illem Henstra dderstraat 20 Geen voldoende meerderheid voor India's deelneming CENT! VN-commissie eindigt debat over 'politieke conferentie De „Kroonprins Frederik" wordt geborgen Incident De bromfiets en het bekende „zwarte bordje" Stakers contra politie in Angers V.S. en Engeland tegen debat over kwestie Marokko Reisbeperkingen voor Russen in NAVO-landen verzacht reclame: Jische producten \y, kg. Hensbroek winterprogramma n „O. en O." KTBERICHTEN Vrijdag 28 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 202 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wolthuis blijft nu ook in bewaring Van drie NESB-leiders is er één voorlopig vrij Minister Van de Kieft naar de States Eerste paal geslagen voor tweede tuinstad Laatste woord is aan de Algemene Vergadering ,Eén goede daad per dag Mau Mau zou strijd staken Adenauer sprak met Conant Geen gesprek - van - vier verwacht in Bonn RAMPENFONDS ONTVING 130 MILLIOEN ANWB vraagt medewerking van Gedeputeerde Staten Rijwielpadennet omvat ruim 8000 km Geen bedreiging van vrede en veiligheid Afgezette sultan vraagt schadevergoeding Antwoord op Sovjet maatregel Voor wie geld heeft WEERBERICHT IANGESTRAAT 57 iOTERING J- en I CQ irkensgehakt 1 rr. runderlappen 150 ■r. varkenslappen 150 '4jsen 150 ipenvlees vanaf 100 vorst, extra fijn, 60 cent per kg. kworst 17 et. p. stuk selijke vereniging „Ontwik- Ontspanning" komt voor het :n weer meteen program- )r elck wat wils biedt. Me- Schoten uit Hoorn brengt umor, poëzie en proza in s dialect en een fragment ende roman „Dorp aan de de Brabantse auteur An ti. De bekende Alkmaarse goochelaar Emil Moretti, meerdere malen hier met optrad, zal een lezing hou- de moderne goochelexperi- irvolgens komt dr Adriani am met een nog nader te nderwerp. De welbekende schrijver Jan Koster uit treedt op met Westfriese voordrachten. Over de be- iran een vijfde avond wor- tiderhandelingen gevoerd, opvoeren van het ontwik ten plattelande is een ver- „O. en O." zeker van veel arne zou men dan ook zien g meer leden bij de vereni- ten. Hoe groter het ledental, volg stijging der ontvang- eter programma het bestuur :n. R, 26 Aug. Bevelanders labonen 21—37; stoksnij bonen 2026; pronkbonen 813; tomaten 21— 10—34; rode kool 512; 816; spinazie 19—43; poste- sla 321,50; andijvie 57; 48,50; bospeen 814; was- uien: drielingen 69; prei 9— Reine Victoria 1242 en augurken 201,17; perziken Frankenthalers 851,03, impion 9097 en West-Frisia ikermeloen 2570; Ananas- -50; Appel Zigeunerin 1541; 822; Peren Clapps Favo- LANGENDIJK, 27 Aug. Meerlanders 11,80 ve Schotten 12,20 en Bintjes 0 kg rode kool: A 4,5012,50 ,50; 13.000 kg gele kool: A n B 3; 2500 kg groene kool 0; 18.000 kg witte kool 3— kg slabonen 2038,70; 11.000 0—8; 3900 kg peen 3,80—5,80; aten: A 21—24 en B 20; 4600 V 5—7,90; 10.900 stuks bloem- en All 8—8,30. 27 Aug. 22.700 Eigenheimers 1315,50, 11,40—12,10, Schotse muizen Bintjes 12,30—12,80 en Alfa 18.300 kg slabonen 2036; 7100 A 6—6,90 en B 3,40; 13.700 3—3,30; 1400 kg bieten A aond: 60.000 kg slabonen. Al 32.Slabonen 1 onen 2 ƒ20.-; 4800 kg bieten- 8.40B 4—4.30380U ol. A 5.10—13.— 6100 kê A 5.20-/ 6.10B 00 kg witte kool 3 aardappelen. Eersteling genhcimers 13.80—1'J, 1.20—11.30; Grove Drielingen 6.70—j: -n 6.60- f 8.70Grove uien elingen 8—11; Nep lid 8000 kg slabonen. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. S320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; f 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 {-JEl ZIET er niet naar uit, dat India zal kunnen deelnemen aan de poli tieke conferentie over Korea. Weliswaar heeft de politieke commissie der V.N. zich gisteren met 27 tegen 21 stemmen en elf onthoudingen uit gesproken voor uitnodiging van dit land, maar het desbetreffende voor tel van Engeland, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zal in de Alge mene Vergadering een meerderheid van tweederde nodig hebben, wil het kunnen worden aanvaard. Gezien de volkomen gelijke samenstelling van heide organen is de kans hierop nihil. Heden komt de Algemene Verga dering bijeen om zich