Aöeiticla Er is een tijd van komen en van gaan Stad en omgeving en Vuurwerk op Kanaalkade Jimmy Brown en de Oranjehemden Vervolg Uitstekende opvoering van de Haagsche Comedie r Kermis-exploitanten zijn zeer gezellige mensen Nieuwe vleu school in g Tekendozen Driehoeken „Een feestelijke dag" De juiste keuze VOOR UW DANS LESSEN NAAR Morgen, bijzondere dag op de kermis Voor ach t-Octoberkermis 79 inschrijvingen Amusement tijdens kermis KERMISTENT AANGEREDEN Kinderen, patiënten en ouden van dagen worden gefeteerd „Tante Marie" vond de rolmops uit Uit de Alkmaarse Raad IV (Slot) Men moet elkaar begrijpen en waarderen Een periode waarin veel rXTzijnmaar van korte duur zal tot stand kwam Frankenberg N.V. Ook de v. d. Leeuwscli werd geopend De schoolbel luidde VERBETERING VAN DE SINGELGRACHTEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 YVü hebben er dezer dagen in ons verslag over het blijspel „Staatszaken" op gewezen hoe moeilijk het is een toneelstuk te vinden, dat voor bezoekers in de kermistijd elk wat wils zal kunnen geven. Een stuk, dat niet alleen hen bevredigt, die er met de kermis eens „uit" willen en bovenal een plezie rige avond wensen, maar dat bovendien van zo goed gehalte is en door be kende acteurs en actrices zó goed gespeeld wordt, dat het ook hen kan bevre digen, die gewend zijn aan het toneel bijzondere eisen te stellen. De keuze van een dergelijk stuk is inderdaad uiterst moeilijk, maar het is de heer Mooy met zijn grote ervaring en zijn veeljarige kijk op wat men in bepaalde omstandigheden graag zien ■wil, wel toevertrouwd een verstandige keuze te doen. „Een feestelijke dag", een comedie in drie bedrijven van Andrew Rosenthal, is een stuk, dat voor hen, die eens seis vrolijks en onderhoudends willen zien en bovendien van uitstekend spel wil len genieten alleszins geschikt is. Ecu stuk vol variatie met niet minder dan tien acteurs en actrices, die, juist door hun bonte verscheidenheid en geheel verschillende typen, een verrassend sa menspel bieden. Het geeft de verjaardag weer van Lora Sutherland, die de grote schiede van het negen en veertigste naar het vijfigstg jaar heeft gedaan, wier 'Oef- tijd in het cijfer der tientallen plotse ling is versprongen en die het feit nu een „oude" vrouw te zijn nog niet zon der meer kan accepteren. Hier staan zij tegenover elkaar, de ietwat gereserveerde echtgenoot, die eigenlijk nooit thuis is, de kinderen, die nog in de moeilijkste puberteitsleeltijd zijn of de grens naar de volwassenheid ternauwernood hebben overschreden en de vriendinnen in de leeftijd van vrou wen van wie men wel weet wat /ij zeggen, maar nimmer wat zij eigenlijk denken. Boven alles uit rijst hier de figuur van Ida Wasserman als Lora Suther land, de vrouw, die de taart met vijf tig kaarsjes krijgt en juist op deze dag door goed bedoelde maar onvoorzichtige uitlatingen van wie haar liefhebben tel kens weer tot het besef komt, dat zij op deze dag haar beste levensjaren heeft afgesloten. Het weergeven van een dergelijke onevenwichtige, vaak onredelijke en prikkelbare figuur is buitengewoon moeilijk, maar deze actrice is er in ge slaagd de vrouw die zij moet uitbeelden tot in de finesse te typeren. Bob de Lange als haar echtgenoot Ned gaf uiterst gereserveerd spel, Wil ly Haak als zijn zuster Jane Cooper ontpopte zich in al haar frivoliteit als een verstandige vrouw met kijk op het leven en Diny Sprock, die als de vrien din Helen Conrad de femme terrible speelde, was juist de vampier, die de schrijver blijkbaar van haar heeft wil len maken. Meer op de achtergrond stond bet