Wysjinsky doet nieuwe aanval op Westelijke landen Amerika tegen een conferentie van vijftien staten Veiligheidsraad begint aan de kwestie-Marokko Groepsleider Kruit van NESB in voorlopige vrijheid gesteld Het begrotingstekort bedraagt 600-800 millioen Artistenhuwelijk in Hilversum Op leven en dood damp mg m ouw ar geëist f laatste nt? i der Pas ►stte f 50. Donderdag 27 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 201 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ezel tussen Ger (Boer Biet) de Boos en Carel Briels op „stadserf" Prof. Piccard kwam op 1051 m. diepte Prinsessen Beatrix en Irene terug Binnenlands probleem zegt Frankrijk Protesten tegen de arrestaties WEERBERICHT Reeds f94.000 voor hulp aan Griekenland Kannibalisme op Nieuw Guinea De Japanse defensie wordt versterkt Engeland gaat accoord met India's deelneming Uitgavencijfers meer dan zes milliard r>E derde Dinsdag in September is De Franse stakingen ten einde Tussen Jetty Cantor en Maarten Kapteyn B Nieuwe Sultan van Marokko tussen zijn beide zoons izigen wilde rich- oordje werd nog oespraak en de n al een beetje ?len te schuifelen, lgraag nogmaals ïtiae zilveren wis- uitgeloofd voor nneer iemand de- ichter elkaar wint, rden", zo besloot Maar tot nog toe and gelukt. Het de gelukkige be- geweest en ik er dit keer eer» ziin". eeft gistermiddag ■ing van de kluis „De Volharding" W. A. drie jaar ist. De jongeman, ccember van het ie jaar. De recht» et veilinggebouw, len van een snij- gepoogd was de voor het Hof in toe de goederen Is Kanaal lag, te •aal eiste tegen de 20-jarige lompen- i zowel voor de ijbrander en de aging tot diefstal in eerste instantie roordeeld, aanvan- had, doch ter zit- de, dezelfde straf, hte uitgebrachte kwam tot de con- lan in zijn ouder- erg verwaarloosd igdige leeftijd tot men. eraal merkte in op, dat de ver ier is veroordeeld i hij tijdens zijn ran bewaring blijk te willen reclas- goede voorberei- agen daarvan een genis, waarbij dan aat van t.z.t. voor dsstelling. ÏV. Groos, zeide in de daad van zijn worden als een m nog eens een De gehele onder- I voorbaat tot mis- i deelde nog mede, il gaan varen en ruiterlijk bekend de voor recht te te vertelde, dat zij en de cylinders Hij was er mee ;ek, dat de kluis- rand kon worden, al citeerde in zijn •hiatrisch rapport, ïinderd toereken- ;eerde een gecom- leggen. Op dezelf- rop hij drie jaar in broer had ge- procureur-gene- te verdachte een- 3. Oranje, ver ent een voorwaar- igstelling van de n. Het Hof zal op wijzen. verkomen, dat u en dat uw mede- zegt: „Ik ben Theo iit, dit geschiedde leneer. Het was gewoon treinge- was men over mu- arbij de ene heer ontpopte. De be- p weg naar de een kerkeoncert u eerst nog even vleugel oefenen', igier. s nam de nitnodi- :n hij speelde op muziek. Ach, nu Ier Pas een ad vergeten geld gastheer vond dit druk over te ma- beroemde pianist iween en liet zich De politie zorgde variaties in dit ierige intermezzo, (zeer in mineur) r de Rotterdamse in der Pas" (hU elf anders), vier hoorde eisen. Een Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Iel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden t 1—. elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd, 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen 0.4a [)E POLITIEKE commissie der Verenigde Naties is gisteren niet tot een uitspraak over de vijftien-landen-resolutie inzake de politieke con ferentie over Korea gekomen. De stemming werd uitgesteld tot vandaag, omdat de Veiligheidsraad nog zou bijeenkomen ter bespreking van ver schillende kwesties. Vóórdat men tot deze beslissing kwam, beeft Wysjinsky, de Russische gedelegeerde, nog een poging gedaan om ver deeldheid tussen de Westerse landen te zaaien. Hij eiste een wijziging in dat gedeelte der resolutie, dat handelt over de uitnodiging aan de Sov jet-Unie om deel te nemen aan de politieke conferentie. Deze wordt in de tekst, zoals die er thans ligt, afhankelijk gesteld van de wens van communistisch-China en Noord-Korea; op deze wijze wordt, zo wil het de Amerikaanse