KINDERKRANT Wat de post ons bracht Be man uit Australië jaar stad vondlicht baas Ons hoekje Napoleon r Wie vindt de huisnummers? Washington wellicht bereid tot meer hulp aan Perzië iog best Kleine Loes, waar ga je naar toe? PimPam, Pom en de wonderlamp OefeningMariner9 groot opgezet ANZUS-raad in September te Washingtoft bijeen Formeel verzoek nog niet ingediend Ons dagelijks feuilleton De veroordelingen in Oost-Duitsland Begroting der V.S. besnoeid Invloed atoomexplosie in onderzoek Luister eens naar: Radioprogramma Weer een stereofonische radio-uitzending VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 urlijk niet zo geweest, dat ;n maken voor de viering ir 700 jaar stad" pas kon nnen, nadat de gemeente- idkeuring aan de idee van d gehecht. In stilte heeft jruime tijd voorbereidende gevoerd en zijn gedachten /er de organisatie van een feest. Want in dit laatste de grote moeilijkheid. Het ijarig bestaan van Alk- i heeft uiteraard geen pre- it zal .evenmin een tweede herdacht. redenen maken speciale i noodzakelijk. Hoewel ;vens nog niet kunnen wor- eerd, is de ernst, waarmee van de stichting „Alkmaar i" onder leiding van haar r A. C. de Lange, te werk er hartverheffend. Wij ge- organisatoren zich geluk- )rijzen,te kunnen beschik- adviezen van de heer Slie- directeur van de WV- t opzetten van twee recen- zijn stad een schat van er. sft opgedaan. Want het den, dat de Alkmaarse be- feesten terwille van zich- lan haar vreugde-uitingen ;e kwaliteit weet te geven, tenstaander en zelfs ae door het feestgewoel op jze wordt aangetrokken, noet dus in beweging ko- delijke overheid en de co- niet alleen, maar iedere afzonderlijk of gegroepeerd verenigingsleven, slotte gedurende drie we id Juli-begin Augustus van jaar onze stad haar niemv- gereed zal hebben. Het :elf, dat er niet alleen ge- culturele manifestaties van ie, maar ook aan het creë- len van het lichte vermaak, i van verschillende vereni- Dm aan alles, wat Alkmaar ers inschakelt, zo worden, dat het enthou- het bestuur van de Stich- de heer Sliepen op het pu- verslaan. Trouwens wat is eens de bloemetjes buiten e feestweken van het vol- ienen bovendien een eco- mg. Toen men in Breda 52 eestgevierd waren de /in- hoog, dat men verzocht tot ng met een week over te illen hiermee maar zeggen, tad inderdaad voordeel van herdenking kan trekken, ook bij voorbaat de mede- allen nodig. Wat wij van ;ehoord hebben is meer dan aard. Wij komen daar nog g. Maar eerst moet de be- d aanwezig zijn. we nu niet zeggen, dat één e tijd is, want in Breda is rie jaar tevoren begonnen! et permanente bureau van ergens in de stad zal zijn sten jie plannen, de verzoe- lneming enz. daar als het regenen. in 1954 een goede tijd tege- 3 halen. Het resultaat was gend, want beide clubs partijen, waarbij „Wester- 137 en „Avondlicht" met lit de bus kwam, zodat het iem was. derheid kunnen we nog dat de Alkmaarders twee supporters hadden mee- itgeen door de heren zeer d gesteld en de stemming nog zal hebben verhoogd. VRIJDAG. ITER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Rössl" (a. 1.). VICTO- 5R, 2.30, 7 en 9.30 uur: (a. 1.). HARMONIE- 1 en 9.30 uur: „Spiikers (a. 1.). CINEMA- 7 en 9.30 uur: „A en C lars". AN HEEMSKERK, 7.30 u.: Merry Rowdies). RMISDAGEN: Café Duin- liljarten. Café BreedCaba- fildt. Café MartinThe Whi- lafé De Tijd: Lichtshow, nk: Gebrs. Heesbeen. 