Vragen staat vrij De mislukte kluisforcering in Wognums veilinggebouw Oud-minister Schuman sprak op bijeenkomst van federalisten Koopman kocht koper voor goud Be man uit Australië Groepsleider I voorlopige r De noodwet en bezit De makelaar De vruchten Strikt genomen, ja Solliciteren A rbeidscon tractan t Eerlijkheid Cromescuis Eigenwijsheid Electrici tei tsverbruik Gouden oorijzer Chateau Coca-cacao Pim, PamPom en de wonderlamp VOOR HET GERECHTSHOF Tegen beide verdachten drie jaar geëist Luister eens naar. Radioprogramma Chefarine „4" Naar een rechtsorde van vrije naties Ons dagelijks feuilleton Zakkenrolster was bijna 40 jaar in het vak Lid van internationale bende op pad Misdaad of laatste léf stunt? Ik ben Van der Pas Intermezzo kostte f 50. Ezel tussen Ge en Carel Bi Prof. Piccard kw* op 1051 m. diept Prinsessen Beatr en Irene terug Protesten tegen cl arrestaties WEERBERICHT «OENSDAG 26 AUGUSTUS 1958 HE MEDEDELING van de ambte naar van de Road van Arbeid, dat uw moeder een strafbaar feit beging, door haar bezit vóór het aanvragen van een uitkering over te schrijven op de kinderen, is juist. Dat is het wegwerken van ver mogen. Nu moet u wel twee din gen uit elkaar houden. Als na het overlijden van uw vader niet tot boedelscheiding werd overgegaan, was een deel van hetgeen uw moe der bezat nog van de kinderen. De kinderen kunnen dat altijd opvra gen. Daarom zal de Raad van Ar beid dat gedeelte niet als bezit van uw moeder aanmerken. Echter wel hetgeen ze zelf bezat. Dat mocht ze niet aan de kinderen geven om een hogere noodwet-uitkering te krij gen. Dit temeer niet nu dit bezit (huizen-bezit) vrij hoog was. IT heeft het huis gekocht door be- middeling van de makelaar, die u het huis heeft aangeboden. Het feit dat u zijn hulp niet zelf heeft ingeroepen, doet niet ter zake. Zijn provisie zult u dus moeten betalen. QVER uw erf hangende takken oogt u afsnoeien. U moogt ze ook laten hangen en de vruchten er af plukken. Dat laatste is dus niet strafbaar. CEN WERKMAN was oorzaak van het afbranden van een huis. De instelling waar dat huis tegen brand was verzekerd, keerde prompt uit. Maar verhaalt nu de uitkering op die ambachtsman. Is dat juist? Strikt genomen heeft die instelling daartoe het recht, maar het is geen gebruik. Hier zouden allerlei nare gevolgen uit kunnen voortvloeien. Men kan beter even bij eigen in stelling vragen of men dat ook doet. Wil men aanspraken op derden ln deze vorm niet, dan kan men be ter een andere instelling kiezen. DEEDS eerder schreven wij over het feit dat men sollicitanten, ook als men deze oproept, zelf de kosten laat dragen. Een lezer schrijft hierover nog het volgende, hem overkomen. Hij schreef op een advertentie van een grote ijzer fabriek in Utrecht. Daarna kwam een oproep en hij moest reiskosten maken en een dag verlet nemen. Men liet hem een test ondfgaan en hij was de hele dag aan die fa briek. Koffie kon hij in de cantine kopen. Daarna schreef hij op een advertentie van een fabriek in Hengelo en van een bedrijf in Den Haag. Van al deze kosten kreeg hij nergens een cent vergoed. Nog maals: wij kunnen dit niet juist vinden. Wanneer een bedrijf krach ten nodig heeft en een advertentie plaatst zijn er mensen die aan HET VERZOEK in de advertentie ver vat, gehoor geven. Ook aan HET VERZOEK om te komen en een dag verlet nemen wordt voldaan. Dan moeten de kosten aan deze sollici taties OP VERZOEK ook worden gedragen door het bedrijf dat om personeel verlegen zit. Gaat men op eigen risico, dan staan de zaken anders. Het blijkbaar veel voor komende gebruik om mensen van andere plaatsen ter beoordeling te Men komen en hen dan zelf de kos ten te laten dragen is naar onze mening een misstand. DEN LEZER, die als arbeidscon- tractant werkt, vraagt ons in lichtingen hoe het moet als hij door ziekte zijn werk moet neerleggen. Zijn brief bevat echter geen adres. Iedere arbeidscontractant krijgt een boekje w-iarin