opvatting, tot uitdrukking gebracht, dat Moskou aan de zijde van de communistische aanvallers de besprekingen zal bij wonen. Dit element nu wil de Russische afgevaardigde geschrapt zien. Engeland heeft reeds doen weten, dat het hiermee accoord gaat, en is hierin door andere landen bijgevallen. Carel Briels en Ger de Roos poseerden op het stadserf van Hilversum ontvangt" met een ezel, „De middelste is de ezel", zei Ger verklarend, toen het plaatje geknipt was. QE BELGISCHE geleerde prof Piccard heeft Woensdag in de Middellandse Zee ten Zuiden van Capri een diepte van 1051 meter met zijn diepzeeduik- apparaat bereikt. Hij was acht en veer tig minuten onder water. Toen hij weer boven kwam, werd hij door zeelieden, technici en journalisten hartelijk toe gejuicht. Aan deze duik waren twee mislukte pogingen voorafgegaan. Bij de eerste bereikte hij een diepte van nog geen honderd meter. Toen hij na twintig minuten weer aan de oppervlakte was, zei hij meer ballast nodig te hebben. Zijn tweede poging duurde slechts drie minuten. Daarbij bleek er iets aan een electrische geleiding te mankeren. Naar verwacht wordt zullen de prinsessen Beatrix en Irene Maan dagochtend a.s. van haar vacanlie- verblijf in Amerika in ons land terugkeren. Direct na aankomst van het lijntoestel der KLM, waar mee de terugreis wordt gemaakt, zullen de prinsessen zich naar het paleis Het Loo begeven. 2&VEN van de elf leden van de Veiligheidsraad» onder wie alle vijl grote mogendheden, zullen het er over eens moeten zijn dat de Marokkaanse kwestie een bedreiging van de internationale vrede en veiligheid is. Zonder die eensgezindheid zal deze zaal$ niet in de raad in behandeling komen. De groep Aziatisch-Arabische landen heeft een klacht tegen Frankrijk ingediend naar aanleiding van de afzetting van de sultan. De Veiligheidsraad is thans begonnen met een debat over de vraag, of hij er zich inderdaad mee zal gaan bemoeien, dan wel de verdere afdoening als zijnde een binnenlandse kwestie av- Frankrijk zal overlaten. Tot een oplossing is men gisteren nog niet gekomen. HRIE. afgevaardigden hebben toen het woord gevoerd. De eerste, de Frans man Hoppenot, drong er op aan, de kwestie niet p de agenda te zetten, omdat zij in feite een binnenlandse Franse aangelegenheid is. Steeds heeft Frankrijk in de afgelopen weken po gen te bemiddelen tussen de afgezette sultan en zijn tegenstanders. Er wer den de sultan tal van dingen verweten en de oppositie tegen hem werd steeds sterker. Toen de vorst zijn troon in gevaar achtte deed hij een beroep cp Frankrijk, maar niet op de Veiligheid v- raad en ook niet op de Arabisch-Azia- tische landen. De bemiddeling leverde geen succes op en zo bleef er niets anders over dan de sultan af te zetten en de benoeming van een nieuwe vorst te erkennen. Aldus Hoppenot. De Pakistaanse afgevaardigde noem de de gebeurtenissen in Marokko een Franse manoeuvre, welke ten doel had, de Marokkaanse nationalistische bewe ging in de wielen te rijden. Hij werd hierin bijgevallen loor zijn Libanese collega, die de Franse regering ervan Na vier dagen i voorarrest te heb ben gezeten is de werkgroepsleider van de neo-nazistische N.E.S.B., de 29- jarige A. M. Kruit, gistermiddag in afwachting van het proces, in voorlo pige vrijheid gesteld. De twee andere functionarissen van deze partij, de al gemeen leider Paul van Tienen uit Amsterdam en de landelijk leider mr J. Wolthuis uit Groningen, bevinden zich nog in de cel. Kruit is tijdens zijn voorlopige hechtenis gehoord door de officier van Justitie, mr F. Hollander on door de rechter-commissaris, mr B Van der Waerden. Intussen zijn door verschillende zus- ter-partijen van de NESB uit andere Europese landen, orotesten aan onze legering gezonden over de arrestaties Het eerste protest kwam uit Duitsland He Duitse sociale beweging schreef over de arrestatie van Paul van Tie nen: „Hij heeft zijn uw aan de *taat en zijn anti-bolsjewistische hou ding als dappere en hoog-uitstekende vrijwilliger aan het. Oostfront bewe zen Het was Van Tienens hoogste beschuldigde, de