3e Witte Kraaien en licht- zaal: Dansen „The Rhytm 'afè Beemster: Ork. Som- ZATERDAG tTER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Rössl. a.l.) VICTORIA- 7 en 9.30 uur: Bleke Bet, RMONIE-THEATER, 7 en pijkers met koppen (a.l.) AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: i naar Mars (a.l.) GUL- 8 u.: Grote show-revue. VAN HEEMSKERK, 2.30 vergadering KNVB7;30 m.m.v. Aart Rep en zijn In de bovenzaal steW- (ST APOTHEKEN igevallen is geopend apo- ig van Ark, Langestraat 1- ER TE BERGEN a. 'Aff 17.57 18.41 7'U0 CAMPERDUIN hoog laagn?8 18 02 6.28 12.02 0.2 18.46 7.11 12.46 Beste kinderen, Aan de brieven kan ik merken, dat het nieuwe schooljaar is begonnen. Er zijn heel wat nog niet zo vertrouwde namen in onze familiekringen en trou we neven en nichten, die blijkbaar vinden dat ze te oud worden voor raadseltjes en de a-onturen van Mies de Muis, laten opeens niets meer van zich horèn. Ik vind het iedere week opnieuw spannend wat de post me zal brengen en ben ook nu benieuwd naar de oogst. Brieven en briefjes moeten als volgt geadresseerd worden: Tante Paulien, Bu*eau van dit blad. i Tot de volgende week! Vóór het eten hadden vader en de kinderen elkaar raadseltjes zitten op geven. Later zal het hele gezin om de tafel en werd er een grote schaal brume bonen binnengebracht. „Dat's fijn eten!", lachte vader zijn bord bijschuivend. Maar toen iedereen zijn portie had wees hij met zijn vinger in zijn bord en vroeg: „Hoe noem je dit, jongens?" „Poeh, nogal eenvoudig!" vond Willy, „dat is gewoon een bord bruine bo nen!" „Goed, uitstekend!", vond vader. „Maar nti oplettenVoorzichtig ham hij een boon van zijn bord en leg de die op zijn lepel. Nu wees hij naar de enkele boon en vroeg aan Willy: „En hoe noem je dit dan?" „Dat is een boon op een lepel", sprak het meisje. „Mis!", lachte vader, „dat is Napo leon!" „Wat?", vroegen allen tegelijk. (Ja", vervolgde vader, „dit is een boon-apart(Bonaparte) Naar de bakker bollen halen tn de rekening betalen. Ook nog koekjes en beschuit, dan ga ik de winkel uit. Maar, ik moet ook naar de slager voor wat vlees, een beetje mager. Een ons worst en een ons ham, voor de middag-boterham, jfn daarna naar de kruidenier voor chocola, een ons of vier. Voor suiker en voor havermout en drop, waar ik zo veel van houd. Bij de ijzerwinkel van Baas Pel een nieuwe pit voor 't oliestel Én onze melkboer die heet Jan, ik haal er melk, wel drie, vier kan. De schoenlapper voor nieuwe zolen, de groenteman voor rode 1 olen. De lijstenmaker voor een plaatje en visboer voor vis zonder graatje. Dan ga ik nog voor een ceintuur naar Pieterse's manufactuur En ook moet ik nog bij hem kopen twee mooie nieuwe linnen slopen. Omdat ik alles niet kan dragen, stop ik het daa^m in mijn wagen. Mijn popje laat ik dus maar thuis, die wacht maar in haar popp nhuis. Zo haal ik altijd eens per week de boodschappen in huis voor moe. En krijg bij alle winkels, fijn een lekkertje of snoepje toe! Janna Smit uit Kolhorn is een nieu we nicht. Hartelijk welkom in onze kring! Je hebt een paar mooie teke ningen voor me gemaakt, hoor! Is de vacantie al om? Je zult wel een fijne logeerpartij gehad hebben. Roelie* Wever uit Den Helder heeft de raadsels alle drie keurig opgelost. Knap, zo voor de eerste keer. Doe je nog eens vaker mee? Jan Kramer uit Den Helder wist met het eerste raadsel niet goed weg, maar de andere twee heeft hij keurig opge lost. Ja, wat heeft het geregend de af gelopen dagen. Ik hoop, dat je het Vrij dag op de kaasmarkt in Alkmaar beter treft. Schrijf je me eens hoe je het daar gevonden hebt? Cilientje en Marietje Briars uit Am sterdam hebben alle