alle gegevens staan. Mogen wij onze lezer naar dat boek je verwijzen? PEN MOEDER klaagt weer over gebrek aan eerlijkheid. Haar zoontje liet op een grasveld een plusfours-jasje liggen. Het jasje is nooit meer gevonden, hetgeen haar in grote verlegenheid brengt. Ze begrijpt niet waarom vinders zo iets niet even aangeven. Wij be grijpen het evenmin. Misschien doen ze het nog? EEN LEZERES vond een gerecht in een Belgisch hotel dat veel op croquetten leek, maar dat het niet was Het droeg bovenstaande naam. Of wij er meer van weten. Het zit zo, dat het in feite wel croquetten zijn. De massa werd echter niet ge paneerd, maar in bakdeeg gedom peld en daarna in heet frituurvet gebakken. Men doet het ook wel door de massa in een dun flensje te verpakken en dit driehoekig op te vouwen. IJ moet bij het constateren van eigenwijsheid bij de kleine meid toch wel voorzichtig zijn, lezeres. Eigenwijsheid is het stellen van „eigen wijsheid" tegenover vast staande feiten of waarheden. Op zichzelf is dit een uiting van min derwaardigheidsgevoel. Maar, wij gaan uit van ons eigen oordeel als „de waarheid", waar tegenover dan de ander, die dit niet aanneemt, als eigenwijs wordt beschouwd. Bij de ontwikkeling van ieder kind komt zo'n periode van eigenwijsheid voor. Het gaat meestal wel over. Anders veel geduld gebruiken! IJ kunt wel ongeveer nagaan hoe- veel de meest voorkomende elec- trische huishoudelijke zaken ver bruiken. Dat valt mee. Eén kilo watt-uur verbruiken de volgende voorwerpen in: 2 uur een brood rooster; 30 uur een gramofoonmo- tor; 2 uur een haardroogapparaat; 1 maand een klok; 8 uur een koel kast, 300 keer malen een koffie molen; 12 uur een naaimachine; 10 tot 20 uur een radio; 400 maal een scheerapparaat; 4 tot 5 uur een stofzuiger; 20 uur een theelichtje; 10 tot 12 maal 8 kg wasgoed. Als u nu kijkt hoeveel één kw. uur kost, kunt u het verbruik dus vrij aardig berekenen. PEN LEZERES vraagt, hoe men er eigenlijk toe gekomen is te spre ken van een gouden oorijzer. Goud is toch iets anders dan ijzer en ijzer kan toch niet van goud zijn? Erg eenvoudig. Oorspronkelijk was het sieraad boven de oren werke lijk van ijzer. Toen men later goud gebruikte, d-cht men niet zozeer aan de stof, maar wel aan de dienst welke het voorwerp verrichtte en ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt linies op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt LI persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. zo bleef de naam oorijzer behouden. Er zijn trouwens wel meer voor beelden aan te voeren. Bijvoor beeld een linnen laken, een koperen blik. Soms is dit nog verder ge gaan. U weet wel, wat thans het woord schobbejak betekent. Maar aanvankelijk was dit de naam voor een harnas bestaande uit over el kaar liggende schubben, gedragen door een ridder. Toen later alleen de lansknechten deze dingen droe gen (en dat waren nog al eens lie den van minder soort) kreeg de naam de huidige betekenis. WAAROM op wijnflessen zo vaak het woord chateau voorkomt? Dit woord is het Franse woord voor kasteel. De wijn gemaakt van druiven, die zijn geoogst in de wijn gaarden van een zeker kasteel, draagt de naam van dat kasteel. Soms is die wijn ook wel op het kasteel zelf gebotteld en dan spreekt men van kasteelwijn. Ove rigens zegt een en ander tegen woordig niet veel meer en een be paalde kwaliteits-aanduiding is de toevoeging „chateau" zeker niet. MEE, coca en cacao hebben niets met elkaar te maken. Het laat ste wordt gemaakt van pitjes uit de cacao-vrucht. Coca daarentegen komt uit de bladeren van een in Zuid-Amerik» groeiende struik. Het is met die coca een wonderlijk ge val, waaromtrent nog niet zo heel veel wetenschappelijk bekend schijnt te zijn. MENTOR. 