E OOGST Verschueren opnieuw kampioen Vredespaleis veertig jaar oud KADE SMANN Ook dit jaar stille tocht langs dodencellen in „Oranjehotel Mrs. Berry (Australië) nieuwe presidente Wereldbond De max. snelheid op overwegen Een lichtend symhool in een verscheurde wereld SPER Belgische stayer ondervond weinig tegenstand OVER DE >orafgegaan kkorpsen. mine weet het" HOORN Trekvogels-bestuur geschorst Courses te Duindigt De Engelse League Nederlanders in de 1000 km-race Oudodov wereldkampioen bantam gewichtheffen Alleen Queugnet kon hem.... volgen Pater Appeldoorn zal spreken Philipsfabriek in Zwolle D.U.W.-subsidievoor woningverbetering en splitsing VISSENDE INBREKER Plattelandsvrouwen in Toronto Mevr. Elema-Bakker vice-presidente af KNAC contra NS Drager van illusies uit het begin dezer eeuw Zes gewonden bij een auto ongeluk bij Sittard Verkeer in Haarlem moet veiliger worden Landdag van SWG te Amsterdam Drieduizend vrijwilligers nemen deel aan défilé Grieven van leraren Stroom woelt caissons in dijkgat los Koopman slikte gedeelte van kwitantie door DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 Utv pakjes Blue Band kleurige ztjes voor de 0 ENCYCLOPEDIE n kinderen in ffeder die prachtige plaatjes, trancier gratis bij de ie ft. Als zij dubbelenf er druk geruildEn leuke werk: alles plak» mooie encyclopedie 9 Uw kinderen alle afle jgen. Bestel de nieuws steeds tijdigi zware frand, I6LETS ROEKEN kwaliteit. If i- 6 en 7 >00 gram 37 et. ;ram 43 ct. 500 gram 59 ct. DE KOOK', tl" RIJST, 500 gr. 55 ct. TEE. 2878 ALKMAAR (Van een speciale verslaggever) /URICH, Woensdagavond Voor de tweede maal in successie is de Belg Verschueren 's werelds sterkste stayer gebleken. In een finale, waarin hij niet werkelijk is bedreigd en waarin hij alle finalisten, op de Fransman Queugnet na, een of meer ronden achterstand bezorgde, toonde hij zich verreweg de sterkste renner. De titelhouder startte in zevende en laatste positie, doch onmiddellijk bewees hij van grote klasse te zijn door in zes ronden van de zevende naar de tweede plaats te springen. Rustig liet de Belg de Duitser Schorn een aanval lanceren op Besson en Michaux, die beiden een lap kregen en toen de Duitser van deze krachtsinspanning wilde uitblazen, draaide gangmaker Wille de gaskraan iets meer open, waarna Verschueren in flitsend tempo, dat alleen door Queugnet kon worden gevolgd, zijn tegenstanders een tot drie ronden achterstand bezorgde. Na 33 km lag de Belgische stayer op kop met Queugnet op 25 meter, Lemoine op een ronde, Schorn en Martino op twee ronden en Besson en Michaux op drie ronden. Op dat ogenblik was het geen raadsel meer wie de regenboogtrui zou veroveren. Het bestuur van de KNAU heett het bestuur van de Haagse athletiek-ver- eniging „De Trekvogels" voorlopig ge schorst. Dit is geschied naar aanleiding van de gebeurtenissen bij de Zondag jl. te Amsterdam gehouden wedstrijd om de Prins Hendrik-beker, waar, zo als bekend, nadat Wim Slijkhuis op de 1500 meter niet in de uitslag was opgenomen, de Trekvogels van verdere deelneming afzagen. Het Trekvogels-bestuur had Slijk huis, ondanks het feit dat hij geschorst was, in zijn P.H.