spel van de kinderen, van Luc van Gent als de nog jongensachtige Toby, van Kathenka van der Werff, die zich in haar kleine rol van Alice het ge voelige meisje toonda, van Carl van der DANSINSTITUUT Langestraat 46 - Alkmaa Tel. 3750 (K 2200) Plas als Tim, de wat gereserveerde oudste zoon en van Carie Rens als diens vrouw Carol, die zich als „aanstaande moeder" misschien niet ten volle aan de ontplooiing van haar spel heeft kun nen geven. Voortreffelijk was de creatie van Pim Dikkers, die als de Braziliaan Manuel de Vega de dochter trachtte te winnen door het hof te maken aan de moeder. Een blijspel waarin vrees voor de ouderdom, achterdocht en „liefde on danks alles" een grote rol spelen. Een spel vol schitterende dialogen, vol actie en een humor, die de aanwezigen me nigmaal hartelijk heeft doen lachen. Ook nu had De Haagsche Comedie bijzonder veel aandacht aan een smaak vol décor gewijd. Het publiek toonde zich alleszins voldaan en heeft de spelers met een spontaan en langdurig applaus na elk der bedrijven beloond. Vanavond en morgenavond zal men nog van dit charmante blijspel kunnen genieten. Wij verwachten, dat zeer velen, die gelegenheid niet ongebruikt zullen la ten. Ti. DONDERDAG VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: By the light of the silvery moon (a. 1.); 2 30 uur: rr.atinée. HARMO NIE-THEATER. 7 en 9.30 uur: Carna val in Texas (a. 1.). CINEMA- AMERICAIN. 7 en 9.30 uur: Deserteur van het Legioen <14 iaar). REX- THEATER, 2.30. 7 en 9.30 uur: lm wei§zen Rössl <a. 1.). GULDEN VLIES. „Een feestelijke dag". WAPEN VAN HEEMSKERK. 7.30 uur: L. T. B.-avond. ALLE KERMISDAGEN: Café Duin- meyer: prijsbiljarten. Café Breed: Caba ret Hein de Wildt. Café Martin The Whi te Ladies. Café De Tijd: Lichtshow. Café Hennink: Gebrs. Heesbeen. Café Tom: De Witte Kraaien en licht show. Bovenzaal: Dansen „The Rhytm Sheiks". Café Beemster: Ork. Som broek. BEFOEN Rustende .Tager 7 en 9.30 uur: Die Czardas-fürstin (14 jaar). NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 8 uur: Tcur de France-film (a. 1.). VRIJDAG. REX-THEATER. 2.30. 7 en 9.30, uur: lm Weiszen Rössl" (a. 1.). VICTO RIA-THEATER. 2.30. 7 en 9.30 uur: .Bleeke Bet" (a. 1.). HARMONIE THEATER. 7 en 9.30 uur: ..Spijkers met koppen" (a. 1.). CINEMA - AMERICAIN. 7 en 9.30 uur: ..A en C gaan naar Mars". WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u.: Dansen (The Merry Rowdies). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN a. ZEE Donderdag 17.14 5.42 Vrijdag 17.57 6.23 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 17.19 5.47 11.19 23.47 Vrijdag 18.02 6.28 12.02 0.28 Js de Alkmaar se kermis op zichzelf reeds een traditie, de laatste jaren hebben de kermisexploitanten hier nog een gewoonte aan toegevoegd. Evenals de vorige jaren wordt morgen onder het motto „Gratis kermis- vieren in Alkmaareen aantal attracties geboden, waarvan niet alleen het publiek, doch in het bijzonder de ouden van dagen, een grote groep kinderen en de patiënten in de lighallen zullen profiteren. Het hoogtepunt van deze bijzondere kermisdag vormt een vuurwerk, dat 's avonds tussen half tien en tien uur op de Kanaalkade zal worden af gestoken. (Advertentie Ing. Med.) De inschrijving voor de 8 October- kermis te Alkmaar die gisteren in café Centraal plaats vond, mag zeker als een succes worden beschouwd. Er wer den niet minder dan 79 biljetten inge leverd, waarvoor ongeveer 40 plaatsen zullen worden gegund. De kermis wordt op 7 en 8 October gehouden op de Paardenmarkt en het Canadaplein De totale pachtsom beloopt ongeveer een bedrag van f 