricus van Reenen, Ambachtsheer van Bergen gehuwd met Wilhelmina Jacoba geboren Rendorp van Marquette, Vrouwe van Bergen. Honderd jaar is het in bezit geweest van 't geslacht van Reenenwaarvan thans de Erven, het bezit hebben overgedra gen aan de Bergense Gemeenschap. Alkmaar zal in 1954 de dag herden ken waarop het voor 700 jaren zijn stadsrechten heeft gekregen, een eeuw feest, dat elke generatie en nog niet eens elke maar één keer kan mee maken, zodat het begrijpelijk is, dat de Alkmaarders van deze tijd het op serieuze wijze willen vieren. Wie een groot feest wil geven komt voor allerlei problemen te staan, waarvan het voornaamste is hoe hij voor de minste kosten het meeste en het beste zal kunnen aanbieden. Er is destijds een hoofdcomité be noemd, dat tot taak kreeg deze kant van het vraagstuk nader te bekijken en het is vanzelfsprekend dat dit voor een zeer omvangrijke en moeilijke taak stond en dat de plannen veel geld kos ten. Elke stad is tegenwoordig niet al leen een gemeenschap ter behartiging van gemeenschappelijke belangen, maar bovenal een bedrijf, dat zo winst gevend mogelijk geëxploiteerd moet worden. B. en W. zijn in verloop van tijd ex perts geworden die alles wat er hier gebeurt van de zakelijke kant bekij ken en het is daarom niet te verwon deren, dat men het feestvieren onmid dellijk aan het zaken doen heeft ge koppeld en misschien zelfs wel in de hoop leeft, dat er uit die zevenhon derdste verjaardag nog een aardig winstpostje voor onze altijd moeilijk sluitende begroting is te halen. De plannen van het feestcomité zijn nu in grote trekken bekend geworden, dat wil zeggen alleen voor de raads leden. De burgerij wordt beschouwd als een kind, dat jarig zal worden en daarom volstrekt niet mag weten welke prettige verrassingen het op die feestelijke dag te wachten zullen staan. Dus debatteerde de Raad over die feestelijkheid zonder ze nader aan te duiden, wat niet wegneemt, dat zo nu en dan een raadslid zich in het vuur van zijn betoog wel eens versprak en dat mevrouw Koster te kennen gaf, dat wat zij er thans van wist haar niet veel bijzonders leek omdat een derge lijk zeldzaam feest niet alleen in het teken van de „lol" dient te staan. Dat was niet erg bemoedigend en gaf geen hoog denkbeeld van de komende feest- plannen, maar de burgemeester heeft er eveneens zijn visie op gegeven en doen uitkomen, dat er naast de pret voor de gewone man voldoende aan dacht aan cultureli- verrasingen zou worden geschonken. Het moet eerlijk gezegd worden, dat de Raad in de eerste ronde der be sprekingen weinig voor de plannen voelde. Er zou een werkkapitaal van f 100.000 nodig zijn en een stedelijke garantie voor een bedrag van in to taal f 200.000, hoewel voor de laatste f 100.000 een verzekeringsmaatschappij was gevonden, die ze a raison van f 7000 zou willen garanderen. Vooral dat laatste heeft de Raad in hoge mate verbaasd. Verzekerings maatschappijen zijn nu eenmaal geen philantropische instellingen en de laatste f 100.000 zijn altijd het moei lijkste bij elkaar te krijgen. De heer Sietsma was zelfs zó onder de indruk van dit brede gebaar dat hij het risico der gemeente nog meer zou willen be perken door de verzekeringsmaat schappij niet voor honderdduizend gulden maar voor anderhalve ton te ïaten garanderen, waarbij de burge meester de belofte deed, dat hij de mogelijkheid daarvan zou laten onder zoeken. Er waren zoals gezegd heel wat oppo santen tegen de voorgenomen plan nen. De een vond dat de middenstand of de arbeiders niet voldoende in het comité waren vertegenwoordigd, de ander, dat de feesten, die drie weken moeten duren, veel te veel tijd in be slag zullen nemen zodat de belangstel ling daarvoor na een week reeds be denkelijk zou verzwakken en men keerde zich in brede gelederen tegen het voornemen gebruik te maken van een feestexpert de heer Sliepen, die met zijn assistent de stadsfeesten in Breda