actie tegen de sultan zo al niet te hebben aangemoedigd, dan toch niet te hebben tegengegaan. Hij wees op de grote Amerikaanse belangen in Marokko. Het debat wordt vandaag voortgezet. Verwachting tot morgenavond: NU EN DAN ZON Koude nacht met hier en daar mist, overigens droog weer. Overdag perioden met zonneschijn en iets hogere temperaturen. Ma~ tige tot zwakke wind uit Weste lijke richtingen. Vrijdag: Zon op 5.44, onder 19.37. Maan np 20 32. onder 10.57. doel, het opgroeiende geslacht kennis van de staatsordening bij te brengen en tot de scherpste afwijzing van het bolsjewisme te inspireren", aldus het protest. Ook uit Zweden en Zwitserland zijn protesttelegrammen ontvangen. De rechter-commissaris heeft beslist dat Van Tienen in tegenstelling tot de gistermiddag op voorlopige vrije voeten gestelde werkgroepsleider Kruit in bewaring zal blijven Van daag zal mr Van der Waerden de lan delijke leider der beweging verhoren en beslissen of hij diens in bewaring- stelling zal gelasten of hem als Kruit in voorlopige vrijheid stellen. Het tegen an Tienen uitgevaardig de bevel tot bewaring is volgens de wet slechts 6 dagen van kracht en het kan eenmaal me 6 dagen worden ver lengd. Mocht men het daarna nog no dig achten hem vast te houden, dan zal een voltallige 2chtbank in raad kamer moeten beslissen of zij een bevel tot voorlopige hechtenis zal uit vaardigen. Zo'n bevel is 30 dagen gel dig, doch kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden ver lengd. Op de giroreKenipg 777 van het Ne- aerlandsche Roode Kruis was gisteren reeds f 94 220.13 gestort ten benoeve van cte hulpverlening aan Griekenland. Het Griekse vakverbond heeft een gift van f 25.000.— van het communistische Wereld vakverbond, bedoeld als bijdrage voor de herbouw der getroffen gebieden geweigerd en de schenkers naar het Griekse Rode Kruis verwezen. Te Athene is bekend gemaakt, dat op het door aardbevingen geteisterde Ioni sche eiland Cephalonia 369 mensen >m Een Australische politiepatrouille in het zuidelijk bergland van Australisch Nieuw Guinea, heeft met geweerschoten een troep kannibalen verjaagd. Zij vond lijken van verminkte inheemse vrouwen en kinderen en resten van een jongeman, die was ge slacht en gekookt. De verdreven kannibalen, die een overval hadden gepleegd op een naburige stam, is door de pa- trouille zodanig de schrik op het lijf gejaagd, dat zij zich, volgens de patrouillecommandant, „wel enige tijd behoorlijk zullen ge dragen". Hij beval dan ook aan geen verdere actie tegen de kan nibalen te ondernemen. Verleden week rapporteerde een andere patrouille-leider, dat tn het gebied van het Koetoeboe- meereveneens in het zuidelijk bergland, kannibalisme algemeen voorkwam. Hij had beenderen on schedels van inboorlingen gevon den, die na gevechten tussen stammen waren opgegeten. In alle belangrijke Japanse bladen is gisteren gemeld, dat de regering heeft besloten de Japanse strijdkrachten te versterken. Volgens de krantenberichten beeft de regering nog slechts in het al gemeen tot versterking van de defensie besloten. De details zouden worden moe ten uitgewerkt door de betrokken minis teries. Minister van Financiën Sankoero Ogasawara deelde verslaggevers te Osaka mede, dat de regering overweegt de de fensie-uitgaven op de begroting voor het volgend jaar te verhogen WYSJINSKI heeft zijn wensen tot uitdrukking gebracht in een rede, welke opnieuw een scherpe aanval op het Westen inhield. Hij zei, dat dit er op rekent, de vijftien-landen-resolutie door de politieke commissie te kunnen heensiepen, doch verbond hieraan de waarschuwing, dat deze handelwijze de politieke conferentie zou torpede ren. De deur voor onderhandelingen wordt door deze resolutie ruw en on verzoenlijk dichtgeslagen, zei hij. Op de vraag, waarom zijn lijst van uit te nodigen landen Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland niet vermeldt, antwoordde hij, dat deze landen heb ben deelgenomen aan het tegen Noord- Korea gerichte front, dat er naar streeft dit land te onderwerpen aan het Zuidkoreaanse