Wordt Bergen's karakter en natuurschoon vernield? Regen jassen 49.75 Be ma Een krachtige stem tegen een weg over de tramhaan Kermis-exploitanten zijn zeer gezellige mensen (II) Het komende jaar zal record aan toeristen brengen FALCONS ><na( 700 jaar stad Westerlicht kon Avondlicht maar juist de haas Ons hc Napolc Agenda I 0ns Ja8e'ak8 fen Het hart van dit gewest wordt bedreigd Plakkaatverf Waterverf TENTOONSTELLING KINDER TEKENINGEN MORGEN is de laatste dag, VROOM DHEESMVW Scheidsrechters tegen een Bedrijfselftal Frankenberg N.V. GEVONDEN VOORWERPEN Algem. Vergadering van „Het Witte Kruis" BURGERLIJKE STAND Middenstand zal er profijt van trekken FEEST-EXPLOITATIE Ook zijn wij groot gesorteerd De oudjes doen het nog best Jong Holland-Alcmaria Kleine Loes, wa naar toe VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 Men schrijft ons van geachte zijde: VOOR VEERTIEN DAGEN heeft men in uw blad een artikel kunnen lezen, waarin de schrijver de „ideale oplossing'' aan de hand doet voor de kwestie van de verbinding AlkmaarBergenBergen aan Zee. In dit schijnbaar nuchtere artikel schuilt echter niet een adder, maar een afgrijselijke slang onder het gras. Want ter informatie van de lezer en iedere belangstellende in Bergen diene, dat hier niet minder dan het lot van het dorpskarakter en deszelfs natuurschoon op het spel staat. W/U weten, dat bewesten de lijn AmersfoortDordrecht in ons land door een toevallige samenloop van om standigheden één enkel plekje dorps- en natuurschoon in bijna ongerepte toestand bewaard is gebleven. In ons wanhopig overbevolkte land is bijna alles wat de natuur ons eens aan schoonheid bood, platgetrapt en ver nield door asphaltwegen, viaducten, spoor- en trambanen, door meestal af schuwelijke bouwsels van de zich ein deloos als olievlekken uitbreidende ste den en dorpen, waarvan men gewoon lijk de karakteristieke, originele kern niet meer kan terugvinden. Oude ge neraties herinneren zich nog de zalige dreven van Wassenaar, de bossen van Aerdenhout en Bloemendaal of de duinlandschappen van Beverwijk en Wijk aan Zee. Thans bieden keurige autowegen (met trottoirs!) en unifor me fietspaden er gastvrijheid aan snel le auto's en talloze bussen, aan onnoe melijke, even haastige fietsers. En blijft hier en daar nog een bjrokje bos of duin over, dan is dit evëta keurig af- geheind met hier en daar toegangspa den, voorzien van vele bordjes, wat een wandelaar wel en niet doen mag, zodat het geheel meer aan een toneel- decor dan aan de vrije natuur herin nert. Welke vacantieganger, die rust en verpozing zoekt, denkt er nog aan hier een tijdje te vertoeven om er heil en kracht te zoeken, die vacantie voor de meesten nu eenmaal brengen moet? In dit volgepropte, veramerikaanste landsdeel van ons goede vaderland nu ik herhaal is er één kleine oase overgebleven, die Bergen heet. Men heeft hier veertig jaren geleden ook het zeestrand willen exploiteren en daar een voor die dagen typisch trammetje aangelegd, waar tienduizen den vacantiegangers altijd gelukkig mee geweest zijn, maar 'de N.