raadsels, het zijn er drie, goed opgelost. Knap, hoor! Wat is er toch altijd veel te zien in de gro te stad. Nu weer een circus in jullie buurt! Cilientje gaat dus al weer naar school en voor Marietje is de vacantie 1 September afgelopen. Dan begint de zomer al weer aardig op zijn eind te lopen, hè? Corrie en Marrie de Boer uit Den Helder zijn twee nieuwe nichtjes, die mij meteen al een enorme verrassing bezorgen. Wat ben ik blij met die mooie schilderijtjes, die jullie zelf ge kleurd en ingelijst hebben. Ik zal ze ophangen, hoer! Verder schreef Corrie van acht mij een keurige brief, hele maal zonder foutjes. Ik kan wel mer ken, dat jij al in de derde klas komt, hoor. En hoe is het met Marrie? Vindt zij het fijn op 1 September naar de eerste klas te gaan? Wat prettig, als je dan een grote zus hebt, die je een beet je de weg kan wijzen, hè? Ik hoop zó nog eens weer iets van jullie te ho ren. Dag nichtjes! Mijn trouwe nicht Dea Kramer uit Zaandam liet al weer iets van zich ho ren. Leuk, dat je tante uit Engeland nu ook je naam in de krant heeft gezien. Heb je het kleedje met de afbeelding van Koningin Elizabeth al klaar? Wat een enig idee van je tante het aan je te geven. Hoe moet je het borduren? Met steelsteekjes? Je hebt de raadsels alle drie goed opgelost, hoor. Een hele prestatie! Dag Dea. Tot een volgend keertje! Dike Chatillon heeft het eerste en het derde raadsel goed opgelost. Kijk maar eens naar de oplossing van het tweede, misschien begrijp je dan wat de bedoeling is. Wat fijn, dat het je zo goed bevalt op de nieuwe school. Je moeder boft, dat ze het koper de vol gende week gepoetst en wel thuis krijgt! Schrijf je me eens, wat je al zo meer gaat doen? Lies Schoen uit Alkmaar is een vriendinnetje van Dike. Leuk. dat je ook mee gaat doen, zeg! Grappig, dat jullie een klein beetje op elkaar lij- ke. Je oplossing van het eerste raad sel is goed, die van het derde ook. Wat het tweede betreft: kijk maar eens wat ik aan Dike daarover heb geschreven. Nog wel gefeliciteerd met je verjaar dag. Met dat polshorloge ben je zeker wel heel erg blij. De tekening vind ik erg mooi, ook al is hij dan nagetekend. Doe je de volgende keer weer mee? Ria Bruin uit Blokker vond het leuk haar naam in de krant te zien. En nu schrijft ze me warempel al enz. weer! Je hebt het eerste raadsel goed opgelost, hoor! Nee, het was niet zo gemakkelijk. Ik kan me dan ook best voorstellen dat jij en je nichtje uit Friesland er even op hebben moeten turen. Lemmer was voor haar natuur lijk heel eenvoudig. Ze had gelijk, dat ze jou die vraag alleen liet opknappen. Met het tweede en derde raadsel had je dus minder moeite De antwoorden zijn prima! Heb je prettig bij je Oma gelogeerd? Je tekemng heb ik erg be wonderd. Mijn trouwe nicht Nellie van Leijen uit Obdam is natuurlijk weèr present met drie goede oplossingen en een lange brief. Dank je wel, Nellie! Ik ben bang dat je briefje van de vorige keer is zoekgeraakt. Ik heb het ten minste niet ontvangen. Ik zal er eens naar informeren, want ik vind dit echt vervelend voor je. Wat heerlijk, dat Rinske Vrijdag weer thuiskomt! Ze zal de dagen wel tellen. Hoe gaat het met het jonge poesje? Fijn, dat je het mocht houden. Ze zijn zo schattig, hè. als ze nog zo heel klein zijn. En hier vind ik nota bene de ver loren gewaande brief van Nellie van Leijen. Is me dat even een bof! Nu hoef ik meteen geen navraag meer te doen. Ik denk, dat je de vorige keer toch wat laat Was met bussen, Nellie! Je oplossing van het raadsel is prima. Je hebt het dus heerlijk gehad in Den Helder. Hoe gaat het nu weer op school? Je bent intussen zeker al weer helemaal gewend. 