bewind onder Syng- man Rhee. Het is niet gelukt, Noord-Korea te onderwerpen. Én nu denkt u, dat u door dit stukje papier, waarover u wilt stemmen, uw wil kunt opleggen aan het Noordkoreaanse volk? Waar bevinden de heren van het Westen zich eigenlijk? Lopen zij met het hoofd in de wolken, in de overtuiging, een hëersersras te zijn? Aldus Wys jinsky. De Russische gedelegeerde motiveer de de opneming van „neutrale" landen met de bewering, dat zij ter conferen tie aanwezig moeten zijn ter voorko ming van een derde wereldoorlog. Tevoren had de Britse gedelegeerde, Sir Gladwyn Jebb, zich accoord ver klaard met de deelneming van India aan de politieke conferentie. Daaren tegen verzetten de Turkse vertegen woordiger en zijn Amerikaanse collega Henry Cabot Lodge zich tegen het Russische voorstel van een conferentie van vijftien landen, omdat dit de be doeling had om zoveel mogelijk staten die aan de oorlog in Korea haddën deelgenomen van deelneming aan de besprekingen uit te schakelen Daar entegen worden landen opgesomd, die niets met het conflict te maken heb ben gehad en ook geen buurstaten van Korea zijn. Er wordt met gerept, zo zei Lodge, van de Koreaanse buur staat Japan, van de Chinees-nationa listische regering op Formosa, van de Philippijnen of Thailand. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard, dat de deelneming van India aan de poli tieke conferentie niet bevorderlijk zal zijn voor het verloop der onderhande lingen over de Koreaanse problemen. nog vrij ver af. Op die dag ziin er altijd twee publicaties, welke bijzon dere aandacht trekken: de Troonrede en de Millioenennota. Beide stukken worden door de officiële instanties in Den Haag angstvallig geheim gehou den. Dat doet men uiteraard om rede- nen van staatsbelang en om redenen van politiek fatsoen. Voor zover wij weten is het in de journalistieke geschiedenis van ons land nog nimmer voorgekomen, dat mededelingen uit deze stukken vóór- tijdig in dagbladen werden gepubli ceerd. Dat kon eenvoudig niet. Edoch: in Het Vrije Volk van van morgen is een uitvoerige publicatie opgenomen, waarvan gezegd wordt dat zij stamt uit „welingelichte kringen in Den Haag", waarin de voornaamste cijfers van de millioenennota worden vermeld. Voor de eerste maal in de gesc denis wordt het uitgavencijfer in de In Frankrijk schijnen thans de sta kingen afgelopen te zijn. Woensdag avond hebben de vakbonden de arbei ders in de gas- en electriciteitsbedrii- ve' en de mijnwerkers opgeroepen het werk te hervatten. Genoemde bedrij ven waren de enige waar nog gestaakt werd. NEGEN OORLOGSMISDADIGERS OP VRIJE VOETEN De Britse autoriteiten m Duitsland hebben negen Duitse oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Werl in Westfalen ontslagen. Hier zitten thans nog een en tachtig van dergelijke lieden hun straf uit. Burgemeester J. J G. Boot verscheen gistermorgen persoonlijk in toga in cle trouwzaal van het Hilversumse raad huis om als ambtenaar van de burger lijke stand het huwelijk te voltrekken van de violiste-chansonniére Jetty Cantor met de voordrachtskunstenaar- hoorspelacteur Maarten Kapteyn. waarvoor grote belangstelling bestond uit radiokringen, de artisten- en theaterwereld. Als getuigen fungeerden de har piste Rosa Spier en de voordrachts kunstenaar Jan Lemairu Na de pleet' tinhe'd Rosa Snier in de hui het leven gekomen en 759 gewond zijn.gerzaal Wendels „Passacaglia" waar na het Druidspaai op de marmeren trappen van het raadhuis door Jetty Cantors Napolitaans orkest werd be groet met haar herkenningsmelodie. Onder de tonen van de bruiloftsmars. door mr Romke de Waard op het ca rillon gespeeld, betrad het bruidspaai het Hilversume Stadserf. het feest terrein bij het raadhuis waar Jetty Cantor deze maand met haar orkest concerteert. De „burgemeester" van het stadserf de beeldhouwer R. van der Kreek vertolkte de gevoelens dei erfbewoners", die een in zilver en koper uitgevoerde globe annex siga- rettenstandaard aanboden. In zijn dankwoord zei Maarten Kap teyn. dat er moeilijkheden in een kun- sten?arshuwelijk zouden