hierover uit te spreken. Aanzienlijk groter was de meerderheid voor het voorstel, om de Sovjet-Unie uit te nodigen tot deelneming, nl. 55 tegen twee stemmen bij twee onthoudingen. Maar Wysjinsky leed op dit punt toch een pijnlijke nederlaag, aangezien de commissie de clausule handhaafde: „mits de andere communistische partij dit wenst", waartegen hij zich had verzet. Evenzeer strandde zijn voorstel, om voor de politieke conferentie slechts vijftien landen uit te nodigen, waaronder een aantal neutrale. Dit werd met 41 tegen vijf stemmen, bij dertien onthoudingen verworpen. Evenals de algemeen leider der N.E.S.B., Paul van Tienen, zal ook de landelijk leider van deze bedenke lijke organisatie, mr. J. Wolthuis uit Groningen, voorlopig in hechtenis blij ven. De rechter-commissaris te Amster dam heeft gistermiddag het bevel tot bewaring gegeven. Dit bevel kan na zes dagen nog een keer door hem worden verlengd. Acht men het dan nog nodig mr Wolthuis vast te hou den, dan moet de voltallige rechtbank een bevel tot voorlopige hechtenis uitvaardigen, dat 30 dagen van kracht is, maar een onbepaald aantal malen met die termijn kan worden verlengd. Van de drie gearresteerde NESB-lei ders, is dus alleen A. M. Kruit, werk groepsleider van Amsterdam, op vrije voeten gesteld, in afwachting van het proces. Minister J. van der Kieft, de sleutel bewaarder van 's lands schatkist, zal van middag met de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika vertrekken Daar zal hij onder meer de jaarvergade ring van het internationale monetaire fonds bijwonen. Twee werklieden met handen als ko- lensi hoppen stonden gistermiddag ir H. B J. Witte, de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, terzjjde, toen deze bewindsman een heimachine in werking stelde, welke de eerste paal sloeg voor de nieuwe tuinstad van Am sterdam, „Geuzenveld". Vooraf haa de minister een rede uit gesproken, waarin hij o.m. zeide, dat Het Amsterdam gelukt is de noodzake- "jKe uuoreicung v<*n de stad tot meer menselijke proporties terug te bren gen, waardoor de nieuwe stad een te nuis is geworden voor de grote nieu we gemeenschappen. De paal, aie door minister Witte werd geslagen, was de eerste van de twintigduizend betonnen reuzen, wel ke de vijfduizend woningen van de nieuwe tuinstad zullen dragen. Met assistentie van een heier wordt de eerste paal in de grond gedreven. [)E COMMISSIE heeft er zich voorts u mee acoord verklaard, dat de be slissingen der Algemene Vergadering door de secretaris-generaal ter kennis van de communistische landen zullen worden gebracht. Tenslotte is met 43 tegen vijf stemmen bij twaalf onthou dingen uitgemaakt, dat alle landen, die met strijdkrachten aan de oorlog in Ko rea hebben deelgenomen, ter politieke conferentie vertegenwoordigd kunnen zijn. Buiten de Zuidkoreaanse delegatie zullen dus nog vertegenwoordigingen van zestien landen kunnen komen. Van Amerikaanse zijde verwacht men ech ter, dat slechts acht landen van dit recht gebruik zullen maken. De Ver enigde Staten zullen zich met de „an der, zijde" in verbinding stellen over de datum waarop en de plaats waar de besprekingen zullen worden gevoerd. De conferentie moet uiterlijk op 26 Oc tober beginnen. Tijdens de stemming over de verschil lende voorstellen maakten enkele spre kers zeer critische opmerkingen aan gaande de houding der Sovjet-Unie. De Britse gedelegeerde, Sir Gladwyr, Jebb, vroeg zich op zeker moment af, of de Russen eigenlijk wel een poli tieke conferentie wensten en zijn Ame rikaanse confrater, Lodge, viel hem bij door Wysjinsky ervan de beschuldi gen, dat hij in nauwelijks verholen woorden dreigde met een communis tische boycot der conferentie, tenzij de Sovjet-Unie zeggenschap zou krijgen over het aanwijzen der niet-commums- tische deelnemers. Wysjinsky ging hierop later in door te zeggen, dat hij niet had willen drei gen. Hij had slechts willen doen uit komen, dat het inzicht der Algemene Vergadering ter kennis diende te wor den gebracht van de Chinees-communis tische en de Noordkoreaahse regering. Alleen op deze wijze