had georganiseerd, ze tot een succes had gemaakt en bereid was ook hier zij het dan voor een door de raadsmeerderheid veel te hoog geachte beloning zijn diensten aan te bie den. Onder supervisie van het comité zou het feest dan in succesvolle banen geleid worden. De heer Knuistingh Neven sprak zelfs van het turfschip van Breda, dat naar Alkmaar zou komen om zich hiei van de zilvervloot meester te maken en er was een sterk protest tegen het reeds uitgelekte voornemen om het feestterrein in Alkmaar een oud-hol lands aanzien te geven met de zoge naamd afgedankte requisieten uit de cadettenstad, die men daar op deze wijze voor een bedrag van niet minder der dan f 40.000 zou kunnen verhuren. Dat alles zag er niet hoopvol en aan moedigend uit voor de heren van het comité, die op de publieke tribune met spanning de debatten volgden en hun belangeloze arbeid ten dienste der gemeenschap op een dergelijke wijze gekleineerd zagen, maar de bur gemeester, die alweer beter geïnfor meerd bleek dan de Raad, heeft in een breed opgezet betoog vele bezwaren doen verdwijnen en is er zelfs in ge slaagd voor de voorgestelde plannen en het daarvoor benodigde crediet de instemming van de gehele Raad te verkrijgen. Hij deed uitkomen, dat de bevolking evenals op 8 October bij de feestelijk heden zou worden betrokken en deel de mede, dat van deskundige zijde was uitgemaakt, dat een eenmaal op gebouwd feest niet meer dan 15 pro cent méér hoeft te kosten om drie we ken in plaats van één week te kunnen duren. Andere plaatsen o.a. Breda hadden bewezen dat er bij tijdig en verstandig sparen, waarbij de werk gevers worden ingeschakeld, wel voor een bedrag van f 140.000 aan passe partouts van een gulden of vijf en aan losse guldens van dagjesmensen kon worden verkregen. De financieel zo ongelukkig verlopen tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" behoefde ditmaal geen waarschuwing te zijn om dat de mensen uit Breda juist experts waren in het afsluiten van degelijk ge fundeerde contracten. Zo groot was de betekenis juist van deze deskundigen, dat de verzekerings maatschappij naast een serieuze begro ting en een feestviering onder auspi ciën van de overheid juist de heer Slie pen uit Breda ais regisseur wenste om voor een kleine som een groot bedrag te willen garanderen. De burgemeester was bereid daar naast nog de mogelijkheid van een re genverzekering te laten onderzoeken en hoewel zijn bezielend betoog nog niet de ware feeststemming wekte, waren de verwachtingen na zijn woorden toch zoveel groter geworden, dat zelfs de ergste pessimisten het experiment dan maar wilden wagen. Dus zullen we omdat Alkmaar geen feestfiguren van dergelijk formaat schijnt te bezitten dan maar met de Bredase experts in zee gaan. Alkmaar ligt niet zo dicht bij de grens als de stad van het turfschip en er zullen hier ongetwijfeld minder pleizier zoekende Belgen verschijnen, maar een Keuken hof en een Flora hebben bewezen, dat men ook in deze streken duizenden be langstellenden kan trekken, als men al les degelijk organiseert. Alkmaar zal in het komende jaar met zijn stadsfeest, zijn kaasmarkt, zijn kermis, zijn Braderie en zijn 8 Oetober- feesten een stad des vermaaks zijn. Als wij dan al feestvierende nog rij ker worden dan wij nu zijn. zal men zeker van een alleszins geslaagd jubi leumjaar kunnen spreken. Wat de culturele zijde van Alkmaars feestviering en het directe stadsaan- deel daarin betreft, moet hier nog gememoreerd worden, dat bij nadere beschouwing is gebleken, dat de Alk maarse drukkers niet in staat werden geoordeeld het uit te geven foto-album de verzorging te geven, welke de ge meente daarvoor verlangd had, zodat de Raad unaniem besloot de uitgave maar aan de „Bezige Bij" te Amster dam op te dragen. De taak op de schouders gelegd met een boodschap aan het nageslacht: door de Overheid van 1953: Houdt de bossen in stand, door de Erven van