103. Inmiddels was de taarten-ten toonstelling geopend en liepen de he ren van de jury met gewichtige ge zichten rond, terwijl ze naar de diverse baksels keken. Af en toe verscheen er een goedkeurend glimlachje om hun mond, wanneer zij naar een extra mooie taart keken, maar het was toch erg moeilijk om een keus te maken De heer Eek Roomhoorn, de beste banketbakker van Dierendorp, had alle aanwezigen uitgenodigd omtochteg„an zitten, want, zo zeide hij de jury. die speciaal uit Buldogstad was overgeko men. zou zo aanstonds de prijzen gaan uitdelen. Maar eerst verzocht hii nog even stilte voor baronesse Van Pot- tum. die. zoals elk iaar. een kort .woordje tot de aanwezigen wilde rich- "ten. Nu. dat korte woordje werd nog een vrij langdurige toespraak en de toeschouwers begonnen al een beetje onrustig met hun stoelen te schuifelen, terwijl mevr. Babbelgraag nogmaals vertelde van de prachtige zilveren wis selbeker. welke was uitgeloofd voor de mooiste taart. „Wanneer iemand de ze beker drie jaren achter elkaar wint, dan mag hij hem houden", zo besloot zij haar toespraak. „Maar tot nog toe is dat nog nooit iemand gelukt. Het afgelopen jaar ben ik de gelukkige be zitster van de beker geweest en ik hoop van harte, dat er dit keer een andere winnares zal zijn". De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermiddag tegen de oudste verdachte in de zaak van de mislukte forcering van de kluis in het veilinggebouw van de coöperatieve marktvereniging „De Volharding" te Wognum, in Augustus 1952, de 22-jarige Amsterdammer W. A. drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De jongeman, die reeds één jaar preventief heeft gezeten, was op 19 December van het vorig jaar door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot drie jaar. De recht bank had hem vrijgesproken van de poging tot diefstal in het veilinggebouw, maar veroordeeld voor het tezamen met zijn broer wegnemen van een snij brander en een zuurstof- en acetyleencylinder, waarmede gepoogd was de kluisdeur open te branden. Tijdens de eerste behandeling voor het Hof in Februari jl. had de verdachte ontkend, doch gisteren gaf hij toe de goederen van een zandzuiger, die bij Landsmeer in het Noordhollands Kanaal lag, te hebben weggenomen. HET KAWOPHILHARMON1SCH- ORKEST. Dit heeft behalve de fraaie Praagse Symphonie van Wolfgang Amadeus Mozart ook de Vierde Symphonie van de jonge Franse componist Yves Ra- mette op het programma staan. Ramette is een leerling van Arthur Honegger. Hij schreef zijn sym phonie niet in de gebruikelijke vier delen, maar in die van de grote variatie. Een grote melodie is de grondslag voor alle thema's. De uitzending brengt de eerste uitvoering in Nederland. De Bel gische gastdirigent Daniel Sterne- feld heeft het werk in België ge ïntroduceerd en zal nu ook deze radio-uitvoering dirigeren. Don derdag 20.05 over Hilversum 11). HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO. 1000 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.03 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest en solist. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano-recital. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Piano-recital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 17.00 Klankbeeld voor de jeugd. 13 20 Gram. 17.40 Voor dracht. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Gram. 18.35 „Op de stelling", causerie. 13.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vos senjacht. 21.15 Klankbeeld. 21.45 Gevar. muziek. 22.10 Piano-recital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7-50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9 30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleu ters. 11 00 Muziekshow. 12 00 Lichte mu ziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12-50 „Uit het bedrijfsleven". 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Amus.-muziek. 14.00 Gram. 14.30 Clavecimbel-recital. 15-00 „In de tuin miauwde een siamese kat", hoorspel. 15.20 „Der graf von Luxemburg", operette (gr.). 