105. Vol verbazing draaiden allen de hoofden om. teneinde te zien wie deze stoornis veroorzaakte. En toen zij het gezicht van Pim zagen, knikten de meesten, alsof ze zeggen wilden: „Oh, het is één van die jongens, van me vrouw Woeffi. Die hebben altijd wat bijzonders!" En ze waren dit keer niet ver van de waarheid af want.... Pim, Pam en Pom hadden ditmaal zéker iets bijzonders! Met trotse en stralende gezichten kwamen zij met een taart binnengestapt, zo mooi en van zulke formidabele afmetingen, dat menig be zoeker zich verbaasd de ogen uit wreef! Pim. Pam en Pom trokken zich echter van al die opwinding niets aan. Zonder op of om te kijken stapten ze gedrieën over het middenpad naar de jurv toe. Ook de heren wisten niet wat zij zagen, wani een dergelijk pracht stuk hadden zij van hun leven nog niet gezien. Het ergste was de ba ronesse er aan toe. Zij was er van overtuigd geweest, dat zij een grote kans op de prijs had. maar bij het zien van dit staaltje van banketbakkers kunst sloeg zij de ogen ten hemel en zeeg langzaam in elkaar! Voor de tweede maal in haar leven was me vrouw Babbelgraag flauwgevallen Een grote slagvloot, bestaande uit vliegdekschepen, slagschepen, kruisers en andere oorlogsschepen, van ver scheidene NAVO-landen, zal onder be vel van de Amerikaanse vice-admiraal Thomas S. Combs een belangrijke rol spelen in de oefening „Mariner" welke begint op 16 September. Deze vloot wordt in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan samengetrokken. Zij zal zich, al oefenende, in Zuidelij ke richting verplaatsen, en met haar van de vliegdekschepen af opstijgende vliegtuigen aanvallen doen op de Britse eilanden. Ter beoefening van de konvooi-be scherming en ter beproeving van de organisatie voor de regeling van het zeeverkeer zal, zowel met denkbeeldi ge als met werkelijke konvooien wor den gevaren. De raad van de ANZUS, het verdrag voor wederzijdse verdediging tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenig de Staten, zal op 9 en 10 September te Washington bijeenkomen. Onder meer zullen de ministers van Buitenlandse Za ken spreken over de toestand in de Stille Oceaan na het bestand in Korea. OPLOSSINGEN VAN 21 AUGUSTUS 1. Kelder, achter, moeder, ekster, einder, Lemmer. Kameel. 2. Raadsel rubriek, barbier, el, drie, slak, kuil. 3. èen, teen, steen. Er was ïh een klein dorpje een nieuwe postbode gekomen. Zijn voorganger kende het hele dorpje op zijn duimpje, ieder een wist hij te wo nen, maarde nieuwe wist niets. De man liet zich echter niet kennen en ging de eerste dag welgemoed met een tas vol brieven Op stap. Spoedig kwamen echter al de moei lijkheden. Er was een brief bij waar op alleen geschre ven stond: „Aan Jan, de Bakker", en op een andere enveloppe stond: „Voor de kleer maker". En zo was er ook nog een „Voor de klok kenmaker", „Voor Karei de Kapper" en „Voor de timmerman van het dorp". Heb je ze allemaal? Goed, tel dan nu Nu woonden al deze mensen toeval- de twee cijfers, waaruit de huisnum- lig in dezelfde straat en een ieder had mers bestaan, bij elkaar op (99 is dus order zijn straatnummer een bordje ge- 9 9 18). plaatst met een tekening er op die zijn Je krii„t nieuwe tretallpn er. nu IonsiMn<;tPOStb0?