&., .die hier geen'bfón van gróte winsten*in" zagen, hebben 't eerst verwaarloosd en willen het nu na 1955 niet verder ex ploiteren. Hoewel Nederland tientallen zeebadplaatsen bezit, die alle goed ver bonden zijn met het binnenland, wil men ook Bergen aan Zee voor de mas sa openstellen. Dit moet men dan aan vaarden, maar nu komt het probleem van de verbinding. Natuurlijk schreeuwt men direct om een autobus, maar nu diene men te weten, wat dit hier zeg gen wil. Dit betekent nl. niet minder dan bij kans de volledige vernieling van het oude dorp Bergen en zijn natuur schoon. Elke gemeente is er tegenwoor dig op uit om het drukke snelverkeer om de kom heen te leiden en nu wil dit bovengenoemde „vernuftige" plan juist het hart van het liefelijkste dorp en zijn natuurreservaat in tweeën snij- Deze interessante tentoonstel ling, welke gehouden wordt op onze 2e Etage, omvat vele tekeningen over de gehele wereld verzameld. dat U deze internationale ex positie, welke reeds duizenden bezoekers trok, kunt bezich tigen. Verzuimt deze gelegenheid niet Graiis entree. ALKMAAR (Advertentie Ing. Med.) Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Scheidsrechtersvereniging Alkmaar en Omstr. zal het vertegen woordigend elftal van de Bedrijfsvoet balverenigingen morgenmiddag om half zes op het terrein van Alkmaar aan de Westerweg een Jubileumwedstrijd spe len tegen een Scheidsrechterselftal. De opstellingen zijn als volgt: Scheidsrechters: N. Leyenj H. v. Gee- len en M. de Bruin; F. L. Jambroers, L. J. J. Augustijn en P. Ligthart; D. v. d. Wal, G. C. Merse, W. Hartland, A. Smorgenberg en J. J. Brugge. Bedrijfselftal: S. Blom (Bl.B.l; Tem ming (Hulsk.) en J. Pool (APSV); H. Bakker (RIB.), Keeman (Sova) en Pennings (Sova): Mulder (Sova>. Hillc- nius (Sova). v. d. Brink (Postillon), de Haan (Telef.) en v. Lienen (Povay). den door een wég of even onzalig een baan dwars door de heerlijke zuid polder die een schilder mij eens be titelde als het schoonste stukje Neder land aanleggen. Men diene te besef fen wat dit alles betekenen zal: het hart van het oude dorp Bergen, waar iedere bezoeker, die er voor het eerst komt even stil wordt omdat er nog een wel dadige echo van het verleden hangt, wordt verscheurd, omdat er een razend drukke weg met bijbehorend lawaai en stank door heen zou gaan of de unieke zuidelijke polder, door de duinenrij bezoomd en door enkele molens nog verlevendigd, wordt volledig en on herstelbaar verstoord door een weg met razende auto's en autobussen. Dit zou werkelijk het eind ziin voor Bergen en zijn landschap. Het einde ook als recreatie- en vacantieoord, waar zomers nog tienduizenden van genieten en dit in immer toenemende mate omdat men steeds meer het unie ke van dit laatste overblijfsel van echt natuurschonn gaat beseffen. Het einde ten slotte voor de bestaansre den der vele pensions en hotels, die hiervan de vruchten plukken. Daar het nu niet aangaat alleen af brekende critiek te oefenen en alleen te poneren, wat niet moet gebeuren, is het nodig met een andere oplossing te komen en een constructief plan aan te bieden, want een oplossing moet er komen. Volgens veler mening kan deze alleen bestaan in een nieuwe railver binding, een nieuw trammetje, dat met aantrekkelijke wagens en een voldoende frequentie een goede verbinding onder houden kan. Dit alleen kan dan ook zo mers de duizenden passagiers met hun zeer gevarieerde bagage, die op warme dagen op komen doemen, verwerken daar waar bussen te kort schieten. Om deze trampiannen van alle kanten te bezien heeft zich nu een commissie ge vormd. Laten wij hopen, dat op het be slissende ogenblik Rijks-, provinciaal- cn gemeentebestuur de behulpzame hand zullen bieden om deze laatste oase van dorps- en landschapsschoon in West-Nederland of zoals Roland Holst het gezegd heeft „dit hart van ons Gewest"voor ons nageslacht te behouden. M. J. S. LANGESTRAA 24 ALKMAAR (Advertence Ing. Med.) De heer Vallentgoed luidt de bel De ruim zeventigjarige heer H. Val lentgoed die zich eigenlijk uit het ker- mis'vak heeft teruggetrokken om dit aan zijn beide zonen