16 05 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: J. J v. de Laan: „Bodemrijkdommen in Austra lisch Nieuw Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gra- mofoonmuziek. 18.30 Jazz-album. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Gram. 19.30 Militair orkest. 20 00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest 21.10 „Het Proces Hamilton", hoorspel. 22 40 Viool, orgel en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Dansmuziek. OOK WANNEER U ZICH .LANDERIG" VOELT I (Adv. Ing, Med.) Als onderdeel van de actie „Hilver sum ontvangt West-Europa" is gister morgen in de schouwburgzaal van Grand Theater Gooiland de ontmoeting begonnen van de Westeuropese federa listen, die de dag tevoren uit acht ver schillende landen naar Nederland va ren gekomen. Onder de gasten bevond zich o.m. de Franse oud-minister Robert Schuman, die in een magistrale rede de eenwording van Europa de toetssteen van de wereldvrede noemde. Hierin is de verhouding Frankrijk-Duitsland het centrale punt. Schuman noemde de Europese een heid een groeiende realiteit, welke door geen der Europese landen meer kan worden verwaarloosd. Een Europese fe deratie kan echter eerst dan goed func- tionneren, als in de betrokken landen orde op eigen zaken is gesteld. Ook hier ligt een taak voor de werkers aan het federalisme, welke men niet over het hoofd mag zien. Het streven is niet gericht op een Europese super staat, die loodzwaar zou drukken op de in sommige landen reeds te sterk geor ganiseerde overheidsdiensten, maar op een rechtsorde van vrije naties, waarin op democratische basis van meerder heidsbesluiten, beslissingen kunnen worden genomen binnen het kader van een algemeen aanvaard pact. Tevoren was gesproken door de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr J. E. baron de Vos van Steen- wijk. Het gezegde dat kennis macht Is, gaat niet geheel op voor de Amsterdamse juffrouw N. van B., die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank 15 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Deze dame immers, die op het punt staat Abraham te aanschouwen, begon op haar tiende jaar reeds in het vak der vingervluggen: het zakken rollen. Telkens liep ze tegen de lamp, hoewel ze het ambacht prima beheerste. Ze was nog van de oude school. Deug delijk werk en breed van opzet. In de Bijenkorf betrapte men haar onlangs, toen ze een portemonnaie uit een damestas gapte. DE BEZOLDIGING DER MILITAIR RECHTERLIJKE AMBTENAREN Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot nadere regeling van de salarissen der militair-rechterlijke ambtenaren. Hierbij wordt de wedde van.de militaire leden van het Hoogge rechtshof gesteld op f 1.000.per maand, waardoor deze gelijk wordt aan de wedde van de raadsheren in de gerechtshoven van de gewone rech terlijke macht. De Haagse koopman C. H. is dezer dagen slachtoffer geworden van een ge raffineerde oplichterstruc. Aangelokt door een 'transactie in goud betaalde hij twee onbekende personen f 23.500. Het tweetal overhandigde een hoe veelheid „goud". Na onderzoek bleek het koper te zijn. Een van de mannen behoort tot een grote internationale op lichtersbende. Volgens het relaas van de koopman H. vervoegden zich op 21 Augustus j.l. twee mannen aan zijn woning. Zij noemden zich Walther en Friedmann. Het tweetal vertelde in slecht Duits met een zwaar accent (vermoedelijk Pools) te zijn gestuurd door een goede kennis van H. en zeiden voornemens te zijn een klein vaartuig te kopen, dat zij in de vaart wilden brengen op Israël. Tegenover H. gaven zij te kennen dat zij de benodigde gelden niet be zaten, doch wel te beschikken over vol doende goud en diamanten. Zij toon den H. vijf plaatjes goud. Het tweetal vertelde 14% kg goud te bezitten. H., die de transactie betreffende het goud wel wilde aangaan, liet de vijf plaatjes onderzoeken. Het bleek 18-karaats goud te zijn. H. heeft toen bij zijn bankrelatie f 23.500.opgenomen. De overdracht van goud en geld geschiedde Dinsdag. H. ontving de 