3000. In Café No. Eén aan het Ritsevoort worden de bezoekers gedurende deze week op prettige wijze geamuseerd door Hein de Wildt en zijn makkers. Muziek en cabaret zijn daar een at tractie. In Café De Tijd (vorheen J. de Ruy- ter) heeft men voor de kermisweek voor een bijzonder programma ge zorgd, door de wonderverlichting en het optreden van „De Glimwormen" met muziek en zang. In Café „Ceres" is men er ook zeer goed in geslaagd door bijzondere at tracties de gezelligheid in de kermis week op te voeren. De stemming is er prima. Gistermorgen om half zeven is op de Paardenmarkt de „bumpertent" van de heer K. A. Visser door een vracht auto aangereden en gedeeltelijk ver nield. De bestuurder van een vracht wagen, die over de Paternosterstraat van de Grote kerk in de richting van de Kanaalkade reed, week bij het in halen van een wagen die vóór hem lag, te veel naar links uit. De kermis tent werd toen door de bovenbouw van de laadgelegenheid geraakt. Even tuele getuigen van het ongeluk wordt verzocht zich op het politiebureau te melden. De auto, waarvan de chauffeur door reed, is later op de dag op de Laat aangetroffen. Het is door dit incident niet onwaarschijnlijk, dat de heer Vis ser voor de rest van de Alkmaarse kermisweek van deelname uitgeslo ten is. Hoewel de bedrijfsresultaten door het slechte weer beneddn ieder peil zijn, hebben de kermisexploitanten de moed niet verloren. Toen dan ook een be roep op hen werd gedaan om een fi nanciële bijdrage te leveren teneinde de ouden van dagen, de minder be deelde kinderen en de tbc-patiënten te fêteren, was er allerwege spontane medewerking. Verschillende café bedrijven en winkeliers droegen even eens een steentje bij en tenslotte was het gemeentebestuur bereid een be drag van ƒ300,voor dit sympathieke doel te voteren. Morgenmiddag te 2 uur zullen de ouden van dagen uit het Hof van So- noy, de Pius Stichting en St Augusti- nus met autobussen worden afgehaald en voorafgegaan door een muziekcorps over de kermisterreinen worden ge reden. In het theater Seriersen zullen zij een gratis voorstelling kunnen, bij wonen en in café Wanner wordt het gezelschap door de eigenaar van deze zaak een verversing aangeboden. De firma Olie zorgt voor een hartig hapje en Huize L.O.L. stelt f eestmutsen en toeters ter beschikking om de kermis- stemming te verhogen. Vervolgens zullen de ouden van dagen in het eta blissement op de Stenen Brug zich te goed kunnen doen aan poffertjes of wafels. Een uur later komen de kinderen, die daarvoor een uitnodiging ont vingen. Zij zullen eveneens rijkelijk worden getracteerd en voorts gratis toegang hebben tot alle attracties. In de loop van de dag zal een depu tatie van de kermisexploitanten zich naar de Zweedse barakken achter het Centraal Ziekenhuis begeven om de patiënten, die aldaar worden ver pleegd, een pakket met versnaperin gen aan te bieden. Uiteraard wordt overleg gepleegd met de medische staf, zodat geen voor het herstel van de patiënten schadelijke artikelen zullen wprden verstrekt. Behalve deze pa tiënten, zullen ook de zieke ouden van dagen en zij, die de autobustocht over de kermis niet kunnen meemaken, worden getracteerd. Ook U en ik, die van plan zijn mor gen ter kermis te gaan, worden niet vergeten. Op gezette tijden zal in de verschillende kermis-etablissementen worden afgekondigd, dat het betrokken „rondje" gratis is. 's Avonds zal de feeststemming op de kermis worden verhoogd door de aanwezigheid van een van de plaatselijke muziekkorpsen. Tussen half tien en tien uur volgt dan een groot vuurwerk op de Kanaalkade. De leiding van deze bijzondere ker misdag berust bij de heren G. de Wolf Lahnstein en H. Biegnole namens de kermisexploitanten en de heren G. H. N. Weel en Van Heusden. 