over te laten, be zoekt met de klassieke luchtschommel op de Paardenmarkt ook reeds sedert 1907 de Alkmaarse kermis, zij het ook, dat hij een enkele maal werd „wegge- pacht". Als het voorjaar wordt en de ker missen beginnen, kan het echtpaar Val lentgoed niet thuis in Purmerend blij ven en van de rust genieten. Thuis is niet het juiste woord, want een echt huis heeft dit bejaard echt paar sinds zijn huwelijk in 1906 nim mer bewoond. Man en vrouw zouden het ook niet voor hun gezellige salon wagen, waarin zelfs de haard niet ont breekt, willen ruilen. De heer Vallentgoed, die als kassier van de luchtschommel van zijn zonen optreedt, heeft ook al zijn hart aan Alkmaar verpand en ook hij vertrouwt, dat deze kermis zich zal kunnen hand haven. Er wordt veel meer dan vroeger ont vangen, maar de exploitatiekosten zijn thans zeer hoog. De liefhebbers van schommelen komen soms we] tien of twaalf keer in de loop van de kermis- week terug. Wie als kind eenmaal heeft geschommeld, blijft klant in de toe komst. In mijn schommel zegt de heer Vallentgoed trots is nimmer een on geluk gebeurd, wat ook pleit voor het degelijke werk van de Edammer tim merman, die deze inrichting heeft ge maakt. Ook de vader van de heer Vallent goed exploiteerde reeds een lucht schommel. Toen hij deze in de eerste mobilisatie aan kmt moest zetten, werd hij distributie ambtenaar in Edam, vervolgens stadsomroeper en tot slot gemeentebode. De hoogbejaarde moeder van deze stoere zeventig]"rige geniet deswege nog altijd een pensioen van 29 cent per week! Wat deze kermis betreft, het slechte weer zeide de heer V. is voor ons een ernstige handicap geweest. Wij hebben hier meer dan duizend gulden kosten en vrezen, dat er van enige winst geen sprake z?l zijn. HET VROLIJKE RAD Het laatste en vrij langdurige onder houd hadden wij met de heer H. Bieg- nolé, exploitant van het Vrolijke Rad op het Canadaplein en lid van het hoofdbestuur van de R.K. Bond van Kermisvakgenoten. We spraken hem om zo te zeggen tussen twee boter hammen door want zo is nu een maal het kermisleven, dat tot diep in de nacht de volle mens vraagt. Dan volgt er soms nog een vergadering met vakgenoten of, zoals ditmaal, een bij eenkomst om de „Volksdag" van Vrij- d g behoorlijk te organiseren. Van de Alkmaarse kermis kan de heer Biegnolé niets dan goeds zeggen, doch zonder de energieke steun van de heren Van Heusden en Weel zou zij een kermis zijn, waar geen draaimolen te bespeuren viel. De heer Biegnolé wil de kermis re organiseren, tot een behoorlijk volks vermaak, waar het publiek zoveel mo gelijk ontspanning tegen een zo laag mogelijke entree wordt geboden. Vele exploitanten beschouwen de kermis nog als een koe, die eerst ge heel wordt leeggemolken en dan nog eens wordt geslacht. Wij willen aldus de heer B. van de kermissen een geordend midden- standsbedrijf maken. Er is nog één stoomcarrousel in Ne derland, waarvan de exploitatiekosten echter te hoog zijn. Laten we die zoals .iru,sea. gemeente gebéurt 5:en vrije staanplaats geven en in de kos ten tegemoet komen. We moeten terug naar de oude tra ditie, anders heb ik in het voortbe staan van de kermissen een hard hoofd! Ook de „oorverdovende muziek" moet verdwijnen. Er moet weer goede orgelmuziek voor terugkomen. Het onzalige gedoe van het tegen elkaar opbieden bij verpachtingen is tot verdwijnen gedoemd aldus de heer B. Ons vak is niet beschermd, de toeneming van het aantal werkers heeft geen gelijke tred gehouden met de uitbreiding van het arbeidsterrein. De Alkmaarse kermis zal zich kun nen handhaven als de exploitanten