14% kg goud minus de vijf plaatjes die hij reeds had ontvan gen en overhandigde f 23.500.H. heeft de goudvoorraad daarna naar een juwelier gebracht, die tot grote schrik van de koopman constateerde dat de gehele voorraad, behalve de vijf plaat jes (waarde f 2.75 per plaatje) uit koper bestond. Bij onderzoek is gebleken, dat i'.e zich noemende Friedmann staat gesig naleerd als Leib Feldmann, geboren te Minsk-Mossaweck (Polen) 1 Mei 1903, alias Blaufarb, Legg, Blofard, Leiber, Rooselt. Hij behoort tot een grote in ternationale oplichtersbende, die reeds enkele jaren in Europa opereert. 15. „Je hebt lhijn wagen verwoest. Dat heb je gedaan. En als je die niet direct weer in orde maakt zal ik iedereen in Pottsville laten weten, welk een be drieger je bent". Hij staarde haar een ogenblik zwij gend aan en zocht verward naar woor den. De verlangende glimlach was van zijn gezicht verdwenen. H'j keek nu grimmig voor zich uit. „Als je mij ver telt wat er precies aan de hand is, kan ik je misschien helpen". Hij had een corveemutsje dat hij uit de diensttijd overgehouden had op en Claudia zag, dat zijn zwarte krullen daar weerbarstig onderuit gluurden. „Dezelfde kwaal van altijd", zei ze koud als ijs. „Je kunt de wagen vinden op de weg naar Pearwood bij de Run- von boerderij. Ik ben bijna in de sloot terecht gekomen. En als de oude Run- von niet toevallig langs was gekomen, had ik daar misschien uren moeten blij ven zitten". „Ik begrijp het. Maar.... was je mis schien op weg naar iemand? En kwam je door die pech misschien ook te laat voor een afspraakje?" „Ik reed maar een beetje rond, maar dat heeft niets te maken met deze zaak. Waar het hier om gaat is. dat jij je werk wel heel armzalig hebt gedaan en dat je mij heel wat onnodige last be zorgd hebt!" Dick veegde zijn handen af aan een dot poetskatoen en sloeg zijn ogen hoopvol naar haar op. „Is dat de enige reden, waarom je mü kwarp opzoeken?" Claudia zag de ongelukkige Dick aan of ze hem met haar ogen wilde ver slinden. Ze leek mooi. zo in haar ge bloemd zijden jurkje. Stralend mooi. „Zou ik een betere reden kunnen heb ben om bij een monteur aan te klop pen?" Dick kruiste zijn armen voor de borst. Dat deed hij altijd als hij van zijn stuk gebracht was. „Het spijt mij, Claudia, maar ik heb hem er niet in geduwd", verklaarde hij, zonder dat het ergens op sloeg. „Maar als ik daar ooit weer de kans voor krijg doe ik het zeker!" „Lomperd", snauwde Claudia. „Je bent een jaloerse lomperd". „Ik ben niet jaloers! Ik ben gek! Het was alleen maar een knullig ogenblik. Dat weet jij ook wel. Als hij die slang niet opgepakt had...." Dick onderbrak zichzelf. Hij keek stuurs voor zich uit. „Waarom grijns je zo..„?" „Grijnzen? Hoe kom je erbij?" „Je neus trilde". „Oh, 't kriebelde daar. Maar houd nu alsjeblieft op. zo onnozel te praten en ga aan je werk". Dick gooide het poetskatoen in het daarvoor bestemde mandie en maakte zijn gereedschapskist klaar. „Ver beeld je, iemand is zo onnozel om een slang op te rapen", sputterde hij tegen, in zijn gereedschappen romme lende. „Hij dacht dat het een tak was. Dat heeft hii me zelf verteld. Als jij hem niet zo in de war had gebracht met je gescheld, zou hij hebben gezien, dat het geen tak maar een slang was". „Natuurlijk, 't Is allemaal mijn schuld geweest. Kun jij je herinneren ooit ge hoord te hebben van iemand, die een slang qpraapt niet wetende dat het een slang is"? Claudia keek nadenkend naar de punten van haar schoenen. „Het had iedereen kunnen overkomen", zei ze halsstarrig. „Neen, liefste, niet iedereen. Alleen Peter maar. Hij plukte je moeders ro zen ook". „Daar had hij een heel goede reden voor. zei moeder". „Ha. En wat zeg je dan van dat ver schrompelde hoofd uit zijn bagage? Neen. kijk nu maar niet zo verbaasd. Mathilda heeft dat de hele stad rond gebazuind. Ze stierf bijna van schrik, toen ze het in een van zijn koffers vond. Ze dacht, dat het een cocosnoot