72 Piet Potlood was de eerste die na Jimmy's verrassende mededeling over het Italiaanse aanbod, dat Jackie had gekregen, in staat was zijn ge dachten onder woorden te brengen. Meneer Bikkebakker zat nog steeds naar adem te happen zo was hij ge schrokken. „Kijk 's Jimmy", zei Piet Potlood, „dit aanbod is natuurlijk zeer, zéér verleidelijk. Je zoon is, als hij dit accepteert een gefortuneerd man. Vijf honderdduizend gulden! Dat is geen appelepap. Ik begrijp niet, dat een voetballer zoveel waarde kan ver tegenwoordigen, maar goed, de heren bieden het aan en dat zal heus wel in orde zijnMaar aan de andere kant is Jackie nog wel erg jong om deel te nemen aan dat prof-voetbal, waarbij het, naar ik gelezer heb, nog al rauw toe gaat. Ik weet niet, of het nu wel verstandig is Jackie in zo'n prof-elftal te laten spelen". Jimmy knikte. „Daar ben ik het natuurlijk wel mee eens, Piet", antwoordde hij, „maar aan de andere kant is Jackie zo razendsnel, dat hij nooit met een tegenstander in botsing behoeft te komen, als hij dat niet wil. Voor de lichamelijke ge varen ben ik niet zo bang, wel voor de zedelijke gevaren. Hij is namelijk veel te jong om over zoveel geld te beschikken. Maar ook daar is een mouw aan te passen, want ik zou dat geld voorlopig voor hem kunnen be heren". Nu was het weer Piet Potlood die knikte. „Ik moet toegeven", zei hij, „dat ik wel begrijp, dat het aanbod jou wel aanlokt". Toen keerde meneer Potlood zich tot meneer Bikkebakker. „Wat denkt u er van, meneer Bikke bakker?" vroeg hij. „U hebt van voet balzaken veel meer verstand dan ik." De voorzitter van de Biggers zag nog steeds zeer bleek. Hij wilde iets zeg gen, maar hij kon niet. De zenuwen waren hem blijkbaar op de stembanden geslagen. De brave man zag er meer dan beklagenswaardig uit. „Tante Marie" heeft een opzienbarende uitvinding gedaan. Indien de weersomstandigheden dit maar even toelaten, biedt de Alkmaar- kermis ieder jaar opnieuw het gezel lige beeld van een voetje voor voetje voortschuifelend défilé van vele dui zenden bezoekers langs de in keurige regelmaat opgestelde tenten, kramen en spellen. Slechts zeer weinigen van die velen zijn in de gelegenheid eens een ogen blik rustig met de eigenaar van een etablissement te praten. Op zichzelf is zulks wel jammer, want echte kermis exploitanten zijn gezellige mensen, die een tintelende humor en een grote lief de voor onze goede stad hebben zoals ons gisteren overduidelijk is gebleken, toen wij luk-raak een viertal bekende kermisattracties binnenliepen. Ons eerste bezoek gold de oog- en tong strelende zuurkraam der firma Visser op de Nieuwesloot, eigendom van en gedreven door mevrouw wed. M. P. de Wolf-Lahnstein, die alom een grote populariteit geniet als tante Ma rie, welke naam zij deeds op negentien jarige leeftijd kreeg. Welhaast niemand weet, dat tante Marie met wijlen haar plotseling over leden echtgenoot een opzienbarende uitvinding heeft gedaan in de vorm van de zo verkwikking brengende rol mops Toen de heer De Wolf ongeveer een halve eeuw geleden Duitsland bezocht, zag hij daar wat opgerolde makrelen liggen. Thuis gekomen vertelde hij dit aan zijn echtgenote, waarna zij samen besloten dit ook eens met de haring te proberen en deze vervolgens in azijn te conserveren. De heer Wolf wilde het opgerolde echte Hollandse zeeban ket met de zich daarin bevindende augurk met een paar lucifers vast ste ken doch tante Marie vond