-bekerploeg gehand haafd, daar het de schorsing als niet rechtmatig beschouwt. Het had het KNAU-bestuur voor elke belemmering lli deze aansprakelijk gesteld. De kwestie is door het bestuur van de Athletiek Unie naar de strafcom- missie verwezen, die een en ander zal onderzoeken en daarna rapport zal uit brengen. Hangende dit onderzoek is het Trekvogels-bestuur voorlopig ge schorst. Of de schorsing van Slijkhuis, waar over het bestuur van de Trekvogels aan het KNAU-bestuur een brief had gezonden, al dan niet rechtmatig is is iets, waarover de commissie van beroep zal moeten beslissen. Het Trek vogels-bestuur had dit geschilpunt bij deze commissie reeds aanhangig ge maakt. De uitslagen van de op gisteren gehou den draverijen te Duindigt luiden: Tzardas-prijs: 1 Rascal Hanover (H. C- ten Hagen), km-tijd 1.30.7; 2 Rudolf G; 3 Rosa B w 19.90, p 2.90, 1.70, 1.40, k 17.30, cc 5.60. Tarantella-prijs: 1 Sorento (N. J.Bloem- saat) 1-34.5; 2 Sunshine Hollandia; 3 Stuart A w 2.30, p 1.40, 1.50, 2.70, k 4.60. co 3.10. Gavotte-prijs: 1 Peter Snel (A, Th. Knynenburg) 1.27.9; 2 Quadrupes; 3 Pe tite Casindra w 3.90, p 1-50, 1.40, 1.40, k 5.40, cc 2.50. Sarabande-prijs: 1 Oranje Nassau (J. Heemskerk) 1.28.5; 2 Guy Hanover; 3 Moquette de la Maire B w 14.80, p 4.40 3.70, k 37.10, cc 4.30. Menuet-prijs: 1 Notekraker S (W. H. Geersen) 1.23.2; 2 P Louis 2; 3 Our Bonnie B w 2.30. p 2.—, 2.90, k 17.40, cc 8.60. Habanera-prijs: 1 Columbus (J. Voor- haar) 1 11.4; 2 Douce France; 3 Margriet. - w 1.70, p 1.30, 1.20, 1.30, k 3.40, cc 2.10. Criterium der leerlingen: 1 Dicky (S- Ossendrijver) 2.09; dead heat: Christina; 3 Marlotta w 3.50, 1.30, p 5.60, 1.20, 2.90, k 15.20, 5.40, cc Dicky 4.40, cc Christina 3.30. Totalisator-omzet: f 38.222 De uitslagen van de gisteren voorde eerste divisie van de Engelse gespeelde wedstrijden luiden: Bolton Wanderers—Middlesbrough 3—2, Hud- dersfield Town—Cardiff City 2—0, LiverpoolNewcastle United 2 Manchester United—West Brcfmwich Albion 1—3; Preston North End Sheffield Wednesday 6—0; Sunderland —Wolverhampton Wanderers 3 Z, Tottenham Hotspur—Charlton Athletic 3-1. INDONESIE-Z.-SLAVIE 0—2 De te Djakarta gespeelde voetbalv strijd tussen het Indonesische elftal en een vertegenwoordigende ploeg va* Zuid Slavië is met 2—0 door de gasten gewonnen. Vijftigduizend toeschouwers woonden de ontmoeting bij. Aan de 1000 km-rit, welke Zondag op de Nürburgring wordt gehouden, zullen de volgende Nederlandse equipes deelne men: Westhof en Barendregt met Veritas, Hezemans en Van Zuylen van Nyeveit met Porsche, Keen en Van der Lof me Kieft en Roosdorp en Ulmen met Jaguar In de Eriksdal-hal te Stockholm zijn gisteravond de wereld- en Eur0pJr^_ kampioenschappen gewichtheffen be gonnen. In de bantamgewichtklasse behaalde de Olympische kampioen, de Rus Oudodov, beide titels met een totaal van 315 kilo (drukken 92.5 kg, trekken 97,5 kg en stoten 125 kg). Met dit totaal evenaarde Oudodov het we reldrecord voor de drie Olympische oefeningen dat gezamenlijk gehouden wordt door de Irnamees Namdjoe to September 1949) en hemzelf 25 Juli 1952). I/ENNELIJK paste Verschueren de tac- tiek toe om zijn tegenstanders niet alleen in een zo kort mogelijke tijd murw te maken, maar ook om hen twee of meer ronden achterstand te be zorgen. Want het beginsel van safety first werd toegepast, indachtig de nieu we bepaling in het reglement, welke zegt. dat geen vergoeding meer wordt toegekend voor een lekke band of een mechanisch mankement Verschueren reed met groot zelfvertrouwen, kenne lijk zich bewust van 't feit, dat een een maal gedubbelde stayer toch niet meer de kans zou krijgen om een ronde te rug te nemen, want daarvoor vormden hij en Queugnet nu eenmaal een klasse apart. Op de helft van de afstand lan ceerde Queugnet een eerste aanval op de leiderspositie van Verschueren, maar de Belg behoefde maar even die per over het stuur te buigen om het prikje af te weren. De moedige Frans man, die overigens niet zo rolvast was als Verschueren, kwam echter terug. Een tweede aanval, na 200 ronden, dus na tweederde van de afstand, werd wederom door Verschueren, die en passant Besson zijn vierde lap bezorgde en daarbij hem vriendelijk toewuifde, afgewezen. De gangmaker van de Zwit ser, Guerin