was, maar toen ontdekte ze plotseling, dat het oren had. Uit Claudia's keel klonk een vreemd gegorgel, dat zoiets als een onder drukte lach moest voorstellen. „Daar", schreeuwde ze, „nu zie je meteen wat ik met die slang bedoelde. Als iemand een mensenhoofd voor een cocosnoof kan houden...." „Daar valt helemaal niet om te lachen", merkte Dick wat stijfjes op- „Ik hoop voor jou en je ouders, dat hij niet ook nog amok gaat maken". Claudia lachte nu luid en helder „Oh, zo gek is Peter niet'. „Geef hem de tijd maar. We kennen hem nog maar twee weken". „Ach", merkte Claudia langs haar neus weg op. „Hij loopt tenminste nog niet rond met de gedachte, dat hij mensen bezit Dick smeet de gereedschapskist dicht en liep naar de deur. „Je kunt met mij meegaan of hier op me wachten, net wat ie wilt". Recht voor zich uitkijkende liep Claudia hem voorbij. „Ik ga mee. Neem als je wilt een extra overall mee, want ik wil er zeker van zijn, dat het werk deze keer goed gedaan wordt". Toen ze de weg naar Pearwood op reden, zorgde de brullende radio in Dick's auto er voor. dat de conversatie tot een minimum beperkt bleef. Zo nu en dan keek hii haar voorzichtig van terzijde aan. Dan werd hij, zoals al zo veel keren voordien, steeds weer ge troffen door de mooie regelmatige lijnen van haar gezicht en de tere kleur van haar huid. Ze was zo mooi en zo drom mels onafhankelijk. Hulpeloos, zoals hij zich een lieftallig meisje altijd had voorgesteld, was ze beslist niet. En ook niet zwak of onzeker. Nog nooit had ze tegen zijn schouders gehuild, of had ze hem om raad gevraagd. Inder daad, ze was vrijpostig ook nog. Hem zo te vertellen hoe hij zich gedragen moest! Dicks gelaat betrok toen hij het gaspedaal intrapte. In de auto knabbelde een geit aan Claudia's sjaal en nadat ze het dier be leefd maar dringend de deur hadden gewezen, merkte Dick droog op: „Het zou me niks verwonderen, als we zou den ontdekken, dat Peter zich in die huid vermomd heeft. Behalve dan, dat het beest me er te intelligent voor lijkt" „Zullen we maar beginnen met het werkje waarvoor we hier zijn? Je kunt de resultaten van je onbekwaamheid onder de wagen vinden. Ik hoop, dat alle stukken er nog zijn". „Je zou wel eens wat zachtzinniger met de machine om kunnen springen", zei Dick voordat hij zich onder de auto liet glijden „Hij is per slot van reke ning maar ijzer en staal....". (Wordt vervolgd.) De procureur-generaal eiste tegen de broer van W. H„ de 20-jarige lompen sorteerder Peter, die zowel voor da diefstal van de snijbrander en de cylinders, als de poging tot diefstal in „De Volharding", in eerste instantie tot drie jaar was veroordeeld, aanvan kelijk ook ontkend had, doch ter zit ting eveneens bekende, dezelfde straf. Het over verdachte uitgebrachte reclasseringsrapport kwam tot de con clusie, dat de jongeman in zijn ouder lijk milieu als kind erg verwaarloosd was en op zeer jeugdige leeftijd tot criminaliteit is gekomen. De procureur-generaal merkte ln zijn requisitoir o.m. op, dat de ver dachte reeds vijf keer is veroordeeld wegens diefstal. Nu hij tijdens zijn verblijf in het huis van bewaring blijk heeft gegeven zich te willen reclas- seren, achtte hij een goede voorberei ding voor het welslagen daarvan een verblijf in de gevangenis, waarbij dan de mogelijkheid bestaat van t.z.t. voor waardelijke invrijheidsstelling. De raadsman mr. W. Groos, zeide ln zijn pleidooi o.a., dat de daad van zijn cliënt gezien moet worden als een „sportieve poging om nog eens een stunt uit te halen." De gehele onder neming was reeds bij voorbaat tot mis lukking gedoemd. Hij deelde nog mede, dat de jongeman wil gaan varen en verzocht, nu hij ruiterlijk bekend heeft, het Hof genade voor recht ta laten gelden. De jongste verdachte vertelde, dat zij met de snijbrander en de cylinders niet overweg konden. Hij was er mee opgehouden toen bleek, dat de kluis deur niet open gebrand kon worden. De procureur-generaal