dit niet hygiënisch en vervaardigde zelf enige puntige houtjes. Zo werd de eerste rolmops geboren, die voorzichtig aan in de beperkte hoeveelheid van tien stuks werd ver vaardigd. Het artikel deed het! Dan komt tante Marie, die voor de vijftigste keer op de Alkmaarse ker mis staat, op haar praatstoel. Met de politie-autoriteiten uit het De dichter heeft het reeds gezegd, dat er een tijd van komen en van gaan is en dat geldt ook voor de raadsleden. Zij zijn in de laatste grote vergadering nog eens extra op hun vuurvastheid op de proef gesteld en zij hebben die proef glansrijk doorstaan, maar in de politiek geldt het spreekwoord, dat de kiezer koning is en het is al meermalen gebleken, dat deze monarch een zeer onberekenbare figuur is. UIJ GRIJPT, ZOALS dat bij de ka- n tholieke fractie geschiedde, enige nieuwelingen, die de politieke vuur doop nog ondergaan moeten en zet ze op de voorste rijen en hij wenkt, on vermurwbaar en gebiedend naar een man, die destijds, bij zijn zilveren ju bileum als edelachtbare, van alle kan ten om zijn wijs beleid, zijn strategisch inzicht en zijn prettige omgang werd geprezen. Hij is een dictator met Oost Europese neigingen, die er plezier in schijnt te hebben machthebbers van hun troon te stoten en van het rege ringstoneel te laten verdwijnen. Om onverklaarbare redenen heeft de heer Woldendorp, die men bij de K.L.M. een luchtmillionnair zou noe men en die men hier gerist als een zaalmillionnair kan betitelen, een plaats op de ranglijst der verkiezingen gekregen, die hem juist van de groep der geselecteerden deed afvallen. De burgemeester heeft hem terecht voor zijn veeljarige goede diensten de dank van de Raad gebracht en de hoop uit gesproken, dat nu hij de eerste candidaat voor een vacature is ge worden zijn afwezigheid in onze EIGENLIJK IS ZOIETS voor een burgervader moeilijk te zeggen, want het impliceert, dat men Jan tevens hoopt, dat een der zo juist, gekozenen binnen korte tijd zijn plaats weer aan de heer Woldendorp zal moeten afstaan, hetzij door overlijden, hetzij door vertrek of eenvoudig door bedanken. Maar men heeft in elk ge val de troost, dat niemand nu weet wie dat dan zijn zal en de mens is graag geneigd te geloven, dat minder prettige dingen meer zijn buurman dan hemzelve zullen betreffen. Met de heer Woldendorp zullen de heren De Boer en Van den Berg ver trekken, twee pionnen, die in het po litieke schaakspel minder op de voor grond traden, maar desniettemin hun krachten aan de behartiging van de belangen onzer gemeenschap hebben gegeven. Het was toevallig, dat de heer Van den Berg, die onze gemeente gaat verlaten, die ilfde middag een woord van hartelijke hulde in ont vangst mocht nemen voor het feit, dat hij met levensgevaar een kind uit een onzer grachten gered heeft. Er moeten niet alleen mannen van het woord maar ook mannen van de daad zijn. I AST BUT NOT LEAST willen wij u hier gaarne een woord aan 's Raads vriend de heer Torenvlied wijden, die gemeend heeft zich niet meer voor een zetel beschikbaar te moeten stellen en die wij dus in een volgende periode niet meer in onr.o raadsoverzichten zullen bespreken. Wie van de heer Torenvlied hoort, dat hij een communist is en als zo staatsgevaarlijk beschouwd wordt, dat zelfs de P.v.d.A.