ontstak hierover in woede, beduidde zijn renner om een tegenaan val te lanceren teneinde deze „beledi ging" uit te wissen, maar Besson was hiertoe niet in staat. Zestig ronden voor het einde probeerde Queugnet het nogmaals, maar verder dan de achter stand tot 20 meter terug te brengen, kwam de Fransman niet, want hij „zwom" een tot twee meter op het ce ment van Oerlikon. Toch reed verschue ren niet zo ijzersterk als hij in de serie had geda.an Hij kwam enige malen van het zadel af en hij draaide niet zo soepel ais wij van hem gewend zijn. Voor hem vocht de oude Lemoine, die slechts een ronde achterstand had, als een bezetene en achter hem bedreigde Quegnet de Belg met kleine vinnige aanvallen, die echter niet konden wor den doorgezet, omdat de Fransman niet de macht had om een of twee ronden in aanvallend tempo te blijven draaien, waardoor de werkelijke kracht van Verschueren niet getoest kon worden. Zo werd Verschueren voor de tweede maal wereldkampioen. De uitslag luidt; 1. Verschueren (Belg.) 1 uur 26 min. 301/5 sec., uur gemiddelde 69,361 meter; 2. Queugnet (Fr.) 99.776 km.; 3. Lemoine (Fr.) 99.418 km; 4. Schorn (Did.) 98.876 km.; 5. Martino (It.) 98.871 km.; 6. Michaux (Belg.) 97.716 km.; 7. Besson (Zwits.) 97.230 km. RUDENKO—BYKOVA 2—2 de vierde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dames tussen de titelln udster de Russin Ludmila Rudenko en haar landgenote Elizaveta Bykova is gewonnen door de met wit spelende Bykova. De stand is thans 2—2. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de stichting „Oranjehotel" de nabe staanden van in de oorlog omgekome nen, die hun laatste dagen in de Sche- veningse dodencellen hebben doorge bracht en de oud-gevangenen uit het „Oranjehotel" verenigen ter herden king van de gevallenen. Dit jaar zal men op Zaterdag 12 Sep tember samenkomen. De reünisten ver zamelen zich des morgens op de bin nenplaats van de gevangenis, waar een inleidend woord zal worden gesproken en toepasselijke muziek gespeeld. Het gebruikelijke défilé gaat als steeds langs de dodencellen weer naar buiten en zal eerst voorbij het monument naast het bekende „poortje" worden ontbonden. In het défilé gaan de nabe staanden voorop, zij zullen gevolgd worden door autoriteiten en officiële vertegenwoordigers, daarna door de oud-gevangenen en belangstellenden. 's Middags zullen in een samenkomst in het Kurhaus als sprekers optreden pater Appeldoorn („Victor") en de heer Boellaard. Voor muzikale omlijs ting heeft het Röntgenkwartet zich be reid verklaard te zorgen. Na afloop van de middagherdenking zal de jaarlijkse vergadering worden gehouden van de stichting „Oranjehotel". De N.V. Philips gloeilampenfabriek is voornemens in Zwolle een belangrij ke fabriek te vestigen. Er zal door de stichting van deze fabriek werk komen voor ongeveer 500 personen. Vermoedelijk zullen er onderdelen voor de electronische industrie worden ver vaardigd, evenals dit het geval zal zijn in de nieuw te stichten fabriek te Nijmegen. Van rijkswege is een regeling ge troffen met betrekking tot de ver strekking van D.U.W.-subsidie voor woningverbetering en woningsplitsing uitgevoerd in de wintermaanden. Onder bepaalde voorwaarden ont vangt de aanvrager van een premie voor woningverbetering of woning splitsing, naast de premie ingevolge de desbetreffende verbeterings- of split- smgsregeling, een D.U.W.-subsidie voor woningverbetering maximaal 700.per woning en voor woning- splitsing 1000 per additionele woning zal bedragen. Onder de rijksregeling voor woningverbtering valt ook de z.g. tonnenregeling voor de vervan ging van faecaliëntonnen door closets. Boven de premie ad 25.per geval ingevolge voormelde rijksregeling kan de aanvrager eveneens het D.U.W.