kunnen drei gen, vooral als de vrouw de eerste viool sneelt Hij wist evenwel van de 'ijne. dat zij als een goed mnp cienne geleerd heeft op de dirigent te letten. Rijksbegroting geraamd op meer dan zes milliard gulden, waartegenover een hogere raming van .e inkomsten staat. Op de gehele dienst blijft een tekort van 600 tot 800 millioen gulden. Op grond van deze cijfers, aldus Het Vrije Volk, kan worden gezegd, dat het to tale beeld van de begroting voor 1954 ongunstiger is dan de raming, welke vorig jaar voor 1953 werd opgegeven. Vooral het uitgavenpeil is aanzienlijk gestegen. Dit zijn de concrete gegevens. Het moet overigens voor Minister v. d. Kieft een uitermate onplezierige ge dachte zijn, dat de krant, welke hij vroeger als directeur heeft geleid, ge- brui' heeft gemaakt van een ernstig lek in „regeringskringen" in Den Haag Wij zijn zeer benieuwd welke maatre gelen ten departemente worden genomen. In ieder geval is de room van de derde Dinsdag in September af. E". wordt dezer dagen in Utrecht een strijd op leven en dood gevoerd. Ge ruime tijd geleden hebben wij op deze plaats instemming betuigd met het stre ven van de Utrechtse Opera een orga nisatie op te bouwen, welke in staat was „in de provincie" belangrijke wer ken uit de muziek-dramatische litera tuur uit te voeren. De Utrechtse Opera heeft deze taak met groot enthousiasme en ten koste van vele persoonlijke of fers, uiteraard met wisselend succes, verricht. Het algemene peil der voor stellingen was boven voldoende en da provincie werd inderdaad „bespeeld". Twee punten, die sterk in het voordeel van de leiding dezer instelling pleiten. Wie geen vreemdeling is in het ar tistieke Jeruzalem, weet, dat het exploi teren van toneel-, muziek- en operage zelschappen in ons land niet mogelijk is zonder steun van de overheid. Men kan zich op grond van goede argumen ten op het standpunt stellen, dat deza gezelschappen dan maar moeten ver dwijnen, van de andere kant worden er reeds sinds jaren belangrijke bedragen als subsidie aan diverse groepen be schikbaar gesteld. De Utrechtse Opera behoorde daar niet bij. Zij heeft gepoogd zichzelf te bedruipen. Deze poging is mislukt en liquidatie stond voor de deur. Een co mité van actie hoeft zich inmiddels al* redder in de nood opgeworpen en pro beert thans het gezelschap te redden. Wij hopen van harte, dat deze pogingen zullen slagen. Om meer dan één reden. In de eerste plaats is er geen enkele aanwijsbare noodzaak om een instituut als de Nederlandse Opera in Amsterdam te subsidiëren met uitzonderlijk hoge bedragen en een aangevraagd bedrag aan de Utrechtse Opera te weigeren. Zij komen niet op elkanders terrein, want de Nederlandse Opera kan (of v. il) de provincie niet bespelen. Er is dus reëel plaats voor de Utrechtse en thousiasten. Bovendien kan discrimina tie door de overheid niet hebben plaats gevonden op grond van artistieke kwa liteiten, want de uitvoeringen van de Utrechters zijn zeer goed beoordeeld. Wij hebben daarom de indruk, dat de Nederlandse Opera via het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bewust of onbewust haar mo nopolie-positie verlangt te handhaven. In deze mening worden wij -ersterKt door het rumoer om de „Carmen"-uit- voerinf, waarvoor de Utrechters al maanden geleden de rechten hebben aangevraagd, die haar niet werden ge weigerd. Dat v'ij buiten de hangende, concrete strijdpunten blijven, wil niet zeggen, dat wij niet hopen op een zege van het dappere Utrechtse groepje. Wij hebben daarbij belang, omdat in de grote ste den veelal „de provincie" nog altijd als een a-cultureel stiefkind wordt gezien, dat met een enkel kruimeltje van de weivoorziene dis der groten maar te vreden moet zijn. Aan liefdesverklarin gen. die alleen maar woorden bevatten, hebben wij helemaal niets. Om deze reden zien wij met spanning het r-y-, resultaat van de Utrechtse actie IAI tegemoet. Hen rpcrntp foto van dp nieuwe sultan van Marokko met zijn beide zoons, de prinsen Moulay Abdallah en Moulay Hassan.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1