zou volgens hem een grondslag kunnen worden gevon den voor voortzetting der besprekin gen. Daarmee dresseerde hij enigermate de slechte indruk, welke de „onverzoeo- lijkste redevoering welke hij ooit had gehouden" de kwalificatie is van Sir Gladwyn Jebb bij de afgevaardigden had achtergelaten. Een redevoering, welke Lodge had genoopt tot het aan- hale van een oud Amerikaans gezegde. „De heer Wysjinsky", zo had hij gezégd, „heeft voor de zoveelste maal in zijn leven de kans voorbij laten gaan om zijn mond te houden". Het is thans aan de Algemene Ver gadering, om de uiteindelijke beslui ten te nemen. ln Wenen spreken de bevolking en de pers tegenwoordig over „de dage lijkse goede daad van de Sovjet-Unie". In de afgelopen twee maanden is vrij wel geen dag voorbijgegaan, zonder dat de Russische hoge commissie de een of andere concessie jegens Oosten rijk bekend maakte. Gisteren bestond deze goede daad bv. uit het vrijgeven van elf woningen. Er zijn er in de afgelopen maanden ook geweest van belangrijker allure. Zo werden de diplomatieke betrekkingen met Oos tenrijk hersteld, de controle langs de grens der Russische zone afgeschaft en de censuur opgeheven. Volgens een bericht in een Inheemse krant in Kenya heeft de Mau-Mau-lei- der Dedan Kimathi zijn oorlogsleiders be vel gegeven, de wapenen neer te lejgen en de strijd te staken. Het blad ontleent dit nieuws aan een brief, welke van Ki mathi afkomstig zou zijn. De consultatie van de Westduitse regering door de Westelijke geallieer den over de antwoordnota aan de Sov- j'et-Unie is Donderdag begonnen met een eerste gedaehtenwisseling tussen dr Adenauer en de Amerikaanse hoge commissaris dr Conant. Men rekent er in Bonn op. dat de nota volgende week aan Moskou zal worden verzonden en dat de Westelijke mogendheden een einde September in Zwitserland te houden conferentie zul len voorstellen. In Bonn betwijfelt men sterk of het tot een conferentie zal komen, daar men geneigd is aan te nemen, dat de Sovjet-Unie niet van zins is op de Westelijke voorwaarden in te gaan en thans veeleer een consolidatie van haar regiem in de Sovjet-zone zou nastre ven. Cnige tijd geleden hebben Nederlandse en Amerikaanse instanties in Den Haag een uitgave voorbereid, waarin de betekenis van de Amerikaanse hulp voor de opbouw van de Nederlandse defensie werd uitgezet. Bij deze voor bereiding ontstond er tussen de Ameri kaanse Voorlichtingsdienst hier te lan de en de Nederlandse Legervoorlich- tingsdienst een verschil van mening, niet over de inhoud van het boekje, maar over de typografische uitvoering. De Legervoorlichtingsdienst meende ie dere verantwoordelijkheid voor het uiterlijk te moeten afwijzen, doch was niettemin bereid een deel van de ver spreiding op zich te nemen. Dit is zonder twijfel een bijzonder onbetekend verschil van mening, dat waarschijnlijk mede zijn grond vindt in de omstandigheid, dat wij Nederlanders gaarne in alle opzichten naar volmaakt heid streven. Er zou niets zijn gebeurd, indien d» New York Times jongstleden Zaterdag niet een opvallend artikel afdrukte, waarin deze toch als ernstig en be dachtzaam bekendstaande krant mee deelde, dat Amerikaanse autoriteiten in Den Haag verklaren, dat de Ne derlandse weigering niet is ingegeven door aesthetische bezwaren, maar door de wens het Nederlandse publiek niet in te lichten over de Amerikaanse steun voor het Nederlandse militaire appa raat. Daarmee is een onbetekend voorval geplaatst op een geheel ander niveau. Wij zouden geneigd zijn te zeggen, dat wij de Amerikaanse zegsman in Den Haag helemaal niet ernstig behoeven te nemen, zolang wij niet weten welke fun 3 hij uitoefent. Zijn opmerking heeft evenwel tot gevolg gehad, dat iedere lezer van het Amerikaanse blad de indruk moet krijgen, dat Nederland de Amerikaanse hulp poogt te verhul len. Wij hebben er geen enkele behoef te aan onzerzijds deze zaak op te bla zen. Het lijkt ons evenwel uiterma'e nuttig, dat zo spoedig mogelijk offi cieel bekend wordt gemaakt, dat de woordvoerder in de New York Times geen enkel recht had een verklaring in deze zin af te leggen. Het Nederlandse volk weet veel te goed welke steun het van de Amerika nen heeft gekregen en nog krijgt. Het zou bijzonder jammer zijn, indien door een ridicule kleinigheid een stemming van onbehagen tussen de Verenig de Staten en Nederland zou wor- HH den gewekt. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Dinsdag een bedrag van 130 mil- lioen gulden ontvangen. Nog steeds komen geldelijke bijdragen voor de slachtoffers van de watersnoodramp uit binnen- en buitenland binnen. In de periode van 2 Maart tot en met 31 Juli j.l. werden op de postinrichtin- gen 38 080 bijzondere chèques (be'» lingsopdrachten) uitbetaald, uitgege ven door de stichting „Nationaal Ram penfonds" tot een totaalbedrag van f 14.687.095,74. JTOALS bek nd. is het de bromfietsers sinds 1 Augustus verboden,„al brom mende gebruik te maken van de plat telandsrijwielpaden met het zwarte bordje, tenzij van dit verbod onthef fing is verleend. De ANWB, die zich reeds eerder tegen de afsluiting van dit rijwielpadennet (in totaal ruim 8000 kilometer!) had uitgesproken, heeft, nu een brief geschreven aan alle colleges van Gedeputeerde Staten en erop gewezen, dat deze paden niet alleen op uitnemende wijze voorzien in de toeristische en sociale behoeften, daar zij zeer belangrijke recreatiege bieden ontsluiten, doch gaandeweg tevens een belangrijk woon- en werk verkeer per rijwiel en in het verleden ook per bromfiets tot zich hebben ge trokken. JAIT lichte verkeer kon zich aldus op u veilige wijze langs de kortste route afwikkelen. Een deel van dit rijwiel padennet is tot stand gebracht door een aantal, tot dat doel gestichte rijwiel padverenigingen, die hiervoor provin ciale en gemeentelijke subsidies ont vangen. Het overige deel ressorteert onder diverse instanties, zoals provin cie, gemeente, waterschap, polderbe stuur e.d. Van het totale net, aidus de ANWB, komt ongeveer tien procent in aan merking voor natuurgebied, waarin de rust gehandhaafd dient te blijven. De overige 90 procent vervult echter een zodanig belangrijke toeristische en sociale functie, dat deze paden stellig niet aan het bromfietsverkeer onttrok ken mogen worden. Wanneer men een bromfietser immers hp rijden met in geschakelde motor verbiedt, zo zegt de ANWB, staat dit gelijk met hem het gebruikmaken van de rijwielpaden te ontzeggen. De ANWB vraagt nu de colleges van Gedeputeerde Staten, om zich bij het plaatsen van de bordjes „rijwielen met hulpmotor toegestaan" door voren staande overwegingen te laten leiden en te bevorderen, dat deze aanduidin gen met spoed worden aangebracht. De in April in de haven van Har wich uitgebrande en gezonken „Kroonprins Frederik", het trotse Deense vlaggeschip, wordt nu geborgen. Een overzicht van de werkzaamheden Drieduizend stakers hebben gister avond gepoogd, het stadhuis van de Franse stad Angers te bestormen. Hun poging mislukte, doordat de politie hen met traangasbommen en gummi knuppels een warme ontvangst bereid de. Hierbij zijn drie politiemannen en verscheidene stakers gewond De toe stand van een der gezagdragers is ern stig De stakers rukten naar het stadhuis op onder het roepen van leuzen tegen de Franse regering, nadat zij een ver gadering hadden gehouden Een dele gatie werd in het gebouw toegelaten en door een beambte ontvangen Het on derhond was nog hiaar goed en wel aan de gang, toen de mannen, die buiten waren gebleven, met stenen naar de ra men begonnen te gooien en naar de in gang opdrongen Om erger te voorko men, gyreep de politie toen in, waarna er gevechten ontstonden De omgeving van het stadhuis werd afgezet, waarna de politie met behulp van traangas de ingang vrijmaakte In de aangrenzende straten ontstonden vervolgens versprei de gevechten Uiteindelijk werd de or de hersteld rtE VERTEGENWOORDIGERS van Amerika en Engeland ïn de Veiligheids- laad hebben medegedeeld, dat zij zullen tegenstemmen, wanneer er een beslissing moet worden genomen over de vraag, of de kwestie-Marokko op de agenda van de Raad dient te worden geplaatst. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge achtte het duidelijk, dat de gebeurtenissen in Marokko geen bedreiging van de internationale vrede en veiligheid vormden en dat het hier niet ging om een oordeel over het kolonialisme. Jebb, de Engelse gedele geerde, onderschreef het Franse standpunt, dat de Raad in deze niet bevoegd is. Hij meende bovendien, dat het hier een binnenlandse kwestie betreft van een bepaald gebied, dat protectoraat zijnde slechts via Frankrijk een klachi zou hebben kunnen indienen. Hiermee staat welhaast vast, dat van de door vijftien Arabisch-Aziatische landen gewenste behandeling van de toestand in Marokko in de Veiligheidsraad niets zal komen. Sidi Mohammed ben Joessef, de afge zette sultan van Marokko, heeft de Franse regering verzocht, hem hon derd millioen gulden uit te keren als eerste termijn van een schadeloosstp) ling, waarvan het totale bedrag nog niet bekend is. Voorts heeft hij ge vraagd, al zijn familieleden, in net ge heel honderd personen, zijn balling schap op Corsica te laten delen. Vermoedelijk overweegt de Franse regering, hem naar Frankrijk over te brengen, aangezien op Corsica nog steeds geen geschikt verblijf voor hem is gevonden. In Marokko is de censuur opgeheven. In Thailand ls nog een hoge officier gearresteerd in verband met de dezer da gen ontdekte samenzwering tegen de re gering. yERSCHILLENDE landen hebben de beperkingen van de bewegingsvrij heid voor Russische burgers op hun gebied aanzienlijk verzacht, nu de Sovjet-Unie ten aanzien van Westelijke onderdanen binnen haar landsgrenzen overeenkomstige maatregelen heeft ge nomen. Het besluit hiertoe is kortelings reeds genomen op een bijeenkomst van de Atlantische Raad. In Frankrijk mogen Russische bur gers thans door het gehele land reizen, mits zij hiervan een paar dagen tevo ren het Franse ministerie van Buiten lai.dse zaken op de hoogte stellen en er Rijn-kanaal, van die zijde geen bezwaren komen. Zij mochten eerst slechts verblijven in het gebied van Parijs. In Engeland mogen Russische diplo maten zich vrij bewegen binnen een afstand van 55 kilometer van de Britse hoofdstad. De grens was tot dusverre veertig kilometer. Daar buiten moest toestemming worden gevraagd van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken; deze werd nooit geweigerd. Ook in de VS houden de verzachtin gen een verruiming in van het gebied, waarbinnen zich de Russen zonder voorafgaande toestemming mogen be wegen. In Nederland tenslotte is de grens van het vrije gebied" naar het Oosten verlegd tot het Amsterdam- Wie als Phileas Foggde hoofdper soon uit Jules Verne's hoek, een reis om de wereld in 80 dagen wil maken, krijgt nu de gelegenheid dit op een bij zonder comfortabele wijze te doen, zij het dan in 85 dagen en tegen een prijs, die de meeste mensen zelfs in Ame rika wel zal afschrikken: 15.000 dol lar. De Pan American World Airways gaat nl. in samenwerking met House of Travel, een groot New Yorks reis bureau, dergelijke reizen om de aard bol organiseren. De eerste reis om de wereld zal op 21 Januari a.s. te New York beginnen. Een viermotorige Douglas „Super 6 clipper, die als toeristenvliegtuig ruim te biedt aan 82 passagiers, zal zo com fortabel mogelijk worden ingericht voor hoogstens 30 reizigers, die elkaar op deze luxe-wereldreis van haast 90.000 km aldus niet in de weg zullen zitten. De route zal leiden via Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, Azië (met inbe grip van Indonesië) en de eilanden groepen in het zuidelijk gedeelte van de Grote Oceaan. Daarbij zullen o.a. Japan en Hawaii worden bezocht. In de passagiersprijs is alles begre pen, zoals excursies waaronder een autotocht van acht dagen door de Bel gische Conga), f ooien en amusement Verwachting tot Zaterdagavond: PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking met op vele plaatsen tijdelijk regen of mot- regen. Overwegend matige wind. hoofdzakelijk tussen west en zuid. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag, ?t?^rd?Tg: Zon °P onder 19.35; Maan op 20.56, onder 12.25.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1