<it zoek de overoenkomende letters van nu voortaan meteen, op wè°ke ^num- het alphabet <A L B 2. enz.) mers de geadresseerden woonden. We- Zet deze letters op de open plaatsen in ten juU-r het ook al? We zullen ze het onderstaande woord op de teke- gaan opsporen. Je zoekt bij de eerste enveloppe (Jan de Bakker) het juiste p g' ,Je het woord nu lezen. Het huisnummer en daarna de tweede enz., heeft óók iets met de post te maken, hè? DE VERENIGDE STATEN zullen wel- licht een verzoek van Perzië om uitbreiding van de dollarhulp in wel willende overweging nemen. Weliswaar is een formeel verzoek van dien aard nog niet in Washington ontvangen, maar men neemt aan, dat generaal Za- hedi en de Amerikaanse rmbassadeur Loy Henderson Woensdag de Perzische behoefte aan spoedige hulp in dollars hebben besproken. Men verwacht, dat Henderson spoedig zulk een verzoek aan zijn regering zal doorgeven. Dat zou inhouden, dat het reeds door het Congres toegestane bedrag van 23 mil lioen dollar zou moeten worden ver hoogd. Ook Mossadeq heeft onlangs om ex tra hulp verzocht, maar deze is toen geweigerd. Nu de sjah echter in het land is teruggekeerd en Mossadeq is vervangen, is, zo meent men, de stem ming in de Amerikaanse hoofdstad gun stiger voor zulk een verzoek. In Per zië is de nood zo hoog gestegen, dat het land desnoods van Rusland hulp zal aanvaarden om uit de moeilijkheden te komen. In Teheran is de leidende communist Bahar aangehouden. In zijn huis vond de politie bovendien Russisch geld, e°n automatische pistool, en een hoeveel heid diplomatieke paspoorten. Bij inval len elders zijn tweehonderd antitanu- granaten, verscheidene dozen dynamiet, en duizend patronen in beslag genomen. Een nieuwe cel van de communistische Toedeh-partij is opgerold, een winkel waar communistische boeken werden verkocht, gesloten. Miesje had nog in haar keuken, In een busje op een rek, Wel een pondje fijne erwtjes En daarin had Miesje trek. Kort daarna zat Mies aan tafel, Schepte snel haar bordje vol. „Ha", riep ze, „dat zal wel smaken. Ik eet fijn mijn buikje bol!!" „Wacht, ik heb weer wat vergeten. 'k Strooi ér nog wat peper op. Miesje schudde grote wolken, maar. Dat werd een reuze strop.. Want het stoof in Miesjes neus En het kriebelde geducht. Mies moest niezen en ze proestte Het toen uit met veel gerucht. Alle erwtjes op haar bordje Vlogen boem, pats, uit elkaar. Er was er niet één meer over. Het is echt gebeurd, dus waar! 17. Hij beroerde met zijn lippen haar wang en keek uit over het onbewogen water van het meertje. Claudia kroop zo dicht tegen hem aan als maar enigszins mogelijk was. Ze probeerde het uiterste te halen uit dit kostbare ogenblikje, dit veel te korte ogenblik van dromerige tevredenheid, dat alle verliefden kennen als een vredige stre ling van het geluk. HOOFDSTUK VI. Het kostte Dick verscheidene weken om tot een besluit te komen, maar toen hij dat eenmaal had genomen en zich zelf had beloofd handelend op te tre den, deed hij dat zonder aarzelen, rly schreef Cecilia een uitvoerige^ brief, waarin hij uiteenzette wat Claudia voor hem betekende en vertelde van haar ongelukkige liefde voor hem. Ongelukkig in die betekenis, dat er voor die liefde geen plaats scheen in deze wereld, waarin geld en kinderlij ke plichten de natuurdriften verstik ken en het menselijke gevoel de cipier scheen te zijn geworden, die voor al tijd de liefde gevangen hield. Dicks brief begon vrij kalm, maar eindigde met een uitbarsting van ver ontwaardiging Hij begon zijn taak te bepleiten, maar besloot, met een serie beschuldigingen, die een minder ver stokte ziel dan die van tante Cecilia zouden hebben doen beven, als