- subsidie ontvangen, groot 1/6 der to tale begrote kosten, met een maximum van ƒ90 per aansluiting. De directie van de D.U.W. verleent subsidie, indien volgens de gegevens van het Rijksbureau voldoende bouw vakarbeiders ter plaatse of In de naaste omgeving beschikbaar zijn en voor zover de voor dit doel beschik baar gestelde credieten dit toelaten. Het werk moet worden uitgevoerd binnen de termijn van 1 October 1953 tot 1 April 1954. Deze termijn kan alleen worden verlengd, indien force majeure kan worden aangetoond en indien het gemeentebestuur verklaart, dat het werk op 1 April voor 90% was voltooid. Na een minutieus onderzoek heeft de hoofdstedelijke politie een nieuwe inbrekerstruc ontdekt, welke is toege past op een winkel in tweedehands gouden en zilveren voorwerpen in de Gravenstraat te Amsterdam, alwaar Maandag een aantal oude munten tot een waarde van 330 uit de met ijzer gaas afgeschermde etalage is ver dwenen. De inbreker heeft, naar men aan neemt, een stokje van ongeveer 60 cm tegen de zijruit geplaatst, vervolgens aan de achterkant tegen het stokje ge. slagen waardoor hij een gat in de ruit stootte. Daarna heeft hij het stokje met uaseline ingesmeerd en is ermee door het gaas en het gat in de ruit gaan vissen. De lichte munten bleven er inderdaad aan kleven, de zwaardere evenwei niet. Naar de directie van de N.V. Stoom spinnerijen en Weverijen v.h. S. J. Span jaard te Borne mededeelt, wordt de brandschade aan het bedrijf op ongeveer anderhalf millioen gulden getaxeerd. De productie zal door deze brand geen noe menswaardige stagnatie ondervinden. (Eigen berichtgeving) HET congres van de Wereldorga nisatie van Plattelandsvrouwen in de Canadese stad Toronto loopt op volle toeren. Zorgvuldig in rondetafelconferenties en commis sievergaderingen behandelde re soluties komen gereed voor de vol tallige vergadering. Er zijn ver kiezingen gehouden, met het ge volg, dat wij van mrs. Raymond Sayre, een presidente van wereld formaat afscheid hebben moeten nemen (alhoewel zij in andere functie aan de ACWW verbonden blijft). In haar plaats gaat nu op treden mrs. Berry van Australië. Dit moment van afscheid kwam ook voor vice-presidente mevr. Elema-Bakker. Voor het wereld rayon, waartoe ons land behoort, is nu tot vice-presidente benoemd mevr. Kleys-Menalda van Schou wenburg. MOG meer eer viel Nederland tebeurt. Er was een opstelwedstrijd gehou den onder de titel „Het huis, waarin ik woon". Mevr. Van Beckhaft uit Kerk Avezaat en mevr. Jonkhous uit Wageningen wisten met een opstel op een prijs beslag te leggen. Een interna tionaal congres zou niet zo druk zijn als men niet deelnam aan allerlei ont vangsten en uitstapjes, die tussen de bijeenkomsten door worden georgani seerd. Zo maakten we een trip naar het dorp Stoney Creck, 100 km. van Toronto, waar de eerste afdeling was van een plattelandsvrouwenbond, die nu ongeveer 60.000 leden telt. Het ontstaan van deze afdeling is heel merkwaardig. Adelaide Hoodless, die een kind verloor tengevolge van het drinken van ondeugdelijke melk, vroeg zich zelf af waarom de mannen urenlang over de voeding van kalveren konden praten en de vrouwen niets over de voeding van haar eigen kinde ren wisten.... Zij bracht de moed op, daarover op een vergadering van vrou wen te spreken en vond een aandach tig gehoor. Het gevolg was, dat in 1897 de eerste vereniging van platte landsvrouwen werd opgericht, vnl. met Voor het kantongerecht te Meppel diende de voortgezette zaak van de KNAC contra de Nederlandse Spoorwe gen inzake de vraag of de bepaling van de spoorwegen, dat op overwegen een maximum snelheid van 20 kilometer per uur in acht moet worden "enomen, nog