de belangen als een eenheid zien en ove rigens als een eerlijk en degelijk volksvermaak zal worden beschouwd. Wij moeten hier tot een concentra tie van alle inrichtingen op de Nieu- wesloot, Paardenmarkt en Canadaplein komen, want de Laat heeft als kermis- gelegenheid afgedaan. Ook in Zaandam is de kermis mede op ons advies anders ingedeeld, wat een groot succes is geworden. Ais redacteur van ons vakblad „De Komeet" heb ik steeds voor een ver edelde kermis gepleit en ik zal dat ook hier in Alkmaar doen. Over de Tecette ben ik tot dusver tevreden en als ik geen Leidenaar was, zou ik in Alkmaar willen wonen, al dus deze op en top organisatie-man, die zich geheel aan de belangen van zijn beroep en die van zijn vakgenot(1 geeft. De heer Biegnolé in volle actie Gevonden over het tijdvak van 20 t.e.m. 26 Augustus 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere Maandag. Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Handdoek; actetassen met inhoud; zonnebrilriemsleutelspadvinders- mes; portemonnaiesgymnastiek schoen riemgeldsbedragensleutel bossen; regencape; shagdoosje m. inh. sphort; zakkam in étui; horloge; kin derschoenen; zwembroek; capuchon; armbandjes; hoofddoek; shawls; me daille; broche; hondenriem medaillon ceintuur; kinderti ~jejongensjasje; damestas; laars, gummibal; hand schoenen. De afdeling Alkmaar van „Het Witte Kruis" houdt Vrijdag 4 September des avonds 8 uur in de Stedelijke Muziek- tuin een buitengewone ledenvergade ring. Dan zal het bestuursvoorstel be handeld worden om de contributie met ingang van 1 Januari 1954 te herzien. Tevens wordt dan de bespreking ge opend over de uitbreiding van de rechten van het lidmaatschap en de mogelijkheid van gebruikmaking van alle diensten. Geboren: Simon C. z.v. P. Weel en E. M. Kraakman; Hendricus J. z.v. H. J. Uil en C. H. BiemanAndreas B. z.v. P. B. Blon) en T. J. Klinkhamer; Maria d.v. L. A. C. c^e Jong en A. Brekel- mans. Ondertrouwd: Hendrik Clement en Maartje A. Wijkstra; Cornelis Akker en Elisabeth 'Baas; Wilhelmus Brou wer en Trijntje C. BloothoofdWouter F. Hazeleger en Ernstina Versteeg. Overleden: Nelleke L. van der Zei, oud 6 weken. Wij hebben er dezer dagen op gewezen, dat Alkmaar het komende jaar volkomen in het teken der feesten zal staan. Daar is dan allereerst het grote stadsfeest, waarvan de bijzonderheden ons nog onthuld zullen worden, daar is vervolgens de jaarlijkse kermis, de Braderie en dan zijn er tenslotte nog de feesten van de achtste October, waaraan ook weer een kermis is verbonden. Het is een zo lange en zo bonte rij, dat wjj ons onwillekeurig wel eens afvragen of we piet langzamerhand feestensmoe zullen worden. Men kan ook te veel pret maken en dan is er nog één grote factor, namelijk, dat feestvieren in den regel veel geld kost. LIET IS DE GROTE KUNST om zo te feesten, dat men er nog wat van overhoudt, dat wil zeggen niet van de voor uitdeling bestemde lekkernijen, maar van het geld, dat men noodge dwongen voor de voorbereidingen heeft uitgegeven. Daarvoor moet men zakenman zijn en het blijkt dan ook wel, dat wij onze feestacties steeds meer door zakenlie den laten organiseren. De Braderie is eigenlijk al een feest van de midden stand en de winkeliers zouden ze niet achtereenvolgende jaren organiseren als zij er geen profijt van trekken, het zij door een direct voordeel of een in direct door een bijzondere reclame, die in de toekomst haar vruchten zal af werpen. HE GROTE FEESTEN ter viering van Alkmaars 700ste verjaardag zullen naar berekening niet minder dan twee maal honderdduizend gulden kosten. Dat