Reenen: Verkavel het nimmer; duizen den en duizenden zullen U er dank baar voor zijn en het toejuichen, want ook thans is de leuze van Bergen: „Vrij terrein, vrij onder de mooie bo men, weg met de hekken, behoudt het vriendelijke landelijk karakter." Ook Bergen ontkomt niet aan de bevolkingsgroei, doch de uitbreidings plannen liggen niet hier in de bossen maar naar het Oosten. Spreker memoreerde, dat het Provin ciaal Bestuur en het Ministerie van O.K. en W. volledig achter de planpen van het gemeentebestuur hebben ge staan, en hebben ingezien, dat Bergen als een nationaal goed moet worden beschermd. Ook hebben deze instanties ingezien dat de aanschaffing ver boven de kracht van Bergen uitging en dat door de ruime subsidies van Provincie en Rijk hierin een daadwerkelijke erken ning werd gebracht. Een subsidie voor het oude en statige landgoed Kranenburgh was hierin niet begrepen, zodat de gemeente Bergen wat dit betreft alleen voor de kosten opkomt, wat niet wegneemt dat de gegronde hoop zal worden bewaarheid, dat in de nabije toekomst dit oude landgoed zal kunnen worden omge bouwd tot Raadhuis, waar dan het hart van Bergen zal kunnen blijven klop pen. Waar zij woonde, die de grootste grondvesting tot de schoonheid van het huidige bezit is geweest. Mevrouw M. van Reenen-Völter, als schatbe- waakster over dit kostbare goed, in de hoop om Bergen zichzelf te laten blij ven. Hierna deed Burgermeester Huygens voorlezing van de in steen gebakken woorden van de dichter A. Roland Holst Eeuwen heeft dit oud oord van stilte onder trotse bomen hoge geslachten behoord. Thans mocht het dan zo komen dat Bergen's gemenebest met dit domein kon verwerven het hart van dit kustgewest. Jacob van Reenen's erven droegen het over, opdat ons nageslacht bevroede hier berust onder onze hoede een nooit deelbare schat. A. Roland Holst 3—XII—1952. Behalve het voltallige gemeente bestuur en de heer W. de Vries, ge meente-secretaris, waren aanwezig me vrouw Huygens, Mr. Kamp, dijkgraaf en voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen met vele leden, de voorzitter van de V.V.V. de heer Haak man, de directie van de Volkshoge scholen te Bergen, de heren Guermon- prée en Schekkerman, de voorzitter van de Heemwacht de heer D. L. Bey- neveld, Natuurwacht, de voorzitter de heer van Gulik, de Directeur van Ge meente Werken, de heer J. Blauw e.v.a. Na de onthulling, werd met bege leiding van Bergens Harmonie het „Liedje van de Bergenaar" gezongen. Voor de aanbesteding van 8 door de woningbouwvereniging Goed Wonen te bouwen woningen hebben 13 aan nemers ingeschreven. Voor het schil derwerk schreven 6 gegadigden in. Het betrof hier 4 woningen, die aan de Kanaaldijk en eveneens 4, die w Koedijk-Zuid gebouwd zullen worden. Voor de bouw was de Jaagste in schrijver het bouwbedrijf A. Rijken- berg te Alkmaar met ƒ71.990. De hoogste was T. Langedijk uit Heiioo met ƒ76.740. Wat het schilderwerk betreft waren laagste en hoogste inschrijvers respec tievelijk J. Kamp uit Heerhugowaard met ƒ3737 en L. Nijman en Zn uit Alkmaar met ƒ4766. De begroting be iiep in totaal een bedrag van ƒ73.000. Het werk is nog niet gegund. DUIVEN SPORTNIEUWS In de gehouden wedvlucht vanuit Ro°* sendaal kwamen de duiven van de van de postduivenvereniging „De Reisduif" als volgt binnen: G. Klinkhamer 1, 4, en 28; P. Riteco 2, 20, 21 en 27; J- B Sassen 3, 6, 10, 11, 12. 