wel rechtsgeldigheid bezit sinds de nieuwe Wegenverkeerswet in werking is getreden. (Van onze Haagse redacteur) 5 ULTAN Sidi Mohammed Ben Joessoef en zijn beide zoons zijn naar Corsica verbannen en Mo- clai Mohammed Ben Arafa is tot enig wettig souverein van Marok ko uitgeroepen. De Fransen heb ben hun troepen in staat van alarm gebracht. In Perzïè is ex- premier Mossadeq, die na de eerste OONESUS-z-smvu, Poging van de Sjah om de macht Djakarta gespeelde voetbalwed-1 in handen te krijgen, stevig in het zadel scheen te zitten, gearres teerd. De Sjah is al weer naar zijn onrustige land teruggekeerd. Rus land heeft de waterstofbom, maar Amerika blijft de Sovjet-Unie op het gebied van de ontwikkeling van atoomwapens ver vooruit, zo beweert het. In Nederland geven we jaarlijks 1500 millioen gulden uit om onze defensie op peil te brengen. En in Den Haag slaat het Vredes paleis. LIET staat er majestueus en imposant, ft rijk aan architectuur en rijk aan inhoud. Het staat in een verscheurde en verwarde wereld vol dreigende on heilen als een symbool van de eerste pogingen van de mensheid in het be gin dezer eeuw om door redelijk on derling overleg tot een vredelievende samenleving der volkeren te komen. We hebben intussen een eerste cn een tweede wereldoorlog genad om van meer gelocaliseerde vijandelijk heden maar te zwijgen en de wereld heeft een Volkenbond en een Organi satie van de Verenigde Naties aan schouwd. Veel verder zijn we niet gekomen. Het Vredespaleis houden we intussen' in ere als een hoopgevend baken op de weg naar een gelukkiger toekomst. Morgen is het veertig jaar geleden, dat het officieel geopend werd. Eerste aanleiding tot de bouw is geweest de Vredesconferentie, die in 1898 op ini tiatief van Tsaar Nicolaas II van Rus land in het Huis ten Bosch in Den Haag gehouden werd. Hier werd het „Permanent Hof van Arbitrage" ge sticht. De Amerikaan Andrew Carne gie verklaarde zich bereid fondsen be schikbaar te stellen om ten dienste van dit Hof een bibliotheek aan te leggen. Na overleg met de Nederlandse gezant in Washington, Baron Gevers, kwam hij echter nog royaler over de brug; hij schonk de Nederlandse regering 3,75 millioen gulden met de bedoeling dat deze gift gebruikt zou worden voor» het stichten van een Paleis voor het „Permanent Hof van Arbitrage". IN DEN HAAG WAAR zou dit bouwwerk moeten verrijzen? Na lang wikken en we gen viel de keus op een deel van het Koninklijk Park Zorgvliet links aan het begin van de Scheveningseweg in Den Haag. Het terrein werd door de Nederlandse regering ter beschikking gesteld. Het stichtingsbestuur schreef een internationale prijsvraag uit onder ar chitecten voor een ontwerp en nodig de een twintigtal bouwmeesters, op wier mededinging bijzonder prijs ge steld werd, uit om ook een ontwerp in te sturen. Na nog geen jaar had men in 1906 een keus uit 216 ontwerpen. Dat van L. M. Cordonnier uit Parijs werd met de eerste prijs bekroond. Bij de uitvoering van net werk werd de Nederlandse bouwmeester prof. ir J. A. G. van der Steur ingeschakeld. In het oorspronkelijke ontwerp bracht men nog verschillende wijzigingen aan, men schakelde zoveel mogelijk Nederlandse krachten bij de bouw in en kreeg de beschikking over talrijke schenkingen uit verschillende landen, die tot verfraaiing van het in- en uit wendige van het Vredespaleis hebben bijgedragen. In 1913 kwam men met de bouw ge reed en op 28 Augustus van dat jaar dus nu veertig jaar geleden werd het in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina, Koningin-Moeder Emma, Prins Hendrik en de heer en mevrouw Carnegie plechtig geopend. Als deskundige werd gehoord mr W. I. E. M. Reuser uit Utrecht, chef van de afdeling rechtszaken