is te veel voor feestmutsen en pa pieren toeters, maar wij zijn er geen ogenblik bang voor dat dit geld niet zal worden uitgegeven, al zijn wij er nog niet helemaal zeker van, dat het ook en misschien nog met een winstpostje zal worden ontvangen. Gelukkig zijn er nog optimisten in de wereld en niet alleen optimisten maar ook experts in het opzetten, regisseren en afwikkelen van stadsfeesten, die voor een sluitende exploitatie willen zorgen. Men schijnt ze tegenwoordig voor een bepaalde feestelijkheid in dienst te kunnen nemen. Ze zijn niet goedkoop, maar daarvoor zijn het dan ook specialisten, die vanzelfsprekend hogere tarieven hebben. MEN MAG ZICH AFVRAGEN wie dan tenslotte al dat feestvieren zal moeten betalen. Dat zullen natuurlijk allereerst de Alkmaarders zélf zijn, maèr 'ëen stad van nauwelijks veertigduizend mensen zuigelingen en ouden van dagen meegerekend kan in drie weken tijds onmogelijk enkele honderdduizen den guldens verteren. Dat zou trou wens zijn grote terugslag op de mid denstand hebben want de ondervinding heeft bewezen, dat zelfs de voor de watersnood opgebrachte gelden oorzaak waren, dat er in de daarop volgende periode veel minder gekocht werd dan gewoonlijk het geval is. Alkmaar kan dat alles alleen niet opbrengen. Het zal en voor een groot deel ook uit de buitengemeen ten moeten komen, waar men van feestvieren houdt en zo nu en dan graag eens naar de stad trekt om er eens gezellig te kunnen passagieren. Het is wel duidelijk, dat ook het geld van onze streekdorpen de enorme kosten aan de opzet van een stadsfeest als dit verbonden, niet zal kunnen dekken. Er zullen mensen uit heel het land moeten komen, en uit het buiten land als dat mogelijk is. Alkmaars naam zal in grote letters moeten prij ken op aanplakbiljetten in ons land en over de grenzen en er zal geen reisbureau mogen zijn, die in haar programma's niet een trip naar de feestvierende kaasstad organiseert. r\P DIE MANIER zullen we er dan misschien in slagen de kosten te dekken en er nog iets van over te houden. Maar wie op de grote trom slaat en de nieuwsgierigen voor een bijzondere attractie tot zich roept moet ook zorgen, dat hij iets zo bijzonders biedt, dat de kijkers tevreden huis waarts kunnen keren. Het ahdere woorden, wij zullen voor twee ton goede attracties m< -ten bieden, hetzij in de vorm van „pret" voor the man in the street hetzij voor toegang tot terreinen waar men een bijzondere sfeer schept en de kosten daarvan weer terug krijgt door ze inclusief bij de consumpties te berekenen. Er moeten ook culturele bijeenkom sten zijn, tentoonstellingen, uitvoerin gen en dergelijke en het is wel te voorspellen, dat de folklore bij de ko mende feestelijkheden een zeer grote rol zal spelen. TN ELK GEVAL kan Alkmaar er op A rekenen het volgend jaar honderd duizenden bezoekers te krijgen. Onze hotels zullen overvol zijn, onze café's en restaurants zullen er van kunnen profiteren en onze gehele mid denstand zal er de rijke vruchten van plukken, omdat waar het volk is men ook de nering zal vinden. Beseft men wel wat dit alles voor onze stad betekent, vooral voor onze middenstand? Als Alkmaar geen kaas markt had of als men er zich niet voldoende financieel voor interresseert binnen afzienbare tijd meer zal hebben zou het al een vergeten stadje wor den waar de polsslag van het leven heel wat zwakker zou kloppen dan thans het geval is. Buiten de duizen den, die deze historische markt bezoe ken krijgen wij er dan nog de honderd duizenden bij voor de festiviteiten wel ke ons in 1954 wachten en er zullen vele dagen