16, 19, 25, 26 en 29, C. Nieuweboer 5, 22, 23 en de over- duif; J. Schipper 8, 9, 14 en 24; J. Dood- jes 13 en 15; J. Konijn 17, 18 en 30. Onder voorzitterschap va tér B. J. T. Sutman Meij gemeenteraad In openbare by een. Pensionnering gewez< Burgemeester en wethoud< ter vergadering redelijk dat heid werd opengesteld om wethouders der gemeente i eventuele weduwen een pei kennen. De heer A. Strooper zou dat de raad een pensioen-j geval vaststelde. Burgemeester Sutman Mei in een gevaar in verband r politieke verwikkelingen, d het vaststellen van een bed Raad zouden kunnen voord Ook de heer J. de Groot 1 tegen het door de heer Strooi voorstel en wilde de besliss college van B. en W. overlal De suggestie van de heer om het pensioen op aanvrage nen werd tenslotte algemeen Over de verbouwing en uil het raadhuis met nog een vli de nodige discussies gevoerd. Na vijf kwartier in comit< vergaderd werd de openbare vat en kwamen B. en W. m stel om in principe tot de'vei het raadhuis, waarmede een In het kader van het jaarlyks evenement ,>Purmerend-Mark maal van 7 t/m. 12 September merend op 12 September e< concours van pyprokersclubs houden. De tien Nederlandse om drie uur aan de start vc „,De Doelen". De organiserende de twee jaar oude „Gezellig] kring" uit Purmerend, telt leden: vijf burgemeesters, vijf advocaten en één ingenieur, e de nationale kampioen, de zest S. de Ridder (2i/f gram Hollar 77 min. en 20 sec.), alsmede kampioen Opa Klijzing (acht jaar), die 3.3 gram Burley rc min. en 16 sec. De deelnen komen uit het gehele land, zoa Rotterdam, Leeuwarden, Den ningen etc. De tachtig jaar uit Würzelen (Did) zal als ga cours medemaken. Behalve deze wedstrijd bie< end van 7 t/m. 12 Septembe meer, zoals: een tentoonstelin^ del en industrie, een national dameshandwerken (ingezonden dérden vrouwenverenigingen lande), een fokveedag en een stelling, een expositie van fruit, producten en bloemen, een akk toonstelling, behendigheidswedsl tractoren, een wedstrijd hooi-n Eijzondere vermelding verdient monstratie met levende have, worden aangetoond, dat voor eer ductie van het vee de basis r gelegd bij de opfok der jor Deze inzending, waarvoor nu veerhouderskringen grote be bestaat, kwam tot stand op ini de Rijkslandbouwconsulent, I: Hartman. De Commissaris der in Noord-Holland, Mr. Baron d Steenwijk, zal „Purmerend-Ma 7 September 's avonds om half ac PURMEREND, 25 Aug. A. 758 runderen, waaronder: 440 en 2.05—2.60 per kg, handel melk- en kalfkoebn 6801100 stil; 188 gelde koeien 580—750, pinken 385550, kalm; 30 vette 170—420, matig; 210 nuchtere v d. slacht 56110, vlug, fokker stug; 32 stieren 675—1425, stug; schapen 68—105, kalm, lammen meer vraag; 172 varkens: vette zware 1.80—2 p. kg, vlug, vet 1-721.84, p. kg, vlug; 807 si en biggen: schrammen 58—85, l gen 3862.50, kalm; 24 fokzeuj 425, matig; 34 paarden 625—10S veulens 200—320, stil. Totaal 29' Oude kippen en hanen: 5900 witte 1.70—J.80 p. kg; 800 blauv p. kg; 600 Jonge hanen: rode 2.252.40 p. kg; 400 eenden 1- sfuk; 600 konijnen 1.50-6-50 5000 Kippeneieren 16—17; 50C eieren 9, beide per 100 stuks. De wolveemarkt vertoonde v vlugge handel in de vette schat: Qê prijzen waren toch niet sle< de lammeren was iets meer vr, geen direct van invloed was op Op de vette varkensmarkt was beter, een niet te groot aanbod, inzet van de prijs al begon me Een enkel goed vleesvarken kv neg iets boven uit, maar deze latér niet zo gemakkelijk meer hen. In tegenstelling tot de vett« waarmede het vrij vlot ging, gin de biggenmarkt rustig. Er was i der aanbod, de prijzen bleven i gen vrij stabiel. Op de paardem met het pluimvee was het he< slieen de jonge haantjes waren ger in prijs. Besommingen van 25 A IJm. 25 „Flamingo" f 14.660; I „Shamrock" f 10.560; 1 f 21.400; IJM. 14 f 7470; F f 4500; KW 92 f 407; IJM 210 Prijzen; per 1 kg: heilboi 2.20, gr. tong 4.20, grm. to: «lm. tong 1.90, kl. tong I 1.48, II 120, tarbot I 2.70—2.90. Per 50 kg: kl. schol I 35— schol II 19—16, v. haring 16 makreel 1810. gr. schelvis 4 schelvis 41.95, kim. schelvis W. schelvis I 4738, kl. sch 2018 wijting 35.5015, gr. f 36 mid. gul 30—17, kl. gul 14- Per 125 kg; gr, kabeljauw gr. koolvis zw. 67. Aanvoer: 4 kisten tong en 14 kisten schol, 4050 kisten ®65 kisten makreel. 161 kistei vis. 83 kisten wijting, 99 kis benauw en gul. 4 kisten kool kisten diversen. Totale aanvo Kisten. 1

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2