-fractie die bij prin cipiële stemmingen mede op zijn steun is aangewezen hem niet in de raadscommissies duldde, zal ongetwij feld deze voorman der communisten als een gevaarlijke agitator beschou wen. En dat is hij nu juist allerminst. Hij is in de vierjarige raadsperiode die nu achter ons ligt een man geweest, die, volgens zijn politieke opvoeding, zo nu en dan in gedachten wel eens graag een reisje naar Rusland maakte omdat daar alles zoveel beter en doel treffender dan elders zou zijn, maar hij is ook vooral als hij dicht bij huis bleef een man met een scherp ver stand gebleken, een man, die de minst draagkrachtigen zijner kiezers een warm hart toedroeg en onvervaard op de bres stond als hij meende, dat de behartiging hunner belangen voor die van anderen werd verdrongen. UIJ WAS EEN UITNEMEND spreker en die zijn er niet zoveel in onze Raad. Hij was een slagvaardig debater, een man met gevoel voor humor, die soms door een enkele interruptie allen in de raadszaal hartelijk kon doen lachen. En bovenal was hij een figuur, die afgescheiden van elk politiek in zicht door zijn bonhomie en zijn jovialiteit in de zaal onzer vroedschap zeer gezien was. Aan hem heeft de burgemeester een woord van warme waardering ge wijd en er zal niet één lid van onze Raad van oordeel zijn, dat het daarop gevolgde hartelijke applaus niet in alle opzichten gemeend was. yiER RAADSLEDEN HEBBEN af scheid genomen en een van hen zal in de nieuwe Raad door een vrouw worden vervangen. De vrouw is ook in de politiek lang zamerhand meer op de voorgrond ge treden. Het zijn niet meer alleen de wijze mannen die ons regeren, de po litieke figuren waarvan men zegt, dat ze alleen hun verstand laten spreken, het zijn nu ook de vrouwen, die als gevoelsmensen geboekt staan, maar de Fransman zegt „Du choc des opinions jailliet la vérité", uit de botsing der meningen wordt de waarheid geboren, en verstand en sentiment te zamen zullen ongetwijfeld tot de beste raads besluiten kunnen leiden. 7O LIGT DAN DEZE raadsperiode weer achter ons en uit de opsom ming door de burgemeester is wel ge bleken, dat er in de laatste vier jaar heel wat werk verzet is. Het presentie geld is tegenwoordig geen douceurtje meer, dat men glimlachend als een vriendelijk gebaar kan accepteren, het is het vaak nog karige loon voor uren van ingespannen werk in dienst der gemeenschap, niet alleen in de raadzaal waar men welvoorbereid in zijn zetel plaats neemt maar bovenal in de talrijke commissies in welaer vergaderingen ingewikkelde rapporten bestudeerd moeten worden die zó be langrijk voor stad en bevolking zijn dat men er een diepgaande studie van moet maken. AVER WEINIGE DAGEN zal de Raad in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomen. De komende periode zal in hetzelfde decor en onder dezelfde bekwame regie spelen. Vele vertrouw de acteurs zullen weer voor het voet licht treden, maar er zullen enige nieu welingen op de planken verschijnen wier speeltalent en liefde voor het werk van grote invloed op de komen de besluiten zullen blijken. Laten wij hopen, dat wat in de af gelopen periode van zo groot belang voor een prettige samenwerking is ge weest, de onderlinge vriendschap en waardering, die, dwars door alle par tijen heen. zo vaak tot uiting is ge komen, ook het kenmerk van de Raad in zijn nieuwe samenstelling zal blij ken. verleden en heden heeft zij steeds uit muntend op kunnen schieten, waarbij zij de commissarissen Modderman, van Griethuysen en de toenmalige hoofd inspecteur Van den Bergh memoreert doch naast woorden van lof aan com missaris Dreeuws ruiterlijk erkent, dat adjudant Van Heusden en de chef van de Administratieve Dienst, de heer Weel „echte schatten" zijn. De Alkmaarse kermis, die nooit weg zal gaan, heeft haar altijd een beste boterham opgeleverd zodat het geen wonder is, dat tante Marie in sappig Amsterdams verzekert niet buiten de goede Victoriestad