zijn, dat onze stad meer vreemdelingen dan inwoners herbergt. U7IJ LEVEN IN de tijd van zakelijke opzet en deugdelijke exploitatie. Alkmaar zal door mensen met handels instinct geëxploiteerd worden hetzij zé in ons gemeentebestuur zitten, onze eigen middenstand ze kan leveren of ze als experts van elders worden ge haald. Wij hebben véél bezoekers en veel geld nodig. Een onderneming waarmee tonnen gouds gemoeid zijn moet niet bang zijn duizenden voor reclam.e uit te geven. Er mag geen stad, geen dorp, geen gehucht in ons land zijn waar de naam van onze stad binnen afzienbare tijd niet een bijzondere klank heeft ge kregen. En in het buitenland zal men niet alleen moeten weten, dat wij een Kaas markt hebben, maar ook dat wij in een allemachtig aardig stadje met ophaal bruggetjes en oude geveltjes wonen. Een .stadje dat in 1254 al meerderjarig is geworden en waarvan de sfeer en het stratenbeeld zij het dan een beetje gemoderniseerd nog altijd zo merk waardig zijn, dat men er nodig eens naar moet komen kijken. (Advertentie, Ing. Med.) J.JET is natuurlijk niet zo geweest, dat het plannen maken voor de viering van „Alkmaar 700 jaar stad" pas kon worden begonnen, nadat de gemeente raad zijn goedkeuring aan de idee van een feest had gehecht. In stilte heeft het comité geruime tijd voorbereidende besprekingen gevoerd en zijn gedachten laten gaan over de organisatie van een uitzonderlijk feest. Want in dit laatste punt schuilt de grote moeilijkheid. Het zevenhonderdjarig bestaan van Alk maar ais stad heeft uiteraard geen pre cedent en het zal .evenmin een tweede keer worden herdacht. Deze beide redenen maken speciale voorzieningen noodzakelijk. Hoewel concrete gegevens nog niet kunnen wor den gepubliceerd, is de ernst, waarmee het bestuur van de stichting „Alkmaar 700 jaar stad" onder leiding van haar voorzitter, mr A. C. de Lange, te werk gaat, bijzonder hartverheffend. Wij ge loven, dat de organisatoren zich geluk kig mogen prijzende kunnen beschik ken over de adviezen van de heer Slie pen, die als directeur van de VVV- Breda bij het opzetten van twee recen te feesten in zijn stad een schat van er. varingen heeft opgedaan. Want het moet zo worden, dat de Alkmaarse be volking gaat feesten terwille van zich zelf, maar aan haar vreugde-uitingen een dergelijke kwaliteit weet te geven, dat de buitenstaander en zelfs ae vreemdeling door het feestgewoel op plezierige wijze wordt aangetrokken. Alkmaar moet dus in beweging ko men. De stedelijke overheid en de co mité-leden niet alleen, maar iedere Alkmaarder afzonderlijk of gegroepeerd in het rijke verenigingsleven. Opdat tenslotte gedurende drie we ken rond eind Juli-begin Augustus van het volgend jaar onze stad haar nieuw ste feestjurk gereed zal hebben. Het spreekt vanzelf, dat er niet alleen ge dacht is aan culturele manifestaties van de eerste orde, maar ook aan het creë ren van oorden van het lichte vermaak, aan optreden van verschillende vereni. gingen, kortom aan alles, wat Alkmaar en zijn burgers inschakelt. Het moet zo worden, dat het enthou- siasme van het bestuur van de Stich ting en van de heer Sliepen op het pu bliek gaat overslaan. Trouwens wat is er tegen om eens de bloemetjes buiten te zetten. De feestweken van het vol gend jaar dienen bovendien een eco nomisch belang. Toen men in Breda 52 dagen had feestgevierd waren de/in komsten zo hoog, dat men verzocht tot een verlenging met een week over te gaan. Wij willen hiermee maar zeggen, dat de hele stad inderdaad voordeel van de komende herdenking kan trekken. Maar dan is ook bij voorbaat de mede