een zware recidivist, die bewust van zijn schuld ineenkrimpt als een toornig» officier van justitie zijn requistoir laa1 losbranden. Hij had de brief beter nog een poosje vast kunnen houden, als Peters aanwe zigheid in Pottsville niet nagenoeg on verdraaglijk voor hem was geworden. Eenmaal in de rol van beroemdheid geplaatst, dook deze in de schijnwerpers van de publieke belangstelling, als een eend in het water. Hij gaf vrijmoedig iedereen met wie hij sprak advies (dat als men het zou hebben opgevolgd, ver nietigend zou zijn geblekenHij dis cussieerde over de meest uiteenlopende onderwerpen, met een overtuiging die zeer veel indruk maakte, hoewel hij zelf niet wist, waarover hij sprak. Hij introduceerde het cricketspel bij de „upper ten" van de stad, nam het ini tiatief om de „middagthee" in te voe ren en organiseerde een vossenjacht, hoewel het midzomer was en de plaat selijke Reynaard verbaasd iedere me dewerking weigerde. Schoothondjes werden opgeroepen om dienst te doen als jachthonden en het plaatselijke die- renasyl za„' al zijn kooien in één klap geleegd (voor de nog nooit gemaakte prijs van twaalf gulden per hond). Een aap en een papegaai werden in de transactie opgenomen en Mathilda zag zichzelf op een kwaad ogenblik plot seling gebombardeerd tot oppasser van een miniatuur dierentuin. Terwijl verscheidene boeren met hul peloze gezichten hun te velde staande gewassen door daverende hoeven in de •rond zagen stampen en hun rustig be staan werd verstoord door luid gekrijs -eek de vos belangstellend toe vanuit een kippenhok, waarin hij zo juist een voorbeeldig stukje werk had verzet.... Na verscheidene doelloze uren jagen door de landerijen, zagen de jagers zich genoodzaakt om te berusten in een ver schrikkelijke mislukking. Ze keerden vermoeid, vuil en niet bijzonder tevre den naar Huize Ellis terug. Enkelen hadden bovendien nog lelijke tuime lingen gemaakt, zodat Mathilda op dracht kreeg het tere vlees van de rijk aards van Pottsville te wrijven, te ver binden en van warme pappen te voor zien, hetgeen ze met een sadistisch ge noegen deed. Ze leefde haar gevoelens uit door de sluwe manipulaties van haar handen, die drukten, duwden en soms met grote kracht sloegen Er was niet veel drukte gemaakt van het diner en daarom liet Peter, die op zich had genomen de hele zaak te re gelen, méér etenswaren en dranken aanrukken. Hij nam zelf een paar be dienden aan en hield angstvallig toe zicht over het uitzoeken en klaarma ken van alles, dat ziin nieuwe vrien den met een verbazend enthousiasme verorberden. De zakenmensen van Pottsville ver strekten met gulle hand crediet, zo gul, als waren Elwood en Letty eigenaar geworden van de circulatiebank. Peter tekende alle leveranties voor accoord uit hun naam natuurlijk. Het zien van deze verblinde geldsmiiterij. samen met de veronderstelling, dat een verbintenis tussen de Ponsonby-mil- lioenen n de talentvolle schoonheid van het geslacht Ellis aanstaande was, deed zelfs de voorzichtigste zakenmen sen hun magazijnen openen en hun credietboeken beschikbaar stellen, met een zorgeloos gevoel van laat-maar- waaien. Dat Claudia deze gang van zaken af keurde was geen belemmering voor de afzichtelijke groei van Peters popula riteit. Uitnodigingen toch behoorden beantwoord te worden en tegenover recepties behoorden recepties te staan. En daar de familie Ellis, die het im mers niet breed had. daar niet voor zorgde, moest de familie Ponsonby deze verplichting wel overnemen. Peters gewoonte om alle