citeerde in zijn requisitoir het psychiatrisch rapport, dat verdachte verminderd toereken baar achtte en adviseerde een gecom bineerde straf op te leggen. Op dezelf de gronden als waarop hij drie jaar met aftrek tegen zijn broer had ge- eist, requireerde de procureur-gene raal tegen de jongste verdachte een zelfde straf. De raadsman, mr J. Oranje, ver zocht het Hof zijn cliënt een voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering op te leggen. Het Hof zal op 8 September arrest wijzen. IJET zal u maar overkomen, dat in de trein zit en dat uw mede passagier plotselinq zegt: „Ik ben Theo van der Pas'. Welnu, dit geschiedde een Rotterdamse meneer. Het was begonnen als een gewoon treinge- sprekje en tenslotte was men over mu ziek gaan praten, waarbij de ene heer zich als Van der Pas ontpopte. De be kende pianist was op weg naar de Maasstad, waar hij een kerkoncert zou geven. „Komt u eerst nog even bij mij thuis op de vleugel oefenen", sprak, zijn medepassagier. JJE heer Van der Pas nam de uitnodi- ging graag aan en hij speelde op de vleugel prachtige muziek. Ach, nu moest de heer Van der Pas een bood schap doen en hii had vergeten geld mee te nemen. De gastheer vond dit helemaal niets om je druk over te ma ken en hij leende de beroemde pianist grif 50 gulden. De kunstenaar verdween en liet zich niet meer zienDe politie zorgde voor enkele sombere variaties in dit overigens wel pleizierige intermezzo, en de slotaccoorden (zeer in mineur) klonken gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, waar „Van der Pas" (hij heette natuurlijk zelf anders), v'cr maanden tegen zich hoorde eisen. Een gepaste straf. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 Carel Br iels en Ger de R poseerden op het stadserf „Hilversum ontvangt" met ezel. „De middelste is de ez zei Ger verklarend, toen plaatje geknipt uas. TJE BELGISCHE geleerde prof Pic heeft Woensdag in de Middella Zee ten Zuiden van Capri een di van 1051 meter met zijn diepzeeó apparaat bereikt. Hij was acht en tig minuten onder water. Toen hü boven kwam. werd hij door zeelie technici en journalisten hartelijk gejuicht. Aan deze duik waren twee misl pogingen voorafgegaan. Bij de e. bereikte hij een diepte van nog honderd meter. Toen hij na tw minuten weer aan de oppervlakte zei hij meer ballast nodig te hebbe Zijn tweede poging duurde slechts minuten. Daarbij bleek er iets aan electrische geleiding te mankeren. Naar verwacht wordt zullen prinsessen Beatrix en Irene Ms dagochtend a.s. van haar vacan verblijf in Amerika in ons 1 terugkeren. Direct na aanko van het lijntoestel der KLM, wi mee de terugreis wordt gema: zullen de prinsessen zich naar paleis Het Loo hegeven. Na vier dagen i voorarrest te li ben gezeten is de werkgroepslei yan de neo-uazistische N.E.S.B., de jarige A. M. Kruit, gistermiddag afwachting van het proces, in voo Pige vrijheid gesteld. De twee and functionarissen van deze partij, de gemeen leider Paul van Tienen Amsterdam en de landelijk leider J; Wolthuis uit Groningen, bevim zich nog in de cel. Kruit is tijdens voorlopige hechtenis gehoord door officier van Justitie, mr F. Hollan en door de' rechter-commissaris, mr Van der Waerden. Intussen zijn door verschillende 2 ter-partijen van de NESB uit and Europese landen, >rotesten aan o regering gezonden over de arrestat Het eerste protest kwam uit Duitsla He Duitse sociale beweging schr over de arrestatie van Paul van 1 nen: „Hij heeft zijn uw aan staat en zijn anti-bolsjewistische h ding als dappere en hoog-uitstekei vrijwilliger aan het. Oostfront be^ zen Het was Van Tienens hoog Verwachting tot morgenavond: NU EN DAN ZON Koude nacht met hier en daa mist, overigens droog weei Overdag perioden met zonr.eschij! en iets hogere temperaturen. Ma tjge tot zwakke wind uit Weste lijke richtingen. Vrijdag: Zon op 5.44, onder 19.37 Maan op 29 32. onder 10.57 f,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6