werking van allen nodig. Wat wij van de plannen gehoord hebben is meer dan de moeite waard. Wij komen daar nog wel op terug. Maar eerst moet de be reidwilligheid aanwezig zijn. En laten We nu niet zeggen, dat één jaar een hele tijd is, want in Breda is men bijna drie jaar tevoren begonnen! Als straks het permanente bureau van de Stichting ergens in de stad zal zijn verrezen moetende plannen, de verzoe ken om deelneming enz. daar als het ware binnenregenen. Opdat wij in 1954 een goede tijd tege moet gaan. De bevolkingen van de tehuizen „Westerlicht" te Alkmaar en „Avond licht" te Zwaag vormen aparte ge meenschappen, die evenwel nog in het volle leven staan. Want heus voor hen geldt het gezegde: „De oudjes doen het nog best". Woensdag hebben de le den van de biljartclubs daarvan we derom het bewijs geleverd, toen in Huize „Avondlicht" de tweede ontmoe ting in dit jaar van deze clubs plaats had. Voorheen was het de gewoonte, dat de twee sterkste tientallen tegen elkaar uitkwamen, doch thans mikt men het zodanig uit, dat de rivalen in elke partij ongeveer tegen elkaar zijn opgewassen. Daardoor wordt de be langstelling voor deze wedstrijden, waarbij het gaat om de eer van het te huis, levendig gehouden. Alkmaar moest twee 'zijner spelers door omstandigheden missen, zodat „Westerlicht" noodgedwongen iets zwakker moest uitkomen. Hiervoor werd een zeer sportieve oplossing ge vonden door het „Avondlicht"-team ook met twee reserves te verzwakken; dit alles om de talrijke toeschouwers van zoveel mogelijk gelijkopgaande partijen te laten genieten. De biljart zaal was zelfs te klein om alle heren een plaats te bieden, zodat zij tot in de gang stonden om vandaar met gespan nen aandacht de loop der drie ballen te volgen. We hebben ons petje afgenomen voor hetgeen de veteranen nog uit hun queue wisten te toveren. We willen slechts de twee oudste spelers noemen, de 88-jarige heer C. van Twisk van „Westerlicht", die zich niet door zijn jongere rivaal liet intimideren. De 85- jarige heer T. Blokdijk van „Avond licht" stond eveneens zijn mannetje, doch kwam juist iets tekort om de Nog enkele weken en ook Jong-Hol- land begint weer aan de Zaterdagcom petitie, waarin men dit jaar eens hoge ogen wil gooien. Om eerst nog even in te spelen ont vangen de Oranje-hemden morgen avond aan de Sportlaan een combinatie van Alcmaria-Victrix. Jong Holland komt met het volgende elftal in het veld: Vos; Mienis en Bra- kel; Romeyn, v. Til en Fenijn; Goosens, Dragtsma, Jansen, Hoekstra en Kuiper. eindstreep te halen. Het resultaat was zeer bevredigend, want beide clubs wonnen vijf partijen, waarbij „Wester licht" met 437 en „Avondlicht" met 428 punten uit de bus kwam, zodat het verschil miniem was. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat de Alkmaarders twee vrouwelijke supporters hadden mee genomen, hetgeen door de heren zeer op prijs werd gesteld en de stemming ongetwijfeld nog zal hebben verhoogd. Beste kinderen, Aan de brieven kan het nieuwe schooljaar zijn heel wat nog niet namen in onze familieh we neven en nichten, vinden dat ze te oud raadseltjes en de a-'on de Muis, laten opeens zich horèn. Ik vind h opnieuw spannend wat brengen en ben ook nu de oogst. Brieven en briefjes ir geadresseerd worden: Tante Paulien, Bu -eau li Tot de i Vóór het eten hadder kinderen elkaar raadsel geven. Later zal het hel tafel en werd er een grot bonen binnengebracht. „Dat's fijn eten!", lac! bord bijschuivend. Maar zijn portie had wees hij r in zijn bord en vroeg: dit, jongens?" „Poeh, nogal eenvoudig „dat is gewoon een boi