rekeningen voor Huize Ellis vlot te ondertekenen, werd al spoedig aanleiding tot geruch ten over de toekomst van hem en Claudia. Iedereen vond de methode om dit kenbaar te maken verbazingwek kend handig. Bovendien, zo redeneerde men, als alles nog eens mis zou lopen had hij toch wel voldoende geld om al zijn inkopen te betalen. De golf, die eerst Claudia zo hulpe loos heen en weer had geslingerd, overspoelde nu Elwood en Letty. Ge duldig wachtten ze op de dag, waarop de rekening zou worden gepresenteerd. Het net werd steeds verder om hen dichtgetrokken. En er was geen enkel gaatje, waardoor ze zouden kunnen ontsnappen. „Als Peter maar niet in die klei- groeve was gevallen", zuchtte Elwood. Claudia had nog meer om over te treuren Peter beschouwde haar tegen stand als ingegeven door een noodlot tige aantrekkingskracht van zijn kanf. Telkens als ze hem tegensprak, voelde hij zich in de zevende hemel. Zelfs als ze hem op een koel zwijgen onthaalde, lachte Peter heimelijk en straalde een hegrijpend lachje van zijn' gezicht. „Ik ben bang, dat ik een soort mon ster van Frankenstein geschapen heb", bekende Claudia meer dan eens. „Hij vertikt het eenvoudig om het denk beeld te laten varen, dat ik hem on weerstaanbaar vind". Ten einde raad nam zij Dick in ver trouwen. „Dan vertelt hij daarom zeker al die knullige dingen, waar ik me zo kwaad pm maak. Maar hoe kon je hem in 's hemelsnaam ook op die gedachte brengen, Claudia?" (Wordt vervolgd) Sedert de opstand in Juni zijn ln Oost-Duitsland 183 Oostduitsers ver oordeeld, van wie 17 ter dood en twee tot levenslange gevangenisstraf. Voorts waren begin Augustus 55 Westberlij- ners, die na de onlusten in Oost- Berlijn werden vermist, nog niet terug gekeerd, aldus een bekendmaking van het Westduitse ministerie voor kwes ties geheel Duitsland betreffend. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft voorts gemeld, dat te Maagden burg een 42-jarige tuinman is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf Hij was ervan beschuldigd één der voornaamste aanstichters van de on lusten in Maagdenburg te zijn geweest en te hebben deelgenomen aan de aan val op het Huis van Bewaring in Maag denburg, waarbij drie leden van de Volkspolitie om het leven kwamen. De Amerikaanse regering heeft de begroting voor het nieuwe belastingjaar dat loopt van 1 Juli 1953 tot 30 Juni 1954, bekend gemaakt Voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog vertonen de militaire uitgaven een daling De begroting, die nog door de rege- ring-Truman was voorbereid, is door haar opvolgster op verschillende punten drastisch besnoeid De staatsuitgaven zullen in totaal twee milliard dollar min der belopen dan door Truman c.s. was begroot. Voor grote militaire projecten zal 5,6 milliard dollar minder worden uitgetrokken, de commissie voor atoomenergie zal het met een milliard minder moeten doen dan de zeven, die de oude regering haar wilde toestaan. Daarentegen zal de militaire hulp haar hoogtepunt bereiken. Engeland en Australië zullen bij hun atoomproef in de Zuidaustralische woes tijn in October onderzoeken, welke in vloed een atoomontploffing heeft op vliegtuigen, munitie, radio en radar. Zo zullen in het proefgebied zes oude Mus tang-jagers, een tank. gevechtsuitrusting. legervoertuigen, uniformen en onderko mens, alsmede munitie en radio- en radar apparaten worden opgesteld. Nu de Britse zakenman Sanders door Hongarije ls vrijgelaten, heeft Engeland ae beperking op de invoer van Hongaarse goederen