van de Neder landse Spoorwegen, die zich baserend Op de spoorwegwet zei van oordeel te zijn, dat de betrokken bepaling nog steeds van kracht is. zlr D. N. U. van Heitema uit Den Haag, hoofd van de dienst wegen tn verkeer van de KNAC noemde de maximumsnelheid-bepaling op de over wegen daarentegen een belemmering voor het verweer. De bepaling wordt in de practijk steeds overtreden. De raadsman van de KNAC, mr C. D. van Boegschoten uit Amsterdam zei dat de nieuwe verkeerswet niet mis te verstaan is en dat de maximum snelheden geschrapt zijn. De kantonrechter, mr A. Bakker, zal op 8 September a.s. uitspraak doen. Een Belgische auto, bestuurd door een zwager van de eigenaar de heer S uit Sint Truiden in België, is gister middag in volle vaart bij Sittard tegen een vrachtauto gereden. Zes personen werden gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, onder wie een wielrijder, die bij het ongeluk werd betrokken. Deze be kwam geen ernstig letsel. De vijf inzit tenden van de Belgische auto welke onder het rechterachtergedeelte van de lange vrachtauto schoof en totaal vernield werd, werden allen gewond. He echtpaar Sch. uit Mechelen kon nadat het verbonden was in het zieken huis te Sittard per ziekenauto naar huis worden vervoerd. De drie andere inzit tenden werden ernstig gewond. Een hunner verkeert in levensgevaar. De twee anderen werden eveneens zeer ernstig aan het hoofd gewond. De serie ongelukken met dodelijke afloop in de afgelopen weken in de gemeente Haarlem is voor het lid van de gemeenteraad, de heer J. Prikkel aanleiding geweest B. en W. een aantal vragen te stellen. B. en W. hebben geantwoord, dat het in hun voornemen ligt in het begin van 1954 de raad voor te stellen een bedrag ter beschikking te stellen voor de uit voering van de bestaande plannen tot het aanbrengen van verkeerslichten en oversteekplaatsen op de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord. Naar voorlo pige schatting zullen de kosten onge veer f 50.000 moeten bedragen. Aan de directeur van Openbare Werken is op gedragen de uitvoering van de plannen voor te bereiden, zodat na verlening van het crediet, onmiddellijk met de werkzaamheden kan worden begonnen. DE NIEUWE MARINE-ATTACHE TE WASHINGTON De kapitein ter zee G. Koudijs is met ingang van 28 Augustus bevorderd tot schout bij nacht. Op genoemde datum zal schout bij na^ht Koudijs per „Nieuw Amsterdam" naar de Ver enigde Staten vertrekken, waar hij schout bij nacht H. A. van Foreest zai opvolgen als marine-attaché. het doel huishoudelijke voorlichting t« bedrijven. Nu stonden er op een groot grasveld duizend vrouwen geschaard om een tafel, waaraan ook de eerste bestuurs leden hadden plaatsgenomen. Oude da metjes, voor wie dit wel een heel bijzonder ogenblik was. Het was een moment, dat wij niet gauw zullen ver geten. Opnieuw leert dit congres ons, dat zes millioen vrouwen, verspreid over de gehele wereld hun invloed ten goede kunnen en zullen uitoefenen. Samen werking met de Verenigde Naties, hulp aan de onontwikkelde gebieden, zijn belangrijke punten van een uitge breid programma. Hier in Toronto moet het overigent weer worden toegegeven, dat alle din gen in Canada groot en soms groots zijn. Groot is het hotel (1200 kamers), groot zijn de afstanden en het geeft een eigenaardig gevoel telkens weer op „dwarswegen en kanalen" te stuiten en de wereld zó vol mensen te zien. De auto's en lichtreclames in Toronto doen ons 's avonds vooral aan Parijs denken, maar de specifieke sfeer van de Lichtstad ontbreekt hier toch. Wie met Europese gevoelens van een „stad aan t en meer" Toronto tegemoet gaat, wordt wel even teleurgesteld. Inplaats van villa's en terrassen overheersen de fabrieken, al treft men in de buiten wijken natuurlijk wel fraaie villador pen aan, die doortrokken lijken van een Engelse sfeer. De stad bezit ook een vermaakcentrum van geweldige afmetingen. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag zal Zaterdag a.s. te Amsterdam een militair défilé wor den gehouden, waaraan door alle be schikbare vrijwilligers uit de provin cie Noord-Holland behorende tot de Nationale Reserve, de reserve Rijkspo litie, de Reserve Gemeente Politie en de Reserve Koninklijke Marechaussee, ter gezamenlijke sterkte van ongeveer drie duizend man zal worden deelge nomen. In de stoet zullen meemarcheren de drumbands van de Nationale Reserve, afd. Noord-Holland-Zuid en van het Garderegiment Prinses Irene, de Kapel der Amsterdamse Politie onder leiding van Inspecteur J. K. Pinkse, de Haar lemse Politiekapel en de Doedelzak band van de Politie te Heerlen. Na afloop van het défilé zal de oud minister van Binnenlandse Zaken, mr dr J. P. Witteman in de Apollohal een rede tot de genodigden en de vrijwilli gers houden. Deze bijeenkomst zal worden opge luisterd door het bekende orkest „The Skymasters" o.l.v. Bep Rowold. Tijdens de gisteren te Baarn gehouden algemene vergadering van de Vereni ging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen heeft de voorzitter, de heer A. S. van Dam, uiting gegeven aan de grieven, welke er bij de vijf organisaties van leraren leven ten aan zien van de onlangs door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voorgestelde salarisregeling voor Ieraren van het V.H.M.O. „Onze voornaamste grieven zijn", aldus de heer Van Dam, „1. De vol ledige betrekking met meer dan 26 uur; 2. Het niet erkennen, dat de be zoldiging van het leraarsambt evenals voorheen in maximum gelijk moet zijn aan dat van de op een na hoog ste ingenieursrang, thans de hoofd ingenieur; 3. Het niet gelijkstellen van de leraren lichamelijke oefening; 4. Het niet vergoeden van de schade, ont staan door het invoeren van de huidige regeling voor het V.H.M.O. op een la ter tijdstip dan die voor het M.N.O.; 5. De nog steeds te kleine marge van de salarissen van de overgrote meerder heid der directeuren; 6. Het nog ont breken van een regeling voor ver schillende bijzondere kwesties, zoals bijv. het salaris en de verblijfonkosten- vergoeding der reizende: leraren; 7. De late datum van ingang. Door de grote stroomsnelheden ten gevolge van het slechte weer van de laatste dagen is in het grote gat bij Ouwerkerk vernieling van de bezinking opgetreden. Voorts stroomt nog steeds water onder de rij geplaatste caissons door. De sluiting, welke de eerstkomende dagen kon worden verwacht, zal tenge volge hiervan moeten worden uitge steld. De aanvankelijke tegenslag in het kleine Westelijke gat bij Ouwerkerk is vermoedelijk overwonnen. Het herstelwerk bij de Schelphoek vordert zeei goed. Men hoopt deze week nog waarschijnlijk tijdens het weekeinde de ringdijk geheel te kunnen sluiten. Een Amsterdamse koopman, is giste ren door de politierechter in de hoofdstad veroordeeld tot 25 gulden boete. Omdat hij een gedeelte van een kwitantie, welke als bewijsstuk moest dienen bij een steunfraude, had op gegeten. De koopman werd door een ambte naar van sociale zaken als getuige gehoord in een geval van steunfraude. De verdachte had aan de fraude zelf geen schuld, doch hij had abusievelijk getekend voor de persoon, die hij geld moest uitbetalen. Uit angst, dat hij wegens valsheid in geschrifte zou wor den vervolgd, scheurde hij ten kantore v?n sociale zaken een brok van de kwitantie (juist het gedeelte waarop de handtekening stond) af, en ver orberde het smakelijk.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5