oen!" „Goed, uitstekend!", „Maar nü opletten nam hij een boon van zij] de die op zijn lepel. Nu de enkele boon en vroc „En hoe noem je dit dai „Dat is een boon op eei het meisje. „Mis!", lachte vader, leon!" „Wat?", vroegen allen 1 (Ja", vervolgde vader, boon-apart....!" (Bonapa Naar de bakker bollen tn de rekening betalen. Ook nog koekjes en besc dan ga ik de winkel uit. Maar, ik moet ook naar i voor wat vlees, een beet Een ons worst en een on voor de middag-boterham Pi daarna naar de kruid voor chocola, een ons of Voor suiker en voor have en drop, waar ik zo veel Bij de ijzerwinkel van Ba een niéuwe pit voor 't c En onze melkboer die h< ik haal er melk, wel drie De schoenlapper voor niei de groenteman voor rods De lijstenmaker voor een en visboer voor vis zonde Dan ga ik nog voor een naar Pjeterse's manufactui En ook moet ik nog bij h< twee mooie nieuwe linnej Omdat ik alles niet kan stop ik het daa>-->m in mi Mijn popje laat ik dus ma die wacht maar in haar pi Zo haal ik altijd eens per de boodschappen in huis v En krijg bij alle winkels een lekkertje of snoepje ti Miesje had nog in haar ke In een busje op een i Wel een pondje fijne et En daarin had Miesj VRIJDAG. REX-THEATER. 2.30, 7 en 9.30 uur: lm Weiszen Rössl" (a. 1.). VICTO RIA-THEATER, 2.30. 7 en 9.30 uur: „Bleeke Bet" (a. 1.). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: ..Spijkers met koppen" (a. 1.). CINEMA- AMERICAIN. 7 en 9.30 uur: „A en C gaan naar Mars". WAPEN VAN HEEMSKERK. 7.30 U.: Dansen (The Merry Rowdies). ALLE KERMISDAGEN: Café Duin- meyer: prijsbiljarten. Café Breed: Caba ret Hein de Wildt. Café MartinThe Whi te Ladies. Café De Tijd: Lichtshow. Café Hennink: Gebrs. Heesbeen. Café Tom: De Witte Kraaien en licht show. Bovenzaal: Dansen „The Rhytm Sheiks" Café Beemster: Ork. Som broek. ZATERDAG REX-THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: lm weiszen Rössl. (a.l.) VICTORIA- THEATER, 7 en 9.30 uur: Bleke Bet, (a.l.). HARMONIE-THEATER, 7 en 9.30 uur: Spijkers met koppen (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: A en C gaan naar Mars (a.l.) GUL DEN VLIES, 8 u.: Grote show-revue- WAPEN VAN HEEMSKERK, 2.30 u.: Algem. vergadering KNVB; M® u.: Dansen m.m.v. Aart Rep en zün Optimisten. In de bovenzaal stem mingsmuziek. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend PPJ" theek Hartong van Ark, Langestraat 1- HOOG WATER TE BERGEN a. Vriidag 17.57 Zaterdag 18.41 TE CAMPERDUIN hoog laag„,« Vrijdag 18 02 6.28 12.02 O-» Zaterdag 18.46 7.11 12.46 U' 17. Hij beroerde met zijn li wang en keek uit over het water van het meertje. Clai zo dicht tegen hem aan enigszins mogelijk was. Ze het uiterste te halen uit di ogenblikje, dit veel te kort van dromerige tevredenheid verliefden kennen als een vr ling van het geluk. HOOFDSTUK VI. Het kostte Dick verscheid< om tot een besluit te komen, hij dat eenmaal had genome zelf had beloofd handelend den, deed hij dat zonder aai schreef Cecilia een uitvoei waarin hij uiteenzette wa voor hem betekende en vei baar ongelukkige liefde vooi Ongelukkig in die beteker voor die liefde geen plaats deze wereld, waarin geld en be plichten de natuurdrifte ben en het menselijke gevoel scheen te zijn geworden, dn tijd de liefde gevangen hield Dicks brief begon vrij ki eindigde met. een uitbarsting ontwaardiging Hij begon zij bepleiten, maar besloot met beschuldigingen, die een mi stokte ziel dan die van tan zouden hebben doen beven zware recidivist, die bewust Schuld ineenkrimpt, als een officier van justitie zijn requ losbranden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2