opgeheven. Ook zijn twee avondbladen verbo den, die Mossadeq gunstig gezind wa ren. De regering zal waarschijnlijk een der drukkerijen, die van Ettelaat, wel ke de grootste in Perzië is, vorderen. Het Sudetenduitse dorp Elchelberg, nabij de Beierse grens, wordt door de Tsjechoslowaakse autoriteiten opgebla zen, om illegale grensoverschrijdingen naar West-Duitsland onmogelijk te maken. CONCERT VOOR VIOLA D' AMOR E en orkest van Vivaldi. De viola d'amore is een merk waardig achttiende eeuws instru ment. Het is iets groter dan een gewone viool, en is bespannen met zeven snaren. Maar dat is nog niet alles: Onder die snaren lopen er nog eens zeven, die in dezelfde tonen zijn gestemd. Zij klinken dus mee, wanneer de viool wordt aangestreken. Dat geeft de toon van het instrument een merkwaar dig timbre. Men zal er tenvolle van kunnen genieten in dit con cert van Bach's tijdgenoot Vivaldi, dat overigens ook als muziek de moeite meer dan waard is. Ver der hoort u nog een serenade voor acht' blazers van Mozart en twee aubades van Lalo. Zaterdag 16.00 over Hilversum 11, 298 tn.). ZATERDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pianorecital. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11-45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12 03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus— muziek. 14.00 Boekbespreking. 14-10 Gram. 14.50 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.30 Wereldkampioenschap wielrennen. 15.35 Politie-orkest. 16.00 Gram. 1630 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu- z ek. 19-00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Bui tenlandse correspondenties. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", cfiuserie. 20.50 Gram. 21.00 Lichte muziek. 21-35 Actualiteiten. 21.45 Gram. 22.30 Idem. 22.40 „Wij luiden de Zondag in" en Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 1000 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws 743 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9-00 Gym. 9.10 Gram. (9.35— 9.40 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-Orkest. 13.50 Radio-weekjour- naal. 14.20 Gevar. muziek. 14 45 Muzikale causerie. 15.05 West-Fries programma. 15.30 Gram. 15.45 „Van de wieg tot hét graf", causerie. 16.00 Kamerorkest en so liste. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Topsongs. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Gevar. muziek. 18.40 Viool er piano. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19 40 „Het Oude en Nieuwe Testament in deze tijd", cau serie. 19 55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwak ken. 20.15 „Het geschenk van de Maha- radja", hoorspel met muziek. 21.15 Socia- 2istisch commentaar. 21.30 Luzerner Fest- wochen 1953: Orkestconcert. 22.15 „Mijn zwager.... in zaken", familiegeschiedenis. 22.35 Weense muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. Op 31 Augustus zullen in het natio naal programma dat dan over beide zenders zal worden uitgezonden ter gelegenheid van de verjaardag van i i Ptoses Wilhelmina, weer enkele stereofonische uitzendingen worden gegeven. Van 20 40 uur tot -115 uur zal m zulk een uitzending t7»^?rnaar zoals bekend me» twee het pid? Kl wor<3en geluisterd - het Radio Philharmonisch Orkest met gi10°, omroepkoor concerteien onder leiding van Eduard Flipse. Van 21.15 uur tot 23.00 uur zal men het Benedict BiiheSt °nder Ieiding van kunnen horen nn stereoPhoni^h

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3