te kunnen. De tijden en met hen de mensen zijn intussen wel veranderd. De ouderen van thans kochten vroeger bij tante Marie een mootje haring, biet of zuur voor de civiele prijs van één cent. Nu krijgen de kinderen een worstje van 35 cent en zij zijn nog niet tevreden. De voorliefde van het publiek voor haring is ook al verdwenen, want dit artikel maakt slechts vijftien procent vaTS de verkoop uit daar het verdron gen is door de croquet, de bal gehakt, loempiah en het belegde broodje. De fraaie flessen met geconserveerde groenten die de stand van tante Marie zo aantrekkelijk maken, hebben een maximale levensduur van twee jaar. Dan moet de inhoud worden ver nieuwd, wat volgens tante Marie „een echt zenuwenwerk" is en twaalf ar beidsdagen van 's morgens vroeg tot laat in de nacht vergt. „Ik houd van mijn vak", zegt deze stoere vrouw, ,„en heb voor ieder een goed woord. Daarom houd ieder van i e vanaf de vuilnisman tot de com missaris van politie!" De heer M. de Wijer uit Tiel, die met zijn prachtige gebakkraam op de hoek van de Doelenstraat en de Nieu wesloot staat, komt ook al voor de dertigste maal op de Alkmaarse kermis. Zijn herinnering aan onze stad gaat al terug tot Augustus 1914 toen hij als militair in de Huishoudschool werd gelegerd en geschikt werd bevonden om als hospitaal-soldaat op te treden. Na drie dagen opleiding, kreeg hij op de schietbaan in Egmond de eerste patiënt te behandelen, die een zonne steek had gekregen. „Ik heb hem een aspirientje gegeven en dat hielpver zekert de heer De Wijer plechtig. De heer De Wijer komt voor de dertigste maal op de kermis. Na zijn demobilisatie kwam hij in het slagersvak, waar de beloning ka rig en de werktijd lang was, soms tot drie uur in de nacht. Door zijn zuster, mevrouw Denies, kwam hij in het kermisvak, waar hij zich altijd uitstekend heeft thuisge- voeld en thans twee gebakkramen ex ploiteert. Over de Alkmaarse kermis is de heer De Wijer ondanks het slechte weer te vreden, zulks in tegenstelling met die in Den Helder en Hoorn, waar twee kramen minder ontvangsten boekten dan één hier. Tegenslag is ook deze even nijvere als propere ondernemer niet bespaard gebleven. In 1944 werd zijn salonwagen en fraaie kraam in Tiel finaal kapot geschoten en de huidige rijdende ge bakkraam door de Duitsers als weg versperring tegen de oprukkende En gelsen in de Bommelerwaard gebruikt! De Alkmaarse kermis zal volgens de heer De Wijer, die zich op en top Alk maarder voelt, niet verdwijnen om de eenvoudige reden, dat de gemeente het douceurtje aan pacht- en vermaakbe- lasting niet wil missen. LANGESTRAAT 24 ALKMAAR (Advertentie Ing. Med.) De gemeente heeft gistermidda de strijd tegen het plaatselijke s< gebouwde vleugel van de Kohn in gebruik genomen en enkele v Willem de Zwijgerlaan. Tal van en RK kerkelijke autoriteiten, w scholen tegenwoordig en het sprt speeches werden afgestoken. „Ik beleven in de ontwikkeling van 1 houder Bakker, toen hij, tijdens Kohnstammschool, als eerste het grote succes van deze tak van o en omgeving van blijvende aard v.g.l.o. is namelijk in de ware zir de ongeveer 260 leerlingen, die c 107 uit 30 buitengemeenten. Het oorspronkelijke voornemen oi school met nog een lokaal uit te bo wordt nog overwogen. Daar men door de nijpende ru: nood de vleugel echter op tijd klaar] hebben besloot men indertijd om t de toekomst noodzakelijke vergroting lopig op te schorten. De heer G. L. M. Mol, die namer Nederlandse Onderwijzers Vereniging woord voerde, zeide, dat het vertro van de ouders der kinderen in het sc beleid en de ijver van het onderwi. personeel.een belangrijke stimulans v in het ijveren voor een moderne sc outillage, waarvan de nieuwe vleuge Kohnstamm-school een voorbeeld is. wenste de heer K. Bos, hoofd der sc geluk met diens nieuwe aanwinst. De heer C. Kirkenier, die het ni project ontworpen heeft, dankte de nische ambtenaren van openbare we de aannemer en de arbeiders die aar tot stand komen van het gebouw ha meegewerkt, waarna de heer C. J. namens de Alkmaarse afdeling der N. de chef van de afdeling onderwijs, de Weil, eveneens voor diens activiteiten zegde. Ook dr Degenaar wenste als voor; van de commissie van toezicht deh Bos geluk met diens vergrote schoo De bijeenkomst had een bijzonder rakter, daar tijdens de openingsplee heid de vrouw van wijlen prof. K< stamm aanwezig was. Het was de Bos, die in zijn toespraak de betel die deze grote paedagoog voor het or wijs heeft gehad, nog eens belichtte, jaren heeft ons volk niet naar hem luisterd", zeide hij, „maar nadat wij als wetenschappelijk adviseur van paedagogisch centrum der N.O.V. he leren kennen, leeft ztfn geest ook nog dagelijks voort." Mevr. Kohnstamm dankte voor vriendelijke woorden en voor de r witte anjertoef, die haar tevoren door schoolmeisje was aangeboden. Het nieuwe gebouw bevat twee li en ruime leslokalen, die door een inP bare harmonicawand zijn gescheiden, toneel in één van deze klassen, 1 kleedkamers, een keuken en nog een de lokaal, de z.g.n. eindklas. Prof. v. d. Leeuwsc Ook tijdens de officiële ingebruikner van de Prof. v„ d. Leeuwschool werd véle genodigden het woord gevoerd. houder Bakker, die ook in dit geval gemeentebestuur representeerde, gaf korte levensschets van de in 1950 o leden prof. Van der Leeuw en overl digde het hoofd der school, de heer Slabbekoorn, een ingelijste foto van geleerde, die naast veel werk op the gisch gebied ook geijverd heeft nieuwe wegen in het onderwijs. Nu vacantie dan voorbij is En de jeugd niet langer vrij is, Heb 'k mijn licht eens opgestoke En met deez' en geen' gesprokei Om te horen wat men zei Over zóveel weken vrij. 'k Vroeg een jongen, die naar scl Igini 't Was weer voor de eerste keer Of hij dat nu weer niet fijn von< En hij zei: „Aboe, meneer". Maar een moeder daarentegen Zei, met een zeer zware zucht: „Fijn dat ik het stel weer kwijt l Dat is weer wat opgelucht. d' Eerste week dat was zo'n ramp n Maar vier weken over huis, 'k Heb geen kindermeisie, weet Nou, dat vind ik maar een kruis, 'n Onderwijzer die ik aansprak Zei heel vriend'lijk: „Ach menee: 't Loopt weer naar de kerstvacan Dus wat wil ik nou nog meer ,,'k Ben geen „Rotskilt" zei 'n vac „Dat ik met ze uit kan gaan. Ja, een keertje naar de apies, Maar dan is het ook gedaan. Jobs geduld, Salomo's wijsheid Mag er in die tijd wel bij En soms wenste ik mijn jongens Wel eens naar de Moolcerhei." Nee, naar wat ik mocht verneme Was 't geen onverdeelde vreugd Zoveel weken op te trekken Met de vrijgelaten jeugd. En zo zien we ook in deze, Dat, al schijnt het nóg zo fijn, Het in ieder ding van 't leven Toch niet altijd zon kan zijn. JABSC Hoewel de scheepvaart ter plaatse °e Vrijdagse rondvaarttochten uit zonderd van geen practische bete jus is, bleek het niettemin noodzake Hf Geestersingel lussen Bergerbrug iexelse brug met behulp van een b Eermolèn uit te diepen. *n het komende najaar zal de geh grasberm tussen Helderseweg en E 'ooerbrug aan de wegzijde onder p j 61 worden gebracht, zodat deze be n het komende jaar met de mach «1 kunnen worden geschoren wat - niet geringe verfraaiing zal beteken i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2